بارداری اسب

همه چیز در مورد بارداری اسب ( مراقبت، مدت حاملگی، ماه آخر، سواری اسب آبستن و..)

اسب‌ها، دنیای بسیار شگفت‌انگیزی دارند و به دلایل زیادی مورد توجه انسان‌ها قرار گرفته‌اند. این حیوان نجیب مانند بقیه حیوانات تولیدمثل می‌کند پس ضروری است کسی که در کار پرورش و نگهداری اسب است اطلاعات لازم در این زمینه را داشته باشد تا حیوان بارداری خوب و موفقی را پشت سر بگذارند. 

مراقبت از اسب آبستن می‌تواند یک کار سخت باشد؛ اما این یک کار ارزشمند است. اولین کاری که شما باید انجام دهید این است که برای مادیان خود اسطبل راحت و تمیز تهیه کنید.

سپس، اطمینان حاصل کنید که به او غذا و آب کافی برای تأمین نیازهای او فراهم کرده‌اید. اسب آبستن شما در طول دوران بارداری، برای اطمینان از زایمان موفق به مراقبت‌های پزشکی نیاز دارد. با ما همراه باشید تا نکات مراقبت اسب آبستن را به شما آموزش دهیم.

مدت بارداری اسب

به نظرتان مدت زمان بارداری اسب چند ماه است؟ خوب است بدانید که مدت زمان بارداری از ۳۳۵ تا ۳۴۰ روز است، بنابراین مالک می‌تواند مدت حاملگی اسب و تاریخ زایمان را از روی تاریخ کشش یا همان تولید لقاح تخمین زد.

بهترین زمان بارداری اسب

بهترین زمان برای تولد کره، بین ماه‌های حدوداً اردیبهشت تا تیر ماه است که بیشترین علف برای کمک به شیردهی مادیان وجود دارد. از آنجا که بارداری در اسب‌ها 11 ماه طول می‌کشد، بهترین زمان برای جفت‌گیری از ماه خرداد تا اواخر مرداد است.

تشخیص بارداری اسب

مادیان‌ها دارای فصل باروری خاصی هستند. بزرگ شدن شکم در مادیان‌های باردار تا 3 ماه آخر بارداری مشاهده نمی‌شود.

البته بزرگ شدن شکم معمولاً در حیوانات کوچک و ریز جثه بیشتر دیده می‌شود، اما در حیواناتی که هیکل درشتی دارند اینطور نیست.

بزرگ شدن پستان نیز در مادیان‌هایی که اولین بارداری را تجربه می‌کنند معمولاً در ماه آخر قابل مشاهده است.

زمان بارداری اسب

اسب‌ها پستاندار هستند و مانند همه پستانداران دیگر، فرزندانی به دنیا می‌آورند که برای اولین بار از زندگی خود توسط شیر مادر تغذیه می‌شوند.

واضح است که اسب ماده فقط یک‌بار در سال می‌تواند باردار شود، زیرا مدت بارداری او 11 الی 12 ماه است. اسب ماده در حدود 18 ماهگی قادر به آبستن شدن است، اما اگر حداقل 4 سال سن داشته باشد برای خود و جنینش بهتر است زیرا تا این زمان مادیان به‌اندازه کامل خود رسیده‌اند.

محل نگهداری اسب باردار

در صورت امکان اسب آبستن خود را از اسب‌های دیگر دور نگه‌دارید. بهتر است برای او یک انبار یا اتاقی جداگانه در نظر بگیرید.

محل نگهداری

این کار اسب را از آسیب‌های تصادفی یا قرار گرفتن در معرض بیماری محافظت می‌کند. به این صورت شما می‌توانید استرس در اسب را نیز کاهش دهید.

معمولاً نگهداری اسب آبستن در کنار اسب‌های دیگر که با او آشنا هستند، بسیار امن است. اسب شما باید در برابر رطوبت، گرما و سرما ایمن باشد.

شرایط محل نگهداری اسب باردار

گفته شده است که اسب آبستن، برای زایمان کره خود به فضایی به‌اندازه 18.5 متر مربع نیاز دارد.

استرس می‌تواند باعث شود مادر، کره خود را از دست بدهد؛ بنابراین اطمینان حاصل کنید که او تا آنجا که ممکن است راحت باشد. هر نوع بستر خیس شده را برداشته و آن را با بستر خشک و تمیز جایگزین کنید.

محل نگهداری در اواخر بارداری اسب

چند روز قبل از زایمان، اتاق اسب آبستن را ضدعفونی کنید. او را به ‌منظور چرخاندن در چراگاه از اتاق خارج کنید. تمام پوشش بستر، سطل آب و کیسه خوراک آن را بردارید.

برای تمیز کردن کف و دیواره‌ها از یک ماده ضدعفونی‌کننده ملایم استفاده کنید. سپس کل اتاق را بشویید و اجازه دهید تا به صورت کامل خشک شود.

اتاق اسب آبستن خود را با ملافه تازه بپوشانید و سطل آب و کیسه خوراک تمیز شده او را به اتاق برگردانید. این امر باعث می‌شود که کره ‌اسب شما در محیط سالم متولد شود.

تغذیه دوران بارداری اسب

این انتظار را باید داشته باشید که اسب آبستن شما نسبت به قبل اشتهای کمتری داشته باشد. با این ‌حال اسب شما بیش از هر زمان دیگری به مواد مغذی احتیاج دارد.

می‌توانید غذای او را در وعده‌های بیشتر ولی به میزان کمتر به او بدهید. اگر اسب آبستن به ‌اندازه کافی غذا نخورد، بدن او به طور طبیعی شروع به بیرون کشیدن مواد مغذی از چربی، ماهیچه‌ها و استخوان‌های خود خواهد کرد.

این امر بدن او را تضعیف خواهد کرد و مراقبت از کره خود پس از تولد را برای او دشوارتر می‌کند. برای عملکرد بهتر از دامپزشک برای توصیه‌های خاص تغذیه اسب آبستن خود کمک بگیرید.

پیشنهاد می‌کنیم خواندن مطلب تغذیه اسب را از دست ندهید.

میزان تغذیه اسب آبستن

میزان تغذیه بسته به وزن اسب تغییر می‌کند. در طول بارداری، اسب خود را با مقدار زیادی علوفه یا یونجه تغذیه کنید.

نیاز‌های غذایی او در 3 ماهه اول مانند قبل از دوران بارداری است. در 8 ماهگی او برای تأمین نیاز‌های غذایی خود به مکمل‌های اضافی نیاز دارد.

در ماه‌های آخر بارداری و با توجه به روند رشد کره، نیاز اسب باردار به مواد معدنی مانند: کلسیم، فسفر، ویتامین آ، آهن، روی، مس و غیره بیشتر شده که باید آن را جبران کرد.

در ماه‌های آخر با توجه به رشد جنین و کاهش ظرفیت دستگاه گوارش مادیان، باید میزان علوفه را کاهش داد و با استفاده از کنسانتره با میزان کلسیم و پروتئین بالا نیازهای تغذیه‌ای اسب را جبران نمود.

بارداری اسب

آب مورد نیاز اسب آبستن

همیشه مطمئن باشید که اسب آبستن، دسترسی مداوم به آب تازه و تمیز را دارد. هر صبح و عصر سطل آب او را تمیز و پر کنید.

اگر متوجه شدید که سطل آب او در حال خالی شدن است، سطل را مرتب پر از آب کنید و یا سطل آب دومی در نظر بگیرید.

سطل آب اسب آبستن باید از دیگر اسب‌ها جدا باشد زیرا ممکن است آب آلوده شود.

ورزش اسب آبستن

فعالیت اسب آبستن را در 60 روز اول بارداری به حداقل برسانید. در ابتدای بارداری اسب، خطر زیادی وجود دارد که جنین از بین برود.

بعد از 60 روز اول، او می‌تواند به فعالیت عادی خود برگردد. در این مدت سوار اسب خود شوید. حفظ سطح فعالیت طبیعی به او کمک می‌کند تا بارداری سالم‌تری داشته باشد.

اسب شما به طور طبیعی اواخر بارداری، فعالیت خود را کم خواهد کرد؛ بنابراین نگران او نباشید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر، مقاله «سرعت اسب» را مطالعه کنید.

خدمات بهداشتی دوران بارداری اسب

اسب آبستن نسبت به کرم‌‌ها بسیار حساس است که می‌تواند در رشد جنین او نیز تأثیر داشته باشد.

اکثر کرم‌های شبنم به‌صورت خوراکی و با استفاده از یک سرنگ یا با مخلوط کردن آن در مواد غذایی استفاده می‌‌شوند.

از دامپزشک اسب خود بخواهید که واکسن EHV_1 را در روز 90 یا 150 بارداری انجام دهد. این واکسن می‌تواند از سقط خود به خودی جنین جلوگیری کند.

اولین زمانی که دامپزشک می‌تواند این واکسن را بزند، روز 90م بارداری است؛ اما بسته به سلامت مادر ممکن است تا روز 150 بارداری صبر کرد.

همچنین واکسن آنسفالیت و کزاز توسط دامپزشک انجام می‌شود که این کار هم اسب آبستن و هم کره متولد شده که سیستم ایمنی ضعیفی دارد را محافظت می‌کند.

دامپزشک تصمیم خود را برای واکسینه کردن اسب آبستن بر اساس سلامت مادر، سلامتی گله شما و پتانسیل شیوع بیماری در منطقه شما می‌گیرد.

به‌عنوان‌مثال، شاید لازم باشد که اسب‌های آبستن شما در برابر آنفولانزا، HV_4، هاری، خفگی و تب اسب نیز واکسینه شوند.

خدمات بهداشتی

آماده‌سازی برای زایمان

یک هفته قبل از تولد کره، اسب آبستن را با شامپوی اسب بشویید تا میکروب‌ها از بین بروند. اسب شما باید تمیز باشد تا با میکروب یا باکتری‌ها در تماس نباشد.

اسب آبستن خود را با آب گرم بشویید، سپس از اسفنج تمیز برای شستشوی او استفاده کنید. بعد از شستشو می‌توانید اسب را خشک کنید.

زایمان اسب آبستن

یک اسب آبستن برای زایمان و به دنیا آوردن کره‌اسب خود به 20 دقیقه زمان نیاز دارد. او در این مدت کارهای مختلفی را انجام می‌دهد تا کره خود را به دنیا آورد.

به دور خود می‌چرخد، چند بار دراز کشیده و بلند می‌شود، تکرر ادرار پیدا می‌کند، بسیار زیاد عرق می‌کند تا اینکه کره متولد شود. بعد از آن حدود 15 تا 20 دقیقه دراز می‌کشد.

کره متولد شده در همان 30 دقیقه اول تلاش می‌کند روی پای خود بایستد و با بو کشیدن مادر خود را شناسایی کند.

مادر نیز با لیسیدن و نوازش کره به او در این کار کمک می‌کند. بیشتر زایمان‌های اسب، در شب است تا کره اسب فرصت لازم را تا طلوع صبح برای بلند شدن و شرایط محیط را داشته باشد.

نکات بحرانی

مراقبت اسب آبستن نیاز به کسب اطلاعات و تجربه خاصی دارد. با ما تا انتها همراه باشید تا اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهیم.

در دو یا سه هفته آخر بارداری، برای جلوگیری از تولد زودرس یا زایمان دشوار به جزئیات خاصی توجه کنید.

در این مدت از حمل‌ونقل اسب آبستن خودداری کنید و به پستان او توجه کنید. در صورت ابتلا به عفونت، درمان اولیه پستان معمولاً باید با آنتی‌بیوتیک‌ها انجام گیرد.

در ارتباط با مکمل‌های غذایی، باید توجه داشته باشید که بهتر است از مکمل‌های گیاهی که اطلاعاتی از آن‌ها ندارید اجتناب کنید، نه اینکه آن‌ها را استفاده کنید و خیلی دیر متوجه شوید که مضر هستند.

صحبتی با خواننده

دانستن مراحل زندگی اسب، مخصوصاً مرحله تولیدمثل و دوران بارداری و زایمان آن‌ها همیشه مسائل جالب و کارآمدی برای انسان‌ها بوده است.

ما اغلب در مورد بارداری به‌عنوان یک شرایط ظریف و شکننده فکر می‌کنیم. اسب آبستن شما مانند یک گنج برای شماست و این وظیفه را دارید که دوران بارداری او را به ‌گونه‌ای اداره کنید که بهترین سلامتی و رفاه ممکن را برای او ایجاد کنید.

در نظر بگیرید که دانستن مراحل حاملگی و آمادگی کامل برای مراقبت اسب آبستن، بهترین بیمه در برابر مشکلات در حال ‌توسعه است. خوشبختانه، بیشتر بارداری‎‌‌ها و زایمان‌ها بدون هیچ‌گونه مشکلی است.

منبع:

thesprucepets.com

تبلیغات
vasetpet-content

1 دیدگاه دربارهٔ «همه چیز در مورد بارداری اسب ( مراقبت، مدت حاملگی، ماه آخر، سواری اسب آبستن و..)»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *