اسب نژاد شتلند

اسب نژاد شتلند

اگر به اسب و اسب‌سواری علاقه دارید و این ورزش یا تفریح را از کودکی شروع کرده باشید، به‌احتمال‌زیاد، شما سوارشدن بر پشت یک اسب نژاد شتلند را تجربه کرده‌اید. حتی اگر دوست دارید به کودکان خود آموزش اسب‌سواری دهید، به شما پیشنهاد می‌دهیم که از این نژاد شروع کنید. در طول این مقاله قصد داریم دلیل انتخاب اسبچه شتلند را به شما ارائه دهیم. همچنین از تاریخچه، ویژگی‌ها و هرآن چه که برای شناخت این اسب لازم است بدانید، صحبت کنیم. پس تا پایان این مطلب ما را همراهی کنید تا شما را با دنیای اسب‌های شتلند آشنا کنیم.

تاریخچه نژاد اسب شتلند

منشأ واقعی این نژاد به‌مرورزمان از بین رفته است. حدود 4000 سال پیش شتلند‌ها در جزایر ناهموار شتلند در شمال اسکاتلند در حال گردش بودند. از اسب نژاد شتلند برای کشیدن چرخ‌دستی‌ها و شخم زدن زمین‌های زراعی استفاده می‌شد. در طول انقلاب صنعتی آن‌ها برای حمل زغال‌سنگ در اواسط قرن نوزدهم به معادن فرستاده شدند. اسب‌های شتلند همچنین به لطف اندازه کوچکی که دارند برای کودکان همدم دوست‌داشتنی بودند. این نژاد اسب از جزایر شتلند به دیگر مناطق انگلیس و خارج از کشور صادرشده و امروزه اسب‌های شتلند در بسیاری از کشور‌ها یافت می‌شوند.

ویژگی‌های ظاهری اسب‌های شتلند

اسب نژاد شتلند برخلاف جثه کوچکی که نسبت به بقیه اسب‌ها دارد، سخت و قوی است زیرا در شرایط سخت جزایر شتلند توسعه‌یافته است. این نژاد اسب را اکثر مردم به علت ظاهرش از سایر نژاد‌ها به‌راحتی تشخیص می‌دهند زیرا قدی کوتاه‌تر از بقیه اسب‌ها دارد؛ قدی معمولاً بین 7 دست (28 اینچ) تا 11.5 دست (46 اینچ). وزن این نژاد دوست داشتنی به ارتفاع آن بستگی دارد و معمولاً از 400 تا 450 پوند است (تقریباً 180 تا 240 کیلوگرم).

قد کوتاه
ویژگی های اسب شتلند

شتلند‌ها بدن جمع‌وجور، سری پهن، گردن ضخیم، پاهای کوتاه قوی و گوش‌های کوچک هوشیار دارند. اسب شتلند تقریباً در هر رنگ ازجمله ترکیب سفید و هر رنگ دیگر وجود دارد. رایج‌ترین رنگ‌ها شامل مشکی، خلیج، خاکستری، قهوه‌ای و … می‌شود. بسیاری از اسب‌های شتلند بیش از 30 سال زندگی می‌کنند.

رژیم غذایی و تغذیه

ازآنجاکه این نژاد در چنین شرایط سختی تکامل یافت که مراتع بسیار پراکنده بود، زمین ناهموار و آب و هوایی خشن داشت. آن‌ها مجبور بودند سخت برای یافتن غذای خود تلاش کنند؛ بنابراین اسب نژاد شتلند می‌تواند با غذای بسیار کم‌، رشد کند. یک اسب شتلند به مقدار کمی دانه و کنسانتره احتیاج دارد که می‌تواند منجر به چاقی شود. یونجه چمن و علوفه طبیعی باکیفیت مناسب برای آن‌ها ایده آل است.

شتلند‌ها فقط به کسری از خوراک اسب‌ها احتیاج دارند. یک خوراک علوفه با ویتامین و مواد معدنی می‌تواند انرژی غذایی اسب شتلند را بدون اضافه کردن وزن آن افزایش دهد. به یاد داشته باشید که اسب‌های شتلند به‌سرعت چاق می‌شوند و این موضوع منجر به مشکلات سلامتی در آن‌ها می‌شود. ناگفته نماند که تغییر سریع در تغذیه، می‌تواند تأثیر جدی بر معده اسب داشته باشد و باعث کولیک شود.

رژیم غذایی
تغذیه اسب شتلند

بهداشت عمومی و مشکلات رفتاری اسب نژاد شتلند

به‌طورکلی اسب‌های شتلند مشکلات سلامتی زیادی ندارند، اما تغذیه آن‌ها می‌تواند آن‌ها را مستعد مشکلات قلبی و لامینیت (laminitis) کند. این وضعیتی اضطراری است که در آن سم ملتهب می‌شود وکه درد شدید برای این حیوان نجیب را در پی دارد. دلایل زیادی برای لامینیت ازجمله، پرخوری دانه و علف وجود دارد. ازلحاظ رفتاری، اسب شتلند معمولاً دوستانه و ملایم هستند؛ اما آن‌ها می‌توانند سرسخت هم باشند به‌خصوص اگر آموزش نبینند. آن‌ها برای نظافت به مسواک زدن و شانه زدن به‌طور مرتب نیاز دارند. سم‌ها‌ی آن‌ها در حالت ایده آل باید روزانه ازنظر آلودگی، زباله و هرگونه صدمه بررسی شود. همه اسب‌ها باید ازنظر سلامتی چک شوند و در برابر بیماری‌های عفونی و سایر مشکلات منحصربه‌فرد اسب‌ها واکسینه شوند.

آیا اسب شتلند برای شما مناسب است؟

اسب‌های شتلند برای صاحبان و سواران در تمام سطوح ازجمله خانواده‌های دارای فرزند مناسب هستند؛ زیرا به علت بدن کوچکی که دارند بهترین گزینه برای آموزش سوارکاری به کودکان‌اند. اگرچه می‌توانند سرسخت نیز باشند و قطعاً به آموزش مداوم احتیاج دارند. ازآنجاکه آن‌ها بسیار سخت و نسبتاً مستقل هستند، به‌طورمعمول مراقبت از آن‌ها آسان است؛ اما صاحبان باید به تغذیه اسب شتلند توجه کنند و از مصرف بیش‌ازحد تغذیه که منجر به لامینیت و چاقی می‌شود خودداری کنند.

اسب نژاد شتلند
اسب شتلند اسبی مناسب برای آموزش سوارکاری به کودکان

آموزش دادن به اسب نژاد شتلند

اهلی کردن اسب شتلند هم می‌تواند یک چالش جالب و هم می‌تواند بسیار ناامیدکننده نیز باشد. نکته بسیار مهمی که باید به خاطر داشته باشید صبور بودن است؛ زیرا شما از طریق زبان، نمی‌توانید با آن‌ها ارتباط برقرار کنید؛ بنابراین آموزش با زبان بدن امکان‌پذیر است و این می‌تواند به‌اندازه چند ماه طول بکشد. اسب شتلند بیش‌ازحد هوشیار است و می‌تواند به دفاع از خود بپردازد. پس بهتر است در اطراف او حرکات ناگهانی را انجام ندهید یا آن‌ها را غافلگیر نکنید.

بگذارید اسب شتلند به لمس شما عادت کند. به‌آرامی شروع به مالیدن گردن اسب و یا بین گوش‌های آن‌ها کنید. اسب‌ها با نزدیک یا دور شدن از شما نشان می‌دهند که به این کار علاقه دارند یا خیر. می‌توانید با مقداری دانه در دست توجه اسب شتلند را به خود جلب کنید. دانه را کف دست خود بریزید و اجازه دهید اسب، دست شما را بو کند و شما را بشناسد.

دانستنی‌های اسب نژاد شتلند

اگرچه تصور می‌شود که تنها تفاوت اسب شتلند و دیگر اسب‌ها در اندازه آن‌ها است اما باید بدانید که باوجود اندازه کوچکی که دارند، بسیار قو‌تر از اسب‌های دیگر هستند. این نژاد دوست داشتنی می‌تواند دو برابر وزن خود را حمل کند، درحالی‌که یک اسب معمولی حداکثر نیمی از وزن خود را می‌تواند تحمل کند. دندان‌های آن‌ها بزرگ و قوی است و می‌توانند ساعت‌ها در حال خوردن غذاهای مختلف باشند. معمولاً پوشش ضخیمی دارند که در برابر سرما به آن‌ها کمک می‌کند. به همین دلیل درگذشته اسب‌های کاری خوبی محسوب می‌شدند. خوب است بدانید که اسب نژاد شتلند اسبی اجتماعی است بنابراین بهتر است که به فکر نگهداری آن‌ در حیاط خانه نباشید.

اسب نژاد شتلند
اسب نژاد شتلند

اسب‌های شتلند امروزی

در زمان قدیم اسب‌های شتلند بیشتر به‌منظور بارکش استفاده می‌شدند اما امروزه آن‌ها برای سوارکاری توسط کودکان و همچنین در مسابقات اسب‌سواری بسیار مناسب هستند. آن‌ها در نمایشگاه‌ها و یا کارناوال‌ها نیز دیده می‌شوند تا بتوانند سوارکاری کوتاه برای بازدیدکنندگان داشته باشند.

همچنین در باغ‌وحش‌های حیوانات اهلی مشاهده می‌شوند. این نژاد بسیار باهوش است و می‌تواند آموزش ببیند. همچنین می‌توان آن‌ را به حیوانی اهلی تبدیل کرد؛ اما باید توجه داشت که بدون آموزش و یا حتی با آموزش نامناسب غالباً بسیار سرکش است و کنترل کردنش سخت است.

تفاوت بین اسب و نژاد اسب شتلند

همان‌طور که می‌دانید بزرگ‌ترین خصوصیتی که اسب شتلند را از دیگر اسب‌ها متمایز می‌کند ارتفاع آن‌ها است. گفته شد که اسب شتلند ارتفاعی کمتر از 11 دست دارد اما این قاعده مطلق نیست و اسب‌هایی کوتاه‌تر از 11 دست نیز دیده‌شده‌اند که اسب شتلند نیستند. جدا از اندازه، اسب‌های شتلند دارای خواص بسیار متفاوت هستند. این اسب‎ها نسبت به اسب‌های بزرگ‌تر هوشمند‌تر هستند. نسبت به اسب‌های دیگر دارای تراکم استخوانی انبوه‌ترند. در برابر هوای سرد تحمل بیشتر و استقامت قابل‌ملاحظه‌ای دارند. اسب‌های کاری خوبی هستند و همه این خصوصیات باعث شده که یک اسب شتلند بسیار سرسخت‌تر از دیگر اسب‌ها باشد.

اسب نژاد شتلند
تفاوت های اسب شتلند با دیگر اسب ها

نژاد‌های دیگر اسب پونی

اسب نژاد شتلند از رایج‌ترین نژادهای اسب پونی است که نسبت به دیگر نژادهای اسب پونی آرام تر و مطیع‌تر است و آموزش پذیری بالایی دارد. به دلیل کوچک بودن و شخصیت سرگرم‌کننده‌ای که دارند، برای کودکان محبوب هستند. درمورد ویژگی‌های این اسب در این مقاله صحبت کردیم. در کنار اسب شتلند نژاد‌های دیگری از اسب‌های کوتوله وجود دارند که وجود خصوصیات متفاوت آن‌ها را از یکدیگر متمایز کرده است. در ادامه قصد داریم چند نوع از نژادهای اسب پونی را به شما معرفی کنیم.

پونی ولزی

اسبان ولزی همان‌طور که از اسم آن‌ها پیداست متعلق به ولز هستند. می‌توان از کودکی تا بزرگ‌سالی سوار بر اسب کوچک ولزی شد. آن‌ها عموماً حیواناتی سخت، ورزشکار، باهوش و همه‌کاره هستند.

 • ارتفاع: 11 دست (44 اینچ) تا 16 دست (64 اینچ)
 • وزن: 400 تا 1200 پوند
 • مشخصات فیزیکی: سر کوچک، پشت کوتاه، دم بلند

پونی مینیاتوری

اسب‌های مینیاتوری سرگرم‌کننده هستند. به دلیل کوچک بودن آن‌ها برای سوارشدن توسط افراد سنگین‌وزن مناسب نیستند؛ اما یک اسب مینیاتور می‌تواند برای کودکان برای سوارکاری بسیار مناسب باشد. آن‌ها همچنین در مسابقات نیز شرکت داده می‌شوند.

اسب نژاد شتلند
اسب مینیاتوری
 • ارتفاع: به‌طورمعمول زیر 8.5 دست (34 اینچ) تا 9.5 دست (38 اینچ)
 • وزن: 150 تا 350 پوند
 • مشخصات فیزیکی: ساختار عضلانی کوچک

پیشنهاد می‌کنیم خواندن مراقبت از اسب مینیاتوری را از دست ندهید.

پونی مورگان

اسب‌های مورگان اسب‌های خانوادگی خوبی هستند. به‌خصوص برای سواران آغازین خود. آن‌ها به داشتن همکاری بسیار دوستانه و مشتاقانه شناخته‌شده‌اند و عموماً دوست دارند با اعضای خانواده انسانی خود معاشرت کنند. اسب‌های مورگان در مقایسه با سایر نژادهای اسب دارای قدمت نسبتاً کمی هستند که برای بسیاری از کودکان قابل کنترلند.

 • ارتفاع: 14 دست (56 اینچ) تا 15 دست (60 اینچ)
 • وزن: 950 پوند
 • مشخصات فیزیکی: ساخت کم‌حجم، سر کوتاه، دم ضخیم

پونی نیو فورست

منشأ آن در ایالات‌متحده آمریکا است. پونی نیو فرست طی قرن‌ها با نژادهای مختلفی مخلوط شده است. بدن آن‌ها به‌اندازه کافی باریک است که حتی یک کودک کوچک نیز سوار آن شود.

اسب نژاد شتلند
اسب پونی نیوفورست
 • ارتفاع: 12 دست (48 اینچ) تا 14 دست (56 اینچ)
 • وزن: 700 پوند
 • مشخصات فیزیکی: ساخت کم‌حجم، گردن کوتاه، سر بلند

کلام آخر

اسب‌های پرانرژی، از نژادهای مختلف اسب‌ها، مثل نژاد عرب، اغلب برای کودکان مناسب نیستند؛ اما اسب نژاد شتلند با شخصیت سرگرم‌کننده و بدن کوچکی که دارند گزینه‌ای عالی برای کودکان هستند. البته استثناهایی نیز وجود دارد. به‌هرحال بهتر است برای کودکان خود اسبی را انتخاب کنید که از خلق‌وخوی ملایم برخوردار است. امیدواریم که در این مطلب به شما کمک کرده باشیم تا با دنیای اسب‌های کوتوله از نژاد اسب شتلند بیشتر آشنا شوید.

شما می‌توانید با مراجعه به سایت و یا اپلیکیشن واسط کالا حیوانات مورد نظر خود از جمله اسب را به راحتی خرید و فروش نمایید.

منبع:

thesprucepets.com

تبلیغات
vasetpet-content

2 دیدگاه دربارهٔ «اسب نژاد شتلند»

 1. خواهش دارم یکا ها را از اینچ و دست و پا به متر و سانتیمتر و کیلوگرم تغییر دهید تا برای ما خواننده ها قابل درک باشند
  با سپاس

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *