میسوری

نژاد اسب‌های آمریکایی

در آمریکا نژادهای گوناگونی از اسب‌ها وجود دارد که اتفاقاً برخی از آن‌ها بسیار مشهور هستند. در ادامه‌ی مطلب به بررسی اکثر نژاد اسب‌های آمریکایی نظیر مورگان، کوارتر آمریکایی، پینت، سدل برد، موستانگ، تنسی واکینگ، آپالوسا، استاندارد برد، تروبرد، میسوری فوکس تروتر می‌پردازیم. پس پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

نژاد مورگان

این نژاد اسب‌های آمریکایی اولین نژاد اسب است که در آمریکا ثبت‌شده است. نام این نژاد از یک نریان به نام “جاستین مورگان” منشا گرفته است، اولین اسب نژاد مورگان، در سال ۱۷۸۹ میلادی در ورمونت متولد شد که در ابتدا “فیگور” نام گرفت اما بعد از فوت صاحبش آن را جاستین مورگان نامیدند که نام صاحب این نریان بود.

مورگان آمریکایی، نژادی غیر معمول است زیرا جد آن به طرز جالبی کوچک بوده و گویا ارتفاع آن فقط ۱۴۲ سانتی‌متر بوده است! این نژاد اسب آمریکایی احتمالاً از نژاد تروبرد و پا کوتاه ویلزی بوده است، همچنین اسب‌های نژاد سدل برد، استاندارد برد و تنسی واکینگ داری خون مورگان هستند.

 جد این نژاد اسب آمریکایی در سال ۱۸۲۱ میلادی وقتی ۳۲ سال سن داشت، عمرش به پایان رسید و نام سه پسر آن که ادامه‌دهنده‌ی این نژاد بودند عبارت است از: وودبری، شرمن، بولراش.

نژاد اسب های آمریکایی
اسب نژاد مورگان

نژاد کوارتر آمریکایی

منشا این نژاد به اسب‌هایی برمی‌گردد که توسط فاتحان اسپانیایی به آمریکا برده شدند، این نژاد اسب آمریکایی است و در قرن ۱۷ میلادی در مکانی که امروزه در شرق ایالات متحده آمریکا است، نژاد تروبرد انگلیسی با نژاد آمریکایی اصیل را آمیخته کردند و این نژاد را به وجود آوردند، سرعت و خون گرمی این کوارتر آمریکایی باعث محبوبیت آن‌ها در نمایش سوارکاری غربی شده است، متأسفانه این نژاد اسب آمریکایی نسب به سایر نژادها با بیماری بیشتری درگیر است و صاحبان آن‌ها باید از بیمارهای تهدید کننده سلامت آن‌ها آگاه باشند.

نژاد اسب های آمریکایی
اسب نژاد کوارتر

نژاد پینت

اسب‌های نژاد پینت یا رنگی اسب‌هایی هستند دارای لکه‌های سیاه و سفید، که منشا این نژاد، اسب‌های اسپانیایی هستند که توسط فاتحان اسپانیایی به آمریکا برده شدند، این نژاد از اسب‌های آمریکایی کم کم بخشی از گله‌های اسب‌های وحشی شدند.
گاو بازهای آمریکایی علاقه بسیاری به اسب نژاد پینت داشتند زیرا این اسب‌ها بسیار چالاک بودند و خوب کار می‌کردند. همچنین خصوصیات این نژاد اسب آمریکایی بسیار به کوارترها شبیه است و خیلی هم سریع تعلیم می‌بینند که این موضوع محبوبیت آن‌ها را افزایش داده است.

نژاد سدل برد

نام این نژاد اسب آمریکایی در اصل کنتاکی سدلر بود که نتیجه کشش انتخابی از اسب‌های نژاد کانادایی و اسب‌های نژاد مورگان و تروبرد بود.
این اسب‌ها بسیار باهوش بوده و اخلاق خوشایند و خوبی دارند همین‌طور بنیه و توانایی خوبی دارند، تعادلشان زیاد است و استفاده از آن‌ها به‌عنوان اسب شخصی بسیار دل‌نشین است.

از این نژاد اسب آمریکایی بیشتر برای نمایش استفاده می‌شود هرچند که در زمینه‌های دامداری، پرش با اسب، سواری تفریحی و کاری بسیار مفید بوده است، این اسب‌ها بسیار چشمگیر و خوش اندام هستند به طوری که صحنه کشیدن کالسکه‌های کلیسا توسط سدل بردها در روزهای یکشنبه بسیار دل‌نشین بود.

خوش اندام
اسب سدل برد اسبی نمایشی

این نژاد از اسب‌های آمریکایی علاوه بر انواع حرکت‌هایی که همه اسب‌ها انجام می‌دهند مانند تاخت، قدم و یورتمه، نوع دیگری حرکت انجام می‌دهند که به‌صورت خرامیدن آهسته با چهارضرب است که طی آن قبل از هر بار ضربه زدن سم اسب بر زمین، یک مکث عمدی کوتاه وجود دارد، همچنین علاوه به راین حرکت جذاب، حرکت متفاوت و مخصوص دیگر این اسب‌ها حرکت “راک ” که حرکتی چهارضرب و سریع است، می‌باشد.

نژاد موستانگ

اسب‌های نژاد موستانگ از نوادگان اسب‌هایی هستند که ابتدا توسط فاتحان قرن ۱۶ میلادی به آمریکا برده شدند، این نژاد اسب‌های آمریکایی وحشی هستند ولی در اصل جد آن‌ها نیز اهلی بوده و یکی از پایدارترین نژادهای اسب در جهان است. می‌گویند نژاد اصلی آن‌ها اسپانیایی است. متأسفانه در طول قرن ۲۰ میلادی تعداد زیادی از نژاد موستانگ‌ها را می‌کشتند تا به‌عنوان غذای خانگی مورد استفاده قرار دهند. ایالات متحده در سال ۲۰۱۵ میلادی قانونی برای محافظت و جلوگیری از انقراض آن‌ها تصویب کردند.

نژاد اسب های آمریکایی
اسب وحشی موستانگ

مهم‌ترین ویژگی این نژاد، قدرت بدنی بالای آن‌ها است که این باعث می‌شود که برای سوارکاری‌های طولانی نیز مناسب باشند. در گذشته در جنگ بوئر تعداد زیادی از این اسب‌ها به‌عنوان اسب‌های تازه نفس سوار نظام استفاده شدند. تعداد این نژاد اسب آمریکایی در حال حاضر کم است که آن‌ها هم در علفزارها زیست می‌کنند.

نژاد تنسی واکینگ

نژاد این اسب‌ها که در اصل به نام پلنتیشن واکینگ هورس جنوبی یا تنسی تروتر معروف بودند، به اسب نارگانست بر می‌گردد. اسب نر پایه برای این نژاد از اسب‌های آمریکایی اسبی به نام بلاک الآن بود که پدر او از یورتمه رو های سدل برد و مادر او اسب مورگان بود که در سال ۱۹۰۳ میلادی وارد شهر تنسی شد.

اسب‌های واکینگ دارای استعدادهای گوناگونی هستند و بیشتر برای سوارکاری از آن‌ها استفاده می‌شود زیرا خلق و خوی آرام و مطیع آن‌ها کار را برای سوارکاران تازه کار آسان می‌کند. از این نژاد اسب آمریکایی در میدان نمایش هم استفاده می‌شود و طرز گام برداری این نژاد اسب آمریکایی در نژادهای دیگر مشاهده نمی‌شود همچنین در گذشته از این اسب‌ها برای حمل و نقل کشاورزانی که از مزرعه‌ها بازدید می‌کردند استفاده می‌شده است.

نژاد آپالوسا

اسب نژاد آپالوسا یکی از زیباترین و مشهورترین نژاد اسب‌های آمریکایی است که به اسب‌های سرخ پوست معروف هستند زیرا اولین بار توسط آن‌ها پرورش داده شده‌اند. دلیل شهرت جهانی آن‌ها پوستی بسیار زیبا شبیه به پوست پلنگ است به‌گونه‌ای که از آن‌ها در صنعت سینما و فیلم‌های مشهوری مانند “El Dorado” استفاده شده است. همچنین از این اسب‌های زیبا برای سوارکاری هم استفاده می‌کنند و برای پیمودن مسیرهای طولانی نیز کاملا مناسب هستند. این نژاد اسب آمریکایی در حال حاضر سومین نژاد پر جمعیت اسب در جهان است. همچنین این نژاد اسب آمریکایی طبیعتی آرام دارد و بسیاری از این اسب‌ها یال و دمی کم پشت دارند و برخی نیز معتقدند چشم‌های اسب‌های آپالوسا یک حالت انسان گونه‌ای به آن‌ها می‌دهد.

نژاد اسب های آمریکایی
اسب آپالوسا

نژاد استاندارد برد

یکی دیگر از نژاد اسب‌های آمریکایی استاندارد برد است. استاندار اصلی این نژاد که نام خود را از آن گرفته‌اند، توانایی پیمودن ۱/۶ کیلومتر در ۲ دقیقه و ۳۰ ثانیه را دارد. استاندارد بردها در واقع اسب‌های مسابقه‌ای هستند و به خاطر سرعتی که دارند، برای استفاده در نمایشگاه‌ها، قدرت پرش در سوارکاری و تجربه یک سوارکاری بسیار لذت بخش معروف‌اند. پدر اسب استاندارد برد، اسبی بود که فقط در مسابقات چهار نعل شرکت می‌کرد.

پیشنهاد می‌کنیم خواندن مقاله محبوب‌ترین اسب‌های جهان را از دست ندهید.

نژاد اسب تروبرد

اسب‌های نژاد تروبرد که در ایران بعضی‌ها به آن‌ها تروبلت نیز می‌گویند، اسب‌هایی خون گرم هستند و جزو اسب‌های مسابقه‌ای محسوب می‌شوند که در آمریکا، انگلستان و سایر نقاط جهان مورد توجه زیادی قرار می‌گیرند. این اسب‌ها ظرافت، قدرت و زیبایی را یکجا به نمایش می‌گذارند. همچنین شخصیتی دلیر و با روحیه دارند و سرعتی بالا دارند که برای سوارکاران و صاحبانی که تجربه سوارکاری ندارند، توصیه نمی‌شود. اما اگر سوارکار متوسط و یا مربی اسب هستید، می‌توانید از سواری قدرتمند، سیال و نرم بر روی این نژاد از اسب‌های آمریکایی لذت ببرید. علاوه بر این‌ها، این اسب‌ها بسیار هوشمند و دارای اخلاق کاری قویی هستند و جزو اسب‌های پرطرفدار محسوب می‌شوند.

پرورش نژاد تروبرد را برای بالغ شدن از سن کم آغاز می‌کنند زیرا سال‌های اول مسابقه برای اسب‌ها ۲ تا ۳ سال است. اسب‌های نژاد کوارتر، یکی از سریع‌ترین و با ارزش ترین اسب‌های کورس جهان هستند که وجودشان همچنان منشا رشد و تکامل بزرگ‌ترین تشکیلات بین‌المللی اسب‌دوانی و اسب‌های کورس بوده است.

نژاد اسب های آمریکایی
اسب خونگرم تروبرد

نژاد میسوری فوکس تروتر

مهاجران در حالی که به سمت غرب و در امتداد رود می سی سی پی سفر می‌کردند، تعداد زیادی اسب تروبرد را از تنس، ویرجینیا و کنتاکی با خود آوردند و سپس برای اینکه اسب‌هایی متناسب با شرایط محیطی جدید آن‌ها در منطقه‌ی گوزرک هیلز میسوری به وجود آورند، این اسب‌ها را با هم آمیزش دادند. در آن زمان بیشتر به اسب‌هایی نیاز داشتند که بتوانند با سرعت زیاد از مناطق صعب‌العبور عبور کنند، آن هم در مدت زمان زیاد با حداقل خستگی.

این نژاد اسب آمریکایی به‌وسیله‌ی اندام‌های حرکتی جلویی راه می‌رود و با اندام‌های حرکتی عقبی یورتمه می‌رود. شهرت این اسب‌ها بیشتر به خاطر این است که خصوصیات آن‌ها با آمیزش‌های غیر خویشاوندی با خون اسب‌های سدل برد و تنسی واکر در طول سال‌های زیادی اصلاح شد و باعث شد که امروزه این نژاد اسب آمریکایی دارای بدنی کوچک، جمع و جور و ماهیچه‌ای همراه با ثبات قدم‌ها نیز داشته باشد.

کلام آخر

به پایان مقاله معرفی نژاد اسب‌های آمریکایی رسیدیم، امیدواریم لذت برده باشید.

شما می‌توانید با مراجعه به سایت و یا اپلیکیشن واسط کالا حیوانات موردنظر خود از جمله اسب را به راحتی خرید و فروش نمایید.

منابع:

Helpfulhorsehints.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *