فواید نگهداری اسب

فواید نگهداری اسب

به طور خاص ثابت شده است که اسب‌ها با انسان پیوند طبیعی دارند و مطالعات مربوط به روابطی که می توانیم با این حیوانات زیبا بسازیم ادامه دارد. با این حساب، ما قصد داریم به برخی از فواید نگهداری اسب برای شما که شاید سایر حیوانات خانگی ندارند، مرور کنیم.

تناسب اندام

مطمئناً سوار شدن بر اسب باعث بهبود تناسب اندام شما خواهد شد. داشتن یک اسب تضمین می‌کند که شما نیز مانند همه افراد دیگر که تمرین بدنسازی انجام می‌دهند، یک راه عالی برای بهبود عضلات و انعطاف پذیری ماهیچه هاست.

آنچه که از بقیه ی موارد شاید اهمیت بیشتری دارد آن است که اسب سواری باعث سوزاندن کالری می‌شود. افزایش فشار بر عضله‌ها به سوزاندن کالری و حتی کاهش وزن کمک خواهد کرد. همچنین اثبات شده است که یورتمه رفتن به مدت ۳۰ دقیقه در روز باعث سوزاندن ۳۰۰ کالری می‌شود. در واقع، این ورزش برای کسانی که می‌خواهند تمریناتی سالم داشته باشند و به طور همزمان وزن نیز کم کنند بسیار مفید خواهد بود.

ورزش سوارکاری یک تمرین ایزومتریک است. این بدین معناست که این ورزش از عضلات خاصی استفاده می‌کند تا بدن در وضعیت مناسبی بر روی اسب قرار بگیرد و تعادل حفظ شود. به همین دلیل قدرت وضعی بدن در سوارکاری بسیار مهم است و این ورزش به بهبود این قدرت کمک می کند.

تناسب اندام
اسب سواری: تمرین بدنسازی

سلامت بدن

یکی دیگر از فواید نگهداری اسب در رابطه با سلامت بدن است. نشان داده شده است که اسب سواری می‌تواند برای سلامت قلب و عروق مفید باشد. این فعالیت ورزشی می‌تواند به بهبود جریان خون در بدن و همچنین ارتقاء سلامت قلب و عروق کمک کند. در نتیجه، اسب سواری فعالیت بسیار خوبی است که می‌توانید آن را به طور منظم انجام دهید.

اسب‌سواری می‌تواند احساس شادمانی و سلامت ذهنی را القاء کند. در این صورت، اگر روزهای سختی را می‌گذرانید، اسب‌سواری می‌تواند باعث افزایش ترشح هورمون‌های خوب در بدنتان شود و اعتمادبه‌نفس و حس شادمانی را در شما افزایش دهد. به‌علاوه، می‌تواند از خطر ابتلا به استرس و اضطراب جلوگیری کند.
درواقع، لذت سواری با اسب و تماشای محیط اطراف لحظات فوق‌العاده‌ای را خلق می‌کنند که هرگز از یاد نخواهید برد. پس برای داشتن بدنی سالم و احساس شادمانی بیشتر سوارکاری کنید.

اگر این فعالیت را به‌درستی انجام ندهید هیچ فایده‌ای از آن نصیبتان نخواهد شد. اول‌ازهمه، از ایمنی‌تان اطمینان حاصل کنید و همین کار خطر آسیب‌دیدگی را کاهش خواهد داد. می‌توانید کلاه ضد ضربه بر سر بگذارید که ازسرتان در برابر حوادث احتمالی و صدماتی که ممکن است به شما وارد شود محافظت کند.

سلامت بدن
احساس سلامتی و شادمانی

مسئوليت پذیری

همه حیوانات خانگی نیاز به تعهد از طرف صاحبان خود دارند. آن‌ها به شما تکیه می‌کنند که به آن‌ها غذا دهید، آن‌ها را تمیز کنید و از آن‌ها مراقبت کنید و در صورت بروز بیماری و یا هر مشکل دیگر، آن‌ها را به دامپزشک ببرید اما اسب‌ها نیاز به مراقبت و توجه بیشتری نسبت به سایر حیوانات خانگی دارند و این مسئولیت شما را بیشتر خواهد کرد.

اگر شما تمام نیازهای حیوان را به‌طور مداوم تأمین کنید، اسب شما می‌تواند ۳۵ سال یا بیشتر عمر کند. درست است که برای خرید اسب باید هزینه زیادی بپردازید، اما آیا میدانید که هزینه نگهداری اسب خیلی بیشتر از هزینه‌ای است که شما برای خرید اسب پرداخته‌اید؟
پس شما قبل از خرید اسب دلخواه خود باید بدانید که آیا شرایط و هزینه کافی برای نگهداری اسب موردنظر را دارید یا خیر.

اسب‌ها به فضای کافی برای دویدن و بازی کردن و هم‌چنین به پناهگاهی نیاز دارند تا در شرایط بد آب و هوایی به آنجا پناه ببرند. اسب‌ها هم‌چنین برای استراحت و خوابیدن به یک مکان خشک نیاز دارند. فراهم کردن همه این موارد برای حفظ سلامت اسب‌ها مهم است.

نکته مهم

اسب‌ها در اصطبل نگهداری می‌شوند و از این‌جهت تمیز بودن اصطبل برای نگهداری صحیح اسب‌ها ضروری است. یکی از مواردی که در این زمینه اهمیت دارد، مدیریت کود اسب است. صاحبان اسب‌ها باید بدانند که آن‌ها به‌طور مداوم کود تولید می‌کنند که این کودها به‌سرعت انباشته می‌شوند و آن‌ها وظیفه‌دارند این کودها را از اصطبل بیرون بیاورند.

فواید نگهداری اسب
تمیز بودن اصطبل اسب

محیطی که اسب در آنجا نگهداری می‌شود باید دارای تهویه مناسب باشد و به‌صورت مرتب تمیز شود و عاری از هرگونه آلودگی باشد. اسب‌ها به یک مکان تمیز و بدون گردوغبار نیاز دارند تا سلامتشان حفظ شود. توجه داشته باشید که اسب‌ها نباید به یک مدت طولانی در یک مکان ثابت مانند اصطبل نگه‌داشته شوند، چون اگر اسب در یک مدت طولانی در یک مکان ثابت باشد، خیلی زود بیمار می‌شود.

آرامش ذهنی

یکی از دیگر فواید نگهداری اسب آرامش ذهنی است. هرچند وقت یک‌بار عده‌ای یک روش درمانی را بر سر زبان‌ها می‌اندازند و ادعا می‌کنند که می‌تواند مؤثر باشد. اسب درمانی مثل موسیقی‌درمانی یکی از شیوه‌های بسیار متعددی است که براي بیماران روانی مورداستفاده قرار می‌گیرد. یک دوره‌ای موسیقی‌درمانی مد شده بود و از این روش به‌عنوان یک شیوه مؤثر درمانی یاد می‌شد. به‌طورکلی موسیقی‌درمانی، اسب درمانی و… آرامش‌بخش و تسکین‌دهنده هستند.

سوارکاری اعتمادبه‌نفس بچه‌ها را بالا می‌برد زيرا بچه‌ها متوجه این امر می‌شوند که می‌توانند افسار حیوان را در اختیار بگیرند و وی را کنترل کنند. مطالعات اخیر با استفاده از سگ‌ها و دلفین‌ها نشان داده است که حتی تعامل محدود با حیوانات ممکن است باعث کاهش فشارخون و هورمون‌های مرتبط با واکنش استرس شود.

برای اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی نگهداری از اسب به مقاله‌ی زیر مراجعه کنید:

نگهداری از اسب

مدیریت بهتر زمان از دیگر فواید نگهداری اسب

داشتن یک اسب شما را مجبور می‌کند که وقت خود را تنظیم کنید و مراقبت از اسب خود را در اولویت قرار دهید. اگر شما نیاز به پیاده‌روی با سگ خود دارید اما می‌خواهید با دوستان خود به شهر بروید، به‌راحتی می‌توانید این دو را ترکیب کنید. متأسفانه، در مورد اسب‌ها واقعاً صدق نمی‌کند و زمان باید به‌طور مستقل به هر یک اختصاص یابد و این موضوع سبب می‌شود که زمان بیشتری را برای اسب خود اختصاص دهید.

فواید نگهداری اسب
فواید نگهداری اسب

درآمدزایی

از مهم‌ترین فواید نگهداری اسب می‌توان به درآمدزایی اشاره کرد. ایران باستان محل پرورش بهترین اسب‌های جهان بوده و می‌توان ایران را مهد پرورش اسب دانست. دیوارنگاری غار دوشِ لرستان حدود هزاره هشتم پیش از میلاد شاهدی بر این ادعا است. مارکوپولو در سفرنامه خود نوشت که بهترین اسب‌های جهان در ایران هستند و تاجران خارجی آن‌ها را به هند می‌برند و به 200 لیره طلا می‌فروختند. اسب ایرانی نژادهای مختلفی شامل کاسپین، عرب، ترکمن، دره شوری و کرد دارد.

صنعت اسب یکی از صنایع پول‌ساز جهان است و افراد بسیاری هستند که به نگهداری و پرورش آن علاقه‌مندند و حاضرند سرمایه‌گذاری‌های گسترده‌ای در آن انجام دهند. طی سالیان گذشته با تبلیغات رسانه‌ها بازار خوبی برای صنعت اسب ایجادشده و به‌سرعت به سمت حرفه‌ای شدن حرکت کرد.
این صنعت در اروپا طرفداران بسیاری دارد و طبق اعلام شبکه اسب اتحادیه اروپا، اثر اقتصادی آن در این قاره سالانه به 100 میلیارد یورو می‌رسد و بیش از 6 میلیون رأس اسب در این قاره وجود دارد که باعث ایجاد 400 هزار شغل تمام‌وقت شده است.

فواید نگهداری اسب
درآمدزایی از اسب

منافع اجتماعی از دیگر فواید نگهداری اسب

برای افرادی که به‌تنهایی زندگی می‌کنند، تعامل با چیزهای دیگر انگیزه به زندگی و فواید اجتماعی فوق‌العاده‌ای را به همراه دارد. غالباً وقتی افراد درگیر فعالیت‌های اسب می‌شوند، به سمت افراد با علایق مشابه گرایش پیدا می‌کنند. به معنای واقعی کلمه هزاران باشگاه سوارکاری در سرتاسر کشور وجود دارد که به مردم این امکان را می‌دهد تا برای لذت بردن از حیوانات خود و فعالیت‌های ترجیحی جمع شوند.

تأثیر اسب‌ها بر جوانان

نظرسنجی‌های اخیر (2005-2006) توسط شورای جوانان اسب آمریکایی و دانشگاه ایالتی پن انجام‌شده است که نشان می‌دهد فعالیت‌های اسب‌سواری مهارت‌های زندگی مانند تصمیم‌گیری، برقراری ارتباط با دیگران، حل مسئله، تعیین هدف و همدلی را پرورش می‌دهد.
اسب‌ها حیوانات شگفت‌انگیزی هستند که به‌آسانی می‌توان با آن‌ها تعامل کرد و به آنان اعتماد داشت. آن‌ها موجودات آرام و صادقی هستند که قابلیت فریب‌کاری و دروغ‌گویی را ندارند. یکی از روش‌های درمانی محبوب براي افرادی که در بچگی مورد بدرفتاری قرارگرفته‌اند، این است که فرد را در کنار یک اسب بزرگ قرار داده و اجازه دهیم باهم تعامل داشته باشند.

فواید نگهداری اسب
فواید نگهداری اسب

در اغلب موارد، این اشخاص به گریه می‌افتند و جمله‌ای شبیه به این را مي‌گويند: تا اکنون موجود به این بزرگی با من به این مهربانی رفتار نکرده بود. این تجربه‌ای است که درمان‌جوها می‌توانند از آن به‌خوبی استفاده کنند.
اسب‌ها احساسات بسیار پیشرفته‌ای دارند.
همه می‌دانند که سگ‌ها دوست دارند رضایت خاطر افراد را به خود جلب کنند و با تحسین و تشویق می‌توان آن‌ها را آموزش داد این مسئله در مورد اسب‌ها نیز صدق می‌کند گرچه این خصلت ذاتی آن‌ها خیلی دست‌کم گرفته‌شده است.

کلام آخر

درست است که اسب‌ها و سگ‌ها یکی نیستند ولی احتمالاً این تناقض ناشی از مدت‌زمانی است که به‌منظور تعلیم صرف هریک از این دو گونه می‌کنیم. اسب‌ها طبیعتی اجتماعی دارند و متقابلاً نیاز به دوستی و معاشرت با هم دارند، اگر حیوانی از تیره خودشان در دسترس نباشد آن‌ها با موجودات دیگر ازجمله انسان‌ها خو خواهند گرفت.
همان‌طور که هر رابطه‌ای در زندگی برای شما از اهمیت خاصی برخوردار است اگر رابطه شما با اسب‌ها هم برایتان مهم است باید کمی از وقتتان را صرف معاشرت با او کنید. یک سواری مختصر و برگشتن سرکار، دغدغه‌های روزمره چیزی نیست که بتوان اسمش را معاشرت گذاشت.

وقتی اسب شما با دیدن چیزی رم می‌کند و تمایلی به نزدیک شدن به آن ندارد باید به او نشان دهید که هیچ دلیلی برای ترسیدن وجود ندارد لااقل برای اسب شجاعی همچون او.

به پایان مقاله فواید نگهداری اسب رسیدیم، امیدواریم لذت برده باشید.

اگر قصد خریدوفروش اسب موردنظر خود رادارید می‌توانید به سایت واسط کالا یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید و به‌راحتی این کار را انجام دهید.

منابع:
artofhealthyliving.com

ecowoodpellets.co.uk

viovet.co.uk

horses.extension.org

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *