نژاد اسب پینتو

نژاد اسب پینتو

دوستی بین انسان‌ها و اسب‌ها قدمت چندین و چندساله دارد و این پیوند میان آن‌ها روزبه‌روز محکم‌تر می‌شود. از نزدیک به ۴۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح که انسان‌ها اولین اسب‌ها را اهلی کردند، این حیوانات نجیب و دوست‌داشتنی به علت ویژگی‌هایی خاصی که دارند در زمینه‌هایی مختلفی همیشه به انسان‌ها کمک کردند. واسط پت در این مقاله به بررسی یک اسب خاص و زیبا به نام نژاد اسب پینتو می‌پردازد.
اگر علاقه دارید که اطلاعات خود را درباره نژادهای گوناگون اسب بالا ببرید یا قصد دارید که برای خود اسب بخرید، واسط پت می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند تا انتخاب بهتری داشته باشید.

پینتو، یک نژاد رنگ!

برخلاف سایر نژادهای اسب که با ویژگی‌های ژنتیکی خود تعریف می‌شوند، نژاد اسب پینتو یک نژاد رنگ اسب محسوب می‌شود، به این معنی که می‌توانند در چندین نژاد مختلف اسب در سراسر جهان ظاهر شوند. از اسب پینتو، در آمریکا به‌عنوان اسبی مناسب یاد می‌شود.

پینتوها رنگ پس‌زمینه تیره‌ای دارند که روی آن، تیکه‌های نامنظمی از رنگ سفید دیده می‌شود. رنگ‌آمیزی پینتو ممکن است در هر نژاد یا ترکیب خاصی متفاوت باشد. همان‌طور که گفته شد، این ترکیب‌های رنگی اسب پینتو ممکن است در نژادهای زیادی یافت شود اما مهم‌ترین آن‌ها در اسب‌های پینت آمریکایی (The American Paint) قابل‌مشاهده هستند.

بااین‌حال، انجمن اسب پینتو آمریکا، اسب‌هایی با نژاد یا ویژگی‌های اسب آپالوسا (Appaloosa), درافت (Draft) و یا قاطرها را قبول نمی‌کند.
درگذشته در آمریکای غربی، از اسب پینتو به‌عنوان اسبی در نظر گرفته می‌شد که افراد هندی آمریکایی در جنگ‌ها از آن استفاده می‌کردند. علت آن‌هم این بود که اسب‌های پینتو با رنگ‌آمیزی خاصی که داشتند امکان استتار طبیعی را در جنگ‌ها فراهم می‌کردند.

نژاد اسب پینتو
امکان استتار در جنگ ها

تاریخچه و منشأ

در ابتدا، واسط پت به بررسی خواستگاه و تاریخچه‌ی این اسب‌های منحصربه‌فرد و زیبا می‌پردازد.
اگرچه معمولاً به دلیل ویژگی‌های خارق‌العاده‌ای که اسب نژاد پینتو داشت، در نبرد با بومیان آمریکایی همراه بود، اما منشأ این نژاد به اسپانیا برمی‌گردد. بعدها این اسب‌ها توسط گردشگران اسپانیایی و سایر گردشگران اروپایی به آمریکای شمالی معرفی شدند. گردشگران اسپانیایی، اسب‌های بارب را که با سایر نژادهای اروپایی مانند نژادهای عربی و روسی ترکیب‌شده بودند را به آمریکای شمالی آوردند. امروزه تصور می‌شود که الگوهای رنگی اسب‌ها، از نژادهای روسی و عربی گرفته شدند چراکه امروزه نشانه‌های اسب پینتو در هنرهای باستان خاورمیانه دیده می‌شود.

پس‌ازآنکه گله‌های اسپانیایی به آمریکای شمالی آورده شدند، با اسب‌های وحشی ترکیب شدند و بعدها توسط بومیان آمریکایی اهلی شدند. همچنین بعدها، به علت شرایط، اروپایی‌ها باید اسب‌های خالص اروپایی خود را با گله‌های وحشی ترکیب می‌کردند تا بتوانند اسب‌هایی با ماهیچه‌های سنگین‌تر و قوی‌تر داشته باشند. اسب‌های حاصل از این ترکیب، برای شرایط ناهموار و دشوار بسیار مناسب‌تر بودند.
اسب پینتو که اغلب از او به‌عنوان اسب دورنگ در ادبیات مربوط به غرب یاد می‌شود، اسب موردعلاقه کابوهای آمریکایی و بومیان آنجا بود.

خصوصیات و ویژگی‌های ظاهری نژاد اسب پینتو

در این قسمت، واسط پت سعی می‌کند شما را با برخی ویژگی‌های ظاهری این نژاد آشنا کند. پس پیشنهاد می‌کنیم ادامه مقاله را از دست ندهید و با ما همراه باشید.
همان‌طور که در پاراگراف‌های قبل گفته شد، پینتو یک نژاد رنگ است و به همین دلیل از ترکیب ثابتی برخوردار نیست. اگر رنگ قسمت تیره اسب نژاد پینتو سیاه باشد، اصطلاحاً به آن اسب، اسب دورنگ (Piebald) گفته می‌شود؛ اما اگر رنگ قسمت تیره اسب هر رنگی به‌جز مشکی باشد، به آن اسب ابلق (Skewbald) می‌گویند.
این نژاد عموماً اسبی عضلانی و قوی است. ترکیب رنگ این اسب‌ها ممکن است متفاوت باشد. این اسب‌ها عمدتاً رنگ‌های خاکستری / سفید، سیاه / سفید، خلیج / سفید، شاه‌بلوط / سفید، پالومینو / سفید و غیره دارند.

خصوصیات
پینتو یک نژاد رنگ

دسته‌بندی اسب‌های پینتو

اسب‌های پینتو ممکن است از نژادهای مختلفی باشند. از تروبردها گرفته تا اسب‌های مینیاتوری!
بااین‌حال تا امروز چهار نوع اسب پینتو در جهان شناخته‌شده‌اند که عبارت‌اند از:

  • نوع سواری (the Saddle type)
  • اسب‌های اصیلی که برای تولیدمثل از آن‌ها استفاده می‌شود (Stock type)
  • اسب‌های شکاری (Hunter type)
  • اسب‌های مسابقه (Racing type)

لازم است بگوییم که نوع هر اسب پینتو با توجه به ترکیب و پیشینه‌ی آن تعریف می‌شود. به‌طور مثال:
اسب‌های تولیدمثلی غالباً از نژاد و ترکیب اسب‌های تروبرد و پینتو هستند.
نژاد اسب‌های شکاری غالباً از نژاد و ترکیب اسب‌های تروبردند.
اسب‌های پینتویی که از آن‌ها به‌منظور تفریح استفاده می‌شوند، عموماً نژاد عربی یا مورگان (Morgan) دارند.
و درنهایت اسب‌های سواری ممکن است از ترکیب و نژادهای تنسی واکینگ (Tennessee Walking), میسوری فاکس تروتر (Missouri Foxtrotter) و یا سدلبرد آمریکایی (American Saddlebred) باشند.

نژاد اسب پینتو
اسب نژاد پینتو

اسب‌های پینتو ممکن است بر اساس اندازه خود نیز دسته‌بندی شوند. حیواناتی که قدشان بیشتر از ۵۶ فوت است، اسب محسوب می‌شوند؛ اما اسب‌های کوچک یا به‌اصطلاح pony ها معمولاً قدشان از ۵۶ فوت کمتر و از ۳۴ فوت بیشتر است. گروه آخر، گروه اسب‌های مینیاتوری است. اسب‌های مینیاتوری عموماً سنشان زیر سن بلوغ است و قدشان ۳۴ فوت است.

الگوهای رنگ اسب نژاد پینتو چیست؟

چندین توصیف برای رنگ اسب‌های پینتو وجود دارد. ترکیب رنگ اسب اصطلاحات خاص خودش را دارد. واسط پت در این قسمت به بررسی چند مورد از این اصطلاحات رایج می‌پردازد.

اسب‌های دورنگ (Piebald)

این اسب‌ها دارای پوشش یا کت پایه به رنگ مشکی و یک الگوی پینتو هستند؛ بنابراین اسب پینتو دورنگ، اسبی خال‌خالی به رنگ سیاه‌وسفید است.

اسب‌های ابلق (Skewbald)

اسب‌هایی هستند که رنگ پوششان ممکن است هر رنگی به‌جز مشکی باشد. همچنین این نوع اسب پینتو ممکن است هر طرح پینتویی داشته باشند. بیشتر اسب‌های این دسته به رنگ خلیجی یا شاه‌بلوطی هستند اما هر رنگ دیگری به‌جز مشکی، می‌تواند در این دسته قرار گیرد.

اسب‌های رنگی (Colored)

این اصطلاح برای هر دو گروه اسب‌های ابلق و دورنگ استفاده می‌شود. رنگی اصطلاح عام است که در اروپا و به‌ویژه انگلیس برای اسب‌های پینتو استفاده می‌شود.

ابلق
اسب ابلق

اسب‌های سه رنگ (Tricolored)

بعضی از اسب‌های پینتو ممکن است پوششی داشته باشند که به‌جای دورنگ از سه رنگ تشکیل‌شده است. این اسب‌ها به‌طورمعمول در دسته اسب‌های ابلق قرار می‌گیرند؛ اما بعضی از آن‌ها ممکن است دسته‌بندی خاص خود را داشته باشند.

لکه‌های اسب نژاد پینتو

علاوه بر ترکیب رنگ اسب، نکته‌ی دیگری که در این نژاد اهمیت دارد این است که خال یا لکه‌های روی پوشش اسب در کجا قرار دارند؛ که در ادامه بعضی اصطلاحات مرتبط با آن‌ها بررسی می‌کنیم.
متداول‌ترین و رایج‌ترین اصطلاح برای اسب نژاد پینتو، کروم (chrome) است. این اصطلاح نشان می‌دهد که لکه‌های سفیدی که روی پوشش است قرار دارند زیبا هستند.

گروهی دیگر از اسب‌های پینتو خال یا لکه‌های قابل‌مشاهده ندارند؛ به‌عبارت‌دیگر، این اسب‌ها ممکن است لکه‌های بسیار ریزی داشته باشند که در نگاه اول به چشم نیایند به همین علت به این دسته از اسب‌های پینتو، اسب‌های ساده یا solid گفته می‌شود.

الگوی دیگری وجود دارد که بسیار خاص و منحصربه‌فرد است. اسب‌های پینتویی که در این دسته قرار می‌گیرند یک لکه‌ی سفید بزرگ در زیر گردن و اطراف صورت خود دارند. این امر باعث می‌شود که قسمت بالای سر و گوش‌های اسب رنگ تیره‌تری داشته باشند. درنتیجه حالت کلاه مانندی را ایجاد می‌کند. به این اسب‌های پینتو، اصطلاحاً اسب‌های کلاه پزشکی یا medicine hat گفته می‌شود.

نژاد اسب پینتو
اسب پینتو

بعضی از اسب‌های پینتو دارای (سپر) هستند. این به این معناست که یک‌تکه‌ی بزرگ و تیره قسمت اعظم سینه‌ی اسب را پوشانده است. همچنین یک رنگ سفید آن‌ها می‌پوشاند. این سپر ممکن است گاهی اوقات در اسب‌های کلاه پزشکی پیدا شوند.

طول عمر، موارد استفاده و خلق‌وخوی اسب نژاد پینتو

ازآنجاکه اسب‌های پینتو، اسب‌هایی ورزشکار هستند از آن‌ها در فعالیت‌های مختلفی ازجمله: شکار، پرش، نمایش‌های سوارکاری، کلاس‌های غربی و انگلیسی. غیره استفاده می‌شود. به‌طورکلی اسب‌های پینتو اسب‌های همه‌کاره‌ای محسوب می‌شوند.
طول عمر متوسط یک اسب پینتو معمولاً بین ۲۰ تا ۲۵ سال است.
ازلحاظ رفتاری و خلق‌وخو، این اسب‌ها معمولاً رفتاری دوستانه دارند. معاشرت و برقراری ارتباط با این اسب‌ها راحت است زیرا شخصیتی اجتماعی دارند. همچنین ازلحاظ آموزشی، آموزش دادن به این اسب‌ها بسیار راحت است.

روش تغذیه و رژیم غذایی اسب پینتو

رژیم غذایی اصلی اسب پینتو باید چمن و یونجه باکیفیت خوب و بدون گردوغبار باشد. در بیشتر موارد، حتی اگر اسب در طول روز آب کمی مصرف می‌کرد، مقدار زیادی آب تمیز و تازه باید در هر زمان به اسب داده شود. اسب پینتو باید بتواند هرزمان که بخواهد در مکان مناسب بچرد و یا یونجه بخورد.
اسب پینتوی شما به مقادیر کافی نمک، مواد معدنی و مقدار زیادی آب احتیاج دارد. به‌طورکلی، قاعده‌ی اصلی تغذیه اسب پینتو این است که به او مقدار کم و در وعده‌های غذایی زیاد غذا بدهید.
غذا دادن بیش‌ازحد به اسب پینتو ممکن است باعث ایجاد مشکل برای اسبتان شود.

نژاد اسب پینتو
تغذیه اسب پینتو

مراقبت و مدیریت اسب نژاد پینتو

مراقبت و مدیریت برای اسب دوست‌داشتنی شما بسیار مهم است! اسب‌های پینتو برای حفظ زیبایی ظاهر خود احتیاج به نظافت مرتب دارند. نظافت و مرتب کردن پوشش اسب به آن کمک می‌کند که زیبایی خود را حفظ کند و پوست اسب شمارا از بیماری‌های پوستی دور می‌کند. همچنین مراقبت از سم‌ها، یال اسب و پوشش اسب برای حفظ زیبایی و سلامتی اسب بسیار اهمیت دارند.
و درنهایت
همان‌طور که متوجه شدید، اسب پینتو یک ژنتیک منحصربه‌فرد است و ازلحاظ تاریخی هم نشان‌های پینتو در دوران باستان وجود داشتند. پینتوها اسب‌های دوستانه و همه‌کاره به شمار می‌روند. شخصیت جذاب و ظاهر زیبای این اسب آن‌ها به یکی از بهترین و محبوب‌ترین نژادها در بین دوست داران اسب تبدیل کرده است.

سخن پایانی

در این مقاله هر چه را که لازم بود درباره نژاد اسب پینتو بدانید، گفته شد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره حیوانات خانگی به مرجع تخصصی حیوانات (سایت واسط پت) سر بزنید و همچنین می‌توانید برای خریدوفروش حیوانات خود به سایت و یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه کنید و رایگان آگهی خود را منتشر کنید.

منابع:
thevetexpert.com
equitrekking.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *