چرا اسب لاغر می شود

دلایل لاغر شدن اسب؛ چرا اسب لاغر می‌شود؟

آیا اسب شما علی‌رغم داشتن علوفه‌ای که می‌تواند بخورد، وزنش افزایش نمی‌یابد؟ آیا او فاقد انرژی است؟ آیا او کسل‌کننده و بی‌روح به نظر می‌رسد؟
گاهی اوقات علت غیرمعمول است؛ اما همیشه تشخیص دلایل لاغر شدن اسب با معاینه تندرستی انجام می‌شود.
مالک نمی‌فهمد چقدر می‌توان خوراک داد و چگونه تعادل تغذیه را حفظ کرد.
این امر به‌ویژه هنگامی صادق است که مردم علوفه را بر اساس قیمت و نه کیفیت خریداری می‌کنند.

دلیل لاغر شدن اسب چیست؟

چه مدت است که متوجه وزن کم بدن شده‌اید؟ رژیم فعلی او چیست و آیا او تمام‌دانه‌ها و خوراک‌هایش را کامل می‌خورد؟
چه دارویی مصرف می‌کند؟

آیا او هرگز باردار شده است؟ آیا اسهال است؟ آیا شما آزمایش مدفوع انجام می‌دهید و چند بار؟ آخرین نتایج چه بود؟ آیا تقریباً زمانی که اسب شروع به کاهش وزن کرد، مواد غذایی یا شیوه‌های تغذیه را تغییر داده‌اید؟

آیا شما یک دسته جدید یونجه خریداری کرده‌اید؟ آیا اسب اشتهای خوبی دارد و تمام غذای خود را تمیز می‌کند؟

اسب با داشتن زخم معده ممکن است در زمان تغذیه اشتهای دل‌چسب داشته باشد؛ اما درد معده مربوط به زخم می‌تواند باعث شود وی از غذا دور شود.

اسب جدیدی را در گله معرفی کرده‌اید که ممکن است باعث کندی نظم و پویایی گله شود؟ آیا اسب به محلی دیگر منتقل‌شده است؟ چقدر بزرگ است؟

آیا وقتی یونجه مرتع فراوان نیست، یونجه را اضافه می‌کنید؟ اگر چنین است، چقدر و چند وقت یک‌بار؟ آیا آب یخ در همه زمان‌ها در دسترس است؟

آیا سالانه مخزن آب را به‌طور مرتب تمیز می‌کنید؟ نظم و انضباط اسب‌سواری چیست و چه میزان آموزش و تهویه را انجام می‌دهید؟

این‌ها فقط نمونه‌ای از سؤالات بسیاری است که بعد از سؤال چرا اسب لاغر می‌ شود؟ ممکن است دامپزشک از شما بپرسد. پاسخ‌های خود را از قبل بدانید تا به او بهترین فرصت برای تشخیص کاهش وزن اسب خود را بدهید.

کاهش وزن
زخم معده یکی از دلایل لاغر شدن اسب

سوءتغذیه به دلیل غفلت!

این معمولاً برای بیش از یک اسب در یک ملک صدق می‌کند. هر حیوان به یک نفر نیاز دارد. میزان سن را تعیین کنید، زیرا این عوامل هنگام ارزیابی رژیم غذایی وی مهم هستند.

برخی از گروه‌های سنی در شرایط خاص مانند بیماری مربوط به دندان و اسکلتی عضلانی در اسب‌های مسن بیشتر از سایرین در معرض خطر هستند.

رژیم غذایی اسب را ارزیابی کنید؛ تا تعیین کنید آیا مالک، خوراکی مناسبی را با مقدار مناسب تهیه می‌کند یا خیر.
نکته مهم این است که مشخص شود آیا اسب کالری کافی دریافت می‌کند یا خیر.

یک اسب 500 کیلوگرمی (1100 پوند) نیاز به حدود 16.4 انرژی قابل‌هضم در روز دارد. برای رفع این نیازها، او باید روزانه 20 پوند یونجه یا علف (تقریباً 0.8 مجالس در هر پوند) مصرف کند.

اسب‌ها به‌طور ایدئال باید 2-3٪ از وزن بدن خود را در روز علوفه مصرف کنند. در این حالت 10 تا 15 کیلوگرم یا 22 تا 33 پوند است؛ بنابراین، یک اسب 2-3٪ از وزن بدن خود را در روز تغذیه می‌کند.
کاهش وزن در اسب‌ها ناامیدکننده و گران‌قیمت است که صاحبان اسب و متصدیان آن با آن روبرو هستند. هنگامی اتفاق می‌افتد که بدن انرژی بیشتری نسبت به مقدار مصرف خود از دست بدهد؛ که می‌تواند به دلایل مختلف اتفاق بیفتد.

در ادامه مقاله دلایل لاغر شدن اسب به تشخیص علل کاهش وزن در اسب‌ها می‌پردازیم.

تشخیص علل کاهش وزن اسب

روند تشخیص و مراحل معاینات درمانگاهی و آزمایشگاهی را جهت رسیدن به عامل اصلی کاهش وزن حیوان در میان عوامل متعدد، موردمطالعه قرار می‌دهیم:

  • گرفتن تاریخچه
  • انجام معاینات فیزیکی
  • بکار گیری روش‌های تشخیصی تکمیلی
کاهش وزن
دلایل کاهش وزن اسب

عدم دسترسی به مواد غذایی مناسب؛ عدم مصرف مواد مغذی موجود؛ هضم غیرطبیعی، جذب یا متابولیسم مواد مغذی؛ تحویل ناکافی مواد مغذی به بافت‌های محیطی؛ افزایش میزان مصرف پروتئین و مصرف انرژی یا از بین رفتن آن‌ها. اختلالات هدر رفتن ماهیچه اصلی.

بیماری یکی از دلایل لاغر شدن اسب

اسب‌ها ممکن است در صورت عدم اشتها، مواد مغذی موجود را مصرف نکنند. دچار کمبود احساس ناخوشایند (توانایی درک غذا) یا مسکن غیرطبیعی (جویدن)، بلع یا انتقال مری شوند.

نارسایی قلبی، آسم و بیماری‌های کبدی همگی می‌توانند منجر به کاهش تحویل مواد مغذی به بافت‌های محیطی شوند. اختلال عملکرد دستگاه گوارش (زخم معده، بیماری التهابی روده، انگلی)، بیماری کبد و سمیت می‌تواند منجر به هضم غیرطبیعی، جذب و سوخت‌وساز مواد مغذی شود.

حتی شرایطی که به‌طور مستقیم در دسترس بودن مواد مغذی تأثیر نمی‌گذارد می‌تواند منجر به کاهش وزن شود.

به‌عنوان‌مثال اسب‌هایی که در رنج هستند و دارای بیماری‌های مختلفی هستند؛ می‌توانند میزان پروتئین و انرژی و از بین رفتن انرژی افزایش‌یافته و درنتیجه نیازهای کالری بیشتر از حد انتظار را داشته باشند.

دلایل از دست دادن وزن

اگر صاحب اسبی هستید، احتمالاً دیده‌اید که وزن آن‌ها در برخی از نقاط در نوسان است. برخی از علل کاهش وزن اسب کنترل و اندازه‌گیری آسان است.

ازجمله افزایش ورزش، اما برخی دیگر از موارد تشخیص و درمان سخت‌تر است. اگر اسبی دارید که وزن کم می‌کند، در اینجا پنج دلیل برای کاهش وزن وجود دارد.

باید توجه داشته باشید که دلایل لاغر شدن اسب شما به این لیست محدود نمی‌شود. این‌ها دلایل متداولی است که شما در حفظ وزن اسب خود با مشکل روبه‌رو شده‌اید.
کاهش وزن ممکن است مربوط به یک بیماری باشد. در این صورت باید با دامپزشک و یا متخصص تغذیه اسب خود همکاری نزدیکی داشته باشید.

چرا اسب لاغر می شود
چرا اسب لاغر می شود

تغییرات شدید هوا

اسب‌هایی که در تابستان‌های بسیار گرم زندگی می‌کنند ممکن است در طول تابستان به دلیل سرکوب اشتها ناشی از گرما، دچار کاهش وزن شوند.

افزایش خوراک و یونجه آن‌ها راهی آسان برای مقابله با این نوع کاهش وزن است. هنگامی‌که اسب‌ها یونجه را هضم می‌کنند، از طریق هضم، گرما ایجاد می‌کنند و افزایش خوراک باعث افزایش انرژی می‌شود.

مشکلات دندانپزشکی

مراقبت از دندان را می‌توان در اسب‌ها نادیده گرفت. اگر اسب شما در حال از دست دادن وزن است، ممکن است زمان آن رسیده باشد که دندان‌های آن‌ها توسط دامپزشک شما معاینه شوند.

تا مشخص شود علل کاهش وزن اسب خرابی دندان است یا خیر. دندان‌های اسب‌ها دارای تاج عمیق و تاجی کوتاه است و باگذشت زمان دندان‌ها خراب می‌شوند. با توجه به این فوران، آن‌ها نقاط تیز و رشد ناهمواری کسب می‌کنند.

برای انجام کارهای معمول دندانپزشکی با دامپزشک خود مشورت کنید. رشد ناهموار دندان‌ها را از بین می‌برد و به جویدن این حیوانات کمک می‌کند.

در سنین بالاتر، آن‌ها دندان‌های خود را پایین می‌آورند. به حدی که دندان‌ها دیگر نمی‌توانند جوش‌سنگ زنی را جبران کنند. آن‌ها نمی‌توانند به‌اندازه کافی جویدن و هضم رژیم غذایی معمول خود را انجام دهند.

در آن مرحله، یک برنامه غذایی جدید موردنیاز خواهد بود تا اسب بتواند بیشترین مواد مغذی را از یک رژیم غذایی که هضم آن آسان‌تر است، استفاده کند.

ورنی تأکید می‌کند که با توجه به منبع کافی نور و گرگرفتگی دهان، باید یک معاینه دندانپزشکی سالانه تحت فضایی آرام انجام شود.

وی می‌گوید: «غالباً مشتری‌ها از اهمیت مراقبت از دندان از طریق جهل و غفلت غافل می‌شوند.» «بهترین کار در مورد مشکلات دندانپزشکی این است که اکثر آن‌ها قابل‌پیشگیری هستند.»
در ادامه مقاله دلایل لاغر شدن اسب به‌احتمال وجود انگل در اسب می‌پردازیم.

چرا اسب لاغر می شود
مشکلات دندان

انگل‌ها

انگل‌ها عامل بسیار شایع کاهش وزن در اسب‌ها هستند. انگل‌های داخلی با استفاده از پروتئین رقابت می‌کنند و همچنین می‌توانند بافت دستگاه گوارش را مختل کنند و باعث تحریک شود. همین امر باعث می‌شود که اسب نتواند وزن خود را ثابت کند.

اسب‌های کوچک‌تر از 3 سال و اسب‌های مسن‌تر مستعد ابتلا به انگل‌ها هستند. بدون وجود نمونه مدفوع که حداقل سالانه توسط دامپزشک شما انجام می‌شود، تشخیص انگل‌های داخلی دشوار است.

نمونه‌های مدفوع همچنین نشان می‌دهد که کدام انگل درون حیوان شماست. تعداد تخم انگل آن‌ها و کنترل انگل باگذشت مهروموم‌ها تغییر کرده و انگل‌ها در برابر درمان مقاوم شده‌اند.

داشتن یک برنامه مؤثر درخشندگی برای هر اسب مهم است و نه‌فقط گله. با دامپزشک خود مشورت کنید تا یک برنامه مؤثر درزمینهٔ آب‌گرفتگی داشته باشید.

عدم آگاهی

برخی از دارندگان اسب بی‌تجربه اهمیت مراقبت‌های پیشگیرانه مانند کنترل انگل را نمی‌دانند که می‌تواند به کاهش وزن و سایر مشکلات کمک کند.
آلودگی‌های انگلی شدید ازجمله وجود تعداد زیادی از استرونژیلوسهای مهاجر و بالغ می‌تواند با فقر غذایی همراه باشد. درهرصورت بیشتر اسب‌ها بار انگلی سنگین را تحمل کرده بدون کاهش وزن مگر این‌که آسیب روده‌ای پیش آید.

دستور پکینگ

اگر اسب‌ها به‌صورت گروهی معلوم شوند، دستور طبیعی پک زدن برقرار می‌شود که می‌تواند در کاهش وزن نقش داشته باشد. اسب‌هایی که توسط گله به‌عنوان پایین‌ترین سطح سفارش ایجاد می‌شوند ممکن است قلدری را تجربه کنند.

اسب‌هایی که مرتبه بالایی دارند، ممکن است اسب‌های دیگر را از خوراک و یونجه خود جدا کنند.

چرا اسب لاغر می شود
چرا اسب لاغر می شود

حتی اگر اسب‌ها به‌طور جداگانه از غلات تغذیه شوند، اما یونجه مشترکی دارند، ممکن است هنوز هم از دست دادن وزن را تجربه کنند زیرا علوفه بزرگ‌ترین جزء رژیم غذایی اسب است.

جدا کردن اسب‌های لاغر از گله برای خوردن دانه و علوفه به شما امکان می‌دهد میزان مصرف واقعی آن‌ها را کنترل کنید. همچنین استرس آن‌ها را در مواجهه با پرخاشگری در زمان غذا کاهش می‌دهد.
در ادامه مقاله دلایل لاغر شدن اسب به عامل مهمی که در رژیم غذایی اسب بسیار حائز اهمیت است، می‌پردازیم.

کیفیت یونجه

همان‌طور که در بالا ذکر شد، یونجه بزرگ‌ترین مؤلفه رژیم اسب است. اگر یک اسب در حال خوردن تمام‌دانه‌ها و یونجه‌های خود باشد؛ اما هنوز هم‌وزن خود را کاهش می‌دهد، کیفیت یونجه ممکن است عاملی در کاهش وزن باشد.

درحالی‌که تعیین کیفیت علوفه مرتع دشوار است. علوفه یونجه‌ای که برای حیوانتان تهیه می‌کنید می‌تواند برای کیفیت مورد آزمایش قرار گیرد. حتی اگر یک نوع یونجه را به‌طور مداوم از همان تأمین‌کننده خریداری می‌کنید.

کیفیت یونجه بسته به سن بلوغ چمن هنگام برداشت و شرایط محیطی محل چمن می‌تواند از خرید به خرید تغییر کند.

اگر یافتن یونجه که از کیفیت بهتری برخوردار باشد، در دسترس نیست. می‌توان یک کنسانتره دانه را به رژیم غذایی اضافه کرد تا مواد مغذی موجود در یونجه را از بین ببرد.

افزایش میزان سوخت‌وساز بدن

تمرینات سنگین و سرمای محیط می‌توانند نیاز به انرژی را در اسب افزایش دهند. نئوپلازی و نارسایی حاد عضوی و جراحات ضربه‌ای و دردهای شدید و مسمومیت عفونی و حالات التهابی ازجمله پونومونی نیز می‌توانند موجب افزایش میزان سوخت‌وساز در بدن گردند.

واسطه‌های التهابی که در بعضی از این حالات ایجاد می‌شوند ممکن است به‌طور زیانباری استفاده از مواد غذایی را به‌وسیله کاهش کارایی متابولیکی از طریق چرخه‌های غیرمفید سوخت‌وساز در بدن تحت تأثیر قرار دهند.

چرا اسب لاغر می شود
بررسی علل لاغر شدن اسب

بیماری‌های اسب

چنانچه توده‌ای از بافت التهابی یا سرطانی به حد کافی بزرگ باشد؛ اغلب اوقات ممکن است انحراف قابل‌توجهی در مسیر مواد مغذی از سوی بافت‌های سالم به‌سوی این‌گونه بافت‌ها روی دهد.
در ادامه مقاله علل کاهش وزن اسب احتمال اینکه اعضای داخلی بدن اسب ممکن است بیمار باشند می‌پردازیم.

عملکرد غیر مؤثر یا ناقص عضو

بیماری‌هایی هستند که در اثر عملکرد ناقص میان نارسایی عضوی از بدن همچون نارسایی مزمن قلبی. کلیوی. کبدی به وجودمی آیند و مؤثر در ایجاد عارضه کاهش وزن اسب هست.

بیماری‌های مزمن قلبی

بیماری‌های قلبی شاید همیشه با کاهش وزن همراه نبوده اما گاهی کاهش وزن اسب در شرایط مزمن مثل نارسایی احتقانی قلب – اندوکاردیت یا فیبریلاسیون دهلیزی دیده می‌شود.

بیماری مزمن کلیوی

بیماری‌های داخلی کلیه در اسب‌ها نادر است. به‌هرحال بیماری‌های کلیوی در آن‌ها هر علتی که داشته باشد همیشه با کاهش وزن و تعدادی از نشانه‌های آشکار درمانگاهی همراه است. حالت ازوتمی و افزایش در غلظت سرومی اوره و کراتنین باعث می‌شود بررسی دقیق‌تری روی عملکرد کلیه به عمل آید.

بیماری‌های مزمن کبدی

بیماری‌های مزمن کبدی همچون مسمومیت با گیاهان سمی یا سیروز کبدی پیش‌رونده در غیاب نشانه‌های کلینیکی آشکار می‌تواند با کاهش وزن مزمن همراه باشد.

بیماری‌های مزمن روده‌ای و سوء جذب

بیماری‌های التهابی مزمن روده‌ای با علل متفاوت منجر به سوء جذب‌شده و باعث لاغری پیش‌رونده می‌شوند.

بیماری مزمن تنفسی

به‌عنوان‌مثال، آسم اسب ممکن است باعث تنفس سخت شود که مانع توانایی یک اسب در کار باشد و نیازهای انرژی او را افزایش می‌دهد. رژیم غذایی او ممکن است آن شرایط را برآورده نکند.

بیماری زخم معده مزمن اسب

به دلیل مصرف مداوم داروی ضدالتهابی غیراستروئیدی و یا استرس ناشی از تمرین، مسابقه، زخم‌ها می‌توانند منجر به کاهش وزن یا عدم موفقیت شوند.

لنگش

التهاب بافت مورق سم بیماری استخوان ناویکولار، قره قوش (splints) آسیب به لایه‌های سم به دلیل قدم گذاشتن روی شئ تیز یا بیماری مفصلی مزمن می‌تواند لنگش ایجاد کرده که غالباً می‌تواند در اندام حرکتی قدامی یا خلفی اتفاق افتد به‌هرحال این شرایط می‌توانند دلیل کاهش وزن چشمگیر باشند مخصوصاً زمانی که درد به‌صورت درمانگاهی آشکار شود.
در موارد نادر بیماری‌های سیستمیک مثل لپتوسپیروز، بروسلوز، عفونت هرپس ویروس می‌تواند با کاهش وزن در غیاب نشانه‌های خاص دیگر همراه باشد.

تجمع ماسه در روده

این مورد می‌تواند منجر به کولیک و همچنین ضعف جذب مواد مغذی و عدم افزایش وزن شود.
ورنی می‌گوید: یک وضعیت غالباً نادیده گرفته‌شده که می‌تواند بر وزن اسب تأثیر بگذارد، رقابت گله‌ها و دستور جمع‌آوری است.
در ادامه به سایر دلایل لاغر شدن اسب می‌پردازیم.

حفاری‌های عمیق‌تر

دامپزشک شما پس از جمع‌آوری اطلاعات راجع به اسب شما، معاینه بدنی کامل انجام دهد تا لنگش و انجام گاستروسکوپی را برای معاینه زخم معده انجام دهد،
ورنی به دامپزشکان توصیه می‌کند دلایل شایع در کاهش وزن یا عدم دستیابی به قبل از موارد غیرمعمول را در نظر بگیرند. او می‌گوید، اگر یک دلیل غیرطبیعی آشکار نباشد، دامپزشک شما باید تحت معاینه کامل معاینه دندانپزشکی انجام دهد. او همچنین باید از یونجه و مرتع شما بازدید کند و برنامه تغذیه شمارا بفهمد. آیا این مزرعه که درواقع سبز به نظر می‌رسد با علف‌های هرز، علوفه آلوده به کود و یا ماده‌ای بسیار غیر الیاف و غیرقابل لمس ترکیب‌شده است؟ پزشک همچنین ممکن است به رقابت گله بپردازد و مشخص کند که هر اسب در هنگام تغذیه گروهی چقدر می‌تواند از آن استفاده کند.

چرا اسب لاغر می شود
معاینه اسب

امتحان مدفوع برای تعیین کمیت تخم‌مرغ در هر گرم برای نظارت بر برنامه کنترل انگل اسب مهم است.
معاینه رکتوم به دامپزشک کمک می‌کند تا نگرانی‌های روده و شکم مانند سوزش ماسه، انتروولیتها، پریتونیت (التهاب غشای دیواره شکم) یا یک نئوپلاسم (تومور) فضای شغلی را ارزیابی کند.
بررسی دلایل ساده و شایع در مورد مشکلات وزن (کنترل انگل، مراقبت از دندان، هواپیمای تغذیه‌ای و پویایی گله) نقطه شروع دامپزشک خواهد بود. ورنی می‌گوید، پس از پرداختن به این مسائل، او می‌تواند آزمایش‌های تشخیصی بیشتری را دنبال کند.

در این قسمت از مقاله دلایل لاغر شدن اسب به تست تشخیصی پیشرفته را توضیح می‌دهیم که کمک شایانی به اسب خواهد کرد.

تست تشخیصی پیشرفته

اسب‌هایی که کاندیدای تشخیص هستند شامل اسب‌های بسیار نازک، حیواناتی با کاهش وزن ناگهانی و سریع، تعدادی که بیمار و سالمند هستند.
دامپزشک ممکن است یک شمارش کامل خون را انجام دهد و آزمایش‌های مربوط به نشانگرهای التهابی مانند فیبرینوژن یا سرمی آمیلوئید سرم را انجام دهد. اسب‌های سرخدار نیز ممکن است از یک صفحه غدد درون بهره‌مند شوند. در بعضی موارد دامپزشک شما ممکن است برای بررسی ضخامت و یکپارچگی دیواره روده، سونوگرافی شکمی را انجام دهد. این می‌تواند به او در شناسایی توده‌های داخلی کمک کند.
برخلاف انسان، اسب‌ها هنگام جویدن، بزاق تولید نمی‌کنند. بزاق اسیدهای معده را خنثی می‌کند، بنابراین نجویدن به معنای عدم بزاق نیست که در این صورت اسیدهای معده این امکان را ایجاد می‌کنند که زخم‌هایی در آستر معده ایجاد کنند. این زخم‌ها دردناک است و برای جبران آن، اسب شروع به مکیدن باد یا گهواره برای تولید بزاق می‌کند.

انتخاب راه‌های درمان اسب

انتخاب شیوه درمان اسب مبتلابه کاهش وزن مبتنی بر مسائلی است که از تاریخچه، معاینات فیزیکی و کارهای تکمیلی متعاقبان به دست می‌آید.
برخی از بیماری‌ها که در اسب می‌تواند منجر به کاهش وزن شود ممکن است ب جز یک حالت تسکینی، پاسخ قابل‌توجه به درمان ندهد (مثلاً نئوپلازی یا نارسایی مزمن عضو)
از سوی دیگر بعضی حالات ممکن است به‌طور کاملاً مطلوبی به درمان جواب دهد (انتروپاتی در اثر وجود شن، آبسه‌های داخل حفره شکمی، دریافت ناکافی غذا به دلیل رقابت، نامتعادل بودن جیره غذایی و مسائل مدیریتی)
به‌طورکلی هنگامی‌که علت کاهش وزن مشخص شود راه‌های درمانی را می‌توان در کتب مرجع مربوط به مسائل درمانی اسب یافت.

پرسش و پاسخ

آیا زخم معده باعث کاهش وزن در اسب می‌شود؟

پاسخ : هر اسب می‌تواند تحت تأثیر سندرم زخم معده قرار گیرد . علائم زخم معده ممکن است شامل تغییر رفتار، کولیک مکرر، اشتهای ضعیف، حالت کسلی و عملکرد ضعیف بدن حیوان باشد؛ که در نهایت منجر به کاهش وزن می‌شود.

اولین جایی که اسب وزن کم می‌کند کجاست؟

پاسخ : ستون فقرات یک اسب نازکشده و به کمر او می‌چسبد.  این اولین جایی است که متوجه افزایش یا کاهش وزن خواهید شد .

کلام آخر

برنامه‌ای را برای رژیم تغذیه و برنامه تناسب‌اندام تهیه کنید و به آن بچسبانید. همچنین برنامه‌ای برای ورزش منظم تهیه کنید. قبل از شروع برنامه خود از اسب خود عکس بگیرید و ازآنچه انجام داده‌اید با اسب خود ثبت کنید.
صبور باشید. کاهش وزن فرایندی است که چندین ماه طول می‌کشد، نه هفته. این‌ یک واقعیت است که یک اسب با یک ساعت کار در روز تناسب‌اندام خود را افزایش می‌دهد.

شاید خواندن مقاله «سرعت اسب» برای شما جالب باشد.


مقاله دلایل لاغر شدن اسب، به پایان رسید امیدوارم لذت برده باشید و باعث افزایش آگاهی شما شود.
شما می‌توانید برای خریدوفروش اسب به وب‌سایت واسط کالا مراجعه کنید و یا اپلیکیشن واسط کالا را نصب‌کرده و آگهی خود را به‌صورت رایگان در آن قرار دهید.

منابع:

thehorse.com

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *