نگهداری اسب در زمستان

نگهداری اسب در زمستان

زمستان می‌تواند برای اسب‌ها و مالکان آن‌ها سخت باشد. دلیل این سختی شامل تهیه‌ی مواد غذایی، برف و سرما است که باعث می‌شود بعضی از اسب‌ها شرایط مناسب خود را از دست بدهند. مراقبت پایدار سخت‌تر و سوارکاری بسته به عمق برف و دما تقریباً غیرممکن می‌شود. اسب‌ها به‌راحتی به آب‌وهوای سرد سازگاری پیدا می‌کنند و تا زمانی که ازنظر متابولیکی سالم هستند، کالری کافی دریافت می‌کنند. همچنین این حیوانات نجیب دارای پوشش مناسبی از مو هستند و اگر موهای آن‌ها کوتاه نشده باشد، آن‌ها به‌خوبی می‌توانند زمستان سختی را که برای انسان غیرقابل‌تحمل است را تحمل کنند. بسیاری از اسب‌ها نیازی به پتو ندارند اگرچه پتوهای ضد آب می‌توانند در برابر باد و باران از اسب محافظت کنند. در ادامه در مورد روش‌های نگهداری اسب در زمستان صحبت می‌کنیم.

تدارک پناهگاه مناسب

در رابطه با مراقبت از اسب در زمستان باید به این نکته واقف باشیم که دمای سرد به‌تنهایی باعث ناراحتی اسب‌ها نمی‌شود، اما تحمل باد و رطوبت برای آن‌ها دشوار است، بهترین راه‌حل این است که یک پناهگاه امن و مناسب برای آن‌ها فراهم کنید تا در برابر رطوبت و سرما در امان بمانند. پناهگاه باید به‌اندازه‌ی کافی بزرگ باشد تا به همه‌ی اسب‌های موجود در آن اجازه دهد که در فضای موجود قدم بزنند و آب و مواد غذایی برای آن‌ها به‌راحتی قابل‌دسترس باشد.
نکته: توجه به این نکته مهم است که سرپناه اسب باید به‌اندازه‌ی کافی عریض باشد (ارتفاع پناهگاه چندان مهم نیست) تا اسب در آن احساس امنیت و آرامش کند.

برای اطلاعات دقیق در مورد چگونگی نگهداری از اسب مقاله‌ی زیر را مطالعه کنید:

نگهداری از اسب

تنظیم برنامه غذایی

اسب‌ها به‌ویژه هنگامی‌که به مدت طولانی در اصطبل نگهداری می‌شوند به شرایط و زمان معینی عادت می‌کنند و می‌آموزند که باید در اوقات مشخصی از روز منتظر خوراک خود باشند. پژوهش‌ها نشان داده که خوراک منظم اسب‌ها در زمان‌های معین روزانه، توانایی هضم غلات خوراک را تا ۴۰‌% افزایش می‌دهد. هنگامی‌که اسب‌ها منتظر دریافت جیره خود می‌مانند گرسنه و بی‌حوصله خواهند شد و این احتمال وجود دارد که این امر سبب افزایش رفتارهای نابهنجار آن‌ها در اصطبل شود.

تنظیم غذا
تنظیم برنامه غذایی

خوراک‌های آلوده به گردوغبار و کپک‌زده، به بیماری‌های تنفسی و صدمه به ریه ختم می‌شود. همچنین خوراک‌های کپک‌زده می‌توانند سبب اختلالات گوارشی در اسب‌ها شوند. هرگز نباید اسب را با افزودن ملاس (عصاره‌ای غلیظ، تیره و چسبناک و یک محصول جانبی در روند تهیه‌ی شکر از چغندرقند یا نیشکر است) به خوراک‌های کپک‌زده ترغیب نمود. علوفه‌های آلوده به گردوخاک و همچنین تفاله چغندر قند را می‌توان برای کاهش آلودگی پیش از دادن به اسب‌ها در آب خیساند.
در فصل سرما بدن حیوان برای گرم نگه‌داشتن خود، سوخت‌وساز را افزایش می‌دهد؛ بنابراین یکی از نکات مهم در رابطه با نگهداری اسب در زمستان این است که میزان غذا و کالری دریافتی اسب خود را افزایش دهید. بهتر است غذایی که به اسب خود می‌دهید حاوی مقدار زیادی فیبر باشد. (مانند یونجه و کاه)

تهیه‌ی آب

در ادامه روش‌های نگهداری اسب در زمستان آب دادن به این حیوان است. این کار در زمستان بسیار سخت‌تر از تابستان است. در زمستان هنگامی‌که درجه حرارت کاهش چشم‌گیری پیدا می‌کند ممکن است آب در لوله‌ها یخ‌زده و اسب نتواند آب بنوشد. در زمستان بهتر است ظرف آبی که برای اسب خود استفاده می‌کنید، پلاستیکی باشد که در صورت یخ‌زدگی احتمالی، بتوان به‌راحتی آب حیوان را عوض کرد.

تهیه آب
تهیه آب اسب در زمستان

در زمستان فراهم کردن آب گرم برای اسب خود بسیار مهم است. آب گرمی که برای حیوان تهیه می‌کنید باید بین (۴۵ تا ۶۵ درجه فارنهایت) باشد.
در فصل سرما خطر کولیک با جذب ناکافی آب، کاهش فعالیت بدنی و مصرف علوفه‌ای باکیفیت پایین به طرز چشم‌گیری افزایش می‌یابد. اگر آب در سطل‌ها تأمین می‌شود، مهم است که روزانه دو بار آن‌ها را برسی کنید و اگر آب شروع به یخ‌زدگی کرد، آب را عوض کنید.

نکته مهم

در رابطه با مراقبت از اسب در زمستان توصیه نمی‌شود از بخاری‌های برقی برای گرمایش آب داخل سطل استفاده کنید زیرا خطر آتش‌سوزی را افزایش می‌دهد پس بنابراین بهتر است که برای پیش‌گیری از یخ زدن آب سطل، آن را به‌خوبی عایق‌بندی کنید.
یک اسب سالم در هنگام استراحت در محیط خنک با رطوبت کم، با تغذیه از علف سبز رسیده و آبدار بدون تولید شیر در هرروز به ازای هر ۱۰۰ پوند وزن خود به‌اندازه ۵/۱ گالن آب نیاز دارد. یعنی یک اسب ۱۰۰۰ پوندی در هر ۲۴ ساعت به ۵ گالن آب احتیاج دارد. (هر پوند برابر با ۵۶/۴۵۳ گرم است)
اگر اسبی دارید که در زمستان به مقدار کافی آب نمی‌نوشد، برای افزایش مصرف آب و تحریک تشنگی حیوان، از سنگ نمک ویا غذاهایی با پروتئین بالا برای تغذیه‌اش استفاده کنید.

پتو و یا جل مناسب

نکته مهم دیگر در باب مراقبت از اسب در زمستان توجه به پوشش اسب است. اسب‌هایی که داخل اصطبل نگهداری می‌شوند، بعد از اتمام کار روزانه هنگامی‌که درون اصطبل خود قرار می‌گیرند نیاز به پوشیدن پتو یا جل مناسب دارند. بهترین پوشش برای اسب‌هایی که خارج از اصطبل و سرپناه نگه‌داری می‌شوند، همان پوشش موی زمستانی آن‌هاست که پرپشت‌تر و ضخیم‌تر شده و به‌صورت سیخ بر روی پوست اسب قرار می‌گیرد تا بتوانند هوای گرم را در نزدیکی سطح پوست اسب نگه‌دارند.

نگهداری اسب در زمستان
مراقبت از اسب در زمستان

همچنین توجه کنید که یک جل گرم و مناسب برای اسب تهیه کنید زیرا جلی که به‌اندازه‌ی کافی گرم نیست، بسیار بدتر عمل می‌کند از این‌که اصلاً جلی برای اسب استفاده نشود زیرا هر رواندازی باعث می‌شود که موهای بدن اسب نرم و صاف شوند و درنتیجه قابلیت نگهداری هوای گرم را در سطح بدن اسب از دست می‌دهد.

توجه به سم‌ها

سم‌های اسبتان را کوتاه کنید و نگذارید از سایز معمول بزرگ‌تر شوند، معمولاً سم‌های ترمیم یا چیده شده کمتر ترک می‌خورند، برف کمتری نگه می‌دارند و روی زمین‌های لیز تعادل بیشتری دارند. زمین‌های سخت و یخ زده می‌توانند باعث ایجاد ترک‌های جدی و همچنین منجر به بزرگ‌تر شدن سایز سم‌ها شوند و موجب سرخوردن اسب روی زمین‌های لیز شود.

مکمل‌ها

تغییرات آب و هوایی و تغذیه‌ای ممکن است که نیاز به مکمل‌هایی که در ماه‌های تابستان و گرم موردنیاز نیست را ضروری کند. انواع بسیار مختلفی از مکمل‌های غذایی برای اسب‌ها موجود است و معمولاً به علت تبلیغات زیاد، همیشه سردرگمی در خصوص کیفیت و کمیت این مکمل‌ها وجود دارد.
اگر شما از یک مکمل چند جزئی استفاده می‌کنید باید برای اسب خود ویتامین‌ها، مواد معدنی و عناصر کمیاب را نیز مهیا کنید. کمبودها توسط یک آزمایش خون آشکار می‌شوند و می‌توان بر اساس آن مکمل خوب و مناسب تدارک دید.

نگهداری اسب در زمستان
تهیه مکمل های غذایی در زمستان برای اسب ها

با مطالعه‌ی مطالب زیر می‌توانید اطلاعات لازم در مورد تغذیه اسب را بیاموزید:

تغذیه اسب

نظافت محل نگهداری اسب در زمستان

یک اسب روزانه ۵۰ پوند کود تولید می‌کند. این مقدار زمانی که با باران‌های زمستانی و آب ناشی از ذوب برف مخلوط شوند، به‌سرعت به ۵۰ پوند گل تبدیل می‌شود. اگر به‌طور مرتب کود اسطبل یا محیط نگه‌داری اسب را تخلیه نمی‌کنید، بهتر است قبل از اینکه تبدیل به گل شوند، این کار را انجام دهید. این کار نه‌تنها باعث کاهش گل‌ولای اصطبل شما می‌شود، بلکه باعث کاهش بار انگل اسب شما نیز می‌شود.

نکاتی کلیدی در رابطه با نگهداری اسب در زمستان

جالب است بدانید که پاهای اسب به‌گونه‌ای طراحی‌شده است که بدون سرمازدگی و بدون انتقال سرما به سایر نقاط بدن، قادر است سرما را تحمل کند. بنابراین یک اسب می‌تواند در برف عمیق بایستد و دچار سرمازدگی نشود. اسب‌ها دارای توده‌ی عضلانی در زیر زانو یا ساق پای خود نیستند، قسمت پایینی پا عمدتاً تاندون و استخوان است که در مقابل اثرات سرما بسیار بهتر از عضله مقاومت می‌کند.

اسب‌ها به‌طور مداوم خون را از پاهای خود دور می‌کنند و این ممکن است یک مکانیسم مقابله‌ای باشد که باعث می‌شود پاهای آن‌ها در هنگام ایستادن در برف از انتقال سرما به باقی قسمت‌های بدن خود جلوگیری می‌کند.
سیستم تنفسی اسب برای گرم کردن هوای ورودی طراحی‌شده است این سیستم همان‌گونه که برای گرم کردن هوا در زمستان مناسب است، در تابستان نیز برای از بردن گرما مناسب است.

نگهداری اسب در زمستان
نکات کلیدی در نگهداری از اسب در زمستان

یکی از مهم‌ترین نکات در رابطه با نگهداری اسب در زمستان این است که باید همواره غذاهای فیبردار در اختیار حیوان قرارداد تا به بهبود عملکرد دستگاه گوارش کمک کند.

کلام آخر پیرامون نگهداری اسب در زمستان

اسب دارای سیستم گردش خون بزرگی است که به حرکت گرما در بدن کمک می‌کند. رگ‌های خونی درست در زیرپوست قرار دارند که در هوای گرم، گرما را در اطراف اسب پراکنده می‌کنند و در فصل سرما فیزیولوژی بدن اسب به‌جای این‌که گرما را پراکنده کند، آن را حفظ می‌کند و سبب گرم ماندن اسب در سرما می‌شود.
پوزه اسب بسیار غنی از خون است، بنابراین به‌ندرت منجمد می‌شود و از طرف دیگر گوش‌ها به دلیل نازک بودن، بسیار مستعد یخ زدن هستند؛ اما موهای زیادی در اطراف گوش وجود دارد که به محافظت از آن‌ها در برابر سرما کمک می‌کنند.

اسب‌ها نمی‌توانند از دهان نفس بکشند، فقط می‌توانند از راه بینی تنفس کنند. پس اطمینان حاصل کنید که هیچ‌وقت راه بینی اسبتان بسته نشود و اینکه اسب‌ها در موقع دراز کشیدن انرژی بیشتری نسبت به وقتی‌که ایستاده‌اند مصرف می‌کنند.
بیشتر مواقع گوش اسب‌ها به سمتی که به آن نگاه می‌کنند می‌چرخد. اگر گوش اسبی به سمت‌های مختلف می‌چرخد، این احتمال وجود دارد که به دونقطه مختلف درعین‌حال نگاه می‌کنند.

پیشنهاد می‌کنیم خواندن مطلب مشکلات تنفسی اسب را از دست ندهید.

به پایان مقاله نگهداری اسب در زمستان رسیدیم، امیدواریم لذت برده باشید. جهت خرید و فروش حیوانات خود می‌توانید به سایت و یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید.

منابع:

extension.umn.edu

thehorse.com

horses.extension.org

equusmagazine.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *