پرنده دیدنی به نام کیوی

پرنده دیدنی به نام کیوی

شاید این سؤال برای شما پیش‌آمده باشد که چرا اسم میوه‌ی کیوی را بر روی این پرنده گذاشته‌اند. دلیل اول این است که ظاهر این پرنده خیلی او را شبیه به میوه‌ی کیوی کرده است. پرهای قهوه‌ای رنگ کوتاه و جثه‌ی گرد و کوچک این پرنده را خاص کرده است؛ اما دلیل اصلی نام‌گذاری این پرنده این است که وقتی پرنده جفت خود را صدا میزند، صدایی شبیه به (Kiwi / kee-wee) از خود درمی‌آورد.

کیوی، بومی نیوزیلند است و تنها در این کشور یافت می‌شود. این پرنده تنها عضو بازمانده از خانواده زیستی خود یعنی Apterygidae است و نزدیک‌ترین خویشاوندان زنده‌ی آن‌ها شترمرغ استرالیایی و کاسواری‌ها هستند که جد مشترکی در حدود ۴۰ میلیون سال پیش داشته‌اند.
کیوی، ۵ گونه مختلف دارد که شامل موارد زیر می‌باشند:

  • کیوی خال‌دار بزرگ
  • کیوی خال‌دار کوچک
  • کیوی قهوه‌ای اوکاریتو
  • کیوی قهوه‌ای نورث آیلند
  • توکوئکا

این پرنده به دلیل عوامل متعددی مانند نابود کردن جنگل‌ها و قطع بی‌رویه درختان درخطر انقراض قرارگرفته است؛ ولی امروزه حفاظت جدی از مکان زیست کیوی‌ها صورت می‌گیرد.

جمعیت کیوی‌ها حدود ۳۵۰ تا ۴۰۰ عدد پرنده‌ی بالغ تخمین زده‌شده است اما امروزه تعداد آن‌ها در حال افزایش است.

بااین‌وجود کیوی‌ها نمی‌توانند از دست پستانداران خشکی زی در امان باشند و از تخم‌ها و جوجه‌هایشان محافظت کنند.

چیزی حدود ۹۵% جوجه‌های این پرنده توسط این شکارچی‌ها از بین می‌روند و این خود تهدیدی جدی برای بقای این پرندگان است.

پرنده دیدنی به نام کیوی
پرنده دیدنی به نام کیوی

تولیدمثل پرنده کیوی

این پرندگان به‌صورت تک جفتی هستند، یعنی یک جفت را برای خود انتخاب می‌کند و تا پایان عمر با جفت خود زندگی می‌کنند. مگر اینکه یکی دو پرنده براثر حادثه یا حمله‌ی شکارچی بمیرد، اگر این اتفاق بیفتد، بازمانده با کیوی دیگری جفت می‌شود.

پرنده‌ی کیوی حدود ۲۰ سال زندگی می‌کند و در طول عمر خود ۱۰۰ عدد تخم می‌گذارد.

اندازه‌ی عجیب تخم این پرنده چیزی حدود یک‌چهارم وزن اوست و یکی از سخت‌ترین زایمان‌ها را در بین موجودات زنده دارد.

این پرنده معمولاً در تنه‌ی درختان و یا لابه‌لای ریشه درختان بزرگ لانه‌ی خود را می‌سازد.
پرنده‌ی ماده معمولاً یک تا دو تخم می‌گذارد و پس از تخم‌گذاری وظیفه‌ی محافظت از تخم‌ها به عهده‌ی پرنده‌ی نر است.

نر باید به مدت هشتاد روز از تخم‌ها مراقبت کنند تا به جوجه تبدیل شوند و نکته‌ی جالب اینجاست که جوجه‌های تازه متولدشده می‌توانند تا یک هفته بدون غذا زنده بمانند.
پرندگان جوان ۴ تا ۵ سال در کنار والدین خود باقی می‌مانند و به پرورش خواهر و برادرهای جوان‌تر کمک می‌کنند.

تغذیه پرنده کیوی

این پرنده شب‌ها برای تغذیه بیرون می‌آید و به‌آرامی قدم میزند، او با کمک موهای بلندی که بر روی پوزه‌ی خود دارد، لرزش ناشی از حرکت طعمه را احساس می‌کند و با کمک حس بویایی قوی خود غذای خود را می‌یابد.

این پرنده معمولاً از کرم‌های خاکی، سیکاداها، عنکبوت‌ها، جیرجیرک‌ها و خرچنگ‌های آب شیرین تغذیه می‌کنند، همچنین گاهی اوقات ممکن است از برگ‌ها و میوه‌های افتاده بخورند. (مقامات حیات‌وحش نیوزیلند میگویند یک کیوی نادر سفید را از زمان آغاز تلاش برای نجات پرنده در معرض خطر نیوزیلند، در پناهگاه جزیره‌ی شمالی نجات داده است.)

تغذیه
تغذیه پرنده کیوی

سبک زندگی پرنده کیوی

کیوی‌ها بسیار بر قلمروهای خود حساس‌اند و حتی ممکن است گاهی اوقات با پرنده‌ی متجاوزگر بجنگند.

کیوی‌ها پرندگانی بی پرواز هستند که در مقابل شکارچیان هیچ سلاح دفاعی برای حفظ جان خود ندارند و تنها سلاح آن‌ها استتار کردن است.

سوراخ‌های بینی واقع بر روی نوک این پرنده به او این توانایی را داده است تا حس بویایی بسیار قوی داشته باشد. بینایی این پرنده بسیار ضعیف است.

محل زندگی پرنده کیوی

کیوی ترجیح می‌دهد در ماسه‌هایی که در مناطق جنگلی وجود دارد زندگی کند و یا گاهی اوقات این پرنده مانند خرگوش، بین ریشه‌های درختان گودالی را حفر می‌کند و درون گودال را با شاخ و برگ پر می‌کند تا تبدیل به یک لانه‌ی گرم‌ونرم شود.

این پرنده‌ی باهوش با شاخ و برگ‌ها ورودی لانه‌ی خود را پنهان می‌کند تا از خطر شکارچیانی مانند سگ و استوات که تهدیدهای جدی برای جوجه‌های پرنده است، در امان بمانند.

کیوی ممکن است در قلمرو خود ده‌ها لانه برای خود درست کند و در صورت نیاز بین آن‌ها جابه‌جا شود.

لانه
لانه پرنده کیوی

حقایق جالب پرنده کیوی

جالب است بدانید که پرنده‌ی کیوی نماد ملی نیوزیلند است.

نام اصلی او کیاریتو کیوی “Apteryx” که کلمه‌ای یونانی است و به معنای بدون بال است. برخی از این پرندگان نیز ممکن است ۱۰۰ سال عمر کنند.
یکی از تهدیدات جدی این پرنده، جاده‌ها و تصادفات جاده‌ای است که در نیوزیلند تابلوهایی در ارتباط با این موضوع برای هشدار به رانندگان نصب‌شده است.
پرنده‌ی کیوی می‌تواند خود را در بسیاری از محیط‌ها سازگار کند و با ریشه‌کن کردن شکارچیان به این پرنده فرصتی دوباره داد تا از خطر انقراض نجات پیدا کند.

خصوصیات پرنده کیوی

پرهــای کیــوی با پر پرندگان دیگــر فرق زیادی دارد و از فاصله دور، بیشتر شبیــه مو هستند تا پــر.

پرهـــای کیـــوی سست و بیشتر کرکــی هستند. چون آن‌ها پــرواز نمی‌کننــد، پرهایشان طوری رشد کــرده که برای زنــدگی روی زمیـــن مناسب است؛ ولی این پرنده باوجود ظاهر بی‌دست و پایی که دارد، می‌تواند به هنگام دویدن از انسان پیشی بگیرد.

هوشیاری و پاهای سه انگشتی و سریع کیوی، از عوامل بقای این پرنده هستند. کیوی، پوزه درازی مانند یک زائده دارد که برای مکیدن حشــرات و مواد غذایی دیگر مانند میوه‌ها استفاده می‌شود.

سوراخ‌های بینی کیوی در انتهای نوک بلند و باریک او قرار دارند. این پرنده با کمک حس بویایی عالی و نوک قابل‌انعطاف خود، از کرم‌ها و حشرات تغذیه می‌کند.

پرنده دیدنی به نام کیوی
خصوصیات پرنده کیوی

خطر انقراض پرنده کیوی

مقامات محیط ‌زیست و حفاظت از حیات‌وحش نیوزیلند طی بیانیه‌ای رسمی و فوری اعلام کردند که نسل مرغ‌های «کیوی» در سطح این کشور به‌شدت در معرض خطر انقراض قرار دارد.

به گزارش آسوشیتدپرس، کارشناسان علوم زیستی و جانوری سازمان محیط‌ زیست و حفاظت از حیات‌وحش نیوزلند معتقدند که مرغ‌های کیوی که از نوع جانداران بسیار بی‌خطر و گیاهخوار هستند، به دلیل نابودی زیستگاه و عادات غذایی‌شان در حال انقراض نسل قراردادند.

مرغ‌های کیوی و دیگرگونه‌های جانوری در نیوزیلند قربانیان اصلی رشد جمعیت شهری در نواحی نزدیک به جنگل‌ها در این کشور به شمار می‌روند.

علاوه بر این، به دلیل آنکه این نوع از پرنده تنها قادر است در جزایر واقع در اقیانوس آرام جنوبی زندگی کند، ‌در صورت تغییر زیستگاه می‌میرد یا قادر به جفت‌گیری و ازدیاد نسل نیست.

این در حالی است که بر اساس اعلام نظر کارشناسان محیط‌زیست و حافظان حیات‌وحش، نیوزیلند که جزء غنی‌ترین زیستگاه‌های گونه‌های جانوری در جهان است، به دلایل مختلف ازجمله بروز تغییرات جوی، ۳۰ درصد یا حداقل ۵۱ گونه از پرندگان و دیگر جانداران بومی خود را ازدست‌داده است.

قدرت پرواز

کیوی‌ها توانایی پرواز کردن را ازدست‌داده‌اند و حتی اگر تمایل به پرواز هم داشتند بال‌های آن‌ها قادر به پرواز نخواهد بود، چون شبیه به یک مداد تراشیده شده کوچک یا تکه چوب کوچکی هستند که زیر پرهای شبیه به مو پنهان‌شده‌اند.

بال‌های آن‌ها نه‌فقط کوچک و بلااستفاده هستند، بلکه میلیون‌ها سال سازگاری بازندگی روی زمین باعث شده است که کیوی‌ها بدون اهرم بزرگی باشند که در طول استخوان سینه پرندگان با توانایی پرواز وجود دارد.

پرنده دیدنی به نام کیوی
خطر انقراض پرنده کیوی

ماهیچه‌های بزرگی که پرنده برای پرواز نیاز دارد باید به این استخوان متصل شوند تا پرواز صورت گیرد.

به‌علاوه، ازآنجاکه کیوی‌ها دیگر به هوا بلند نمی‌شوند به‌ مرور زمان استخوان‌های تو‌خالی و ظریف را که دیگر پرندگان دارند را ازدست‌ داده‌اند.

استخوان‌های کیوی‌ها بزرگ و سنگین هستند و از مغز استخوان پرشده‌اند.

اگرچه کیوی‌ها توانایی پرواز کردن را ازدست‌داده‌اند، در عوض جستجوگرهای قابلی هستند که بامهارت در بستر جنگل غذای خود را پیدا می‌کنند.

کلام آخر

به پایان مقاله پرنده کیوی رسیدیم. امیدوارم اطلاعاتی که لازم داشتید را به دست آورده باشید. برای خواندن مطلب در مورد سایر پرندگان نظیر اردک، کاسکو ، مرغ مینا و مرغ عشق به سایت واسط پت مراجعه کنید و همچنین می‌توانید برای خریدوفروش حیوانات خود به سایت و یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه و رایگان آگهی خود را منتشر کنید.

مقالات مرتبط:


منابع:
kiwisforkiwi.org
activeadventures.com

4 دیدگاه دربارهٔ «پرنده دیدنی به نام کیوی»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *