خصوصیات و رفتار های گربه پرشین

خصوصیات و رفتار‌های گربه پرشین

آیا به دنبال نژادهای خاصی از گربه هستید اما با ویژگی‌های هر نژاد از گربه آشنا نیستید؟ شما می‌توانید در همه نژادهای خاص، گربه‌هایی دوست‌داشتنی و مهربان پیدا کنید؛ اما باید بدانید که همه گربه‌ها متفاوت هستند و هر نژاد ویژگی‌های شخصیتی خود را دارد. با واسط کالا همراه باشید تا خصوصیات گربه پرشین را به شما معرفی کنیم.

نژاد گربه پرشین یک نژاد قدیمی است که زادگاه آن گهواره تمدن، ایران است. از خصوصیات گربه پرشین که چشم‌گیر هستند وجود موهای بلند و ظاهر جذاب است که در قرن ۱۷ میلادی توجه جهانگرد ایتالیایی به نام پترو دلا والا را جلب کرد و باعث شد که این نجیب‌زاده گربه پرشین را همراه خود به اروپا ببرد و باگذشت کمتر از یک قرن به دلیل زیبایی و شخصیت شیرینی که داشت به محبوب‌ترین نژاد گربه در جهان تبدیل شود.

خصوصیات اصلی گربه پرشین

این نوع گربه‌ها، گربه‌هایی اجتماعی و دوست‌داشتنی هستند که از بودن و چرت زدن در کنار انسان موردعلاقه خود لذت می‌برند. از دیگر خصوصیات گربه پرشین شخصیتی آرام و مهربان است که همین موضوع باعث شده نگهداری از این نوع حیوان خانگی راحت باشد همچنین گربه‌های پرشین اهل خرابکاری و شیطنت نیستند و لازم نیست نگران دکوراسیون و یا وسایل منزل خود باشید.

 • شاید جالب باشد بدانید که اگر از این نوع گربه در خانه‌ دارید، او بی‌صبرانه منتظر بازگشت شما از سرکار است تا با او بازی کنید و در آخر روی پاهای شما استراحت کند.

چگونگی تشخیص گربه‌ پرشین؟

شناسایی نژاد گربه‌ها به دلیل تنوع زیاد، کار مشکلی به نظر می‌رسد اما ما در این مقاله به شما کمک می‌کنیم که نژاد و خصوصیات گربه پرشین را به‌خوبی بشناسید. گربه‌های پرشین ازنظر ظاهری و هم ازنظر رفتاری کاملاً مشخص هستند؛ بنابراین اگر شما بدانید که یک گربه پرشین چگونه به نظر می‌رسد و چگونه رفتار می‌کند، موفق خواهید شد گربه پرشین را از سایر نژادها تشخیص دهید. به‌منظور شناسایی این نوع گربه‌های بانمک و شیطون ما را همراهی کنید.

خصوصیات و رفتار های گربه پرشین
تشخیص گربه پرشین

خصوصیات ظاهری گربه پرشین

ممکن است برای شما این سؤال پیش آید که صورت گربه‌های پرشین چه ویژگی‌هایی دارد؟ گربه‌های پرشین معمولاً صورت‌هایی گرد با گونه‌های پر و پف‌دار، بینی کوچک و سربالا و چشم‌هایی بزرگ به رنگ آبی، کهربایی و یا ترکیبی از این دو رنگ دارند. گوش‌های این نوع گربه‌ها بسیار کوچک و گرد هستند. درحالی‌که بسیاری از گربه‌های پرشین صورتی صاف دارند، بعضی از آن‌ها دارای صورت گردتر هستند که از آن‌ها به‌عنوان گربه‌های پرشین عروسکی یاد می‌شود.

توجه به طول و بافت موی بدن

برای تشخیص گربه پرشین به طول و بافت موهای بدن گربه نیز باید توجه کنید. گربه‌های پرشین به‌طورمعمول دارای موهای بلند با بافت ابریشمی هستند که توصیه می‌شود برای جلوگیری از گره خوردن، هرروز آن‌ها را برس بزنید. این دسته از گربه‌ها به نظافت روزانه که حداقل ۱۰ الی ۱۵ دقیقه طول می‌کشد، نیاز دارند. علاوه بر این شما باید یک جلسه نظافت یک‌ساعته در هفته را برای آن‌ها در نظر بگیرید.

گربه پرشین چه رنگی است؟

آیا رنگ گربه‌های پرشین با سایر گربه‌ها متفاوت است؟ اگرچه وقتی صحبت از گربه‌های پرشین می‌شود بسیاری از افراد گربه‌های سفید را تصور می‌کنند، اما باید بگوییم که این نوع گربه‌ها رنگ‌های متنوعی دارند و هر رنگ زیبایی خاص خود را دارد. برخی از رایج‌ترین رنگ‌های آن‌ها شامل رنگ سفید، قرمز، خامه‌ای، مشکی، شکلاتی، قهوه‌ای، آبی-خاکستری، نقره‌ای، طلایی و ترکیبی از کرم قهوه‌ای هستند. ازنظر محبوبیت، رنگ و خصوصیات گربه پرشین سفید بسیار پرطرفدار هستند.

رنگ های مختلف
رنگ های مختلف گربه پرشین

دم‌ گربه پرشین چگونه است؟

شما باید به دم‌ گربه پرشین توجه کنید. گربه‌های پرشین معمولاً دم مشخصی دارند. دم آن‌ها معمولاً کوتاه، رو به سمت بالا و دارای کمی خمیدگی هست. توجه کنید که از ویژگی‌های ارتباطی گربه پرشین برقراری ارتباط از طرق مختلف ازجمله حرکت ملایم و ظریف در دم است. برداشت اشتباه از حرکات و اشارات گربه‌ها ممکن است باعث وخیم کردن اوضاع و حتی آسیب به شخص یا حیوان شود.

طراحی بدن گربه پرشین

به نظر شما خصوصیات گربه پرشین چگونه است؟ آیا خصوصیات ظاهری مشخصی دارد؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم گربه‌های پرشین بدنی کوتاه و تپل دارند و وزن آن‌ها معمولاً کمی سنگین‌تر از حد متوسط گربه‌های دیگر است. پاهای این نوع گربه‌ها دارای استخوان‌هایی محکم است که جسم متوسط و یا بزرگ گربه را حمل می‌کنند. برخلاف تصورات عامیانه، گربه‌ها وقتی از یک یا دوطبقه می‌افتند، آسیب می‌بینند. این حادثه به این دلیل رخ می‌دهد که وقتی فاصله کوتاه است، گربه‌ها زمان کافی برای تنظیم بدن خود برای افتادن ندارند.

 • بدانید که استخوان‌بندی گربه‌ها به دلیل قابلیت انعطاف‌پذیری زیادی که دارند، انجام حرکات متنوع و خاصی را برای آن‌ها امکان‌پذیر می‌کند.

خصوصیات رفتاری گربه‌های پرشین:

خصوصیات گربه پرشین مختص خود آن است. گربه پرشین یکسری خصوصیات رفتاری دارد که آن را از سایر گربه‌ها متمایز می‌کند، در ادامه این ویژگی‌ها ذکر شده است.

بازیگوش اما محتاط

اگر به دنبال گربه‌ای بازیگوش اما درعین‌حال محتاط هستید، ما گربه پرشین را به شما توصیه می‌کنیم. این گربه‌ها به طرز خاص خود بازیگوش هستند. توجه داشته باشید که درعین‌حال ‌که بازیگوش هستند اما اهل بالا رفتن از جایی و یا پریدن روی وسایل نیستند. این گربه‌های پشمالو نشستن روی پای افراد و یا دراز کشیدن در آفتاب را به فعالیت‌های بدنی ترجیح می‌دهند. نکته حائز اهمیت این است که گربه‌های پرشین از صداهای بلند علی‌الخصوص جیغ کودکان بازیگوش وحشت دارند.

بازیگوش
خصوصیات رفتاری

نسبتاً آرام و بی‌سروصدا

این نوع گربه‌ها آرام هستند و صدایی با ولوم پایین دارند. زوزه کشیدن گربه پرشین را نخواهید شنید مگر اینکه بترسد و یا مضطرب شود. یکی از اصلی ترین خصوصیات گربه پرشین ، شخصیت جذاب و هوش بالایی است که برای زندگی کردن با شما دارند.


حساس بودن از خصوصیات گربه پرشین

از بردن گربه‌های پرشین به‌جاهای غریب و ناآشنا خودداری کنید زیرا این گربه‌ها از این‌که شگفت‌زده شوند استقبال نمی‌کنند و ممکن است آن مکان غریب برای گربه پرشین ناخوشایند باشد؛ بنابراین اگر قصد مسافرت دارید و یا این‌که مجبورید برای چند روز شهر خود را ترک کنید بهتر است به‌جای اینکه گربه ملوس را با خودتان همراه کنید و او را به مکان‌های ناآشنا ببرید، از کسی بخواهید به خانه شما بیاید و از گربه پرشین زیبای شما مراقبت کند.
هم‌چنین اگر قصد دارید به خانه‌ی جدیدی نقل‌مکان کنید بهتر است از قبل برخی از مبلمان و یا وسایل خانه‌ی قدیمی را به خانه جدیدتان بیاورید. با این کار، گربه‌ پرشین دوست‌داشتنی شما از این‌که به مکان جدید و ناآشنایی نقل‌مکان کرده است شگفت‌زده نمی‌شود.

نحوه مراقبت از گربه‌های پرشین

مانند همه حیوانات خانگی خصوصیات گربه پرشین هم به‌نوبه‌ی خود زیاد هستند و داشتن گربه پرشین مسئولیت خاص خود را دارد. گربه‌های پرشین نژادی حساس هستند که به مراقبت‌هایی خاص نیاز دارند. برای مراقبت از این نوع گربه‌ها موارد زیادی را باید به یاد داشته باشید. برای آشنایی با این موارد مهم با ما همراه باشید.

خصوصیات و رفتار های گربه پرشین
چگونگی مراقبت از گربه پرشین

مراقبت‌های پوستی

به‌محض خریدن گربه پرشین، برس زدن موهای بدن گربه خود را شروع کنید. گربه‌های پرشین موهایی زیبا و پرپشت دارند که اگر به موهای مخملی این نوع گربه‌ها رسیدگی نکنید باعث پیچیدگی موها بهم می‌شوید و حالتی نمدی به خود می گیرند و همچنین باعث ریختن موهای زیبای آن‌ها می‌شوید. نکته مهم این است که در صورت نمدی شدن موها، گربه پرشین محبوب شما به انواع مشکلات پوستی مبتلا می‌شود که در این صورت تنها با کوتاه کردن موها، شستشو با شامپوهای مخصوص و یا استفاده از پمادهای خاص می‌توانید موهای گربه خود را نجات دهید‌.

راهکارهایی برای مراقبت پوستی

یکی از جذاب‌ترین خصوصیات گربه پرشین موهای بلند او است. بنابراین یکی از مهم ترین نکات مراقبت از این حیوان زیبا مراقبت از مو و پوست آن است. یکی از روش‌های مراقبت‌ پوستی گربه‌های پرشین برس زدن موهای این نژاد از گربه‌ها است.

 • بهترین کار این است که از سن پایین برس کشیدن موهای آن‌ها را شروع کنید. شاید با خود بگویید که بچه‌گربه‌ها به برس زدن موها به‌صورت روزانه نیاز ضروری ندارند. باید بگوییم که حق با شما است اما برای عادت دادن آن‌ها به برس زدن بهتر است از سن کم یعنی دو یا سه‌ماهگی این کار را شروع کنید.
 • یکی از راه‌هایی که به گربه پرشین شما کمک می‌کند تا با برس زدن کنار بیاید این است که درست قبل از زمان غذا خوردن او، این کار را انجام دهید؛ بنابراین گربه شما به‌محض اتمام زمان برس، غذا دریافت خواهد کرد که این برای او خوشایند است.

اهمیت شانه زدن

برای برس زدن بهتر است که یک شانه عالی تهیه کنید که برای موهای گربه مناسب باشد. برای این کار شما به یک شانه فلزی که دارای دندانه‌های مناسب با موی گربه خود نیاز دارید. توجه داشته باشید که فاصله بین دندانه‌های شانه به‌اندازه استاندارد باشد که حین شانه زدن، موهای گربه کشیده نشوند. اگر موهای گربه پرشین گره خورد، به‌منظور باز کردن گره موها از یک شانه مخصوص گربه استفاده کنید.

خصوصیات و رفتار های گربه پرشین
خصوصیات و رفتار های گربه پرشین

• نکته مهم دیگر این است که شما باید روش صحیح برس زدن موهای گربه پرشین را بیاموزید. اگر به دنبال یادگرفتن راه درست برس زدن موهای گربه پرشین خود هستید یا قصد تربیت گربه خود را دارید در ادامه با ما همراه باشید.

روش‌های شانه زدن موهای گربه

در مرحله اول با استفاده از برس گره بازکن، گره‌های موها را بازکنید. در مرحله دوم شانه مخصوص موها را برداشته و موها را از ریشه تا نوک آن‌ها در جهتی که موها قرار دارند، شانه بزنید. برخی افراد فقط سطح بیرونی موها را برس می‌زنند این در حالی است که شانه به ریشه مو نمی‌رسد. باید دقت کافی داشته باشید که ریشه‌های موها را نیز شانه بزنید. رسیدگی به موهای گربه از موارد مهم و اساسی است که باید انجام شود.

هفته‌ای چند روز شانه بزنید؟

ممکن است این سؤال برای شما پیش آید که هفته‌ای چند روز باید گربه خود را شانه بزنیم؟ در پاسخ به این سؤال باید گفته شود که هرروز موی گربه خود را شانه بزنید تا سالم بماند. موهای بلند گربه پرشین ممکن است گره بخورند و به یک مشکل جدی تبدیل شوند. همچنین موهای گره‌خورده و نامرتب ممکن است احتمال ابتلا به عفونت‌های پوستی گربه شما ازجمله ریزش مو، درماتوفیت، میکروسپوروم کنیس را افزایش دهد.

مشکلات تنفسی

بهترین راه برای کمک به گربه پرشین برای مقابله با عفونت‌های تنفسی، تمیز نگه‌داشتن بینی آن‌هاست. اطمینان از تمیز بودن بینی گربه شما بسیار مهم است زیرا بینی این نوع گربه‌ها به‌راحتی مسدود می‌شود و نفس کشیدن را برای آن‌ها دشوار می‌کند؛ بنابراین حداقل یک‌بار در روزبینی گربه خود را تمیز کنید. برای این کار می‌توانید از پارچه‌ای نرم و مرطوب استفاده کنید.

خصوصیات و رفتار های گربه پرشین
خصوصیات و رفتار های گربه پرشین
 • شاید برایتان جالب باشد که بدانید اگرچه گربه‌ها معمولاً در بینی خود یک‌لایه دفاعی به‌منظور ممانعت از ورود عوامل بیماری‌زا دارند، بینی گربه‌های پرشین فاقد این لایه‌ی دفاعی هست؛ بنابراین این نوع گربه‌ها درخطر ابتلا به عفونت‌های تنفسی هستند. پس به‌منظور جلوگیری از ابتلا به انواع بیماری تنفسی، گربه خود را به‌طور منظم نزد دامپزشک برده و او را واکسینه کنید.

مشکلات چشم

گربه‌های پرشین به دلیل ساختار صورت خود، می‌توانند از مشکلات چشم برخوردار باشند. صورت گرد، صاف و چشم‌های بزرگ آن‌ها بخشی از دلیل جذابیت آن‌ها هست. اگرچه خصوصیات گربه پرشین خاص باعث جذابیت آن‌ها شده است اما می‌توانند مشکلاتی را نیز به وجود آورند.

همه گربه‌ها مایع اشکی تولید می‌کنند که برای حفظ رطوبت سطح چشم و قرنیه چشم آن‌ها مفید است. این مایع باید از طریق مجاری اشک موجود در چشم‌های گربه پرشین تخلیه شود؛ اما متأسفانه به دلیل بینی کوچک این گربه‌ها، محل قرار گرفتن آن و پیچ‌خوردگی این مجاری، امکان تخلیه به‌صورت کامل برای این مجاری وجود ندارد. این پیچ‌خوردگی‌ها باعث می‌شوند اشک از چشم‌های گربه‌های پرشین بیرون بریزد. اشک آن‌ها داری مقداری آهن هست که این امر باعث می‌شود در مجاورت هوا اکسیدشده و به رنگ قهوه‌ای دیده شود.

خصوصیات و رفتار های گربه پرشین
چشم ها یکی از دلایل جذابیت گربه پرشین

قهوه‌ای شدن چشم

ممکن است این سؤال برای شما پیش آید که در صورت قهوه‌ای شدن گوشه چشم‌گربه پرشین چه‌کار کنیم؟

 • شما باید با استفاده از پنبه خیس یا محلول‌های پاک‌کننده که مخصوص چشم‌های گربه‌ها هستند، چشم‌های گربه خود را تمیز کنید.
 • در نظر داشته باشید که اگر این لکه‌های قهوه‌ای مدت‌زمان زیادی گوشه چشم ‌گربه پرشین باقی بمانند، پاک کردن آن‌ها کار دشواری خواهد بود.

سایر بیماری‌های رایج گربه‌های پرشین

همان‌طور که می‌دانید گربه‌های پرشین ممکن است با بیماری‌های مختلفی روبه‌رو شوند. برخی از این بیماری‌ها ممکن است تأثیر قابل‌توجه ای در کیفیت زندگی این گربه‌ها نداشته باشند، درحالی‌که برخی بیماری‌های دیگر می‌توانند کاملاً جدی و خطرناک باشند. بعضی از رایج‌ترین مشکلات در گربه‌های پرشین عبارت‌اند از:

 • انواع تومورها
 • آب‌مروارید ناشنوایی (مخصوصاً در گربه‌های چشم آبی)
 • بیماری کلیه

که توصیه می‌شود گربه خود را به‌طور مرتب نزد دامپزشک برده و از سلامت آن‌ها اطمینان حاصل نمایید.

ظرف خاک گربه پرشین

برای انتخاب خاک دقت کافی داشته باشید که خاک مناسبی برای گربه خود تهیه کنید. نکته قابل‌توجه این است که هرروز باید ظرف خاک را تمیز کنید. همچنین مهم است که هر هفته خاک را عوض کنید تا محلی برای رشد انواع میکروب‌ها و عفونت‌ها و دردسرهایی برای گربه پشمالو خود ایجاد نکنید.
کلام آخر ما به شما پیشنهاد می‌کنیم برای خریدوفروش حیوانات خانگی موردنظر خود به سایت واسط کالا مراجعه کنید و باقیمت‌های متنوع و مناسب حیوان موردعلاقه خود را خریداری کنید.

سخ پایانی

برای اطلاعات بیشتر در مورد گربه به وبلاگ واسط کالا سر بزنید. همچنین برای خرید وفروش حیوانات خانگی خود می‌توانید به سایت و یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه کنید و حیوان خانگی مورد نظر خود را با مناسب ترین قیمت خریداری کنید.


منبع:

wikihow.com

2 دیدگاه دربارهٔ «خصوصیات و رفتار‌های گربه پرشین»

 1. این نژاد ماهه، اینقدر خوبه که نمی‌دونم از خوبی‌هاش چی بگم.
  یکی داشتیم خیلی خوب بود، کسی به ما واگذار کرده بود و نمی دونستیم که نارسایی کلیه داره و وقتی فهمیدیم دیر شده بود، تلاش زیادی کردیم اما از دست رفت. اگر پرشین دارین حتما به کلینیک خوب خصوصی ببرین و حتما براش غذای مخصوص هم درست کنین چون نباید همیشه غذای خشک بخوره.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *