انواع نژاد اسب در جهان

انواع نژاد اسب در جهان

اولين باري که سوار اسب شدم خوب به ياد دارم. کنار سواحل دريای خزر بود، به نظر من که تنها 7 سال داشتم، اسب حيوانی بزرگ و بلندقد بود، به کمک پدرم روی اسب نشستم. هنگام حرکت عضلات اسب زير پاهايم تکان می‌خورد و من کاملاً حرکت ماهیچه‌های اسب را احساس می‌کردم، تجربه لذت بخشی بود. از آن زمان به بعد معمولاً در شو اسب (نمايش اسب‌های اصيل) شرکت می‌کنم و از ديدن این‌همه شکوه و زيبايی لذت می‌برم.


اگر شما هم مانند من عاشق اسب هستيد و کنجکاوید که در مورد انواع نژاد اسب در جهان بدانيد بهتر است با واسط پت همراه باشيد. در ادامه 24 اسب معروف در ميان انواع نژاد اسب را همراه با توضيحاتی، ارائه کرده‌ایم.

ولاديمير سنگين (Vladimir heavy draft)

اسب ولادیمیر سنگین از اتحاد جماهیر شوروی سابق به ما سلام می‌کند. زادگاه اصلی آن‌ها در ولادیمیر (نام اسب ازاین‌رو ولاديمير گذاشته‌شده) و ایوانوو، از روستاهایی واقع در شمال شرقی مسکو است. ولادیمیر که در اصل از اسب‌های وارداتی پرورش داده‌شده است ، در سال 1946 به‌عنوان يک نژاد مجزا و منحصربه‌فرد نام‌گذاری شد. این اسب‌ها بسیار قوی، نسبتاً مطيع هستند و سریع رشد می‌کنند، این اسب‌ها هم برای كارهای سنگين و هم برای کشيدن سورتمه‌های تروئیكا استفاده می‌شوند.

هانوفر(Hanoverian)

نسبت‌های خونی این اسب آلمانی را به قرون وسطی بازمی‌گرداند. در ابتدا به‌عنوان اسب جنگی مورداستفاده قرار می‌گرفت ، بعداً هانوفر با اسب‌هایی از اسپانیا و آسیا ترکيب شد، تا اسب مناسب‌تری برای سواره نظام به وجود بيايد. این نژاد مياني در سال 1735 که پادشاه جورج دوم (پادشاه انگلیس اما یک آلمانی) مرکز آموزشی معروف خود را (که هنوز هم امروز وجود دارد) ایجاد کرد، از بین رفت.

انواع نژاد اسب در جهان
اسب جنگی

آخال تکه(Akhal-teke)

اعتقاد بر این است که آخال تکه‌ها بیش از 3000 سال قدمت دارند. آن‌ها از ترکمنستان در شمال ایران آمده‌اند و تاریخ نشان می‌دهد که آن‌ها در ابتدا توسط قبایل ترکمن پرورش داده‌شده‌اند. آن‌ها ازلحاظ تاریخی توسط اعضای سواره نظام و مسابقه‌دهندگان اسب مورداستفاده قرار می‌گرفتند. آخال تکه ها به خاطر استقامت، شجاعت و توانایی زنده ماندن در محیط‌های بی‌ثمر و خشک مشهور هستند.

عرب(Arabian horse)

خاستگاه اسب عرب در اسطوره و افسانه پوشانده شده است. سوابق نشان می‌دهد که اسب‌های عرب 5000 سال پیش در خاورمیانه وجود داشته‌اند. ازنظر تاريخي، مردم عرب فقط اسب‌های نر را به جنگ می‌بردند و اسب‌های ماده را برای تولیدمثل پرورش داده و نگه می‌داشتند. امروزه عرب‌ها با داشتن مزارع پرورش در سراسر کشور آمریکا بسیار محبوب هستند.

لوسيتانو(Lusitano)

منشأ لوسیتانو کمی تیره‌وتار است، اگرچه تصور می‌شود نسخه فعلی این نژاد از اندلس (یا نژاد مشابه) آمده است. مانند بسیاری از هم‌نژادان خود، لوسيتانو در ابتدا در پرتغال به‌عنوان اسب سواره نظام کوهنورد استفاده می‌شد. اهميت آن‌ها امروزه، به دلیل حرکت سریع خود در حلقه‌های گاوبازی پرتغال است. آن‌ها در پرتغال و اسپانیا پرورش می‌یابند.

پرچرون(Percheron)

پرچرون یک نژاد فرانسوی است. امروزه در درجه اول در فرانسه پرورش داده می‌شود. بااین‌حال از اين نژاد، جمعیتی کوچک اما پررونق در ایالات‌متحده وجود دارد. پرچرون از تلاقی بین اسب با اصالت اروپايی به نام اسب جنگلی و اسب‌های عرب که قرن‌ها پیش توسط مورها به اروپا معرفی‌شده بودند، به وجود آمده است. ازلحاظ تاریخی، از پرچرون برای حمل و کار استفاده می‌شده است، همه‌چیز از وسایل چوبی گرفته تا ابزار و ادوات مزرعه را می‌کشیده است.

پرچرون
پرچرون اسبی برای حمل و کار

فریزین (Friesian)

فرِيزین در هلند قدمت طولانی و قابل احترامی دارد. این نژاد با منشأ فریسلند در هلند شمالی، قدیمی‌ترین نژاد اهلی در اروپا به‌حساب می‌آید. این نژاد تقریباً کمی قبل از جنگ جهانی اول از بين رفت، زیرا در آن زمان ديگر کار و حمل‌ونقل مزرعه وابسته به اسب نبود. امروزه ، تعداد آن دوباره در صدر است. درحالی‌که هنوز هم آن‌ها در هلند عمدتاً پرورش داده می‌شوند. تعداد معدودی از پرورش‌دهندگان در ایالات‌متحده وجود دارند.

ترکنرز (Trakehner)

اين نوع از انواع نژاد اسب در جهان، در اواسط دهه 1700 میلادی هنگامی‌که پادشاه پروس، فردریش ویلهلم اول تصمیم گرفت تا نژاد جديدی از اسب براي سواره نظام خود داشته باشد، بر ديگر انواع نژاد اسب سلطه پیدا کرد. بااین‌حال جمعیت آن‌ها پس از جنگ جهانی دوم کاهش تقریباً مهلکی را تجربه کرد. امروزه، جمعيت ترکنرزها دوباره در حال افزایش است. آن‌ها تقریباً به‌طور انحصاری در آلمان پرورش داده می‌شوند.

کليدسدل(Clydesdale)

کليدسدل علیرغم اینکه یک تازه‌وارد نسبی در دنیای اسب است ، یکی از مشهورترین نژادهای اسب پیشگام است. اين اسب در قرن 1700 در اسکاتلند معرفی شد، این اسب‌ها تقریباً به‌طور انحصاری برای کشیدن واگن‌ها و سایر اشکال حمل‌ونقل استفاده می‌شدند. معمول بود كه كلیدسدل چرخ‌های شیر و سبزیجات را به‌خوبی در دهه 1960 میلادی كشید. درحالی‌که کلیدسدل ها هنوز در اسکاتلند پرورش داده می‌شوند ، اما بیشتر در آمریکا موردعلاقه هستند.

انواع نژاد اسب در جهان
کلیدسدل:یکی از مشهورترین نژاد ها

دان(Don)

دان از دهه 1700 در اتحاد جماهیر شوروی سابق پرورش‌یافته است. سايز اين اسب در اصل كوچك است، اما این نژاد در دهه 1800 پس از ترکيب شدن با نژادهای عرب و قره‌باغ به‌اندازه امروزه خود بزرگ شد. دان که به خاطر استقامت باورنکردنی‌اش معروف است، کمک کرد تا سواره نظام قزاق شهرت خود را به دست آورد. امروزه دان ‌یک اسب محبوب سواری است. آن‌ها هنوز در روسیه پرورش داده می‌شوند.

کولي ونر (Gipsy Vanner)

اسب‌های کولی ونر، جهش دنیای نژاد اسب در جهان است. آن‌ها از ترکیبی از فریزین، شایر، کلایدسدال و پونی گرفته‌شده‌اند. این اسب‌های بسیار منسوخ در ابتدا به‌طور انحصاری در انگلستان و ایرلند پرورش داده می‌شدند تا واگن‌های کولی‌های محلی را بکشند (یا همان رومی‌ها که بعضاً شناخته می‌شدند). برای چندین دهه، کولی ونرها منحصراً در انگلیس پرورش داده می‌شدند. در اواخر دهه 1990، تولیدمثل آن‌ها نیز به آمریکا معرفی شد.

فيجر (Fjord)

اعتقاد بر این است که اسب‌های فیجر بیش از 4000 سال است که به نروژ رسیده‌اند و بیش از 2000 سال پیش اهلی‌شده‌اند. در ابتدا وایکینگ ها از آن‌ها به‌عنوان اسب جنگی استفاده می‌کردند، و بعدها به اسب کار تبدیل شدند، که توسط کشاورزان شاغل در کوه‌های نروژ استفاده می‌شدند. درحالی‌که نروژ همچنان به تنظیم استاندارد نژاد ادامه می‌دهد، اسب‌های فیجر در چندین کشور در سراسر جهان پرورش داده می‌شوند.

پينتو(Pinto)

ازقضا، پينتو خود نژاد نیست. بلکه یک الگوی رنگی است که ممکن است در مورد هر یک از نژادها صدق کند. یک اسب پینتو به‌سادگی اسبی است که رنگ پوست آن دارای تکه‌های بزرگ به رنگ سفید و یا رنگ دیگری است. درحالی‌که اسب‌های رنگی پینتو از زمان‌های بسیار قدیم وجود داشته‌اند، امروزه آن‌ها بیشتر در ایالات‌متحده یافت می‌شوند.

انواع نژاد اسب در جهان
اسب نژاد پینتو

پورا رازا اسپانولا (Pura Raza Espanola)

پورا رازا اسپانولا قرن‌ها در اسپانیا وجود داشته است. اين نوع از انواع نژاد اسب در جهان، همان‌طور که امروزه مشخص است، توسط شاه فیلیپ دوم در اواسط دهه 1500 ایجاد شد. پادشاه اسپانیا آرزو داشت اسب‌های ایده‌آل را که در نقاشی‌ها و مجسمه‌ها به تصویر کشیده شده، زنده کند. پرورش Pura Raza Espanola توسط ANCEE (انجمن ملی پرورش‌دهندگان اسب اسپانیایی خالص) که اعضاء آن از سراسر جهان هستند، انجام می‌شود.

پیشنهاد می‌کنیم خواندن مقاله اسب‌های اسپانیایی را از دست ندهید.

آپالوسا (Appaloosa)

آپالوسا که معمولاً در غرب قدیم تصویر می‌شود، اولین بار توسط بومیان آمریکایی در غرب آمریکا پرورش داده شد. بااین‌حال اجداد آن‌ها آمریکایی نیستند بلکه اسپانیایی هستند. با ورود اسپانیایی‌ها به آمریکا ، بومیان آمریکایی جذب پوست‌های خال‌خال اسب اسپانیایی شدند و آن‌ها را به‌عنوان اسب‌هایی آمریکایی پرورش دادند. آپالوسا در ایالات‌متحده بسیار محبوب است، اگرچه در سراسر جهان پرورش‌دهنده آن وجود دارد.

تنسی واکر(Tennessee Walker)

همان‌طور که از نام آن مشخص است، اسبی است که در ابتدا در ایالات‌متحده متولدشده و پرورش‌یافته است. این اسب توسط صاحبان مزارع در جنوب انتبلوم (Antebellum South) پرورش داده‌شده بود، زيرا آن‌ها به اسب نیاز داشتند که بتواند به‌راحتی مزارع وسیع را گشت بزند. امروزه، تنسی واکر همچنان تقریباً به‌طور انحصاری در ایالات‌متحده و کانادا پرورش داده می‌شود.

انواع نژاد اسب در جهان
تنسی واکر

شاير(Shire)

تاریخچه اسب شایر کمی پیچیده است. داستان کوتاه آن این است که،منشأ شاير از اسبي به نام اسب بزرگ است ، اين نژاد تقریباً 1000 سال پیش به انگلیس آورده شده است. نام “شایر” تا اواخر دهه 1800 روی این نژاد گفته نمی‌شد. در آن زمان ،از شايرها برای کار استفاده می‌شد، و در درجه اول چرخ‌دستی‌های تحویل آبجو را می‌کشید. امروزه آن‌ها به‌طور عمده در انگلیس و ایالات‌متحده پرورش داده می‌شوند.

پوني شتلند(Shetland pony)

اسب‌های پونی شتلند، اسب‌هایي کوچک با يالي بلند هستند. اصالت اين اسب‌ها به عصر برنز برمی‌گردد. سرچشمه آن‌ها به سواحل اسکاتلند در جزایر شتلند برمی‌گردد. اسکاتلندی‌ها از آن‌ها به‌عنوان حيواناتي سنگین ، براي حمل چرخ‌دستی‌ها و زغال‌سنگ و کک استفاده می‌کردند. در دهه 1800 ، پوني هاي شتلند به انگلستان و بعداً به آمریکا صادر می‌شدند ، جایی که در معادن زغال‌سنگ از آن‌ها استفاده می‌شد. امروزه آن‌ها در انگلستان ، آمریکا و کانادا پرورش داده می‌شوند.

ناب استراپر(Knabstrupper)

ناب استراپرها تازه‌وارد دنیای اسب هستند. اولین کره اسب از اين نوع اسب در جهان، در اواسط دهه 1800 در دانمارک ، در املاک ناب استراپ گارد (Knabstrupgaard) متولد شد. به دلیل وجود آتش‌سوزی در مزرعه پرورش اسب، که موجب کشته شدن 22 اسب پرورشی شد ، نابواستراپر کمی بعد از به وجود آمدن تقریباً منقرض شد. امروز این اسب‌ها در دانمارک و ایالات‌متحده آمریکا پرورش داده می‌شوند.

استراپ گارد
ناب استراپر

ماراوی(Marawi)

اسب‌های ماراوی، نتیجه تلاقی بین اعراب و پونی‌های هندی، قرن‌ها در هندوستان وجود داشته‌اند. مانند بسیاری از انواع دیگر اسب‌ها، ماراوی‌ها ازنظر تاریخی به‌عنوان اسب سوارکاری مورداستفاده قرار می‌گرفت. تا همین اواخر، ماراوی‌ها منحصراً در هند پرورش داده می‌شدند. هند هنوز بزرگ‌ترین مزرعه پرورش در جهان است.

تروبرد(Thoroughbred)

تروبردها در قرن هفدهم در انگلستان از ترکيب اسب‌های انگلیسی بومی با عرب‌ها به وجود آمدند. برخلاف بسیاری از اسب‌های دیگر که به‌عنوان حیوانات کار یا برای سوارکاری پرورش می‌یافتند، از تروبردها همیشه برای مسابقه و گاهی نيز سوارکاری استفاده می‌شده است. آن‌ها یک نژاد فوق‌العاده محبوب هستند. بیش از 100،000 کره اسب از اين نوع از انواع نژاد اسب هرساله در سراسر دنیا به دنیا می‌آیند.

کلادروب(Kladrub)

کلادروب یک اسب چک است، که هم قدیمی و هم نادر است. برای اولین بار در سال 1579، این نژاد برای کشيدن کالسکه ایجاد شد و معمولاً در گروه‌های چهار یا شش نفری استفاده می‌شد، این نوع اسب از انواع نژاد اسب در جهان ، کالسکه امپراتور را براي شرکت در مناسبت‌های مهم و تشریفاتی می‌کشیدند. امروزه، کلادروبی ها تقریباً به‌طور انحصاری در مزرعه کلادروبي در جمهوری چک پرورش داده می‌شوند.

انواع نژاد اسب در جهان
نژاد نادر کلادروب

پونی ولز(Welsh pony)

پونی ولز نیز مانند پونی شتلند در اسکاتلند نژاد قوی و جذاب است. این نژاد دوستانه و سازگار، قرن‌ها پیش در انگلستان برای همه‌چیز از کشیدن چرخ‌دستی گرفته تا حمل سواران استفاده می‌شده است. امروزه، پوني ولز در انگلیس و همچنین در ایالات‌متحده و کانادا پرورش داده می‌شود.

اولوتروتر(Orlov trotter)

اورلوتروتر برای نخستین بار در اواخر دهه 1800 توسط یک کنت روسي در روسیه پرورش یافت. برخلاف بسیاری از انواع نژاد اسب در جهان ، به‌طور خاص برای مسابقات سواری و مهارت سواري پرورش داده شد. اگرچه اورلوتروتر یک اسب روسی محسوب می‌شود ، این نژاد از ترکيب مادیان اروپایی با اسب‌ها عرب ایجادشده است. امروزه اورلو ها تقریباً به‌طور انحصاری در روسیه و اوکراین پرورش می‌یابند.

سخن پایانی

به پایان مقاله‌ی انواع نژاد اسب در جهان رسیدیم. امیدواریم لذت برده باشید. منتظر مقاله‌های جذاب و هیجان‌انگیز واسط پت باشید. اپلیکیشن واسط کالا را نصب کنید و وسایل دست ‌دوم خود را در آن بفروشید. شما می‌توانید اسب موردنظر خود را با بهترین قیمت در واسط کالا پیدا کنید.

منابع
nayturr.com
thesprucepets.com

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *