انواع نژاد اسب در جهان

انواع نژاد اسب در جهان

اولین باری که سوار اسب شدم خوب به یاد دارم. کنار سواحل دریای خزر بود، به نظر من که تنها ۷ سال داشتم، اسب حیوانی بزرگ و بلندقد بود، به کمک پدرم روی اسب نشستم. هنگام حرکت عضلات اسب زیر پاهایم تکان می‌خورد و من کاملاً حرکت ماهیچه‌های اسب را احساس می‌کردم، تجربه لذت بخشی بود. از آن زمان به بعد معمولاً در شو اسب (نمایش اسب‌های اصیل) شرکت می‌کنم و از دیدن این‌همه شکوه و زیبایی لذت می‌برم.


اگر شما هم مانند من عاشق اسب هستید و کنجکاوید که در مورد انواع نژاد اسب در جهان بدانید بهتر است با واسط پت همراه باشید. در ادامه ۲۴ اسب معروف در میان انواع نژاد اسب را همراه با توضیحاتی، ارائه کرده‌ایم.

ولادیمیر سنگین (Vladimir heavy draft)

اسب ولادیمیر سنگین از اتحاد جماهیر شوروی سابق به ما سلام می‌کند. زادگاه اصلی آن‌ها در ولادیمیر (نام اسب ازاین‌رو ولادیمیر گذاشته‌شده) و ایوانوو، از روستاهایی واقع در شمال شرقی مسکو است. ولادیمیر که در اصل از اسب‌های وارداتی پرورش داده‌شده است ، در سال ۱۹۴۶ به‌عنوان یک نژاد مجزا و منحصربه‌فرد نام‌گذاری شد. این اسب‌ها بسیار قوی، نسبتاً مطیع هستند و سریع رشد می‌کنند، این اسب‌ها هم برای کارهای سنگین و هم برای کشیدن سورتمه‌های تروئیکا استفاده می‌شوند.

هانوفر(Hanoverian)

نسبت‌های خونی این اسب آلمانی را به قرون وسطی بازمی‌گرداند. در ابتدا به‌عنوان اسب جنگی مورداستفاده قرار می‌گرفت ، بعداً هانوفر با اسب‌هایی از اسپانیا و آسیا ترکیب شد، تا اسب مناسب‌تری برای سواره نظام به وجود بیاید. این نژاد میانی در سال ۱۷۳۵ که پادشاه جورج دوم (پادشاه انگلیس اما یک آلمانی) مرکز آموزشی معروف خود را (که هنوز هم امروز وجود دارد) ایجاد کرد، از بین رفت.

انواع نژاد اسب در جهان
اسب جنگی

آخال تکه(Akhal-teke)

اعتقاد بر این است که آخال تکه‌ها بیش از ۳۰۰۰ سال قدمت دارند. آن‌ها از ترکمنستان در شمال ایران آمده‌اند و تاریخ نشان می‌دهد که آن‌ها در ابتدا توسط قبایل ترکمن پرورش داده‌شده‌اند. آن‌ها ازلحاظ تاریخی توسط اعضای سواره نظام و مسابقه‌دهندگان اسب مورداستفاده قرار می‌گرفتند. آخال تکه ها به خاطر استقامت، شجاعت و توانایی زنده ماندن در محیط‌های بی‌ثمر و خشک مشهور هستند.

عرب(Arabian horse)

خاستگاه اسب عرب در اسطوره و افسانه پوشانده شده است. سوابق نشان می‌دهد که اسب‌های عرب ۵۰۰۰ سال پیش در خاورمیانه وجود داشته‌اند. ازنظر تاریخی، مردم عرب فقط اسب‌های نر را به جنگ می‌بردند و اسب‌های ماده را برای تولیدمثل پرورش داده و نگه می‌داشتند. امروزه عرب‌ها با داشتن مزارع پرورش در سراسر کشور آمریکا بسیار محبوب هستند.

لوسیتانو(Lusitano)

منشأ لوسیتانو کمی تیره‌وتار است، اگرچه تصور می‌شود نسخه فعلی این نژاد از اندلس (یا نژاد مشابه) آمده است. مانند بسیاری از هم‌نژادان خود، لوسیتانو در ابتدا در پرتغال به‌عنوان اسب سواره نظام کوهنورد استفاده می‌شد. اهمیت آن‌ها امروزه، به دلیل حرکت سریع خود در حلقه‌های گاوبازی پرتغال است. آن‌ها در پرتغال و اسپانیا پرورش می‌یابند.

پرچرون(Percheron)

پرچرون یک نژاد فرانسوی است. امروزه در درجه اول در فرانسه پرورش داده می‌شود. بااین‌حال از این نژاد، جمعیتی کوچک اما پررونق در ایالات‌متحده وجود دارد. پرچرون از تلاقی بین اسب با اصالت اروپایی به نام اسب جنگلی و اسب‌های عرب که قرن‌ها پیش توسط مورها به اروپا معرفی‌شده بودند، به وجود آمده است. ازلحاظ تاریخی، از پرچرون برای حمل و کار استفاده می‌شده است، همه‌چیز از وسایل چوبی گرفته تا ابزار و ادوات مزرعه را می‌کشیده است.

پرچرون
پرچرون اسبی برای حمل و کار

فریزین (Friesian)

فرِیزین در هلند قدمت طولانی و قابل احترامی دارد. این نژاد با منشأ فریسلند در هلند شمالی، قدیمی‌ترین نژاد اهلی در اروپا به‌حساب می‌آید. این نژاد تقریباً کمی قبل از جنگ جهانی اول از بین رفت، زیرا در آن زمان دیگر کار و حمل‌ونقل مزرعه وابسته به اسب نبود. امروزه ، تعداد آن دوباره در صدر است. درحالی‌که هنوز هم آن‌ها در هلند عمدتاً پرورش داده می‌شوند. تعداد معدودی از پرورش‌دهندگان در ایالات‌متحده وجود دارند.

ترکنرز (Trakehner)

این نوع از انواع نژاد اسب در جهان، در اواسط دهه ۱۷۰۰ میلادی هنگامی‌که پادشاه پروس، فردریش ویلهلم اول تصمیم گرفت تا نژاد جدیدی از اسب برای سواره نظام خود داشته باشد، بر دیگر انواع نژاد اسب سلطه پیدا کرد. بااین‌حال جمعیت آن‌ها پس از جنگ جهانی دوم کاهش تقریباً مهلکی را تجربه کرد. امروزه، جمعیت ترکنرزها دوباره در حال افزایش است. آن‌ها تقریباً به‌طور انحصاری در آلمان پرورش داده می‌شوند.

کلیدسدل(Clydesdale)

کلیدسدل علیرغم اینکه یک تازه‌وارد نسبی در دنیای اسب است ، یکی از مشهورترین نژادهای اسب پیشگام است. این اسب در قرن ۱۷۰۰ در اسکاتلند معرفی شد، این اسب‌ها تقریباً به‌طور انحصاری برای کشیدن واگن‌ها و سایر اشکال حمل‌ونقل استفاده می‌شدند. معمول بود که کلیدسدل چرخ‌های شیر و سبزیجات را به‌خوبی در دهه ۱۹۶۰ میلادی کشید. درحالی‌که کلیدسدل ها هنوز در اسکاتلند پرورش داده می‌شوند ، اما بیشتر در آمریکا موردعلاقه هستند.

انواع نژاد اسب در جهان
کلیدسدل:یکی از مشهورترین نژاد ها

دان(Don)

دان از دهه ۱۷۰۰ در اتحاد جماهیر شوروی سابق پرورش‌یافته است. سایز این اسب در اصل کوچک است، اما این نژاد در دهه ۱۸۰۰ پس از ترکیب شدن با نژادهای عرب و قره‌باغ به‌اندازه امروزه خود بزرگ شد. دان که به خاطر استقامت باورنکردنی‌اش معروف است، کمک کرد تا سواره نظام قزاق شهرت خود را به دست آورد. امروزه دان ‌یک اسب محبوب سواری است. آن‌ها هنوز در روسیه پرورش داده می‌شوند.

کولی ونر (Gipsy Vanner)

اسب‌های کولی ونر، جهش دنیای نژاد اسب در جهان است. آن‌ها از ترکیبی از فریزین، شایر، کلایدسدال و پونی گرفته‌شده‌اند. این اسب‌های بسیار منسوخ در ابتدا به‌طور انحصاری در انگلستان و ایرلند پرورش داده می‌شدند تا واگن‌های کولی‌های محلی را بکشند (یا همان رومی‌ها که بعضاً شناخته می‌شدند). برای چندین دهه، کولی ونرها منحصراً در انگلیس پرورش داده می‌شدند. در اواخر دهه ۱۹۹۰، تولیدمثل آن‌ها نیز به آمریکا معرفی شد.

فیجر (Fjord)

اعتقاد بر این است که اسب‌های فیجر بیش از ۴۰۰۰ سال است که به نروژ رسیده‌اند و بیش از ۲۰۰۰ سال پیش اهلی‌شده‌اند. در ابتدا وایکینگ ها از آن‌ها به‌عنوان اسب جنگی استفاده می‌کردند، و بعدها به اسب کار تبدیل شدند، که توسط کشاورزان شاغل در کوه‌های نروژ استفاده می‌شدند. درحالی‌که نروژ همچنان به تنظیم استاندارد نژاد ادامه می‌دهد، اسب‌های فیجر در چندین کشور در سراسر جهان پرورش داده می‌شوند.

پینتو(Pinto)

ازقضا، پینتو خود نژاد نیست. بلکه یک الگوی رنگی است که ممکن است در مورد هر یک از نژادها صدق کند. یک اسب پینتو به‌سادگی اسبی است که رنگ پوست آن دارای تکه‌های بزرگ به رنگ سفید و یا رنگ دیگری است. درحالی‌که اسب‌های رنگی پینتو از زمان‌های بسیار قدیم وجود داشته‌اند، امروزه آن‌ها بیشتر در ایالات‌متحده یافت می‌شوند.

انواع نژاد اسب در جهان
اسب نژاد پینتو

پورا رازا اسپانولا (Pura Raza Espanola)

پورا رازا اسپانولا قرن‌ها در اسپانیا وجود داشته است. این نوع از انواع نژاد اسب در جهان، همان‌طور که امروزه مشخص است، توسط شاه فیلیپ دوم در اواسط دهه ۱۵۰۰ ایجاد شد. پادشاه اسپانیا آرزو داشت اسب‌های ایده‌آل را که در نقاشی‌ها و مجسمه‌ها به تصویر کشیده شده، زنده کند. پرورش Pura Raza Espanola توسط ANCEE (انجمن ملی پرورش‌دهندگان اسب اسپانیایی خالص) که اعضاء آن از سراسر جهان هستند، انجام می‌شود.

پیشنهاد می‌کنیم خواندن مقاله اسب‌های اسپانیایی را از دست ندهید.

آپالوسا (Appaloosa)

آپالوسا که معمولاً در غرب قدیم تصویر می‌شود، اولین بار توسط بومیان آمریکایی در غرب آمریکا پرورش داده شد. بااین‌حال اجداد آن‌ها آمریکایی نیستند بلکه اسپانیایی هستند. با ورود اسپانیایی‌ها به آمریکا ، بومیان آمریکایی جذب پوست‌های خال‌خال اسب اسپانیایی شدند و آن‌ها را به‌عنوان اسب‌هایی آمریکایی پرورش دادند. آپالوسا در ایالات‌متحده بسیار محبوب است، اگرچه در سراسر جهان پرورش‌دهنده آن وجود دارد.

تنسی واکر(Tennessee Walker)

همان‌طور که از نام آن مشخص است، اسبی است که در ابتدا در ایالات‌متحده متولدشده و پرورش‌یافته است. این اسب توسط صاحبان مزارع در جنوب انتبلوم (Antebellum South) پرورش داده‌شده بود، زیرا آن‌ها به اسب نیاز داشتند که بتواند به‌راحتی مزارع وسیع را گشت بزند. امروزه، تنسی واکر همچنان تقریباً به‌طور انحصاری در ایالات‌متحده و کانادا پرورش داده می‌شود.

انواع نژاد اسب در جهان
تنسی واکر

شایر(Shire)

تاریخچه اسب شایر کمی پیچیده است. داستان کوتاه آن این است که،منشأ شایر از اسبی به نام اسب بزرگ است ، این نژاد تقریباً ۱۰۰۰ سال پیش به انگلیس آورده شده است. نام “شایر” تا اواخر دهه ۱۸۰۰ روی این نژاد گفته نمی‌شد. در آن زمان ،از شایرها برای کار استفاده می‌شد، و در درجه اول چرخ‌دستی‌های تحویل آبجو را می‌کشید. امروزه آن‌ها به‌طور عمده در انگلیس و ایالات‌متحده پرورش داده می‌شوند.

پونی شتلند(Shetland pony)

اسب‌های پونی شتلند، اسب‌هایی کوچک با یالی بلند هستند. اصالت این اسب‌ها به عصر برنز برمی‌گردد. سرچشمه آن‌ها به سواحل اسکاتلند در جزایر شتلند برمی‌گردد. اسکاتلندی‌ها از آن‌ها به‌عنوان حیواناتی سنگین ، برای حمل چرخ‌دستی‌ها و زغال‌سنگ و کک استفاده می‌کردند. در دهه ۱۸۰۰ ، پونی های شتلند به انگلستان و بعداً به آمریکا صادر می‌شدند ، جایی که در معادن زغال‌سنگ از آن‌ها استفاده می‌شد. امروزه آن‌ها در انگلستان ، آمریکا و کانادا پرورش داده می‌شوند.

ناب استراپر(Knabstrupper)

ناب استراپرها تازه‌وارد دنیای اسب هستند. اولین کره اسب از این نوع اسب در جهان، در اواسط دهه ۱۸۰۰ در دانمارک ، در املاک ناب استراپ گارد (Knabstrupgaard) متولد شد. به دلیل وجود آتش‌سوزی در مزرعه پرورش اسب، که موجب کشته شدن ۲۲ اسب پرورشی شد ، نابواستراپر کمی بعد از به وجود آمدن تقریباً منقرض شد. امروز این اسب‌ها در دانمارک و ایالات‌متحده آمریکا پرورش داده می‌شوند.

استراپ گارد
ناب استراپر

ماراوی(Marawi)

اسب‌های ماراوی، نتیجه تلاقی بین اعراب و پونی‌های هندی، قرن‌ها در هندوستان وجود داشته‌اند. مانند بسیاری از انواع دیگر اسب‌ها، ماراوی‌ها ازنظر تاریخی به‌عنوان اسب سوارکاری مورداستفاده قرار می‌گرفت. تا همین اواخر، ماراوی‌ها منحصراً در هند پرورش داده می‌شدند. هند هنوز بزرگ‌ترین مزرعه پرورش در جهان است.

تروبرد(Thoroughbred)

تروبردها در قرن هفدهم در انگلستان از ترکیب اسب‌های انگلیسی بومی با عرب‌ها به وجود آمدند. برخلاف بسیاری از اسب‌های دیگر که به‌عنوان حیوانات کار یا برای سوارکاری پرورش می‌یافتند، از تروبردها همیشه برای مسابقه و گاهی نیز سوارکاری استفاده می‌شده است. آن‌ها یک نژاد فوق‌العاده محبوب هستند. بیش از ۱۰۰،۰۰۰ کره اسب از این نوع از انواع نژاد اسب هرساله در سراسر دنیا به دنیا می‌آیند.

کلادروب(Kladrub)

کلادروب یک اسب چک است، که هم قدیمی و هم نادر است. برای اولین بار در سال ۱۵۷۹، این نژاد برای کشیدن کالسکه ایجاد شد و معمولاً در گروه‌های چهار یا شش نفری استفاده می‌شد، این نوع اسب از انواع نژاد اسب در جهان ، کالسکه امپراتور را برای شرکت در مناسبت‌های مهم و تشریفاتی می‌کشیدند. امروزه، کلادروبی ها تقریباً به‌طور انحصاری در مزرعه کلادروبی در جمهوری چک پرورش داده می‌شوند.

انواع نژاد اسب در جهان
نژاد نادر کلادروب

پونی ولز(Welsh pony)

پونی ولز نیز مانند پونی شتلند در اسکاتلند نژاد قوی و جذاب است. این نژاد دوستانه و سازگار، قرن‌ها پیش در انگلستان برای همه‌چیز از کشیدن چرخ‌دستی گرفته تا حمل سواران استفاده می‌شده است. امروزه، پونی ولز در انگلیس و همچنین در ایالات‌متحده و کانادا پرورش داده می‌شود.

اولوتروتر(Orlov trotter)

اورلوتروتر برای نخستین بار در اواخر دهه ۱۸۰۰ توسط یک کنت روسی در روسیه پرورش یافت. برخلاف بسیاری از انواع نژاد اسب در جهان ، به‌طور خاص برای مسابقات سواری و مهارت سواری پرورش داده شد. اگرچه اورلوتروتر یک اسب روسی محسوب می‌شود ، این نژاد از ترکیب مادیان اروپایی با اسب‌ها عرب ایجادشده است. امروزه اورلو ها تقریباً به‌طور انحصاری در روسیه و اوکراین پرورش می‌یابند.

سخن پایانی

به پایان مقاله‌ی انواع نژاد اسب در جهان رسیدیم. امیدواریم لذت برده باشید. منتظر مقاله‌های جذاب و هیجان‌انگیز واسط پت باشید. اپلیکیشن واسط کالا را نصب کنید و وسایل دست ‌دوم خود را در آن بفروشید. شما می‌توانید اسب موردنظر خود را با بهترین قیمت در واسط کالا پیدا کنید.

منابع
nayturr.com
thesprucepets.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *