حمام دادن مرغ مینا

حمام کردن مرغ مینا

حمام دادن مرغ مینا به صورت روزانه موجب درخشان و شاداب ماندن پرهای این پرنده می‌شود؛ بنابراین به‌محض آنکه مینای جوان در خانه شما آرامش گرفت و خودش را عضوی از خانواده شما پنداشت، بایستی برنامه‌ای منظم برای حمام دادن آن ترتیب داد. بهترین وقت حمام دادن مینا صبح و بدترین وقت عصر است، زیرا ممکن است قبل از به خواب رفتن هنوز کاملاً خشک نشده باشد و خیس یا مرطوب بودن پرها در هنگام عصر، موجب سرما خوردن و بیمار شدن آن شود؛ بنابراین، سعی کنید حمام گرفتن میناها در صبح را برای آن‌ها یک عادت کنید. شاید بهترین وقت برای حمام دادن مرغ مینا، یک ساعت قبل از تمیز کردن قفس باشد. در این مقاله علاوه بر حمام دادن مرغ مینا در مورد بال چینی این پرنده نیز توضیحاتی را ارائه می‌دهیم.

آنچه در ادامه می‌خوانید

توصیه در باب حمام دادن مرغ مینا

در هنگام نظافت قابل تمیز کردن است فراموش نکنید که تمام قفس‌ها فلزی‌اند و فلز اصلی تشکیل دهندگی به‌کل قفس آن امور است و آهن در مجاورت آب و رطوبت به‌راحتی زنگ می‌زند؛ بنابراین شما باید در هنگام آبتنی یا حمام دادن مرغ مینا و نظافت قفس، ترتیبی اتخاذ کنید که پس از هر بار پاشیده شدن آب هر چه زودتر سینی و دیواره‌های قفس را خشک‌کنید تا از زنگ زدن سریع قفس جلوگیری شود.

وقتی مینا را یک ساعت قبل از نظافت قفس حمام می‌دهید این امکان فراهم می‌شود که آب پراکنده‌شده به دیواره‌ها و کف قفس، در هنگام نظافت خشک گردد و از ماندن آب در سینی کف قفس و زنگ زدن آن جلوگیری شود.

برای حمام این پرنده باید از یک ظرف آب در اندازه‌ای مناسب با قفس استفاده کنید که حداکثر عمق آب در آن ۵ سانتی‌متر باشد.

احتیاطات ضروری در حمام دادن پرنده

حمام دادن مرغ مینا به دو صورت ممکن می‌شود: یکی اینکه یک ظرف آب برای آبتنی آن در داخل قفس بگذارید تا مرغ مینا به میل خودش هر وقت که نیاز داشت آبتنی کند. در این روش، مسلماً میناها همانند دیگر پرندگان، این قابلیت ذاتی را دارند که در مواقعی آبتنی کنند که بدون نیاز به خشک‌کردن پرهایشان توسط صاحبشان، خودشان را خشک کنند و سرما نخورند.

بی‌شک میناها زمانی اقدام به آبتنی می‌کنند که درجه حرارت محیط زندگی‌شان، به‌اندازه کافی بالا باشد که پس از خیس شدن، سرما نخورند. درروش دیگر، صاحب مینا اقدام به حمام دادن آن می‌کند و همان‌طور که از توصیه دیگران در متن فوق برمی‌آید، می‌بینید که توصیه‌شده است که میناها را حتماً هرروز حمام بدهید، اما هیچ توصیه‌ای نشده است که در شرایطی که ممکن است مینا سرما بخورد، حمام نگرفتن مینا مفیدتر از حمام گرفتن آن است.

توصیه‌ای در مورد زمان حمام دادن مرغ مینا

توصیه‌ی اکید شده است که شما فقط در اوقاتی مینا را حمام دهید که مطمئن هستید دمای محیط به‌اندازه کافی گرم هست که مینا سرما نخورد.

در تابستان، می‌توانید آن را با دوش حمام دهید یا یک ظرف آب برای آبتنی داوطلبانه آن در قفس بگذارید. اما در سایر مواقع سال، یک ظرف آب برای آبتنی داوطلبانه مینا در قفس بگذارید تا در صورت نیاز، آبتنی کند.

همچنین از اسپری آب در هر زمان برای میناها می‌توانید استفاده کنید. اما از دوش دادن میناها به‌خصوص در اوقات سرد سال خودداری کنید تا مجبور به خشک‌کردن آن نباشید.

توصیه ای برای حمام کردن مرغ مینا
توصیه ای برای حمام کردن مرغ مینا

یکی از اشتباهات افراد مبتدی

برخی افراد مبتدی و طبعاً بسیار پرانرژی در خصوص رسیدگی به پرندگان، می‌گویند: ما دوست داریم پرنده را دوش دهیم، چون احساس می‌کنیم خیلی از دوش لذت می‌برد.

آن‌ها همچنین می‌گویند، برای خشک‌کردن پرنده پس از دوش دادن، هرقدر وقت لازم باشد، مشتاقانه صرف خواهند کرد.

بله! آن‌ها چنین می‌گویند و در اوایل که ذوق و شوقشان بسیار زیاد است، بسیار عالی به پرنده رسیدگی می‌کنند، اما به تدریج که نگهداری پرنده برایشان عادی می‌شود، در انجام برخی از رسیدگی‌ها؛ من‌جمله خشک‌کردن پرنده خیس پس از حمام دادن در مواقع سرد، سهل‌انگار و تنبل می‌شوند.

به‌این‌ترتیب ممکن است متعاقب یکی از نوبت‌های دوش دادن پرنده، آن را خوب خشک نکنند و سرمایش دهند و بیمارش کنند و موجبات مرگ آن را فراهم کنند.

درهرصورت، حتی اگر از روش حمام دادن مرغ مینا توسط خودتان اطمینان دارید، در موقع حمام دادن این پرنده نباید چنان آن‌ را خیس کنید که آب داخل پرها، آن‌ را خیس کند و نباید آب به پوست بدن پرنده برسد.

در حمام دادن مرغ مینا از شامپو استفاده نکنید!

اصولاً بسیاری از مردم وقتی صحبت از حمام دادن پرنده می‌شود، چنین خیال می‌کنند که حمام دادن پرنده به این دلیل باید صورت گیرد که با آن چرک بدن پرنده زدوده شود و پرنده تمیز بماند.

مردم در داشتن این تصور، قیاس به نفس می‌کنند؛ یعنی چون بدن خودشان نیاز به چرک زدایی از طریق کیسه کشیدن یا لیف صابون زدن دارد، خیال می‌کنند که پرنده نیز باید حمام داده شود تا چرک‌های بدنش پاک شود و با داشتن این تصور، خیال می‌کنند که اگر از شامپو هم استفاده کنند، کار حمام دادن را بهتر انجام دهند. این در حالی است که بدن پرنده به‌هیچ‌وجه نیاز به چرک زدایی توسط ما ندارد.

در حقیقت، عموم پرندگان، در انتهای دنبالچه خودشان، یک غده چربی‌دارند. آن‌ها در طول روز چندین ساعت را به پر آرایی می‌گذرانند. پرندگان در حین پر آرایی، از غده چربی موجود در انتهای دنبالچه خودشان، با منقارشان روغن می‌گیرند و درنهایت حوصله، این روغن را به تمام سطح پوست خودشان می‌مالند. همچنین با همین روش، تمام پرهای خودشان را روغن‌مالی، درخشان و ضد آب می‌کنند.

روغن خشک شده چگونه زدوده می‌شود؟

روغن مالیده شده به تمام سطح پوست و پرها تا روز بعد، توسط حرارت طبیعی بدن و دمای محیط خشک می‌شود.

در روز بعد، با شروع پر آرایی، پرنده ابتدا با منقار خودش روغن خشک‌شده سطح پوست خود را می‌خراشند. روغن خشک‌شده به‌صورت ذرات بسیار ریز و بسیار سبک که مردم به آن گردوغبار بدن پرنده می‌گویند درمی‌آید. پس از مقداری خراشیدن پرنده یک تکان شدید به بدن خودش می‌دهد و این ذرات به‌صورت گردوغبار از بدنش جدا می‌شود و چون بسیار سبک است تا مدتی در هوا معلق می‌مانند.

واقعیت این است که هرگونه چرک سطح پوست پرنده به روغن مالیده شده به آن می‌چسبد و وقتی پرنده ذرات روغن خشک‌شده را از بدنش می‌تکاند، هم روغن و هم چرک بدن پرنده به‌صورت ذرات ریز از بدن پرنده جدا می‌شود. اما گردوغبار محیطی که روی پرها می‌نشیند، آن‌هم با روغن‌مالی پرها و سپس خشک شدن روغن و تکان بدن پرنده، جدا می‌شود.

حالا پس از خراشیدن روغن‌های خشک‌شده و تکاندن بدن و جداشدن گردوغبار از بدن پرنده (روغن خشک‌شده + چرک بدن پرنده +گردوغبار محیط)، پرنده بار دیگر آماده روغن‌کاری بدن و پرهایش می‌شود و بدون استثناء، هرروز این عمل را انجام می‌دهد.

حمام دادن مرغ مینا
روغن خشک شده چگونه زدوده می‌شود؟

باور غلط در مورد حمام دادن مرغ مینا

وقتی هرروز حمام دادن مرغ مینا صورت گیرد و با این «حمام روغن» بسیار مؤثر، جداً بی‌انصافی است که ما خیال کنیم بدن پرنده چرک است و برای تمیز شدن، نیاز است که ما آن را بشوییم.

خنده‌دارتر از آن، این است که ما خیال کنیم برای شستشوی چرک بدن پرنده، آب کفایت نمی‌کند و بهتر است از شامپو هم کمک بگیریم!

پیامد حمام دادن مرغ مینا به صورت اشتباه

حال ببینیم که وقتی افراد نا آگاه از شامپو یا شستشوی زیاد با دوش آب ولرم استفاده می‌کنند، چه اتفاقی می‌افتد؟

دوش آب نیمه گرم زیاد و به‌خصوص شامپو، سبب می‌شود که روغن مالیده شده به پوست و پرهایی که به‌زحمت روغن‌کاری یا روغن‌مالی شده‌اند، شستشو شود و چون پرنده عمل روغن‌مالی (پر آرایی) تمام پرها و پوست خودش را فقط یک‌بار در روز انجام می‌دهد، شستشوی زیاد و به‌خصوص استفاده از شامپو سبب می‌شود که روغن سطح پوست و پرها، به‌طور غیرطبیعی از بدن جدا شود و در مابقی روز، سطح پوست و پرها بی‌روغن بمانند.

از آنجایی روغن‌مالی بودن پوست و پرها یک امر طبیعی و موردنیاز پرنده است، طبعاً پاک کردن چنان روغن یک حالت خشکی غیرطبیعی به پوست و پرها می‌دهد. این حالت برای پرنده یک استرس محسوب می‌شود و چه‌بسا که این استرس به‌قدری روی پرنده اثر منفی و تنش‌زا بگذارد که موجب پرریزی مرغ مینا شود.

حمام توسط میناها

عموم پرندگان با عمل پر آرایی (خراشیدن روغن خشک‌شده‌ای که روز قبل به پوست و پرها مالیده + روغن‌کاری پوست و پرها در روز بعد)، درواقع مؤثرترین حمام را به‌طور روزانه به خودشان می‌دهند. لذا هیچ پرنده‌ای ابداً نیاز ندارد که ما حمامش بدهیم مگر آنکه ماده یا مایعی به بدنش ریخته شده باشد و موجب کثیفی آشکار آن شده باشد.

یکی دیگر از اهداف حمام دادن مرغ مینا با روغن

یکی از اهداف پرندگان برای عمل روغن‌مالی پوست و پرهای خود، ضد آب‌کردن پوست و پرهاست. به‌عبارت‌دیگر، پرندگان با عمل روغن‌مالی، پوست و پرهای خودشان را ضد آب می‌کنند تا در شرایط هوای بارانی، آب باران به لای پرهای آن‌ها نفوذ نکند و به پوست نرسد.

حال وقتی در عمل حمام دادن پرنده با دوش آب نیمه گرم، ما چنان زیاده‌روی کنیم که لابه‌لای پرها و نیز پوست بدن پرنده خیس شود، در حقیقت یک عمل ضد طبیعت پرنده را انجام داده‌ایم و لذا خیس کردن لابه‌لای پرها و پوست بدن، نه‌تنها هیچ خاصیتی برای پرنده ندارد، بلکه قطعاً ضرر هم دارد و موجب تنشی ناراحت‌کننده برای پرنده می‌شود.

پیامد استفاده از شامپو در حمام دادن مرغ مینا

حال توجه کنید که وقتی دوش آب نیمه گرم سبب شستشوی روغن پرها و پوست می‌شود و سبب تنش در پرنده می‌شود، تأثیر استفاده از شامپو چه خواهد بود؟ بنابراین، دوش آب زیاد و به‌خصوص استفاده از شامپو را یکی دیگر از چندین عامل تنش‌زایی است که لااقل در میناها ممکن است منجر به پرکن شدن آن‌ها بینجامد.

پیامدهای استفاده از شامپو
پیامدهای استفاده از شامپو

بال چینی

تمام پرندگان وحشی اهلی‌شده و دست آموزش ده که به‌طور روزمره از قفس خارج می‌شوند، باید به‌طور صحیح بال چینی شوند تا از فرار آن‌ها جلوگیری شود. برای چیدن بال‌های مینا دو روش وجود دارد.

روش اول بال چینی

یک روش برای بال چینی میناها این است که شاه‌پرهای یک بال چیده شود.

شاه‌پرها را نباید زیاد کوتاه چید.

شاه‌پرهای کوتاه چیده شده، هریک همانند چوبی در زیر بغل مینا عمل می‌کنند. همچنین ممکن است دوشاخه شوند یا به‌طرف پیاز پر فشرده شوند و از رشد پرهای جدید موجود در پیاز پرها ممانعت شود.

بهتر است شاه‌پرها از اول به‌اندازه نصف تا دوسوم چیده شوند.

برخی افراد به‌جای یک بال، هر دو بال را می‌چینند، زیرا از منظره غیر متعادل مینایی که فقط یک بالش چیده شده باشد، خوششان نمی‌آید.

همچنین پرندگانی که فقط یک بالشان چیده می‌شود، در پروازهای جزئی و ضروری تعادل ندارند، لذا حتی پروازهای کوتاه و ضروری مثل فرود آمدن از بالای قفس به روی زمین، برای آن‌ها مشکل می‌شود.

روش دوم بال چینی

یک روش دیگر برای بال چینی میناها، چیدن شبکه پرهای پرواز و دست‌نخورده گذاشتن ساقه آن‌هاست.

برخی افراد چند سانتی‌متر نوک پرهای پرواز را دست نمی‌زنند، اما شبکه عرضی پرهای آن‌ها به‌طرف بدن را می‌چینند.

برخی از میناهای جوان وارداتی از هندوستان، به همین روش پر چینی می‌شوند و سپس نسبت به صادرات آن‌ها اقدام می‌شود، درحالی‌که میناهای وارداتی از تایلند، معمولاً با بالای دست‌نخورده وارد می‌شوند. بیشتر پرهای جوان در خلال دوره پر ریزی جایگزین پرهای ریخته شده می‌شود، اما شماری از آن‌ها در خارج از فصل پر ریزی جایگزین می‌شوند.

چرا پرهای در حال رشد نباید چیده شوند؟

هیچ‌یک از پرهای درحال رشد نباید چیده شوند، زیرا ساقه پرهای در حال رشد پر از خون است و چیدن آن را موجب خونریزی می‌شود.

به‌هرحال اگر چنین اتفاقی از روی اشتباه افتاد و خونریزی انجام شد، باید نسبت به بند آوردن خون پر جوان چیده شده اقدام کنید.

هشدار در مورد بال چینی

در بحث فوق گفته شد که اگر بال چینی درست انجام نشود و زیاد کوتاه چیده شود، هریک از شاه‌پرهای زیاد کوتاه شده، همانند یک چوب سیخ مانند در زیر بغل پرنده عمل می‌کنند و موجب ناراحتی یا وارد شدن استرس به پر زده می‌شود. وقتی فرد ناشی چنین عمل کند، پرنده زبان ندارد که ناراحتی خودش را بگوید؛ و چون دائماً این بال‌های کوتاه چیده شده موجب آزارش می‌شود، تلاش می‌کند که با منقارش این بال‌های سیخ مانند و سیخ زننده به بدنش را بکند؛ اما چون این شاه پرها ریشه‌های بسیار محکم دارند، کندن آن‌ها توسط پرنده به‌سادگی مقدور نیست.

از طرفی پرنده، در تلاش دائم است که این سیخ‌ها را از زیر بغلش بکند و خودش را راحت کند. به‌هرحال گاه موفق می‌شود که یکی از آن‌ها را بکند، اما غالباً چون زورش به آن‌ها سراغ دیگر پرهایش می‌رود و به کندن آن‌ها مشغول می‌شود. لذا بال چینی غلط نیز یکی از عوامل بسیار مهم در عادت کردن پرنده به پرکنی است.

درجه حرارت مناسب برای میناها

میناهایی که به‌عنوان پرندگان زینتی داخل خانه نگهداری می‌شوند، معمولاً در معرض تغییرات درجه حرارت محیط قرار نمی‌گیرند و در شرایط مناسب دمای محیط زندگی شما مشکلی نخواهند داشت. در برخی از مقالات مربوط به قابلیت تحمل سرما توسط میناها، آورده شده است که میناها پرندگانی نسبتاً مقاوم به سرما هستند و می‌توانند دمای ۱۰ درجه سانتی گراد بالای صفر را به‌خوبی تحمل کنند؛ اما واقعیت این است که تحت شرایط سرمای زیاد، میناها به‌سادگی سرما می‌خورند و به ذات‌الریه دچار می‌شوند و در گرمای زیاد، گرمازده می‌شوند. به‌هرحال باید توجه داشت که نباید هرگز محل زندگی آن‌ها خیلی سرد یا خیلی گرم باشد.

حمام دادن مرغ مینا
درجه حرارت مناسب برای میناها

نشانه گرما زدگی

وقتی میناها در محیط بسیار گرم قرار گیرند، اولین نشانه‌های گرمازدگی آن‌ها له‌له زدن و کاهش فعالیت است. همچنین اولین علائم تأثیر استرس سرما روی آن‌ها پف‌کردگی پرها و کوچک شدن و رنگ‌پریده شدن یا مایل به آبی شدن گوشواره‌هاست.

راه حلی برای قوی شدن پرنده دربرابر دما

تحت شرایط آب و هوایی معتدل، میناها می‌توانند زمستان را در پرنده خانه‌های داخل فضای باز که دارای دیواره‌های توری سیمی و فضای سرپوشیده لانه هستند، بگذرانند.

میناها تحت این شرایط بسیار قوی می‌شوند و می‌توانند در مقابل بسیاری از ناخوشی‌ها مقاومت کنند.

عادت دادن مرغ مینا به مناطق معتدل

برای عادت دادن میناها به شرایط فضای باز، می‌توان در مناطق معتدل، آن‌ها را در اواخر تابستان در فضای باز نگهداشت تا به‌تدریج در فصل پاییز به محیط سرد عادت کنند و بتوانند زمستان را در پرنده خانه فضای باز بگذرانند.

در برخی نواحی معتدل آمریکا؛ مثل جنوب کالیفرنیا که گاهی در زمستان درجه حرارت هوا به ۵ درجه سانتی گراد زیر صفر می‌رسد، میناهای عادت داده‌شده به سرما در فصل پاییز، توانسته‌اند فصل زمستان را بدون مشکل پشت سر بگذرانند.

به نظر می‌رسد در شرایط کشور ما که مردم میناها را به‌صورت تکی و داخل خانه نگهداری می‌کنند، هرگز مشکل گرما و سرما برای میناها به وجود نخواهد آمد، زیرا درجه حرارت داخل خانه‌ها هرگز پایین‌تر از ۱۰ درجه سانتی گراد و بالاتر از ۲۷ درجه سانتی گراد نخواهد بود.

به نظر می‌رسد در شرایط کشور ما که مردم میناها را به‌صورت تکی و داخل خانه نگهداری می‌کنند، هرگز مشکل گرما و سرما برای میناها به وجود نخواهد آمد، زیرا درجه حرارت داخل خانه‌ها هرگز پایین‌تر از ۱۰ درجه سانتی گراد و بالاتر از ۲۷ درجه سانتی گراد نخواهد بود.

عامل بیماری مرغ مینا در خانه

مضاف بر این‌که می‌دانیم در خانه‌هایی که دمای داخل خانه در زمستان با وسایل گرم‌کننده و در تابستان با وسایل خنک‌کننده تنظیم می‌شود، درجه حرارت داخل خانه به‌طور متوسط در حدود ۲۵ درجه سانتی گراد خواهد بود و میناها نیز همانند سایر پرندگان زینتی، در این دما هیچ مشکلی نخواهند داشت.

درواقع تنها عاملی که ممکن است پرندگان زینتی را در داخل خانه‌ها در معرض سرما یا گرمای زیاد قرار دهد و آن‌ها را بیمار کند، قرارگرفته تصادفی آن‌ها در معرض باد سرد کولر در تابستان یا هوای گرم شوفاژ یا فن‌کوئل است.

برای اطلاعات بیشتر در مورد مرغ مینا می‌توانید به ویکی پدیا مراجعه نمایید. جهت خرید و فروش انواع حیوانات خانگی نیز می‌توانید به سایت یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید.

منبع: مرغ مینا (فرهنگ جامع)

48 دیدگاه دربارهٔ «حمام کردن مرغ مینا»

 1. سلام.من مرغ مینا ۳ ماهه دارم
  روزی یک بار باز میکنم قفس رو میپره میاد رو شونم و میبرم تو حموم ظرف آب میزارم کنارش خودش آب تنی میکنه بیا و ببین
  میخوام بدونم اینکه هر روز آب تنی میکنه مشکلی نداره؟
  در ضمن خودش رو خشک میکنه وقتی برمیگرده تو قفس
  سوال من اینه که یه وقت حمام هر روز واسش ضرر نداشته باشه
  من اجباری نمیکنم حمام کردن رو و فقط ظرف آب رو پر میکنم میزارم پایین اونم میاد میره آب تنی میکنه و تموم که شد میاد رو دستم میشینه و میبرمش او قفس که خودش رو خشک کنه.
  ممنون میشم راهنمایی کنین که هر روز حمام کردن خوبه یا نه؟؟؟؟

  1. سلام آقا حامد
   مرغ مینا عاشق حمام کردنه و هیچ اشکالی نداره که هر روز حمام کنه؛ اتفاقا برای روحیه سلامتی پرنده خوبه. فقط این نکته رو درنظر بگیرین که وقتی هوا سرد شد؛ دفعات حمام کردن رو کم کنین؛ مثلا هفته‌ای یکی دوبار و آن هم ظهر در پشت پنجره آفتابگیر این کار انجام بشه.

 2. سلام من یه مرغ مینا خریدم تازگی که یک ساله هست و حرف نمیزنه یعنی یک هفتس که من هر روز صبح باهاش صحبت میکنم فقط هن یک کلمه رو چند بار تکرار میکنم فقط زل میزنه بهم و پرهاش کثیفه ولی نمیدونم سنش به اندازه ای هست که ظرف اب براش بزارم؟ اگه خودم حمامش بدم اب باید گرم باشه؟

  1. سلام مریم عزیز
   توجه داشته باشید که، در موقع حمام دادن این پرنده نباید چنان آن‌ را خیس کنید که آب داخل پرها رود و آن‌ را زیاد خیس کنید و نباید آب به پوست بدن پرنده برسد.

 3. سلام ممنون از اطلاعات خیلی مفیدتون واقعا برای کسی که پرنده داره خیلی واحبه والبه مهم هست من هم سوالی دارم

  1. یک ظرف متوسط رو از نصف بیشتر پر کنید مینا رو بذارید لبه ظرف خودش می ره حمام سنش هم مناسبه چون من الان یه مرغ مینا دارم ۷ ماهه هست ولی می ره حمام.

 4. سایتتون عالیه

  مرغ مینا خریدم به گفته فروشنده جوجه تابستونه
  ظرف اب میزارم براش حموم نمیکنه

  مجبورا کمی اب میپاشم روش

  چه کار کنم خودش انجام بده

 5. باسلام من یه چند روزی هستش که مرغ مینا خریدم خیلی پرخاشگر و ترسو هستش تا میری طرف قفس خودش رو به این طرف و آنطرف میزنه باید چکار کنم تا آرام بشه ..هر چند خیلی با مهربانی بهش می‌پردازم ..

 6. مرغ مینای من هر وقت از آبی که برای خوردنش هست رو عوض می کنم توش حمام می کنه سریعم اون آبو به لجن می کشه بعد وقتی میام میبینم این کارشو بهم می خنده :/..

 7. سلام من یه مینای شیش ماهه دارم که پنج ماهه بود خریدمش و مشکلم اینه که میترسم اهلی نشه فقطم با خودم ارومه میرم سمتش یکی که میره سمتش مخصوصا پدرم رو که میبینه خودشو میکشه از دسته منم غذا میخوره ولی هنوز انچنانی نیست که بیاد پیشم میخواستم ببینم اهلی میشه یا نه و دوم اینکه حرف زدنش هست میتونه حرف یاد بگیره سومم اینکه کی باید شاه پرهایش را بزنم ممنونم جوابمو بدید 💜

  1. سلام در مورد اهلی شدن و حرف زدن مطمئنا این اتقاق میفته فقط زمان لازم است و در طی این مدت باید زیاد با مرغ مینا کار کنید.

 8. سلام من یه مینا دارم شیش ماهشه پنج ماهگی خریدیمش الان میترسم دستی نشه ولی خب تنها امیدی که دارم اینه که از دستم غذا میخوره ولی نمیاد پیشم تازه وقتی هم بهش غذا میدم سری میاد بر میداره و میره میترسم درستی نشه دومم اینکه حرف نمیزنه من بعضی از چیزیرو که میخونم میزنن از چهار ماهگی تا شیش ماهگی وقتشه بهش یاد بدید فقط یه دوسه تا بلده که اونم فکر کنم صدای خودشه میگه ها چی فکر کنم مامانم بخواطر اینکه من ناراحت نشم حرف نمیزنه الکی میگه که این داره ها چی میگه به نظرتون میتونه حرف بزنه یا اهلی شه

 9. سلام من یه مینای ۵ماهه دارم خیلی هم بهمون عادت کرده امه نمیدونم چرا وقتی که از قفس میاریمش بیرون اصلا آرام و قرار نداره همش میاد رو شونه آدم بعد یک ثانیه هم یکجا نمیمونه همش میاد رو دست بعد یک ثانیه میره پایین وقتی هم که انگشتمو میگیرم که بیاد روش بشینه
  میاد و با شدت به انگشتم نوک میزنه یا وقتی که دستمو میبرم نازش کنم بازهم با شدت نوک میزنه و چنگال هاش دستمو زخم میکنه

  خواستم ببینم به خاطر اینه که قبلا پیش یه خوانواده دیگه بوده و اونها بد عادتش کردن یا مشکل از خودم هست؟

 10. سلام خسته نباشید مطالب کامل و مفیدی بود
  من حدودا ۶ روزه که یک مینای سه ماه گرفتم و قبلا هم مینا داشتم ، باید چیکار کنیم تا در کمترین زمان بهم عادت کنه و ازم نترسه؟؟ چون هردفعه برای رسیدگی بهش سر میزنم استرس میگیره در صورتی که من حتی زیاده روی هم نمیکنم و کم به سمتش میرم تا به مرور بهم عادت کنه . چاره چیه ممنون میشم راهشو بهم نشون بدید، میخوام بهم عادت کنه و بتونم ازقفس بیارمش بیرون …

 11. سلام من چند روزه یه مرغ مینا گرفتم متاسفانه پای یکی از اعضای خانواده رفت روی ناخن مینا و ناخن مینا کج شد. مشکلی که ایجاد نمیکنه؟؟زود خوب میشه؟؟

  1. سلام و عرض ادب
   در مورد ناخن مرغ مینا باید بگم که اگر از ریشه شکسته باشه و عصب ناخن قطع شده باشه، ناخن آن خوب نمی شود. اما کج شدگی می تواند با مراقبت برطرف شود.

 12. سلام
  من یک مرغ مینا دارم که به شدت از آب ترس داره و حمام کردنش کار خیلی دشواری هست
  میشه لطفا یه راه کار بدین برای حموم کردنش
  خیلی ممنون

  1. سلام
   در رابطه با ترس مرغ مینا از آب باید در نظر داشته باشید که به یکباره آن را به داخل آب نبرید. کم کم اینکار را انجام بدید. به عنوان مثال ابتدا کمی آب روی آن بریزید تا بدن او به آب عادت کند، یک هفته که این کار را انجام دادید هفته ی بعد می توانید با آب بیشتری این پرنده زیبا را حمام بدید.

  1. سلام دوست گرامی
   در این مورد باید بگم که اگر ناخن از ریشه شکسته باشه و عصب ناخن قطع شده باشه خیر در نمیاد، در غیر اینصورت ناخن در میاد و نیاز به مراجعه به دامپزشک نیست.

 13. سلام من مرغ مینا گرفتم ازاب خیلی میترسه بایدچیکار کنم؟؟
  وقتی گرفتم نصف کمتر ازبالشو قیچی کردن همه پرهاشو, نه پرهاش بلندمیشه ونه پرهاشو میکنه چیکارکنم؟؟

  1. سلام در رابطه با ترس مرغ مینا از آب باید در نظر داشته باشید که به یکباره آن را به داخل آب نبرید. کم کم اینکار را انجام بدید. به عنوان مثال ابتدا کمی آب روی آن بریزید تا بدن او به آب عادت کند، یک هفته که این کار را انجام دادید هفته ی بعد می توانید با آب بیشتری این پرنده زیبا را حمام بدید.

 14. سلام
  مرغ مینا من ۲ سال دارد
  امسال در زمستان کمی کبدش چرب شد
  به دکتر مراجعه کردیم و معاینه اش کرد
  اوایل تابستان هنگامی که از قفس بیرونش می کردیم
  مثل گذشته فعالیت و بازی گوشی نداشت
  و همچنین مقدار پروازش هم مثل گذشته نیست
  برای اینکه مثل گذشته شاداب و سرحال باشد چه کنم
  راه حل شما چیست؟

  1. سلام و عرض ادب
   این عدم سرحالی دو دلیل می تواند داشته باشد:

   ۱. قهر کردن آن :مینا پرنده باهوش و حساسیه و نسبت به رفتار صاحبش حساسه. اگه محیط زندگی مناسبی نداشته باشه و مورد بی توجهی و بی‌مهری شما قرار بگیره ممکنه قهر کنه و یکی از نشونه‌های قهر کردن امتناع از آواز خوندن است و همچنین آن شادابی که باید داشته باشد را ندارد.

   ۲. سکوت غیرطبیعی و عدم سرحالی مینا می‌تونه در برخی موارد نشونه بیمار شدن پرنده‌تون باشه. اگه مرغ میناتون به طور غیرعادی بیحال و ساکته شاید بهتر باشه با یه دامپزشک مشورت کنید.

 15. سلام من مرغ مینا گرفتم ملخ بهش دادم مسموم شد و مرد بار دیگه مینا‌گفتم ففد دل و سینه مرغ پخته شده و پلیت بهش میدم و هر هفته دو قطره مولتی ویتامین کودکان بهش میدم و تا سرما خورد یتورده اویشن دم کرده بهش دادم خیلی سرحال و بازی گوش هستش جربه من اینست که هرچی به خوردش ندین

  1. سلام دوست گرامی ممنون از شما.
   شما می‌توانید با مطالعه‌ی مطلب “انواع مرغ مینا” از وبلاگ همین سایت یعنی واسط کالا در مورد خصوصیات کلی پرنده مرغ مینا و همچنین عمر آن اطلاعاتی را کسب نمائید.
   تشکر

  1. سلام و عرض ادب
   استحمام برای پرنده بالغ در فصل گرم اینطور توصیه میشود که یک ظرف آب متناسب با جسه پرنده در اختیارش باشد و به میل خودش آب تنی کند.
   دکتر دامپزشک سامان جباری

 16. سلام.ی مینای ۴۵ روزه دارم.خواستم بدونم از چه سنی میتونه حمام کنه؟
  متاسفانه ی ناخن پاش افتاده .آیا مشکلی خاصی براش پیش نمیاد .وچه کار باید بکنم برای این موضوع؟

  1. سلام
   برای حمام دادن مرغ مینا باید اجازه دهید مرغ مینا به سن جوانی برسد. با توجه به اینکه جوجه ها از استقامت بدنی کمتری برخوردارند اگر حمام دادن باعث سرماخوردگیش شود ممکن است از دست برود.
   در مورد سوال دومتون هم مطالب دیگر ما در مورد مرغ مینا که در آخر همین مطلب به آن لینک دادیم، می تواند پاسخگوی شما باشد.
   تشکر

 17. من مینا دارم از پر ۳تا ۸کوتاه کردم دائم خودش رو میخاراند یا پرهاش رو میکشد بال میزند چیکار کنم پرهاش رو بکشم تا در بیاد یا نه درست میشود

 18. من نمی‌دونم مرغ مینامون چند سالشه اصلا هیچ صدایی از خودش در نمیاره ..موهای سرش کم شده .تازگیا دستم گرفتم تو بدنش یه چیزای سیاه مثل شپش …لای پرهاش بود ..چیکار کنم میشه کمک کنید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *