رام کردن عروس هلندی

روش‌های بی‌نظیر دستی کردن و رام کردن عروس هلندی

عروس هلندی پرند‌ه‌ایست که جایگاه ویژه‌ای دارد؛ اما بنظرتان رام کردن عروس هلندی کار آسانی است؟ می‌خواهیم ایندفعه آموزش دوست شدن با عروس هلندی را به شما دهیم. خیلی از افراد تمایل به داشتن یک حیوان خانگی دوست داشتنی و کم دردسر دارند، پس عروس هلندی برایشان بهترین انتخاب است.

ولی خب رام کردن همین پرنده دوست داشتنی می‌تواند دردسرهای خاص خودش را داشته باشد. اگر تصمیم دارید عروس هلندی خود را اهلی کنید، تصمیم عاقلانه و خوبی گرفته‌اید؛ زیرا در حین رام کردن این حیوان زیبا می‌توانید حسابی سرگرم شوید و در نهایت یک رابطه خوب با او برقرار کنید.

تربیت عروس هلندی کار سختی نیست اما به زمان و حوصله کافی نیاز دارد. به نظرتان برای رام کردن عروس هلندی چه باید کرد؟ شما باید برای این کار یک سری کارها را با حوصله انجام دهید؛ دوست واسط پت با ما تا انتها همراه باشید که با مراحل این کار آشنا شوید.

نمایش ویدیو در یوتیوب

نمایش ویدیو در آپارات

 

سن مناسب اهلی کردن عروس هلندی

هنگام انتخاب و تربیت عروس هلندی دقت داشته باشید که آن‌ها فقط در سنین خاصی رام و تربیت می‌شوند؛ بنابراین اگر عروس چند ساله دارید و یا می‌خواهید بخرید، انتظار رام شدن و سخن گفتن را از او نداشته باشید چون دیگر کار از کار گذشته.

البته لازم است در نحوه و روش تربیت جوجه عروس هلندی به این نکته دقت کنید که نرها برای اهلی شدن جسارت بیشتری نسبت به ماده‌ها دارند. نتیجه این می‌شود که رام کردن عروس هلندی نر آسان‌تر است.

۲ تا ۷ ماهگی، بهترین سن برای آموزش عروس هلندی است؛ پس نتیجه می‌گیریم تربیت عروس هلندی سه ماهه کار راحت‌تری است.

پس هر چه سن آن‌ها بالاتر برود برای گرفتن عروس هلندی باید وقت بیشتری را برای آموزش به او بگذارید. حتما می‌دانید که در سن بالا آن گونه که می‌خواهید به نتیجه نمی‌رسید.

برای اینکه بتوانید در تشخیص سن عروس هلندی سردرگم نشوید و هنگام خرید سن عروس هلندی را به درستی تشخیص دهید حتما به لینک مربوطه سر بزنید.

چه مدت زمانی طول می‌کشد تا عروس هلندی رام شود؟

برای پاسخ به این سؤال باید بگوییم که برای ارتباط و دوست شدن با عروس هلندی زمان دقیقی نمی‌توان تعیین کرد.

ممکن است عروس هلندی شما ظرف ۱ هفته رام شود و شما بتوانید به‌راحتی آن را بگیرید که این‌ها بستگی به سن، طریقه آموزش، محل نگهداری و… دارد.

برای این کار باید صبر و حوصله زیادی داشته باشید و ناامید نشوید.

اگر عروس هلندی را تازه خریده‌اید، باید اجازه دهید که به محیط، خانه، افراد خانواده و قفس جدید عادت کند و استرس آن کم شود.

بعد از گذشت زمان مناسب می‌توانید آموزش‌های لازم برای گرفتن عروس هلندی انجام دهید.

پس انتظار نداشته باشید که بعد از خریداری و ظرف ۲ الی ۳ روز بتوانید آن را در دست بگیرید، زیرا پرنده در این زمان به شدت استرس دارد و آموزش‌پذیر نیست.

زمان مناسب رام کردن
زمان مناسب رام کردن عروس هلندی

طی این ۲ هفته شما مجاز هستید نزدیک به قفس بشوید اما فقط برای آب‌ودانه دادن. پس نباید عروس هلندی را در دست بگیرید.

شما می‌توانید از دور با عروس هلندی خود آرام صحبت کنید. در این مدت سعی کنید، با لحنی مهربانانه، اسم آن را صدا بزنید.

چگونه با عروس هلندی دوست شویم؟

بنظرتان چگونه عروس هلندی را به خود عادت دهیم؟ راه‌های دستی شدن عروس هلندی چیست؟

اگر عروس هلندی در خانه دارید و می‌خواهید او را رام و اهلی کنید باید به این نکته توجه کنید که این پرنده بسیار حساس است و بعد از مدتی به صاحب خود وابسته می‌شود؛ بنابراین باید زمان کافی را برای تربیت عروس هلندی برای او قرار دهید تا پرنده با شما خو بگیرد؛ مراحل زیر را دنبال کنید تا به یک نتیجه مطلوب برسید.

صبوری!

اگر به تازگی پرنده خود را به خانه آورده‌اید، باید صبور باشید.

لازم است برای تربیت عروس هلندی ابتدا به مدت چند هفته فقط ساکت و آرام در اطرافش باشید و هیچ کار دیگری نکنید.

قفسش را در جای بی سروصدا بگذارید و اجازه دهید در آرامش، به محیط جدید عادت کند.

گذراندن آموزش‌ها توسط ۱ نفر

اولین قدم در رام کردن عروس هلندی این است که آموزش‌ها توسط یک نفر به پرنده داده شوند.

زمانی که به پرنده آموزش‌ها و یا تمرینات لازم را می‌دهید فقط ۱ نفر باید مسئول این فعالیت باشد.

حتما به این نکته توجه نمایید که نباید بین افراد این مسئولیت‌ها تقسیم شود.

اجتماعی کردن عروس هلندی

در واقع منظور از اجتماعی کردن این است که بتوانید به او کمک کنید با انسان‌ها از جمله خود شما تعامل خوبی برقرار کنند.

بدون شک این پرنده تا قبل از این ترجیح می‌داده که با همنوعان خود ارتباط برقرار کند و الان می‌خواهد بین انسان‌ها و در یک خانواده زندگی کند.

صحبت کردن

در این مرحله از رام کردن عروس هلندی نوبت به گپ و گفت می‌رسد.

اجازه دهید با صدای شما خو بگیرد. مهم نیست چه چیزهایی به او می‌گویید، مهم این است که با صدایی آرام و ملایم با او صحبت کنید.

صدای خود را به هیچ عنوان بلند نکنید و در هنگام صحبت با او در وضعیتی قرار بگیرید که هم قد قفس عروس هلندی خود بشوید.

چشم‌های شما بایستی همسطح چشم‌های او قرار بگیرد. این کار را تا چند روز ادامه دهید.

صحبت کردن
صحبت کردن با عروس هلندی

به زور پرنده را در دستتان نگیرید

به‌هیچ‌عنوان عروس هلندی را نباید به‌زور بگیرید. نوازش کردن عروس هلندی در ابتدا بزرگ‌ترین اشتباه است.

شاید شما بخواهید پرندهٔ خود را نوازش کنید یا اینکه از بین میله‌های قفس آن را لمس کنید که این کار در مراحل اولیه آشنایی با پرنده کاملاً اشتباه است.

فریاد زدن ممنوع

زمانی که در حال آموزش عروس هلندی خود هستید به‌هیچ‌عنوان نباید فریاد بزنید.

این عمل به شدت تأثیر منفی بر پرنده دارد و ممکن است پرنده به شما توجهی نکند.

چه زمانی در طول روز بهتر است؟

به‌طورکلی، صبح‌ها ۱۰ دقیقه و عصرها هم ۱۰ دقیقه به عروس هلندی خود آموزش‌های لازم را بدهید تا پرنده شما به مرور زمان رام شود و در نهایت بتوانید آن را در دست خود بگیرید.

توجه داشته باشید که صبح‌ها عروس هلندی‌ها بیشتر انرژی دارند. در صورتی که ظهر زمان استراحت پرنده است و پیشنهاد نمی‌دهیم که در این زمان به او نزدیک شوید و سر به سر پرنده بگذارید.

احساس راحتی

حالا که این پرنده زیبا با صدای شما آشنا شده است، کم‌کم بیشتر با شما احساس راحتی می‌کند و وقتی با او صحبت می‌کنید به شما نزدیک‌تر می‌شود.

تغذیه اولیه

معمولاً از ارزن برای تربیت عروس هلندی استفاده می‌شود؛ ولی در اصل مهم این است خوراکی انتخابی شما همان خوراکی مورد علاقه و مناسب او باشد.

خوراکی را از میان میله‌ها به داخل قفس ببرید ولی نه دقیقاً جلوی صورت پرنده. اجازه بدهید با میل خودش و به بهانه خوراکی به سمت شما بیاید.

خوراکی را ثابت نگه دارید تا بتواند دو سه بار به آن نوک بزند. این نشان می‌دهد تا اینجا کارها خوب پیش رفته‌اند.

بازی روزانه

روزانه یک یا دو بار و هر بار تنها به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه کنار قفس بنشینید، با عروس هلندی زیبای خود صحبت کنید، دستتان را نزدیک ببرید و به او خوراکی بدهید.

دقت کنید که در این جلسات اولیه رام کردن عروس هلندی نباید بیش از زمان پیشنهادی وقت بگذارید زیرا ممکن است پرنده را مضطرب سازید.

حتی اگر عروس هلندی شما جوان و شاداب است و دوست دارد با شما بیشتر بازی کند، باز توصیه می‌شود هر بار بیش از ۱۵ دقیقه جلسات را ادامه ندهید.

رام کردن عروس هلندی
برنامه روزانه عروس هلندی

آیا در قفس را باز کنیم؟

اگر عروس هلندی شما با آرامش کنارتان می‌ماند، به شما نزدیک می‌شود و حتی از دست شما غذا می‌خورد، این یعنی او با شما احساس راحتی پیدا کرده است.

البته برای یک عروس هلندی بالغ ممکن است هفته‌ها و حتی ماه‌ها زمان ببرد تا بتواند به ارتباط نزدیک با انسان‌ها عادت کند. اما هر موقع که به این مرحله رسیدید، لازم است در قفس پرنده را باز و او را ترغیب کنید بیرون بیاید.

البته پرنده‌های بالغی که هیچ‌گاه به زندگی اجتماعی با انسان‌ها عادت نداشته‌اند، ممکن است در ابتدا تمایلی به این کار نشان ندهند.

فراموش نکنید هنگام باز کردن در قفس، تمام درها و پنجره‌ها بسته بمانند و حیوان دیگری نیز در محل نباشد.

اگر برای پرنده‌تان به دنبال یک قفس مناسب هستید می‌توناید در بین آگهی‌های سایت و یا اپلیکیشن واسط کالا یک قفس با قیمت مناسب پیدا کنید.

آشنا شدن با دست شما

هنوز نمی‌دانید چکار کنید عروس هلندی روی دسستان بیاید؟ در جریان رام کردن عروس هلندی، هر موقع پرنده هنگام خوردن خوراکی، به تدریج به دست شما نزدیک شد، می‌توانید به مرور، بدون خوراکی نیز دست خود را به همان شکل به او نزدیک کنید. هر بار که دست خود را نزدیک می‌برید، صبر کنید تا عروس هلندی شما آرام بماند.

می‌توانید چنین مواقعی به او به عنوان پاداش خوراکی بدهید. این تمرین جلو بردن دست را نیز روزانه یک یا دو بار و هر بار برای ۱۰ تا ۱۵ دقیقه تکرار کنید تا کم‌کم پرنده بتواند با آرامش به دست خالی شما نزدیک‌تر شود.

چگونگی آمدن روی انگشت

حالا وقت آن رسیده انگشتان خود را به پاهای پرنده نزدیک کنید. هر موقع مشاهده کردید عروس هلندی شما با تماس انگشتتان به پاهایش مضطرب نمی‌شود، به آرامی ترغیبش کنید قدم روی انگشتتان بگذارد.

اگر با حوصله پیش بروید عروس هلندی دوست داشتنی شما به صاحبش اعتماد کرده و بدون ترس پایش را روی انگشت شما قرار می‌دهد.

تشویق مهم است!

هر موقع پرنده با پایش روی انگشتتان قدم می‌گذارد از کلمه‌ای خاص مانند “بیا بالا” یا “بالا” استفاده کنید.

می‌توانید به عنوان تشویق و جایزه خوراکی نیز به او بدهید.

زمانی که یاد گرفت هر دو پاهایش را روی انگشتتان بگذارد باز هم او را تشویق کنید تا به انجام این رفتار بیشتر ترغیب شود. این آموزش را برای چند دقیقه ادامه دهید تا جایی که به یک نتیجه مثبت برسید. اما مراقب باشید پرنده را نترسانید و خسته نکنید.

تشویق
تشویق عروس هلندی

توجه داشته باشید در ابتدا عروس هلندی برای این که مطمئن شود انگشت شما استوار و قابل اعتماد است، ممکن است به آن نوک بزند. سعی کنید در این مواقع دست خود را تکان ندهید و اجازه دهید با منقارش دست شما را لمس کند.

اگر قصد دارید رفتار زشت گاز گرفتن این پرنده را از او دور کنید پیشنهاد می‌کنیم خواندن مقاله زیر را از دست ندهید:
گاز گرفتن عروس هلندی

سوت زدن و رقص عروس هلندی

بعد از گذراندن مراحل بالا؛ می‌بینید که جریان رام کردن عروس هلندی به مرور جذاب‌تر می‌شود و می‌توانید آموزش رقصیدن عروس هلندی را نیز شروع نمایید.

به او نگاه کنید، همراه با یک موسیقی جالب، سرتان را تکان دهید و انگشتانتان را به جلو و عقب تاب دهید.

به تدریج پرنده نیز شروع می‌کند به جلو و تاب بخورد، در این مرحله جایزه را فراموش نکنید.

اگر به همین منوال پیش بروید و موسیقی مورد علاقه عروس هلندی خود را پیدا کنید، می‌بینید که کم‌کم پرهایش را نیز باز می‌کند و حرکاتش بیشتر به رقص شبیه می‌شود.

هم‌زمان با این آموزش می‌توانید سوت هم بزنید تا او را هم به ایجاد صدا ترغیب نمایید.

با گاز گرفتن‌هایش باید چکار کنید؟

این پرنده‌های زیبا و دوست داشتنی گاهی شیطنت‌هایی مانند نوک زدن و گاز گرفتن نیز دارند.

برای رام کردن عروس هلندی باید راه حلی نیز برای این شیطنت‌ها داشته باشید. در ادامه با چند راهکار ساده برای حل این مشکل آشنا خواهید شد:

بی‌تفاوت باشید!

وقتی پرنده، شما را گاز می‌گیرد سعی کنید کمترین واکنش را نشان دهید. اگر با خشونت دست خود را پس بکشید، با صدای بلند عکس‌العمل نشان دهید یا روند آموزش را همان لحظه قطع کنید، در واقع عروس هلندی خود را ترغیب کرده‌اید که باز هم این کارش را تکرار کند. البته آرام ماندن آن هم وقتی یک پرنده چموش یک گاز دردناک از انگشت شما گرفته است، کار آسانی نیست.

به همین دلیل بهتر است از شرایطی که به گاز محکم منجر می‌شود دوری کنید. حالات پرنده خود را زیر نظر بگیرید، تغییر در شکل ظاهری تاج سرش می‌تواند نشان دهنده یک حرکت خشونت‌آمیز باشد.

تنبیه ممنوع!

اگر می‌خواهید در تربیت رام کردن عروس هلندی خود موفق عمل کنید باید بدانید که این پرنده اساس تنبیه کردن را نمی‌فهمد؛ پس تنبیه عروس هلندی ممنوع.

تنبیه عروس هلندی
تنبیه عروس هلندی ممنوع

اگر سرش داد بزنید یا او را به قفس بازگردانید، متوجه نمی‌شود که این اعمال در جهت تنبیه برای رفتار نادرستش است و حتی ممکن است برایش خوشایند هم باشد. پس بهتر است زحمت تنبیه کردن را به خودتان ندهید و در عوض از همان روش تشویق و پاداش استفاده کنید.

پیشنهاد می‌شود در ازای رفتار صحیحش او را تشویق کنید تا تفاوت صحیح و غلط را بهتر بفهمد.

اگر هم می‌خواهید او را تنبیه کنید از روش‌های ملایم استفاده کنید. مثلاً کمی به او بی‌توجهی کنید یا وسیله مورد علاقه‌اش را که به آن نوک می‌زند به آرامی از او دور کنید.

نکات برجسته

 • برای حفظ یک رژیم غذایی سالم، از دادن غذای زیاد به پرنده خود اجتناب کنید.
 • صبور باشید اگر او گاز بگیرد تقصیر پرنده نیست، هرگز پرنده را سرزنش نکنید. پرنده به دلیل کاری که شما انجام می دهید گاز می گیرد، این است که به اندازه کافی با آن کار نمی کند یا خیلی سریع حرکت می کند و غیره. اکثریت قریب به اتفاق پرندگان به اطراف می آیند و همراهان خوبی با آموزش خوب خواهند بود.
 • پرنده را در یک منطقه آرام فقط با دو نفر در اطراف آموزش دهید تا حواس پرتی را به حداقل برسانید.
 • عروس هلندی ها با استفاده از منقار و زبان خود چیزهایی را که مورد توجهشان است آزمایش می کنند.
 • هرگز سعی نکنید به پرنده خود آینه بدهید، زیرا این کار باعث می شود که پرنده فکر کند پرنده دیگری در اطراف وجود دارد.

حال که آموزش عروس هلندی تمام شد؛ بنظرتان چگونه عروس هلندی وحشی را دستی کنیم؟ آیا با این روش‌ها می‌شود پرنده وحشی را نیز اهلی و دستی کرد؟ اگر تجربه‌ای از نگهداری و پرورش عروس هلندی دارید با ما و دیگر خوانندگان عزیزمان در انتهای مطلب، قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

پرسش و پاسخ

چگونه به یک عروس هلندی آموزش دهیم تا سخنگو شود؟

پاسخ: حرف زدن عروس هلندی اکتسابی است و با آموزش و تکرار می‌توان به این مرحله رسید؛ بنابراین هیچ دارویی برای سخنگویی او وجود ندارد. سخنگو کردن عروس هلندی، پرنده‌ها و حتی به حیوانات دیگر با استفاده از شیوه شرطی کردن هست. یعنی وقتی می‌خواهید حرف یا کاری به پرنده یا حیوان خود یاد دهید باید او را تشویق کنید.

چگونه پرنده را به پرواز تشویق کنیم؟

پاسخ: هنگامی که برای اولین بار جوجه عروس هلندی شما به سمت دست شما پرواز می‌کند با عکس‌العمل مثبت شما روبرو می‌شود. این مورد سبب می‌شود پرنده حس خوبی از این حرکت داشته باشد. حال اگر همراه این عکس‌العمل مثبت یک هدیه کوچک مانند یک خوراکی به او بدهیم، روند پرواز سریع‌تر می‌شود.

منبع:
wikihow.com

be.chewy.com

162 دیدگاه دربارهٔ «روش‌های بی‌نظیر دستی کردن و رام کردن عروس هلندی»

 1. سلام خسته نباشید من ی عروس هلندی یک سال و خورده ای خریدم دستی و سخنگو بود ولی اوردمش توخونه ن چیزی میخوره از دیروز ن حرفی میزنه ن رودست میاد فقط نوک میزنه ولی ازاونجای ک خریدم رودست میومد حرفم میزد اینجا انجام نمیده امروز زپگ زدم به طرف گفتم گفت گوشی بزار روبلندگو صدای طرفو شنید شروع کرد ب اینور اونور رفتن جیغ زدن چیکارباید کنم ممنون میشم کمکم کنید حتی از دیشب باهاش حرف میزدم کاورکشیدم روش حرف زدم خیلی کارکردم ولی نگران اعتماد نمیکنه ب جز ب اون شخص قبلی چیکاربایدکنم

  1. سلام کاربر گرامی وقت بخیر
   نگران نباشید، این رفتار پرنده کاملاً طبیعی هست و به دلیل دوری از صاحبش و استرس ناشی از جابجایی اینطور شده.
   پرنده‌تون رو داخل قفس در یک اتاق بگذارین. شما یا یکی از اعضای خانواده باید مسئول آب و غذاش باشه، حداقل روزی یک ساعت داخل اتاق برای پرنده وقت بگذاره. باهاش صحبت کنه، مهربونی کنه. هر چه بیشتر وقت بگذارین احتمال اعتمادسازی بیشتره.
   بعد از یک مدت که دیدین اعتمادش بهتون بیشتر شده، غذایی که دوست داره رو بذارین کف دستتتون و دستتون رو وارد قفس کنین و اجازه بدین خودش بیاد غذا رو برداره. این کار رو تکرار کنین تا جواب بگیرین. بعد کم کم دستتون رو به پاهاش نزدیک کنین که بیاد رو دستتون و بعد از یک مدت نوازشش کنین.
   تنها راه اعتمادسازی، صبر و حوصله است و نباید عجله کنین.
   جهت کسب اطلاعات بیشتر میتونین وارد کانال واسط پت در ایتا شوید.

 2. سلام من ۲روزه یه عروس لوتینو ۱.۵ ماهه گرفتم جسه اش از پدر مادرش چیزی کم نداشت و قابل تشخیص نبود الانم دون خور گذاشتمش پیشم و کاهو میزارم نمیخوره ولی گندم اب پز راحت میخوره درسته که نباید بهش نزدیک شد ولی نصبت به عروس هایی که دیدم احساس میکنم نترس تره وقتی خریدمش یکی دیگه هم داشت پیشش هم سن خودش یک روز کوچیکتر خواستم بدونم چرا از وقتی ازونجا اوردمش صدایی ازش در نمیاد فقط شبا یکم دنبال راه فرار میگرده و پیدا نمیکنه یخورده هم بپر بپر میکنه ولی بالاش چسب کردم و اگه میشه بگید کی شروع میکنه سرو صدا کردن

  1. سلام آقای طاووسی وقت بخیر
   این رفتار پرنده‌تون طبیعیه و به دلیل جابجایی و جدایی از صاحب قبلیش ساکت شده. یک مدت بگذره و به شما اعتماد کنه، خوب میشه. برای جلب اعتمادش باید با نگاه و کلامتون بهش محبت کنین

 3. سلام خسته نباشید
  من پرندمو تازه خریدم فکر میکنم ۲ماهش باشه
  دو روز میشه انگار دهنش میخاره با قفس یا حالا هرجای دیگ سعی میکنه دهنشو بخارونه
  میشه بگید برای چی اینکارو میکنه ممنون میشم

  1. سلام دوست عزیز
   کف دریا از پرنده‌فروشی‌ها تهیه کنید و داخل قفس بذارید؛ تا نوکش رو با کف دریا بسابه.
   شما میتونین واسط پت رو در ایتا، واتساپ و یا اینستاگرام هم دنبال کنین. در شبکه‌های اجتماعی پست‌های آموزشی زیادی درباره حیوانات گذاشته میشه وهمچنین میتونین با دامپزشک در ارتباط باشین.
   کانال واسط پت در ایتا: واسط پت
   راه ارتباطی در واتساپ:۰۹۳۰۱۷۱۷۵۲۰
   پیج ایسنتاگرام واسط پت: واسط پت

 4. سلام وقتتون بخیر
  من دیروز یه جوجه عروس یه ماهه گرفتم که تاحالا از لونه بیرون نیومده بوده و والدینش بهش غذا دادن با قاشق بهش سرلاک میدم و مشکلی هم نداره رو دستم نمیاد ولی اجازه میده نوازشش کنم
  سوالم اینه که چه زمانی بهش دست بزنم که نترسه؟ و اینه الان تو جعبه با پوشاله از کی بزارمش داخل قفس که اسیب نبینه؟ و اینکه ای کی بهش دونه و سبزی هم بدم؟

  1. سلام ممنون وقت شما هم بخیر
   از همین الان روی دستی کردنش کار کنین. مقاله «دستی کردن عروس هلندی» رو بخونین تا متوجه بشین باید چه کارهایی انجام بدین.
   از الان بذارینش داخل قفس که بعدا از قفس نترسه
   حدود ۱۵ روز دیگه غذاهای نرم بهش بدین و وقتی دوماهه شد، کم‌کم مقداری دانه به غذای نرم اضافه کنین و به مرور زمان، مقدار دانه رو زیاد کنین

 5. سلام عرض ادب
  من یک جفت عروس هلندی دارم که دو سه روزی هست مدام جفت گیری میکنن الان رفتم دیدم ۲ تا تخم گذاشته. الان بازم مولتی ویتامین و پودر تقویتی بریزم تو آبخوریشون یانه؟ و اینکه چه توصیه ای دارین که تخماشون جوجه شه.ممنون میشم

  1. سلام وقت بخیر
   بله بریزین.
   برای افزایش احتمال جوجه‌شدن تخم‌ها، تغذیه صحیح و پاکسازی قبل از جفت‌گیری باید انجام بشه.

 6. امیر خانی زاد

  سلام وقت بخیر من یک عروس ۴ماهه دارم یک ماهیی خریدم ولی یه مدتیه که از چشم هاش اب میاد بعد حالا یه دو روزیه یه تیکه ی اضافه کنار چشمش گوشه ی اتنهایی چشمش در اومده مثل اضافه گوشت خیلی ریز میشه دلیلشو بگید و مدام یه صدایی از خودش در میاره مثل عطسه

  1. سلام کاربر گرامی
   تا بیماری پیشرفت نکرده، لازمه که حتماً دامپزشک پرنده‌تون رو ویزیت کنند؛ درصورتیکه میخواهین آنلاین یا آفلاین با دامپزشک واسط پت در ارتباط باشین، به شماره ۰۹۳۰۱۷۱۷۵۲۰ در واتساپ یا ایتا پیام بدین و یا اینکه در پیج اینستاگرام واسط پت سؤالتون رو بپرسین تا همکاران بنده، شما رو به دامپزشک وصل کنن. از این طریق شما میتونین تصویر یا فیلم پرنده‌تون رو ارسال کنین و در کمترین زمان ممکن پرنده‌تون رو نجات بدین

    1. سلام وقت بخیر
     باید ببینین عکس العمل پرنده چیه، آیا حالش با وجود اسباب بازی‌ها خوبه یا نه؟ با اونها بازی میکنه؟
     این نکته رو هم درنظر بگیرین که قفس آنقدر شلوغ نباشه که پرنده برای حرکت کردن اذیت بشه و جایش تنگ بشه.
     موفق باشین🌹

 7. سلام
  عروس هلندیم اهلیه همش بیرونه
  شبا مجبورم بزارم داخل قفس و فقط جیغ می‌کشه اصلا نمی‌رود تو قفس
  میشه راهنمایی کنین چکار کنم به قفس عادت کنه
  و
  یک سوال اگه براش جفت بخرم جفت گیری میکنند و جوجه میدن یانه البته در سن بلوغ بخرم
  دوماهشه

  1. سلام کاربر گرامی
   اگر شبها هم بیرون باشه ایرادی داره؟
   میتونین وقتی که برای غذا خوردن میره داخل قفس درش رو ببندید و اینکه اسباب بازی های جذاب مخصوص عروس هلندی رو بذارین داخل قفس و هفته ای یکبار اسباب بازی رو عوض کنید (مثلاض دو تا اسباب بازی بخرین و یک هفته در میان از آن‌ها استفاده کنید). وقتی هم جیغ زد بهش اهمیت ندین تا عادت کنه.
   بله که جفتگیری می‌کنند و اگر نطفه داشته باشند جوجه هم می‌دهند. موفق باشید💐

 8. سلام خسته نباشید. من یه عروس هلندی ۳ ماهه دارم که جمعه گرفتمش. تازه دونخور شده یه روزه.فقط ارزن میخوره بعد اصلا آب نمیخوره . باسرنگ نمیخوره با هر ظرفی هم که امتحان کردیم نخورد. اگه میشه راهنماییم کنید. ممنونم

  1. سلام وقت بخیر
   یک سرنگ مخصوص از پرنده‌فروشی‌ها تهیه کنید و پیشنهاد میکنم برای اولین بار از یک فرد با تجربه (مثلاً پرنده فروشی) بخواهین بهش آب بده که شما هم یاد بگیرین.

 9. سلام وقتتون بخیر من یه هفته ای میشه تقریبا که یه عروس ۳-۴ماهه گرفتم فکر کنم که نر باشه.
  اولش خیلی میترسید ولی الان خیلی بهتر شده و از دستم دون میخوره و حتی دستمم وقتی تو قفس میبرم روش میشینه و دون میخوره. تاحالا از قفس بیرون نیاوردمش چون حس میکنم میترسه.بنظرتون بیرون بیارمش؟ و اینکه خیلی کم اواز میخونه و سرو صدا میکنه دلیلش چیه؟
  و وقتی میاد رو دستم غذا بخوره حواسش به ناخنم پرت میشه و هی میخواد ناخنمو گاز بگیره البته نه گاز شدید .منم واکنش خاصی نشون نمیدم و سعی میکنم اروم باشم و خیلی نذارم که اینکارو بکنه

  1. سلام دوست عزیز
   خیلی خوشحالم که تونستید عروس هلندی‌تون رو دستی کنین.
   اگر میخواهین از قفس بیارینش بیرون، اول بال‌هاشو کوتاه کنین (بهتره این کار رو متخصص انجام بده)؛ بعد در قفس رو باز بذارین که اگر دوست داشت بیاد بیرون.
   کم سر و صدا بودنش هم طبیعیه و جای نگرانی نداره؛ بعضی عروس هلندی‌ها سر و صدای زیادی ندارن و شاید عروس هلندی شما ماده باشه.
   خیلی خوبه که موقع گاز گرفتن ناخن واکنش نشون نمیدین؛ احتمالاً کم کم این عادت رو بذاره کنار.

   1. سلام وقتتون بخیر من یه عروس‌ هلندی ۳ ماهه دارم از قفس که بیرون میاد به شدت به در و دیوار و پنجره برخورد میکنه و واقعا ناراحت میشم ولی از دست مون غذا اینا میخوره رو دست مون هم کم بیش میاد من ۲سوال دارم اولی اینکه میشه گفت رام نشده هنوز به خاطر برخوردش به در و دیوار؟ دومی چیکار میشه کرد به دیوار برخورد نکنه وقتی که بیرون از قفس میارمش؟

    1. سلام دوست عزیز
     برخورد عروس هلندی به در و دیوار ربطی به دستی بودن یا نبودن نداره و طبیعیه که دوست داره پرواز کنه ولی چون فضا مثل طبیعت باز نیست، به در و دیوار برخورد میکنه. باید از یک فرد با تجربه بخواهین بالهای پرنده رو کوتاه کنه (بهتره خودتون این کار رو نکنین؛ چون ممکنه بعد از اون از شما بترسه و دیگه روی دستتون نیاد).
     موفق باشید🌹

 10. سلام من بخوام جوجه بخرم باید بمونم تا سه ماهگی جداشون کنم و شروع کنم به رام کردنش یا از همون کوچکی جداشون کنم رامشون کنم

 11. سلام. وقت بخیر. یه عروس هلندی گرفتم ۵ ماهشه . اهلیه. از نظر ظاهری پرهاش نامنظمه. می‌گفت سن پرریزیشه. آیا صحت داره؟ خیلی ساکته در قفس بازه اما نمیاد بیرون. خیلی به نوازش علاقه داره جوری که خودشو صاف و کشیده میکنه و موقع نوازش صدای بامزه ای از خودش در میاره. اما دیگه هیچ‌ صدایی نمیده. قبل اینکه بخرمش کنارش یه نر دیگه بود و این خیلی پر جنب و جوش بود و صدا میداد اما الان که تنهاست نه. چیکار کنم صدا بده و یکم پر جنب و جوش بشه. تو قفسش تاب و نردبون و زنگوله هم هست .گاهی بازی میکنه اما بیشتر یا خودشو داره تمیز میکنه یا داره غذا میخوره. تخم مرغ دوست نداره .بیشتر تخمه دوست داره اما اهل تنوع غذایی نیست . چیکار کنم . میترسم ضعیف بشه و افسرده و مریض

  1. سلام دوست عزیز
   معمولاً از ۶ ماهگی به بعد پرریزی شروع میشه؛ ولی در عروس هلندی های مختلف، سن پرریزی متفاوته.
   جدا کردن عروس هلندی از صاحب و عروس هلندی‌ای که کنارش بوده، باعث افسردگی اون شده. میتونین مقاله «افسردگی عروس هلندی و درمان آن» را مطالعه کنین تا حال دل عروس هلندی‌تون خوب بشه.
   درمورد غذا هم باید بگم ایرادی نداره که تخم مرغ نمیخوره؛ ولی تخمه هم حداکثر در یک هفته یک مشت بهش بدین. از انواع میوه وسبزی استفاده کنین تا ببینین کدوم رو دوست داره. میتونین از مقاله «غذای عروس هلندی» هم کمک بگیرین.

   1. ممنونم از توضیحاتتون. چند مدل تخمه سیاه و سفید آفتابگردان توی غذای که براش تهیه کردیم بوده و قاطیه. همراه با ارزن و یه سر دونهای درست تر از ارزن که زرشکی رنگه نمیدونم چی هستش . یعنی میگید تخمه هاشو کامل جدا کنم و فثط ارزن و دونه قرمزا رو بخوره به طور روزانه؟ و جدا جدا تخمه ها‌ رو بهش بدم ؟

    1. سلام الهام عزیز
     بهتره که تخمه رو جدا بهش بدین چون مصرف زیادش باعث چاقی و مریضی پرنده میشه.
     دانه‌های زرشکی رنگ هم تخم کتان هستند که باید در هر یک کیلو ارزن حدود ۲۰۰ گرم باشه.
     بهتره دانه ها رو جدا بگیرین و مخلوط کنین.

 12. سلام ، خسته نباشد
  من دوروزی هست که عروس هلندی گرفتم زیر هنوز خیلی بالغ نشده زیر یک سال ولی دون خوره
  خیلی خیلی آرومه یه جا که بشینه نه دیگه راه میره نه خیلی جاشو عوض میکنه ، ولی وقتی بیرون از قفس باشه امکان داره یهو پرواز کنه جوری که بخواد فرار کنه ، باید چیکار کنم تا کنارم احساس آرامش کنه و فک نکنه میخوام اذیتش کنم؟؟

  1. سلام دُرسای عزیز
   عروس هلندی شما احتمالاً کمی افسرده است و دلیلش هم اینه که شما به اندازه کافی براش وقت نذاشتین. نکات گفته شده در مقاله رو با دقت بخونین و انجام بدین؛ تا حال عروس هلندی تون خوب بشه. در ضمن مقاله «شاد کردن عروس هلندی» هم میتونه بهتون کمک کنه.

 13. سلام و خسته نباشین خدمت شما،به جرات میتونم بگم خیلی و مهربون و صبور هستین و پیشاپیش ممنون بابت پاسخگوییتون، من دوتا عروس دو ماهه دارم که خواهر برادرن یا شایدم دوتا خواهر یا بالعکس،در واقع خودم بزرگشون کردم و پدرو مادرشونم دارم،این جوجه هاخیلی به هم وابستن و من شنیدم وقتی دوتا باشن نمیشه چیزی یادشون داد درسته ایا این؟واینکه میخوان برن پیش مادر پدرشون و من از پدرو مادر جداشون کردم داخل یه قفس دیگه و اتاق دیگه این دوتا جوجه رو قرار دادم،مشکلی برای یادگیریشون پیش نمیاد؟وسوال اهر اینکه یکی از جوجه ها پاش کبود شده ولی نشکسته طفلی میلنگه و رو یه پا وای میسته،چطوری بدون بردن به دامپزشک خوبش کنم چون ایران نیستم و زبانم هم خوب نیست تا دکتر ببرمش،ببخشید طولانی شد بازم ممنون

  1. سلام زهرای عزیز
   ممنونم، نظر لطف شماست.
   خوشحالیم که واسط کالا، کاربری مثل شما داره؛ من از وقت گذاشتن برای کاربرهای واسط کالا لذت میبرم.
   وقتی دو عروس هلندی با هم باشن، آموزش دادن اونها سخت میشه؛ چون اون دو تا احساس تنهایی نمیکنن و نیازی به برقراری ارتباط با شخص دیگه‌ای ندارن. اگر این دو تا خیلی بهم وابسته نیستن، جداشون کنین و برای آموزش هر دو وقت بذارین. برای سخنگو کردن پرنده هم میتونین از مقاله «سخنگو کردن عروس هلندی» کمک بگیرین.
   جدا کردن از پدر و مادر مشکلی براشون به وجود نمیاره.
   درمورد کبودی پای عروس هلندی‌تون، متاسفانه باید بگم درمان خانگی وجود نداره؛ فقط شما فعلاً با یک چوب خیلی سبک، پای عروس هلندی رو آتل بندی کنین و در اسرع وقت اون رو به دامپزشک ببرین. دامپزشک باید بررسی کنه و با توجه به مشکل، دارو بده. لطفا سریع تر این کار رو بکنین چون پرنده درد داره که پاش رو زمین نمیذاره

 14. سلام خسته نباشید من یک عروس هلندی نر دارم حدود سه هفتس که دارمش از دستم غذا میخوره ولی به هیچ عنوان رو دستم نمیاد و اضافه کنم ک هفت ماهشه و داره پریزی میکنه و تو روز هم حدودا پنج بار عطسه میکنه خواستم بدونم طبیعیه؟ و چطوری کاری کنم بیاد رو دستم

 15. سلام خسته نباشید
  من دوتا عروس هلندی سه ماهه دارم و چهار روزه که خریدم دو روزه اول چون به قفس عادت نداشتن در قفس رو باز میکردم میومدن بیرون ولی دیگر اینکارو نمی کنند عروس هلندی هایم دستی هستن دلیلش چیست؟

 16. سلام
  من یه عروس هلندی دارم ۸ ماهشه… خیلی راحت رو دست و انگشتم میاد و خیلی سرحاله و آواز میخونه ولی نمیزاره نازش کنم… اصلا منو گاز نمیگیره بعضی وقتا ادای گاز گرفتن درمیاره ولی من دستمو تکون نمیدم و اونم میدونه نمیترسم میره… چیکار کنم بزاره راحت نازش کنم؟ به مرور زمان اونم اوکی میشه؟

  1. سلام کاربر عزیز
   شما نباید با کل دست خودتان عروس هلندی رو نوازش کنین، کافیه یک انگشت خودتون رو روی سر پرنده بکشین؛ ابتدا ممکنه شما رو گاز بگیره ولی کم‌کم که به دست شما اعتماد کرد، دیگر گاز نمیگیره. نکته ای که باید درنظر بگیرین اینه که اصرار زیادی برای اینکار نداشته باشین؛ چون پرنده عصبی میشه و ممکنه دیگه حتی روی دست شما نشینه؛ نوازش کردن رو مثلا روزی یک بار انجام بدین تا کم‌کم به دستتان عادت کنه.

 17. سلام خسته نباشید
  من ی عروس هلندی نر ۵ ماهه دارم ک خیلی دوسش دارم و اونم خیلی ب من وابستس
  در صورتی ک وقتی دو قدم دور میشم شروع میکنه ب جیغ زدن و حتی صدای جیغش یک لحظه هم قطع نمیشه
  من همیشه پیششمو باهاش بازی میکنم ینی کل وقتم در اختیار عروس هلندیمه
  ولی بعضی از روزا ک بیرونم تا میام خونه میبینم کل خانواده رو کلافه کرده از بس جیغ زده و تا منو میبینه ساکت میشه میاد بغلم.راهی هست ک وقتی من نیستم انقد جیغ نزنه.خودشم اذیت میشه طفلی

  1. موقعیکه در خانه هستین و ازش دور میشین و جیغ میزنه، داره شما رو صدا میکنه؛ باید در همون حین که ازش دور میشین؛ با سوت زدن یا گفتن یک کلمه به او بفهمانین که حواستون بهش هست؛ این کار رو انجام بدین تا وقتی که از جلوی چشمش دور میشین.
   برای مواقعی که در خانه نیستین؛ از خانواده بخواهین که در موقع جیغ زدن؛ صدای ضبط‌شده‌ی شما رو برای اون پخش کنن.
   البته مهمترین کاری که شما باید انجام بدین، این است که وابستگی اون به خودتون رو کم کنین؛ مثلا کمتر برای او وقت بذارین و گاهی اوقات از دور با سوت زدن با او ارتباط برقرار کنین؛ اون باید به حضور کمتر شما عادت کنه وگرنه درمواقعی که نیستید خیلی اذیت میشه (یادتان باشد که اینکار را یکدفعه انجام ندهید؛ به مرور زمان حضورتان را کمرنگ تر کنین)

 18. سلام خسته نباشید.من یدونه عروس هلندی گرفتم که ۲ سالشه و اینکه قبلا جفت داشته ولی یکم اهلیه و رو دست میاد گاز هم نمیگیره میخواستم بدونم امکانش هست کامل اهلیش کرد یا واگزارش کنم؟

 19. سلام من دوتا عروس هلندی ۲ ماهه خریدم میخوام بدونم اگه کنار هم باشن و یجا نگهداری بشن واسه اموزششون مشکلی پیش نمیاد؟؟

 20. سلام خسته نباشید میخواستم بدونم چطوری میتونم پرندمو تو خونه تنها بزارم ؟ زمانی که خونه خلوت میشه و از جلو چشم هاش کنار میرم شروع میکنه بلند جیغ زدن حتی با وجود تلوزیون روشن باز هم جیغ میزنه و میترسم به طور کامل تنهاش بزارم حالش بد بشه یا به خودش صدمه بزنه .

 21. سلام من ی عروس هلندی دارم یک هفته نشده که خریدم نره و۳ ماهشه فقط تنها اشتباهی ک کردم این بود که قبل اینکه مطالعه کن سعی می‌کردم تو ۲و۳ روز اول بیاد رو دستم و دستمو وارد قفس میکردم دستمو بعضی موقع ها گاز می‌گرفت گاهی اوقات هم دستمو با تخمه وارد میکنم اما تخمه رو برمی‌داره از دستم و مخره ولی روی دستم نمیاد از وقتیم که آورم توی خونمون تاجاش همش سیخ بالا وایستاده مگر موقع های که داره ‌غده میخوره اون موقع ها احساس میکنم ناخداگاه تاجاش میاد پایین مگرنه اون موقع هاهم می‌برد بالا نمیدونم چرا وقتی نزدیک قفس شدنی فرار میکنه و میره شروع میکنه ب غذا خوردن میکنن ی سوال دیگه ایم که داشتم اینه که من اوایل که خریده بودم خیلی خودشو میخاروند ۳ روز بعد ظرف آب گذاشتم جلوی قفسش سلام و درو باز گذاشتم تو خودش تصمیم بگیره ولی تمایلی نشون نداد و توقفسش موندو فقط ب آب خیره شد اما وقتی با آب پاش بهش آب پاشیم از آب نترسید سرو صدا نمی‌کرد وفقط جاشو عوض می‌کند انتظار داشتم جیغ جیغ کنه ولی نکرد خوشبختانه سوال من اینه بعد از این که با نوکش خو شمو تمیز کرد فرداش دوباره خودشو خواروند ولی نه ب شدت قبل

  1. سلام وقت بخیر
   عروس هلندی مدتی بعد از اینکه جایش عوض می شود زمان لازم دارد تا با محیط جدید خودش را وفق دهد
   چند روزی صبر کنید ببینید رفتارش تغییر می کند یا خیر
   تشکر از شما بابت اینکه مطالب وبسایت واسط پت را دنبال می کنید

   1. سلام خسته نباشید ۳ ۴ روز پیش یه عروس هلندی خریدم ۲ ۳ ماهس همش نوک میزنه اصلا تاحالا رو دستم نگرفتمش ولش میکنم تو خونه دور میزنه ولی بری نزدیکش پرواز میکنه
    این حرکات طبیعیه ؟
    بخاطر آشنا نیست اینطوریه ؟

    1. سلام فاطمه سادات عزیز
     بله طبیعیه، مقاله رو با دقت مطالعه کنین و کارهایی که گفته شده رو انجام بدین تا به شما عادت کنه.

  2. سلام خسته نباشید من یه عروس نر ک تقریبا ۷ ماهشه دارم ماه های اول قشنگ روی دستم میومد و اهلی بود اما ازوقتی براش جلیقه پرواز گرفتم و خواستم امتحانش کنم خیلی ترسید و از اون شب دیگه روی دستم نمیاد و میرم سمتش فرار میکنه میخوام بزارمش توی قفس باید به سختی بگیرمش امکانش هست دوباره اعتمادشو جلب کنم؟

   1. سلام کاربر گرامی
    فعلاً دستتون رو نبرین طرفش و بهش زیاد محبت کنین که مطمئن بشه باهاش کاری ندارین؛ تا کم‌کم یادش بره.
    برای داخل قفس کردن هم نباید با دست بگیرنش و باید وقتی برای غذا خوردن میره داخل قفس، در رو ببندین.
    اگر سؤال دیگه‌ای دارین و یا اینکه با این راهکارها مشکلتون حل نشد؛ میتونین به شماره ۰۹۳۰۱۷۱۷۵۲۰ در واتساپ یا ایتا پیام بدهید و یا اینکه سؤالتان را در پیج اینستاگرام واسط پت از تیم دامپزشکی ما بپرسین.

 22. سلام خواستم بدونم ب عنوان تشویقی ب عروس هلندیم چی پیشنهاد میکنید ک بیشتر دوست دارن،ممنون میشم از تجربه هاتون در اختیارمون قرار بدین🙏

  1. سلام وقت بخیر
   معمولا بهترین چیزهایی که میشه با عنوان تشویقی به عروس هلندی داد میوه و سبزیجات و پلت‌های مخصوص که دامپزشک توصیه می‌کنه هستن
   ممنون از اینکه مطالب وبسایت واسط پت رو دنبال می کنید

  2. سلام وقت بخیر من یه عروس هلندی خریدم که ۷۰ روز شه تقریبا ۲ روزه که دارمش از کسی که گرفتم گفت همش نوازشش کن تا دستی بشه و لوسش کن وقتی آوردمش خونه اولش می‌ترسید ولی بعدش که بهش آب و دونه دادم خوب شد و روی دستم هم میاد ولی وقتی نازش میکنم می‌ترسه البته هی که تکرار میکنم نوازشو خودشم کیف میکنه ولی بعد که دوباره میرم پیشش می‌ترسه چکار کنم که خوب بشه آیا مشکلی پیش می آید که قبل از اینکه بهم عادت کنه نوازشش کردم؟

 23. سلام خسته نباشید من عروس هلندی گرفتم نزدیک دو ماه میشه و عروس هلندی ۴ ماه به دنیا امده وقتی غذا میخوام بدم پراشو باز میکنه و گاز میگیره میخوام بپرسم چطوری به دست عادت کنه ممنون میشم جواب بدید

  1. سلام در این مقاله ای که مطالعه کردین در دو قسمت اول سن مناسب اهلی کردن عروس هلندی و چه مدت زمانی طول می‌کشد تا عروس هلندی رام شود؟ کاملا جواب سوال شما داده شده است
   تشکر از اینکه مطالب وبسایت واسط پت رو دنبال می کنید

 24. با سلام
  ی عروس هلندی مرواریدی خریدم نزدیک ب شش یا هفت ماهشه گاهی وقتها ب صدای من جواب میده اما ب شدت میترسه مثلا بخوام آب یا دونه واسش بگذارم می‌ره آخره قفس اینطرف و آنطرف حرکت می‌کنه ترس داره نمیدونم چ کنم ک ترسش بریزه مچکرم از راهنمایی شما

 25. سلام خسته نباشید من به عروس هلندی نر دارم هنوز کاملا اهلی نشده رو دستم غذا میخوره ولی وقتی میاد بیرون میره بالای قفسش و وقتی پایین میاریم دوباره میره بالای قفسش اصلا رو انگشتم نمیاد سریعا گاز میگیره
  فقط بعضی اوقات میزاره نازش کنم

 26. سلام
  من یه عروس هلندی ۶هفته دارم سرلاکی هستش وقتی سرلاک داده بهش دور منقارش وپرهای زیرگردنش به شدت سرلاکی شده وتمیز نمیشه ایا میشه حمومش کرد لطفا راهنمایی کنید ممنون

  1. سلام وقت بخیر
   براس سرلاک دادن به پرنده باید از وسایل مربوط به خودش استفاده کنید که شامل سرنگ پیستون دار و سرسرنگ فلزی یا قاشق مخصوص سرلاک دهی و یا سرنگ پرستار استفاده کنید
   ممنون از اینکه مطالب وبسایت واسط پت رو پیگیری می کنید

   1. سلام
    من چند روزه یه عروس هلندی لوتیتو ۴ ماهه گرفتم،رام نیست هنوز، ولی توی قفسش خیلی آرومه، اصلأ صدا در نمیاره، هنوز صداشو هم نشنیدم، نزدیک قفس که میشم بشتشو بهم میکنه و میچسپه به دیواره قفس، نمیدونم چیکار باید بکنم، لطفأ راهنماییم بکنید، آیا یه چیز معمولیه؟

 27. سلام
  من یک عروس هلندی ۸ ماهه دوماه پیش گرفتم که کاملا عادتی بود و خیلی سوتهایی مختلف و حرف میزدولی بعد یک هفته از زمان خریدش کلا ساکت شد و صدا در نیاورد فقط سوتهایی معمولی و الان چند روزه که گاز هم میگیره چکارش کنم

  1. سلام وقت بخیر
   یکی از دلایل مهم ساکت شدن عروس هلندی ترس می باشد و همچنین
   ممکن است عروس هلندی در یک محیط جدید قرار گرفته باشد و این کار باعث اضطراب آن شده باشد. یکی دیگر از دلایل ساکت شدن عروس هلندی این است که از محیط زندگی خود لذت نمی‌برد و یا به یک بیماری شدید مبتلا شده است

 28. سلام من عرس هلندیم حدود نه ماهشه یه مدت تو مدارس بخاطر سنگینی درسها بهش بی توجهی کردم و بهش اموزش ندادم الن در حدی باهام اوکیه هستش که بیاد رو سونم و بزارهد نازش کنم ولی دیگه بام مثل قبل نیس
  راهی هس که دباره باهام صمیمی شه?
  و اینکه بعد چند ماه دباره میتونه یاد بگیره حرف بزنه
  و اینکه ما تو خونمون نوزاد داریم برای همین بیشتر مواقع تو اتاقه اسیب رووحی بش میزنه؟

  1. سلام و عرض ادب
   برای اینکه عروس هلندی شما مثل سابق بشه و با شما صمیمی بشه نیاز داره که دوباره وقت زیادی رو بهش اختصاص دهید. در این رابطه اگر کمی صب کنید پرنده شما مثل سابق می‌شود.
   در رابطه با حرف زدن عروس هلندی پیشنهاد میکنیم مقاله سخنگو کردن عروس هلندی از وسایت واسط پت را مطالعه نمایید.

 29. سلام
  یه عروس هلندی سه ماهه دارم که میتونه پرواز کنه وقتی هم که پرواز میکنه به خودش اسیب نمیرسونه و به جایی برخورد نمیکنه با این حال بنظرتون اگه پرهاشو یه نفر دیگه کوتاه کنه بهم بی اعتماد میشه؟

   1. سلام و ممنون بابت پاسخگویی، ببخشید من خیلی از پرنده م راضی هستم ، فقط یک سوال داشتم جلوی ش اینه بگذاریم اشکال دارد ، چون احساس کردم ، توی خودش می رود و صدای پایین تمام چیزهای که یاد گرفته رو در مقابل اینه بازگو می کند . در مجموع خوب هست یا نه مرسی

    1. سلام کاربر گرامی
     بهتره که به جای آیینه یک جفت برای او بیاورید. وقتی پرنده خودش رو در آیینه می‌بینیه فکر میکنه یک پرنده دیگه کنارش هست و با اون حرف میزنه ولی بعد از یک مدت که میفهمه پرنده‌ای در کار نیست، افسرده میشه.

  1. سلام آوا عزیز
   هر پرنده ای که اول تو یک محیط جدید میاد استرس های خاص خودشو داره . ۱۰۰% شماهم با این مشکل رو به رو میشید. به مرور زمان پرنده با محیط آشنا میشه و براش عادی میشه.

 30. سلام من یک عروس هلندی خریدم دوماه نیمش است برای بهتر رام شدنش بال هاشو پیشه یه متخصص کوتاه کنم یانه؟ ممنون میشم به سوالم پاسخ بدین

 31. من ی عروس هلندی نر و ماده دارم میتونم امید داشته باشم رام شن
  بعد نره هم تو پنج ماهگی داره پر هاش میریزه و سرو صدا نمیکنه ولی شیطونه میشه بهم پاسخ دهید

   1. سلام ببخشید من ی عروس هلندی نر دارم که همین امروز اوردم که قبل خریدش میومد رو دستم و خریدمش الان ک تو خونه هست میترسه و رو دستم نمیاد غذا.آب نمیخوره توروخدا بگیر چی کار کنم 😪😪😪😪😪😔😔😔

   2. سلام ، یک عروس هلندی چهار ماه دارم ، از روزی که از پدر و مادرش جدا شده ، پر داره ، از روز اول از توی قفسه بیرون آوردم و توی خانه برای خودش می کردد بال ش رو قیچی کردیم و صبحت هم می کند ، برای تشویق و ادامه آموزش چه چیزی باید بدهم . ممنون

    1. سلام کاربر گرامی
     تبریک میگم بهتون که موفق شدین عروس هلندی‌تون رو دستی و سخنگو کنین🤩
     اگر منظورتون از تشویقی، غذاست که باید مقاله «غذای عروس هلندی» رو بخونین تا ببینین از چی خوشش میاد.
     یک مقاله هم داریم که در آن کلاً درمورد چیزهایی که عروس هلندی دوست داره توضحیح داده شده؛ مقاله «عروس هلندی از چی خوشش میاد؟»
     مقالات زیادی در مورد عروس هلندی در واسط پت داریم که میتونه اطلاعاتتون رو راجع به نگهداری از عروس هلندی بالاتر ببره.

     1. ممنون بابت جوابگوی سریع
      خلاصه یکی از اعضای خانواده شده ، درضمن زمانی که مجبور هستیم از خانه بیرون برویم ، داخل قفس نگه می داریم و چراغ هم روشن می گذارم، بعد از آمدن به منزل یک‌جورهایی قهر می کند ، با صبحت کردن با او ، کم کم یخ ش باز می شود، سوال من این هست موقعه بیرون رفتن ما از منزل ، بیرون قفس باشه بهتر هست ؟

     2. سلام دوست عزیز
      خوشحالیم که کاربرهای حیوان‌دوستی مثل شما به واسط پت سر میزنند🌹
      بهتره داخل قفس باشه؛ چون موقعی که شما نیستین ممکنه بخواد دنبالتون بگرده و خدای نکرده به جایی بخوره یا در جایی گیر کنه. اگر زمان زیادی رو بیرون از خونه هستین، بهتره یک جفت برای اون تهیه کنین که تنهایی اذیتش نکنه. موفق باشین.

 32. سلام من یه۷روزی میشه عروس هلندی نر گرفتم حدودن۷الی۸ماهشه روزدوم ازقفس اوردمش بیرون میترسیدفقط پروازمیکردبعدش انداختمش توقفس دیگ نیاوردمش بیرون تادیشب اوردمش بیرون ک دیدم هرجامیرم میادروسرم‌میشینه یامیرم تواتاق جیغ میزنه پروازمیکنه میادداخل اتاق روشونم میشینه ولی مشکل اینجاس ک نمیزاره بهش دست بزنم نوک میگیره یافرارمیکنه ازدستمم عذاهم‌نمیخوره نمیزاره اصلابهش دست بزنم حتی داخل قفس هم هست بازم دستمونوک میگیره ولی وقتی دورمیشم جیغ میزنه خودشومیکوبه ب قفس ولی نزدیکش میشم باهاش حرف میزنم ساکت میشه چیکارکنم رام شه نوک نگیره بتونم نازش کنم پاسخ به سوالات شما

 33. سلام خوبی نگاه کنید من بک عروس دارم ۲ هفته دارمش ۳ ماهشه چیکار کنم بهم عادت کنه وقتی دستم میبرم پیشش فرار میکنه چیکار کنم لطفا بگید

 34. سلام من یه عروس هلندی ۳۵روزه ۶روز پیش خریدم تازه از پدر مادرش جدا کردن ۳روز طول کشید تا ادت کنه به سرنگ حالا همش رو سر کولم هس تا سرنگو میارم می پره روم همش هم تو خونه این ور اون ور میره فقط وقتی می زارمش رو شونم راحت بدون هیچ حرکتی میشنه فقط من نمی دونم چرا رو دستم نمی مونه همشم میاد رو شنم میشینه حرچی اسمش رو صدا می کنم انگار نه انگار ترس دارم بزرگ بشه هیچ یاد نگیره فقط هم رو شونه خودم با برادرم که نگهش می داریم میشنه پیش چند تا دوستام که اومدن خونه بریدم بازم میاد پیش خودمون ولی هیچ هرچی صداش می کنیم اصلان انگار نه انگار

  1. سلام علی آقا عروس هلندی ها با یک یا نهایت با دونفر انس می گیرند وعلاقه شدیدی دارند که روی شونه بنشینند بزارید احساس راحتی کنند وبعداز آن چندروز که با شما احساس امنیت می کنند می تونید دستتون روببرید جلوی پاش ومیاد روی دستتون اینها از ۴۵روزه گی به بعد بیشتر اگر نر باشه کم کم شروع به صدا درآوردن وخوندن می کنه نگران نباشید وکلمه ای رو که دوست دارید چند بار بهش بگید زمانبر هست ولی یاد می گیره بیشتر اینها اولین کلمه هایی که یاد می گیرند بیا وبوس بده هست تکرار کنید حتما یاد می گیره وکلی لذتش رو می برید

     1. سلام ببخشید من ی عروس هلندی نر دارم که همین امروز اوردم که قبل خریدش میومد رو دستم و خریدمش الان ک تو خونه هست میترسه و رو دستم نمیاد غذا.آب نمیخوره توروخدا بگیر چی کار کنم 😪😪😪😪😪😔😔😔

 35. سلام
  عروس هلندی‌مو ۹ روزه که گرفتم ۲ ماهشه تقریبانم باهام دوست شده. ما یه روز خونه نیستیم و تو خونه تنها بمونه گشنه میشه یا حوصلش سر میره . سوالم اینه که من میتونم بدمش به دوستم یه شب نگهش داره؟ نمیترسه یا اتفاقی براش نمیوفته؟

 36. سلام من دیروز یک جفت عروس هلندی نر و ماده ۱۵ ماه خریدم عروس نر زود آدت کرد و اومد روی دستم ولی عروس ماده ازم خیلی میترسه چی کا کنم

 37. با سلام عروس هلندی من از دستم غذا میخوره و به من نزدیک میشه و تنها ۳ روز هست که گرفتمش
  اما بعضی اوقات شروع میکنه به جیغ زدن و دلیلش ترسه
  این اتفاق حوالی عصر و صبح اتفاق میوفته
  این هم اضافه کنم که تلاشی برای نوازش و بیرون اوردنش نکردم و جوان هستش
  چه کاری انجام بدم؟

 38. اگر در ابتدا زمانی که عروس هلندی و به خانه آوردیم، به زور نوازش و دستیش کردیم، باز اگه دو هفته صبر کنیم و بهش نزدیک نشیم آیا آشتی می کنه یا تا همیشه از آدم می ترسه؟

  1. سلام اره فکر کنم بشه منم دقیقه سه روز اول این کار رو کردم بعدا که فهمیدم آروم آروم از اول با من دوست شد الان تقریبا اوکی شده

 39. سلام خسته نباشید من یه عروس تر دارم که خیلی خوبه حرف میزنه بعد رفتم براش یه ماده گرفتم الان ماده اهلی نبست دستمو میبرم سمتش نوک میزنه چیکار کنم که با من اهلی بشه در قفسو باز میزارم تر میاد پیشم اما اون بیرون نمیاد

 40. سلام وقت بخیر
  من یه عروس هلندی ۸ ماهه دارم ، ولی اون روزای اول نازش میکردم و الان هر وقت نزدیکش میرم یا گازم میگیره یا دور میشه ازم. تو خونه هم ولش میکنم برای خودش راحت باشه فقط همونجا می مونه و تکون نمی خوره.

 41. سلام چرا عروس هلندی من رو انگشتم نمیشینه فقط سرشو میاره پایین تا نازش کنم طبق توضیحات باهاش کار کردم ولی جواب نداد از انگشتم و دستم غذا میخوره ولی رو انگشتم نمیشه چیکار کنم خواهش میکنم جواب بدید ممنون میشم میخواد بیاد بیرون ولی اول میخوام که رو انگشتم بشینه

 42. سلام چرا عروس هلندی من رو انگشتم نمیشینه فقط سرشو میاره پایین تا نازش کنم طبق توضیحات باهاش کار کردم ولی جواب نداد از انگشتم و دستم غذا میخوره ولی رو انگشتم نمیشه چیکار کنم خواهش میکنم جواب بدید ممنون میشم

 43. سلام هر دو عروس نر و و ماده من سرماخوردن و بردمشون دکتر گفت مترونیدازول رو هر ۱۲ ساعت ۱/۴ قرص رو داخل ۲ سی سی آب حل کنم و بریزم داخل دهن هردوشون. الان ۴ نوبت هرکدوم به فاصله ۱۲ ساعت این کار رو انجام دادم، داخل آبشون مولتی ویتامین ریختم و غذای جانبی هم مثل کاهو سفیده تخم مرغ و هویج هم میدم بهشون و همیشه هم نزدیک رادیاتور هستند که گرمشون باشه اما هنوز هم بی حال هستند و همش چرت میزنن (غذا میخورن اما کمتر از قبل و آبریزش و پر ریزی هم ندارند فقط پف میکنن و میخوابن). میخواستم بدونم کار دیگه ای هس

  1. سلام ،
   ریختن دارو در اب فایده ای نداره برید داخل یوتیوب نحوه صحیح گرفتن پرندگان با حوله رو ببینید بعد ک یاد گرفتید یک گپسول اموکسیسیلین رو داخل ۸ سی سی اب حل کنید و هر ۸ ساعت یک سی سی رو با امپول داخل نوکش بریزید
   مهم نیست چ قدرشو پس میده مهم اینه ک کامل یک سی سی رو بریزید
   این کارو ۶ روز ادامه بدید تا دوره انتیباکتریایی تموم بشه

 44. سلام من امروز یه عروس هلندی خریدم بعد داخل فروشگاه حالش خیلی خوب بود ولی از وقتی آوردمش خونه نه غذا میخوره نه اینکه انگار داره چرت می زند خواهش میکنم راهنمایی کنید.ممنون از سایت خوبتون.

 45. عروس من از ۲ ماهگی پیشم بوده، نر هستش و الان ۱۱ ماهشه و بهمون عادت کرده و مشکلی نداره. دیروز براش جفت خریدیم. اصلا سمت عروس ماده نمیره و همش دوری میکنه ازش. دعوا نمیکنن باهم اما دوری میکنه از عروس ماده و اینکه عروس ماده یکم بی حاله انگار. هر از گاهی یه صدایی میکنه اما دستمونو که میبریم سمتش میخواد گاز بگیره و غذا هم درست نخورده. میخواستم بدونم با تمام این تفاسیر رفتار هردوشون عادیه؟

  1. سلام سهیل عزیز
   اینکه سمتش نمیره چون هنوز بهم عادت نکردن و باهم غریبن. بله عادیه چون محیطش عوض شده با باید به محیط جدید عادت کنه.

 46. سلام عروس هلندی خریدم و وقتی دستم را در قفس میبرم گاز میگیرد و جیغ می زند و از دستم غذا نمی گیرد لطفاً راهنمایی کنید

 47. سلام چند روزی هست عروس هلندی خریدم اولش آواز میخواند غذا می‌خورد بعد از چند روز چرت میزنه هی دوماه است و من نگران هستم خیلی استرس دارم خیلیییی حساس شده میشه راهنمایی کنید اصلأ به ما محل نمیزارع🥺

  1. سلام کاربر عزیز
   محیط پرنده رو عوض کنید یا ی محیط بهتر و متفاوت براش فراهم کنید . شاید ی چیزی تو این محیط بهش استرس میده .

  2. سلام من یک عروس هلندی خریدم دوماه نیمش است برای بهتر رام شدنش بال هاشو پیشه یه متخصص کوتاه کنم یانه چند بارم بزور گرفتمش ایا دیگه کاراز کارگذشته

 48. سلام من حدود دو هفته پیش عروس هلندی خریدم پرنده فروش گفت که دست اموز وبالغ هستش مشکلی که من با پرنده م دارم اصلا قفس دوست نداره ‌هر وقت خودش دلش می‌خواد میان روی شونه من میشنه وغذای که میخورم به لبم نوک میزنه ومیخوره ودائم میپره روی سرو شونه ما ولی همه اینا به دلخواه خودش وبقیه مواقع بالای لوستر خونه اس ومن نگران بی آبی ‌بدون غذا تا شب میشینه وبیشتر با همسر انس داره در ضمن یه دونه خارج از قفس تخم گذاشته بود باید چکار کنم بیاد پایین

 49. سلام من یه عروس هلندی دارم سه ماه و نیم روز یازدهم پیشم ولی نمیتونم دستیش کنم کنارم غذا می خوره ولی نزدیک قفس میرم میره عقب تا کی این روند ادامه داره جز خودمم کسی نمیبینه

  1. سلام
   من دیروز یه سینامون ۵ ماهه نر خریدم چون گفتن کمی دستیه از قفس بیرون اوردم چند دقیقه ای باهاش بازی کردیم دوباره گذاشتمش تو قفس.
   داداشم هی میخواد بره پیشش دستشو میکنه تو قفس میترسه
   خودم درشو باز میکنم میاد بیرون میره رو قفس وایمیسه انگشتمو که میبرم جلو میاد رو دستم میزارمش تو بغلم میکشه میره بالا وایمیسه رو سرم

   میتونم کامل اهلیش کنم؟
   چقدر طول میکشه؟

 50. دوست عزیز برای آموزش حرف زدن به عروس هلندی چیزی که میدونم اینه که
  باید آنقدر بهش بگیم و بعد یک سایت بهش جایزه بدیم تا تشویق شه

 51. سلام من دوروزه عروس هلندی گرفتم
  از قفس میاد بیرون و میاد روی شونم و دستمو میبرم زیر شکمش میاد رو دستم ولی وقتی میخام نازش کنم گازم میگیره و یه صدای هیس هیس درمیاره
  چیکار کنم که گازم نگیرم و بزاره نازش کنم

 52. سلام من یک عروس هلندی دو ماهه دارم چند تا سوال دارم
  ۱ از کجا بفهمم عروس هلندیم نر هست یا ماده
  ۲ چند باری مجبور شدم بگیرمش رام میشه
  ۳ همش می خواد بیاد بیرون چیکار کنم که نخواد بیاد بیرون چون وقتی میاد بیرون دیگه نمیره تو
  ۴ از انگشتم غذا میگیره ولی از دستم نه چرا
  ۵ عروس هلندی چه غذایی دوست داره
  ۶ عروس هلندیم از تاریکی می ترسه چیکار کنم ترسش بریزه

  1. سلام من پیشنهاد میدم برای اینکه بتونی درست جنسیت عروس هلندیتو مشخص کنی مقاله تشخیص جنسیت عروس هلندی وبسایت واسط پت رو بخونی به من که خیلی کمک کرد.
   وسایل سرگرمیش و تو قفس بیشتر کنید تا بیشتر دوست داشته باشه تو قفس بمونه.
   در رابطه با ترس پرندتونم مقاله ایا عروس هلندی از تاریکی میترسه و بخونید.

 53. سلام من به عروس هلندی دارم که ۵ ماه و خورده ای سن داره… من یک ماه و خورده ای هست که باهاش کار کردم دستی شه و الان فقط سرش رو میاره و منم ناز میدم و از دستم غذا میگیره. ولی نمیشینه رو دست و شونم.. بیرون عم نمیارمش چون بعد نمیتونم بگیرمش.. چیکار کنم بیاد رو دستم؟ چون من دستم رو میارم رو پاش نمیاد رو دستم و بازم سرش رو میاره ناز کنم. دارم دیوونه میشم😭لطفا جواب بدید😭😭

 54. سلام عروس هلندی من چندین هفتس تو خونمون و عادت کرده به همه چی وصحبت کردن هم در حد بوس بده یاد گرفته ولی علاقه نداره بیاد بیرونم میارم بیرون دوست نداره بمونه چی کار کنم

  1. سلام کاربر محترم
   هر پرنده به یک نوع ماده غذایی علاقه بیشتری دارد و به آن واکنش بهتری نشان می‌دهد. شما باید ببینید عروس هلندی شما از همه بیشتر کدام را دوست دارد.
   ممنون که به وبسایت واسط پت سر زدید.

 55. سلام عرفان هستم ولی پرنده من عادت کرده و خوب غذا می‌خره و بازرسی ک رو آن میشینه میاد بیرون فرار نمی کنه اما با دست نمیاد بیرون

  1. سلام عرفان عزیز
   پس فعلا سعی کنید هرجور که پرنده راحت است با او رفتار کنید و بعد توسط آموزش های لازم آن را به مرور زمان دستی کنید تا راحت بر روی دست شما قرار بگیرد.

   1. سلام من یک عروس هلندی سرلاکی دارم تقریبا دونخور شده و پرواز میکنه .
    هروقت در قفسش رو باز میکنم میره یجایی میشینه که نتونم بگیرمش چکار کنم که بجایی که بره اون بالا بشینه بیاد روی شونم .

    1. سلام آقا دانیال
     اون هنوز به شما عادت نکرده و باید در دفعات زیاد در کنار قفس اون بشینین؛ باهاش حرف بزنین؛ کم‌کم دستتان را داخل قفس ببرین ولی حرکت ندهید؛ تا به حضور دست شما عادت کنه و بفهمه که شما نمیخواهین به او صدمه بزنین. وقتی دیگه از دستتان نترسید؛ دستتان را زیر شکمش قرار دهید تا روی دست شما بشینه. اگر باز هم روی دست شما نیامد، باید مرحله قبلی رو بیشتر تکرار کنید.
     به‌طور کلی در دستی کردن عروس هلندی باید صبووووور باشید.

     1. خانم زمانی عزیز سلام
      عذر میخوام مزاحمتون شدم…
      یه جوجه عروس سرلاکی دارم که ۱۳ آبان به دنیا اومده و الان یک هفته ست خریدمش همش تو خونه آزاده و با همسرم براش وقت میذاریم ولی متاسفانه عجیب میترسه و رو دستمون نمیاد،وقتی هم میخواد بیاد با کمک نوکش میاد بالا،اینکارش بدجوری داره اذیتمون میکنه اگه محبت کنید راهنمایی کنید ممنونتون میشم

     2. سلام کاربر گرامی وقتتون بخیر
      خواهش میکنم، مراحم هستید.
      عادت کرده از نوکش استفاده کنه؛ البته نوک در پرنده‌ها حکم دست رو داره و طبعیه که از نوک برای بالا رفتن استفاده کنند؛ به‌خصوص که پرنده شما هنوز جوجه است و نمیتونه درست بپره. وقتی میخواهین بیاد روی دستتون، دستتون رو از زیر قفسه سینه به سمت پاهاش ببرین تا عادت کنه با پاهاش بیاد بالا.
      برای از بین بردن ترسش، نکات زیادی در مقاله گفته شده که به‌علت طولانی بودن، در اینجا نمیشه توضیح داد، لطفا مقاله رو بخونین. موفق باشین🌹

 56. سلام عروس هلندی من حدود دوهفته است دارم از قفس دوست نداره بیاد بیرون ولی از دستم غذا می خوره و وقتی میاد از قفس بیرون رو شونم میشینه آروم باهام بازی میکنه میذاره نازش کنم ولی وقتی میره تو دیگه نمی خواد بیاد بیرون چجوری بیارمش بیرون

  1. سلام کاربر عزیز
   شما باید در ابتدا به پرنده خود فرصت دهید تا نسبت به محیط و اطرافیان عادت کند و شروع به غذا خوردن و تحرک استاندارد کرده و بعد این آموزش را آغاز کنید. همیشه به یاد داشته باشید که پرنده را کجبور به انجام کاری نکنید؛ زیرا این اجبار استرس و ترس را به وجود می آورد. آرام آرام به دستی کردن عروس هلندی خود بپردازید.
   ممنون که مشکلتان را با ما در میان گذاشتید. خوشحال میشویم بچه های وبسایت واسط پت را از حال پرنده خود با خبر کنید.

 57. سلام عروس هلندی من ۲ ماهه هست تازه خریدم روی دستم نمیاد مثلا وقتی دستم رو می برم جلوش فقط نگاه میکنه از من نمی ترسه میزاره بهش غذا بدم یا نازش کنم

  1. سلام کاربر عزیز
   شما برای دستی کردن عروس هلندی خود نیاز به انجام برخی مراحل دارید تا او با شما رابطه بهتری برقرار نماید. تیم واسط کالا به شما پیشنهاد می‌دهد لینک دستی کردن عروس هلندی را در https://vasetpet.com/مرور نمایید.
   امیدواریم هرچه زودتر پرنده شما رابطه بهتری برقرار نماید. ما را از میزان برقراری ارتباط و نزدیکی میان خود و پرنده تان بی خبر نزارید.

 58. سلام
  من پرنده ام ازم فرار می‌کنه چون تازه گرفتمش م به ما عادت نکرده شما گفتید پرنده به ابتدا در یک محیط آرام و ساکت باشد من برادرم هی میرهه در قفس و پرنده هم چون عادت نکرده می‌ترسه
  و شما هم گفتید فعلا باید آرام باشه تا عادت کنه

 59. من مقاله راجب دستی کردن عروس هلندی را خواندم ولی به نتیجه نرسیدم و اینکه من با طوطی ام دعوا نکردم و سرش داد نزدم فقط خیلی سریع خواستم اورا به قفسش ببرم ولی اون هی پرواز میکرد و به چند جا خورد و وقتی گذاشتمش داخل قفس هی جیغ میزد و خودشو به قفس میکوبید و بعد از اون وقتی دستمو نزدیکش میکنم هی صدای فیس در میاره و فرار میکنه 😣😣

 60. خسته نباشید من یک سوال دارم امروز طوطی عروس هلندی من که تازه ۱ هفته است خریدمش از قفس پرید بیرون و وقتی در اومد به چند جا کوبیده شد و موقعی که داشتم میزاشتم داخل قفس بخاطر ترس و نگرانی تند باهاش برخورد کردم و سعی داشتم سریع بگیرمش و بزارمش تو قفس و اون بخاطر این موضوع خیلی ازم میترسه موقعی که نزدیک قفس میشم کاری نداره ولی وقتی در قفس رو باز کنم یا دستم رو نزدیک میکنم میترسه و میخواد حمله یا فرار کنه چکار کنم که نترسه و دوباره بهم اعتماد کنه 😭😭 سر این موضوع عذاب وجدان گرفتم 😥

  1. سلام وقت بخیر
   معمولا اعتمادی که به واسطه‌ی دعوا کردن پرنده (مخصوصا عروس هلندی که اجساساتی است) از بین می‌رود رو سخت میشه بازگردانی کرد.
   اما شما دوباره می‌توانید با مهربانی کردن با این پرنده و راهکارهایی که در مقاله دستی کردن عروس هلندی گفته شده اعتماد پرنده خود را جلب کنید.

  1. سلام من یک عروس هلندی سرلاکی دارم تقریبا دونخور شده و پرواز میکنه .
   هروقت در قفسش رو باز میکنم میره یجایی میشینه که نتونم بگیرمش چکار کنم که بجایی که بره اون بالا بشینه بیاد روی شونم .

   1. سلام آقا دانیال
    اون هنوز به شما عادت نکرده و باید در دفعات زیاد در کنار قفس اون بشینین؛ باهاش حرف بزنین؛ کم‌کم دستتان را داخل قفس ببرین ولی حرکت ندهید؛ تا به حضور دست شما عادت کنه و بفهمه که شما نمیخواهین به او صدمه بزنین. وقتی دیگه از دستتان نترسید؛ دستتان را زیر شکمش قرار دهید تا روی دست شما بشینه. اگر باز هم روی دست شما نیامد، باید مرحله قبلی رو بیشتر تکرار کنید.
    به‌طور کلی در دستی کردن عروس هلندی باید صبووووور باشید.

   2. سلام خسته نباشید من یک عروس هلندی نر دارم حدود سه هفتس که دارمش از دستم غذا میخوره ولی به هیچ عنوان رو دستم نمیاد و اضافه کنم ک هفت ماهشه و داره پریزی میکنه و تو روز هم حدودا پنج بار عطسه میکنه خواستم بدونم طبیعیه؟ و چطوری کاری کنم بیاد رو دستم

    1. سلام دوست عزیز
     ممنون شما هم خسته نباشید.
     زمان پرریزی، زمان خوبی برای نزدیک شدن به پرنده نیست و به اصطلاح زمان تولکی پرنده است و خیلی دوست نداره کسی مزاحمش بشه. البته این به این معنی نیست که بهش توجه و محبت نکنین؛ فقط اصرار برای روی دست آمدن نداشته باشید و به‌جای آن خیلی بهش توجه کنین تا بعد از پرریزی بتونین اون رو دستی کنین.
     برای اینکه روی دستتون بشینه، راهکارهای خوبی در مقاله توضیح داده شده؛ لطفا مقاله رو کامل بخونین.
     عطسه کردن هم در این حد اگر با بی حالی همراه نباشه موردی نداره

     1. سلام وقت بخیر،یه عروس لوتینو خریدم حدود ۳ماهشه و به اسم نر خریدم،یعنی بااطمینان گفتن خیالت راحت از نر بودنش_بال و پرش سفیده ولی یجاهایی یه لکه های لیمویی داره_شیطون و بازیگوشم هست_میخواستم بدونم با پرریزی این لکه ها از بین میره؟

     2. سلام رعنا جان
      تا پریزی نکرده نمیشه گفت نر هست یا ماده، اگر بعد از پر ریزی این لکه ها رفتند، یعنی نر هست.

 61. سلام
  من یک عروس هلندی دارم تقریبا ۳ ماهشه الان نمیدونم چرا ولی همش از دست من فرار میکنه و پیش اهالی خونه بیشتر میره من وقت بیشتری پیش اون هستم فقط یکم درگیر کارامم همین وگرنه از صبح تا شب توی اتاق پیش منه ولی وقتی در اتاق باز میشه سریع فرار میکنه و میره پیش خونوادم و وقتی من میرم پیشش پیش من نمیاد و از من فاصله میگیره چیکار کنم که دوباره درست بشه و از من فرار نکنه در ضمن از موقعی که خریدمش خودم ازش مراقبت کردم و بهش غذا میدادم ولی بازم داره فرار میکنه لطفا کمکم کنید ممنون

  1. سلام دوست گرامی
   احتمالا یک رفتار ناخواسته از شما دیده که این موضوع پیش آمده.
   سعی کنید با نکاتی که در مطلب فوق گفته شده دوباره اعتماد این پرنده‌ی دوست داشتنی را به دست آورید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *