زیباترین اسب های دنیا

زیباترین اسب‌های دنیا

اسب‌ها حیوانات نجیب و با شکوهی هستند که از ابتدای تاریخ همواره در جنگ، حمل و نقل و پیام رسانی، به انسان‌ها کمک می‌کردند. اسب‌ها از ابتدا حیوانات وحشی‌ای بودند اما به تدریج انسان‌ها برای اهلی کردن آن‌ها تلاش کردند تا بتوانند از آن‌ها استفاده کنند. به طور کلی نژادهای اسب به ۳ دسته تقسیم می‌شوند: پرحرارت، خونسرد و خونگرم، که هر سه دسته زیبایی خاص خود را دارا هستند. اسب‌ها دارای نژادهای مختلفی هستند، لذا زیباترین اسب‌های دنیا از نژادهای مختلف شناسایی شده‌اند و برخی از آن‌ها بسیار باارزش و کمیاب هستند.

طبق تاریخ و تمدن ما، اسب‌ها دارای قدمت زیادی هستند. جالب است بدانید که بیش از ۱۵۰ نوع اسب در دنیا وجود دارد. زیبایی هرگونه از اسب‌ها بر اساس رنگ بدن، رنگ و نوع یال و دم، رنگ چشم آن‌ها سنجیده می‌شوند. اسب‌ها حیوانات متنوع با رنگ‌های منحصربه ‌فردی هستند که گاهی اوقات شکل آن‌ها باعث حیرت و شگفت زدگی انسان‌ها می‌شود. پس با مطالعه‌ی این مطلب، بیشتر به وجود خالق هنرمند دنیا پی می‌بریم. در این جا به چند مورد از زیباترین اسب‌های دنیا اشاره می‌کنیم، پس با ما همراه باشید

اسب آخال تکه (طلایی)

آخال تکه، یکی از زیباترین اسب‌های دنیا است، اسبی از نژاد کشور ترکمنستان که نماد ملی این کشور هم محسوب می‌شود. آخال تکه از قدیمی‌ترین و کمیاب‌ترین اسب‌های جهان است که در ترکمنستان پرورش یافته و از او به عنوان اسب طلایی جهان یاد می‌شود. ویژگی آخال تکه رنگ بسیار زیبای بدن اوست که به رنگ طلاست و یال‌های زیبا و طلایی رنگی دارد. همچنین این اسب‌ها از هوش، سرعت و استقامت بالایی برخوردارند. آخال تکه به حدی زیبا و حیرت انگیز است که گویی مجسمه‌ای از طلا است. این اسب زیبا جثه‌ی کمی دارد و شکم آن صاف است. یکی دیگر از دلایل زیبایی این اسب ترکمنی همین اندام ظریف اوست.

اسب کولی (کپ ایرلندی)

این اسب از نژاد جزایر بریتانیا و ترکیبی از اسب‌های ایرلندی و کولی است. کولیان بریتانیا اسب زیبای کولی را پرورش دادند تا اردوها یا واگن‌هایی که در آنجا زندگی می‌کردند را بکشند. این نژاد به دلیل پر بودن و بلند بودن موهای بدنش که از زیر زانوها تا روی زمین کشیده شده‌اند، بسیار با ارزش هستند. اسب کولی هم از سال ۱۹۹۶ جز زیباترین اسب‌های جهان به شمار می‌رود. بدن این اسب زیبای ایرلندی قوی است و یک سر درشت با گوش‌هایی بلند دارد. ریش کوچک زیر فک پایین او، از بارزترین ویژگی‌های این اسب که باعث شده اسب کولی به یکی از زیباترین اسب‌های دنیا تبدیل شده است. پاهای چاق و زیبای اسب کولی به دلیل داشتن موهای بلندش، در مقابل سرما و یخبندان گرم می‌ماند. این اسب‌های زیبا تقریباً ۲۰ سال عمر می‌کنند.

زیباترین اسب های دنیا
اسب نژاد کولی

آندلس یکی دیگر از زیباترین اسب‌های دنیا

این اسب اصیل نژاد اسپانیا، در شبه جزیره ایبری پرورش داده می‌شود. آندلس اسبی پرقدرت است به همین دلیل به عنوان اسب جنگی شناخته شده است. آندلس زیبا، بسیار باهوش است و برای تعلیم پذیری بسیار مناسب است. در قدیم استفاده از این اسب تنها برای اشراف و شاهزادگان مجاز بوده و فقط پادشاهان این اسب را سوار می‌شدند. آندلس اسب‌های مطیع و تعلیم پذیری هستند که پادشاهان بهترین حرکات یورتمه را با آن انجام می‌دادند. این اسب به دلیل داشتن یال و دم پرپشت، بلند و زیبایی که دارد از زیباترین اسب‌های جهان به شمار می‌رود. قد آندلس‌ها بین ۱۵۷ تا ۱۶۸ سانتیمتر است و غالباً به رنگ خاکستری هستند.

نژاد اندلس
اسب نژاد اندلس

اسب مورگان

اسب مورگان از زیباترین اسب‌های نژاد آمریکایی است که نسبت به سایر نژادها، قامت و جثه کوچک‌تری دارد. قد اسب‌های مورگان فقط ۱۴۰ سانتیمتر است. این اسب‌ها در طول تاریخ به عنوان اسب‌های مربی و اسب نمایشی هستند و همانند بقیه‌ی اسب‌ها دارای قدرت، سرعت و هوش هستند. به دلیل قدرت و تحمل بالایی که این اسب‌ها دارند، بیشتر برای سوارکاری و شخم کاری در مزارع از آن‌ها استفاده می‌شود. مورگان زیبا، در دسته‌ی زیباترین اسب‌های دنیا ثبت شده است.

اسب آپالوسا

این اسب زیبا، به دلیل وجود خال‌های رنگی بدنش، جز زیباترین اسب‌های جهان شمرده می‌شود و از سایر نژادها متفاوت‌تر شده است و همین خال‌های رنگی در بدنش سبب شده که آن را به اسب ببر تشبیه کرده‌اند. این اسب آمریکایی ابتدا در دانمارک توسط سرخ پوست‌ها پرورش داده می‌شد که به آن‌ها اسب‌های سرخ پوستی هم می‌گویند. آپالوسا نام رودخانه‌ای در منطقه‌ای به نام پا لوس نزدیک یکی از قبایل سرخ پوست است و نام این اسب بسیار زیبا از همین منطقه گرفته شده است.

این اسب خالدار زیبا به شکل‌ها و رنگ‌های مختلفی در دنیا ازجمله: اسب سفید با خال‌های پلنگی، یا بدن برفی با لکه‌های سیاه یا رنگ بدن تیره و خال‌های روشن برفی دیده می‌شود. اسب زیبای آپپالوسا معمولاً دارای خال‌های سفید و سیاه است. قد این اسب‌ها معمولاً بین ۱۴۳ تا ۱۵۴ سانتیمتر است و یال و دم کم پشتی دارند. این اسب‌های با شکوه و بلند قد می‌توانند پرش‌های بلندی از روی موانع انجام دهند.

نژاد آپالوسا
اسب نژاد آپالوسا

اسب پونی هافلینگر

این اسب نژاد اتریشی، تقریباً ۱۰۰ سال قبل در منطقه هافلینگ در تیر ول جنوبی پرورش یافته است به همین دلیل آن را اسب هافلینگر نامیده‌اند. این اسب‌ها علاوه بر اینکه در دسته‌ی زیباترین اسب‌های دنیا شمرده می‌شوند برای باربری و حمل و نقل بسیار مناسب‌اند. هافیلنگرها ریه و قلب سالمی دارند به همین دلیل برای حمل بارهای سنگین بسیار مقاوم‌اند و حتی می‌توانند با غذای کم زنده بمانند. فیلنگرها می‌توانند تا ۴۰ سال عمر داشته باشند. این نژاد زیبا، مهربان‌ترین نژاد اسب‌ها هستند. بدن خرمایی رنگ و یال‌های سفید که متفاوت از رنگ بدنشان است آن‌ها را زیباتر کرده است. موهای فرفری این اسب به حدی زیباست که هر تماشاچی محو تماشای او می‌شود.

اسب مارواری

نژاد مارواری یکی دیگر از نادرترین و زیباترین اسب‌های جهان است، که در منطقه‌ای به نام ماروار هند پرورش یافته‌اند. برخلاف دیگر اسب‌ها گوش‌های مارواری به سمت داخل خم شده است و همین یکی از دلایل زیبایی آن‌ها شده. سخت کوشی مارواری باعث شد تا از او در سوارکاری و در پرش از موانع و در جشن‌ها استفاده می‌شود. مارواری معمولاً به رنگ مشکی بسیار زیبایی یافت می‌شود. این اسب زیبا راه رفتن متفاوت و زیبایی دارد.

اسب موستانگ

نوعی اسب زیبای وحشی در دنیا است که نژاد اسپانیایی دارند. این اسب‌های زیبا به استقامت زیادی مشهورند و چون برای سواری‌های طولانی مناسب هستند در جنگ‌ها از آن‌ها بیشتر استفاده می‌شود. بسیاری از این اسب‌ها در جنگ بین سرخپوستان و اسپانیایی‌ها وحشی شدند و تعداد زیادی هم در جنگ کشته شدند. نوع زیباتر اسب موستانگ با نام سوریا است. سوریا نوعی از اسب موستانگ وحشی است با رنگ سفید و چشمان آبی. این اسب از زیباترین اسب‌های دنیا است که چشمان رنگی دارد.

زیباترین اسب های دنیا
اسب نژاد موستانگ

اسب عرب

یکی از اجتماعی‌ترین و زیباترین اسب‌های دنیا اسب‌های عربی هستند. این اسب‌های زیبا از کهن‌ترین و تنها نژاد اصیل اسب هستند. زیبایی این اسب‌ها به دلیل بینی‌های گرد و بزرگ آن‌ها و گوش‌ها و صورت کوچکشان است. شکل متفاوت سر و دم بلندی که این اسب‌ها دارند زیبایی خاصی به آن‌ها داده است. این اسب‌های زیبا، لاغر و بلند قامت هستند و، قدمتی ۵۰۰۰ ساله دارند. اسب اصیل عربی به رنگ‌های خاکستری، مشکی، ابرش، کهر و کرنگ یافت می‌شوند.

یکی از دیگر ویژگی‌های این اسب‌های عربی ترکیب نسل و تولید مثل با سایر نژادهاست و در پرورش اسب نقش به سزایی داشته‌اند.اسب‌های عربی در بین سایر نژادها بیشترین سرعت را دارند و سرعت آن‌ها ۸۸ کیلومتر بر ساعت است به همین دلیل است که در بسیاری از مسابقات اسب‌دوانی جهان جایگاه برتر را به خود اختصاص داده‌اند.

اسب کلاید سدال

این اسب‌های زیبا در منطقه‌ای به نام کلاید در اسکاتلند پرورش یافتند. کلایدها اسب‌های سنگین وزن و بسیار فعال و قوی و کاری هستند. به همین دلیل برای کار در جنگ‌ها و در کشاورزی استفاده می‌شوند. در قرن ۲۰ این اسب‌ها شهرت جهانی یافتند. به همین علت از این اسب‌ها به کشورهایی ازجمله استرالیا و روسیه صادر شده است. رنگ پاها و پیشانی کلایدها، دلیل زیبایی این اسب‌ها شده است. به دلیل همین پاهای سفید و پرپشت از اسب کلاید سدال برای رژه و کالسکه و مراسم‌های جشن استفاده می‌شود. قد اسب زیبای کلاید سدال بین ۱۶۲تا ۱۶۸ سانتیمتر است. دارای یک صورت کمی برآمده و پیشانی و پوزه ی پهن است.

زیباترین اسب های دنیا
اسب نژاد کلایدسدال

اسب پینت ( نقاشی شده)

از نمونه‌ی خارق‌العاده و زیباترین اسب‌های دنیا است که بیشتر برای نمایش از آن‌ها استفاده می‌شود. بدن این اسب زیبا طوری آفریده شده گویی نقاش ماهری این طرح را بر بدن آن کشیده است. پینت‌های زیبا موها و یال ابریشمی و نرمی دارند. این اسب‌ها از نژاد کارترها هستند و قد آن‌ها ۱۴۸ سانتیمتر است. این اسب زیبای نقاشی شده حاصل ترکیب دو اسب توبیانو و اسب عربی هستند. این اسب‌ها غالباً دارای خال‌های بزرگ روی بدن خود هستند اما نمونه‌ی خاص آن‌ها اسبی که در تصویر نمایش داد شده است که پوست بدنان به شکل طرح زیبا است.

زیباترین اسب های دنیا
اسب نژاد پینت

اسب فرارو (فردریک کبیر)

این اسب سیاه آمریکایی که از نژاد فریزین است و با یال‌های بلند و پرپشتی که دارد جز زیباترین اسب‌های دنیا به شمار می‌رود، موهای بلند و غالباً موج دار آن نشانه‌ی زیبایی اسب فرارو است. فراروها طرفداران زیادی مخصوصاً در سیرک‌ها دارند. از فراروها در سینما هم استفاده زیادی می‌شود اسب زور و در فیلم ” ماسک زور و ” از نژاد فریزین است. این اسب‌ها دارای ساختمان بدنی و عضلانی قوی و بسیار اسب‌های آرام و نجیبی هستند و به دلیل همین خلق و خوی خوبی که فراروها دارند امروزه از آن‌ها به عنوان اسب کالسکه استفاده می‌شود و به دلیل رنگ مشکی زیبایی که دارند “مروارید سیاه” نام گذاری شده است. فریزین نسبت به صاحب خود وفادار و بسیار علاقه‌مند است.

اسب نژاد باشکیر آمریکایی

این اسب نام خود را از منطقه‌ی باشکیرسکی گرفته است که هم برای کشاورزی و هم برای سوار کاری مناسب است. اسب نژاد باشکیر، بدنی چاق با موهای فرفری و یال و دم ضخیمی دارد که او را به یکی از زیباترین اسب‌های دنیا تبدیل کرده است. از مادیان این اسب زیبا برای تأمین شیر و گوشت استفاده می‌شده. باشکیر مو فرفری، به علت بافت فرفری بدنش تحمل دمای ۳۰ تا ۴۰ درجه زیر صفر را دارد و همین باعث شده که در سرما و مناطق یخبندان طاقت بیاورد. توانایی بدن این اسب زیبا و باشکوه به حدی است که تا یک متر در برف می‌تواند بماند و برای یافتن غذا زمین برفی را بکند. اسب زیبای باشکیر می‌تواند بدون نعل هم کار کند.

زیباترین اسب های دنیا
اسب نژاد باشکیر آمریکایی

نژاد اسب فجورد نروژی

بامزه‌ترین و زیباترین نژاد اسب‌ها، این اسب نروژی است. این اسب‌ها قدیمی‌ترین نژاد روی زمین‌اند که رایج‌ترین رنگ آن‌ها قهوه‌ای با موهای زرد و قهوه‌ای رنگ هستند. موهای چتری او که یک‌لایه مشکی روی آن‌ها قرار گرفته و همچنین صورت گردشان باعث زیباتر شدن این اسب‌ها شده است. فجوردها اسب‌های سختی هستند که در فصل زمستان موهایشان آن‌ها را از رطوبت و سرما حفظ می‌کند. در نروژ بیش از ۷۰۰۰ از این نژاد وجود دارد. این اسب‌ها علاوه بر زیبایی که دارند از هوش و یادگیری بالایی برخوردارند. این اسب‌ها در کارهای منزل به افراد می‌کنند.

زیباترین اسب های دنیا
اسب نژاد نروژی

اسب هانوورین

یکی از اسب‌هایی که در دسته‌ی اسب‌های خونگرم قرار گرفته است و نژادی اروپایی دارد، اسب زیبای هانوورین است. در پرش عملکرد بسیار خوبی دارد و همیشه در مسابقات پرش قهرمان بوده است. این اسب از نژاد ایالت نیدزراکسن واقع در شمال آلمان است. هانوورین بسیار با انعطاف است و به نرمی راه می‌رود. یورتمه رفتن این اسب بسیار زیبا و دیدنی است زیرا او تنها اسبی است که بهترین حرکات یورتمه را می‌رود و بسیار مطیع است. یال و دم پرپشت و بلند او غالباً به رنگ خاکستری است. هانوورین از زیباترین اسب‌های دنیا است و قد او بین ۱۵۷ تا ۱۶۸ سانتیمتر است.

زیباترین اسب‌های ایران

نژادهای بومی اسب در هر کشور یکی از سرمایه های ی ملی آن کشور محسوب می‌شوند به همین پرورش و حفظ آن‌ها بسیار مهم است. در کشور ما نزدیک به ۲۰ سال است که در استان یزد مسابقات انتخاب زیباترین اسب‌های ایران برگزار می‌شود. برای انتخاب زیباترین اسب ۵ آیتم در نظر گرفته می‌شود: سر و گردن اسب، تیپ، بدن، حرکت و دست و پای آن‌ها. البته اسب‌های بسیار زیبا و از ژن و نژادهای بسیاری در ایران و جهان وجود دارند. که برخی از آن‌ها گونه‌های نادر هم هستند که دیگر پرورش داده نمی‌شوند. نژاد ترکمن یکی از باارزش‌ترین نژادهای ایران است. باارزش و زیباترین اسب‌های دنیا با قیمت بسیار زیادی به فروش می‌رسند.

سخن پایانی

به پایان مقاله‌ی زیباترین اسب‌های دنیا رسیدیم، امیدواریم از مطالعه‌ی این مقاله لذت برده باشید.

شما می‌توانید با مراجعه به سایت و یا اپلیکیشن واسط کالا حیوانات خانگی موردنظر خود را خرید و فروش نمایید.

منابع:

sunnyskyz.com

ihearthorses.com

horseracingsense.com

livesheep.com

delgarm.com

yjc.ir

wikipedia.org

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *