اسب عرب

اسب عرب

اسب عرب، اسبی است که از شبه‌جزیره عرب نشئت گرفته است. اسب عرب با داشتن یک شکل متمایز سر و دم بلند باعث قابل‌تشخیص بودن آسان او از سایر حیوانات است.
این نوع حیوان یکی از قدیمی‌ترین نژادهای دنیا با شواهد باستان‌شناسی است و شباهت زیادی به اعراب مدرن دارد و قدمت آن به بیش از ۴۵۰۰ سال می‌رسد.

اسب عرب
اسب عرب

اسب عرب برای افزودن سرعت، پالایش، استقامت و استخوان قوی برای بهبود دیگر نژادها استفاده می‌شد. در مورد اسب عرب مصری بیشتر بدانید.

اسب عرب ، اسبی برای بیابان

امروزه، تقریباً در هر نژاد مدرن اسب‌سوار، خطوط خون عربی یافت می‌شود. اسب‌های عرب در یک آب هوای بیابانی شکل‌گرفته‌اند و مورداستفاده عشایر بادیه‌نشین قرار گرفته است که اغلب برای محافظت به داخل چادر برده می‌شوند. پرورش انتخابی این نوع اسب ازجمله توانایی برقراری رابطه با انسان‌ها، باعث خوش‌اخلاقی و یادگیری سریع این اسب می‌شود.
روحیه و هوشیاری زیادی را اعراب به اسب‌های خود می‌دهند تا در مقابل هجوم و جنگ آماده باشند و این ترکیب حساسیت و تمایل در صاحبان اسب، باعث کنترل کردن با احترام اسب می‌شود. اسب عرب یک نژاد همه‌کاره است. عرب‌ها در اسب‌سواری استقامتی تسلط دارند و امروزه با دیگر رشته‌های سوارکاری به رقابت می‌پردازد. اگر دوست دارید درباره‌ی سوارکاری با اسب حساس بیشتر بدانید، خواندن مقاله‌ی زیر را از دست ندهید!

آن‌ها جز یکی از ده محبوب‌ترین نژادهای اسبی در دنیا هستند که شما می‌توانید این اسب‌ها را در کشورهای آمریکایی ازجمله کانادا، برزیل، انگلستان، استرالیا و خاورمیانه پیدا کنید.

1
اسب عرب

ویژگی‌های اسب عرب

شکل سر‌های اسب عرب گوناگون است. این اسب دارای سر گوه‌ای شکل، پیشانی پهن، چشم‌های بزرگ، سوراخ‌های بینی بزرگ و پوزه‌ای کوچک است. بسیاری از این نوع اسب‌ها یک برآمدگی پیشانی در بین چشمان خود دارند. یک نوع دیگر این اسب دارای گردن قوسی بلند با یک نای است.

 • از دیگر ویژگی‌های بارز اسب عرب، کفل نسبتاً طولانی و دم بلند است.
 • اسب ها‌ی نژاد خوب عرب، دارای یک لگن عمیق و زاویه‌دار و همچنین شانه خمیده هستند.
 • در داخل نژاد اسب عرب تنوع زیادی وجود دارد. بعضی از نژادها دارای حفره‌های عضلانی گسترده‌تر و با قدرت بیشتری هستند که برای وقایع شدید مناسب هستند.

استقامت بالای اسب عرب

درحالی‌که برخی دیگر ماهیچه‌های طولانی‌تر و لاغرتری دارند که برای کارهای طولانی مانند سوارکاری استقامتی یا اسب‌سواری مناسب‌تر هستند. بیشتر اسب‌ها بدن فشرده با یک کمر کوتاه دارند. اسب عرب معمولاً دارای سم‌های خوب، استخوانی قوی و صاف هستند.
آن‌ها شهرت داشتن استقامت بالا را دارند و برتری این نژاد را در رقابت سوارکاری استقامتی نشان می‌دهد که اسب عربی که‌ خوب پرورش‌یافته است، قوی و با قدرت و استقامت عالی است.

استقامت بالا
استقامت اسب عرب

مشخصات بدنی اسب عرب

بعضی از اسب‌های عرب پنج مهره بجای شش تا دارند همچنین دارای ۱۷ جفت دنده هستند و این یعنی بعضی از اسب‌های عرب نسبت به سایر نژادهای اسب از یک‌ مهره کمر یا یک جفت دنده کمتر برخوردار هستند. یک اسب عرب باکیفیت دارای کپل افقی و لگن زاویه‌دار است که باعث ایجاد سرعت و چابکی می‌شود. پوزه‌‌ی این اسب‌ها کوچک، چشم‌ها و مجرای تنفسی بزرگ، گوش کوچک روبه‌جلو، گردن ظریف و قوس‌دار است.

اسب عرب چه رنگی است؟

انجمن اسب‌های عرب یک سری اسب‌ها را با رنگ‌های مختلف ثبت کرده‌اند مانند کهر، نیله (خاکستری)، کرنگ، مشکی و ابرش است. رنگ مشکی در این اسب‌ها کمیاب است و رنگ‌های کهر، نیله و کرنگ رایج‌ترین آن هستند. یک پیشنهاد جذاب برای دانستن رنگ‌های اسب داریم. لطفا مقاله زیر را از دست ندهید. معرفی رنگ‌های اسب

قد و وزن

قد اسب‌های عرب به‌طور میانگین بین ۱۴۲ تا ۱۵۴ سانتی‌متر است. به خاطر شرایط آب هوایی و نوع نگه‌داری این اسب‌ها قد آن‌ها به ۱۶۲ سانتی‌متر هم می‌رسد. وزن بیشتر این اسب‌ها ۳۵۰ تا ۴۵۰ کیلوگرم است. درباره محاسبه وزن اسب اطلاعات خود را افزایش دهید.

مراقبت از اسب عرب

یک چراگاه بزرگ فراهم کنید. به خاطر هوش بالای این اسب، آن‌ها نیاز به یک چراگاه بزرگ دارند تا بتوانند در آن پرسه بزنند. بهتر است که نرده چوبی یا فلزی با ارتفاع ۱.۵ متر برای حصار کردن اسب‌ها استفاده کنیم. آیا در مورد مراقبت از اسب عرب اطلاعاتی دارید؟

 • باید دقت کرد که نباید از نرده‌های خاردار برای مراقبت استفاده کرد.
 • این نوع نگه‌داری با سیم‌خاردار ممکن است باعث آسیب رساندن به حیوان شود.
 • مراقب باشید که مناطق دارای آب ایستاده و منطقه گل‌آلود نباشد.
 • پناهگاه کافی شامل درخت، کپر، دره کوچک باشد.
 • هرگونه مدفوعی را از این حیوان دور کنید و مرتب چراگاه را تمیز کنید.
 • گیاهان سمی باید از این حیوان دور نگه داشته شود مثل سرخدار، شب سایه، آلاله، برگ و میوه بلوط و زعفران چمنزار.
اسب عرب
چراگاه اسب عرب

برای تقسیم چراگاه به چهار یا چند بخش حصاری تقسیم کنید. به‌این‌ترتیب می‌توانید کیفیت مرتع را برای علوفه گیری حفظ کنید. اگر در مورد هزینه نگهداری اسب چیزی نمی‌دانید، خواندن مطلب زیر می‌تواند به شما کمک کند.

هزینه نگهداری اسب چقدر است؟

نکات مهم چراگاه اسب

در یک بخش اجازه دهید اسب، خود علوفه بکند. هنگامی‌که اسب شما تمام چمن‌ها و یونجه را در یک بخش خورده است، آن را به قسمت بعدی بچرخانید.

 • چرخاندن اسب خود در بخش‌ها باعث می‌شود چمن دوباره رشد کند.
 • اگر فقط یک هکتار زمین دارید، پس زمین را به دو بخش تقسیم کنید.
 • هنگامی‌که اسب شما چمن را به‌اندازه ۳ اینچ (۷/۷ سانتی‌متر) بخورد، آن را به بخش دیگر منتقل کنید.
 • سعی کنید یک یا دو اسب در هر قسمت نگه‌دارید. بیشتر از این، باعث از بین رفتن چراگاه می‌شود.

می‌توانید اسب خود را در یک طویله نگه‌دارید. طویله‌ای که اسب را نگه می‌دارید باید ۳.۷*۳.۷ متر باشد.
انبار غله باید تجهیزاتی مثل خاک‌ اره، خاک رنده‌های چوب، کاه و دو سطل آب تمیز باشد.
اسب خود را برای تمرین روزانه، اجتماعی کردن، آراستن و تحریک بیرون ببرید.
اگر اسب خود را در انبار شخص دیگری نگه می‌دارید، مطمئن شوید که یک سرایدار وجود دارد

تغذیه و آبیاری اسب عرب

اسب خود را یک تا یک و نیم درصد وزن خودش تغذیه دهید. ۸۰ تا ۹۰ درصد غذای اسب عرب باید شامل علوفه باشد. اگرچه شما می‌توانید اسب خود را با جو، ذرت و جو دو سر تغذیه کنید؛ اما بهتر است، دانه اسب خود را مطابق دستورالعمل بسته یا طبق دستور دامپزشک خود تغذیه کنید.
به‌عنوان‌مثال، اگر اسب شما ۲۵۰ پوند(۱۱۰ کیلوگرم) وزن داشته باشد، باید روزانه ۲.۵ تا ۳.۷۵ پوند (۱.۱۳ تا ۱.۷۰ کیلوگرم) غذا بخورد.

روزانه آب تمیز و تازه تهیه کنید. اسب‌ها روزانه ۵ تا ۱۰ گالن (۱۹ تا ۳۸ لیتر) آب می‌نوشند. بااین‌حال، اینکه اسب شما چقدر آب می‌نوشد، بستگی به فعالیت آن و آب‌وهوا دارد. اسب شما باید همیشه به آب تازه و منجمد دسترسی داشته باشد. سرمایه‌گذاری در یک سیستم آبیاری باکیفیت ایده خوبی است. آیا علاقمند به دانستن اطلاعات بیشتر در مورد زیباترین اسب های دنیا که با آن ها سرمایه گذاری می شود هستید؟ پس با ما همراه باشید.

اسب عرب
تغذیه اسب عرب

به‌عنوان‌مثال، در ماه‌های تابستان ممکن است شما نیاز به تأمین آب بیشتری داشته باشید.
با ورزش روزانه اسب خود از چاقی او جلوگیری کنید. اگر اسب خود را در انبار نگه‌دارید، باید آن را برای ورزش و تحریک روزانه، به‌ویژه اسب‌های عرب، بیرون بیاورید.
اسب خود را از طریق مخروط‌های ترافیکی مانور دهید. حداقل یک‌بار در هفته از مراتع و در مسیرهای پیاده‌روی، اسب‌ سوار شوید.
اسباب‌بازی‌هایی مانند توپ اسب را برای تحریک بیشتر فراهم کنید.

مواظب دندان‌های اسب باشید!

به دندان‌پزشک مرتباً مراجعه کنید. سلامتی دندان برای سالم نگه‌داشتن اسب شما مهم است. اگر اسب شما دو تا پنج سال سن دارد، به دندان‌پزشک بیایید و هر شش ماه یک‌بار دندان‌های خود را چک کنید.
درصورتی‌که، اسب شما پنج سال یا بیشتر است، به دندان‌پزشک بیایید و سالانه یک‌بار دندان‌های خود را چک کنید.
اگر دامپزشک شما خدمات دندانپزشکی را به‌طور منظم ارائه نمی‌دهد، درخواست مراجعه کنید. از دندان‌پزشک بخواهید مدرک دریافتی خود را نشان دهد تا اطمینان حاصل کنید که آن‌ها به‌درستی در دندانپزشکی اسب آموزش‌دیده‌اند.

مراقبت از اسب عرب

با چنگ زدن اسب عرب خود شروع کنید. چنگ زنی، گردوغبار و خاک را به سطح می‌آورد. از یک شانه لاستیکی باکیفیت بالا استفاده کنید. با تمیز کردن از سر تا وسط بدن، اسب عرب خود را با حرکات دایره‌ای تمیز کنید. نواحی استخوانی مانند باسن و شانه‌ها را به‌آرامی انجام دهید.
استفاده از شانه فلزی ممنوع است زیرا می‌توانند اسب شما را خراشیده و باعث ناراحتی آن شود.
برای افزودن درخشش به پالت خود از یک برس صاف استفاده کنید. یک برس عالی باکیفیت بالا و طبیعی بهترین کار را می‌کند.

در رابطه با مراقبت از اسب عرب خواندن مطلب زیر را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

اسب عرب
مراقبت از اسب عرب

با استفاده از حرکت‌های طولانی، اسب عرب خود را از سر تا وسط بدن آن مسواک بزنید. مطمئن شوید که تمام بدن آن ازجمله پاها، زانوها و هاگ را مسواک زده‌اید.
صورت اسب خود را با یک برس بسیار نرم برس کنید، صورت اسب عرب خود را به‌آرامی در جهت رشد مو مسواک بزنید.
قسمت بالای بینی، پیشانی، گونه‌ها و دور چشم را مسواک بزنید.
از یک برس کوچک سروصورت استفاده کنید و تمیز کنید. قسمت بالای بینی، پیشانی، گونه‌ها و دور چشم را مسواک بزنید. خواندن مقاله شستن اسب را از دست ندهید.

ارائه مراقبت‌های اساسی از سم اسب عرب

 • سم را بلند کنید. پشت اسب عرب قرار بگیرید، در کنار پای اسب با بلند کردن سم آن شروع کنید. به بدن اسب تکیه دهید تا وزن خود را از روی سم جدا کنید.
 • دست خود را از زیر پای اسب تا لگن حرکت دهید. با استفاده از یک دست، پا را بلند کنید و آن را با زاویه‌ای خم‌کنید.
 • دستمال آن را هر چهار تا شش هفته مرتب کنید.
 • هر چهار تا شش هفته یک‌بار سم اسب عرب خود را برش دهید. بااین‌حال، ممکن است شما نیاز به بازدید بیشتر از آن داشته باشید.
 • هرچند وقت یک‌بار دستمال اسب خود را بستگی به سن، محیط، مدیریت و تغذیه آن تمیز یا برش دهید.
 • به‌عنوان‌مثال، اسب‌های جوان و بزرگ‌تر عرب ممکن است نیاز داشته باشند که بیشتر موهایشان را کوتاه‌تر کنید.

کلام آخر

به پایان مقاله اسب عرب رسیدیم، امیدواریم لذت برده باشید.

شما می‌توانید حیوانات خانگی موردنظر خود را از طریق سایت یا اپلیکیشن واسط کالا خرید و فروش کنید.

منابع:

 Wikipedia

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *