گران قیمت ترین اسب جهان

گرانترین اسب جهان

اسب حیوانی زیبا، جذاب، قدرتمند و درعین‌حال بسیار پرطرفدار است. اسب از میلیون‌ها سال قبل یکی از همراهان همیشگی بشر بوده و در میدان نبرد، کار و زندگی به انسان‌ها یاری رسانده است. امروزه کاربرد اسب به‌طورکلی نسبت به دیرباز تغییر کرده و می‌توان گفت که امور مربوط به آن تبدیل به یک صنعت شده است.
یکی از مهم‌ترین کاربرد آن در جهان امروز مسابقات و در کنار آن شرط‌بندی‌های بزرگ است. بازار خریدوفروش اسب یکی از بازارهای خاص پرطرفدار جهان است. تعیین قیمت اسب‌ها کار ساده‌ای نیست و وابسته به عوامل مختلفی است بسته به اینکه در کدام منطقه جغرافیایی جهان باشد و دارای چه ویژگی‌های ظاهری و جسمانی بوده قیمت‌گذاری می‌شود. در این مطلب قصد داریم در مورد گرانترین اسب جهان صحبت نماییم.

تاریخچه اسب

اسب‌ها این موجودات جذاب و دوست‌داشتنی بدون شک یکی از شاهکارهای خلقت محسوب می‌شوند. در حدود 55-45 میلیون سال قبل این حیوان از اجداد اولیه خود که شامل خر، گورخرها و چهار تیپ است به شکل امروزی به وجود آمده‌اند. تنها دو نژاد اسب تا به امروز باقی‌مانده که پس از گذشت قریب به یک‌میلیون سال تا به امروز بیشترین شباهت به اجداد ابتدایی اسب‌ها را دارد و آن نژادهای ترکمن و کاسپین هستند. همین موضوع باعث شده که گرانترین اسب جهان جز این نژاد باشد.

به‌طورکلی اسب‌ها نزدیک به 40-25 سال عمر می‌کنند و دارای 300 گونه مختلف هستند؛ اما بعضی از اسب‌ها در جهان وجود دارند که هرچند دور از تصور ولی قیمت آن‌ها با یک جت شخصی برابری می‌کند! گاهی هزینه‌ای که بابت خرید یک اسب اصیل پرداخت می‌شود باقیمت چند صد اتومبیل برابری می‌کند.
در چند سال اخیر تولید و پرورش اسب پیشرفت زیادی نموده و صنعت مربوط به این رشته پیشرفت چشمگیری داشته است. در کنار این موضوع که هیچ اسبی کامل نبوده و هر نژاد از اسب‌ها دارای توانایی‌ها و نقص‌هایی هستند.

اسب
گران قیمت ترین اسب جهان

بهترین و گرانترین نژاد اسب در جهان

بهترین و درعین‌حال گران‌بهاترین اسب‌های جهان شامل نژادهای زیر هستند. پیشنهاد ما این است که خواندن ادامه مطلب را از دست ندهید:

اسب عرب

این نژاد جز بهترین و گرانترین نژاد اسب در جهان است. قدمت این اسب به 4500 سال می‌رسد از این اسب‌ها برای مسابقات جهانی استفاده می‌شود و دارای سرعت، استقامت و ساختار بدنی منحصربه‌فردی است. اسب عرب هم‌اکنون در اروپا، استرالیا، کانادا و آمریکا نیز وجود دارد.

اسب اصیل انگلیسی تروبرد

نژاد اسب اصیل انگلیسی تروبرد از آمیزش اسب عرب و اسب‌های انگلستان به وجود آمده است این نژاد از اسب به دلیل هوش و سرعت و شجاعت بی‌نظیرش معروف است و جز پرسرعت‌ترین اسب‌های دنیا هستند رنگ بدن این اسب‌ها معمولاً کهر، خاکستری و سیاه است. خاستگاه اصلی آن انگلستان است.

اسب انگلیسی
اسب انگلیسی تروبرد

اسب پینت یا اسب رنگی

نژاد اسب پینت در ایالات‌متحده طرفداران زیادی دارد. این نژاد از اسب‌ها در ورزش و مسابقات، دام‌پروری مورداستفاده قرار می‌گیرد و دارای رنگ‌های سفید و قهوه‌ای و یا ترکیب این دورنگ است.

اسب کوارتر

یکی دیگر از گرانترین اسب های جهان نژاد کوارتر است. نژاد این اسب آمریکایی است و از آمیزش نژاد عرب و اسپانیایی به وجود آمده و توسط اسب‌های اصیل انگلیس اصلاح‌شده و به‌طورمعمول همه رنگی در بین این نژاد یافت می‌شود. قیمت بالای این اسب خصوصاً در ایالات‌متحده به دلیل تقاضای زیاد این اسب است.

اسب موستانگ

اصالت این اسب در اسپانیا بوده و سپس به امریکا آورده شده است. نژاد این اسب در حال انقراض بوده و دولت برای جلوگیری از این کار قانون‌هایی در ایالات‌متحده تصویب کرده است. این اسب دارای سرعت عمل بالایی است.

اسب فریزین

اسب فریزین یکی از قدیمی‌ترین نژاد اسب بوده و قدمت آن به 3 هزار سال می‌رسد. در ابتدا برای کشیدن گاری استفاده می‌شده است. رنگ آن‌ها همیشه سیاه بوده مگر اینکه با اسب دیگری آمیزش داده شود و به دلیل زیبایی ظاهری بیشتر در فیلم‌های سینمایی نمایش داده می‌شوند؛ و این نژاد اسب به صاحب خود بسیار وفادار بوده وبری حرکات نمایشی بسیار قابل‌اعتمادند. در حال حاضر زادگاه بیشتر آنان کشور هلند است.

گران قیمت ترین اسب جهان
اسب فریزین

اسب آپالوسا

آپالوسا در ابتدا توسط سرخپوستان پرورش داده‌شده و به همین دلیل به اسب سرخپوستی نیز شهرت دارد. وجود لکه‌های رنگی روی بدن این نژاد آن‌ها را از بقیه متمایز کرده است و زیبایی خیره‌کننده‌ای به این حیوان نجیب بخشیده است. معمولاً اگر کل بدن تیره و خال‌های رنگی باشد دانه برفی و اگر کل بدن سفید و خال‌های تیره باشد پلنگی گویند. زادگاه این اسب ایالات‌متحده و قاره آمریکاست.

اسب کوتوله شتلند

یکی دیگر از گرانترین اسب های جهان نژاد کوتوله شتلند است.این نژاد از اسب‌ها نژادی کوچک ولی بسیار باهوش بوده که در اسکاتلند پرورش داده‌شده است این اسب به دلیل کوتاهی قد در بین کودکان بسیار محبوب بولی ولی درعین‌حال اسبی سرکش و کنترل آن مشکل است.

اسب کوتوله
اسب کوتوله شتلند

نژاد مورگان

منشأ این نژاد از اسب‌ها به اسب‌های تروبرد و اسب عرب برمی‌گردد. قد این نژاد از اسب‌ها به نسبت کوتاه ولی ازنظر سرعت و استقامت در رده بالایی قرار دارند در ابتدا برای شخم زدن و باربری نیز از این اسب‌ها استفاده می‌شده است همچنین برای سواره‌نظام در جنگ‌ها اسبی پرطرفدار و قوی بوده است.

اسب کلایدسدال

اسبی اسکاتلندیو سنگین‌وزن است. این اسب امروزه بیشتر از بقیه نژادهای سنگین‌وزن و بلند قد خود پرورش داده می‌شود و به همه دنیا صادر می‌شود. این اسب جز یکی از پرطرفدارترین اسب‌های امروزه محسوب می‌شود.

این ده نژاد جز برترین و گرانترین نژاد اسب‌های کنونی هستند که به آن اشاره شد. در ادامه این مطلب ضمن معرفی گرانترین اسب‌های تاریخ جهان به معرفی گرانترین اسب جهان در حال حاضر می‌پردازیم. با واسط پت همراه باشید و از خواندن این مقاله جذاب لذت ببرید.

گرانترین اسب های تاریخ جهان

  • پلاویوس 2/9 میلیون دلار: این اسب که در بین اسب‌های معرفی شده ما ارزان‌ترین اسب است دارای 12 سال سن بوده و توسط شخصی به نام رسینگ خریداری شده است.
  • جلیل 7/9 میلیون دلار: در رتبه دوم از فهرست ما نام این اسب به چشم می‌خورد که در سال 2006 توسط رسینگ خریداری شد و پس از 2 سال بازنشسته و از میدان مسابقات دور ماند.
  • اسنافی دنسر 2/10 میلیون دلار: این اسب که توسط امیر دبی خریداری شد ازنظر ظاهری بسیار جذاب و زیبا بود. یکی از ویژگی‌های این اسب سرعت کم آن بوده است.
  • میدان سیتی 7/11 میلیون دلار: این اسب گران‌قیمت نیز توسط مجموعه‌ای با مالکیت امیر دبی در سال 2016 خریداری شد ولی موفق به پیروزی در هیچ مسابقه‌ای نشد.
  • ستیل دنسر 1/13 میلیون دلار: دنسر به علت برنده شدن در دو مسابقه بزرگ تا مدت زیادی به‌عنوان گرانترین اسب جهان معروف بود ولی در سال 2007 در اثر ایست قلبی درگذشت؛ و خسارت سنگینی بر دوش خریدار خود باقی گذاشت.
  • پالوبت د هالونگ 15 میلیون دلار: یکی از جذاب‌ترین و زیباترین اسب‌های تاریخ جهان پالوبت بوده است. این اسب توسط جان خریداری شد و در بسیاری از مسابقات اسب‌دوانی شرکت داده ‌به پیروزی رسید. همین عامل باعث شد که صاحبان این اسب درآمد قابل‌توجه ای از این راه به دشت بیاورند و جبران مقداری از قیمت گزاف خرید این اسب شود.
گران قیمت ترین اسب جهان
گران قیمت ترین اسب جهان

برخی دیگر از گرانترین اسب های تاریخ جهان

  • گرین مانگی 16 میلیون دلار: این اسب زیبا بااینکه بسیار گران‌قیمت بود ولی در هیچ مسابقه‌ای به پیروزی نرسید و بازنشسته شد.
  • توتیلاس 1/21 میلیون دلار: این اسب که در اختیار مالکان آلمانی است توسط وب‌سایت ریچست به‌عنوان زیباترین اسب جهان معرفی شده بود.
  • شاریف دنسر 40 میلیون دلار: این اسب که در سال 1983 توسط امیر دبی خریداری شد در آن زمان یکی از زیباترین اسب‌های جهان محسوب می‌شده است.
  • فوسایچی پگاسوس 70 میلیون دلار: در آخر گرانترین اسبی که تا به امروز در جهان فروخته‌شده است پگاسوس نام دارد. این اسب قوی و زیبا در کارنامه مسابقات خود دارای 6 برد و تنها 2 باخت است که در نوع خود بی‌نظیر است. هرچند دور از تصور اما قیمت این اسب با یک جت شخصی و یا با 5 عدد از گرانترین اتومبیل در حال حاضر جهان (بوگاتی لاویتور) برابری می‌کند. هم‌اکنون این اسب زیبا در کنتاکی به سر می‌برد و برای تولیدمثل از آن مراقبت و نگه‌داری می‌شود.

گرانترین اسب در ایران

در میان اسب‌های گران‌قیمت در ایران نژادهای کردی، ترکمن و نژاد خزر در رتبه اول قرار دارند و دارای بیشترین طرفدار هستند هرچند که نژاد خزر در حال انقراض است. در حال حاضر گرانترین اسب ایران متعلق به آقای اسفند علی بهزادی کجویی است. ایشان متولد خوزستان بوده و به گفته خود در پانزده‌سالگی صاحب اولین اسب خود شده است. قیمت این اسب در حال حاضر 3 میلیارد تومان است. هرچند در ایران به دلیل نبودن کورس‌های اسب‌سواری استاندارد و معتبر مالکان اسب‌های گران‌قیمت کمتر حاضر به شرکت در مسابقات می‌شوند و بیشتر برای سرگرمی از آن‌ها نگه‌داری می‌کنند.
به دنبال این مقاله جالب حال می‌خواهیم بدانیم گرانترین اسب جهان در حال حاضر چه نام دارد.

گران قیمت ترین اسب جهان
گران قیمت ترین اسب جهان

گرانترین اسب جهان

در حال حاضر گرانترین اسب جهان اسب نژاد آخال ترکمن باقیمتی برابر با 5/2 میلیون دلار است؛ و صاحب آن یک خانم میلیاردر آمریکایی است. این اسب در عین زیبایی و ظرافت باورنکردنی در سرعت و استقامت بی‌بدیل است. تنها تعداد 3500 عدد از این نژاد باقی‌مانده است از این نژاد در کشورهای روسیه، اروپا و آمریکای شمالی یافت می‌شود. پیش‌بینی پژوهشگران براین موضوع تأکید دارد که نژاد این اسب از باقیمانده دوران فراعنه یعنی 2000 سال پیش است. آخال تک اسبی با بدنی به رنگ طلایی متالیک و براق بسیار زیبا بوده و درخششی شبیه فلز دارد از ویژگی‌های دیگر این اسب می‌توان به قلد بلند، موی صلف و قفسه سینه فرورفته و قوی همچنین پاهای کشیده و چربی اندک بدن این حیوان اشاره کرد.

کلام آخر

جهت اطلاعات بیشتر در مورد اسب می‌توانید به ویکی‌پدیا مراجعه نمایید.

جهت خرید و فروش حیوانات خود نظیر اسب می‌توانید به سایت یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید.

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *