تربیت سگ

تربیت سگ

افراد بسیاری را می‌توان یافت که معتقدند با تربیت سگ خانگی، یک دوست وفادار و مهربان برای خود پیداکرده‌اند. می‌توان گفت سگ‌ها در اکثر نقاط دنیا به همین وفاداری و البته محبت بی قید و شرطشان شناخته می‌شوند. به همین علت است که بسیاری از افراد تنها، این حیوانات دوست‌داشتنی را برای هم‌نشینی انتخاب می‌کنند.

با تمام این صحبت‌ها، واضح است که انسان و سگ دو موجود کاملاً متفاوت با خصلت‌ها و ویژگی‌های دور از هم هستند. به همین دلیل زندگی مسالمت‌آمیز و لذت‌بخش کنار سگ‌‌ها منوط به یک تربیت و آموزش صحیح و اصولی است. سگ‌ها عاشق پریدن، پارس کردن و کندن زمین هستند. این سبک زندگی آن‌ها با سبک زندگی انسان‌ها سازگار نیست به شرطی که تغییراتی در آن حاصل شود.

تربیت سگ‌، بخشی از لذت داشتن یک حیوان خانگی

برای این‌که رابطه‌ای خوب با یک سگ داشته باشید باید به او مهارت‌هایی را بیاموزید تا بتواند خودش را با زندگی انسانی هماهنگ سازد. خبر خوب این است که این فرآیند آموزش نه‌تنها دشوار نیست بلکه اتفاقاً بسیار لذت‌بخش است. سگ‌ها موجوداتی هستند که به‌راحتی یاد می‌گیرند. تنها کافیست ارتباط خوبی با آن‌ها بگیرید تا بفهمند دقیقاً چه رفتاری را از آن‌ها انتظار دارید. درنهایت می‌بینید که طی این آموزش‌ها، هم رابطه دوستی شما با این حیوان وفادار محکم‌تر شده است و هم او کنار شما احساس امنیت بیشتری دارد.

تربیت سگ
تربیت سگ

از کجا شروع کنیم؟

وقتی برای اولین بار یک سگ را به خانه می‌آورید اولین دغدغه شما تربیت آن است.

اگر از اطرافیان و کسانی که چنین تجربه‌ای داشته‌اند راهنمایی بخواهید، احتمالاً با پیشنهادات گوناگونی برای تربیت سگ مواجه خواهید شد.

برخی معتقد هستند کلیدی‌ترین اقدام در تربیت این حیوانات، قانون جدیت است. در واقع این افراد می‌گویند باید به شکلی محکم و جدی رفتار کنید که سگ شما بفهمد نمی‌تواند در مقابل صاحب خود سرکشی کند. اما کسانی هستند که سیستم پاداش و جایزه را بهترین راه برای تعامل مناسب با سگ‌‌ها و تربیت آن‌ها می‌دانند.

این دسته از افراد شما را حتی از سرزنش کردن سگ‌ها منع می‌کنند. در کنار این دو نظریه، برخی نیز به رهبر بودن تأکید دارند. این افراد پیشنهاد می‌دهند شما آلفا باشید نه سگ شما. این بدین معناست که شما باید زمام امور را به دست بگیرید و نشان دهید که قدرت و رهبری صرفاً به دست شماست.

جدا از این‌که شما دقیقاً از کدام یک از این روش‌ها استفاده می‌کنید، مهم این است که بدانید یک عامل مهم می‌تواند در تربیت موفق آمیز سگ مؤثر باشد. آن کنترل پیامدهای رفتار حیوان است به این صورت که دو مورد زیر را رعایت کنید:

  • برای رفتارهای خوب پاداشی در نظر بگیرید.
  • مطمئن باشید رفتارهای غلط پاداشی دریافت نمی‌کنند.

سگ‌ها چگونه یاد می‌گیرند؟

خیلی از افراد در جریان تربیت سگ خود با این مشکل زیاد مواجه می‌شوند: «او اصلاً به حرفم گوش نمی‌کند». در جواب این افراد باید گفت: «شما چگونه با او حرف می‌زنید؟!».

فرض کنید یک فرد خارجی زبان جلوی شما ایستاده و پشت سر هم کلماتی به زبان خودش ادا می‌کند که پیش از این یکبار هم نشنیده‌اید. واکنش شما چه خواهد بود؟ بدون شک بعد از چند دقیقه دیگر به حرف‌هایش گوش نمی‌دهید چون اصلاً نمی‌فهمید چه می‌گوید. اگر خود را جای سگ‌ها بگذاریم می‌فهمیم چرا اصلاً به صحبت‌های ما توجهی نمی‌کنند!

اگر تصمیم گرفته‌اید یک سگ خانگی بخرید و نمی‌دانید که چه نوع سگی را برای خرید انتخاب کنید با واسط پت همراه باشید تا بدانید چه نوع سگی برای شما و خانواده‌تان مناسب است.

یادگیری سگ
یادگیری سگ

یادگیری با پیامد‌های آنی

برای این‌که بتوانید با یک سگ ارتباط برقرار کنید باید بدانید سگ‌ها چگونه یاد می‌گیرند.

این خیلی ساده است «یک سگ با توجه به پیامد آنی رفتارهایش یاد می‌گیرد».

این موضوع به آن‌ها می‌فهماند که در آینده باید چه رفتاری داشته باشند. سگ‌ها نیز مانند سایر حیوانات و حتی انسان‌ها، در زندگی به دنبال کسب چیزهای خوب و دوری از چیزهای بد هستند.

برای مثال اگر در مقابل یک رفتار خوب سگ، به او پاداشی مانند غذا بدهید، شکمش را نوازش کنید، اجازه بدهید با دوستانش بازی کند یا خودتان با او بازی کنید، متوجه می‌شود رفتار مورد قبولی انجام داده که پیامدهای خوبی برایش در پی داشته است و این رفتار را تکرار می‌کند.

در مقابل، اگر در پی رفتار غلطش از شما بی‌توجی ببیند یا از پاداش‌های قبلی خبری نباشد، به مرور آن رفتار غلط را کمتر انجام می‌دهد.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه‌ی تغذیه سگ می‌توانید مقاله‌ی مربوطه را مطالعه فرمائید.

پاداش دادن به سگ

تربیت سگ می‌تواند طی دو مسیر پیش برود.

در مسیر اول تأکید شما بر این است که حیوانتان رفتارهایی را که مورد قبول شما نیست، کنار بگذارد. در چنین مواقعی احتمالاً از سیستم تنبیه و سرزنش بیشتر استفاده می‌کنید.

این در حالی است که در مسیر دوم تنها روی انجام رفتارهای مطلوب تأکید می‌کنید. در عوض تنبیه سگ به خاطر رفتارهای اشتباهش، او را برای رفتارهای صحیحش مورد تشویق قرار می‌دهید.

تربیت سگ با یک مثال ساده

هر دوی این روش‌ها می‌تواند شما را به هدفتان نزدیک کند. اما روش دوم به نظر مؤثرتر است و البته باعث می‌شود هم شما و هم سگتان، از دوره آموزش بیشتر لذت ببرید. بیایید یک مثال بزنیم:

فرض کنید شما و حیوانتان در حال قدم زدن در پارک هستید. سگ‌‌ها به واسطه خصلت‌های ذاتی خود ممکن است حین نزدیک شدن افراد دیگر تمایل داشته باشند به طرف او بپرند، سروصدا راه بیندازند یا حتی به سمت پاها و دست‌هایشان هجوم ببرند.

شما می‌توانید با استفاده از یک سری رفتارهای مشوقانه مانند دادن یک خوراکی به سگ (به عنوان جایزه) یا بازی کردن، او را تشویق به نشستن کنید.

در اینصورت به مرور یاد می‌گیرد با آمدن افراد جدید به جای نزدیک شدن و پریدن به سمتشان، همان‌جا بنشینند.

سناریوی دیگر که در چنین مواقعی سعی کنید با کشیدن قلاده آن‌ها و تکان‌های محکم، وادارشان کنید آرام بگیرند و رفتار آزار دهنده‌ای نداشته باشند.

هر دوی این متدها برای تربیت سگ احتمالاً به جواب می‌رسند اما متد دوم پیامدهایی نیز در پی دارد.

پیامد‌های روش دوم

  • سگ شما به این باور می‌رسد که انسان‌ها افراد ترسناکی هستند. زیرا هر بار که می‌خواهد به آن‌ها نزدیک شود، آسیب می‌بیند. به همین دلیل ممکن است اگر جای دیگری با انسان مواجه شود سعی کند او را از سر راهش کنار بزند و رفتارهای بدتری نشان دهد.
  • در حالت دیگر سگ به این نتیجه می‌رسد که خود شما ترسناک هستید. زیرا هر بار که به سمت کسی می‌رود، از طرف شما آسیب می‌بیند.

واضح است وقتی می‌توان بدون ترساندن و آزار رساندن به سگ، رفتار مؤدبانه و صحیح را به او آموزش داد.

استفاده از خشونت و پرخاش منطقی نیست. پس هر موقع حیوان شما رفتار خوبی داشت با یک جایزه او را به تکرار آن رفتار ترغیب کنید. به این ترتیب حین تربیت سگ، رابطه‌ امن و دوستانه‌ای را با او برقرار می‌کنید.

تربیت سگ
پاداش دادن به سگ

محروم نکردن سگ از پاداش

مهم‌ترین قسمت آموزش دادن به یک سگ این است که به او بفهمانید برای انجام کارهایی که شما دوست دارید، جایزه دریافت می‌کند. اما در کنار این موضوع باید این را نیز متوجه شود که اگر کاری که شما نمی‌پسندید را انجام دهد، از جایزه محروم می‌شود.

همانطور که در قسمت قبل نیز به آن اشاره شد، خوشبختانه لزومی ندارد منع حیوان از رفتارهای خطا با خشونت و ارعاب همراه باشد. زیرا همیشه راه‌های بهتری نیز برای این کار وجود دارد.

تنها باید مطمئن باشید سگ شما در ازای رفتار غلط، چیزی عایدش نمی‌شود. برای مثال پیش از این گفتیم که سگ‌ها دوست دارند وقتی کسی به آن‌ها نزدیک می‌شود، به طرفشان بپرند. زیرا در مقابل از آن فرد توجه دریافت می‌کنند. اما اگر شما در قبال پریدن سگ به سمتتان به او بی‌توجه بمانید، متوجه می‌شود این رفتار، نتیجه مثبتی برایش ندارد.

کافیست وقتی به سمت شما می‌پرد، مسیرتان را عوض کنید، به آسمان نگاه کنید یا به هر نحوی بی‌تفاوت باشید. به محض این‌که از پریدن دست کشید و نشست، نزد او رفته و توجهتان را به او نشان دهید.
با ادامه دادن این روند سگ دو چیز را می‌فهمد:

  • انجام کاری که شما دوست دارید، باعث می‌شود به آن چه می‌خواهد برسد.
  • انجام کاری که شما دوست ندارید باعث می‌شود آن چه را می‌خواهد به دست نیاورد.
محروم نکردن سگ از پاداش
محروم نکردن سگ از پاداش

کنترل هوشمندانه پیامدها

همزمان که در جریان تربیت سگ خود به او می‌آموزید که دوست دارید چه کارهایی انجام دهد و چه کارهایی انجام ندهد، موارد زیر را نیز در نظر داشته باشید:

پیامد هر رفتاری باید آنی باشد!

سگ‌ها در لحظه زندگی می‌کنند. برخلاف ما آن‌ها نمی‌توانند میان حوادث و تجربیاتی که با فاصله زمانی از هم اتفاق افتاده‌اند، ارتباط برقرار کنند.

برای این‌که سگ شما بین کاری که انجام داده و پیامدی که در اثر آن کار برایش اتفاق افتاده ارتباطی را کشف کند. باید آن پیامد را به محض روی دادن رفتار، نشان دهید.

عدم تناقض پیامدها

هنگام تربیت سگ خود، حتماً توجه داشته باشید که شما و تمام افراد نزدیک شما که با حیوانتان در ارتباط هستند، باید پاسخ‌های هماهنگ و نامتناقض به رفتارهای سگ بدهید.

برای مثال فرض کنید گاهی اوقات با وارد شدن شما سگ‌تان به طرفتان می‌پرد و شما در مقابل او را نوازش می‌کنید. اما در مواقعی دیگر فریاد می‌کشید و او را از خود می‌رانید. در این صورت او گیج می‌شود و نمی‌داند پریدن به سمت شما چه زمانی خوب و چه زمانی بد است!

آموزش مهارت‌ها

چه مهارت‌هایی را باید به سگ خود یاد بدهید؟ قبلاً کاملاً توضیح دادیم که با واکنش‌های مشوقانه و با استفاده از سیستم پاداش و جایزه می‌توانید به حیوان خود یاد بدهید چه رفتارهایی خوب است و چه کارهایی را نباید انجام دهد. اما نوع مهارت هایی که حین تربیت سگ به او آموزش می‌دهید به خودتان بستگی دارد.

کافیست بدانید از او چه می‌خواهید. اگر می‌خواهید یک سگ مبادی آداب داشته باشید باید به دستورانی مانند «بنشین»، «بمان»، «همینجا منتظر باش» و … را به او یاد بدهید.

آموزش مهارت به سگ
آموزش مهارت به سگ

اگر می‌خواهید یک همراه خوب برای قدم زدن و بیرون رفتن داشته باشید باید به او آموزش بدهید، بدون هل دادن و مؤدبانه با قلاده راه برود.

اگر ترجیح می‌دهید یک سگ پر جنب و جوش و پرانرژی داشته باشید لازم است بازی‌های مختلف را به او یاد بدهید.

گزینه‌های زیادی برای انتخاب نحوه تربیت سگ وجود دارد که تماماً به خواسته شما و انتظاری که از یک حیوان خانگی دارید برمی‌گردد.

آموزش دستشویی سگ‌ها

این می‌تواند یکی از مراحل مهم اما ساده تربیت سگ باشد. کافیست برای این کار برنامه داشته باشید.

مواقعی هست که می‌توانید حدس بزنید سگ شما نیاز به دستشویی دارد. مانند زمانی که به تازگی با هم پیاده‌روی داشته داشته‌اید یا درست بعد از خوردن وعده غذا.

علاوه بر این باید بدانید سگ‌‌ها کنترل کمی روی دفع ادرار خود دارند پس باید هر یک ساعت یا دو ساعت یکبار آن‌ها را برای دستشویی بیرون ببرید.

اگر می‌دانید حیوانتان جنب و جوش زیادی داشته یا هیجان‌زده شده است، فواصل زمانی را کمتر کنید. می‌توانید برای هر کدام از اعمال دفع او اسم یا کلمه‌ای خاص انتخاب کنید تا با کمک آن محل و نحوه دستشویی را بهتر به سگ‌تان آموزش دهید.

در رابطه با سلامت سگ پیشنهاد می‌کنیم خواندن مقاله‌ی زیر را از دست ندهید.

سلامت سگ

چند نکته مهم در تربیت سگ

بعد از این‌که روش خود را برای آموزش مهارت‌های مختلف به حیوانتان انتخاب کردید، باید فرآیند آموزش را شروع کنید.

برای این‌که بیشترین بهره‌وری را از آموزش خود داشته باشید خوب است به نکات بنیادی برای تربیت سگ در زیر توجه کنید:

جلسات کوتاه و لذت‌بخش

سگ‌‌ها مانند کودکان نمی‌توانند مدت زیادی روی موضوع مورد نظر شما متمرکز بمانند.

در بهترین حالت بهتر است مدت آموزش شما هر بار به طور متوسط 15 دقیقه باشد.

می‌توانید در هر جلسه روی یک مهارت خاص کار کنید و یا چند مهارت را با سگ خود تمرین نمایید.

برای این‌که روند کار برای حیوانتان خسته کننده نباشد، یک رفتار یا مهارت را 5 تا 15 بار با او تکرار کرده. سپس به همین صورت به سراغ مهارت دوم بروید. همچنین می‌توانید روی مهارت جدیدتر تمرکز کنید.

آموزش مهارت‌های قدیمی‌تر را یک بار در طول روز تکرار کنید، اما دقت داشته باشید که باید زمان مناسب را انتخاب کنید.

به عنوان مثال می‌توانید قبل از این‌که یک تکه استخوان خوشمزه به او بدهید، دستور «بنشین» را از او بخواهید.

اتمام جلسه در بهترین زمان

هر بار که آموزش را شروع می‌کنید مطمئن شوید سگ شما مهارت جدید را به خوبی یاد گرفته و سپس جلسه را تمام کنید.

البته توجه داشته باشید، بهتر است قبل از این‌که هر کدام از شما خسته شوید، آموزش به پایان برسد. همین موضوع ساده یک نکته کاربردی در تربیت سگ به شمار می‌رود.

مهارت آموزی به سگ
مهارت آموزی به سگ

آموزش زبان مادری

برای آموزش زبان مادری خودتان به یک حیوان فراموش نکنید که او کاملاً با این زبان بیگانه است.

حتماً از کلمات تنها یا عبارات کوتاه استفاده کنید. همچنین دقت کنید که برای یک دستور دقیقاً از یک عبارت یا کلمه خاص استفاده کنید در غیر اینصورت سگ شما گیج می‌شود.

برای مثال اگر یکبار بگویید «بنشین زمین بنی» و بار دیگر از عبارت« بنی، بنشین» استفاده کنید، او را سردرگم کرده‌اید و به نتیجه مطلوب خود نمی‌رسید.

پیشروی قدم به قدم

سگ‌ها مانند ما انسان‌ها آموزش قدم به قدم را بهتر می‌پذیرند.

اگر بخواهید رقصیدن یاد بگیرید نمی‌توانید یکباره آن را آموزش ببینید بلکه لازم است ابتدا مرحله به مرحله و قدم به قدم پیش بروید و از حرکات ساده شروع کنید.

در مورد تربیت سگ‌ها نیز به همین منوال عمل کنید. فرض کنید می‌خواهید به او یاد بدهید سر جای خودش بماند. ابتدا با 3 ثانیه ماندن آغاز کنید، کم‌کم با او تمرین بیشتری کنید تا بتوانید به تدریج، 10 ثانیه، 30 ثانیه، یک دقیقه و … او را سر جای خودش بنشانید.

همیشه از قدم‌های کوتاه و ساده شروع کنید و به مرور دستورات پیچیده‌تر و سخت‌تر را به کار اضافه کنید.

تمرین با سگ در همه‌ی جاها

اجازه بدهید با یک مثال ساده شروع کنیم. سال‌ها پیش یک بار در کلاس درس شما یاد گرفته‌اید که 2 به علاوه 2 برابر می‌شود با 4.

از آن زمان تا به امروز بدون شک از این آموزه بارها و بارها و در شرایط مختلف بهره برده‌اید.

برای سگ‌‌ها ماجرا کمی تفاوت دارد! یک سگ نمی‌تواند آن‌چه را در محل و شرایطی خاص یاد گرفته به شرایط دیگر تعمیم دهد.

وقتی هر بار در آشپزخانه به او دستور «بنشین» را آموزش می‌دهید، او این دستور را تنها برای آشپزخانه یاد می‌گیرد. اگر برای مثال در حیاط از او بخواهید بنشیند متوجه درخواست شما نمی‌شود.

پس اگر می‌خواهید آموزش‌هایی که در جریان تربیت سگ به کار برده‌اید در همه حالات جواب دهد و حیوان شما هر مهارت را به طور جامع و برای شرایط گوناگون بیاموزد، باید در مکان‌های مختلف به او آموزش بدهید.

برای مثال دستور «بنشین» را نه فقط در آشپزخانه بلکه در اتاق‌های دیگر خانه، در حیاط، در منزل دوستانتان یا حتی وقتی برای قدم زدن بیرون می‌روید، با او تمرین کنید.

آموزش نشستن به سگ
آموزش نشستن به سگ

انتخاب هوشمندانه جایزه

اگر سگ شما کار خوبی انجام داده و لازم است به خاطر آن پاداشی دریافت کند. اول از همه به مکان و زمان دقت کنید و سپس نوع پاداش را انتخاب کنید.

ممکن است او به خوراکی خاصی علاقه داشته باشد. وقتی در خانه هستید، می‌توانید از این خوراکی به عنوان جایزه استفاده کنید. اما اگر سگ خود را برای گردش به پارک برده‌اید، ممکن است با وجود عوامل زیاد حواس پرتی که اتفاقاً عوامل جذاب و هیجان انگیزی هم هستند، دیگر برای دریافت آن خوراکی رغبت زیادی نشان ندهد.

در این شرایط می‌توانید به عنوان پاداش یک رفتار خوب، اجازه بدهید. برای مدتی حسابی بازی و جنب و جوش کند. علاوه بر این زمانی نیز که حیوان شما به تازگی غذا خورده است، دریافت یک خوراکی به عنوان پاداش برایش جذابیتی ندارد. در این شرایط می‌توانید شخصاً با او بازی یا نوازشش کنید. به این ترتیب به او بفهمانید کار خوبی انجام داده و سزاوار پاداش است.

تربیت سگ فرآیندی است که نیاز به صبر و پشتکار دارد و در عین حال می‌تواند جذاب و لذت‌بخش باشد. کافیست با حوصله و دقت کافی به آموزش حیوان خود بپردازید. درنهایت خواهید دید که هر دوی شما از این ماجرا تجربه‌های شیرینی به دست آورده‌اید.

کلام آخر

به پایان مقاله تربیت سگ رسیدیم، امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید.

شما می‌توانید برای مشاهده‌ و خرید و فروش انواع حیوانات از جمله سگ، گربه، پرنده و … به سایت یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید.

منبع:
pets.webmd.com
thekennelclub.org.uk

تبلیغات
vasetpet-content

1 دیدگاه دربارهٔ «تربیت سگ»

  1. سلام. من توی مقاله تربیت سگ پت پرس خوندم که گفته دوران تربیت سگ به روش های قدیمی و با خشونت تموم شده و اینکه الان دیگه توی ایران از روش های مثل تشویقی استفاده میکنن. اما میخواستم بدونم که آیا استفاده از تشویقی سگ برای توی تمامی آموزش ها مثل آموزش دستشویی یا پارس کردن و … استفاده میشه. و اینکه تاثیر این روش چقدره و باید از چه تشویقی هایی استفاده کنیم و میزانش چقدر باشه. لطفا راهنمایی ام کنین.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *