سگ نژاد تریر

معرفی سگ تریر‌ و ویژگی های جذاب این نژاد

سگ نژاد تریر بازیگوش، فعال، و پر از انرژی‌ است. برای همین، رفیق خوبی برای صاحبش می‌شود. ریشۀ واژۀ تریر کلمه‌ای در زبان لاتین است که به زمین اطلاق می‌شده است. تریرها برای شکار جوندگان زیر زمین پرورش داده می‌شدند. بسیاری از سگ های نژاد تریر امروزی علاقه به کندن زمین، شجاعت و استقامت را از اجدادشان به ارث برده‌اند. به سبب داشتن خوی شکار، اغلب با حیوانات و سگ‌های دیگر نمی‌سازند.
آن‌ها در اندازه‌های مختلفی دیده می‌شوند. از سایز کوچک، مثل نرفولک تریر، تا اندازۀ بزرگ، مثل تریر آیردال. برای مراقبت از سگ های نژاد تریر و تربیت بهترشان لازم است آن‌ها را به‌خوبی بشناسید. در ادامه با انواع سگ های نژاد تریر شامل بلو تریر، دندی دینمنت تریر، اسکاتیش تریر، ایردل تریر و اسکای تریر بیشتر آشنا می‌شویم.

کری بلور تریر

در ادامه به معرفی کری بلور تریر می‌پردازیم:

خصوصیات ظاهری بلو تریر

موطن نژاد کری بلو تریر کشور ایرلند است که در آنجا به آیریش بلو تریر معروف است و سمبل ایرلند به شمار می آمد. علت نام گذاری رنگ پوشش بدن است. هیچ توافق نظری در مورد اجداد این نژاد به وجود نیامده ولی عده ای معتقدند که این نژاد از پورتوگس واتر داگ منشاء گرفته است.

عده‌ای نیز بر این اعتقادند که نژادهای ولف، سافت کوتد ویتن تریر، آیریش تریر، ؤلف هونز و تریرهای روسی و اسپانیایی (بلو داگز) در به وجود آمدن کری بلوتریر سهیم بوده اند. از این نژاد برای شکار جوندگان، چوپانی، نگهبانی و حتی به عنوان سگ پلیس استفاده می شود. این نژاد در سال ۱۹۲۴ در آمریکا به ثبت رسید.

کری بلو تریر سگی با جثه متوسط و عضلانی است که تمام خصوصیات و رفتارهای تریرها را دارا است. در هنگام تولد به رنگ سیاه است که این رنگ با گذشت زمان به آبی تیره، طوسی تیره و روشن و قهوه ای تغییر می‌کند. به هر حال رنگ پوشش در ۱۸ ماهگی به صورت ثابت در می آید. گوش ها V شکل بوده، حالت نیمه بر افراشته دارد.

چشم ها فرو رفته و تیره و بینی سیاه رنگ می باشد. دم آن صاف است که همیشه آن را برافراشته نگاه می دارد.
کری بلو تریر رفتار دوستانه ای با مردم دارد، اما تنفرش از سگ‌های دیگر معروف است. او می‌تواند یک حالت تهاجمی و جدال داشته باشد.

وزن و قد سگ بلو تریر (نر و ماده)

وزن سگ نر بلو تریر نزدیک به ۱۵ تا ۱۸ کیلوگرم و قد آن نزدیک به ۴۶ تا ۵۱ سانتی متر می‌باشد، این در حالی است که وزن سگ ماده تقریبا ۱۴ کیلوگرم و قد آن ۴۴ تا ۴۸ سانتی متر است.

وزن و قد سگ بلو تریر (نر و ماده)
وزن و قد سگ بلو تریر (نر و ماده)

خصوصیات رفتاری بلو تریر

سگی باهوش، هوشیار و با اراده است. دیده بان خوبی است ولی حالت تهاجمی ندارد. این نژاد سگ با محبتی است و ترجیح می‌دهد همه اوقات را در کنار اعضای خانواده و دوستان سپری کند. اصولا با سایر حیوانات خانگی کنار می‌آید ولی ممکن است گاهی اوقات نسبت به سایر سگ‌ها حالت تهاجمی داشته باشد. معمولا بی دلیل پارس می‌کند که ممکن است این امر زیاد خوش آیند نباشد. حافظه قوی دارد و معمولا افکار خود را دنبال می‌کند.
کری بلو تریر به ورزش علاقه دارد و از پیاده روی‌های روزانه به همراه صاحب خود لذت می‌برد ولی اصولا یک روز بیرون نرفتن او را چندان ناراحت نخواهد کرد .

برای نگهداری در آپارتمان مناسب است. اصولا در داخل خانه پر تحرک است و یک حیاط کوچک مکان مناسبی را برایش فراهم می کند.

نحوه ‌ی مراقبت از سگ بلو تریر

باید موهای کری بلو تریر را هر ۶ هفته آراست. همچنین باید موهای داخل گوش اصلاح شود زیرا بلندی موها سبب ایجاد جرم و چرک در گوش می شود. ریزش مو در این نژاد بسیار کم و ناچیز است. آراسته نگه داشتن کری بلو تریر گران است و اگر خودتان این کار را انجام می‌دهید، کار بسیار سختی است. باید هر هفته شانه و برس کشیده شود.

اگر به تمیزی آن رسیدگی نشود این نژاد خیلی سریع کثیف می شود و بو می گیرد. این نژاد برای افرادی که نسبت به موی حیوانات آلرژی دارند مناسب است.
اصولا سگ سالمی است و طول عمر زیاد دارد. برخی از آن‌ها دارای مشکل کفل، آب مروارید و تومورهای پوستی هستند. دندان‌هایش را ۲ تا ۳ بار در هفته مسواک بزنید.
با استفاده از تکنیک‌های تقویت مثبت مانند ستایش او خیلی راحت می تواند یاد بگیرد. با وجود سرسختی که دارد، بطور شگفت آوری حساس است.

صاحبان آن‌ها باید زمانی که کری بلو تریر را در مکانهای عمومی و جمع می برند هوشیار و گوش به زنگ باشند. اگر به خوبی آموزش نبینند و اجتماعی نشوند، احتمال دارد که دعوا کنند ، اما اگر سرزنش شوند سعی می کنند که این کار را پایان دهند.

سگ نژاد تریر
نحوه‎ی مراقبت از سگ بلو تریر

در ادامه گونه‌ی دیگری از سگ نژاد تریر به نام دندی دینمنت تریر را معرفی می‌کنیم.

خصوصیات ظاهری دینمنت تریر

دندی دینمنت تریر از تریرهای بسیار قدیمی در منطقه بودر، مابین اسکاتلند و انگلستان است. این نژاد حاصل آمیزش اسکاچ تریر با اسکای تریر است که کولی ها و کشاورزان آن ناحیه این سگ را برای نابودی جانوران موذی و موش ها و همچنین شکار سمور، خرگوش و گورکن، پرورش می‌دادند.
چشمانی درشت، گرد و با احساس داشته، سر نیز بزرگ و تماما پوشیده از موهای قرمز – قهوه ای تا خاکستری است. یک کاکل پر پشت مو نیز بر روی سر دیده می‌شود.

پشت حیوان کشیده و پاهای آن کوتاه است. پاهای جلویی تا حدی به طرف داخل خمیدگی دارند. بدن پوشیده از موهای دو لایه است که در بالا یک لایه زبر به رنگ خردلی تا فلفلی و در پایین یک لایه از موهای نرم تر قرار دارند.
دندی دینمنت تریر دارای جثه ای بلند، پاهای کوتاه و عضلانی، سر بزرگ و پوشیده از موهای پر مانند و متناسب با بدن، بینی سیاه، دندان ها منظم و به نسبت جثه حیوان بزرگ می باشد. گوش ها کوچک ۷ تا ۱۰ سانتی متر در دو سوی سر قرار گرفته‌اند.

چشم های دینمنت تریر تیره، درخشان و شاداب است. دمش به بلندی ۲۰ تا ۲۵ سانتی متر و قطر ۵ سانتی متر می باشد. پوشش خارجی از دو نوع موهای نرم و موهای زبر تشکیل شده که در قسمت بالای سر و روی گوش ها حالت ابریشمی دارد. این نژاد دارای دو رنگ سماقی و خردلی می باشد.

وزن و قد سگ دینمنت تریر (نر و ماده)

وزن سگ نر و ماده دینمنت تریر نزدیک به ۸ تا ۱۱ کیلوگرم و قد آن نزدیک به ۲۰ تا ۲۸ سانتی متر است.

وزن و قد سگ دینمنت تریر (نر و ماده)
وزن و قد سگ دینمنت تریر (نر و ماده)

خصوصیات رفتاری دینمنت تریر

دندی دینمنت تریر سگی مهربان، عاشق بازی، شاداب، مشتاق و شجاع است. همه را دوست داشته و رابطه خوبی با کودکان دارد. برخی از نرها نسبت به یکدیگر حالت تهاجمی دارند و پیشنهاد می‌شود از نگهداری دو حیوان نر در کنار هم خودداری شود. اگر از سنین تولگی با گربه ها بزرگ شود با آن ها کنار می‌آید ولی باید از تنها گذاشتن او با سایر حیوانات خانگی خودداری کنید.

نسبت به جثه صدای بلندی دارد. آموزش دادن به او مشکل نیست ولی گاهی اوقات حس لجاجت در دندی دینمنت تریر کار را مشکل می‌سازد. دندی دینمنت‌ها مستقل هستند و می توانند نسبت به آموزش خانگی لجباز باشند.
اصولا به فعالیت بدنی زیاد نیاز ندارد ولی پیاده روی های روزانه برای سلامتی آن مفید است. برای نگهداری در آپارتمان مناسب است. اصولا بازیگوش و پر تحرک بوده، یک حیاط کوچک مکان مناسبی برای او است. هرگز او را در مکان‌های عمومی و فضای آزاد از قلاده رها نکنید چرا که علاقه زیادی به تعقیب گربه‌ها و سایر حیوانات دارد.

نحوه‌ی مراقبت سگ دینمنت تریر

به برس زدن منظم نیاز دارد تا موهای مرده از سطح بدن جدا شوند. ریزش مو در این نژاد بسیارکم و ناچیز است. کوتاه کردن ناخن یک یا دو بار در ماه لازم است. اگر شما صدای کشیده شدن ناخن بر روی زمین را میشنوید پس آنها بیش از حد بلند شده است.
غالبا سگ سالمی است ولی کم کاری غده تیروئید در سگ های پیر شایع می باشد. صرع و گلوکوم نیز قابل ذکر است. اگر به سگ بیش از انداه غذا داده شود امکان بروز مشکلات ستون فقرات در اثر سنگینی وزن ممکن می باشد.
مسواک زدن دندان سگها را حداقل دو یا سه بار در هفته انجام دهید تا باکتری های داخل دهان از بین برود. مسواک زدن روزانه برای جلوگیری از بیماری های لثه و بوی بد دهان ضروری است.

اسکاتیش تریر

در ادامه به معرفی اسکاتیش تریر می‌پردازیم:

خصوصیات ظاهری اسکاتیش تریر

اسکاتیش تریر در سال ۱۷۰۰ در اسکاتلند به وجود آمد ولی تریری که ما امروزه با این اندازه و شکل می شناسیم در سال ۱۸۹۰ پدیدار شد. او در ابتدا آبردین تریر نام داشت که این اسم از شهر اسکاتلندی با همان نام گرفته شده است.
مانند سایر سگ های بلند و پا کوتاه برای شکار جوندگان خصوصأ سمور، روباه و خرگوش از او استفاده می شده است ولی امروزه اسکاتیش تریر یک حیوان خانگی خوب به شمار می رود. اسکاتیش برای خانه هایی با نوزادان و کودکان نوپا مناسب نیست.

حیوانی قدرتمند با جثه ای کوچک، گوش هایی بلند و بر افراشته، پوزه طویل و کشیده، ابروهای پرپشت و ریش برجسته در چهره، او را به موجودی جذاب و زیبا تبدیل نموده است. پاهای حیوان کوتاه است. بدن پوشیده از موهای بلند، زبر و سیمی بوده که موهای سطحی بدن خشن و موهای زیرین آن این نرم است و اغلب به رنگ سیاه و براق دیده می شود.

به ندرت ممکن است که این پوشش سفید رنگ و یا سفید خط دار باشد. این پوشش دارای خاصیت ضد آب نیز است. اسکاتیش تریردولایه مو دارد. موی رویی سخت و سفت است و زیر لایه، نرم و متراکم می باشد. پوست اسکاتیش به سرعت خشک می شود، به طوری که لازم استحمام است.

سگ نژاد تریر
اسکاتیش تریر

وزن و قد سگ اسکاتیش تریر (نر و ماده)

وزن سگ نر و ماده اسکاتیش تریر نزدیک به ۸ تا ۱۰ کیلوگرم و قد آن نزدیک به ۲۵ تا ۲۸ سانتی متر می‌باشد.

خصوصیات رفتاری اسکاتیش تریر

اسکاتیش تریر سگی کوچک و سرسخت، بازیگوش با رفتاری دوستانه است. دیده بان بسیار خوبی است. گاهی اوقات لجباز می شود لذا باید از سنین تولگی تحت آموزش های جدی و آرام قرار گیرد. هرگز سگ نژاد تریر را تنبیه بدنی نکنید و با خشونت با آن ها بازی ننمایید. می تواند نسبت به اعضای خانواده (غیر از صاحب خود) حالت تهاجمی داشته باشد.
شاداب، مغرور و باهوش بوده، به هیچ عنوان نسبت به افراد غریبه تمایل و علاقه ای ندارد. معمولا به یک یا دو نفر خو می گیرد و با آن ها زندگی می کند. به پارس کردن و کندن زمین علاقه دارد. پیاده روی و بازی با توپ را نیز دوست دارد ولی برای کودکان پیشنهاد نمی شود.

اگر یک حیاط در اختیارش قرار دهید این سگ ورزشی و کوچک نیازهای بدنی خود را تأمین می کند. به پیاده روی و بازی با توپ به همراه صاحب خود در پارک ها و محیط بیرون علاقه زیادی دارد.
برای نگهداری در آپارتمان مناسب است. داخل خانه پر تحرک بوده، نیازی به حیاط ندارد. همچنین هوای خنک را ترجیح میدهد.

نحوه‌ی مراقبت اسکاتیش تریر

بسیاری معتقدند که اسکاتیش تریرآسان برای حفظ است، اما در واقع این نژاد نیاز به مقدار زیادی نظافت دارد. تنظیم یک جدول نظافت برای سگ تا حدی کار را برای شما آسان تر می کند. موی او نیاز به نظافت هفتگی دارد. عادت های سگ خود را زمانی که او یک توله سگ است آموزش دهید. به پنجه های او اغلب رسیدگی کرده زیرا این نژاد در برابر پاهای خود سگی حساس به شمار میرود.

برس کشیدن و شانه زدن منظم، استفاده از شامپو خشک و استحمام در مواقع ضروری پیشنهاد می شود. موها دوبار در سال نیاز به آرایش توسط متخصص دارد.
ریزش مو در این نژاد کم و ناچیز است. مسواک زدن دندان سگها را حداقل دو یا سه بار در هفته انجام دهید تا باکتری های داخل دهان از بین برود. مسواک زدن روزانه برای جلوگیری از بیماری های لثه و بوی بد دهان ضروری است.

از گونه‌های اسکاتیش تریر ، برخی در حرکت کردن مشکل دارند. آلرژی نسبت به کک و شپش ها، مشکلات پوستی و مشکل فک نیز قابل ذکر است. کوتاه کردن ناخن یک یا دو بار در ماه لازم است.

ایردل تریر

در ادامه به معرفی گونه‌ی دیگری از سگ نژالد تریر به نام ایردل تریر می‌پردازیم:

خصوصیات ظاهری ایردل تریر

منشاء سگ ایردل تریر به نواحی شمالی انگلستان می رسد. در واقع بزرگ جثه ترین نوع تریر محسوب می شود، ولی نسبت به سایر اقوام خود کمتر حالت تهاجمی داشته و علاقه زیادی به شکار موش و سایر جوندگان کوچک دارد. البته به علت جثه بزرگ قادر نیست داخل حفره های لانه این جوندگان وارد شود.

بزرگ جثه ترین نوع نژاد سگ تریر بوده و در واقع سلطان تریرها محسوب می شود. از لحاظ ظاهری سگی با جثه متناسب و خوش فرم است. پوزه آن کشیده بوده، از جلوه های جذاب چهره این حیوان، وجود ابرو، سبیل و ریش برجسته و زیبایی است که توجه هر انسانی را به خود جلب می کند.

گوش ها تا روی پیشانی خم می شود. دم نیز کشیده بوده، رو به بالا قرار می گیرد. بدن پوشیده از مو های زبر، کوتاه و پرپشتی است که در ناحیه پشت حیوان به علت تغییر رنگ، حالتی شبیه زین به خود گرفته است.
به عبارت دیگر رنگ بدن در این ناحیه و همچنین در قسمت دم، سیاه رنگ است در حالی که سایر نقاط بدن پوشیده از موهای خرمایی تا بلوطی است. به شرط این که به خوبی اجتماعی شده باشد، معمولا با کودکان مهربان است. ولی بازی آن ها با بچه های خیلی کوچک توصیه نمی‌شود.

وزن و قد سگ ایردل تریر (نر و ماده)

وزن سگ نر ایردل تریر نزدیک به ۲۳ تا ۲۹ کیلوگرم و قد آن نزدیک به ۵۶ تا ۶۱ سانتی متر می‌باشد، این در حالی است که وزن سگ ماده تقریبا ۲۰ تا ۱۸ کیلوگرم و قد آن ۵۶ تا ۶۱ سانتی متر است.

وزن و قد سگ ایردل تریر (نر و ماده)
وزن و قد سگ ایردل تریر (نر و ماده)

خصوصیات رفتاری ایردل تریر

این نژاد به محبت و احترام نیاز دارد. شجاع و مدافع است و به ندرت با غریبه ها خو می گیرد. سگی باهوش، بازیگوش و با وفا است و می تواند به صورت حرفه ای مورد آموزش قرار گیرد. توله های این نژاد علاقه زیادی به بازی و جست و خیز دارند.

ایردل تریر عاشق جلب توجه است و علاقه دارد صاحب خود را خشنود سازد. آن ها خیلی شاداب هستند ولی در صورتی که به درستی تربیت نشده باشند می توانند به سگی جنجالی و آشوبگر تبدیل شوند.
همچنین می تواند به سادگی بیاموزد و به سرعت به آنچه از او درخواست می شود عکس العمل نشان می دهد. ایردل تریر عاشق مسابقه و رقابت است و معمولا به خوبی با حیوانات دیگر کنار می آید ولی گاهی اوقات نسبت به سگ های دیگر حالت تهاجمی دارد.

این نژاد برای انجام کارهای سخت پرورش یافته و به فعالیت بدنی زیادی نیاز دارد. آن ها عاشق بازی با توپ، شنا، آوردن وسایل و دویدن پشت دوچرخه می باشند. اگر به حد کافی ورزش نکند خیلی زود آزرده و کسل می شود و می تواند به خودش آسیب برساند. البته میزان فعالیت بدنی آن ها پس از دو سالگی کاهش می یابد.

نکاتی در مورد نگهداری ایردل تریر

ایردل تریر برای نگهداری در آپارتمان توصیه نمی شود. آن ها خیلی پر تحرک هستند و حداقل به یک حیاط متوسط برای زندگی نیاز دارند.
ایردل تریر دارای پوشش مضاعف و موهای کوتاه و زبر است. موهای آن را باید دوبار در سال تمیز و کوتاه کرد. شانه زدن روزانه کافی است. مو و ریش آن ها به سادگی کثیف می شود به همین دلیل باید ریش آن ها را روزانه شست تا آثار و باقی مانده غذا تمیز شود. ریزش مو در این نژاد کم است.
نژاد مقاومی است ولی گاهی دچار عفونت چشم و پوست می گردد. اگر پوست سگ شما خشک است باید به غذای او روغن های امگا-۳ و امگا-۶ اضافه کنید.

امروزه به عنوان سگ نمایش، سگ نگهبان، و گاه به عنوان یک سگ همه کاره در اداره پلیس از آن استفاده می شود. جویدن یکی از عادت های مورد علاقه ایردل تریراست. او هر چیزی را می جود و زمانی که شما در خانه نیستید باید او را در یک جعبه و یا لانه امن با اسباب بازی های محکم قرار دهید.

در ادامه‌ی معرفی سگ نژاد تریر به معرفی اسکای تریر می‌پردازیم:

خصوصیات ظاهری و رفتاری اسکای تریر

این حیوان سگی چالاک، زیبا با سر طویل و کشیده، بینی سیاه رنگ و گوش هاپر مانند و برافراشته است ولی گاه به شکل افتاده و آویزان در می آید. پاها نیز قوی و توپر است. از لحاظ ظاهری، طول بدن دو برابر ارتفاع آن بوده، به وسیله موهای انبوه کشیده شده از هر دو سمت به پایین پوشیده شده است. البته زیبایی و شکوه موهای این حیوان در سال سوم زندگی به بالاترین حد خود می رسد. موها بلند و پشمی و یا سیم مانند بوده، تمام صورت را نیز پوشانده است و رنگ آن خاکستری تا آبی تیره و یا خاکستری روشن می باشد.

حیوانی با وقار و چالاک است و علاقه زیادی به کودکان دارد. همچنین می تواند به عنوان سگی دست آموز، خوب و مناسب در آپارتمان نگهداری شود. در عین حال حیوانی بسیار جنگجو بوده، در بر افراد غریبه محتاط عمل می کند. به دلیل بلندی موهای بدن نیازمند تیمار روزانه و منظم است.

اسکای تریرها به بهترین وجه به تکنیک های آموزشی مثبت، لحن قوی و استوار پاسخ مثبت می دهند. آنها ذهن خود را دارند و در صورت انتخاب می توانند سخت تمرین کنند.

وزن و قد سگ اسکای تریر (نر و ماده)

وزن سگ نر اسکای تریر نزدیک به ۱۱٫۵ کیلوگرم و قد آن نزدیک به ۲۵٫۵ سانتی متر می‌باشد، این در حالی است که وزن سگ ماده تقریبا ۱۰ کیلوگرم و قد آن ۲۵٫۵ سانتی متر می‌باشد.

نکاتی در مورد اسکای تریر

اسکای تریر به مقدار کمی فعالیت بدنی نیاز دارد. برای نگهداری در آپارتمان مناسب است. اصولا در داخل خانه پر تحرک است و نیازی به حیاط ندارد. موهای صاف و بلند او به آراستن منظم نیاز دارد در غیر این صورت به حالت گره خورده در می آید. موهای توله ها نسبت به بالغین متفاوت بوده، ممکن است چندین سال طول بکشد تا موها به حالت نهایی خود در آید. ریزش مو در این نژاد متوسط است. سگ بسیار سالمی می باشد و بیماری خاصی قابل ذکر نیست.

سگ نژاد تریر
وزن و قد سگ اسکای تریر (نر و ماده)

جهت اطلاعات بیشتر در مورد سگ نژاد تریر می‌توانید به ویکی پدیا مراجعه نمایید. شما همچنین می‌توانید جهت خرید و فروش اینترنتی انواع حیوانات خانگی نظیر کبوتر، گربه، سگ و غیره به سایت یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید.

10 دیدگاه دربارهٔ «معرفی سگ تریر‌ و ویژگی های جذاب این نژاد»

  1. من چند وقته یه سگ از این نزاد دارم خیلی باهم خوب بودیم باهاش بازی میکردیم خاب بودم میومد اذیتم میکرد تا باهاش بازی کنم ولی الان چند وقتیه که هیچکار نمیکنه فقط میشینه بنظرتون چکار کنم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *