دستی کردن مرغ عشق وحشی

آموزش اصولی دستی کردن و رام کردن مرغ عشق

طوطی‌ها پرندگانی باهوش و سرگرم‌کننده هستند که در بسیاری از خانه‌ها به‌عنوان حیوان خانگی از آن‌ها نگهداری می‌شود، مرغ عشق نیز از خانواده طوطی‌هاست. اگرچه رام کردن یک طوطی کار سختی نیست؛ اما فرایند رام کردن آن‌ها به زمان، صبر و پشتکار نیاز دارد. سؤالی که در اینجا ممکن است برای شما پیش بیاید این است که چگونه مرغ عشق را دستی کنیم؟

دستی کردن مرغ عشق وحشی مراحل خاصی دارد که در ادامه مطلب آن‌ را به‌خوبی توضیح خواهیم داد. اگر از این کار لذت ببرید و آن را با علاقه انجام دهید، یک تجربه به‌یادماندنی و باارزش خواهید داشت.

جلب اعتماد کردن مرغ عشق

برای برقراری رابطه‌ای صمیمانه و اهلی شدن مرغ عشق، بهتر است که ابتدا اعتماد او را جلب کنید؛ برای این کار باید موارد زیر را رعایت کنید.

اجازه دهید تا با محیط اطراف آشنا شود

پس از اینکه مرغ عشق را به خانه آوردید، اجازه دهید تا با محیط جدید آشنا و سازگار شود. در غیر این‌صورت، در همان ابتدا رفتارهای پرخاشگرانه‌ای از مرغ عشق می‌بینید.

مرغ عشق‌ها پرندگان حساسی هستند و اگر فضای اطراف آن‌ها متشنج باشد، عصبی و ناآرام می‌شوند.

اگر به‌تازگی مرغ عشقی خریده‌اید، باید حدود ۲ هفته به او فرصت دهید تا به محیط جدید خود عادت کند. در این مدت فقط آب و غذا در اختیارش بگذارید؛ تا احساس صمیمیت بیشتری کند.

برای دستی شدن مرغ عشق در این بازه زمانی دوهفته‌ای، در صورت امکان مرغ عشق خود را در یک اتاق پر رفت‌وآمد قرار دهید. اگرچه ممکن است این کار نادرست به نظر برسد و به پرنده استرس وارد کند؛ اما حضور او در یک اتاق شلوغ باعث می‌شود به انسان‌ها و رفت‌وآمد عادت کند. انسان‌ها را به چشم یک تهدید نمی‌بینند.

توجه داشته باشید که طوطی‌ها شنوایی حساسی دارند، پس برای فراهم کردن محیطی بدون استرس برای مرغ عشق، تا حد امکان صداهای داخل اتاق را کاهش دهید.

مرغ عشق را نزدیک خود نگه دارید

یکی از راه های دستی کردن مرغ عشق وحشی این است که او را نزدیک خود نگه دارید.

برای اینکه پرنده به شما اعتماد کند و بهتر بتواند با شما ارتباط برقرار کند، باید در اکثر اوقات روز کنار شما باشد. با این روش پرنده با رفتار و حرکات شما بیشتر آشنا می‌شود و پس از گذشت یک هفته آرام‌تر خواهد شد.

مرغ عشق را نزدیک خود نگه دارید

به‌طور مثال، زمانی که مشغول انجام فعالیت‌های روزانه خود هستید (مطالعه، تماشای تلویزیون، ورزش و …) قفس مرغ عشق را در نزدیکی خود قرار دهید. با این روش پرنده از رفتارهای شما آگاه می‌شود و از حرکات دست شما نمی‌ترسد.

همان‌طور که مشخص است آموزش دستی کردن مرغ عشق بالغ بسیار سخت‌تر و وقت‌گیرتر از یک جوجه مرغ عشق است. بهتر است هنگامی‌که مرغ عشق شما جوجه است، برای اهلی کردن او اقدام کنید.

با پرنده صحبت کنید

برای دستی کردن مرغ عشق وحشی باید سعی کنید با او صحبت کنید.

بدون اینکه به مرغ عشق دست بزنید؛ سعی کنید با او ارتباط برقرار کنید. در این مرحله نیز باید بسیار آرام و صبور باشید تا پرنده دچار اضطراب نشود.

توجه داشته باشید که برای اهلی کردن مرغ عشق، با او تماس چشمی برقرار نکنید؛ زیرا چشم‌های مرغ عشق در دو طرف سرش قرار دارد. در طبیعت حیواناتی که چشم‌هایشان در دو طرف است، معمولاً شکار می‌شوند.

ازآنجایی‌که چشم‌های انسان در جلوی سر قرارگرفته، نگاه کردن مستقیم به مرغ عشق این احساس را در او ایجاد می‌کند که شما شکارچی هستید و سبب ترسیدن پرنده خواهد شد.

اگر دوست دارید بعد از دستی کردن مرغ عشق، حرف زدن را به او یاد دهید؛ مقاله «سخنگو کردن مرغ عشق» را بخوانید. 

دست خود را بیرون قفس قرار دهید

با انجام این کار، مرغ عشق دست شما را به‌عنوان یک تهدید نمی‌بیند، انجام این کار در رام کردن مرغ عشق تأثیر بسزایی دارد و کمک زیادی می‌کند.

همچنین لحن آرام شما به کاهش اضطراب پرنده کمک می‌کند. حدود یک هفته به مرغ عشق خود فرصت دهید؛ تا به دست شما در خارج از قفس به‌خوبی عادت کند.

دست خود را به داخل قفس مرغ عشق ببرید

قدم بعدی در اصولی دستی کردن مرغ عشق وحشی این است که دست خود را به داخل قفس مرغ عشق ببرید.

برای انجام این کار، درِ قفس را به‌آرامی باز کنید و مطمئن شوید که پرنده از باز شدن درِ قفس نترسیده است. مرغ عشق یا هر چیز دیگری را که در قفس قرار دارد را نباید لمس کنید.

هدف این است که طوطی با قرار گرفتن دست شما در فضای داخلی قفس، آشنا شود.

ابتدا شاید بترسد و خود را به دیواره‌های قفس بکوبد؛ اما پس از گذشت یک هفته و انجام مداوم این کار، به دست شما در داخل قفس عادت می‌کند.

دستی کردن مرغ عشق وحشی

اگر از گاز گرفتن مرغ عشق می‌ترسید، یک حوله به دوردست خود بپیچید. همچنین برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی به شما پیشنهاد می‌کنیم مقاله «چند توصیه مهم برای رفتارشناسی مرغ عشق» را مطالعه کنید.

دستتان را با خوراکی‌هایی مانند ارزن پُر کنید!

به‌آرامی دست خود را به مرغ عشق نزدیک کنید و ببینید آیا برای خوردن خوراکی‌ها به سمت دست شما حرکت می‌کند یا نه. اگر پرنده ترسید، بی‌حرکت ماند و یا به سمت دیگری از قفس پرواز کرد، ناامید نشوید.

این کار را حداقل در ۳ الی ۵ مرتبه در روز تکرار کنید و در هر بار دست خود را به مرغ عشق نزدیک‌تر کنید. درنهایت، آن‌ها با دست شما و غذا خوردن از دست شما عادت می‌کنند.

هر بار که می‌خواهید آب و غذای مرغ عشق را عوض کنید، یک خوراکی در دست داشته باشید. انجام این کار او را تشویق می‌کند تا از دست شما نترسد و به یک مرغ عشق دست‌آموز تبدیل شود.

این مرحله ممکن است از چند روز تا چند هفته طول بکشد، پس با صبر و پشتکار این مرحله را پیگیری کنید.

پیشنهاد می‌کنم مقاله «غذای مناسب برای پرورش مرغ عشق» را مطالعه کنید؛ تا بدانید مرغ عشق به چه غذایی علاقه‌دارد.

دستی کردن مرغ عشق

پس از اتمام مراحل جلب اعتماد مرغ عشق، زمان آن رسیده که نحوه دستی کردن مرغ عشق وحشی را بررسی کنیم.

مرغ عشق را ترغیب به ایستادن روی انگشت خود کنید

یکی  دیگر از راه‌های آموزش دستی کردن مرغ عشق وحشی این است که پرنده را مجبور به ایستادن روی انگشت خود کنید.

برای انجام این کار دست خود را داخل قفس مرغ عشق ببرید، از همان حرکات آهسته و صدای آرامی استفاده کنید که برای جلب اعتماد او استفاده کردید.

به‌آرامی انگشت سبابه خود را از زیر قفسه سینه مرغ عشق، به سمت پاها ببرید؛ سپس با لمس کردن پاهای پرنده او را ترغیب کنید که روی انگشت شما بایستد.

اگر احتمال می‌دهید که مرغ عشق دست شما را گاز می‌گیرد، حتماً حوله‌ای دور دست خود بپیچید. البته برخی‌ها می‌گویند، ممکن است حوله باعث ترس پرنده شود و باید گاز گرفتن آن را تحمل کنید.

اگر مرغ عشق شما برای این کار دو دل است، با ریختن مقداری ارزن بین انگشت شست و سبابه، او را ترغیب کنید.

مرغ عشق را ترغیب به ایستادن روی انگشت خود کنید

همیشه به یاد داشته باشید که تربیت مرغ عشق دستی نیاز به صبر و حوصله دارد.

دستتان را ثابت نگه دارید

 هنگامی‌که مرغ عشق روی انگشتتان آمد، دست خود را تا حد امکان ثابت نگه دارید.

اگر پرنده روی انگشت شما آمد و مدت‌زمانی را به‌عنوان نشیمنگاه روی آن نشست، به او برای تقویت رفتار مثبتش پاداش دهید.

این کار را به‌طور مکرر در هرروز انجام دهید؛ تا برای مرغ عشق عادی شود و دست شما را به‌عنوان یک نشیمنگاه ببیند؛ نه ابزاری استرس‌زا.

مرغ عشق را از قفس بیرون بیاورید

حالا که مرغ عشق راحت روی دستتان قدم می‌گذارد، وقت آن است که او را از قفس بیرون بیاورید. این مرحله در دستی کردن مرغ عشق وحشی بسیار لذت‌بخش است.

برای خارج کردن مرغ عشق، از حرکات آهسته و صدای آرام‌ استفاده کنید.

شاید پرنده تمایلی به ترک کردن قفس خود نداشته باشد، زیرا قفس محل زندگی و آسایش آن‌هاست؛ پس لطفاً صبور باشید و آن‌ها را با خوراکی به بیرون آمدن تشویق کنید.

چند نکته برای بیرون آوردن مرغ عشق از قفس

اگر پس از بیرون آوردن مرغ عشق، پرنده پرواز کرد و به سمت قفسش برگشت، یک امر طبیعی است و با حرکات ناگهانی و سریع او را نترسانید.

اگر طوطی شما پرواز کرد و به سمت دیگری رفت، او را تعقیب نکنید؛ چون در این حالت به شما به‌عنوان یک شکارچی نگاه می‌کند.

صبر کنید تا مرغ عشق در یک جا بنشیند و با آرامش به سمت او بروید، سپس انگشت خود را دراز کنید تا روی انگشت شما بیاید.

اگر مرغ عشق به داخل قفس خود پرواز کرد، اجازه دهید مدتی استراحت کند و سپس دوباره امتحان کنید.

در طول دوره دستی کردن مرغ عشق وحشی ،برای بیرون آوردن مرغ عشق از قفس حداقل به دو هفته تمرین روزانه نیاز دارید.

صبور باشید و باحوصله این مرحله را طی کنید، در صورت انجام یک حرکت اشتباه، ممکن است فرایند رام کردن مرغ عشق چندین روز به تعویق بیافتد.

با مرغ عشق خود به اتاق‌های مختلف بروید

هنگامی‌که مرغ عشق روی انگشت شما در خارج از قفس نشسته است، او را به اتاق‌هایی ببرید که برای او ناآشنا است. حمام نیز یکی از جاهایی است که باید او را ببرید؛ زیرا پرنده به حمام کردن نیاز دارد.

مطالعه مقاله «حمام کردن و شستن مرغ عشق» به شما در این زمینه کمک می‌کند.

مرغ عشق را به هر اتاقی می‌برید، بهتر است آینه و پنجره‌های آن را بپوشانید، زیرا ممکن است انعکاس نور در آن‌ها موجب استرس پرنده شود.

در اتاق نباید چیزی وجود داشته باشد که برای مرغ عشق خطر داشته باشد یا به او استرس وارد کند.

اگر در اتاق پنکه‌ای روشن است، حتماً باید آن را خاموش‌کنید تا خطری پرنده را تهدید نکند.

حیوانات خانگی دیگر نیز می‌توانند به مرغ عشق شما استرس وارد کنند؛ پس آن‌ها را نیز از اتاق دور کنید.

پرسش و پاسخ

ازآنجایی‌که مرغ عشق‌ها اخلاق متفاوتی دارند، زمان یکسانی برای دستی کردن آن‌ها وجود ندارد. شما با محبت کردن بیشتر و نوازش آن‌ها می‌توانید زودتر آن‌ها را دستی کنید.

دستی کردن مرغ عشق‌های وحشی کمی سخت‌تر و وقت‌گیرتر از یک مرغ عشق معمولی است. شما با تلاش و رعایت نکات و اصول مهمی که گفته شد می‌توانید حتی یک مرغ عشق بسیار وحشی را دستی کنید.

گاهی اوقات بعضی از پرنده‌ها بیشتر از سایرین، ویژگی‌های طبیعی و وحشی خود را حفظ می‌کنند؛ اما شما صبور باشید و به تلاش خود ادامه دهید.

صبر و آموزش دادن مداوم و همچنین با ملایمت رفتار کردن، می‌تواند به شما کمک کند تا مرغ عشق از شما نترسد.

در ابتدا تلاش کنید که روی انگشت شما قدم بگذارد و بعد دستتان را به‌آرامی از قفس بیرون بیاورید.

 بله. هرگز مرغ عشق را با سرعت نگیرید، با این کار او هرگز به دست‌های شما اعتماد نخواهند کرد و کار آموزش برای شما سخت می‌شود.

سخن پایانی

مرغ عشق یک طوطی دوست‌داشتنی و بازیگوش است و دستی کردن این پرنده می‌تواند لذت‌بخش باشد. اهلی کردن مرغ عشق ممکن است کار آسانی باشد؛ اما نیاز به صبر و حوصله بسیار زیادی دارد.

برای بهتر دستی کردن مرغ عشق وحشی لازم است که تمام مراحل گفته‌شده را به ترتیب و حوصله انجام دهید. فرایندی طولانی است اما نتیجه خواهد داد. مهم‌ترین نکته در دستی کردن مرغ عشق این است که از انجام تمرین‌ها خسته نشوید و با مرغ عشق خود بامحبت رفتار کنید. هرچه رفتارتان دوستانه‌تر باشد، پرنده زودتر دستی و رام می‌شود.

در این مقاله سعی کردیم دستی کردن مرغ عشق وحشی  را به شما آموزش دهیم. اگر قصد دستی کردن مرغ عشق خود را داشتید، می‌توانید به کمک این مقاله به بهترین نحو این کار را انجام دهید.

همچنین اگر به دنبال خرید و فروش مرغ عشق و یا سایر حیوانات خانگی و لوازم جانبی آن‌ها هستید، توصیه می‌کنم از سایت یا اپلیکیشن واسط کالا استفاده کنید. کافی است اپلیکیشن واسط کالا را دانلود کنید و مطلب موردنظر خود را در آن جست‌وجو کنید.

از اینکه تا انتهای مطلب واسط پت را همراهی کردید سپاسگزاریم.

منبع

wikihow.com

51 دیدگاه دربارهٔ «آموزش اصولی دستی کردن و رام کردن مرغ عشق»

  1. سلام کاربر گرامی
   در مقاله «تولید مثل مرغ عشق» در مورد تخمگذاری و تقویت کردن مرغ عشق هنگام تولید مثل، توضیح داده شده است.
   بعد از اینکه جوجه های مرغ عشق از آب و گل در آمدند و به والیدن نیاز نداشتند، والدین میتوانند دوباره جفتگیری کنند؛ هر پروسه جفتگیری، تخمگذاری، به دنیا آمدن جوجه و در آخر مستقل شده آن‌ها حدود ۳ ماه طول میکشه. عین در سال یک جفت مرغ عشق میتواند حدود ۴ مرتبه تخمگذاری کنند.

  1. سلام دوست عزیز
   بله، مرغ عشق رو هم اگر از سن کم آموزش بدیم، میتونه چیزهای مختلفی رو یاد بگیره. البته نباید انتظار داشت یک مرغ عشق مثل طوطی کاسکو حرف بزنه و استعداد یادگیری زیادی داشته باشه.

  1. سلام وقت بخیر
   بهترین سن برای دستی کردن مرغ عشق، بین ۶ هفتگی و ۴ ماهگی هست
   درمورد روش دستی کردن مرغ عشق در همین مقاله به طور کامل توضیح داده شده است
   ممنون از اینکه مطالب وبسایت واسط پت رو دنبال می کنید

 1. سلام ممنونم از سایت خوبتون ✨🙂
  من یه مرغ عشق دارم که بعضی وقتا که با ملایمت باهاش حرف میزنم برای گفتن بله آروم چشماش رو باز و بسته می‌کنه
  وقتی می خوام بهش دست بزنم منقارشو آماده گاز گرفتن می‌کنه
  خیلی وقته دارمش از وقتی که اسفنجیش رنگ نگرفته بود
  بعد اینکه ماده هستش و همینطوری بابام گرفتنش از روی درخت
  می خواستم بدونم الان به سختی دستی میشه؟

 2. مرغ عشق من اینطوریه که وقتی دستمو میبرم تو قفس که بیارم مش بیرون بال بال میزنه و الان در قفسو باز گذاشتم بیرون نمیاد
  و ماده هست و تکی خریدمش باقفسش، یه توپ هم داخل قفسش کزاشتم با از اون ظرف آب ها و ضرف غذای مخصوص
  و نشته روی میله ی ظرف غذاش و زیاد تکون نمیخوره و یکم ازم میترسه و دیوز خریدمش

 3. سلام من امروز دوتا مرغ عشق خریدم یکی نر ک رنگش سفید است و یکی ماده ک‌رنگش زرد است و فروشنده گفت‌۸ ماهشون هست ایا میتونم دستیشون کنم؟؟؟

 4. سلام من امروز مرغ عشق اهلی گرفتم رو دستم میان اما میخام ناز کنم گاز میگیره دوتا شون هم اهلین اینارو جدا کنم وحشی نشن یا نمیشن چکار کنم که وحشی نشن

 5. تروخدا کمک کنید من نزدیک ۳ ماهه دو تا مرغ عشق خریدم وقتی ۳ ماهه بدن خریدم همیشه پیششونم فقط دوبار اوردمشون بیرون رو دست میان از دستم غذا میخورن ولی بیرون میان و گاز میگیرن تروخدا بگید چیکار کنم لطفا چیکار کنم اهلی شن.

 6. سلام و عرض ادب
  ممنون از مقاله ای که نوشتید
  ولی من ی جایی خونده بودم که اگه مرغ عشق به آینه نگاه کنه افسرده میشه
  درست؟

  1. سلام متین عزیز
   خیلی ممنون از نظر زیباتون. این موردی ام که گفتید مربوط میشه به زمان هایی که مرغ عشق به صورت مداوم و زمان زیادی و جلو آینه باشه.
   بازم به ما سر بزنید.

 7. من می‌خواهم مرغ عشقم را از قفس بیرون بیارم من را گاز میگرد یا فرار می‌کند و جفتش جیغ می‌زند
  شما که این هم اطلاعات دارید لطفا راهنماییم کنید که چکار کنم
  حتی روز ساعت ها پیشان هستم

  اگه راهنماییم کنید ممنونم
  و ممنونم از سایت خوبتون

 8. موسی مزعل مزرعی

  سلام مرغ عشق دارم جوجه بودن بزرگ که شدن از پدر ومادر جداشون کردم الان یکی از جوجه ها هی چب وراست همیشه در حال حرکته نیاز به نر دارد یا طبیعیه

 9. سلام من یه جفت مرغ عشق دارم قبل از اینکه بیارم خونه خودم دستی بودن ولی از موقعی که اومدم خونه من وحشی شدن دوباره
  میشه بگین باید چیکار کنم

 10. امیر حسین ممبینی

  سلام من هفت ماه پیش یک جفت مرغ عشق خریدم تقذیه مناسبی هم دارن ولی تخم نگذاشتن هنوز شاید توی ان هفت ماه سه بار رفت توی لونه بعضی وقت ها گاز میگرن ولی وقتی دستم رو توی قفس میبرم میترسن و فرار میکنن باید چکار کنم هم برای تخم گذاری و دستی کردن
  لطفا راهنمایی کنید

  1. سلام کاربر گرامی
   در هنگام غذا دادن به پرنده هرگز حرکات تند و ناگهانی از خود بروز ندهید چرا که پرنده، شما را به عنوان محرک خطرناک شناسایی کرده و عکس‌العمل دفاعی را از خود بروز خواهد داد.

 11. سلام ببخشید من دو سه روزه که یک مرغ عشق بالغ خریده ام و دوست دارم باهاش رفیق بشم و بیاد روی دستم.من نزدیک قفسش میشم نمی‌ترسه اما وقتی که دستمو داخل قفس میبرم فرار می‌کنه میشه بگید چیکار کنم

  1. سلام کاربر گرامی
   هنوز به شما عادت نکرده و ترس و استرسی که از محیط و شما دارد دلیل این رفتار اوست. به تکرار این کار اسرار نکنید؛ زیرا باعث افزایش بیشتر استرس پرنده می‌شود. از راه دوستی امتحان کنید. با اسباب بازی و هدیه آن را آرام کنید تا با شما خو بگیرد.

 12. سلام من مرغ عشق ۲ ساله نرم که با جفتش جفت گیری کرده والان جفتش چند تا تخم گذاشته اهلی اش کردم ولی نمیدانم چرا وقتی از قفس بیرونش میاورم منقارش را به هم می‌زند من سعی می‌کنم با حرف زدن و نوازش آرامش کنم‌ ولی ارام نمیشود به نظر شما به این کار ادامه بدم یا نه؟

  ❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤ممنون از شما❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤

  1. سلام
   سعی کنید در دو قفس جداگانه باشند و با هم بیرون نباشند تا بیشتر به هم عادت کنند و هم دیگر را بشناسند. پرنده‌ی شما هنوز به زمان نیاز دارد.
   البته یکی از راه هایی که پرنده ها بازی می‌کنند زدن نوک‌های همدیگر است. آن‌ها در حین بازی نوک های همدیگر را گرفته و به هم قفل می کنند. به رفتار آنها بیشتر دقت کنید.
   ممنون که به وبلاگ ما سر زدید.

 13. سلام من یک مرغ عشق دارم می خوام سخنگو شه سه ماهه هم است ایا بخاطر اینکه عروس هلندی بغل قفس اونه بهم اهمیت نمیده چون خیلی عروسمو دوست داره

 14. سلام یه سوال وقتی دستم و میبرم توی قفس مرغ عشقام بیش از حد می ترسن یه روزه دارمشون ایا طبیعیه یا نع چون خیلی خیلی می ترسن

  1. سلام وقت بخیر، بله کاملا طبیعیه.
   با انجام روش‌هایی که در مطلب بالا گفته شده مطمئنا می‌تونید مرغ‌های عشق خود را دستی کنید.

 15. سلام من مرغ عشقام اهنگ میخونن ولی حرف نمیزنن و پسره فقط با محکم گاز گرفتن دستم میاد سمتم و اصلا رفتار خوبی نشون نمیدن هرچند که بهشون میوه های اسباب بازی های مورد علاقشونو بهشون میدم و حرف میزنم باز هم بد رفتاری میکنن

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *