لانه کبوتر باید چگونه باشد؟

محل نگهداری کبوتر باید مشخصات ذیل را داشته باشد؛ که بسیار حیاتی و ضروری است و عدم رعایت آن باعث بیماری‌هایی نظیر نیوکاسل و گاهاً از بین رفتن کبوتر می‌گردد.

آنچه در ادامه می‌خوانید

هوای آزاد و تمیز

نباید همه جای آشیانه بسته بوده و هیچ پنجره یا منفذی نداشته باشد، بلکه باید طوری ساخته شود که جریان هوا در همه شبانه‌ روز، برقرار بوده و همه اوقات هوای تمیز به کبوتر برسد.

هوای بسته به‌سرعت بوگرفته و باعث مریضی و حداقل کسالت کبوتر می‌شود. لذا محل نگهداری کبوتر باید دارای هوای آزاد و تمیزی باشد.

عدم نم و رطوبت در محل نگهداری کبوتر

کف گنجه (لانه) نباید نم و خیس باشد، جای خیس و نم‌دار حیوان را سریع مریض می‌کند.

منظور از محل نم‌دار و خیس، «فضله‌های» کبوتر نیست، چون فضله‌های کبوتر اگر مکان خشک باشد به‌ زودی خشک می‌شود. هرچند بهتر است هرازگاهی فضله‌ها را از کف لانه جمع‌آوری نمود، ولی فضله‌های کبوتر باعث نم‌دار شدن و رطوبت گنجه نمی‌گردد، بلکه منظور از لانه نم‌دار و خیس، به‌اصطلاح رطوبت و آب در کف و دیوار لانه است.

به هر دلیلی که وجود داشته باشد. رطوبت، یکی از دشمنان اصلی چهارگانه (هوای مانده، موش، غذای آلوده، رطوبت) بوده و بسیار برای حیوان مضر است.

در ادامه در مورد بیماری‌های راجع به کبوتر مانند نیوکاسل صحبت می‌کنیم.

حیوانات موذی

وجود حیوانات موذی مخصوصاً «موش» که یکی از دشمنان سرسخت کبوتر است باعث یک سری مریضی می‌شود به نام سامن اینلا که برعکس باور عمومی که علائم این مرض‌ها را نیوکاسل می‌دانند، نیوکاسل شامل «سرگیجه» و «بال گرفتگی» و «پا گرفتگی» منجر به تورم مفصل حیوان می‌گردد، مرضی است که باعث‌وبانی آن موش است.

فضله موش شبیه دانه می‌ماند کبوتر با خوردن آن دچار بیماری می‌شود. محل نگهداری کبوتر باید طوری باشد که از ورود موش‌ها به آن حتی الامکان جلوگیری شود تا اینکه کبوتر به بیماری‌هایی نظیر نیوکاسل دچار نشود.

بیماری های کبوتر
بیماری های کبوتر

محل نگهداری کبوتر باید آفتاب‌گیر باشد!

محل نگهداری کبوتر باید رو به آفتاب (جنوب) و یا به‌اصطلاح آفتاب‌گیر باشد. به قول جهانگرد فرانسوی منبع بزرگ ضدعفونی در ایران آفتاب تابان و فراوان آن است؛ که با تابش خود لانه و کاشان را از آلودگی‌ها پاک و خشک می‌نماید.

غیر از ضرورت نور مستقیم خورشید جهت لانه کبوتر، نور خورشید جهت بدن حیوان نیز لازم است و لانه رو به آفتاب، سود دوگانه در بردارد و برای رشد و نمو جوجه‌ها نیز سودمند است.

نوع و شکل گنجه و لانه

لانه کبوتر را که اصطلاحاً «گنجه» می‌نامند به شکل‌های مختلف و سایزهای گوناگون می‌توان ساخت.

بنا بر تعداد کبوترها، سایز و اندازه و تعداد لانه‌ها برآورد و ساخته می‌شوند. منتهی در ضمن این‌که سلیقه‌های مختلفی را می‌توان در شکل و اندازه اعمال کرده، استانداردهایی هم وجود دارد که باید هنگام ساخت و پرورش حیوان مدنظر قرارداد.

اندازه لانه و محل نگهداری کبوتر باید چقدر باشد؟

ظرفیت لانه باید با تعداد کبوتری که در داخل آن قرار می‌دهیم تناسب داشته باشد. برای مثال جهت نگهداری ۵۰ قطعه کبوتر، اندازه لانه باید حداقل ۲ متر در ۳ متر یعنی ۶ مترمربع باشد.

با ارتفاع حداقل ۲ متر و هر چه قدر تعداد کبوتر بیشتر یا کمتر باشد به نسبت همین اندازه می‌شود لانه را بزرگ‌تر یا کوچک‌تر ساخت.

اندازه لانه
اندازه لانه

نی بندی

کبوتر دوست دارد بلندتر از سطح لانه ایستاده و یا استراحت کند. برای تأمین این منظور، نیز استفاده بهینه از لانه، چوب بستنی که اصطلاحاً «نی بندی» نامیده می‌شود، درست می‌کنند که طریقه آن به این صورت است که معمولاً طول بزرگ لانه را انتخاب چوب‌هایی به قطر32 و یا 42 سانتی‌متر و یا «نی» معمولی به قطر حدود ۲ سانتی‌متر به صورت افقی و به فاصله ۲۵ الی ۳۰ سانتی‌متر روی‌هم به حداقل دو عدد و چوب‌های عمودی (پایه) به‌ وسیله میخ و یا پیچ و یا سیم بسته و محکم می‌کنند.

بعضی‌ها برای آسایش بیشتر کبوتر و جلوگیری از دعوای آن‌ها تعداد چوب‌های عمودی را مساوی چوب‌های افقی زده و حالت چهارخانه به نی بندی می‌دهند که هم قشنگ‌تر و محک هم آسایش بیشتر حیوان را فراهم می‌کند.

کف لانه

معمولاً افراد دارای مهارت، کف لانه را با ملات گچ‌ وخاک به جهت مزایای آن به قطر ۳ یا ۴ سانتی‌متر می‌پوشانند و حسن آن این است که، اول گچ‌ وخاک خاصیت جذب آب دارد و هنگامی‌که حیوان فضله می‌اندازد، زود خشک می‌شود، دوم اینکه اگر دانه بعد از تمیز کردن کف لانه به حیوان داده شود، به علت نرم بودن کف لانه از آسیبی که به نوک حیوان (از سیمان و یا موزاییک) می‌رسد، جلوگیری می‌شود.

سوم اینکه سیمان و موزاییک در تابستان گرم و در زمستان سرد می‌شود ولی «گچ‌ وخاک» تأثیر کمتری از سرما و گرمای محیط گرفته و از رنجش پای حیوان نسبت به سیمان و موزاییک ممانعت می‌گردد و به‌طورکلی جهت کف لانه، مصالح گرم و نرمی محسوب می‌گردد. در ادامه راهی را معرفی می نماییم که به وسیله‌ی آن کبوتر می‌تواند به محل نگهداری ‌اش بازگردد.

کف لانه
کف لانه

جلد کردن کبوتر

جَلد کردن کبوتر، یعنی شناساندن بام و محل زندگی کبوتر به او، و آماده کردن آن برای پرواز و عادت دادنش به محل زندگی در حالتی که همیشه به نقطهٔ نگهداری‌اش باز گردد. برای جلد کردن کبوتران، چندین پر اصلی آنان را که در اصطلاح شاهپر نامیده می‌شود با نخ یا سنجاق ، به طریقی خاص می بندند، یا چند شاهپر از هر بال را از نیمه قیچی می‌کنند و یا میکنند (برای جوجه کبوتر کشیدن یا همان کندن اصلا مناسب نیست)و دست کم به مدت دو هفته، آن‌ها را روزی چند ساعت خارج از لانه، به اصطلاح «آفتاب» و «آب تنی» می دهند. این کار حیوان را به محل زندگی خود آشنا و علاقمند می‌سازد.

کلام آخر

به پایان مقاله معرفی خصوصیات محل نگهداری کبوتر رسیدیم، امیدواریم که برای شما مفید بوده باشد.

جهت خرید و فروش اینترنتی انواع حیوانات خانگی نظیر سگ، گربه، کبوتر و غیره می‌توانید به سایت یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید.

منبع: کبوتر در ایران و جهان

60 دیدگاه دربارهٔ «لانه کبوتر باید چگونه باشد؟»

  1. سلام وقت بخیر
   اگر کبوتر نر علاقه ای به جفت شدن با کبوتر ماده را ندارد، سعی کنین آن را به مدت چند روز از ماده جدا کنید و تمامی اقدامات برای مست کردنش را انجام دهید. بعدش کبوتر نر را با یک ماده در آشیانه تنها قرار دهید.
   ممنون از اینکه مطالب وبسایت واسط پت رو دنبال می کنید

 1. سلام
  دوتا کبوتر روی پکیج لونه درست کردن و دوتا هم تخم گذاشتن. چقد طول میکشه جوجه ها از تخم دربیان؟ چقد طول میکشه بعدش جوجه ها بتونن پرواز کنن و برن؟ ممکنه تو این فاصله کبوترا دوباره تخم بذارن ؟

  1. سلام وقت بخیر
   معمولا پس از ۲۵ الی ۳۰ روز از اولین جفت گیری ، جوجه ها از تخم ها خارج می شوند.
   حدود ۵روزی طول میکشه تا پرواز کنند بازم بستگی به خود جوجه داره
   ممنون از اینکه مطالب وبسایت واسط پت رو دنبال می کنید

   1. ممنون از پاسخگوییتون
    امروز پرنده ها نیومدن لونشون
    من زمانیکه متوجه حضورشون روی پکیج شدم فقط یه عکس انداختم تا ببینم تو چه وضعیتین اصلا دست نزده بودم حالا ممکنه بوی انسان گرفته باشن و بخاطر همین نیومده باشن یا دلیل دیگه داره ؟

  1. سلام مبین جان
   مقداری خاک، گچ و آب مخلوط کنین و کف حلب را با آن بپوشانین؛ شاید اینطوری کبوتر تشویق بشه و بره داخل حلب تخم بذاره.

 2. سلام چن روز پیش گربه اومد ۱ کبوتر اومو برد بعد بقیعه فرار گردن دیگ اصلا نمی یاین فقط پشت بام می مونن شب ام نمی یان لونشون چیکار کنم تا بی یان لونشون ؟

  1. داش شب برو از بالا پشت بوم بگیریشون بال هاشون رو ببند یا صبح ها که میان دون میخورن بگیر بال هاشون ببند چند روز لونه ببمونند دیگه بیرون نمیمونند

  1. سلام وقت بخیر
   تمام نکات مهم در ساخت لانه در این مقاله دقیق توضیح داده شده است
   استفاده از اجر باعث کثیف شدن لانه و اشغال شدن فضا می شود
   ممنون از اینکه مطالب وبلاگ واسط کالا رو دنبال می کنید

 3. سلام خسته نباشید من ۸ تا کبوتر دارم همه جفت هستن و دوتا جوجه هم دارن من اونارو گذاشتم توی انباری تمیز کردم نه موش داره نه مورچه و سوسک و نه چیزی رو به آفتاب نیستن ولی جاشون نور داره هوا شون خوبه زیر شون موزائیک شدس روزی ۲ بار میارم بیرون آفتاب و دون و آب بخورن تو لانه شون هم آب و دون هست و من گونی و پارچه نرم گذاشتم تو لانه شون میخاستم بدونم باید هر جفت جدا باشن اونایی که جوجه دارن جاشون ۲متر کف و ۷۰ ثانت سقف اون دوتا دیگه جاشون ۱ متر کف و ۱ متر سقف شونه آیا خوبه؟

 4. سلام چندشب کفترام تو گنجه خودشون و به در و دیوار میزنن انگار از یک چیزی میترسن به نظر شما کفتر از موش یا کلپاسه میترسه؟

 5. من چطوری برایکبوترم لانه تخم گذاری بسازم اونها هی تخم میلن و روش نمیشینن چکار کنم که روش بشینن و جوجه کبوتر بدنیا بیارن

 6. سلام وقت بخیر ،روی پکیج تراس خونه ما ۱۵ روزه یک کبوتر دوتا تخم گذاشته میخواستم بدونم وقتی از تخم دراومدن ، میشه جاشون رو عوض کنم و لانه جدید درست کنم براشون ، چون اگه از اون ارتفاع اگه بیفتن احتمالن جونشون رو از دست میدن ،ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. یکی که زیر گنبده کبوده

   تحت هیچ شرایطی مستقیما به جوجه ها یا تخم ها دست نزنید به محض اینکه بوی انسان رو بگیرن در اغلب موارد از سمت پدر و مادر طرد میشن اگر امکانش هست میتونید براشون یه محیط امن درست کنید که حتی اگر هم افتادند آسیبی نبینند و بعد هم با دست کش یکبار مصرفی چیزی بهشون دست بزنید.
   علاوه بر این تلاش کنید که با والدین صمیمی بشید، اینطوری حتی بعدها میتونید برای واکسن جوجه ها اقدام کنید و والدین بهتون اعتماد دارن.

 7. سلام من یه جوجه کبوتر کوچک حدودا یک ماهه دارم و خیلی حالش خوب نیست دهنش رو بعضی وقتا باز میکنه و بعضی موقع ها هم نمیتونه رو پاش وایسه و گیج میزنه بعد چند دقیقه درست میشه برای این جوجه خوبه م توی فضای گرم نگه داری بشه؟! لطفا سریع جواب بدید

 8. واقعا ممنون از اطلاعات خوبتون اما این چنتا سوال اخر دوستانو جواب ندادید…
  دوستان جای کبوتر تو زمستان باید گرم باشه و محل تخم گذاری کبوتر هم باید حتما جایی باشه ک کبوتر ماده اونو بپسنده مهم ترین چیز حس امنیت هست و حتما به خورد وخوارک کبوتران در زمان جفت گیری توجه ویژه کنید و بعد از بدنیا اومدن جوجه ها تو۵روز اول دانه بزرگ به نروماده ندید تا با دانه های کوچک راحت تغذیه کنن جوجه هارو و بنظز شخصی من بعد از بدنیا اومدن جوجه ها نر رو جدا کنید.امیدوارم اطلاعات درستی در اختیار دوستان گذاشته باشم

  1. سلام اگه بخای نر رو جدا کنی ماده به جوجه ها دون نمیده بلکه در ضمن باید بعد از در اومدن از شیره ماده رو سوا کنی عزیز

 9. سلام من یه جوجه کبوتر زخمی دارم که حدودا یک ماهشه ازش نگهداری میکنم تا بتونه پرواز کنه -خونه ما آفتاب گیر نیست و من شاغلم روزی چقدر و چطور بهش افتاب بدم؟ ببرم بیرون بذارم تو افتاب؟ دکتر بهش سرلاک داده با انتی باکتری و مولتی ویتامین روزی سه تا ۵ سی سی بهش میدم اما همکاری نمیکنه خودش کی دونه خور میشه؟

  1. سلام کاربر عزیز
   حدود ۳۰ تا ۴۰ روز بعداز تولد می‌توان کبوتر را از آشیانه جدا نمود این امر با توجه به نژاد و وزن جوجه متغییر خواهد بود.
   در رابطه با میزان آفتابم باید بدانید که، محدوده درجه حرارت طبیعی بدن آنها از ۴۰ تا ۴۱ درجه سانتیگراد است. اما هر گونه افزایش بیش ازحد درجه حرارت پایه بدن می تواند باعث گرمازدگی در پرنده شما شود.

 10. سلام من یه جفت کفتر دارم همش دنبال لونه برا تخم گذارین جاشو درست کردم اما ماده بازم دنبال جا هست همش میره لای وسایلای انباری میگم چون اونجا کاه یا چوب جارو نیست اگه تخم بذاره تخمش یخ میکنه جوجه نمیشه چیکار کنم

 11. سلام خسته نباشید من جای کبوتر ها رو تغیر دادم که دو جوجه ۲۰روزه دارند هنوز دونخور نشدن ایا نرو ماده به جوجه غذا میدن

  1. سلام دوست عزیز
   معمولا جوجه کبوترهایی که کنار مادر خود بزرگ می‌شوند توسط این پرنده ماده تغذیه می‌شوند.
   برای اینکه این پرنده ماده بتواند به خوبی جوجه‌های خود را تغذیه کند خواندن مقاله تغذیه کبوتر از وبسایت واسط پت را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

  1. سلام دوست گرامی وقت شما بخیر
   نگاه کردن به تخم کبوتر اشکال نداره، اما توجه داشته باشید که به هیچ وجه به تخم‌ها دست نزنید.
   دست زدن به تخم و تکان دادن حتی کوچک آن هم میتونه باعث از بین رفتن نطفه ی داخلش بشه!

  1. سلام من برایه ۳۰تا کفتر باید چقدر جا داشته باشم؟بعد من الان چند وقته کفتر دارم خب بعد میخایم خونه مون رو عوض کنیم ولی میترسم به خونه قبلی عادت کرده باشن یا نه اینتوری نیست!ممنون میشم جواب بدید.

  2. سلام من برایه ۳۰ تا کفتر باید چقدر جا داشته باشم؟بعد من الان چند وقته کفتر دارم خب بعد میخایم خونه مون رو عوض کنیم ولی میترسم به همین خونه عادت کرده باشن دوباره برگردن اینجا یا نه اینطور نیست؟ممنون میشم جواب بدید.

 12. سلام میگم من کفتر دارم باید چی در گنجه بزارم تا جوجه سردش نشه چون خاک فک کنم برای کفتر سرد باشه چی زیر پاش بزارم پنبه خوبه

 13. سلام و سپاس
  من از کودکی پرسانان متفاوتی داشته ام، ۳ هفته است پذیرای کبوتری هما سرور در طبقه ای از کمد دیواری اتاق هستم.
  هفته اول که تمام اتاق را در ختیارش گذاشته بودم بسیار شاداب بود. با آمدن همسرم و نهیب زدنش به کبوتر، او بسیار مهجور و در خود فرو رفت.
  بهیچ وجه خانه اش را ترک نمیکند و اصرار من برا چرخیدن در اتاق بی فایده است.
  از غم در چشمانش بسیار غمناکم
  لطفا بمن بگویید _صرفا در همین اتاق_ بهترین کار چیست؟

  1. مرا در غم جانکاه خود شریک بدانید . با این سخنان اشک در چشمان من نیز قندیل بست . قندیلی به وسعت تمام دردهای بشریت در طول تاریخ .

  1. سلام
   داخل لانه ی کبوتر برای تخم گذاری معمولا باید چوبی ماننند چوب جاروهای قدیمی باشد که این کار توسط خود ماده انجام می شود و نیازی نیست که شما چیزی در لانه بگذارید.

  1. سلام.من چگونه میتوانم دو تا کبوتر راعبی را درداخل خانه نگهداری کنم.آیا برای حیوان یا انسان میتونه ضرر داشته باشه.ممنون

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *