چگونه از گربه مراقبت کنیم

چگونه از گربه نگهداری و مراقبت کنیم؟

اگر عاشق گربه هستید اما هرگز وقتتان را با این حیوان دوست داشتنی سپری نکرده‌اید یا درگذشته تجربه بدی با یکی از آن‌ها داشته‌اید و همچنین با آن‌ها احساس راحتی نمی‌کنید، ممکن است برای برقراری ارتباط با یک دوست پشمالو به کمک نیاز داشته باشید.
گربه‌ها، حیوانات خانگی کوچک از پستانداران گوشت‌خوار هستند که حدود ۶۰ نژاد دارند. گربه‌ها ازنظر آناتومی دارای بدن انعطاف‌پذیر و قوی، دندان‌های تیز و پنجه‌های جمع شده که برای کشتن طعمه‌های کوچک از آن‌ها استفاده می‌کنند. این شکارچی کوچک در سحر و غروب بیشترین فعالیت را دارد. گربه‌های ماده می‌توانند از بهار تا اواخر پاییز بچه‌گربه داشته باشند. تعداد بچه‌گربه‌های آن‌ها به‌طور میانگین بین دو تا پنج است. در این مقاله سعی داریم راه‌های مراقبت از گربه و همچنین روش‌هایی برای دوست شدن با گربه را بیان نماییم، پس تا انتها با ما همراه باشید.

همان‌طور که می‌دانید گربه‌ها موجودات شگفت‌انگیزی هستند. قبل از اینکه به معرفی روش‌های مراقبت از گربه بپردازیم برای درک بیشتر و بهتر در رابطه با اینکه چگونه با گربه دوست شویم چند راهکار به شما ارائه می‌دهیم:

چگونه با گربه دوست شویم؟

محبوب‌ترین اسباب‌بازی برای گربه‌ها، موش‌های اسباب‌بازی هستند. نکته قابل‌توجه این است که اگرچه برای گربه خود اسباب‌بازی‌های زیادی خریده‌اید، آن‌ها بازی کردن با انسان را بیشتر دوست دارند.

در طول روز به‌طورمعمول بین پنج‌تا ده دقیقه با گربه خود بازی کنید. هرچند که ممکن است گربه‌ی پشمالوی شما مدت‌زمان طولانی‌تری برای بازی با شما را دوست داشته باشند.

  • ممکن است زمانی که اسباب‌بازی را برای گربه خود تکان می‌دهید متوجه شوید که او قصد شکار آن را دارد. دلیل این است که بازی، غرایز شکار گربه را تحریک می‌کند؛ بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که گربه‌ها اسباب‌بازی‌هایی را که مانند طعمه هستند دوست دارند.

اطمینان از وجود مکان‌هایی برای مخفی شدن گربه

اگرچه گربه‌ها به دنبال طعمه برای شکار هستند، باید به خاطر داشته باشید که آن‌ها طعمه برای سایر حیوانات هستند؛ بنابراین گربه‌ها به دنبال مکان‌هایی برای مخفی شدن هستند که در آنجا احساس امنیت کنند.

بر اساس یک مطالعه جدید مشخص شد که گربه‌ها جعبه‌های مقوایی را برای مخفی شدن ترجیح می‌دهند.

تمیز نگه داشتن محل خواب و استراحت

در رابطه با مراقبت از گربه تمیز بودن محل خواب اهمیت زیادی دارد.

سعی کنید هرروز آنجا را تمیز کنید زیرا اگر محل خوابشان کثیف باشد از خوابیدن سرباز می‌زنند.

آنجا را به مکانی امن و راحت تبدیل کنید. جعبه‌ی خواب را در محلی آرام قرار دهید که توسط مردم، سگ‌ها و صداهای بلند مورد اذیت قرار نگیرند.

  • نکته دیگر این‌که نباید از جعبه‌های معطر استفاده کنید زیرا ممکن است گربه‌ها آن محل را دوست نداشته باشند.
تمیز نگه داشتن محل خواب و استراحت
تمیز نگه داشتن محل خواب و استراحت

راه‌های دوست شدن با گربه

بعضی از گربه‌ها به‌سرعت با شما ارتباط برقرار می‌کنند، این در حالی است که ممکن است برخی، هفته‌ها با شما احساس راحتی نکنند.

اگر گربه‌ی شما جزو دسته‌ی دوم است توصیه می‌شود در ابتدا گربه را به حال خود بگذارید و به کارهای خودتان برسید و اجازه دهید نسبت به شما و نیت شما اعتماد حاصل نماید.

سرانجام نسبت به شما کنجکاو شده و به شما نزدیک می‌شود. می‌توانید با توجه به رفتار و حرکات آن‌ها، منظورشان را متوجه شوید.

  • به‌عنوان‌مثال اگر روی صندلی نشسته‌اید و گربه‌ی شما در نزدیکی پاهای شما نشست و یا در خانه، اتاق به اتاق شما را دنبال می‌کند، می‌توان نتیجه گرفت که از بودن در نزدیکی شما لذت می‌برد. همچنین با توجه به علائمی مثل بلند کردن دم، چرخیدن، نشان دادن شکم و یا مالیدن صورت خود به پاهای شما، متوجه می‌شوید که گربه به شما علاقه دارد.
  • برخی از گربه‌ها عاشق نوازش شدن هستند اما نکته قابل‌توجه این است که آن‌ها معمولاً دوست ندارند روی پنجه‌ها و لاله‌هایشان لمس شود؛ بنابراین از لمس این نقاط بپرهیزید.

نکات کلیدی در رابطه با مراقبت از گربه

تا به اینجا به صورت مختصر آموختیم که چگونه با گربه دوست شویم حال در زیر چند نکته ساده اما مهم در رابطه با مراقبت از گربه آورده‌ایم پس با ما همراه باشید:

برس زدن گربه‌ها

گربه‌هایی با موی بلند را چندین بار در هفته و گربه‌هایی با موی کوتاه را هفته‌ای یک‌بار برس بزنید.

این کار کمک می‌کند که موهای آن‌ها کمتر در منزل شما بریزد.

هنگام برس زدن گربه در صورت مواجه‌شدن با هرگونه کک، انگل، قرمزی غیرمعمول، برآمدگی و یا سایر مشکلات پوستی به دامپزشک اطلاع دهید تا مشکل را بررسی و رفع نماید.

مراقبت از گربه با معاینات پزشکی

حداقل دو بار در سال گربه‌ها را برای معاینات پزشکی ببرید؛ زیرا دندان‌ها، گوش‌ها، چشم‌ها و قلب آن‌ها باید معاینه شوند.

همچنین گربه‌ها باید در برابر انتریت عفونی گربه، آنفولانزای گربه و سایر موارد واکسینه شوند پس باید تحت نظر دامپزشک باشد.

  • بچه‌گربه‌ها را بیشتر به دامپزشکی ببرید زیرا آن‌ها نسبت به گربه‌های بالغ نیاز بیشتری به دوره‌های واکسیناسیون و درمان کرم‌ها دارند.

حتما بین مراقبت‌های پزشکی حواستان به واکسن گربه نیز باشد.

مسواک زدن گربه

نکته آخر در باب مراقبت از گربه مسواک زدن است. گربه‌ها را به مسواک زدن عادت دهید.

برای این کار به مسواکی نرم و خمیردندان مناسب گربه نیاز دارید. هرگز از خمیردندان انسان استفاده نکنید؛ زیرا فلوراید بیش‌ازحد می‌تواند معده گربه‌ی شمارا ناراحت کند و در صورت مشاهده علائمی مثل بوی بددهان، دندان‌هایی گشاد، حساسیت و یا درد در دهان، خونریزی، ریختن غذا در هنگام تلاش برای خوردن غذا، کاهش وزن و کاهش اشتها، گربه را به دندانپزشکی ببرید.

مسواک زدن گربه
مسواک زدن گربه

مراقبت از گربه با تغذیه مناسب

تغذیه گربه انواع مختلفی ازجمله مواد غذایی خشک، نیمه مرطوب و کنسرو هستند. سعی کنید مارک خوبی از غذا را برای آن‌ها انتخاب کنید. گربه‌ها برای جلوگیری از بیمار شدن و به‌منظور حفظ سلامتی به پروتئین‌های حیوانی احتیاج دارند بنابراین غذاهایی که دارای مقادیر زیادی گوشت حیوانی مانند گوشت گاو، مرغ و ماهی هستند را انتخاب کنید و یا از دامپزشک برای انتخاب غذا کمک بگیرید.

  • از دادن غذاهای انسانی به گربه خودداری کنید. برخی از این نوع غذاها مانند شکلات، می‌توانند گربه را به‌شدت بیمار کنند.
  • نکته‌ی جالب این است که اغلب گربه‌ها ترجیح می‌دهند در طول روز وعده‌های غذایی مکرر و کوچک بخورند.

در آخر توصیه می‌شود به گربه‌ی خود بیش‌ازحد غذا ندهید و مطمئن شوید که گربه‌ی شما زیاد ورزش می‌کند زیرا چاقی یکی از بزرگ‌ترین مشکلات سلامتی است، روبه‌رو هستند. گربه‌های چاق با نزدیک شدن به سن میان‌سالی به‌احتمال‌زیاد دچار دیابت، بیماری‌های قلبی و سایر بیماری‌ها می‌شوند.

کلام آخر

بچه‌گربه‌ها موجوداتی پرانرژی و فعال هستند بنابراین شما نسبت به آن‌ها مسئولیت بیشتری دارید و باید مدت‌زمان بیشتری را برای آن‌ها صرف کنید.

این در حالی است که گربه‌های بالغ آرام‌تر و ساکت‌تر از بچه‌گربه‌ها هستند. متوسط طول عمر یک گربه بین ۱۳ تا ۱۷ سال است بنابراین توجه داشته باشید که شما به عضو جدید خانواده تعهد طولانی‌مدت دارید.

در آخر محاسبه کنید که آیا توانایی پرداخت هزینه‌های مربوط به یک گربه که شامل غذا، محل خواب، اسباب‌بازی و هزینه‌های پزشکی می‌شود را دارید.

ما به شما پیشنهاد می‌کنیم برای خریدوفروش حیوانات خانگی موردنظر خود به سایت واسط کالا سر بزنید و با قیمت مناسب حیوان نجیب و زیبایی برای خود خریداری کنید.

منبع:

wikihow.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *