فراری ساخت کدام کشور است ؟

فراری ساخت کدام کشور است؟

شرکت خودروسازی فراری سومین تولید کننده بزرگ خودروهای اسپرت و سوپر اسپورت در جهان است. این شرکت خودروسازی در ایتالیا و توسط یک ایتالیایی راه اندازی شد و در زمینه طراحی و تولید خودروهای لوکس، اسپورت و سوپراسپورت فعالیت دارد. در این مقاله سعی داریم پاسخ سوال فراری ساخت کدام کشور است را بدهیم و همچنین در مورد خصوصیات منحصر به فرد این شرکت صحبت نماییم. البته قبل از این توضیحات بد نیست که برخی محصولات خودروسازی این شرکت را ببینید.

تاریخچه

در سال ۱۹۲۹ شرکتی با نام اسکودریا فراری (Scuderia Ferrari) توسط انزو فراری در ایتالیا تاسیس شد.

در ابتدای تاسیس شرکت فراری، موسس آن علاقه‌ای به ساخت خودرو نداشت و با تیمش تنها در مسابقات اتوموبیل‌رانی شرکت می‌کرد.

اسکودریا فراری، تیمی که تحت سرپرستی انزو فراری فعالیت می‌کرد. همکاری بسیار موفقی با آلفا رومئو داشت و خیلی زود، تنها ۴ سال بعد و در سال ۱۹۳۳ تبدیل به تیم اصلی مسابقه‌ای شرکت آلفا شد.

آلفا رومئو خودروی آلفا رومئو پی ۳ (Alfa Romeo P3) را برای شرکت در مسابقات، در اختیار اسکودریا گذاشته بود.

در سال ۱۹۳۵ کارگاه فراری اولین خودروی خود را طراحی و تولید کرد:‌ آلفا رومئو ۸ سی (Alfa Romeo 8C). در سال ۱۹۳۷ تحت نظر انزو فراری آلفا رومئوی معروف آلفتا ۱۵۸ (Alfetta 158) طراحی و تولید شد.

در سال ۱۹۳۸ آلفا رومئو در خود شرکت یک تیم مخصوص آلفا تشکیل داد و نام آن را Alfa Corse گذاشت و تیم اسکودریا فراری منحل شد.

همانطور که گفته شد، این شرکت از همان سال تاسیس تا سال ۱۹۴۷ تنها در زمینه طراحی و تولید خودروهای ویژه مسابقات اتومبیلرانی فعالیت می کرد. همچنین حامی مالی بعضی از مسابقات رانندگی نیز بود. از سال ۱۹۴۷ تولید اتومیبل های خود را با برند فراری آغاز کرد.

اولین خودروی فراری با نام توریسمو در سال ۱۹۴۹ و با نام کامل ۱۶۶ Inter تولید شد. تولید خودروهای Turismo که دو سرنشینه هستند، تا امروز ادامه دارد.

موسس شرکت خودروسازی فراری

انزو فراری با نام کامل انزو آنسلمو فراری (Enzo Anselmo Ferrari) در ۱۸ فوریه ۱۸۹۸، در شهر مودنا کشور ایتالیا و در خانواده‌ای صنعتگر متولد شد.

انزو در دوران جوانی علاقه ای برای رفتن به دانشگاه و کسب مدارک دانشگاهی نداشت، ولی به شدت مجذوب مسابقات اتومبیل‌رانی بود. او در دوران جنگ جهانی اول به سربازی رفت ولی در حین خدمت در سال ۱۹۱۶ به علت شیوع بیماری آنفلوآنزا، به شدت بیمار و از سربازی معاف شد. در همان زمان بود که پدرش نیز بر اثر همین بیماری درگذشت.

برخی‌ها از شباهت عجیب انزو فراری با مسوت اوزیل بازیکن تیم آلمان می‌گویند.

انزو فراری و مسوت اوزیل
انزو فراری

به علت بحران اقتصادی ناشی از جنگ، که گریبان‌گیر کسب و کارهای کوچک شده بود، شرکت خانوادگی آن‌ها ورشکسته شد.

انزو فراری برای استخدام در شرکت معروف فیات اقدام کرد، ولی موفق نشد در این شرکت به کار مشغول شود.

پس از آن در شرکت کوچکی به‌نام سی‌ام‌ان CMN (Costruzioni Maccaniche Nazionali) که در زمینه تبدیل انواع کامیون و وانت به خودروهای سواری فعالیت داشت، مشغول به کار شد. این شرکت تیم اتومبیلرانی مخصوص خود را نیز داشت.

دوران جوانی انزو فراری

فراری جوان ۲۱ ساله، در سال ۱۹۱۹ با حضور در تیم اتومبیل‌رانی شرکت سی‌ام‌ان، وارد دنیای مسابقات رالی شد، ولی آنطور که انتظار داشت، موفقیت چندانی کسب نکرد. وی در سال ۱۹۲۰ شرکت سی‌ام‌ان را برای کار در شرکت آلفا رومئو ترک کرد و با تیم فرمول یک آلفا رومئو، توانست موفقیت قابل‌توجهی را در مسابقات محلی به دست آورد.

انزو فراری پس از کسب موفقیت‌های متعدد، به این نکته پی برد که در مدیریت تیم اتوموبیلرانی بسیار موفقتر عمل می کند. بنابراین از رانندگی حرفه‌ای در مسابقات دست کشید، او سرانجام در سال ۱۹۲۹ تیم اتومبیلرانی فراری را تأسیس کرد.

تیم فراری در ابتدا اتومیبل های شرکت آلفا رومئو را بهبود می بخشید و توانست توانست به موفقیت های چشمگیری دست یابد. با این موفقیت‌ها شرکت آلفا رومئو، انزو فراری را در سال ۱۹۳۸ به عنوان مدیر واحد تولید خودروهای مسابقه‌ای اش معرفی کرد. متاسفانه هم‌زمان با جنگ جهانی دوم، دولت موسولینی شرکت آلفارومئو را مصادره کرد.

تاسیس شرکت خودروسازی فراری

تیم فراری، به همان شکل قبل به کارش ادامه داد ولی به دلیل اینکه تا چهار سال با آلفا رومئو قرارداد داشت، در این مدت اجازه شرکت در مسابقات را نداشت. بنابراین به طور موقت نام خود را تغییر داد و مدتی به ساخت ابزار و قطعات هواپیما مشغول بود. در همین مدت اتومبیل مسابقه‌ای «تیپو ۸۱۵» را نیز طراحی و تولید کرد، که بسیار کم فروغ ظاهر شد. کارخانه کوچک فراری در سال ۱۹۴۳ به شهر مارانلو نقل مکان نمود. کارخانه فراری در سال ۱۹۴۴ به علت بمباران کاملا تخریب شد ولی بعد از اینکه دوباره ساخته شد،از سال ۱۹۴۶ فعالیت خود را از سر گرفت.

در همان سال ۱۹۴۶، فراری تصمیم گرفت جهت به دست آوردن بودجه لازم برای تیم اتومبیلرانی فراری، خط تولید خودروهای جاده‌ای را نیز افتتاح نماید. بنابراین شرکت خودروسازی فراری در سال ۱۹۴۵ تأسیس شد. اولین خودروی غیرمسابقه‌ای فراری در سال ۱۹۴۷ با نام فراری اس۱۲۵ عرضه شد. این اتومبیل مجهز به موتوری ۱۲ سیلندر بود، که فقط ۱۵۰۰ سی‌سی، حجم داشت. این خودرو در روز یازدهم ماه مه همان سال، توسط «فرانکو کورتزه» در پیست پیاچنزا آزمایش شد و دو هفته بعد، قهرمانی جایزه بزرگ رم را به دست آورد. دیگر اتومبیل‌های فراری سمبل زیبایی صنعت خودروسازی شده بودند که این امر حاصل به خدمت گرفتن طراحان و استودیوهای طراحی معروف ایتالیا بود.

درخشش خودروهای فراری

پس از به ثمر رسیدن سرمایه‌گذاری‌ها و سرازیر شدن درآمد حاصل از تولید خودروهای غیرمسابقه‌ای، درخشش خودروهای فراری در مسابقات جهانی آغاز شد.

تیم فراری در سال ۱۹۵۰ در مسابقات فرمول یک شرکت کرد و اولین پیروزی خود را در سال ۱۹۵۱ در جریان مسابقه بزرگ انگلستان به دست آورد.

سال بعد آلبرتو اسکاری راننده معروف آرژانتینی، اولین مدال قهرمانی جهان را، برای تیم فراری کسب کرد. بدین ترتیب، روند موفقیت فراری آغاز شد.

فراری که قدیمی‌ترین تیم فرمول یک به حساب می‌آمد، تقریباً تمام رکوردهای فرمول یک، از جمله ۱۵ عنوان قهرمانی رانندگان و ۱۶ عنوان قهرمانی خودروسازان را به دست آورد. تیم فراری موفقیتش را مدیون جدیت و جسارت مردی بود که تا هنگام مرگ در سن ۹۰ سالگی همچنان به مدیریت تیم مشغول بود.

آلفرد فراری پسر انزو، در سال ۱۹۵۶ در جوانی و در سن ۲۴ سالگی درگذشت و پس از مرگ او، انزو بیش از پیش گوشه‌گیر شد و تا پایان عمرش، در غم از دست دادن فرزندش، همواره عینک آفتابی به چشم داشت، ولی هیچ‌گاه علاقه به اتومبیل‌رانی را از دست نداد و تا آخرین لحظات مشغول اداره تیم خود بود.

انزو در پیری
انزو در پیری

انزو فراری به پاس خدمات شایسته و کسب اعتبار و شهرت برای کشورش به دریافت عالی‌ترین نشان‌های کشور ایتالیا؛ از جمله شوالیه و فرمانده نائل گشت و علاوه بر آن چندین لقب افتخاری در دیگر کشورها را نیز دریافت نمود.

مالک شرکت خودروسازی فراری کیست؟

انزو فراری به دلیل مشکلات مالی، بالاخره در سال ۱۹۶۵ مجبور شد مقداری از سهام فراری را به شرکت فیات بفروشد. میزان سهام شرکت فیات در سال ۱۹۶۹ به ۵۰٪ درصد افزایش یافت.

در سال ۱۹۸۸ سهام شرکت تقسیم شد و فیات ۵۶٪، بانک ایتالیایی مدیوبانکا ۱۵٪، بانک آلمانی کومرزبانک ۱۰٪، برادران لیمن ۷٪ و پیرو فراری (پسرخوانده انزو فراری) ۱۰٪ از سهام شرکت را در اختیار داشتند.

در سال ۲۰۰۸ فیات، سهام شرکا بجز پیرو فراری را خریداری کرد و میزان سهام آن به ۸۵٪ درصد افزایش یافت. هم‌اکنون شرکت اکسور با در اختیار داشتن ۲۲٪ و پیرو فراری با ۱۰٪ از سهام این شرکت، مالکین اصلی فراری به‌شمار می‌آیند، همچنین بخشی از سهام این شرکت در بازار بورس نیویورک و بورس ایتالیا معامله می‌شود.

فراری و مسابقات اتومبیل‌رانی

در سال ۱۹۴۷ اولین اتومبیل جاده فراری با نام فراری ۱۲۵ اس طراحی و روانه بازار شد، که به دلیل طراحی مناسب و توان بالا موتور، مورد توجه قرار گرفت. در سال ۱۹۶۱ این شرکت با مشکلات اقتصادی شدیدی دست و پنجه نرم کرد، همچنین به رقابت با شرکت جگوار کارز پرداخت که در نهایت با کمی کمک، فیات توانست از این مرحله با موفقیت عبور نماید.

در فاصله سال‌های ۱۹۶۳ تا ۱۹۶۷ شرکت آمریکایی فورد با تولید سری فورد شلبی و فورد موستانگ تقریباً بسیاری از بازار خودروهای کلاس اسپورت را در دست گرفت. سپس فراری با طراحی مدل‌هایی همچون دینو، فراری جی‌تی و فراری جی‌تی‌او، توانست بازار را به نفع خود برگرداند.

البته در طی این سال‌ها شرکت فورد با اتومبیل فورد جی‌تی۴۰ خود به ۶ سال قهرمانی پیاپی فراری در مسابقات لمانز پایان داد و تقریباً تمام کاپ‌ها را برد تا حتی تیم پورشه هم با بهترین اتومبیل خود یعنی پورشه ۹۱۷ نتواند کاری بکند. همچنین در سال‌های ۱۹۶۹ تا ۱۹۷۱، شرکت پورشه با مدل‌های ۹۰۸ و ۹۱۷ خود باز هم مسابقه‌ها را واگذار کرد، اما در یک مسابقه شرکت فراری با اتومبیل خود یعنی ۳۱۲پی توانست مسابقه را ببرد.

در سال‌های ۱۹۷۲ و ۱۹۷۳ بازهم ۳۱۲پی چند افتخار دیگر برای فراری کسب کرد تا یکی از به یاد ماندنی‌ترین و بهترین تولیدات فراری باشد. از آن به بعد فراری از مسابقات لمانز کنار کشید و تمرکز خود را روی مسابقات فرمول ۱ متمرکز نمود.

درگذشت انزو

در ۱۹۸۸ انزو فراری درگذشت. در سال‌های ۱۹۹۷ و ۱۹۹۹، مایکل شوماخر به فراری پیوست و برای تیم فراری افتخارات زیادی کسب کرد. در سال‌های پیاپی این افتخارات ادامه داشت و در سال ۲۰۰۴ پایان یافت و مایکل شوماخر بعد از ۲ سال افت شدید، از رانندگی در سال ۲۰۰۶ خداحافظی کرد.

مایکل شوماخر
مایکل شوماخر

میزان فروش

تاریخچه فروش خودروهای فراری در ادوار گذشته، از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۷، به‌صورت زیر است:

سالمیزان تولیدسالمیزان تولیدسالمیزان تولید
۱۹۹۰۴۲۹۳۲۰۰۰۴۰۷۰۲۰۱۰۶۴۶۱
۱۹۹۱۴۴۸۷۲۰۰۱۴۲۸۹۲۰۱۱۷۰۰۱
۱۹۹۲۳۳۸۴۲۰۰۲۴۲۳۶۲۰۱۲۷۲۵۵
۱۹۹۳۲۳۴۵۲۰۰۳۴۲۳۸۲۰۱۳۶۹۹۲
۱۹۹۴۲۶۷۱۲۰۰۴۴۹۷۵۲۰۱۴۷۲۵۵
۱۹۹۵۳۱۴۴۲۰۰۵۵۴۰۹۲۰۱۵۷۶۶۴
۱۹۹۶۳۳۵۰۲۰۰۶۵۶۷۱۲۰۱۶۸۳۹۸
۱۹۹۷۳۵۸۱۲۰۰۷۶۴۶۵۲۰۱۷۸۳۹۸
۱۹۹۸۳۶۵۲۲۰۰۸۶۵۸۷
۱۹۹۹۳۷۷۵۲۰۰۹۶۲۵۰
تاریخچه میزان فروش خودروهای فراری در ادوار گذشته

تعداد خودروهای تولید شده (۲۰۱۶) : ۸,۰۱۴ دستگاه
سود عملیاتی شرکت در سال ۲۰۱۶ : ۵۹۵ میلیون یورو
سود خالص سال ۲۰۱۶ : ۳۹۹ میلیون
تعداد کارمندان در سال ۲۰۱۶ : ۳,۱۱۵ نفر

لوگوی شرکت

لوگوی شرکت فراری همانطور که بر روی خودروهایش و نیز در جای جای کارخانه‌اش دیده می‌شود، یک اسب سیاه در جلوی یک سپر زرد است، و در بالای آن سه رنگ سبز، سفید و قرمز پرچم ایتالیا، به همراه دو حرف اس (حرف نخست اسکودریا) و اف (حرف اول فراری) بر روی آن وجود دارد، که نمایانگر اسکودریا فراری می‌باشد، این دو حرف تنها در لوگوی اسکودریا فراری دیده می‌شود و لوگوی شرکت فراری بدون حروف اس و اف است که امروزه تمام لوگوها بدون این حروفند.

علت انتخاب لوگو فراری

در ۱۷ ژوئن ۱۹۲۳ انزو فراری در مسابقه اتومبیل‌رانی منطقه‌ای ساویوو، در شهر راونا، مقام اول را به دست آورد. پس از این مسابقه وی با مادر «فرانچسکو باراکا» (معروف‌ترین خلبان جنگی ایتالیا که در جنگ جهانی اول کشته شد) یعنی پائولینا باراکا ملاقات کرد. در جریان این ملاقات مادر باراکا، از انزو درخواست کرد، همچون فرانچسکو باراکا که تصویر اسبی را بر روی تمامی هواپیماهای خود ترسیم می‌نمود، او نیز از لوگو اسب، بر روی خودروهای مسابقه‌ای خود استفاده نماید، تا برایش شانس بیاورد.

تفاوت‌هایی میان طرح فرانچسکو باراکا و طرحی که انزو استفاده کرد، وجود دارد، ولی این نظریه، نقطه آغازین طرحی بود، که وی برای برند شرکت فراری از آن بهره برد. در طرح باراکا اسبی قرمز رنگ، با پس‌زمینه سفید که نمایانگر ابرها بود، استفاده می‌شد ولی انزو تصمیم گرفت که برای نشان دادن اندوه درگذشت باراکا، رنگ اسب را به مشکی تغییر دهد، همچنین برای پس زمینه، از رنگ زرد، رنگ منتخب شهر مودنا؛ که زادگاه انزو بود، استفاده نماید. در نهایت، در قسمت بالای این طرح نیز پرچم ایتالیا نقش بسته بود.

اکثر اتومبیل‌های فراری، امروزه به رنگ قرمز تولید می‌شوند، که این به پیشینه فراری در مسابقات و زمانی که فدراسیون اتومبیلرانی، قرمز را به عنوان رنگ کشور ایتالیا تعیین کرد، بازمی‌گردد.

شرکت خودروسازی فراری

می توان به جرات گفت که فراری بزرگترین سوپر اسپرت ساز کل تاریخ صنعت اتومبیل است. شرکتی که هم به دلیل لوگوی خاص آن و هم به دلیل پیروزی‌هایش در مسابقات اتومبیلرانی به آن اسب سرکش می‌گویند. مجموعه عظیم کارخانه فراری شامل کارگاه نقاشی، خط مونتاژ و البته رستوران کارخانه در مارانلو در شمال ایتالیا به شکل حرف L ساخته شده است.

کارگران در کارخانه خیلی دقیق مثل ساعت مشغول کارند و با دوچرخه‌هایی که به همین منظور در جلوی ورودی هر بخش قرار دارد، از نقطه ای به نقطه دیگر می روند و لوگوی کارخانه فراری در جای جای کارخانه دیده می‌شود. کارخانه فراری بسیار تمیز و با دقت ساخته شده، برخی از بهترین معماران و طراحان جهان در این کارخانه مشغول به کار هستند.

سرویس سفارش سازی شرکت خودروسازی فراری

فراری از سال ۲۰۱۲، سرویس سفارشی سازی جدیدی را راه اندازی کرد. طراحی فراری مانند لوگوی آن منحصر به فرد است. اگر تنها داشتن یک خودرو “فراری” برایتان کافی نیست، می توانید فراری خودتان را سفارش دهید.
در یکی از ساختمان های این کارخانه اتاقی مخصوص قرار دارد که بسیار زیبا و مدرن است و با چوب و فولاد ضد لکه تزئین شده است. حتی پرده‌های داخل این اتاق هم از بهترین جنس ممکن ساخته شده‌اند و مبلمان آن نیز تمام چرم هستند.
هر کس می‌تواند به این اتاق رفته و بنا به سلیقه‌اش فراری خاص خودش را سفارش دهد.

فراری سفارشی

آندرا باسی، رئیس بخش شخصی سازی فراری می گوید: ما می‌توانیم جنس و رنگ اتومبیل و لوازم آن را بنا به درخواست مشتری تولید کنیم. ما حتی قادریم بدنه خودرو را متناسب با نیاز مشتری وفق دهیم؛ البته این کار یک شرط دارد و آن این است که استانداردهای شرکت فراری زیر سوال نرود.

برای نمونه یکی از مشتری‌ها خواسته بود تا طراحی خودرو دلخواهش مانند قایقی که دارد باشد. شخص دیگری نیز یک خودروی ضدگلوله سفارش داده بود و نفر دیگری نیز طرح ورزش چوگان را برای خودروی مورد نظرش انتخاب کرده بود.

البته تنها یک درصد از مشتری‌های فراری سالانه از این خدمات استفاده می‌کنند. میانگین سفارش هر مشتری حدود ۳۰ درصد قیمت نهایی خودرو تمام می شود و تاکنون موردی نبوده که قیمت شخصی سازی معادل قیمت کلی خودرو تمام شود.

باسی می گوید که کار کردن با مشتری کار ساده‌ای نیست. زیرا طرح اصلی فراری کاملا شکیل بوده و ایجاد تغییرات در آن باید در جهت ارتقای آن باشد.

فضای داخلی فراری پورتوفینو
فضای داخلی فراری

۷ماه طول می کشد!

از روزی که مشتری تصمیم خودش را می گیرد، تا روزی که خودرو وارد خط تولید می شود، مجموعا ۷ ماه طول می کشد. تیمی متشکل از ۴۰ نفر در یک سوی خط ایستاده و تمام کارهای طراحی داخلی را با دست انجام می دهند.

در دنیای مصرف کنندگان، دو چیز معنا دارد. مفاهیم تجربی و ارزش افزوده با مجلل بودن جایگاهش متفاوت است. از قدیم گفته‌اند که یک ساندویچ فروش سوسیس نمی‌فروشد، بلکه صدای سرخ شدن آن است که مشتری را جذب می‌کند.

اینجا، یعنی در آتلیه آندرا باسی، ما در میان پارچه‌هایی از پوست جانوران و دنیای لوکس فراری هستیم. در همین اتاق است که مشتری برای ورود به دنیای فراری خود را آماده می کند: نوعی غسل تعمید از جنس فراری.

خواندن محتواهای زیر را از دست ندهید:

فراری پورتوفینو

فراری در ایران

گالری خودرو فراری

این کمپانی همچنین علاوه بر تولید خودرو، کالاهای دیگر همچون لباس، نوشت افزار، دوچرخه، عینک و … را نیز تولید می‌نماید که همه با نام و برند فراری ثبت شده‌اند. همچنین در سال ۲۰۰۷ شرکت فراری از سوی روزنامه معروف Financial Times در ردیف ۱۰۰ شرکت برتر جهان جای گرفته است.

سخن پایانی

جهت خرید و فروش خودروی موردنظرتان می‌توانید به سایت یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید.

اگر علاقه‌مند به مطالعه محصولات بوگاتی هستید پیشنهاد می‌کنیم مطالعه‌ی آن‌ها را در سایت واسط پت از دست ندهید.

منابع:

ferrarilakeforest.com

4 دیدگاه دربارهٔ «فراری ساخت کدام کشور است؟»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *