دوچرخه بوگاتی

دوچرخه بوگاتی

شرکت بوگاتی که همه آن را با تولید محصولات گران‌قیمتی مانند بوگاتی لاویتور می‌شناسند، با همکاری و استفاده از تجربه یک شرکت آلمانی دوچرخه‌سازی به نام PG، اقدام به طراحی و ساخت دوچرخه‌ای فوق سبک کرده است. این دوچرخه برای افرادی طراحی‌شده که می‌خواهند در کنار ماشین‌های لوکس و گران‌قیمتشان هر از گاهی از دوچرخه نیز استفاده کنند. البته به دلیل تولید محدود این دوچرخه‌ها و همچنین جنس خاص و ویژه آن‌ها قیمت تمام‌شده آن‌ها بسیار بالا و در حد قیمت یک خودرو است. در این مقاله سعی داریم در مورد دوچرخه بوگاتی صحبت نماییم، با ما همراه باشید.

کارخانه سازنده

کارخانه بوگاتی یک شرکت خودروسازی فرانسوی است. یک فرد ایتالیایی به نام اتوره بوگاتی این کمپانی را در سال ۱۹۰۹ به جهت تولید خودروهای سفارشی تأسیس کرد. این فرد به سبب قهرمانی‌هایی که در مسابقات رالی کسب کرده بود، شهرت فراوانی داشت. خانواده او هنرمند بوده و خودش هم در هنر و هم در طراحی صنعتی فعالیت می‌کرد.

در هنگامه جنگ جهانی دوم سفارش‌های این شرکت نیز مانند بسیاری دیگر از شرکت‌های هم‌دوره خود، بسیار کاهش پیدا کرد. اتوره بوگاتی در سال ۱۹۴۷ درگذشت. این شرکت تا آن زمان بیش از ۸۰۰۰ خودرو تولید کرده بود. اوایل دهه ۱۹۵۰ بوگاتی آخرین مدل خود را تولید نمود و در سال ۱۹۶۳ عملاً تولید این شرکت، متوقف گردید.

در دهه ۱۹۹۰ این کارخانه، بار دیگر برای تولید خودروهای اسپرت به تعداد محدود توسط یک سرمایه‌گذار ایتالیایی آغاز به کار کرد. در سال ۱۹۹۸ بوگاتی توسط گروه فولکس‌واگن آلمانی خریداری شد و تا به امروز تحت مدیریت این شرکت است.

دلیل مشهور بودن این کارخانه عظیم

علت مشهور بودن کارخانه بوگاتی به دلیل تولید بوگاتی شیرون است که قوی‌ترین خودروی تولید انبوه دنیا است.

این خودرو در ۲۰۰۵ با ۱۶ سیلندر و حجم ۷۹۹۳ سی‌سی به تولید انبوه رسید. این خودرو با حداکثر سرعت ۴۰۸ کیلومتر بر ساعت و شتاب ۰ تا ۶۰ مایل در ۲٫۵ ثانیه، یکی از سریع‌ترین خودروهای جهان ‌است.

بعدازآن که این کارخانه با همکاری شرکت پالمر جانسون به طراحی قایق‌های تندرو پرداخت، اخیراً دوچرخه بوگاتی را نیز با کمک شرکت دوچرخه‌سازی آلمانی PG طراحی و معرفی کرده است.

کارخانه PG در میان کارخانه‌های دوچرخه‌سازی از معروفیت بسیار کمی برخوردار است زیرا هدف اصلی این کارخانه دوچرخه‌سازی تولید دوچرخه برای قشر ثروتمند است بنابراین به‌صورت کاملاً سفارشی و محدود اقدام به ساخت دوچرخه می‌کند.

جنس دوچرخه بوگاتی

جنس بدنه این دوچرخه از فیبر کربن فوق سبک و البته محکم ساخته‌شده است که باعث شده وزن آن کمتر از ۵ کیلوگرم باشد. همین سبک بودن دوچرخه است که خستگی در حین رکاب زدن را بسیار کمتر می‌کند.

برای بدنه این دوچرخه دقیقاً از همان مواد بدنه بوگاتی شیرون استفاده شده است. دارنده‌های خودرو بوگاتی شیرون می‌توانند دوچرخه بوگاتی را همرنگ و ست با ماشین خودشان سفارش دهند.

ست دوچرخه و ماشین بوگاتی شیرون
ست دوچرخه و ماشین بوگاتی شیرون

در ساخت بدنه این دوچرخه به میزان ۹۵ درصد از فیبر کربن استفاده شده است. در سایر بخش‌های آن مانند پدال‌ها و رینگ‌ها از مواد سبک استفاده‌شده است. به همین دلیل این دوچرخه بسیار سبک است.

وزن آن ۴.۹۸ کیلوگرم است. ویژگی دیگر آن، جذب‌کننده‌های شوک در فرمان است. توسط شرکت بوگاتی این ادعا مطرح شده است که آیرودینامیک دوچرخه طوری طراحی‌شده ک می‌توان از آن برای سرعت‌های بالا استفاده کرد. قرار بر این بوده که از دوچرخه بوگاتی به‌عنوان سبک‌ترین دوچرخه دنیا، به تعداد محدود ۶۶۷ دستگاه ساخته شود.

در ادامه اطلاعات بیشتری در خصوص این نوع دوچرخه‌ها و نحوه نگهداری از آن‌ها را بیان می‌کنیم:

فیبر کربن

الیاف کربن مادهایی مرکب از فیبر کربن یا فیبر گرافیت با مواد دیگر است که عمدتاً از اتم‌های کربن تشکیل‌شده و ضخامتی در حدود ۵ تا ۱۰ میکرومتر دارد. خواص و ویژگی‌های الیاف کربن وزن کم، مقاومت شیمیایی بالا، سختی بالا، انبساط حرارتی پایین و مقاومت در مقابل حرارت بالا است.

این ویژگی‌ها باعث شده تا نسبت به سایر الیاف مانند پلاستیک محبوب‌تر و البته گران‌تر باشد. این الیاف وقتی با مواد دیگر مانند رزین پلاستیک ترکیب می‌شود، پلیمر فیبر کربن تقویت‌شده را می‌سازد که به‌طورمعمول به آن فیبر کربن گفته می‌شود. از فیبر کربن در ساخت بدنه دوچرخه‌های حرفه‌ای استفاده می‌شود. کیفیت ساخت فیبر کربن بسیار مهم است و مربوط به تعداد اتم‌های کربنی است که در کنار هم (میزان تراکم آن‌ها) قرار می‌گیرند. برای آنکه دوچرخه بتواند فشارهای ناشی از رکاب زدن در سرپیچ‌ها را تحمل کند و نشکند، تراکم تعداد اتم‌های کربن باید به‌اندازه و در حد مطلوب باشد.

نحوه استفاده از فیبر کربن در دوچرخه بوگاتی

دو نوع ماده همگرا و ناهمگرا داریم. مواد همگرا را نمی‌توان با حفظ خواص به شکل‌های مختلفی درآورد ولی مواد ناهمگرا مانند فیبر کربن را می‌توان با حفظ خاصیت‌های مکانیکی به شکل‌های مختلفی درآورد، به‌طوری‌که ساختمان مواد هیچ تغییری نکند.

بنابراین می‌توان در ابتدا شکل کلی تنه دوچرخه را با تمام زوایا ساخت و بعد از آن لایه‌های فیبر کربن را در اطراف زوایا کنترل کرد و بهبود داد. این کار هزینه بسیار بالایی دارد و همچنین باید همواره از آن مراقبت و نگهداری کرد. استفاده از این دوچرخه علاوه بر سبک بودن، به دلیل انتقال خوب نیرو از رکاب‌ها به چرخ‌ها و سپس دنده، در میان دوچرخه‌سواران حرفه‌ای بسیار معمول و محبوب است.

همان‌طور که بیان شد، این نوع بدنه نسبت به بدنه‌های آلومینیومی دوچرخه‌ها به مراقبت بسیار بیشتری نیاز دارد. در ابتدا باید حتماً بدانید که پیچ‌ها باید به چه مقداری سفت شوند که این مورد حتماً در دفترچه راهنمای دوچرخه توسط کارخانه سازنده تذکر داده‌شده است. به‌احتمال‌زیاد ابزار موردنظر برای این کار نیز فرستاده خواهد شد.

به‌عنوان‌مثال پیچ‌هایی که محل قرارگیری قمقمه روی دوچرخه است باید به میزان مشخصی سفت شوند که این میزان سفتی با پیچ محل اتصال زین به بدنه مسلماً متفاوت خواهد بود. این موارد در دفترچه راهنما کاملاً شرح شده است و البته بسیار مهم هستند.

نحوه استفاده از فیبر کربن در دوچرخه بوگاتی
نحوه استفاده از فیبر کربن در دوچرخه بوگاتی

نحوه‌ی شستشوی دوچرخه

تمیز کردن فیبر کربن با مواد شیمیایی و اسکاچ (هر نوع پارچه زبر و سخت) باعث از بین بردن اتم‌های کربن بسیار و درنتیجه خراب شدن ساختار شیمیایی فیبر کربن می‌شود. درنهایت بعد از مدت کوتاهی منجر به پایین آمدن مقاومت حرارتی و البته سختی آن می‌شود.

برای شستشوی این نوع دوچرخه‌ها، ابتدا کثیفی‌های دارای جرم مانند لکه‌های گل خشک‌شده را با آب گرم از بین برده. سپس کمی صابون را در آب گرم حل می‌کنیم و آن را با استفاده از پارچه‌ای نرم مانند حوله یا برس‌های بسیار نرم به بدنه دوچرخه از بالا تا پایین می‌کشیم.

بعد از آن با دست و به آرامی آبکشی را انجام می‌دهیم. قابل‌ذکر است که نباید از دستگاه‌های با فشار قوی آب مانند کارواش استفاده کرد. پس از خشک‌کردن دوچرخه با حوله‌ای نرم، می‌توان از واکس‌های مخصوص این نوع دوچرخه‌ها استفاده کرد و کل بدنه را با آن پوشش داد.

توجه و مراقبت از دوچرخه بوگاتی

در ادامه نکاتی را برای افزایش طول عمر دوچرخه فیبر کربنی متذکر می‌شویم:

در ابتدا مهم‌ترین نکته پارک صحیح و اصولی دوچرخه است، باید حتماً از پایه‌های نگهدارنده و جک‌های تنه برای پارک و رها کردن دوچرخه استفاده کنید. همچنین بایستی تمام دقت خود را به کار ببرید تا دوچرخه روی نقاط حساس نیفتد چون این حادثه باعث خراش‌های بعضاً جبران‌ناپذیری بر روی بدنه خواهد شد.

اگر هر زمان بر روی بدنه دوچرخه خراش‌های سطحی را مشاهده کردید حتماً از لاک بیرنگ ناخن کمی روی خراش‌ها بزنید تا اینکه عمیق نشوند. برای خراش‌های عمیق که ممکن است باعث کم شدن مقاومت دوچرخه و حتی شکستن آن شود، حتماً به متخصص مربوطه مراجعه کنید.

هیچ وسیله‌ای حتی دوچرخه فیبر کربن که مقاومت حرارتی بالایی دارد را به مدت زیاد در فضای باز و زیر تابش مستقیم خورشید رها نکنید. همچنین کنار وسایل گرمازا مثل بخاری و رادیاتور آن‌ها را قرار ندهید.

در محیط‌های با رطوبت بالا مانند کنار دریا که نمک و رطوبت موجود در هوا بالا است، باید از دوچرخه فیبر کربنی مراقبت بیشتری کرد. زیرا این عوامل ممکن است باعث خسارات بسیاری به بدنه دوچرخه شود.

نکاتی در باب مراقبت از فیبر کربن

برای استفاده از باربندهای مخصوص دوچرخه باید از آن مدل‌هایی استفاده شود که به‌وسیله چرخ به دوچرخه متصل می‌شوند و از آن‌هایی که به‌طور مستقیم به بدنه اصلی دوچرخه متصل می‌شوند نباید استفاده کرد زیرا فشار را در یک قسمت متمرکز کرده و به لایه‌های فیبر کربن آسیب وارد می‌کنند.

به هنگام جابه‌جا کردن دوچرخه با وسایلی مانند کامیون یا وانت نباید تنه دوچرخه به سایر وسایل و یا بدنه ماشین برخوردی داشته باشد و اگر با طنابی بسته می‌شود باید در محل اتصال طناب با بدنه دوچرخه حتماً از پارچه‌ای نرم استفاده شود تا هیچ‌گونه خراش و یا ضربه‌ای به بدنه دوچرخه وارد نشود.

نکته مهم دیگر تنظیم بودن دنده‌های عقب و جلو در صورت داشتن دنده است. چون اگر دنده‌ها به نرمی کار نکنند، زنجیر ممکن است گیرکرده و با فشار آوردن پاره شده و بدنه دوچرخه را خراش دهد و یا حتی بشکند. بنابراین قبل از سوارشدن حتماً دنده‌ها را باید چک کرد. البته دوچرخه بوگاتی به‌صورت تک دنده تولیدشده است.

سایر نکات

برای لکه‌گیری قبل از رنگ کردن از سمباده یا محلول‌های رنگ‌بر مثل تینر به‌هیچ‌عنوان نباید استفاده کرد زیرا باعث از هم گسیختگی اتم‌های کربن خواهد شد و بدنه دوچرخه آسیب جدی خواهد دید.

هنگام سر هم کردن قطعات دوچرخه باید از گریس استفاده کرد تا هنگام تعویض‌های بعدی به بدنه دوچرخه آسیبی وارد نشود. برای برش‌های موردنیاز و سایز کردن باید از ابزار مخصوص برش کربن و راهنمای مخصوص آن استفاده کرد.

به هنگام پرش با دوچرخه اگر به نرمی فرود آمدید مشکلی نیست ولی اگر به هنگام فرود صداهای غیرمعمول از بدنه دوچرخه شنیده شد باید بعدازآن تمامی بدنه دوچرخه را با دقت چک کنید و به دنبال شکستگی و یا خردشدگی و حتی خراش عمیقی بگردید. اگر موارد این‌چنینی را مشاهده کردید حتماً باید به مکانیک متخصص مراجعه کنید. هرگز با دوچرخه فیبر کربنی که دچار شکستگی شده تا قبل از تعمیر اساسی، دوچرخه‌سواری نکنید، زیرا بدنه آن‌ها بسیار ضعیف شده و ممکن جان شما را به خطر بی اندازید.

به هنگام تعمیر و استفاده از استند ها هرگز بست قمقمه به بدنه فیبر کربنی دوچرخه‌تان متصل نکنید. آن را به لوله زین اگر از جنس فیبر کربنی نیست متصل کنید و یا دوچرخه را از زین آویزان کنید.

نکات نگهداری از دوچرخه بوگاتی
نکات نگهداری از دوچرخه بوگاتی

قیمت دوچرخه بوگاتی

با توجه به جنس منحصربه‌فرد و علاوه بر آن برند مشهور بوگاتی قیمت این دوچرخه ۳۹ هزار دلار در نظر گرفته‌شده است. البته این دوچرخه، با این قیمت مخصوص افرادی ساخته‌شده که می‌خواهند به همه نشان دهند که صرف هزینه به این زیادی برای یک دوچرخه برایشان اصلاً اهمیت ندارد.

۳۹ هزار دلار تقریباً حقوق کارگران آمریکایی است و با این هزینه می‌توان خودروهای نسبتاً خوبی خرید، البته برای مالکان خودرو بوگاتی ویرون، ۳۹ هزار دلار تنها هزینه نگهداری و تعویض روغن ماشینشان است.

در ایران نیز از دوچرخه فروشی‌های لاکچری با صرف هزینه‌های بالای واردات و گمرگ و همچنین بعد از مدت زمان بسیار طولانی می‌توان صاحب دوچرخه بوگاتی شد.

سایر دوچرخه‌های فیبر کربنی

بعد از پیشرفت‌های زیادی که درزمینهٔ تولید فیبر کربن و ساخت دوچرخه‌های سبک شده است، می‌توان دوچرخه‌هایی که نسبت به نمونه‌های ۵ تا ۱۰ سال پیش ارزان‌تر هستند را با این نوع جنس بدنه تهیه کرد. البته در این نوع ارزان‌تر از آلومینیوم استفاده می‌شود. همچنین سایر قطعات، تایرها و چرخ‌ها کیفیت پایین‌تری خواهند داشت.
چند نوع دوچرخه که کمتر از ۱۰۰۰ پوند قیمت دارند مانند بی‌تووین تریبِن ۵۶۰CF – در بریتانیا، دولان لِتِیپ ۱۰۵ و غیره است.

سخن پایانی

به پایان مقاله‌ی دوچرخه بوگاتی رسیدیم، امیدواریم لذت برده باشید.

اگر قصد خرید و فروش وسایل دست دوم و نو را دارید می‌توانید به سایت یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید.

منابع:

hollandbikeshop.com

designboom.com

telegraph.co.uk

bikeradar.com

digitaltrends.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *