قایق بوگاتی

قایق بوگاتی

من شخص ثروتمندی نیستم اما از نقد و بررسی اجناس لوکس و لاکچری لذت می‌برم. توصیف یک قایق لوکس، چشم‌انداز و اهداف انسان را دگرگون می‌کند.
قایق بوگاتی از آن دسته وسایل نقلیه‌ای است که تنها درصد بسیار کمی از مردم جهان توان خریدن آن را دارند. همان دسته‌ای که چندین ماشین بوگاتی به همراه یک جت شخصی دارند.

بازهم بوگاتی خودنمایی می‌کند، این بار با یک هتل روی آب وارد صحنه می‌شود. قایق بوگاتی یک یات (Yacht: قایق تفریحی) تجملاتی است. نینیت ۶۶ حاصل همکاری بوگاتی و پالمر جانسون است.
این پروژه در سال ۲۰۱۵ با یک جلسه‌ در شرکت بوگاتی آغاز شد. هدف آن‌ها ایجاد یک‌چیز کاملاً جدید بود و استفاده از نقاط قوت این دو شرکت تجربه نهایی را شکل می‌دهد.
در ابتدا به شرح کوتاهی از این دو شرکت لوکس می‌پردازیم.

بوگاتی، گران‌ترین برند ماشین

بیش از ۱۰۰ سال است که بوگاتی یکی از جذاب‌ترین نام‌ها در تاریخ خودرو است که توسط اسطوره اتوره بوگاتی و پسرش ژان ایجاد شده است.

در سال ۱۹۹۸، این برند افسانه‌ای بخشی از گروه فولکس‌واگن شد. بوگاتی تولد ۱۱۰ سالگی خود را در سال ۲۰۱۹ با نسخه‌ی ویژه شیرون اسپرت ۱۱۰ ANS جشن گرفت.

این شرکت، پس از واگذاری مالکیت خود به فولکس‌واگن، تولیداتش را بانام‌های ویرون و شیرون عرضه می‌کرد؛ البته این دو مدل، با طراحی‌های متفاوت و شکل‌های مختلفی ارائه می‌شدند. تا اینکه در نمایشگاه ژنو ۲۰۱۹، لاویتور ‌نویره و دیوو را معرفی کرد. بوگاتی لاویتور به‌عنوان گران‌ترین ماشین صفرکیلومتر جهان شناخته می‌شود. البته ساخت آن هنوز به پایان نرسیده است و گفته می‌شود، بوگاتی در سال ۲۰۲۱ آن را به صاحب لاکچری خود، تحویل می‌دهد.

شرکت پالمر جانسون

پالمر جانسون یک شرکت کشتی‌سازی واقع در آمریکای شمالی است. کار این شرکت با ساخت کشتی‌های چوبی آغاز شد. پالمر جانسون قدمتی ۱۰۰ ساله دارد.

این شرکت در سال ۱۹۱۸ توسط آقای هانس جانسون و هرمان تأسیس شد. اواخر دهه ۱۹۲۰ این کشتی‌سازی به دلیل ساخت قایق بادبانی چوبی شناخته می‌شد. در طول چهار دهه بعد کشتی‌سازی با موتور پیشرفته را توسعه داد. در سال ۱۹۷۹ یک قایق بادبانی لوکس برای پادشاه اسپانیا ساخته است. این کشتی به مدت یک دهه به‌عنوان سریع‌ترین قایق جهان شناخته می‌شد. بعدها در سال ۲۰۱۲ ساخت کشتی‌هایی با فیبر کربن را آغاز کرد.

شرکت پالمر جانسون کشتی‌هایی بسیار لوکس و گران‌قیمت می‌سازد که بیشتر شبیه به هتل پنج ستاره هستند تا یک کشتی معمولی!

شرکت پالمر جانسون
شرکت پالمر جانسون

در این قسمت از مقاله به بوگاتی شیرون می‌پردازیم. محبوب‌ترین سوپر اسپرت جهان همان ماشینی که منشأ طراحی قایق بوگاتی بوده است.

محبوب‌ترین سوپر اسپرت جهان

شیرون، سریع‌ترین و قدرتمندترین اتومبیل سوپر اسپرت تولیدی در تاریخ بوگاتی است. طراحی پیشرفته، فناوری نوآورانه، شکل ظاهری و عملکرد عالی، آن را به یک شاهکار بی‌نظیر از هنر، فرم و تکنیک تبدیل کرده است. این سوپر اتومبیل آن‌چنان جذاب و پرطرفدار است که منتخب همکاری‌های دوجانبه شرکت‌ها قرار می‌گیرد.

شرکت جاکوب برای تولید ساعت بوگاتی، شیرون را انتخاب کرد، شرکت لگو برای طراحی یک ماشین لگو در اندازه‌ی واقعی، شیرون را انتخاب کرد و حال شرکت پالمر نیز شیرون را برای قایق بوگاتی خود انتخاب می‌کند.

من می‌گویم شیرون دردانه‌ی خاندان بوگاتی است. همان فرزندی که همگان آرزوی داشتن آن را دارند، همان شخصی که دیگر خانواده‌ها فرزندان خود را به سبک و سیاق او تربیت می‌کنند. آن‌ها تمام تلاش خود را می‌کنند که در آخر فرزندانشان شبیه به شیرون محبوب شوند.

قایق بوگاتی شیرون

شما مشکل و عیب بزرگ بوگاتی شیرون را می‌دانید؟ شیرون نمی‌تواند بر روی آب رانندگی کند؛ و صاحبان بوگاتی شیرون برای سفرهای دریایی مجبور بودند که مارک دیگری را انتخاب کنند.

این شرکت‌ها درواقع کار خود را بر روی یک قایق بادبانی از سال ۲۰۱۵ آغاز کردند، اما طبق گفته پالمر جانسون، طراحی در آن مرحله متفاوت بود و بعداً دوباره طراحی شد تا شبیه شیرون باشد.

قایق بوگاتی
قایق بوگاتی

حال به بررسی قایقی می‌پردازیم که شبیه شیرون محبوب است. ابتدا از نمای بیرونی و بدنه شروع می‌کنیم.

نمای بیرونی قایق بوگاتی

همان‌طور که از یک قایق بوگاتی انتظار داریم، بدنه این بوگاتی نیز از تیتانیوم و الیاف کربن ساخته‌شده است.

باید بگویم که بوگاتی یک استقلالی پروپاقرص است. البته حقیقت امر این است که رنگ آبی نشانه کشور فرانسه است. قایق بوگاتی نیز از این قاعده مستثنا نیست و با رنگ آبی به زیبایی طراحی شده است. برعکس فراری که پرسپولیسی است!

نینیت ۶۶ اولین سری از یات است که طول آن به ۱۵ تا ۲۴ متر می‌رسد؛ و بسیاری از خصوصیات منحصربه‌فرد بوگاتی را دارد. یک خط مرکزی درست از وسط می‌گذرد و یک شیار C-شکل که به زیبایی مشخص می‌شود یک بوگاتی با اصل و نصب است.

بوگاتی دوست دارد یک خاندانی داشته باشد که به‌محض دیدن هر یک از فرزندان بدون آنکه فامیلش را بپرسند متوجه شوند که از خانواده‌ی بوگاتی است.

دقیقاً مانند دیگر مدل‌های بوگاتی، فضای داخلی و خارجی هر دو قابل تنظیم هستند. بدنه توسط جانسون پالمر از کربن ساخته‌شده است. استفاده از فیبر کربن برای کاهش وزن و هم برای افزایش عملکرد قایق انجام می‌شود.

فضای آزاد عرشه قایق بوگاتی

وجود یک جکوزی آن‌هم درون یک قایق بادبانی بسیار جالب و هیجان‌انگیز است. از آن جالب‌تر آتش درون این قایق است. یک شومینه‌ی آتشی میان آب‌های روان اقیانوس!

عرشه‌ی بزرگی که برای آفتاب گرفتن عالی است به همراه یک جکوزی و یک شومینه‌ی آتش بسیار دیدنی است!
عرشه دارای صندلی‌های چرم و چوب‌های از جنس بلوط مات (همان چوب بوگ) که هیچ‌گاه دچار پوسیدگی نمی‌شود. در پایان مقاله شرح کوتاهی از این چوب هشت هزارساله آورده شده است.

قایق بوگاتی طراحی شده است برای زمانی که صاحبان بوگاتی بخواهند به همراه دوستان خانوادگی‌شان یک سفر دریایی را تجربه کنند. مسافرت دریایی آن‌هم با قایق خصوصی چه لذتی خواهد داشت. جناب ثروتمند می‌توانند ۱۲ نفر را به همراه خود ببرد!

البته قسمتی جداگانه برای ناخدا نیز طراحی شده است که از دیگر قسمت‌ها جدا می‌شود. این‌گونه افراد ثروتمند برای نگهداری و هدایت قایق خود به خدمه احتیاج دارند.

فضای داخلی زیر عرشه

بوگاتی به‌جای تقسیم فضای داخلی در زیر عرشه‌ یک سالن بزرگ با یک نیمکت بزرگ و تلویزیون صفحه تخت طراحی کرده است. با دقت به ‌عکس‌ها متوجه نماد نعلی شکل در این اتاق می‌شوید. البته همه‌چیز با چرم نفیس، آلومینیوم، الیاف کربن، چوب بوگ ساخته‌شده است و مارک تجاری Bugatti زیادی پیدا خواهید کرد.

بوگاتی با این طراحی نشان می‌دهد به هر قیمتی می‌خواهد فرزندان خود را خاص و دارای نشان خاص کند.
یک تخت خواب به‌اندازه‌ی پادشاه در سالن قرار دارد. در بالای تخت نماد بوگاتی خودنمایی می‌کند. چه حس لذت بخشی که بر روی تخت خواب بوگاتی آرمیده باشی!

در اینجا است که ذهن پرواز می‌کند و به آرزوی بزرگ‌تر می‌اندیشد. صاحب قایق بوگاتی به جت خصوصی بوگاتی می‌اندیشد. او می‌خواهد حالا که با یک بوگاتی در دریا سفر می‌کند، در آسمان نیز سوار بر اعجوبه‌ی بوگاتی باشد. باید منظر بمانیم که آیا بوگاتی یک جت خصوصی هم تولید می‌کند؟

فضای داخلی زیر عرشه
فضای داخلی زیر عرشه

در ادامه به موتور و سایر مشخصات فنی قایق بوگاتی می‌پردازیم.

مشخصات فنی قایق بوگاتی

قایق بوگاتی یک عضو آرام و متین از خانواده‌ی بوگاتی است. او آرامش و آسودگی را برای سرنشینان خود به ارمغان می‌آورد. این قایق به نحوی طراحی شده است که حداکثر سرعتی را که می‌تواند تجربه کند ۸۰ کیلومتر بر ساعت است.
در اینجا شاهد یک موتور ۸۰۰۰ سی‌سی w16 نیستیم که چهار توربو شارژ به تقویت هرچه بیشتر آن می‌شتابد. قایق بوگاتی تقریباً ۶۶ فوت از موتور ۸ سیلندر MAN برخوردار است که ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ اسب بخار قدرت را به ارمغان می‌آورد؛ که برای حداکثر سرعت ۸۰ کیلومتر ساعت مفید است.

همان‌طور که گفته شد در قایق بوگاتی از موتورهای MAN استفاده شده است. جالب است که بدانید بوگاتی و MAN هر دو متعلق به گروه فولکس‌واگن هستند؛ بوگاتی ترجیح داده است سودی به خانواده فولکس‌واگن برساند. بعد از فوت پدر خانواده‌ی فولکس‌واگن سرپرستی فرزندان بوگاتی را به عهده گرفته‌اند. برای جزئیات این اتفاق و اینکه بوگاتی‌ها اصلاً اهل کدام کشور هستند مقاله‌ی زیر را مطالعه بفرمائید.

ماشین بوگاتی ساخت کجاست؟

همچنین برای دیدن بوگاتی‌هایی که نزد پدر پرورش‌یافته‌اند و در زمان حیات پدر پا به جهان هستی گذاشته‌اند پست بوگاتی قدیمی را بخوانید.
نکته‌ی دیگر اینکه، قایق بوگاتی می‌تواند بدون مشکل در آب‌های کم‌عمق کار کند، بدین معنی که می‌توانید در تمام بندرها‌ی معمولی و آب‌های سنتی کم‌عمق، مانند جزایر گرند کیمن، وارد شوید.

قیمت قایق بوگاتی

هیچ اطلاعاتی در مورد قیمت این قایق لوکس وجود ندارد، اما ما کاملاً مطمئن هستیم که این عدد شامل صفرهای زیادی است.
با توجه به قیمت ماشین بوگاتی شیرون می‌توان قیمت این قایق زیبا را حدس زد می‌توان گفت قیمتی حدود ۵۰ تا ۶۰ میلیون دلار دارد.

شما می‌توانید تصور کنید که این قیمت بوگاتی به پول ایران چقدر است؟ با افزایش روزافزون قیمت دلار بهتر است به این موضوع فکر نکنیم. از طرف دیگر دانستن این قیمت‌ها سطح آرزوها و اهداف انسان را بالا می‌برد.
با یک حساب سرانگشتی و با قیمت هر دلار ۲۵,۰۰۰ تومان، قیمت قایق بوگاتی چیزی حدود یک تریلیون و پانصد می‌شود!

تنها ۶۶ قایق بوگاتی ساخته می‌شود. جالب است بدانید که هیچ‌یک از این ۶۶ مورد مانند هم نیستند، زیرا حتی جزئیات طراحی این قایق لوکس توسط مشتری تعیین و اجرا می‌شود. افرادی که یک قایق خصوصی دارند ترجیح می‌دهند که قایق بادبانی آن‌ها در جهان تک و منحصربه‌فرد باشد. تحویل قایق بادبانی با نسخه‌ی محدود از مارس ۲۰۱۸ آغاز می‌شود.

قیمت قایق بوگاتی
قیمت قایق بوگاتی

نامی ماندگار از دل تاریخ

نام قایق بوگاتی ارتباط جالبی با بوگاتی دارد. طبق گفته‌ی پالمر جانسون بوگاتی در سال ۱۹۳۰ یک قایق موتوری ساخت که نام مستعار کوچک‌ترین دختر خود لیدیا بوگاتی را بر روی آن گذاشت. نینیت ۶۶ همان نامی بود که اتوره استفاده کرد؛ و حال بعد از گذشت سال‌ها بار دیگر قایق بوگاتی نینیت ۶۶ پا به جهان هستی گذاشت.
این قایق در چند نمایشگاه رونمایی شده است که در ادامه به توضیح جزئیات این رونمایی می‌پردازیم.

رونمایی در فروشگاه ژاپن

در آوریل سال ۲۰۱۷ این قایق در فروشگاه بوگاتی در توکیو با استقبال فراوان رونمایی شد. فروشگاه بوگاتی توکیو یک نمایشگاه اتومبیل در توکیو است. فروشگاهی که درب آن به شکل نعل اسب طراحی شده است.
هنگام ارائه‌ی این قایق هیجان‌انگیز در ترکیه مدیرعامل شرکت پالمر جانسون نیز در آنجا حضور داشت. او می‌گوید: این‌ها اوقات هیجان‌انگیز برای بوگاتی و پالمر جانسون هستند و ما از همکاری بازار ژاپن برای ارائه‌ی قایق بادبانی بسیار خرسند هستیم.
مهمانان حاضر در آنجا از امکانات و دکوراسیون قایق بادبانی که هرگز ندیده بودند، شگفت‌زده شدند. همچنین در آخرنوای ویولن دلپذیر توسط خانم مایوکو فارغ‌التحصیل دانشگاه موسیقی ژاپن در سالن طنین انداز شد.

قایق بوگاتی
رونمایی در فروشگاه ژاپن

رونمایی در نمایشگاه ژنو ۲۰۱۷

هشتاد و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی ژنو شاهد اجرای یک پروژه‌ی فوق‌العاده بود. نینیت ۶۶ بوگاتی که نتیجه‌ی همکاری بیش از دو سال بوگاتی و پالمر جانسون بود، با واکنش بسیار خوب مردم و مطبوعات به‌طور یکسان رونمایی شد. این قایق بوگاتی در غرفه بوگاتی به همراه شیرون ارائه شد.

چوب بوگ

چوب بوگ یکی از گران‌ترین چوب‌ها در جهان است. البته این نوع چوب بسیار نادر و کمیاب است؛ و گفته می‌شود هشت هزار سال طول می‌کشد تا چوب بوگ ساخته شود.
این چوب از تنه‌ی درختانی که در باتلاق‌ها فرورفته‌اند درست می‌شود. قرن‌ها و حتی هزاره‌ها طول می‌کشد تا این چوب گران‌قیمت ایجاد شود. این فرآیند که قرن‌ها طول می‌کشد چوب را از قهوه‌ای به رنگ تیره تبدیل می‌کند. می‌توان گفت این چوب مقاومت و استحکام سنگ را دارد و به‌هیچ‌عنوان دچار خراش و پوسیدگی نمی‌شود. سختی این چوب به حدی بالا است که تنها با استفاده از ابزارهای برش مخصوص می‌توان بر روی آن‌ها کار کرد.

به دلیل شکل حباب مانندی که دارد برای تزئین در آکواریوم استفاده می‌شود. همچنین برای ساخت پیپ و اشیا تزئینی از آن استفاده می‌شود. هرچه رنگ تیره‌تر باشد قدمت آن بالاتر است. استخراج چوب بوگ بسیار سخت و طاقت‌فرسا است. به همین دلیل است که قیمت بسیار بالایی دارد.

کلام پایانی

به پایان مقاله معرفی قایق بوگاتی رسیدیم؛ امیدواریم لذت برده باشید.

اگر قصد خرید و فروش وسایل دوم و نو را دارید می‌توانید به سایت یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید.

منابع:

Bugatti.com
theverge.com
etsy.com
menshealth.com
autoblog.com

2 دیدگاه دربارهٔ «قایق بوگاتی»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *