بوگاتی شیرون

مشخصات فنی ماشین بوگاتی شیرون

بوگاتی شیرون محصولی از شرکت فرانسوی بوگاتی یک خودروی سوپر اسپرت موتور وسط است که در سال ۲۰۱۶ جانشین بوگاتی ویرون، خودروی پیشین این کمپانی شده است.
شرکت بوگاتی نیز در ۱ مارس ۲۰۱۶ این خودرو را برای اولین بار در نمایشگاه خودرو ژنو به عرصه نمایش گذاشت.

نام این خودرو برگرفته از نام راننده موناکویی و قهرمان مسابقات ریس، گراند پریکس، رالی و فرمول یک، لوئیز شیرون است که در سال‌های ۱۹۲۸ تا ۱۹۵۳ فعالیت می‌کرده است.

لازم به ذکر است که امروزه این مدل بوگاتی را به‌عنوان سریع‌ترین خودروی دنیا می‌شناسند. خودرویی که توانست در تست فولکس واگن به سرعتی معادل ۴۹۰.۴ کیلومتر بر ساعت دست یابد و رکوردی جدید را به ثبت برساند. برای اطلاعات بیشتر در مورد این خودرو خواندن مقاله زیر را از دست ندهید:

ماشین بوگاتی شیرون ۳۰۰ پلاس

در زیر به‌طور مختصر مشخصات فنی این خودرو مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

مشخصات فنی بوگاتی شیرون

همان‌طور که پیشتر نیز بیان شد کشور سازنده این ماشین، کشور فرانسه و شرکت سازنده آن، بوگاتی اتومبیلز است. در ضمن خودِ شرکت بوگاتی ارائه دهنده خدمات و گارانتی به خریداران خواهد بود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد کشور سازنده بوگاتی مطلب زیر را مطالعه نمایید:

کشور سازنده بوگاتی کجاست؟

برخی از مشخصات فنی بوگاتی شیرون به شرح زیر است:

مشخصات فنی بدنه

 • کلاس بدنه: کوپه
 • کلاس خودرو: S Segment
 • نوع و ابعاد لاستیک چرخ‌های جلو: ۳۰۲۸۵ ۲۰R
 • نوع و ابعاد لاستیک چرخ‌های عقب: ۲۵۳۵۵ ۲۱R
 • وزن خودرو: ۱۹۹۵ کیلوگرم

مشخصات فنی موتور

 • موتور: ۸ لیتری دبلیو ۱۶ توربو
 • قدرت موتور: ۱۱۰۴ کیلو وات (۱۴۸۰ اسب بخار، ۱۵۰۱ اسب بخار متری)
 • جعبه دنده: جعبه دنده دو کلاچه، Speed – ۷
 • ظرفیت باک: ۱۰۰ لیتر

ابعاد

 • طول: ۹/۱۷۸ اینچ (۴۵۴۴ میلی‌متر)
 • عرض: ۲/۸۰ اینچ (۲۰۳۸ میلی‌متر)
 • ارتفاع: ۷/۴۷ اینچ (۱۲۱۲ میلی‌متر)
 • فاصله بین محورها: ۷/۱۰۶ اینچ (۲۷۱۱ میلی‌متر)
مدل های بوگاتی شیرون در سال 2020
بوگاتی شیرون

برای آشنایی با مدل‌های بوگاتی شیرون در سال ۲۰۲۰ پیشنهاد می‌کنیم مطلب زیر را مطالعه نمایید:

مدل‌های بوگاتی شیرون در سال ۲۰۲۰

بعد از آشنایی مختصر با این خودرو حال به طور تفصیلی در زیر بدان پرداخته خواهد و مورد نقد و بررسی قرار خواهد گرفت.

بوگاتی شیرون یک مدل هیبریدی نیست!

بوگاتی شیرون بر خلاف رقبای خود همچون پورشه ۹۱۸، لافراری و … فقط از یک موتور بنزینی استفاده می‌کند؛ بنابراین این خودرو یک مدل هیبریدی نیست.

موتور بوگاتی شیرون در واقع نسخه بهینه سازی شده از موتور ۱۶ سیلندر دبلیو شکل ۸ لیتری با ۴ توربوی بوگاتی ویرون است.

گیربکس آن نیز دارای مدلی قوی‌تر از گیربکس ۷ دنده دو کلاچه بوگاتی ویرون است. این گیربکس به گونه‌ای است که نیروی موتور را در اختیار تمامی چرخ‌های آن قرار می‌‌دهد.

اگر در مورد توربو شارژ چیزی نمی‌دانید، خواندن مطلب زیر می‌تواند به شما کمک کند:

توربو شارژر

چرا بوگاتی شیرون هیبریدی نیست؟

این بوگاتی زیبا به دلایل زیر هیبریدی نیست:

 • در صورت هیبریدی بودن وزن خودرو بیشتر و در نتیجه خودرو سنگین‌تر می‌شد.
 • محدودیت‌هایی جهت نصب پک‌های اضافی همچون باتری‌ها در خودرو وجود داشت.
 • در صورت هیبریدی کردن بوگاتی شیرون باید طراحی آن عوض می‌شد.

بنابراین به جای هیبریدی کردن این ماشین تصمیم گرفته شد که: حداکثر سرعت خودرو بیشتر شود. میزان نیروی حداکثر موتور به ۲۵ درصد افزایش یابد. آیرودینامیک آن بهتر شود و در نهایت در جاده به بهترین نحو حرکت نماید.

نکته

در این خودرو با حداکثر سرعت زمان، خالی شدن باک بنزین به مقدار زیادی کاهش یافته است.
بوگاتی شیرون ۱۵۰۰ اسب بخار نیرو و ۱۶۰۰ نیوتن متر گشتاور تولید می‌کند. در حالی که در ویرون سوپر اسپرت این اعداد به ترتیب به ۱۲۰۰ اسب بخار و ۱۵۰۰ نیوتن متر رسیده-اند؛ بنابراین یک بوگاتی شیرون با حداکثر سرعت خود قادر است باک ۱۰۰ لیتری خود را که به طور کامل نیز پر است در عرض ۹ دقیقه خالی کند در حالی که در ویرون برای خالی شدن باک بنزین به ۱۲ دقیقه زمان نیاز است.

شاید این موضوع نیز جالب باشد که بوگاتی شیرون صفر تا ۱۰۰ را در کمتر از ۲.۵ ثانیه، صفر تا ۲۰۰ را در کمتر از ۶.۵ ثانیه و صفر تا ۳۰۰ را در کمتر از ۱۳.۵ ثانیه پر می‌نماید. کافی است برای درک بهتر این مقدار شتاب، یعنی در سرعت ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت سرعت باد در نظر گرفته شود که ۸۳ متر بر ثانیه است!

بوگاتی شیرون اسپرت 110ANS
بوگاتی شیرون هیبریدی نیست!

آیا می‌دانید ستاره فوتبال جهان یک نسخه از این مدل را در بین کلکسیون‌ ماشین‌های خود دارد. برای اطلاعات بیشتر خواندن مطلب زیر را از دست ندهید:

ماشین بوگاتی رونالدو

سرعت بوگاتی شیرون

حداکثر سرعت بوگاتی شیرون ۴۲۰ کیلومتر بر ساعت است که تقریباً ۵ کیلومتر بر ساعت از سرعت ویرون سوپر اسپرت بیشتر است.

هر چند که تایرهای بوگاتی شیرون به گونه‌ای طراحی شده‌اند که قابلیت تحمل سرعت بالایی را دارند؛ اما این محدودیت سرعت فقط و فقط به منظور حفظ ایمنی سرنشینان انجام گرفته است.

در ضمن قدرت بسیار بالای موتور این خودرو به دلیل استفاده از ۴ توربو شارژر است که با هم همکاری کرده و حداکثر گشتاور موتور را از ۲۰۰۰ دور در دقیقه تا ۶۰۰۰ دور در دقیقه در اختیار راننده قرار می‌دهند.

در این خودرو به منظور بهبود پاسخ گویی دریچه گاز، این سیستم دو مرحله‌ای تا ۳۸۰۰ دور در دقیقه تنها از دو توربو استفاده می‌نماید. اما در دور موتورهای بالاتر از آن، از هر ۴ توربو شارژر به طور همزمان بهره می‌برد.

قطعات موتور بوگاتی شیرون

در بوگاتی شیرون یک سیستم خنک کننده بهبود یافته باعث می‌شود خودرو توانایی این را داشته باشد که در هر ۶۰ ثانیه ۶۰۰۰۰ لیتر هوا را به داخل محفظه موتور پمپ نماید.

در عین حال پمپ خنک کننده به طور هم‌زمان توانایی این را دارد که ۸۰۰ لیتر هوا را به گردش درآورد تا مدیریت دما در این خودرو به بهترین نحو صورت بگیرد؛ بنابراین می‌توان گفت در بوگاتی شیرون جمعاً ۱۰ رادیاتور مورد استفاده قرار گرفته است.

از طرفی چون در بوگاتی شیرون نیروی بسیار زیاد مورد نظر است، بنابراین، این نیروی بسیار زیاد به ترمزهای بزرگی نیز نیاز دارد. پس در این خودرو دیسک‌های ترمز جلو و عقب که از جنس کربن کاربید سیلیسیوم ساخته شده و بسیار مقاوم و سبک هستند در مقایسه با ویرون حدود ۲۰ میلی‌متر بزرگ‌تر و ۲ میلی‌متر ضخیم‌ترهستند.

همچنین در کنار این دیسک‌ها کالیپرهای هشت پیستون در قسمت جلو و کالیپرهای شش پیستون در قسمت عقب که هر پیستون از این کالیپرها نیز دارای ابعاد متفاوتی از هم هستند تا لنت ترمز به طور کاملاً مماس روی دیسک قرار بگیرد، نصب شده‌اند.

موتور بوگاتی
موتور بوگاتی

تایرها

تایرهای بوگاتی شیرون نیز نسبت به تایرهای ویرون ۱۲ درصد در عقب و ۱۴ درصد در جلو عریض‌تر هستند و روی رینگ‌های ۲۱ اینچی در عقب و ۲۰ اینچی در جلو نصب شده‌اند.

طراحی ویژه این تایرها باعث شده است که در برابر فشار بسیار زیاد مقاومت بالایی داشته باشند. چرا که در بوگاتی شیرون نیروی گریز از مرکز بسیار زیادی (۳۸۰۰ جی) توسط هر گرم از لاستیک تایرها تحمل می‌شود.

شتاب گیری، ترمز گیری و چسبندگی بهتر در جاده‌های خیسِ بوگاتی شیرون نیز به دلیل پهن‌تر شدن تایرهاست که مرکز تماس بزرگ‌تری را بین تایر و جاده ایجاد می‌نماید.

جهت اطلاعات بیشتر در مورد مدل ویرون خواندن مطلب زیر را از دست ندهید:

ماشین بوگاتی ویرون

استفاده از مونوکوک فیبر کربنی

در بوگاتی شیرون برای این که این خودرو سریع‌ترین خودروی جهان لقب بگیرد، از مونوکوک فیبر کربنی جدید استفاده شده است.

مونوکوک فیبر کربنی جدید که ساخت هر یک از آن‌ها حدود یک ماه طول می‌کشد، در بوگاتی شیرون مورد استفاده قرار گرفته است.

همچنین به منظور افزایش استحکام و نیز صرفه جویی ۸ کیلوگرمی در وزن این خودرو البته در مقایسه با ویرون، یک ساب فریم عقب فیبر کربنی به مونوکوک وصل شده است. استفاده از فرمان الکتریکی جدید و سیستم تعلیقی که به طور مستقیم به مونوکوک جوش داده شده است نیز باعث شده است بوگاتی شیرون به کنش‌های راننده بسیار سریع واکنش نشان دهد.

بوگاتی شیرون سوپر اسپرت
بوگاتی شیرون سوپر اسپرت

آیا در مورد گران‌ترین خودروی جهان چیزی شنیده‌اید؟ پیشنهاد میکنیم خواندن مطلب زیر را از دست ندهید:

ماشین بوگاتی لاویتور

سیستم جعبه فرمان و دیفرانسیل

فرمان بوگاتی شیرون بسیار تیز است. زیرا به‌راحتی می‌تواند از پس یک موتور ۱۵۰۰ اسب بخاری بربیاید.

جعبه فرمان آن نیز الکتریکی و یکی از بهترین سیستم‌های فرمان الکتریکی حال حاضر در دنیاست. چرا که مهندسان بوگاتی در طراحی آن هفت الگوریتم مختلف را طوری به هم مرتبط کرده‌اند که نتیجه کار منحصر به فرد شدن سیستم فرمان بوگاتی شیرون است.

میشلن شرکت تایر سازی فرانسوی به طور اختصاصی دو جفت تایر Cup 2 را برای بوگاتی شیرون طراحی کرده است.

تایرهای ۲۸۵ جلو، سر پیچ‌ها چسبندگی فوق العاده‌ای به جاده دارند. همین موقع است که سیستم دو دیفرانسیل خودرو نیز وارد عمل شده و به راننده این حس را القا می‌کند که مانند تیر از کمان پرتاب شده است.

در اکثر اوقات نهایت دیوانگی در بوگاتی شیرون در دست راننده قرار دارد. راننده می‌تواند با شیرون حتی روی تپه‌های شنی به راحتی با دنده دو پرواز کند. این درحالی است که راننده هیچ هشداری را از سیستم کنترل کشش دریافت نخواهد کرد. او فقط باید بدون هیچ شک و تردیدی روی پدال گاز و تعویض دنده‌ها تمرکز نماید و چیزی را تجربه کند که هرگز تجربه نکرده است.

صدایی شبیه به غرش هواپیما!

بوگاتی شیرون از نظر قابلیت‌های خودرو سر پیچ‌ها، عملکرد سیستم و قدرت تغییر مسیر به یک آئودی R8 شبیه است.

صدای موتور بزرگ ۱۶ سیلندر دبلیو شکل آن به صدای یک هواپیما بیشتر شبیه است تا یک خودرو. صدایی که به هیچ وجه موزیکال نیست. صدای غرشی است که وقتی راننده زیر فشار زیاد پشت فرمان روی صندلی میخکوب شده است، حتی شنیدن آن هم برایش سخت است.

با این حال راننده هیچ فرصتی برای قضاوت در مورد صدای موتور نخواهد داشت. او باید خیلی زرنگ باشد که بتواند خودرو را با آن سرعت سرسام آورش کنترل نماید.

از زمانی که راننده استارت می‌زند تا زیر ۴۰۰۰ دور در دقیقه تنها دو توربو به کار گرفته می‌شوند، بعد از آن نیز دو جفت توربوی دیگر با صدایی آرام و گوش نواز وارد کار شده تا بسیار سریع‌تر از آنچه که راننده فکرش را می‌کند، خودرویش شتاب بگیرد.

امکانات بوگاتی شیرون سوپر اسپرت
صدایی شبیه به غرش هواپیما

سیستم آیرودینامیک

آمارهایی که در مورد بوگاتی شیرون ارائه می‌شود به خصوص در مورد سرعت بیشتر به آمارهای سازمان ناسا شباهت دارند تا آمارهای خودرویی.

با این حال برای سرعت گرفتن با این خودرو به خصوص سرعت‌های بالای ۳۲۰ کیلومتر بر ساعت تایرها باید نو باشند. همچنین فشار آن‌ها نباید کم باشد. اگر تایرها کمی کهنه باشند و فشارشان نیز کم باشد باید راننده سرعت‌های بالا را فراموش کند و دور آن‌ها خط بکشد.

حتی از نظر آیرودینامیکی هم این خودرو بسیار پیشرفته است. سیستم آیرودینامیک آن برای ایجاد فشار پایداری، هوا را طوری از کناره‌های خودرو عبور می‌دهد تا این فشار در هر دو طرف بدنه‌ی خودرو که از جنس فیبر کربنی است ایجاد شود. بهترین ترکیب از داون فورس، ترمز هوایی و لغزندگی نیز زمانی ایجاد می‌شود که باله عقب فعال شود. بوگاتی شیرون حتی دارای یک جفت اگزوز رو به پایین است که عملکردش مثل یک دیفیوزر است.

جنگ شیرون با قوانین فیزیک!

هر چند که این مدل بوگاتی بسیار قدرتمند، خاص و متفاوت است اما با این حال نمی‌تواند قوانین فیزیک را گول بزند.

وقتی سرعت خودرو به ۳۷۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد، جنگ سختی بین خودرو و قوانین فیزیک شکل می‌گیرد.

شتاب گیری این خودرو آنچنان وحشیانه است که هوایی که بالای تایرها جریان دارد تا اندازه‌ای آن‌ها را خنک می‌نماید که کاهش فشار تایرها آغاز می‌شود.

اگر این فشار کم باشد می‌تواند به وجود آورنده اتفاقات بسیار بدی باشد. بنابراین راننده وقتی پشت فرمان شیرون می‌نشیند باید به طور مرتب سیستم نظارت بر فشار باد تایرها را چک کند تا اگر فشار باد تایرها کاهش یافت سریع به فکر چاره باشد در غیر این صورت لحظه‌ای بعد در آسمان خواهد بود.

گفته می‌شود بوگاتی شیرون بدون محدود کننده سرعت توانایی آن را دارد که با سرعت ۴۸۲ کیلومتر بر ساعت نیز برود و حتی از مرز آن نیز عبور کند!

طراحی داخل کابین بوگاتی شیرون

با شل کردن کمک فنرها راننده می‌تواند یک سواری نرم و راحت را تجربه نماید. خودرو سیستم صوتی بسیار قوی دارد.

داخل کابین هم بسیار زیبا و منحصر به فرد طراحی شده است. استفاده از مواد عایق صدای قوی‌تر و شیشه‌های دو جداره باعث شده است که بوگاتی شیرون در سرعت‌های بسیار بالا همچنان بی‌سر و صدا باشد. اگر راننده می‌خواهد به تاثیر شیشه‌های دو جداره پی ببرد فقط کافی است هنگام رانندگی شیشه خودرو را پایین بکشد آنگاه خواهد دید که صدای توربوهای در حال حرکت تا چه اندازه به گوش می‌رسد.

در بوگاتی شیرون عرض خودرو ۱۴ میلی‌متر و ارتفاع آن هم ۶ میلی‌متر افزایش یافته است و این یعنی طراحی خاص و بی‌نظیر.

کابین خودرو نیز نسبت به ویرون ۱۲ میلی‌متر فضای بیشتری دارد. برای درک بهتر این مطلب می‌توان موقعیتی را در نظر گرفت که در آن راننده با یک کلاه ایمنی توانسته است پشت فرمان بنشیند.

قسمت‌های دیگر کابین این خودرو به گونه‌ای طراحی شده است که میزان حواس پرتی راننده را به حداقل ممکن می‌رساند. داخل کابین صفحات نمایش دیجیتال TFT یک سرعت سنج آنالوگ را که بیشترین سرعت آن ۵۰۰ کیلومتر بر ساعت است احاطه کرده است.

زمانی که سرعت افزایش می‌یابد، میزان اطلاعاتی که روی این صفحه نمایش داده می‌شوند کم می‌شود تا راننده بتواند حین رانندگی تمرکز خود را حفظ نماید و دچار حواس پرتی نشود.

داخل کابین
داخل کابین

سایر موارد استفاده شده در کابین داخلی

در وسط کابین یک کنسول مرکزی باریک قرار گرفته است که روی آن دسته دنده و چهار دکمه سیستم تهویه که همچون الماس می‌درخشند، نصب شده است. اسپیکرهای بوگاتی شیرون با الماس‌های واقعی تزیین شده‌اند. حتی روی هر چهار توییتر خودرو نیز یک پوسته الماس یک قیراطی قرار گرفته است. لوگوی بوگاتی روی کاپوت هم از جنس نقره میناکاری شده است.

یک جعبه داشبورد خنک شونده نیز در داخل کابین تعبیه شده است و بهترین مکان برای نگه داری انواع نوشیدنی‌هاست. در داخل کابین بوگاتی شیرون برای آویزان کردن کت، کیف دستی و … جای مخصوصی در پشت سری‌های خودرو تعبیه شده است. حتی برای ساک‌ها نیز زیر کاپوت جلو بوگاتی محفظه‌ای مخصوص در نظر گرفته شده است.

چند نکته طلایی در مورد بوگاتی شیرون

بوگاتی شیرون خودروی بسیار گران قیمتی است. با ارز ۲۵۰۰۰ تومان قیمت مدل‌های مختلف این خودرو به شرح زیر خواهد بود:

 • قیمت بوگاتی شیرون: ۹/۲ میلیون دلار حدود ۲۳۰ میلیارد میلیون تومان.
 • قیمت شیرون اسپرت: ۴/۳ میلیون دلار حدود ۱۰۸ میلیارد میلیون تومان.
 • قیمت شیرون اسپرت ۱۱۰: ۴ میلیون دلار حدود ۱۰۰ میلیارد تومان.
  حتی قیمت نشان بوگاتی که بر روی شیرون نصب شده و از جنس نقره است و به صورت دستی نیز میناکاری شده تنها ۵۵۰ دلار هزینه در بر داشته است.
 • خریداران بوگاتی شیرون را کسانی تشکیل می‌دهند که دارایی‌شان به شرح زیر است:
 • به طور میانگین ۴۲ خودرو دارند، دارای یک کشتی تفریحی، یک جت شخصی، چهار خانه و سه هلیکوپتر هستند.
 • می‌توان گفت بیش از نیمی از خریداران خودروی بوگاتی شیرون از کلکسیونرهای آثار هنری هستند.
 • سیستم خنک کننده‌ای که در موتور تعبیه شده است توانایی این را دارد که سیال خنک کننده را با نرخ ۷۹۸ لیتر در دقیقه پمپ نماید.

سایر نکات

 • موتور بوگاتی شیرون با تمام قدرت خود حدود ۲۵ ساعت مورد ارزیابی و تست قرار گرفته است. در این مدت این خودرو می‌توانست مسافتی بین ولفسبورگ آلمان تا فینیکس آریزونای آمریکا را طی نماید.
 • تعداد کسانی که توانایی استفاده از حداکثر نیروی بوگاتی شیرون را دارند بسیار کم است. چرا که عواملی همچون ترس، تعویض دنده‌ها و … مانع استفاده از این مقدار نیرو می‌شود. با این حال انکار این واقعیت که بتوان تمام نیروی ۱۲۰۰ اسب بخار را به کار گرفت امری نشدنی و محال است.
 • ۱۵۰ نفر تعداد کسانی هستند که کل تیم تحقیق و توسعه بوگاتی را تشکیل می‌دهند؛ یعنی حتی از تعداد اعضای تیم ردبول در مسابقات فرمول یک هم کمتر هستند.
 • شرکت بوگاتی حداکثر ظرفیتی که برای تولید خودرو در هر سال دارد فقط ۷۰ دستگاه است.

سخن پایانی

به پایان مقاله معرفی بوگاتی شیرون رسیدیم؛ امیدواریم لذت برده باشید.

جهت خرید و فروش وسایل دست دوم و نوی موردنظر خود می‌توانید به سایت یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *