بوگاتی شیرون پور اسپرت

بوگاتی شیرون پور اسپرت (داخل ماشین، قیمت و…)

از هرکسی که بپرسید، اسم بوگاتی برای آن‌ها چه معنایی دارد، احتمالاً جواب خواهند داد: سریع‌ترین یا گران‌ترین ماشین جهان!
این‌گونه است که بار دیگر این برند خود را به جهان عرضه می‌کند؛ و در صف برترین‌ها قرار می‌گیرد. تولد ویرون برای خانواده بوگاتی برکت فراوانی را به همراه داشت. می‌توان گفت ویرون یک دختر خوش‌قدم است. دختر دردانه‌ی پدر!
این بار بوگاتی شاهکار دیگری را در سال ۲۰۲۰ به جهان عرضه می‌کند. بوگاتی شیرون پور اسپرت وارد می‌شود.

بوگاتی شیرون پور اسپرت با همان ۱۴۷۹ اسب بخار قدرت و ۱۶۰۰ نیوتون متر گشتاور وارد بازار شد. همان موتور ۸۰۰۰ سی‌سی W16 که دارای چهار توربو شارژ است؛ اما حداکثر سرعت آن به ۳۵۱ کیلومتر بر ساعت محدود شده است، درحالی‌که وزن آن بسیار کمتر و سیستم تعلیق و شاسی برای جابجایی بهتر دوباره طراحی‌شده‌اند.

آیا واقعاً این‌ یک نژاد متفاوت از خانواده‌ی بوگاتی است؟ یا شیرون پور اسپرت تنها یک تمرین بازاریابی و راهی برای گرفتن ۳.۶ میلیون دلار ناقابل از ۶۰ خریدار دیگر است؟
اما به نظر من کاملاً متفاوت است؛ مثلاً اسماعیلی با پور اسماعیلی تفاوتی ندارد؟ ممکن است دو انسان کاملاً متفاوت باشند و یا شاید یک نفر باشد که فامیلش را تغییر داده است. در ادامه با واسط پت همراه باشید تا ببینیم شیرون پور اسپرت جدید با شیرون اسپرت قدیم تفاوتی دارد یا خیر؟

رونمایی از بوگاتی شیرون پور اسپرت

لیست تغییرات ایجادشده در پور اسپرت برای هرچه چابک‌تر و سریع‌تر شدن آن طولانی است، اما بیایید با ظاهر و بدنه شروع کنیم. در قسمت جلو با دریچه‌های بزرگ‌تر از جنس فیبر کربن برای تنفس هرچه بهتر موتور روبرو هستیم.

در عقب یک باله بزرگ برای افزایش نیروی عمود بر سطح قرار گرفته است. سیستم اگزوز از جنس تیتانیوم با فناوری جدید چاپ سه‌بعدی ساخته‌شده‌اند تا وزن کمتر و عملکرد بهتری داشته باشند.

نسبت دنده‌ها ۱۵ درصد نسبت به مدل استاندار کمتر شده‌اند که شتاب را بهبود می‌بخشد. سیستم تعلیق جلو ۶۵ درصد و در عقب ۳۳ درصد سخت‌تر شده است.

در کل وزن ماشین حدود ۲۰ کیلوگرم کمتر شده است. داخل کابین با آلومینیوم و تیتانیوم همراه با چرم آلکانترا به زیبایی طراحی شده است. سرانجام دور موتور مجاز این خودرو ۲۰۰ دور بر دقیقه بیشتر شده و به ۶۹۰۰ رسیده است.

در سال ۲۰۲۰ شرکت بوگاتی دو مدل دیگر نیز بنام شیرون سوپر اسپرت ۳۰۰ پلاس و شیرون ۱۱۰ ANS را معرفی کرد برای اطلاعات بیشتر به مقالات زیر مراجعه کنید:
انواع بوگاتی شیرون در سال ۲۰۲۰
بوگاتی شیرون سوپر اسپرت ۳۰۰ پلاس، سریع‌ترین ماشین جهان
شیرون ۱۱۰ANS، به مناسبت صد و دهمین سالگرد بوگاتی رونمایی شد

نمای بیرونی

بوگاتی شیرون پور اسپرت از نمای جلو بسیار تهدیدآمیز به نظر می‌رسد. هم، مشبک نعلی شکل و هم، ورودی هوا در دو طرف آن بزرگ‌تر از مدل‌های دیگر است.

درحالی‌که شکاف دیفرانسیل جلو باعث می‌شود که خودرو گسترده‌تر شود. در بالای چرخ‌های منیزیمی جلو، دریچه‌هایی جدیدی هستند که هرچه بیشتر به تنفس موتور و ورودی هوای بیشتر کمک می‌کند. چرخ‌های جلو ۲۱ و چرخ‌های عقب ۲۰ اینچ هستند.

در قسمت پایین قطعه‌ای از جنس فیبر کربن به قسمت عقب خودرو منتهی می‌شود که با یک دیفیوزر جدید با یک باله ثابت بزرگ ملاقات می‌کند و شکل x ایجاد می‌کند. این بال ۷۴.۸ اینچ عرض دارد؛ و به‌خودی‌خود ۲۲ پوند صرفه جویی می‌کند. درحالی‌که یک جفت اگزوز خروجی از جنس تیتانیوم که با استفاده از فناوری پرینت سه‌بعدی ساخته شده است، خودنمایی می‌کند. همچنین مانند شیرون در کل از نورپردازی LED استفاده می‌کند.

نمای بیرونی بوگاتی شیرون پور اسپرت
نمای بیرونی

رنگ آبی نماد کشور فرانسه است و بوگاتی علاقه‌ی زیادی به این رنگ دارد. می‌توان گفت بوگاتی یک استقلالی است. اما در مقابل آن فراری یک پرسپولیسی پروپاقرص است. برای آشنایی با این پرسپولیسی پرو‌پاقرص به لینک زیر مراجعه کنید:
فراری پرسپولیسی پروپاقرص

ابعاد بوگاتی شیرون پور اسپرت

باوجود افزودن چندین قطعه برای ورود هوای بهتر، ابعاد شیرون پور اسپرت تغییر چندانی نداشته است. وزن هر چرخ حدود ۴ کیلوگرم کمتر شده است و همچنین باله‌ی عقب و اگزوز در کاهش وزن تأثیر دارند. نتیجه‌ی همه‌ی این تلاش‌ها ۱۹ کیلوگرم کاهش وزن است. ابعاد شیرون پوراسپرت به شرح زیر است:

  • طول: ۴.۵ متر
  • عرض: ۲ متر
  • ارتفاع: ۱.۲ متر

مشخصات فنی

این نمونه از شیرون مانند دیگر اعضای خانواده، دارای همان موتور مشهور ۸۰۰۰ سی‌سی w16 چهار توربو شارژ است؛ که خروجی این موتور همان ۱۴۷۹ اسب بخار است. این خودرو هنوز هم یک اتومبیل با جعبه دنده‌ی هفت سرعته ساخت Riccardo است؛ اما نسبت دنده‌ها ۱۵ درصد کوتاه‌تر شده است که شتاب را بهبود می‌بخشد.

درحالی‌که صفرتا صد شیرون ۲.۴ ثانیه است. شیرون پور اسپرت توانسته است این زمان را کاهش دهد و ادعا می‌کند که صفرتا صد شیرون پور اسپرت ۲.۳ ثانیه است. اینجاست که دهم و صدم ثانیه‌ها ارزش پیدا می‌کند. پشت این تغییر ناچیز تلاش‌های فراوان مهندسان زیادی نهفته است.

اما حداکثر سرعت از ۴۲۰ به ۳۵۱ کیلومتر بر ساعت کاهش یافته است.

قطعا شیرون بهتر از ویرون عمل می‌کند. در قرن بیستم شرکت بوگاتی تصمیم دارد که اتومبیل‌های خود را شبیه به روورئک بچه بسازد و به این دلیل است که از اوایل قرن بیستم این‌چنین درخشیده است.

پیشرفت دیگر، ساخت چرخ‌ها از منیزیم است؛ که باعث کاهش وزن خودرو می‌شود. وجود باله‌ی عظیم در عقب، باعث افزایش نیروی عمود بر سطح به‌اندازه‌ی ۱۱۰ پوند در حداکثر سرعت خود می‌شود. این افزایش نیروی عمود بر سطح نسبت به شیرون استاندارد است.

سیستم تعلیق جدید ۶۵ درصد در جلو و ۳۳ درصد در عقب سخت‌تر شده است. بوگاتی ادعا می‌کند ماشین کشش و پایداری بیشتری در پیچ‌وخم‌های جاده دارد. به‌طورکلی (pur sport) به معنی سبک‌تر و سریع‌تر و توانایی چرخاندن در مدارهای پرپیچ‌وخم است.

میزان سوخت بوگاتی شیرون پور اسپرت

ازآنجاکه تولید شیرون پور اسپرت فقط در نیمه‌ی سال ۲۰۲۰ آغاز می‌شود؛ و با شروع بیماری کووید ۱۹ هیچ آمار رسمی از EPA در مورد میزان سوخت این ماشین در دسترس نیست؛ اما ما انتظار داریم میزان سوخت این ماشین نسبت به شیرون پیشرفت چندانی نداشته باشد. میزان سوخت در سطح شهر، بزرگراه، چرخه‌های ترکیبی به ترتیب ۲۱،۱۶.۸ و ۲۶ است. حجم مخزن آن نیز ۸۳ لیتر است.

داخل کابین

فضای داخلی بوگاتی شیرون پور اسپرت با شیرون معمولی تفاوت خاصی ندارد. داخل کابین با تیتانیوم و آلومینیوم به همراه چرم آلکانترا به زیبایی طراحی شده است؛ و در اینجا سبک بودن و کم کردن وزن الویت بیشتری دارد تا لوکس گرایی!

این ماشین دونفره به سبک شیرون ساخته شده است و ازنظر فضا کاملاً مناسب و راحت است. همچنین فرمان با چرم آلکانترا مزین شده است؛ بنابراین انتظار داریم مکان مناسبی برای نشستن باشد.

داخل کابین
داخل کابین

به نظر من وقتی‌که انسان پشت فرمان ماشین بوگاتی قرار می‌گیرد چنان محو رانندگی، شتاب و سرعت بی‌نهایت می‌شود که فضای داخلی اهمیت خود را ازدست‌داده و تمام تمرکز راننده بر روی پدال گاز و ترمز است. تا مبادا با یک بی‌دقتی میلیاردها پول بی‌زبان را هدر دهد. آیا می‌دانید گران‌ترین ماشین جهان چیست؟ صاحب آن کیست؟ برای پیدا کردن سؤال‌های فوق به مقالات زیر مراجعه کنید:

بوگاتی لاویتور نویره

گرانترین ماشین‌های جهان

بوگاتی رونالدو

صندوق عقب و فضای بار

هیچ ادعایی در مورد فضای صندوق‌عقب هایپرکارها وجود ندارد. احتمالاً همان فضای اندک ماشین شیرون را داریم. فضایی برای گذاشتن کلاه ایمنی و لباس‌های مسابقه!
چیدمان کابین فرق چندانی با شیرون معمولی ندارد؛ بنابراین در کنسول میانی جایی برای تلفن خود و یک جفت دستکش و یک آدامس شیک وجود دارد و نه بیشتر!

در شیرون معمولی چندان امکانات خاصی وجود ندارد. بعید است که در نمونه‌ی جدید شیرون پور اسپرت خبر جدیدی باشد؛ اما هنوز هم در دو طرف سرعت‌سنج آنالوگ سنتی دو نمایشگر برای نمایش سایر اطلاعات رانندگی وجود دارد.

سایر مشخصات مانند سنسور پارکینگ، دوربین عقب، سیستم تعلیقی تطبیقی، سیستم ناوبری بدون تغییر ادامه‌دارند. بااین‌وجود شکی نیست که در صورت تمایل می‌توان این کار را انجام داد.

در مورد سیستم سرگرمی هیچ اطلاعات جدیدی در مورد بوگاتی شیرون پور اسپرت وجود ندارد؛ اما ما انتظار داریم همان غشای الماس و بلندگوهای پیشرفته در شیرون، در اینجا نیز حضور داشته باشند.

یک کانون وای فای (Wi-Fi) نیز در آن گنجانده می‌شود؛ اما اگر شیرون پور اسپرت را به خاطر توانایی اتصال به اینترنت خریداری می‌کنید به شما پیشنهاد می‌کنم که یک شورلت را بخرید.

مشکلات و ایمنی بوگاتی شیرون پور اسپرت

شیرون پور اسپرت هنوز به مرحله‌ی تولید نرسیده، بنابراین هیچ فراخوانی برای آن صادر نشده است.

اما شایان به ذکر است که شیرون در سال ۲۰۱۸ دو نوبت فراخوان شد که نباید دوباره مسئله‌ساز شود. هیچ ضمانت‌نامه‌ی رسمی ارائه نشده است؛ اما احتمالاً شیرون پور اسپرت ضمانت کاملی را تا چهار سال اول ارائه می‌دهد.

خودروهای بوگاتی به دلیل نادر و گران بودن هیچ‌وقت تست تصادف را تجربه نکرده‌اند.

آیا واقعا این نمونه ماشین خوبی است؟

ایده این ماشین برای شتاب بیشتر طراحی شد. ماشینی سبک‌تر با شتاب حیرت‌انگیز و هنوز هم با آن سرعتش قابل‌توجه و خیره‌کننده است. مطمئناً همان ماشین قدیمی نیست که رنگ و چرخ‌هایش عوض شده باشد. درواقع مهندسی گسترده‌ای بکار رفته است تا شیرون پور اسپرت چابک‌تر و سریع‌تر شود. اما اگر بوگاتی بخواهد ماشین‌هایی بسازد که بیش از الان دیده شوند، باید فرزندان کوچک‌تری را به دنیا بیاورد و از همان بچگی تمام تلاشش را بکند تا دردانه‌هایش چاق‌وچله نشوند!

ماشین‌های بوگاتی بلااستثنا پرخور و چاق‌وچله هستند. پدر خانواده باید یک فکر اساسی برای برنامه‌ی غذایی خانواده بکند!

خودرویی که ۲ متر عرض و بیش از ۱۸۰۰ کیلوگرم وزن داشته باشد هرگز به‌اندازه‌ی پاگانی و کونیگزگ با نیمی از وزن سرگرم‌کننده و جذاب نخواهد بود.

بااین‌همه، این اتومبیل باحال است؛ و به نظر می‌رسد بیش از یک تمرین بازاریابی است، هرچند که بسیار پرسود است. حتی بااین‌وجود شک نداریم که همه‌ی ۶۰ دستگاه به فروش برسند. بوگاتی با قیمت‌های گران و تعداد محدود طرفداران زیادی پیدا کرده است.

بوگاتی شیرون پور اسپرت
بوگاتی شیرون پور اسپرت

همه‌ی ما عاشق بوگاتی هستیم. مانی خوش‌بین هم‌وطن ما، صاحب چندین بوگاتی، می‌گوید: در لیست آرزوهای هر فرد باید رانندگی با یک بوگاتی هم باشد.
این هم‌وطن ما یکی از کلکسیونرهای معروف اتومبیل در جهان است. جدیدترین خرید او یک بوگاتی شیرون است. یک نسخه‌ی کاملاً اختصاصی که شرکت بوگاتی تنها برای مانی خوش‌بین ساخته است برای اطلاعات بیشتر در مورد این ماشین خاص به مقاله‌ی زیر مراجعه کنید:

بوگاتی شیرون هرمس

قیمت شیرون پور اسپرت چقدر است؟

با بالا رفتن لحظه‌ای و وحشتناک دلار و بی‌ارزش شدن پول ایران، هرگز نمی‌شود یک بوگاتی خرید مگر اینکه یک منبع درآمد خارج از ایران داشته باشیم.
قیمت این ماشین چیزی حدود ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار است؛ و با احتساب هر دلار به قیمت ۲۵۰۰۰ تومان، قیمت شیرون پور اسپرت حدود ۹۰ میلیارد تومان می‌شود.
بهتر از قیمت بوگاتی و دلار نگوییم و فقط چشمان خود را ببندیم و آرزو کنیم.
در ادامه به مقایسه‌ی شیرون پور اسپرت با رقبای قوی‌اش می‌پردازیم. دو رقیب مهم او، آستون مارتین والکری و کونیگزگ جسکو است.

مقایسه بوگاتی شیرون پور اسپرت و آستون مارتین والکری

قیمت آستون مارتین والکری نیز سه میلیون و ۵۰۰ هزار دلار است؛ اما بسیار کشنده‌تر و قدرتمندتر است.

یک موتور ۶.۵ لیتری ۱۲ سیلندر درون آن است که حاصل تلاش این موتور ۱۰۰۰ اسب بخار قدرت و ۱۱۱۰۰ دور بر دقیقه است.

درحالی‌که یک سیستم الکتریکی با ۱۶۰ اسب دیگر به این موتور کمک می‌کند. البته هنوز جزئیات جدیدی منتشر نشده است.

می‌توانید مطمئن باشید که والکری نزدیک‌ترین چیز برای یک اتومبیل فرمول یک جاده‌ای باشد. بدون شک با وزن بسیار کمتری نسبت به شیرون پور اسپرت ظاهر خواهد شد.

اگر می‌خواهید یک هایپر کار مسابقه‌ای نهایی داشته باشید والکری یک مورد مناسب خواهد بود. البته همه‌ی ۱۵۰ دستگاه از قبل فروخته‌شده‌اند.

در مورد ماشین DBX از شرکت آستون مارتین می‌توانید این مطلب را مطالعه نمایید.

مقایسه پور اسپرت و کونیگزگ جسکو

گونیگزگ مدتی است که با مدل جسکو مقابل بوگاتی قرار گرفته است. یک موتور ۵ لیتری جفت توربو ۸ سیلندر درون قلب این ماشین قرار دارد؛ که می‌تواند ۱۶۰۳ اسب بخار قدرت و ۱۱۶۰ فوت پوند گشتاور را تولید کند. این ماشین انرژی خود را از سوخت ترکیبی اتانول بنزین E85 بدست می‌آورد. این ماشین قدرتمندترین موتور احتراقی داخلی است که تاکنون در جاده دیده شده است.
با توجه به بدنه‌ی سبک، عملکرد این ماشین فوق‌العاده خواهد بود. طبق معمول کونیگزگ، جسکو نیز از سیستم چرخ عقب استفاده می‌کند و این باعث می‌شود که در پیچ‌وخم‌ها چابک‌تر و چالاک‌تر باشد. ما با یک تکنولوژی بسیار پیشرفته و ظاهری منحصربه‌فرد روبرو هستیم.

کونیگزگ جسکو 2020
کونیگزگ جسکو ۲۰۲۰

سخن پایانی

به پایان مطلب شیرون پور اسپرت رسیدیم؛ امیدواریم لذت برده باشید. اپلیکیشن واسط کالا را نصب کنید و کالای مورد نظر خود را بدون واسطه بخرید. واسط کالا محیطی امن برای خرید و فروش وسایل نو ودست دوم شما است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *