طول عمر اسب‌ها

طول عمر اسب‌ها

انسان‌ها از حدود ۴۰۰۰ سال قبل از میلاد بر روی اسب‌ها سواری کرده‌اند و اعتقاد بر این است که اهلی شدن آن‌ها تا ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد گسترده بوده است. اسب‌ها در یک طبقه‌بندی کلی به دو نوع اسب‌های اهلی و وحشی تقسیم می‌شوند. جمعیت‌های وحشی، اسب‌های وحشی واقعی نیستند، زیرا این اصطلاح برای توصیف اسب‌هایی که هرگز اهلی نشده‌اند، به کار می‌رود، مانند اسب پرزاوالسکی در معرض خطر انقراض، یک زیرگونه جداگانه و تنها اسب واقعی وحشی باقی مانده. واژگان گسترده و تخصصی وجود دارد که برای توصیف مفاهیم مربوط به اسب استفاده می‌شود، این واژگان همه‌چیز را شامل می‌شوند، از آناتومی گرفته تا مراحل زندگی، اندازه، رنگ‌ها، نشانه‌گذاری‌ها، نژادها، حرکات و رفتار. در این مقاله سعی داریم در مورد افزایش طول عمر اسب‌ها صحبت کنیم، با ما همراه باشید.

چند ویژگی منحصر به فرد!

اسب‌ها می‌توانند به‌سرعت از دست شکارچیان فرار کنند و دارای یک تعادل عالی و یک واکنش جدی برای مبارزه یا پرواز هستند.

جالب است بدانید که در کنار این روحیه عالی برای عملکرد آنی، اسب‌ها قادر به خوابیدن در حالت ایستاده و دراز کشیدن هستند و اسب‌های جوان‌تر به‌طور قابل‌توجهی بیشتر از بزرگسالان می‌خوابند.

اسب‌های ماده، به نام مادیان، حدود ۱۱ ماه جنین خود را حمل می‌کنند. یک اسب تازه به دنیا آمده نیز می‌تواند در مدت کوتاهی پس از تولد بایستد و بدود.

بیشتر اسب‌های اهلی، تمرینات خود را بین سنین دو تا چهار سالگی آغاز می‌کنند. آن‌ها در سن پنج سالگی به رشد کامل بزرگسالان می‌رسند.

طول عمر اسب‌ها
طول عمر اسب‌ها

پیشنهاد می‌کنیم خواندن مقاله تشخیص سن اسب را از دست ندهید.

عوامل تاثیرگذار بر طول عمر اسب‌ها

عوامل زیادی وجود دارند که می‌توانند بر طول عمر اسب‌ها تاثیر بگذارند.

شما باید تصمیم بگیرید که آن‌ها را در کجا مستقر کنید. چه کسی به نیازهای پزشکی و بهداشتی آن‌ها رسیدگی خواهد کرد؟ چقدر با آن‌ها سوارکاری می‌کنید؟ نوع خوراکی که به آن‌ها می‌دهید چه باید باشد؟ و سؤالات دیگری که باید پاسخ آن‌ها را بیابید و در طول زندگی اسب خود مد نظر قرار دهید؛ بنابراین طبیعی است که صاحبان اسب این پرسش اصلی و مهم را در ذهن داشته باشند که اسب‌ها تا چه مدت زندگی می‌کنند؟

طول عمر اسب‌ها به عوامل مختلفی بستگی دارد، از رژیم غذایی گرفته تا ورزش و بیماری و موارد دیگر.

در مورد هر یک از این عوامل داشتن انتخاب مناسب برای اسب شما می‌تواند دلهره آور باشد! اما به‌عنوان یک صاحب خوب و وظیفه شناس اسب، شما باید مطمئن شوید که بهترین همراه و همدم چهارپای خود هستید. به نحو احسنت از آن مراقبت می‌کنید تا بتواند در سلامتی کامل تا انتهای پیری زندگی کند.

اسب‌ها چه مدت زندگی می‌کنند؟

قبل از اینکه دریابید چگونه باید به اسب خود کمک کنید تا زندگی طولانی‌تری داشته باشد، ابتدا به این موضوع می‌پردازیم که، میانگین طول عمر اسب‌ها چقدر است؟

دیوید رمی (David Ramey)، DVM، صاحب Ramey Equine در لس آنجلس و نویسنده کتاب‌هایی، از جمله «راهنمای مختصر برای داروها، مکمل‌ها و گیاهان دارویی اسب” می‌گوید: “به‌صورت میانگین یک اسب خانگی حدود ۲۵ تا ۳۰ سال زندگی می‌کند”.

دکتر رمی پژوهش‌های خود را بر اساس مشاهده و آشنایی با انواع اسب‌ها بیان می‌کند، از نژادهای نمایشی و کاربردی گرفته تا انواع اهلی. البته، او می‌گوید، ۲۵ تا ۳۰ سال میانگین طول عمر یک حیوان اسب خانگی است و این در مورد تمامی اسب‌ها صادق نیست و تغییر می‌کند.

دکتر رمی می‌گوید: “اسب‌های خانگی که به‌عنوان حیوانات خانگی مورد مراقبت قرار می‌گیرند، بهترین شانس زندگی طولانی مدت را دارند؛ زیرا لازم نیست نگران دسترسی به خوراک و تغذیه مناسب داشته باشند و معمولاً مراقبت از آن‌ها به‌صورت منظم صورت می‌گیرد”.

David Ramey
نطر دکتر رمی در مورد طول عمر اسب‌ها

از طرف دیگر، یک اسب مسابقه ممکن است زندگی کوتاه‌تری داشته باشد، نه به این دلیل که به خوبی از آن‌ها مراقبت نمی‌شود بلکه به دلیل این که این نوع اسب‌ها آسیب‌های زیادی در زندگی دارد.

به‌عنوان مثال، به گفته دکتر رمی، یک پای شکسته، می‌تواند منجر به اتانزاسیون در دنیای اسب‌های مسابقه شود. حال با توجه به مطالب گفته شده ممکن است در ذهن خود با سوال زیر مواجه شوید:

آیا نژاد در طول عمر اسب‌ها تاثیری دارد؟

توجه داشته باشید که پاسخ این سوال با توجه به گفته‌های دکتر رمی منفی است و تا آنجا که داده‌ها نشان می‌دهد، نژاد اسب نمی‌تواند تغییری در طول عمر آن‌ها ایجاد کند.

دکتر رمی می‌گوید: اسب‌های کوچکتر مانند اسبان‌ها تمایل به زندگی طولانی‌تری نسبت به اسب‌های متوسط دارند و رکورد طولانی‌ترین عمر اسب مربوط به یک نفر در ایالات متحده آمریکا بوده که ۶۲ سال زندگی کرده است.

نژادهای اسب بر اساس خلق و خوی عمومی به راحتی به سه دسته تقسیم می‌شوند:

“اسب‌های بسیار خون گرم” که اسب‌های با سرعت و استقامت بالا هستند.

اسب‌های خون سرد” که مناسب برای کارهای آهسته و سنگین هستند و “اسب‌های خون گرم” که از تلاقی بین اسب‌های بسیار خون گرم و اسب‌های خون سرد ایجادشده‌اند.

امروزه بیش از ۳۰۰ نژاد اسب در جهان وجود دارد که برای کاربردهای مختلفی به وجود آمده‌اند.

اسب‌ها و انسان‌ها در طیف گسترده‌ای از مسابقات ورزشی و تفریحی غیر رقابتی و همچنین در فعالیت‌های کاری از قبیل کشاورزی، سرگرمی و غیره با یکدیگر تعامل دارند.

اسب‌ها از نظر تاریخی در جنگ استفاده می‌شدند، از این طریق طیف گسترده‌ای از تکنیک‌های اسب سواری با استفاده از سبک‌های مختلف تجهیزات و روش‌های کنترل توسعه یافت.

بسیاری از محصولات از اسب‌ها تهیه می‌شوند، از جمله گوشت، شیر، مو، استخوان و داروهای استخراج شده از ادرار مادیان باردار.

انسان‌ها برای اسب‌های اهلی، غذا، آب و سرپناه تهیه می‌کنند و همچنین آن‌ها را موردتوجه متخصصان مانند دامپزشکان قرار می‌دهند.

تاثیر نژاد در طول عمر اسب
تاثیر نژاد در طول عمر اسب

چه عواملی در افزایش طول عمر اسب‌ها موثر است؟

دکتر رمی می‌گوید: “همان‌طور که دامپزشکان می‌گویند،” افزایش طول عمراسب‌ها به چند عامل بستگی دارد: “ژنتیک، تغذیه، شانس، سطح فعالیت و مراقبت خوب. همه‌ی این موارد در تعیین طول عمر اسب‌ها نقش دارند.”

اسب‌ها حیوانات طعمه‌ای و دارای یک واکنش شدید جنگی هستند. اولین واکنش آن‌ها در برابر تهدید، شگفت‌آور بودن و فرار کردن است. گرچه آن‌ها هنگام غیرممکن بودن فرار یا در صورت تهدید فرزندانشان، در جای خود ایستاده و از خود دفاع می‌کنند.

آن‌ها همچنین علاقه‌مند به کنجکاوی هستند؛ غالباً برای فاش کردن علت ترس خود یک لحظه هم دریغ نمی‌کنند و ممکن است همیشه از چیزی که تصور می‌کنند غیر تهدیدآمیز است، فرار نکنند.

بیشتر نژادهای سبک سوارکاری برای سرعت، چابکی، هوشیاری و استقامت تولید شده‌اند؛ خصوصیات طبیعی که از اجداد وحشی آن‌ها به ارث رسیده است.

پیشنهاد می‌کنیم خواندن مطلب مراقبت از اسب عرب را از دست ندهید.

چگونه طول عمر اسب‌ها را افزایش دهیم؟

تغذیه مناسب، توجه به‌سلامتی، فراهم آوردن بستر معاشرت اسب با سایر اسب‌ها و ورزش منظم می‌توانند فاکتورهایی باشند که با رعایت آن‌ها به اسب خود کمک می‌کنید تا عمر طولانی‌تری داشته باشد.

دکتر رمی می‌گوید: این عوامل سنگ بنای سلامتی اسب است. به گفته وی، رعایت نکات مذکور ممکن است ساده به نظر برسد؛ اما این دستورالعمل‌ها اغلب نادیده گرفته می‌شوند و این می‌تواند تأثیر زیادی در طول عمر اسب‌ها داشته باشد.

برای کمک به اسب خود در داشتن یک زندگی طولانی‌مدت از نکات زیر پیروی کنید:

اسب خود را غالباً زیاد تغذیه نکنید!

دکتر رمی می‌گوید، در نژادهای وحشی، اسب‌ها چرنده هستند و برای حفظ سلامتی، مقادیر کمی از علف و گیاهان دیگر را می‌خورند.

البته، شما نمی‌توانید الگوی غذایی حیوانات وحشی را در مورد اسب‌های خود تکرار کنید، اما برای تغذیه اصولی حیوان، می‌توانید به‌اندازه خوراک مصرفی آن‌ها نزدیک شوید.

از مصرف بیش از اندازه کالری در مورد اسب خود خودداری کنید تا حیوان شما در وزن سالم بماند. این یکی از راه‌هایی است که در افزایش طول عمر اسب‌ها موثر واقع می‌شود.

دریافت برنامه غذایی مناسب

دکتر رمی پیشنهاد می‌کند که اسب خود را به‌طور عمده از علوفه مرتعی و یونجه ساقه بلند تغذیه کنید.

شما بایستی از دادن انواع دانه‌ها به اسب خود مانند جو و ذرت اجتناب کنید مگر اینکه حیوان خانگی شما به کالری غلیظ نیاز داشته باشد.

اگر اسب‌های شما در سن رشد هستند، یا در حال شیردهی هستند و برای تولید شیر نیاز به کالری اضافی دارند، می‌توانید در رژیم غذایی آن‌ها دانه‌ها را نیز جای دهید.

تغذیه حداقل سه بار در روز

توجه داشته باشید که این تعداد دفعات تغذیه، حداقل است؛ دکتر رمی می‌گوید، بهتر است حداقل روزی سه بار حیوان خانگی خود را تغذیه کنید تا به آن الگوی چرای دائمی در طبیعت نزدیک شوید.

همچنین وی تأکید دارد که اگر اسب‌ها برای تغذیه به مراتع سپرده شوند، ایده‌آل ترین حالت برای سلامتی تغذیه‌ای آن‌هاست؛ اما اگر این‌طور نیست، می‌توانید یک غذاساز آهسته برای اسب خود تهیه کنید.

استفاده متوسط از کالری در تغذیه اسب

بیش‌ازحد از کالری استفاده نکنید. بیشتر اسب‌های خانگی دارای اضافه وزن هستند، ترکیبی از غذای بیش‌ازحد و ورزش ناکافی باعث این امر می‌شوند.

البته، محاسبه و کنترل کالری حیوان بسیار دشوار است، بنابراین روش ساده‌ای برای محاسبه مقدار مناسب غذا وجود دارد: اسب شما به ۱.۵ تا ۲ درصد از وزن بدن خود در روز به خوراک نیاز دارد.

دکتر رمی می‌گوید: “اگر شما اسبی داشته باشید که وزن آن ۴۵۰ کیلوگرم باشد، برای تغذیه آن روزانه به ۷ تا ۹کیلوگرم خوراک نیاز دارید.”

روش دیگر برای اینکه متوجه شوید، آیا اسب شما در وزن سالمی است یا خیر به گفته دکتر رمی این است: اگر می‌توانید دنده‌های اسب را حساب کنید، اما آن‌ها را نبینید اسب شما در وزن ایده آل قرار دارد.

ویژگی های ظاهری
تغذیه اسب

افزایش طول عمر اسب‌ها با مراقبت از سلامتی آن‌ها

اسب‌ها می‌توانند به انواع بیماری‌ها دچار شده و از آن‌ها رنج ببرند، اطمینان از این که حیوان خانگی شما به‌طور منظم واکسینه می‌شود، می‌تواند از دچار شدن اسب به این بیماری‌ها جلوگیری کند.

همچنین توجه به بهداشت سم و دندان‌های اسب‌ها در حفظ سلامتی آن‌ها نقش کلیدی دارد.

برقراری یک رابطه خوب با یک دامپزشک و دامدار برای اسب در حفظ سلامتی‌اش مهم است.

بااین‌وجود، حیوان خانگی شما هنوز هم می‌تواند به بیماری‌های متداول زیر دچار شود، بعضی اوقات این بیماری‌ها می‌توانند طول عمر متوسط اسب‌ها را کوتاه کنند:

قولنج (Colic)

اسب‌هایی که نوع خوراکی مناسبی را نمی‌خورند می‌توانند دچار درد شکم شوند.

برای جلوگیری از این امر، حیوان خانگی خود را به‌طور مکرر تغذیه کنید و اگر امکان آن وجود دارد از دانه‌ها در تغذیه اسب استفاده نکنید. همچنین مطمئن شوید که آن‌ها به‌طور منظم ورزش می‌کنند.

لامینیت (Laminitis)

این بیماری دردناک روی اسب‌های شما تأثیر می‌گذارد. برخی از دلایل آن با آنچه که اسب شما می‌خورد ارتباط دارد.

اسب‌ها را بیش‌ازحد تغذیه نکنید، در صورت ایجاد مشکل آن‌ها را در اسرع وقت مورد معالجه قرار دهید و اجازه ندهید که اسب شما اضافه وزن داشته باشد.

مشکلات مربوط به سم اسب‌ها، مانند برفک یا آبسه و آرتریت

دکتر رمی می‌گوید: “شما به همراه یک دامپزشک یا متخصص با تجربه باید به سم‌های اسب خود توجه کنید تا مطمئن شوید که آن‌ها دچار مشکل نیستند.” سپس توصیه‌های مربوط به پیرایش و اصلاح آن‌ها را دنبال کنید تا بتوانید از سلامتی موهای اسب خود نیز محافظت کنید.

وی می‌گوید: “هیچ‌کس نمی‌داند چگونه از آرتریت جلوگیری کند، اما ورزش منظم در مورد پیشگیری از آن مهم است.”

پیشنهاد می‌کنیم خواندن مطلب بیماری‌های اسب را از دست ندهید.

اطمینان از تحرک داشتن اسب

این شدت ورزش نیست که واقعاً مهم باشد، این فقط توانایی حرکت است؛ اما اطمینان از حرکت اسب در زندگی واقعی صاحبان اسب به چه معنی است؟

شما اگر روزی ۲۰ دقیقه اسب خود را در یک محوطه حصارکشی شده، وادار به پیاده‌روی کنید و در طول روز و شب آن‌ها را در یک آغل بزرگ نگه‌دارید، بسیار عالی خواهد بود

دکتر رمی حتی بهتر می‌داند که: به مدت ۲۰ دقیقه روزانه دو بار اسب خود را در یک محوطه محاصره‌شده رها کنید، صبح و شب از آن‌ها سوار بگیرید و بقیه اوقات ( ترجیحاً همراه با اسب‌های دیگر) آن‌ها را در یک آغل بزرگ نگهدارید.

نگهداری شبانه روزی از اسب‌ها

اگر اسب خود را برای امر سوارکاری به کار می‌گیرید، کارکنان باید به‌صورت شبانه‌روزی تمرین‌های موردنیاز را به اسب بدهند. این امر نه تنها بدن اسب را در شرایط کاری خوبی قرار می‌دهد، بلکه می‌تواند طول عمر اسب‌ها را نیز افزایش دهد.

اسب‌ها دوست دارند با هم زندگی کنند و از این گذشته، آن‌ها ذاتاً حیواناتی به‌صورت گله هستند. پس تا می‌توانید این نکته را مدنظر داشته باشید و حتی اگر اسب را در کنار دسته‌ای از اسب‌ها نگهداری نمی‌کنید آن را در کنار اسب دوستان خود به‌صورت چند اسب در یکجا نگهدارید.

به نظر می‌رسد در شرایط کنترل‌شده نیز اسب‌ها نیاز به معاشرت با یکدیگر دارند، حتی در این شرایط نیز اجازه دهید اسب‌ها بتوانند یکدیگر را ببینند؛ بنابراین این به معنای مکانی است که اسب‌ها می‌توانند سر خود را از غرفه خود در یک آغل بزرگ آویزان کنند.

اگر اسب شما چند همراه دارد که آن‌ها دوست دارند با هم معاشرت کنند، در هر حال آن‌ها را برای چرای کنار هم قرار دهید. خوب است که اسب‌ها با دوستان خود در یکجا باشند، گرچه شما می‌خواهید از کنار هم قرار گرفتن دو اسب عجیب و غریب درصورتی‌که با هم همراهی نکنند یا یکی بخواهد به دیگری آسیب رساند، اجتناب کنید.
دکتر رمی می‌گوید، اسب‌ها نیز نیاز دارند مدت زمانی را با سرپرستان خود بگذرانند، بنابراین، مدت زمانی را برای نظافت اسب خود صرف کنید، به آن‌ها محبت کنید و به آن‌ها بگویید که حیوان خانگی خوبی هستند.

سخن پایانی

رعایت همه این موارد برای سلامتی ذهنی و جسمی اسب شما ضروری است، بدون توجه به میانگین طول عمر اسب‌ها آن‌ها می‌توانند زندگی سالم و شادی داشته باشند؛ اما دلیلی دیگر برای مراقبت از اسب‌ها با رعایت اصول اولیه وجود دارد، این کار بسیار با ارزش است زیرا آنچه که در آخر به دست می‌آورید، رابطه‌ای فوق‌العاده با حیوانی است که در طول تاریخ هیچ‌کس دیگری مانند آن به انسان خدمت نکرده است .

ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که برای خرید و فروش حیوانات و یا وسایل دست دوم و نو، به سایت و یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه کنید و قابلیت ثبت رایگان آگهی در آن استفاده کنید.

1 دیدگاه دربارهٔ «طول عمر اسب‌ها»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *