فراری 488 GTB

مشخصات و حجم موتور فراری ۴۸۸ GTB

ماشین فراری ۴۸۸ GTB به‌عنوان جایگزینی برای فراری ۴۵۸ بسیار دوست‌داشتنی معرفی شد. این ماشین یکی دیگر از سوپر کارهای نفس‌گیر موتور وسط ایتالیایی است که همچنان طرفداران خود را دارد.
در کنار ظاهر عجیب‌وغریب آن، قلبی صاف و ساده دارد.

در قلب این ماشین، یک موتور ۳۹۰۰ سی‌سی، ۸ سیلندر V – شکل به همراه دو توربو شارژ کار می‌کند. حاصل تلاش این قلب تپنده، ۶۶۱ اسب بخار قدرت است؛ که به آن کمک می‌کند تا سرعت خود را در مدت‌زمان ۳ ثانیه به ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت برساند.
فراری نه‌تنها عجیب‌وغریب‌تر شده است، بلکه با افزودن توربو شارژ جذابیت فراری ۴۸۸ GTB را هرچه بیشتر کرده است. در ادامه تاریخچه‌ی کوتاهی از فراری را مرور می‌کنیم.

تاریخچه فراری

تاریخچه فراری با طلا نوشته‌شده است. بیش از نیم‌قرن است که نام فراری در صنعت خودروسازی اتومبیل‌رانی دنیا نامی پرافتخار بوده است. خودروهایی اصیل و منحصربه‌فرد که با کهنه شدن نه‌تنها از قیمتشان کاسته نمی‌شود بلکه روزبه‌روز ارزشمندتر نیز می‌شوند.
همه‌ی این‌ها از تولد یک انسان تاریخ‌ساز در سال ۱۸۹۸ در مودلاین ایتالیا سرچشمه گرفت. انزو فراری (Enzo Ferrari)!

فراری ده‌ساله عاشق اتومبیل‌رانی

انزو و برادر بزرگ‌تر او دینو، فرزندان یک خانواده متوسط بودند. پدر آن‌ها آلفردو فراری یک پیمانکار آهن و فلزات ساختمانی بود. او دوست داشت پس از مرگش، پسران وی کسب‌وکار او را در دست‌گیرند؛ اما پسر کوچک‌تر افکار بزرگ‌تری در سر داشت. وقتی برای اولین بار پدرش او را به دیدن مسابقات اتومبیل‌رانی برد. انزو ده‌ساله عاشق این حرفه شد. این بود داستان تولد اسب خروشان فراری!

بعد از گذشت سال‌ها شرکت فراری تولیدات فراوانی داشته است؛ و نام‌های متفاوتی بر تولیدات خود گذاشته است که عبارت‌اند از فراری لافراری، فراری F8، فراری کالیفرنیا، فراری ۴۵۸، فراری ۴۸۸ و …
ماشین فراری ۴۸۸ نیز مدل‌های متفاوتی دارد که ۴۸۸ اسپایدر، ۴۸۸ پیستا، ۴۸۸ پیستا اسپایدر و ۴۸۸ GTB نام دارد. در این مقاله به یکی از مدل‌های فراری ۴۸۸ پرداخته‌ایم. صحبت از ماشین فراری ۴۸۸ GTB است. همان خودرویی که برای اولین بار در شرکت فراری توربو شارژ را تجربه می‌کند.

ماشین فراری ۴۸۸ GTB جایگزین ۴۵۸

فراری ۴۸۸ GTB جایگزین ۴۵۸ می‌شود. بدون شک خبر بزرگ، کاهش حجم موتور ۴۵۸ و افزایش قدرت بوده است. فراری حجم موتور را از ۴۵۰۰ به ۳۹۰۰ سی سی کاهش داد؛ اما با اضافه کردن دو توربوشارژ توانست قدرت موتور را افزایش دهد.

این موضوع سبب شد که این ماشین اولین فراری با موتور وسط باشد که دارای فناوری توربو شارژ است. به غیر این تفاوت‌ها که گفته شد، ۴۸۸ جدید با ۴۵۸ قدیمی‌تر ازنظر فضای داخلی مشابه هستند و درواقع تفاوت چندانی ندارند.

نمای بیرونی فراری ۴۸۸ GTB

فراری ۴۸۸ GTB ازنظر ظاهری یک فراری کلاسیک است.
۴۵۸ یکی از زیباترین ماشین‌های فراری است. حال ماشین جدید جانشین آن شده است. اما به‌راحتی نمی‌تواند ازنظر زیبایی بر رقیب خود پیشی بگیرد.

چراغ‌های جلو باریک‌تر شده‌اند؛ و خروجی‌های دوگانه اگزوز زیبایی خاصی به فراری ۴۸۸ GTB
بخشیده است.

یکی از شگفتی‌های این ماشین موتور توربوشارژ است که به لطف پنجره‌ی شیشه‌ای عقب در معرض نمایش کامل است. همچنین چرخ‌های آلیاژی ۲۰ اینچی جذابیت این ماشین را دوچندان می‌کند.
بسیاری از ویژگی‌های آیرودینامیک برای کاهش نیروی رو به پایین بهبود یافته است.

شاید قرمز تنها رنگ مناسب برای فراری پرسپولیسی است. به همین دلیل سه رنگ با پایه‌ی قرمز وجود دارد؛ و همچنین اگر مشتری رنگ زرد را بخواهد نیز موجود است. ۲۸ رنگ برای این ماشین زیبا ارائه می‌شود تا مشتری بتواند مطابق سلیقه‌ی خود رنگ ماشین را انتخاب کند.

نمای بیرونی
نمای بیرونی

مشخصات فنی ماشین فراری ۴۸۸ GTB

عملکرد این مدل فراری، چشمگیر است. اوج خروجی این موتور ۳۹۰۰ سی‌سی، ۶۶۱ اسب بخار است.
این ماشین برای افزایش سرعت خود از حالت توقف به ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت تنها به ۳ ثانیه زمان احتیاج دارد. آیا به‌اندازه‌ی کافی شجاع هستید که این نوع ماشین‌ها را تست کنید؟!
گفتنی است که شتاب و سرعت ماشین‌های بوگاتی از این هم بالاتر است. به شما پیشنهاد میکنم خواندن مقالات بوگاتی را از دست ندهید.

ماشین بوگاتی لاویتور

بوگاتی شیرون سوپر اسپرت ۳۰۰ پلاس

این موتور ۸ سیلندر V – شکل قدیمی با استفاده از دو توربوشارژ عملکرد فوق‌العاده‌ای را ارائه می‌دهد.
به‌طورقطع می‌توان گفت که توربو شارژ موفقیتی بزرگ برای فراری بوده است.

موتور و گیربکس

درحالی‌که پورشه به خاطر آخرین نسل چهار توربوی خود موردانتقاد فراوان قرار گرفت، فراری توانست تغییر خوب و شگفت‌انگیزی را در موتور انجام دهد.

فراری حجم موتور ۴۵۰۰ سی‌سی محبوب درون ماشین ۴۵۸ را تغییر داده است. درنهایت یک موتور ۳۹۰۰ سی‌سی جفت توربو را تولید کرد. این یک شاهکار است؛ که توانست قدرت ۶۶۱ اسب بخار را به وجود آورد.

ناگفته نماند که شتاب هیجان‌انگیز ماشین فراری ۴۸۸ GTB چشم‌ها را خیره می‌کند. این یک ماشین سریع و خشن است. می‌توان گفت مهم‌ترین دستاورد فراری عدم وجود تأخیر در توربو شارژ است.

با کمال تعجب برای فراری ۴۸۸ GTB تعلیق تطبیقی در نظر گرفته شده است.

موتور فراری 488 GTB
موتور فراری ۴۸۸ GTB

میزان سوخت؟!

ظرفیت باک فراری ۴۸۸ GTB حدود ۸۰ لیتر است. مصرف سوخت این ماشین ۱۰ تا ۱۵ لیتر در هر صد کیلومتر است.

مصرف بنزین فراری ۴۸۸ GTB نسبت به ۴۵۸ پیشرفت چشمگیری داشته است.

همان‌طور که انتظار می‌رود به دلیل کاهش حجم موتور و افزایش توربوشارژ مصرف سوخت کمتر شده‌است.

کابین جذاب ماشین فراری ۴۸۸ GTB

ازنظر پزشکی موقعیت قرارگیری صندلی‌های فراری ۴۸۸ GTB بسیار عالی و استاندارد است؛ و این صندلی‌ها به نحوی طراحی‌شده‌اند که راننده کاملاً راحت باشد و بتواند تمام حواس خود را بر روی رانندگی متمرکز کند. درحالی‌که شتاب صفرتا صد فراری ۴۸۸ GTB سه ثانیه است، یک‌لحظه حواس‌پرتی، خسارت‌های جبران‌ناپذیری را به دنبال خواهد داشت.

فضای داخلی با زیبایی تمام با فیبر کربن و چرم تزئین شده است. یک عقربه در جلوی راننده قرار دارد که دور موتور را نشان می‌دهد؛ اما هیچ صفحه‌نمایشی برای سرگرمی وجود ندارد، زیرا فراری تصور می‌کند این کار سبب می‌شود، راننده لذت واقعی را تجربه نکند.

عقربه‌ای که دور موتور رانشان می‌دهد درست در جلوی راننده قرار دارد. در سمت راست عقربه، ۴۸۸ GTB نوشته‌شده است، همچنین در سمت چپ آرم فراری به زیبایی حک ‌شده است. اسب خروشان و زیبای فراری در جلوی راننده خودنمایی می‌کند تا به او یادآوری کند که سوار بر اسب فراری است.
پای خود را بر روی گاز بگذار و لذت ببر!

حتماً خواهید گفت ما کجا و فراری کجا؟!
اما ما می‌گوییم در جهان هستی هر چه را اراده کنی به دست می‌آوری!
اگر موافق نیستید مطلب بوگاتی شیرون هرمس را بخوانید.

شرکت بوگاتی یک نسخه از شیرون را مخصوص مانی خوشبین هم‌وطن ما ساخته است. یک نسخه‌ی کاملاً اختصاصی و منحصربه‌فرد که فقط یکی در جهان وجود دارد آن‌هم برای مانی خوشبین!

طراحی فضای داخلی ساده و زیبا

یکی از نکات جذاب و قابل‌توجه در فراری ۴۸۸ GTB استارت آن است. درواقع با زدن یک کلید آن‌هم بر روی فرمان، ماشین روشن می‌شود.

در سمت دیگر فرمان کلیدی قرار دارد که می‌توان حالت رانندگی را در شرایط مختلف انتخاب کرد.
درهرحال فضای داخلی با سادگی تمام بسیار زیبا و راحت طراحی‌شده است.

فضای داخلی
فضای داخلی

صندلی‌های عقب به دو دلیل کاهش وزن و فضای اشغال‌شده توسط موتور، حذف‌شده‌اند.
بنابراین راننده‌ی فراری ۴۸۸ GTB فقط می‌تواند تجربه‌ی ویژه‌ی خود را با یک مسافر به اشتراک بگذارد. درنتیجه فضای کافی برای سرنشینان باقی می‌ماند.
مسئله‌ی دیگر دید عقب است. درنتیجه‌ی طراحی موتور وسط، پنجره‌ی عقب زاویه‌دار و مورب است؛ بنابراین دید درعقب به تلاش بیشتری نیاز دارد؛ اما یک عیب به‌حساب نمی‌آید.

رنگ‌بندی داخل به انتخاب مشتری

فراری مدرن دیگر از یک دکوراسیون داخلی زرق‌وبرق دار استفاده نمی‌کند. کابین ماشین فراری ۴۸۸ GTB دارای ترکیبی جذاب از چرم آلکانترا و مواد جیر است. در صورت تمایل می‌توانید صندلی‌ها را از چرم کامل سفارش دهید. همچنین مانند فضای بیرونی، کابین، میزبان گزینه‌های رنگی فراوانی؛ که فراتر از ترکیب قرمز محبوب و سیاه است.
گزینه‌های بیشتر شامل فرمان آلکانترا با انتخاب رنگ سفارشی و صندلی‌های اسپرت با فیبر کربن است. همچنین تعداد بیشتری تزئینات داخلی از جنس فیبر کربن را شامل می‌شود.

فضای بار و امکانات

فراری ۴۸۸ GTB به نسبت سوپر کارها فضای قابل قبولی را به‌عنوان فضای بار ارائه می‌دهد. می‌توانید یک چمدان بزرگ و یا چند کیف کوچک نرم را در داخل صندوق قرار دهید. این صندوق به دلیل قرارگیری محل موتور، در جلوی ماشین قرار دارد. البته در پشت صندلی‌ها نیز فضای کوچکی وجود دارد.

در ماشین فراری ۴۸۸ GTB فقط یک سری امکانات تر و تمیز وجود دارد. به‌طور استاندارد از ویژگی‌هایی مانند کنترل کروز، کنترل آب‌وهوا، صندلی‌های چرمی، آینه‌های بیرونی خاص، نورپردازی LED و کلید استارت برخوردار است.

اگرچه کیسه‌های هوا و دوربین عقب تعبیه‌ شده است؛ اما به‌هیچ‌وجه انتظار پیدا کردن تجهیزات راهنمایی رانندگی مانند نظارت بر نقطه‌ی کور، هشدار عبور و مرور ترافیکی در عقب را ندارد. در این اتومبیل رانندگی و مهار اتومبیل تمام و کمال بر عهده‌ی راننده است.

واضح است که سیستم‌های سرگرمی اولویت فراری نیستند. برخلاف هر اتومبیل مدرن دیگر، نمایشگر مرکزی بزرگی وجود ندارد.
سیستم صوتی که دارای شش بلندگو به همراه بلوتوث ارائه می‌شود. سیستم صوتی ماشین فراری ۴۸۸ GTB حاوی یک هارد ۳۰ گیگابایتی است؛ همچنین از اپل کار پلی پشتیبانی می‌کند؛ اما خبری از اندروید اتو نیست. گفتنی است که سیستم ناوبری استاندارد دارای قابلیت فعال‌سازی صدا است.

فضای بار
فضای بار

سخن پایانی

به پایان مقاله رسیدیم. امیدواریم که لذت برده باشید. یک عضو ماندگار و زیبا از خانواده‌ی فراری!
برای پیدا کردن ماشین موردعلاقه خودتان به سایت سر بزنید و یا اپلیکیشن واسط کالا آن را بر روی گوشی همراه خود نصب کنید. البته در بین آگهی‌ها، ماشین فراری را نخواهید دید؛ اما مقالات فراری متنوع و جذابی منتشر شده و تعداد دیگری نیزدر راه هستند.

منبع: carbuzz.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *