ماشین فراری لافراری

مشخصات و داخل ماشین فراری لافراری

شرکت فراری تصمیم گرفت اولین ورود خود را به دنیای هیبریدی با ماشین فراری لافراری جشن بگیرد. آقای انزو فراری همیشه می‌گفت برای رسیدن به حد بالای مسابقات و اهداف بالا باید بدون هیچ قید و شرطی یکسری چیزها را قربانی کنی تا به هدفت برسی!
طبق این رسم فراری، طراحان، لافراری را طراحی کردند.
این ماشین نه‌تنها اولین اتومبیل بود که بعد چهار سال در کشور تولید می‌شد، بلکه اولین فراری است که از موتور هیبریدی استفاده می‌کند.

ماشین‌های فراری هیچ اهمیتی به اقتصاد نمی‌دهند بلکه با تمام قوا بر روی سرعت و قدرت خود تأکید دارند.
در قلب این ماشین یک موتور 6300 سی‌سی V12 قرار دارد. موتور لافراری باید از آن موتورهای وحشتناک و خیلی قوی باشد.
رقبای سرسخت این پسر دردانه‌ی خانواده‌ی فراری، مکلارن P1 و پورشه 918 است. جالب است بدانید، تنها 499 نفر در کل جهان شانس داشتن لافراری را خواهند داشت. این ماشین اوج زیبایی و سرعت است. زنده‌باد فراری …
در این قسمت از مقاله از فراری صحبت می‌کنیم.

تاریخچه فراری

تاریخچه فراری با طلا نوشته‌شده است. بیش از نیم‌قرن است که نام فراری در صنعت خودروسازی اتومبیل‌رانی دنیا نامی پرافتخار بوده است. خودروهایی اصیل و منحصربه‌فرد که با کهنه شدن نه‌تنها از قیمتشان کاسته نمی‌شود بلکه روزبه‌روز ارزشمندتر نیز می‌شوند.
همه‌ی این‌ها از تولد یک انسان تاریخ‌ساز در سال 1898 در مودلاین ایتالیا سرچشمه گرفت. انزو فراری (Enzo Ferrari)!

فراری ده‌ساله عاشق اتومبیل‌رانی

انزو و برادر بزرگ‌تر او دینو فرزندان یک خانواده متوسط بودند. پدر آن‌ها آلفردو فراری یک پیمانکار آهن و فلزات ساختمانی بود. او دوست داشت پس از مرگش، پسران وی کسب‌وکار او را در دست‌گیرند؛ اما پسر کوچک‌تر افکار بزرگ‌تری در سر داشت. وقتی برای اولین بار پدرش او را دیدن مسابقات اتومبیل‌رانی برد. انزو ده‌ساله عاشق این حرفه شد.

ماشین فراری لافراری

برنامه‌ریزی‌های نهایی در سال 2011 آغاز شد. فراری لافراری با انتخاب گزینه‌های طراحی پنینیفارینا اولین مدل فراری شد که در 40 سال گذشته در خانه طراحی شده است. این طراحی منحصربه‌فرد، (به معنای واقعی کلمه فراری) نام دارد.
این آخرین‌مدل فراری است که از یک موتور V12 میان رده بهره می‌برد و اولین ماشینی است که از موتور هیبریدی برقی استفاده می‌کند.

این شاهزاده‌ی فراری برای اولین بار در نمایشگاه 2013 خود را به نمایش گذاشت؛ و تا پیش‌ازاین کسی او را ندیده بود؛ و بعدازآن در بین سال‌های 2013 و 2016 تنها 499 دستگاه از ماشین فراری لافراری تولید شد.
این ابر خودرو از فناوری kers بهره می‌برد. این سیستم درواقع همان بازیابی انرژی جنبشی حین ترمز گرفتن است.

فراری لافراری
فراری لافراری

نمای بیرونی

ماشین فراری لافراری همان ماشینی است که یک پسربچه‌ی نوجوان در ذهن خود تصور می‌کند. طراحی مدرن و زیبای این ماشین بسیار خیره‌کننده و چشمگیر است.

چه این ماشین را از نزدیک ببینی چه در صفحه‌نمایش و چه در کاغذی چاپ‌شده، فراری لافراری یک موجودی است از جنس آینده!
انگار که با ماشین زمان به این برهه از زمان سفرکرده باشد. به همان اندازه عجیب و مدرن است.

اگر با دقت بیشتری آن را نگاه کنیم متوجه این موضوع می‌شویم که برای گروه طراحان، عملکرد بسیار مهم‌تر از شکل ظاهری و بدنه بوده است.

فاکتورهای آئرودینامیکی ماشین فراری لافراری

لافراری در همان تونل‌هایی آزمایش شد که ماشین‌های فرمول 1 موردبررسی قرار می‌گیرند؛ و تمامی فاکتورهای آئرودینامیکی را موردبررسی قرار می‌داد.

شکاف جلو برای افزایش نیروی رو به پایین (downforce) تعبیه‌شده است. پنجره‌های تعبیه‌شده جلو نیز به‌خوبی نقش خود را ایفا می‌کنند تا هوای لازم به اطراف موتور وارد گردد.

در بغل از قسمت بالای قوس چرخ‌های جلو یک ورودی هوا تعبیه‌شده است؛ و همچنین در قسمت عقب، بالای قوس چرخ‌ها، یک جفت ورودی هوا تعبیه‌شده است؛ که قدرت آن را 5 اسب بخار افزایش داده است.

جالب است بدانید سیستم آیرودینامیکی فعال این خودرو توسط یک کامپیوتر مجهز به 21 پردازنده کنترل می‌شود؛ که ویژگی‌های مانند اسپویلر و دیفیوزر را کنترل می‌کند.

طراحان از هر فضایی که توانسته‌اند استفاده کرده‌اند تا هوای کافی را به موتور برسانند؛ و هر چه بیشتر از نیروی ناشی از هوا بکاهند.

قد و وزن لافراری

فراری هنگام تصمیم‌گیری در مورد ابعاد لافراری هیچ فکری در مورد تغییر چرخ‌ها نکرد و همان چرخ ماشین‌های قبلی را برای لافراری بکار برد. طول کلی آن 4.7 متر و ارتفاع آن 1.1 متر است. همچنین عرض آن 1.9 متر و وزن آن 3495 کیلوگرم است. نسبت به ماشین انزو فراری 106 کیلوگرم سنگین‌تر است.

رنگ فراری؟

از قرار معلوم فراری یک پرسپولیسی پر و پا قرص است. فراری زیبا عاشق رنگ قرمز است. از دهه‌ی 1920، خودروسازان ایتالیایی مانند سایر تولیدکنندگان ایتالیایی از رنگ قرمز به‌عنوان نام و نشان خود در مسابقات بین‌المللی یاد می‌کنند.

پس‌ازآن، این سنت در سال 1961 شکسته شد. وقتی‌که راننده بلژیکی با یک فراری زرد در مسابقات در کنار چهار فراری قرمز قرار گرفت؛ سنت چندین ساله‌ی فراری شکسته شد. فراری قرمز در طول زمان به نحوی ظاهر شد که رنگ قرمز به شناخته‌شده‌ترین و محبوب‌ترین رنگ اتومبیل در تمام دوران تبدیل شد.

فراری لافراری زرد
فراری لافراری زرد

لافراری نیز در ابتدا به رنگ قرمز بود؛ اما درنهایت فراری در برابر یکی از مشتریان تأثیرگذار خود تسلیم شد؛ و رنگ‌های دیگری را نیز به لافراری اضافه کرد. ما می‌خواهیم که لافراری تنها به رنگ قرمز باشد. به نظر ما رنگ‌های دیگر جذابیت لافراری را از بین خواهند برد.

عملکرد ماشین فراری لافراری

هنگامی‌که شرکت فراری نام لافراری را بر روی این ابر خودرو گذاشت همه می‌دانستند که قرار است عملکرد فوق‌العاده‌ای را نشان دهد. اگر دقت کرده باشید نام تأثیر بسیار زیادی بر روی انسان‌ها دارد؛ مثلاً اگر کسی اسمش شیرین است قطعاً آن دخترک زیبا، شیرین است.

قصه‌ی ماشین ما هم همین است. از نامی که بر روی این شازده پسر گذاشته‌شده است می‌توان به عملکرد عالی آن امیدوار بود.
برعکس دنیای آدم‌ها در دنیای ماشین‌ها عملکرد را بر اساس اعداد بیان می‌کنند.

این ماشین لافراری تنها به 2.5 ثانیه احتیاج دارد تا سرعت خود را از صفر به 100 کیلومتر بر ساعت برساند. تنها سه‌دهم ثانیه از پورشه 918 عقب‌تر است؛ به‌عبارت‌دیگر صفرتا صد لافراری 2.5 ثانیه است.

عضوی چابک از خانواده فراری!

پسر چابک ما می‌تواند سرعت خود را به 350 کیلومتر بر ساعت نیز برساند. رانندگی با این گل‌پسر آن‌قدرها هم که فکر می‌کنید دلهره‌آور و ترسناک نیست. هر زمان که پشت فرمان لافراری نشستید احترام و تمرکز را فراموش نکنید.

اما اگر احتیاط نشود، ممکن است همه‌چیز از بین برود. نه‌تنها خودتان بلکه پسرک زیبای ما نیز از بین خواهد رفت. جان شما و جان پسرک دردانه‌ی ما!

حتماً پیش خودتان می‌گویید من کجا و فراری کجا… اما به نظر من شما هم می‌توانید صاحب یک فراری و یا حتی یک بوگاتی شوید.

شما هم می‌توانید مانند مانی خوش بین صاحب چندین بوگاتی و گران‌ترین ماشین‌های جهان شوید. شما هم می‌توانید مانند مانی خوش بین به‌جایی برسید که شرکت بوگاتی یک ماشین بوگاتی شیرون خاص شما طراحی کند. برای آشنایی با ماشین بوگاتی مانی خوش بین به مطلب زیر سر بزنید:

ماشین بوگاتی هرمس

مشخصات فنی ماشین فراری لافراری

در قلب لافراری یک موتور v12 با حجم متوسط 6300 لیتری وجود دارد؛ که 798 اسب بخار قدرت را به ارمغان می‌آورد. همچنین این موتور 700 نیوتون متر گشتاور را تولید می‌کند.

موتور V12 یعنی 12 سیلندر که با آرایش V- شکل در کنار یکدیگر قرارگرفته‌اند. البته حرفه‌ای‌ها این موضوع را به‌خوبی متوجه می‌شوند؛ و هم می‌دانند که موتور موجود در ماشین‌های بوگاتی W16 است. آن‌هم 16 سیلندر دارد اما این بار با آرایش W – شکل کنار یکدیگر قرارگرفته‌اند.

لافراری اولین سیستم هیبریدی الکتریکی خود را روانه‌ی بازار کرده است. فراری سیستم هیبریدی خود را KERS یا سیستم بازیابی انرژی جنبشی می‌نامد و در صورت فعال شدن، توان خروجی نیرو را به 950 اسب بخار و 900 نیوتون متر گشتاور افزایش می‌دهد. در ادامه توضیح کوتاهی از این سیستم جالب آورده‌ایم.

موتور فراری لارفراری
موتور فراری لارفراری

سیستم بازیابی انرژی جنبشی

ایدهٔ بازیابی انرژی جنبشی خودروها به هنگام ترمز کردن و کاهش سرعت به سال‌ها قبل بازمی‌گردد. تلاش‌ها بر روی این مسئله منجر به طراحی سیستمی به نام kers یا kinetic energy recovery system شد که امروزه با توجه به گسترش خودروهای هیبریدی و افزایش توجه خودروسازان و طرفداران خودرو به بازدهی و مصرف سوخت خودروها، رواج زیادی یافته است. به‌طوری‌که در هر سه خودرو معروف هیبریدی مک لارن p1, پورشه ۹۱۸, لافراری و اکثر خودروهای فرمول ۱ می‌توان آن را یافت.

ایدهٔ طراحی این سیستم بسیار ساده است. این سیستم در حالت عادی تأثیری بر عملکرد خودرو ندارد تا هنگامی‌که راننده ترمز می‌کند. در هنگام ترمز کردن، سیستم به‌صورت ژنراتوری شروع به کار می‌کند و با کاهش دادن سرعت خودرو، انرژی جنبش خودرو را به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کند که این انرژی در باتری مخصوص سیستم kers ذخیره می‌شود.

امدادرسانی در مواقع ضروری

در هنگام نیاز، راننده با فشار دادن دکمه مخصوص و یا در بعضی خودروها به‌صورت اتوماتیک، سیستم در حالت موتوری قرار می‌گیرد و با استفاده از انرژی‌ای که قبلاً در باتری‌ها ذخیره کرده بود قدرت بیشتری را برای خودرو فراهم می‌کند و انرژی ذخیره‌شده در باتری را دوباره به انرژی جنبشی خودرو تبدیل می‌کند.

لافراری یک اتومبیل مسابقه‌ای کامل است. موتور آن به یک سینی کربن متصل است؛ و سیستم تعلیق لافراری دارای قسمت‌هایی کربنی است. این اسب پرشور به مجموعه‌ای از ترمزهای عظیم کربنی نیاز دارد.
با وجود سرعت خالصی که با این وسیله نقلیه میتوان سفر کرد باعث می‌شود که راننده در هر زمان هوشیار باشد. ما یک‌بار دیگر خواهیم گفت لافراری یک ماشین مسابقه است. یک ماشین مسابقه‌ی خالص و ساده!

میزان سوخت ماشین فراری لافراری

صادقانه بگویم، لافراری و رقبای اصلی آن، پورشه 918 و مک لارن P1، همه با یک هدف اصلی ساخته‌شده‌اند، سریع‌ترین سرعت ممکن و بدون توجه به اقتصاد. مخزن بنزین این لافراری حدود 85 لیتر است. مصرف سوخت این غول پرخور در داخل شهر 19 لیتر و در جاده 14 لیتر در هر 100 کیلومتر است.

فضای داخلی

طراحان هایپرکارها بسیار اقتصادی هستند و تا جای ممکن وزن ماشین را پس‌انداز می‌کنند. باوجوداین موضوع، فضای داخلی لافراری بسیار راحت و ساده طراحی شده است. اولین چیزی که توجه شما را جلب می‌کند یک ظاهر طراحی شده با مضمون فرمول یک است. محور آن یک فرمان مربعی است؛ که از نزدیک شباهت زیادی با خودروهای فرمول یک دارد.

پشت فرمان تنها یک سرعت‌سنج است و تمام! همه‌ی موارد ضروری به کنسول منتقل‌شده‌اند. یک سیستم گرمایشی و سرمایشی عالی در اختیار دارید. از دیگر امکانات این شاهزاده‌ی ایتالیایی، آینه‌ی جلو ضد تابش خنک‌کننده و ساعت دیجیتال و سیستم امنیتی خاص است. جذاب‌تر از همه اینکه مانند فراری کالیفرنیا دکمه‌ی استارت بر روی فرمان قرار دارد.

شرکت فراری ابعاد داخلی این ماشین را اعلام نکرده است. افراد با قد و وزن متوسط کابین لافراری را مناسب می‌بینند؛ اما پایین بودن سقف می‌تواند برای رانندگان بلندقد مشکل ایجاد کند. لافراری یک ماشین دو سرنشین است؛ و تنها دو صندلی دارد. می‌توان گفت با توجه به قیمت گزافی که برای خرید لافراری پرداخت می‌کنید. ممکن است به‌اندازه‌ی دلخواه شما راحت نباشد.
فضای داخلی لافراری تمام گزینه‌هایی که یک سوپر کار دارد را شامل می‌شود که این موارد عبارت‌اند از صندلی‌های چرمی و همچنین روکش فرمان ساخته‌شده از چرم آلکانترا و مقدار زیادی فیبر کربن و …

فضای داخلی
فضای داخلی

صندوق عقب و فضای باز

صاحبان لافراری با این ماشین خود به بقالی نمی‌توانند بروند. البته می‌توانند برای خرید یک بسته آدامس یا کلوچه نادری از ماشین خود استفاده کنند. این خودرو به‌زور دو سرنشین رو در خود جای‌داده است. چه برسد به فضای بار و صندوق‌عقب. بازهم بوگاتی یک صندوق کوچک در اندازه‌ی کیف‌دستی‌ها باقی گذاشته بود!
به پایان مقاله لافراری رسیدیم. یک عضو ماندگار و زیبا از خانواده‌ی فراری!

سخن پایانی

برای پیدا کردن ماشین موردعلاقه خودتان به سایت یا اپلیکیشن واسط کالا سر بزنید. البته در بین آگهی‌ها فراری را نخواهید دید؛ اما مقالات فراری متنوع و جذابی در راه هستند. با ما همراه باشید.

منبع:
carbuzz.com

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *