ماشین فراری کالیفرنیا

ماشین فراری کالیفرنیا

صحبت از یک اسب اصیل است. البته نه اسب عرب، بلکه یک اسب از نژادی متفاوت! یک اسب اصیل ایتالیایی!
صحبت از ماشین فراری کالیفرنیا (ferrari california) است. یک فراری شهری، یک فراری همه‌روزه!
از دید فراری شما می‌توانید با کالیفرنیا صبح به صبح بچه‌ها را به مدرسه ببرید و درراه برگشت به خانه میوه بخرید.
کالیفرنیا را می‌توان یک موفقیت برای فراری دانست. در ابتدا قرار بود یک مازراتی باشد، اما به دلیل هزینه‌های بالایی که داشت. هیئت‌مدیره تصمیم گرفت تا شانس این خودرو را با لوگوی فراری امتحان کند. حالا خودرویی که برای مازراتی بودن قیمتش خیلی بالا می‌شد تبدیل به ارزان‌ترین خودروی فراری شد.

ماشین فراری کالیفرنیا ارزان قیمت!

در آن زمان شما می‌توانستید بجای یک مرسدس بنز SL65 یا بنتلی کانتیننتال (Bentley Continental) یک فراری داشته باشید صرف‌نظر از اینکه ازلحاظ فنی چقدر به یک فراری شباهت می‌دهد.
درهرصورت یک فراری است و خیلی بیشتر از یک بنز یا بنتلی (Bentley) جلب‌توجه می‌کند. در کنارش کابین لوکس و سواری راحت را خواهید داشت. برخلاف دیگر مدل‌های فراری که تقریباً در خارج از پیست، بلااستفاده خواهد بود.
با این اوصاف کالیفرنیا هم یک فراری است، هم ارزان است، هم لوکس انگار که همه‌ی دعاهای ما برآورده شده‌اند؛ اما آیا شرکت فراری به کالیفرنیا افتخار می‌کند؟ در ادامه تاریخچه‌ی کوتاهی از شرکت فراری آورده شده است.

تاریخچه فراری

تاریخچه فراری با طلا نوشته‌شده است. بیش از نیم‌قرن است که نام فراری در صنعت خودروسازی اتومبیل‌رانی دنیا نامی پرافتخار بوده است.

خودروهایی اصیل و منحصربه‌فرد که با کهنه شدن نه‌تنها از قیمتشان کاسته نمی‌شود بلکه روزبه‌روز ارزشمندتر نیز می‌شوند.
همه‌ی این‌ها از تولد یک انسان تاریخ‌ساز در سال ۱۸۹۸ در مودلاین ایتالیا سرچشمه گرفت. انزو فراری (Enzo Ferrari)!

فراری ده‌ساله عاشق اتومبیل‌رانی

انزو و برادر بزرگ‌تر او دینو فرزندان یک خانواده متوسط بودند. پدر آن‌ها آلفردو فراری یک پیمانکار آهن و فلزات ساختمانی بود. او دوست داشت پس از مرگش، پسران وی کسب‌وکار او را در دست‌گیرند؛ اما پسر کوچک‌تر افکار بزرگ‌تری در سر داشت. وقتی برای اولین بار پدرش او را به دیدن مسابقات اتومبیل‌رانی برد. انزو ده‌ساله عاشق این حرفه شد.

پدر انزو در سال ۱۹۱۶ براثر بیماری ذات‌الریه درگذشت. مدت کوتاهی بعد از فوت پدر خانواده، خبر رسید دینو نیز در جنگ جهانی اول در اثر حصبه، جان خود را از دست داد.

انزو ۱۸ ساله افسرده و ناامید برای دنبال کردن رؤیاهایش راهی غول خودروسازی آن دوران یعنی شرکت فیات شد؛ اما فیات هیچ ارزشی برای ایده‌های او قائل نشد و درخواست شغلی او را رد کرد. انزو با خود عهد بست که فیات تقاص کار خود را پس خواهد داد.

برخی‌ها از شباهت عجیب انزو فراری با مسوت اوزیل بازیکن تیم ملی آلمان نیز اذهان دارند.

انزو فراری و مسوت اوزیل
انزو فراری و مسوت اوزیل

سرانجام انتقام انزو فراری

عزم جزم شده ناشی از نفرت و انتقام‌جویی سی سال بعد فراری را تبدیل به غول اتومبیل‌رانی کرد. فیات هم در سال ۱۹۶۹ مجبور به پرداخت مبلغ گزافی برای خرید ۵۰ درصد فراری شد. شکست‌ناپذیری فراری در مقابل رقبایی همچون فورد، هزینه‌های زیادی را در برداشت.

فشار مالی و اجبار به تولید خودرو شهری

انزو می‌بایست سالانه بیش از یک‌میلیون دلار صرف هزینه‌های ابداع خودروهای جدید می‌کرد. دراین‌بین یکی از مهندسان فراری برای پوشش هزینه‌ها پیشنهاد ساخت خودروهای شهری با برند فراری داد.

انزو شدیداً با این ایده مخالف بود؛ اما سرانجام فشار مالی، او را مجبور به موافقت با ساخت فراری‌های جاده‌ای کرد. البته با وسواس زیاد بر سر تولید محدود و فروش تنها به مشتریان خاص!

انزو که نام برادر بزرگش دینو را برای فرزندش برگزیده بود بعد از مرگ غم‌انگیز پسر ۲۴ ساله خودش براثر بیماری مادرزادی نام دینو را بر یکی از شاخص‌ترین ماشین‌های مسابقه‌ای گذاشت. سپس یک ورژن شهری از دینو به نمایش گذاشت که تا به امروز یکی از ارزشمندترین خودروهای تاریخ به شمار می‌رود. در ادامه از ماشین فراری کالیفرنیا صحبت می‌کنیم.

ماشین فراری کالیفرنیا

در سال ۱۹۸۸ انزو در سن ۹۰ سالگی در اوج تأسف برندی که خلق کرده بود درگذشت. امروز باوجود گذشت ۳۲ سال از مرگ برند فراری با ماشین فراری کالیفرنیا روبرو هستیم. تافته‌ی جدا بافته! عضو خاص خانواده‌ی فراری!

نه‌چندان اسپرت و نه‌چندان چالش پذیر. تولید با تیراژ سالانه ۶۰۰۰ دستگاه که خریدارانش نه‌تنها افراد مشهور یا مشتریان قبلی فراری بلکه ۷۰ درصد آن‌ها شامل کسانی هستند که برای اولین بار است که صاحب یک فراری می‌شدند.

برخلاف فرزند نمونه ی خانواده مثل دینو که کاملا اسپرت، منحصربفرد و خاص هست، کالیفرنیا یک بچه ی لوس و عزیز شده است که کمر بسته تمام امکانات خانواده را صرف تجملات و لوکس گرایی کند یعنی می توان گفت که اخلاقش هیچ شباهتی به خاندان پر افتخارش ندارد.

ماشین فراری کالیفرنیا یکی از مدل‌های فراری است که اولین بار در سال ۲۰۰۸ در پاریس به نمایش درآمد. این مدل فراری که بر پایه مدل مارانلو طراحی‌شده است، کمی هم به فراری دینو شباهت دارد. کالیفرنیا همانند سایر فراری‌ها، برای اولین بار با رنگ قرمز در معرض دید عموم قرار گرفت.

فراری کالیفرنیا
فراری کالیفرنیا

ماشین فراری کالیفرنیا درست مثل یک فراری

ماشین فراری کالیفرنیا در ۲ حالت بی‌سقف یا با سقف فلزی قابل‌استفاده است. سقف این فراری باظرافت خاصی درون صندوق جای می‌گیرد به‌نحوی‌که کاملاً با بدنه هماهنگ می‌شود. بدنه و شاسی فراری کالیفرنیا هر ۲ از جنس آلومینیوم هستند.

اول‌ازهمه اینکه رنگ آن قرمز است، درست مثل یک فراری، صدایش هوش از سر آدمی می‌برد درست مثل یک فراری، توی خیابان نگاه‌ها رو مثل آهنربا به خودش جذب می‌کند درست مثل یک فراری و صندلی‌های عقبش ساخته‌شده برای بچه‌ها درست مثل یک فراری!
ولی آیا می‌توان گفت که فراری ازنظر مشخصات فنی هیچ حرفی برای گفتن ندارد؟ به‌هیچ‌وجه!

مشخصات فنی ماشین فراری کالیفرنیا

در قلب فراری کالیفرنیا یک موتور ۸ سیلندر مدل V قرار دارد. حاصل این موتور ۴۳۰۰ سی‌سی، توان ۴۸۳ اسب بخار است.

این موتور سرکش بدش نمی‌آید که یک مقدار بازیگوشی کند. کافی است که گیربکس هفت سرعته دوکلاچه را مطلع کنی که می‌خواهی دنده‌معکوس بکشید و بعد پای خود را تا ته بر روی گاز قرار بدهید.

پس کالیفرنیا واقعاً یک فراری است. برای تولید لذت کافی است گاز بدهید. ۰ تا ۱۰۰ سرعت ۷ ثانیه زمان می‌برد. برای جلب‌توجه کافی است که هر کار که دلتان می‌خواهد را انجام دهید یا اصلاً هیچ کاری نکنید. درهرصورت در مرکز توجه هستید.

فراری کالیفرنیا یک کابریولت لوکس و راحت

درهرصورت کالیفرنیا را می‌توان یک کابریولت لوکس راحت و تقریباً خانوادگی هم به‌حساب بیاوریم. واقعاً خانواده به این ماشین احتیاج دارد. وقتی‌که مرد خانواده در پشت فرمان فراری کالیفرنیا قرار می‌گیرد، سرشار از حال خوب و انرژی مثبت خواهد شد. وقتی هم که حال آقای خانواده خوب باشد، کل خانواده پر از انرژی خواهند بود. همین است که می‌گوییم خانواده به یک ماشین فراری کالیفرنیا احتیاج دارد.

درنهایت درست است که کالیفرنیا یک فراری خاص نیست، هیچ‌وقت هم نخواهد بود و احتمالاً سال‌ها بعد در مزایده‌های میلیون دلاری فراری‌های کلاسیک خودش هم جای خاصی نخواهد داشت.

او در بین فرزندان فراری باهوش‌ترین نخواهد بود، قطعاً درسخوان‌ترین هم نیست و هرچه که باشد، بچه‌ی همان پدر است و اگر پدر الآن زنده بود قطعاً به آن عشق می‌ورزید.

یک جمله‌ی جالب از انزو فراری که گفتن آن خالی از لطف نیست.
هرکسی آرزوی رانندگی با یک فراری را دارد. این از ابتدا هدف اصلی من بود.

ماشین فراری کالیفرنیا در رفسنجان

رفسنجان شهری است که به پسته‌ی خندانش معروف است. و به عمارت‌های گلی تاریخی‌اش معروف است و مهم‌تر از همه قطب پرورش اسب در ایران به شمار می‌رود و این بار یک اسب ایتالیایی در خیابان‌های رفسنجان پرسه می‌زند.
و این همان فراری کالیفرنیا است. این ماشین با پلاک گذر موقت میهمان رفسنجانی ها شد.
به گزارش خانه خشتی ؛یک ماشین فراری کالیفرنیا در شهر رفسنجان به عنوان ماشین عروس تزیین شده است.
گفته می‌شود، شغل صاحب این ماشین آهن فروشی است.

ماشین فراری کالیفرنیا در رفسنجان
ماشین فراری کالیفرنیا در رفسنجان

سخن پایانی

به پایان مقاله رسیدیم؛ امیدواریم خواندن این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

شما می‌توانید با مراجعه به سایت یا اپلیکیشن واسط کالا به راحتی حیوانات خود از جمله اسب را خرید و فروش نمائید.

منابع:

evo.co.uk

2 دیدگاه دربارهٔ «ماشین فراری کالیفرنیا»

    1. سلام و عرض ادب و احترام بنده قصد بی احترامی و توهین نداشتم. تنها یک تشبیه برای زیبایی متن بود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *