تشخیص سن اسب

تشخیص سن اسب؛ از کجا بفهمیم که اسب چند سال دارد؟

اگر قصد تشخیص سن اسب را دارید، یک گزینه مناسب، بررسی موارد مربوط به سن اسب است. این موارد شامل تشخیص نژاد اسب، سوابق دامپزشکی و موارد از این قبیل می‌شود. در صورت عدم دسترسی به مواردی که ذکر شد، می توانید از چند روش مختلف مشاهده فیزیکی مانند چک کردن دندان‌های اسب استفاده کنید.
اندازه، شکل، رنگ، زاویه دندان‌ها و شکل ظاهری شیار گالوین (شیارهایی که روی دندان اسب است بین ۱۰ تا ۳۰ سالگی) می‌تواند به شما کمک کند که تخمین نسبتاً دقیقی از سن اسب داشته باشید.

تشخیص سن اسب با استفاده سوابق و مشاهدات غیر دندانپزشکی

در ادامه به معرفی روش‌هایی برای تشخیص سن اسب می‌پردازیم که مربوط به دندان اسب نیستند.

چک کردن نژاد و اسناد مربوط به دامپزشکی اسب

اگر می‌خواهید سن اسب را به طور دقیق بدانید، باید اسناد مربوط به اسب خود مانند شناسنامه و نامه‌های مربوط به سوابق پزشکی و … را به طور دقیق بررسی کنید.

تاریخ تولد باید در شناسنامه اسب که هویت آن اسب را معرفی می‌کند ذکر شده باشد.

در صورتی که اسب فاقد شناسنامه است، باید سوابق پزشکی آن که تاریخ تولد دقیق اسب در آن ذکر شده است را بررسی نمایید.

 • برای نمونه، اگر شما علاقه‌مند به خرید اسب هستید، بایستی مدارکی که ذکر شد را حتما از فروشنده اسب دریافت کنید.
 • اگر اسب به عنوان یک نژاد خاص ثبت شده باشد، باید دارای برگه‌هایی در پرونده باشد. در صورت لزوم با انجمن نژاد مربوطه تماس بگیرید.
 • همه اسب‌ها دارای مدارک مذکور نیستند. با این حال، بیشتر اسب‌ها دارای سوابق دامپزشکی هستند.
چک کردن نژاد و اسناد مربوط به دامپزشکی اسب
چک کردن نژاد و اسناد مربوط به دامپزشکی اسب

چک کردن گردن اسب توسط دامپزشک برای میکروچیپ کردن (سیستم شناسایی الکترونیکی جانداران)

بسیاری از صاحبان اسب، حیوان خود را در سنین پایین میکروچیپ می‌کنند تا در صورت مفقود شدن، بتوانند آن را پیدا کنند. در صورتی که یک اسب را پیدا کردید به یک دامپزشک مراجعه کنید تا در صورت امکان با استفاده از میکروچیپ بتواند صاحب آن را پیدا کند.

 • این سیستم شناسایی الکترونیکی، علاوه بر اطلاعات مربوط به مالک اسب باید سن اسب را نیز به نمایش بگذارد.
 • در صورت علاقه به خرید یک اسب میکروچیپ شده، باید درنظر داشته باشید که آیا اسب قابلیت اسکن شدن را دارد یا نه؟
 • اگر اسبی را خریداری کردید که میکروچیپ نشده بود، در اسرع وقت آن را میکروچیپ کنید. اگر هم قبلا میکروچیپ شده بود به یک دامپزشک جهت بروزرسانی اطلاعات مربوط به مالک مراجعه نمایید. یا در صورت نیاز آن را مجددا میکروچیپ کنید.

به دنبال علامتی روی بدن اسب باشید

با وجود گزینه‌هایی مانند میکروچیپ کردن اسب، برخی از صاحبان هنوز اسب‌های خود را علامت گذاری می‌کنند. این علامت‌گذاری می‌تواند به شما کمک کند تا صاحب اسب گمشده را پیدا کنید که این روش به نوبه خود در تشخیص سن اسب نیز موثر است.

 • اگر از روی علامت نمی‌توانید تشخیص دهید که اسب ممکن است متعلق به چه شخصی باشد، می‌توانید از سایر صاحبان اسب که می‌شناسید سوال کنید، همچنین می‌توانید به اصطبل‌هایی که نزدیک محلی که اسب را پیدا کرده‌اید یا به دفاتر دامپزشکی و فروشگاه‌های عرضه‌ی لوازم اسب مراجعه نمایید.
چک کردن علامت روی بدن اسب
چک کردن علامت روی بدن اسب

چک کردن تتوی زیر لب اسب اصیل

اسب‌های اصیل و با تجربه‌ای که از مسابقات بازنشسته شده‌اند، معمولاً روی قسمت داخلی بالای لبشان تتو دارند.

صاحبان آن‌ها معمولا در زمانی که اسب جوان است این تتو را انجام می‌دهند و اطلاعات تتو به یک پایگاه اطلاعاتی داده می‌شود. این روش نیز می‌تواند در تشخیص سن اسب موثر باشد.

چک کردن علائم جسمانی برای تشخیص سن کلی اسب

با افزایش سب اسب، معمولاً موهای موجود برروی یال آن‌ها به رنگ خاکستری در می‌آید و ماهیچه‌های آن‌ها آب می‌شود.

همچنین با بالا رفتن سن اسب، فررفتگی‌هایی در بالای چشم آن ایجاد می‌شود. این تغییرات رایجی است که معمولا در حدود سن ۱۸ تا ۲۴ سالگی اسب رخ می‌دهد. در حالت کلی این عوامل می‌تواند به شما کمک کنند تا اسب پیر را از جوان تشخیص دهید و در مشخص کردن سن دقیق اسب نقشی ندارند.

 • تخمین سن اسب بر اساس اندازه یا وزن اسب صرفا یک حدس است. بسیاری از اسب‌ها تا سن ۱۸ ماهگی به ۹۰ درصد از قد نهایی خود و همچنین به ۷۵ درصد از وزن نهایی خود می‌رسند.
 • جهت برآورد سن دقیق اسب بر اساس مشاهدات بدنی، می‌توانید به روش‌هایی که شامل بازرسی دندان‌های اسب است، اعتماد نمایید.

تشخیص سن اسب بر اساس شیارهای موجود بر روی دندان

در ادامه به معرفی روش‌هایی برای تشخیص سن اسب می‌پردازیم که مربوط به دندان اسب هستند.

چک کردن شیار گالوین

به دنبال شیارهای عمودی تیره در قسمت‌های بالای گوشه سمت راست و چپ دندان‌های جلو باشید.

با شروع سن اسب در حدود ۱۰ سالگی، می‌توانید یک شیار عمودی مایل به قهوه‌ای را که در امتداد خط لثه دو لبه بالای گوشه در حال توسعه است را، مشاهده کنید.

این خط، معروف به شیار گالوین، بین ۱۰ تا ۳۰ سالگی اسب به تدریج ناپدید می‌شود.

 • این دندان‌ها در جلوی دهان اسب قرار دارند و با باز شدن دهان اسب به راحتی قابل مشاهده هستند.
 • “شیار گالوین” در قرن نوزدهم توسط استرالیایی‌ها نامگذاری شده است. این شاخص با دقت شگفت آوری برای تشخیص سن اسب قابل استفاده است. گفته می شود، شیار گالوین برای تخمین سن اسب در محدوده‌ی ۴ سال بین ۱۰ تا ۳۰ سالگی به بهترین شکل استفاده می‌شود.
 • شما می‌توانید تصاویر مربوط به شیار گالوین را به صورت آنلاین پیدا کنید تا به شما در تشخیص سن اسب مورد نظر کمک کند.
چک کردن شیار گالوین
چک کردن شیار گالوین

توجه به شیارهای موجود از خط لثه به پایین

در این مورد تا سن ۱۰ سالگی شیارها معمولا در گوشه‌ی بالایی دندان ظاهر می‌شوند. از سن ۱۵ سالگی به بعد این شیارها نیمی از دندان اسب را می‌گیرند و در سن ۲۰ سالگی این شیارها تا نوک دندان کشیده می‌شوند.

 • در تشخیص سن اسب باید به این نکته توجه داشته باشیم که دندان های اسب به مرور زمان تیره می‌شوند، اما شیار گالوین باید به اندازه کافی تاریک باشد تا به وضوح قابل توجه باشد.
تشخیص سن اسب
توجه به شیارهای موجود از خط لثه به پایین

ناپدید شدن شیارها از ۲۰ تا ۳۰ سالگی

بعد از گذشت تقریباً ۱۰ سال از نمایش کامل، شیار گالوین به تدریج طی ۱۰ سال (یعنی از ۲۰ تا ۳۰ سالگی) از بین می‌رود. با شروع حدود ۲۰ سالگی، شیار شروع به محو شدن می‌کند. این محو شدن از خط لثه شروع می‌شود.

 • تا حدود سن ۲۵ سالگی، شیار فقط در نیمه پایینی هر دندان قابل مشاهده خواهد بود.
 • در حدود ۳۰ سالگی، شیار گالوین کاملاً از بین خواهد رفت.

هنگام چک کردن گوشه‌های بالای دندان، این امکان وجود دارد که متوجه شوید شیارهای گالوین در دندان‌ها جایگاه یکسانی ندارند. در این حالت می‌توانید میانگین قرار گیری جایگاه شیار گالوین در دو دندان را جهت تخمین سن اسب بررسی نمایید.

 • به عنوان مثال اگر شیار ۴۰٪ از لبه چپ و ۵۰٪ پایین لبه راست باشد، میانگین این میزان تا ۴۵٪ و سن ۱۴.۵ سال تخمین زده می‌شود.
ناپدید شدن شیارها از 20 تا 30 سالگی
ناپدید شدن شیارها از ۲۰ تا ۳۰ سالگی

تشخیص سن اسب با درنظر گرفتن سایر خصوصیات دندان

در ادامه به معرفی روش‌هایی برای تشخیص سن اسب می‌پردازیم که مربوط به سایر خصوصیات پیرامون دندان اسب هستند.

چک کردن افتادن دندان از بدو تولد تا ۹ ماهگی

دندان‌های شیری کره اسب تازه متولد شده معمولاً بین ۱-۲ هفته از لثه‌های آن شروع به افتادن می‌کنند. دندان‌های مرکزی معمولاً ابتدا از لثه خارج می‌شوند.

 • این دندان‌های شیری در جلوی دهان اسب قرار گرفته‌اند. این دندان‌ها به راحتی هنگامی که اسب لب‌های خود را تکان می‌دهد قابل مشاهده هستند.
 • دندان‌های شیری کوچکتر و سفیدتر از دندان‌های دائمی که دارای رنگ زرد بیشتری هستند و به طور معمول طول ریشه‌های آن‌ها بین ۱۰ تا ۱۳ سانتی متر است، می‌باشند.
 • یک کره اسب معمولا یک مجموعه‌ی ۲۴ تایی از دندان‌های شیری را تا ۲۵ سالگی داراست.

بررسی علائم دندانی برای تشخیص سن اسب ۱ تا ۵ سال

در این بازه‌ی سنی دوره‌ای وجود دارد که شما می‌توانید سن دقیق اسب را مشخص کنید. طی این مدت است که دندان‌های شیری جای خود را به دندان‌های دائمی می‌دهند.

 • در سن ۱ سالگی بایستی تمام دندان‌های شیری اسب در بیایند. اما در این سن دندان‌های شیری به قدری کوچک هستند که نمی‌توان پوشش روی آن‌ها را مشاهده کرد. همچنین در این سن دندان‌ها بسیار سفید هستند.
 • در سن ۳ سالگی دندان‌های شیری از مرکز شروع به ریزش می‌کنند و دندان‌های بالغ کم کم جای آن‌ها را می‌گیرند. دندان‌های بالغ معمولا بزرگتر هستند (حدود ۱۰ تا ۱۳ سانتی‌متر) که شامل ریشه‌ها نیز می‌شود. رنگ این دندان‌ها نیز زرد است.
 • در سن ۴ سالگی دندان‌های دائمی جایگزین دندان‌های شیری میانی می‌شوند. در این سن فقط دندان‌های گوشه‌ای بالا و پایین هنوز شیری هستند.
 • در سن ۵ سالگی دیگر دندان شیری در دهان اسب وجود ندارد و تمام دندان‌های آن دائمی هستند.
بررسی علائم دندانی برای تشخیص سن اسب 1 تا 5 سال
بررسی علائم دندانی برای تشخیص سن اسب ۱ تا ۵ سال

بررسی علائم دندانی برای سنین ۵ تا ۲۰ سال

در این بازه‌ی سنی به محض از بین رفتن تمام دندان‌های شیری، تشخیص سن اسب کمی دشوارتر می‌شود. اما نکته‌هایی وجود دارد که با استفاده از آن می‌توان در این بازه سنی، به طور دقیق سن اسب را تشخیص داد.

 • از سن ۵ تا ۷ سالگی، دندان‌های دائمی باید دارای سطح روشنی باشند، اما سطح جویدن دندان‌های مقعر باید مقعر باشد.
 • تقریبا در سن ۷ سالگی دندان‌های گوشه‌ی بالایی حلقه‌هایی قلاب مانند ایجاد می‌کنند که مشرف به دندان‌های پایین هستند. این قلاب، قلاب ۷ ساله نام دارد و معمولا در سن هشت سالگی ناپدید می‌شود.
 • با نزدیک شدن به سن ۹ تا ۱۰ سالگی، شکل مقعر روی سطح دندان‌های پیشین رشد خواهد کرد و پشت نشانه‌های سایه قرار خواهد گرفت. این علائم معمولاً در سن ۱۲ سالگی ناپدید می‌شوند.
 • پس از سن ۱۲ سالگی، به خصوص بعد از سن ۱۵ سالگی دندان‌های پیشین کشیده‌تر می‌شوند.
بررسی علائم دندانی برای سنین 5 تا 20 سال
بررسی علائم دندانی برای سنین ۵ تا ۲۰ سال

تشخیص سن اسب ۲۰ به بالا از روی دندان‌ها

اگر به داخل دهان اسب‌های بزرگتر نگاه کنید، با عبارت “دندان طولانی” آشنا می‌شوید. با ردکردن سن اسب از ۲۰ سال دندان‌های پیشین اسب کشیده‌تر می‌شوند، این بدین معناست که ردیف‌های بالایی و پایینی فک اسب دارای زاویه‌ای تیزتر هستند.

 • این دندان‌های کشیده، سطح شیب‌داری را در سطح خارجی دندان به وجود می‌آورند و رنگ آن‌ها معمولا به رنگ زرد تیره و قهوه‌ای است.
 • برخی از دندان‌ها ممکن است در حدود ۲۵ سالگی شروع به ریزش کنند. با این وجود، اسبی که مراقبت نادرست داشته یا رژیم غذایی ضعیفی را تجربه کرده است، ممکن است در سنین جوانی دندان‌های خود را از دست بدهد.

پرسش و پاسخ

معادل سن اسب در انسان‌ها به چه شکل است؟

پاسخ: در ادامه معادل برخی از سن‌های اسب برای انسان آورده شده است:
سن اسب: ۲۷ سال ————————– سن انسان: ۷۸ سال
سن اسب: ۲۸ سال ————————– سن انسان: ۸۰.۵ سال
سن اسب: ۲۹ سال ————————– سن انسان: ۸۳ سال
سن اسب: ۳۰ سال ————————– سن انسان: ۸۵.۵ سال

حداکثر سن اسب چقدر است؟

پاسخ: اسب خانگی مدرن بسته به نژاد، نحوه مدیریت و محیط زیست امید به زندگی ۲۵ تا ۳۰ سال دارد. به طور غیرمعمول، چند اسب در ۴۰ سالگی و گاهی اوقات فراتر از آن زندگی می‌کنند.
قدیمی ترین رکورد قابل تأیید مربوط به اسب “Old Billy” بود، اسبی در قرن نوزدهم که تا ۶۲ سالگی زندگی کرد.

کلام آخر

به پایان این مقاله رسیدیم؛ امیدواریم برای شما مفید بوده باشد.

اگر قصد خرید و فروش حیوان موردنظر خود از جمله اسب را دارید سایت یا اپلیکیشن واسط کالا یک مکان امن و راحت برای انجام اینکار است.

منابع:

wikihow.com

horseyhooves.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *