مدل مانتو پاییزه

راهنمای انتخاب مانتو مدل پاییزه/ نکات و راهنمای خرید مانتو پاییزه

انتخاب مدل مانتو پاییزه و هر نوع لباس برای پاییز حقیقتاً کار مشکلی است. پاییز فصل دل‌انگیز و چشم‌نوازی است که پیاده‌روی و گردش در آن بسیار دلپذیر است. تنها هوای پاییز است که گویی بر مبنای غافلگیری خلق شده است. آب‌وهوای هر ساعت از یک روز پاییزی نه‌تنها متفاوت که ممکن است کاملاً متضاد ساعات دیگر آن باشد. به همین دلیل است که تشخیص این‌که کدام لباس مناسب پاییز است کار دشواری است؛ زیرا یک صبح ابری و بارانی پاییزی ممکن است در کمتر از دو ساعت به یک روز آفتابی گرم تبدیل شود.

شاید بهترین توصیه این باشد که سخت نگیرید و فارغ از آب‌وهوای دمدمی‌مزاج فصل پاییز از تک‌تک روزهای پاییزی خود لذّت ببرید. . همیشه این سوال در ذهن ما مطرح می‌شود، که چگونه لباس شیک بپوشیم. شاید هم بهتر باشد پیش از خرید لباس پاییزی تمام جوانب را در نظر بگیرید در همین راستا ما تلاش کردیم در این مطلب راهنمای کاملی برای خرید مانتو پاییزه گردآوری کنیم، تا بتوانید مانتویی شیک و متناسب با فصل پاییز را خریداری کنید.

عوامل مهم در انتخاب بهترین مدل مانتو پاییز

مانتو یکی از پرکاربردترین لباس‌ها برای بانوان ایرانی است. در انتخاب هر لباس باید موارد مختلفی را در نظر بگیریم تا از انتخاب خود پشیمان نشویم. این امر برای مانتو اهمیت بیشتری دارد. چون به‌عنوان‌مثال یک لباس مجلسی مدت‌زمان کوتاهی مورداستفاده قرار می‌گیرد ولی یک مانتو مدت‌زمان طولانی مورداستفاده قرار می‌گیرد.
پس باید در خرید مانتو نهایت دقّت را به کار ببریم؛ تا در زمان استفاده از آن راحتی و آرامش خاطر داشته باشیم. مهم‌ترین نکاتی که هنگام خرید مانتو پاییزه باید در نظر بگیریم عبارت‌اند از:

مدل مانتو پاییزه متناسب با موقعیت

اولین نکته‌ای که باید در هنگام خرید لباس در نظر بگیرید این است که این لباس را برای چه موقعیتی نیاز دارید. به‌عنوان‌مثال؛ در مورد مانتو باید مشخص کنید این مانتو را برای محل کار می‌خواهید یا برای مهمانی یا دانشگاه. هریک از این موارد شرایط خاص خود را دارند که رعایت آن‌ها نشانه شخصیت شماست. البته به‌جز شرایط محیطی نیازهای شخصی شما هم در محیط‌های مختلف متفاوت است. بدیهی است که تحمل یک مانتو مجلسی در یک روز کاری کار سخت است و بر میزان کارایی شما نیز تأثیرگذار خواهد بود.

مناسب
مدل مانتو پاییزه مناسب با موقعیت

میزان استفاده از مانتو مدل پاییزه

پیش از اقدام به خرید مانتو پاییزه باید در مورد مدت‌زمان استفاده از آن تصمیم‌گیری کنید. به‌عنوان‌مثال اگر شما کارمند یا دانشجو هستید و این مانتو پاییزه را برای استفاده مداوم می‌خواهید به‌احتمال‌زیاد پس از پایان فصل پاییز، عمر مفید مانتو هم به پایان رسیده است. ولی اگر یک خانم خانه‌دار باشید که برای رفت‌وآمد گاه و بی گاه خود در روزهای پاییزی به یک مانتوی پاییزه نیاز دارید، پس این مانتو قرار نیست تنها پاییز امسال مورداستفاده قرار گیرد؛ بنابراین هرچند سال یک‌بار نیاز به خرید مانتو پاییزه خواهید داشت.

آیا مانتو مدل پاییزه بخریم؟

این موضوع زمانی اهمیت پیدا می‌کند که در فروشگاه، فروشنده جدیدترین مدل مانتو پاییزه را به شما پیشنهاد می‌کند. نکته مهم اینجاست که در ابتدای هر فصل برخی مدل‌های خاص مانتو عرضه می‌شوند که عمر کوتاهی دارند؛ یعنی طراحی و یا جنس به‌کاربرده شده در آن‌ها به صورتی است که به‌اصطلاح خیلی زود از مد می‌افتند؛ بنابراین اگر شما قصد خرید مانتو پاییزه تنها برای یک سال را ندارید نباید از میان این مدل‌ها انتخاب کنید.

جنس مانتو مدل پاییزه

همان‌طور که گفتیم آب‌وهوای فصل پاییز قابل پیش‌بینی نیست. ولی به‌هرحال برای انتخاب لباس، نه باید لباس‌هایی به نازکی لباس‌های تابستانی انتخاب کرد و نه لباس‌هایی به گرمی و ضخامت لباس‌های زمستانی. انتخاب لباسی که هم شما را از سوز باد پاییزی نجات دهد و هم در گرمای آفتاب پاییزی نسوزاند کار سختی است. البته انواع مدل مانتو پاییزه با جنس‌های متفاوتی در بازار وجود دارد که برای سلایق مختلف رضایت‌بخش است. واسط پت در مطلب برای انتخاب لباس هم آموزش و ترفندهایی خاصی را پیشنهاد می کند.

چگونه لباس انتخاب کنیم

مانتوهای ظریف و نرمی مانند انواع مانتو بافت یا مخمل تا انواع بارانی و مانتوهای کلاسیکی از جنس چرم یا میکرو همه برای روزهای پاییزی مناسب هستند. یکی از موارد کلی تعیین کشی یا غیر کشی بودن پارچه است. طبیعی است که مانتوهایی با پارچه کشی راحت‌تر هستند ولی ممکن است زودتر حالت ایستایی خود را از دست بدهند. این موضوع یکی از دلایلی است که از پارچه‌های کشی برای مانتوهای مجلسی استفاده نمی‌شود.

مدل مانتو پاییزه
جنس مانتو پاییزه

مدل مانتو پاییزه

معمولاً در طراحی مدل مانتو پاییزه تنوع فراوانی وجود دارد. چون پوشش کامل برای ایجاد گرمای کافی ضروری نیست. لذا بسیاری از انواع مدل مانتو پاییزه حالت زینتی داشته و زیبایی مانتو بر کارایی آن اولویت دارد. به‌عنوان‌مثال انواع شنل ظریف یا مانتوهای بافت جلوباز گرمای زیادی ندارند ولی جلوه بسیار زیبا و متفاوتی دارند.

بنابراین تنوع مدل‌های مانتو پاییزه بسیار زیاد است. شاید بهتر باشد قبل از مراجعه به فروشگاه در مورد برخی خصوصیات مانتو تصمیم بگیرید.

انتخاب مدل مانتو پاییزه

  • اولین گزینه انتخاب مانتو پاییزه مد روز و یا مانتو پاییزه کلاسیک است. اگر پیروی از مد روز برای شما در اولویت قرار دارد باید به دنبال جدیدترین مدل مانتو پاییزه باشید. ولی اگر مدل‌های کلاسیک را ترجیح می‌دهید خرید آسان‌تری پیش رو خواهید داشت.
  • دومین گزینه انتخاب قد مانتو است. مطابق سلیقه یا ویژگی‌های جسمی خود باید در مورد کوتاهی یا بلندی مانتو تصمیم‌گیری کنید. یک مانتو پاییزه بلند در نظر برخی افراد کاملاً دست‌وپا گیر است ولی برخی دیگر با آن احساس راحتی کافی دارند. ولی می‌توان گفت برای دانشجویان یا برخی محیط‌های کاری، مانتو پاییزه کوتاه مناسب‌تر است.
  • گزینه بعدی تعیین اولویت میان زیبایی و کارایی مانتو است. برخی مدل‌های مانتو پاییزه مانند شنل‌های پاییزه بیشتر جنبه زینتی داشته و پوشیدن آن‌ها در محیطی مانند محیط کار آسان نیست.

توجّه به ویژگی‌های جسمانی

هر نوع لباسی اگر با ویژگی‌های اندام شما تناسب نداشته باشد جلوه زیبایی نخواهد داشت؛ بنابراین مهم‌ترین نکته در خرید مانتو پاییزه توجه به ویژگی‌های شخصی شماست. در حالت کلی، مانتو کوتاه برای افرادی که قد کوتاهی دارند مناسب نیست و برای افراد بلندقد مناسب‌تر است. افرادی که جثه ریزی دارند می‌توانند مانتوهای پیلی دار یا چین‌دار بپوشند. برای افرادی که اضافه‌وزن دارند مانتو راسته با قدبلند انتخاب مناسبی است.

رنگ مانتو پاییزه

در انتخاب رنگ مانتو دو راه پیش رو دارید یا باید مطابق سلیقه شخصی خود رنگ مانتو را انتخاب کنید و یا مطابق محدودیت‌های عرف جامعه انتخاب کنید. به‌عنوان‌مثال رنگ‌های تیره برای افراد چاق مناسب‌تر هستند. رنگ‌های تند برای محیط کاری مناسب نیستند. افراد لاغراندام بهتر است، لباس‌هایی به رنگ روشن بپوشند. این‌ها قواعدی است می‌تواند در انتخاب رنگ لباس تأثیرگذار باشد.

رنگ فصلی
رنگ‌های پاییز

در کنار موارد فوق، انتخاب رنگ لباس باید با توجّه به رنگ پوست شخص صورت گیرد. قانون کلی این است که رنگ لباس باید با رنگ پوست تضاد داشته باشد؛ بنابراین برای افرادی که پوست تیره دارند رنگ‌های روشن و کمرنگ مناسب‌تر است و برای افرادی که پوست روشن دارند رنگ‌های تیره و پررنگ مناسب‌تر است.

انتخاب لباس چندلایه

اگر پیش‌بینی لازم را نداشته باشید آب‌وهوای ناپایدار فصل پاییز می‌تواند کاملاً آزاردهنده باشد. تصور کنید در یک صبح سرد و بارانی پاییزی با یک مانتو پاییزه نسبتاً ضخیم و یک شال پاییزه به محل کار خود رفته‌اید. ولی ناگهان در کمتر از دو ساعت، هوای سرد و ابری به هوای گرم و آفتابی تبدیل می‌شود. حالا شما باید تا بعدازظهر این مانتو پاییزه و شال گرم خود را تحمل‌کنید.

به همین خاطر است که توصیه می‌شود در انتخاب تیپ پاییزه خود از مانتو مدل پاییزه چندلایه استفاده کنید. منظور از چندلایه این است که هنگامی‌که هوا سرد است از تمام لایه‌ها استفاده کنید و اگر هوا گرم شد به‌راحتی لایه‌ای از لباس‌های خود را کم کنید.

در همین راستا انتخاب انواع کت و ژاکت پاییزه انتخاب مناسبی برای فصل پاییز است؛ زیرا هم در مواقع لزوم شما را گرم نگه می‌دارد و هم در صورت گرم شدن هوا مجبور نیستید لباس گرم خود را تحمل‌کنید.

استفاده از اکسسوری پاییزه

برای تکمیل تیپ پاییزه خود استفاده از اکسسوری مناسب این فصل را فراموش نکنید. انواع شال پاییزه ظریف و گرم می‌تواند به جذابیت تیپ شما بیفزاید. در انتخاب اکسسوری به‌تناسب جنس و رنگ آن با مانتو پاییزه خود دقّت کنید. در ادامه به معرفی محبوب‌ترین مدل مانتو پاییزه می‌پردازیم.

محبوب‌ترین مدل مانتو پاییزه

مانتوهای پاییزه مدل‌های فراوانی دارند. مدل مانتو پاییزه نیز مانند فصل پاییز دارای تنوع و زیبایی‌های فراوانی است. در ادامه به چندین مورد از محبوب‌ترین مدل مانتو پاییزه اشاره می‌کنیم.

مانتو کتان

پارچه کتان از الیاف گیاه کتان تولید می‌شود؛ بنابراین در مقایسه با پارچه‌هایی مثل میکرو، پارچه کتان به دلیل ماهیت طبیعی آن اولویت دارد. بدیهی است که استفاده از موادی که منشأ طبیعی دارند از هر لحاظ برای سلامت انسان مفیدتر است. پارچه کتان تنوع رنگی فراوانی نیز دارد. از مزایای پارچه کتان این است که این پارچه استحکام و دوام بالایی دارد. پارچه‌های کتان باضخامت‌های گوناگون تولید می‌شوند. بدیهی است که برای مانتو پاییزه از کتان ضخیم استفاده می‌شود.

پارچه کتان
پارچه کتان

مقاومت بالای مانتو کتان

یکی از نکات جالب توجّه در مورد پارچه کتان این است که این پارچه در برابر حلال‌های آلی نیز مقاوم است و این مواد تأثیر مخربی بر روی کتان نمی‌گذارند. این مسئله زمانی اهمیت پیدا می‌کند که بدانیم محلول‌های آلی موادی هستند که در خشک‌شویی مورداستفاده قرار می‌گیرند. با توجّه به این‌که مانتو کتان خیلی زود چروک می‌شود استفاده از خدمات خشک‌شویی برای آن چندان دور از ذهن نیست. بد نیست حال که صحبت از مقاومت پارچه است مطلب ترمیم پارگی مانتو را مطالعه کنید.

معضل چروک شدن مانتو کتان

بافت یکنواخت و ظاهر نرم و درخشان پارچه کتان برای افراد با سلایق گوناگون جذاب است. پارچه کتان در مقایسه با سایر پارچه‌ها از مقاومت خوبی در برابر پوسیدگی نیز برخوردار است. البته پارچه کتان معایبی نیز دارد که مهم‌ترین آن چروک شدن سریع آن است. ولی با در نظر گرفتن مقاومت این پارچه در برابر شستشو و حرارت می‌توان این نقطه‌ضعف را نادیده گرفت. برای شستن سایر لباس ‌های خود مقاله ی زیر را بخوانید.

شستن لباس های حساس

برای بانوانی که تیپ اسپرت را می‌پسندند مانتو مدل پاییزه کتانی انتخاب جذابی است. به‌خصوص که به‌راحتی می‌توان یک مانتو کتان را با شلوار کتان هم‌رنگ آن ست کرد. برای ست کردن لباس میتوانید مطلب زیر را مطالعه کنید، قطعا مفید خواهد بود.

چگونه لباس‌های خود را ست کنیم؟

البته انتخاب شلوار کتان با رنگی در همان طیف، ولی کمی روشن‌تر یا تیره‌تر انتخاب هنرمندانه‌تری است. مانتو کتان به دلیل راحتی فراوان برای استفاده در محیط کار و دانشگاه و نیز امور روزمره مناسب است.

مانتو جین

یکی از محبوب‌ترین مدل‌های مانتو پاییزه، مانتو جین است. مهم‌ترین حسن مانتو جین این است که هیچ‌گاه از مد نمی‌افتد. اگر مانتو جین با مدل کلاسیک تهیه کنید تا سال‌ها می‌توانید از آن استفاده کنید. جالب است بدانید، پارچه جین در ایران به نام اولین شرکت تولیدکننده آن یعنی لی شناخته می‌شود. این پارچه در انواع مختلف لی کاغذی، لی کشی، لی کلاسیک و لی ضخیم عرضه می‌شود. برای مانتو پاییزه پارچه لی کلاسیک یا ضخیم مناسب است.

مدل‌های متنوع پارچه جین

در طول سال‌ها مدل‌های مختلفی از مانتو جین طراحی و عرضه شده است. طیف رنگی پارچه جین هم به‌اندازه‌ای متنوع هست که برای تمام سلیقه‌ها رضایت‌بخش باشد. در سال‌های اخیر انواع جین کشی نیز به بازار عرضه شده است که برای علاقه‌مندان به پارچه‌های کشی انتخاب مناسبی است.

مدل مانتو پاییزه
مدل‌های متنوع پارچه جین

اگر پارچه جین مطابق سلیقه شما باشد به‌راحتی می‌توانید تعداد زیادی مدل‌های مانتو پاییزه جین در بازار پیدا کنید. البته در حالت کلی استفاده از مانتو جین برای تیپ‌های اسپرت مناسب است؛ بنابراین مانتو جین برای دختران و بانوان جوان مناسب‌تر است.

مزیت مدل مانتو پاییزه جین

مزیت مانتو جین این است که به‌راحتی می‌توان آن را با انواع شلوار جین و یا شلوارهای کتان ست کرد. در مورد شال و روسری یک گزینه انتخاب رنگ‌های خنثی مانند طیف آبی و طوسی است و گزینه دیگر انتخاب انواع رنگ‌های شاد است که به‌سادگی با مانتو جین ست می‌شود. نکته مهم در مورد پارچه‌های جین این است که معمولاً دوام زیادی دارند و به‌راحتی چروک نمی‌شوند لذا استفاده از آن‌ها بسیار ساده است.

به توصیه طراحان مد، استفاده بیش از دوتکه از جنس جین نقطه‌ضعف استایل شما محسوب می‌شود. لذا اگر مانتو و شلوار جین را انتخاب کردید بهتر است کیف، کفش و سایر اکسسوری‌های شما از جنس جین نباشد.

مانتو بافت

انواع مانتو بافت نیز از مدل‌های محبوب و رایج در میان مدل‌های مانتو پاییزه هستند. مانتوهای بافت بنا به تراکم بافت و جنس نخ به‌کاررفته در تولید آن از کیفیت و قیمت متفاوتی برخوردار هستند. مانتوهای بافت موجود در بازار معمولاً بافت ظریف و سبکی دارند. مانتو بافت در مدل‌های مختلفی از قبیل مانتو جلوبسته، مانتو جلوباز، شنل، پانچ، سارافون و… طراحی و تولید می‌شوند.

جالب است بدانید که می‌توان لباس بافتنی تنگ را، با ترفندهای خاصی گشاد کرد؛ اینجا را کلیک کنید

مزیت مانتو بافت به‌عنوان مانتو پاییزه این است که هم از گرمای کافی برای فصل پاییز برخوردار است و هم سبک و راحت است. مانتو بافت بنا بر طرح و رنگ و جنس آن می‌تواند به‌عنوان مانتو روزمره یا مانتو مجلسی مورداستفاده قرار گیرد. نگهداری از لباس‌های بافتنی ملزم به دانستن یکسری نکات است. برای افزایش طول عمر لباس‌های بافتنی خود پیشنهاد میکنم مطلب زیر را مطالعه کنید.

مراقبت از لباس های بافتنی

اگر کمی سلیقه و علاقه و البته حوصله داشته باشید حتّی می‌توانید خودتان دست‌به‌کار شده و یک مانتو، سارافون یا شنل ببافید. البته نمونه‌های دستباف معمولاً نسبت به نمونه‌های بازاری ضخامت بیشتری دارند و ممکن است برای زمستان مناسب‌تر باشند. همچنین اگر به دنبال دوخت لباس‌های مجلسی هستید اینجا را کلیک کنید

بافت
مانتو بافت

مانتو میکرو

پارچه میکرو نیز از آن دسته پارچه‌هایی است که ظاهر جذاب و متفاوت آن همیشه طرفداران خاص خود را دارد. پارچه میکرو از الیاف پلی‌استر تولید می‌شود. بافت ظریف و زیبای این پارچه در کنار خاصیت ضد آب آن، این پارچه را انتخاب مناسبی برای مانتو پاییزه می‌کند. نوع بافت پارچه میکرو به صورتی است که منافذ آن کاملاً مسدود بوده و اجازه عبور قطرات آب را نمی‌دهد. معمولاً مانتوهای میکرو در مدل‌های کلاسیک دوخته می‌شوند.

مانتو تریکو

پارچه تریکو یکی از پارچه‌هایی است که اخیراً برای دوخت مانتو از آن استفاده می‌شود. این پارچه انتخاب مناسبی برای انواع مانتو اسپرت و فانتزی است. به همین دلیل مانتو تریکو معمولاً انتخاب اوّل دختران جوان است. البته همان‌طور که گفتیم مانتو تریکو کاملاً حالت اسپرت داشته و برای مجالس رسمی مناسب نیست. تنوع طرح و رنگ، شستشوی آسان و راحتی فراوان از دیگر مزایای مانتو تریکو است. اگر نمی‌دانید که چطور لباس اسپرت بپوشید، خواندن مطلب زیر را از دست ندهید.

چگونه لباس اسپرت بپوشیم

مانتو چرم

انواع چرم مصنوعی و طبیعی برای تولید مانتو پاییزه و زمستانه استفاده می‌شوند. بدیهی است که چرم مصنوعی قیمت کمتر و تنوع بیشتری دارد. بیشتر مدل‌های مانتو چرم موجود در بازار هم از چرم مصنوعی تهیه می‌شوند. مانتو چرم در زمره مانتوهای لوکس و مجلسی قرار می‌گیرد. علاوه بر ظاهر جذاب و درخشان مانتوهای چرم در مقایسه با سایر مانتوها از راحتی کمتری برخوردارند. لذا استفاده از مانتو چرم در محیط کار یا دانشگاه چندان راحت نیست.

شنل پاییزه

یکی از گزینه‌های جذاب و متفاوت برای فصل پاییز استفاده از شنل است. نوع طراحی شنل به‌گونه‌ای است که ظاهر زیبای آن بر ایجاد پوشش کامل اولویت دارد لذا برای بانوان جوان مناسب‌تر است. به همین خاطر برای فصل پاییز انتخاب مناسبی است. نوع پوشش شنل به صورتی است که باید لباس مناسبی ازلحاظ طرح و رنگ برای ست کردن زیر شنل انتخاب کنید. انواع بلوزهای زیر سارافونی در بازار موجود هستند که می‌توانید مطابق سلیقه خود یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. برای دوخت انواع شنل پاییزه از بافت‌های ظریف و پارچه‌هایی باضخامت متوسط استفاده می‌شود.

سارافون پاییزه

انتخاب سارافون به‌عنوان مانتو پاییزه تیپ شما را کاملاً متفاوت می‌کند. این نوع مانتو پاییزه از ترکیب یک بلوز زیر سارافونی و یک سارافون تشکیل می‌شود. سارافون پاییزه در طرح‌های مختلفی از قبیل بلند، کوتاه، راسته، چین‌دار و… تولید می‌شوند. لذا این نوع مانتو پاییزه می‌تواند برای سنین و سلایق مختلف انتخاب شود. برای دختران نوجوان و جوان سارافون‌های کوتاه رنگارنگ با دامن چین‌دار انتخاب مناسبی است. سارافون راسته بلند با پارچه‌های کلاسیک نیز برای سنین بالاتر مناسب است.

برای دوخت سارافون از پارچه‌های متنوعی استفاده می‌شود. انواع پارچه‌های جین، کتان، توییت و. برای دوخت سارافون پاییزه مناسب هستند.

1 دیدگاه دربارهٔ «راهنمای انتخاب مانتو مدل پاییزه/ نکات و راهنمای خرید مانتو پاییزه»

  1. احمد اسماعیلی

    با این وضعیت کرونا و واکسنش که هنوز خیلی مونده به ما برسه بعید می دونم که بتونیم به این زودی به شرایط قبل برگردیم… باید هرطور میشه فقط سعی کنیم از این وضع بهترین استفاده رو بکنیم مثل خیلی از کسب و کارهایی که دارن اینترنتی کار میکنن. کلی شغل از طریق همین اینترنت ایجاد شده که میشه واردشون شد. از آموزش کارای هنری و دوخت و فروش لباس تا خیلی از کارهای خدماتی و فنی با همین اینترنت روبراه شده.. یه زمانی واسه لوله بازکنی برچسب روی در و دیوار رو زیر و رو میکردیم تا یکیو پیدا کنیم، الان دیگه چاه با

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *