گلدان های مناسب حیاط

گلدان های مناسب حیاط

حیاط خانه روزنه کوچکی است که می‌تواند شما را از فضای محدود و دلگیر آپارتمان نجات دهد. حتّی اگر فرصت استفاده از حیاط را ندارید یا حیاط خانه شما آن قدر کوچک است که فکر می‌کنید ارزش خاصی ندارد و یا شاید در مجتمعی زندگی می‌کنید که طراحی حیاط و احداث باغچه نیازمند جلسات متعدد و مذاکرات طولانی است. باور کنید طراحی و اجرای یک فضای سبز هرچند به اندازه تعدادی گلدان، تأثیر شگفت‌انگیزی بر سلامت جسمی و روحی ساکنین خانه دارد. پس این مهم را بیش از این به تأخیر نیاندازید و برای ایجاد حیاطی سرسبز و زیبا اقدام کنید.
ساده‌ترین راه بهره‌مندی از فضای حیاط، بکارگیری گلدان های مناسب حیاط است.

انتخاب گلدان این مزیت را دارد که نیاز به طراحی و احداث باغچه و زمان طولانی ندارد فقط کافی است شما گلدان های مناسب حیاط را خریداری کرده و در جای مناسب قرار دهید. خیلی زود تأثیر طراوت و شادابی گیاهان بر ساکنین خانه شما را شگفت‌زده می‌کند.

اوّلین مرحله برای طراحی فضای سبز مناسب برای حیاط، بررسی شرایط و امکانات موجود است. ما در ادامه فهرستی از مهم‌ترین نکاتی که باید بررسی شود را گردآوری کردیم.

مساحت حیاط

اوّلین گام در انتخاب گلدان های مناسب حیاط، رعایت تناسب آن با فضای موجود است.

گلدان‌ها باید به گونه‌ای انتخاب شوند که در مسیر رفت و آمد ساکنین قرار نگیرند.

تعداد و حجم گلدان‌ها باید متناسب با فضای موجود باشد و باعث شلوغی بیش از حد معمول نشود.

تا جایی که امکان دارد از فضاهای پرت و بی‌مصرف برای قراردادن گلدان‌ها استفاده شود.

تناسب با دکوراسیون خانه

حفظ تناسب در اجزای مختلف دکوراسیون از اصول اولیه طراحی دکوراسیون است.

در مورد طراحی حیاط نیز این موضوع صدق می‌کند. به عنوان مثال اگر از سنگ‌های تزئینی برای باغچه یا دیگر قسمت‌های حیاط استفاده شده، انتخاب گلدان‌های سنگی می‌تواند با دیگر قسمت‌های حیاط تناسب داشته باشد.

تناسب گلدان‌ها با دکوراسیون خانه
تناسب گلدان‌ها با دکوراسیون خانه

اگر از ملزومات چوبی مانند نرده‌‌ها یا پلکان چوبی در طراحی حیاط شما استفاده شده، انتخاب گلدان‌ها یا جعبه‌های چوبی به عنوان گلدان می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

بودجه

گام بعد در انتخاب گلدان ‌های مناسب حیاط توجه به تعیین میزان بودجه‌ای است که برای طراحی حیاط خانه در نظر گرفته‌اید.

اگر مشکلی برای صرف هزینه نداشته باشید می‌توانید از شرکت‌های خدمات باغبانی استفاده کنید.

در این شرکت‌ها ابتدا طراحی باغچه و فضای سبز حیاط صورت می‌گیرد و پس از آن یک کارشناس کشاورزی با توجّه به شرایط آب و هوای منطقه، فضای موجود و میزان نور حیاط، گیاهان مناسب را معرفی می‌نماید. ولی اگر بودجه کمی در اختیار دارید بهتر است بودجه اندک خود را صرف خرید تجهیزات ضروری نموده و باقی موارد را با تکیه بر هنر و سلیقه خود به سرانجام برسانید.

امیدواریم تا این لحظه از مطلب گلدان های مناسب حیاط لذت برده باشید.ما پیشنهاد می کنیم برای استفاده از خدمات شرکت‌های باغبانی می‌توانید به سایت واسط کالا مراجعه نمایید.

مراقبت از گیاهان حیاط

برای داشتن یک حیاط زیبا و سرسبز باید بخشی از زمان خود را به این امر اختصاص دهید.

در همین ابتدای کار باید مشخص کنید که چه میزان می‌توانید برای مراقبت از گیاهان حیاط وقت صرف کنید. این امر برای انتخاب گیاهان مناسب ضروری است.

برخی از گیاهان بسیار حساس بوده و نیاز به مراقبت دائمی دارند و اگر میزان آب‌رسانی آن‌ها منظم نباشند خیلی زود از بین می‌روند.

پس اگر می‌توانید در برنامه روزانه خود زمان مشخصی برای باغبانی در نظر بگیرید این گیاهان را انتخاب کنید.

در مقابل، برخی گیاهان بسیار مقاوم بوده و نیاز به مراقبت خاصی ندارند. به نظر می‌رسد گیاهان دسته‌ی دوّم برای زندگی پرهیاهوی شهرنشینی مناسب‌تر باشند.

مراقبت از گیاهان حیاط
مراقبت از گیاهان حیاط

وضعیت نور حیاط

یکی از شاخص‌های اصلی در انتخاب گیاهان، وضعیت نور محیط است. قاعدتاً حیاط خانه باید نور کافی داشته باشد؛ ولی ممکن است نور به قسمتی که شما برای قراردادن گلدان‌‌ها در نظر گرفته‌اید نرسد.

البته گیاهانی هم هستند که در مقابل نور شدید آسیب می‌بینند. پس انتخاب گیاهان مناسب حیاط باید با توجّه به نور مورد نیاز آن‌ها باشد.

عمر گیاه

عمر گیاهان مختلف یکی نیست. به عنوان مثال بسیاری از گلدان‌‌های رنگارنگی که در فصل بهار به فروش می‌رسند، عمر بسیار کوتاهی دارند. در عوض درختان میوه اگر متناسب با شرایط آب و هوای منطقه انتخاب شوند عمر طولانی دارند و هرساله زیباتر می‌شوند. البته مراقبت کافی شرط لازم برای این امر است.

نکته دیگر این است که علاوه بر عمر گیاهان، زمان سرسبزی آن‌ها نیز متفاوت است. برخی گیاهان تمام طول سال سرسبز هستند و سرسبزی برخی دیگر تنها به بهار و تابستان محدود می‌شود. بنابراین اگر هدف شما ایجاد فضای سبز در خانه باشد باید از گیاهان همیشه سبز انتخاب کنید.

البته حالت مطلوب این است که ترکیبی از هر دو را در فضای حیاط خود بگنجانید تا هم فضای سبز دائمی داشته باشید و هم در بهار و تابستان از گل‌های رنگارنگ و میوه‌های تازه لذّت ببرید.

در ادامه مطلب گلدان های مناسب حیاط با مطالعه‌ی مطلب زیر در مورد گیاهان مناسب آپارتمان اطلاعات لازم را کسب نمایید:

گیاهان مناسب آپارتمان چه نوع گیاهانی می‌باشند؟

گلدان ‌های مناسب حیاط

در انتخاب گلدان‌ های مناسب حیاط اوّلین و مهم‌ترین نکته توجّه به فضای قرارگیری گلدان است.

یک گلدان مرمرین بزرگ را تصور کنید که در فروشگاه گل و گیاه جلوه بی‌نظیری دارد و شما بلافاصله آن را انتخاب می‌کنید؛ ولی با قرارگیری آن در حیاط خانه خود می‌بینید نه تنها تناسبی با دکوراسیون حیاط خانه شما ندارد بلکه بخشی از مسیر عبور و مرور را نیز مسدود کرده است. بنابراین در انتخاب گلدان ‌های مناسب حیاط خانه باید معیارهایی را در نظر داشته باشید که در ادامه مهم‌ترین معیارها را بیان می‌کنیم، پس با ما همراه باشید:

ابعاد گلدان

فضای حیاط خانه را خوب بررسی کنید تا مکان‌های مناسب برای قرار دادن گلدان را پیدا کنید.

گوشه‌های دنج و فضاهای پرت را فراموش نکنید.

اگر در حیاط شما فضای کافی وجود ندارد می‌توانید از ایده‌های خلاقانه مانند گلدان‌های عمودی استفاده کنید.

برای این منظور باید یک دیوار خالی داشته باشید تا گلدان‌ها را بر روی آن نصب کنید.

راه دیگر برای استفاده از فضای عمودی استفاده از پایه‌هایی است که به همین منظور تهیه شده‌ا‌ند.

انواع و اقسام طرح‌های این استندها را می‌توانید در فروشگاه ابزارآلات باغبانی پیدا کنید.

اگر می‌خواهید در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید و یا یک استند گل متفاوت داشته باشید می‌توانید از یک نردبان چوبی و چند الوار چوبی استفاده کنید.

گلدان های مناسب حیاط
گلدان‌های عمودی

جنس گلدان‌ های مناسب برای حیاط

میزان بودجه‌ای که برای خرید گلدان در نظر گرفته‌اید نقش مؤثری در تعیین جنس گلدان‌‌ها دارد.

اگر می‌خواهید هزینه زیادی صرف خرید گلدان‌ها نکنید ناگزیر به انتخاب گلدان‌های پلاستیکی هستید. البته این روزها تنوع طرح و رنگ گلدان‌های پلاستیکی آن‌قدر زیاد است که انتخاب از میان آن‌ها کار چندان سختی نیست.

حُسن گلدان‌‌های پلاستیکی این است که بیشتر آن‌ها با زیرگلدانی به فروش می‌رسد در نتیجه آب اضافی گلدان در زیرگلدانی جمع شده و فضای حیاط را آلوده نمی‌کند.

نکته جذاب دیگر در مورد گلدان‌‌های پلاستیکی رنگ‌های شاد و سرزنده آن‌هاست که فضای رنگارنگ و شادابی به حیاط خانه شما می‌بخشد.

اگر فضای حیاط شما یک فضای سنّتی است، گلدان‌های سفالی احتمالاً بهترین گزینه برای شما هستند.

اگر در طراحی حیاط خانه شما از تجهیزات چوبی استفاده شده می‌توانید با گلدان‌‌های چوبی، زیبایی حیاط خود را تکمیل کنید.

یکی زیباترین گلدان‌‌های چوبی، فلاورباکس یا جعبه‌های چوبی مخصوص کاشت گیاهان است. گلدان چوبی به خاطر این که برآمده از طبیعت است ترکیب دلنشینی در کنار گیاهان پدید می‌آورد.

تعداد گلدان‌ها

تعداد گلدان ‌های مناسب حیاط باید به اندازه باشد.

استفاده بیش از حد از گلدان در حیاط باعث شلوغی حیاط می‌شود. تعداد گلدان‌ ها باید با فضای حیاط متناسب باشد و با در نظر گرفتن قواعدی نظیر تقارن صورت گیرد.

انواع گلدان‌ های مناسب حیاط

همان‌طور که گفتیم انتخاب گیاهان باید به صورت ترکیبی باشد.

انتخاب گیاهانی از یک نوع باعث می‌شود در صورت آسیب دیدن یا پایان عمر آن نوع گیاه، حیاط خانه طراوت و سرسبزی خود را از دست بدهد. امّا استفاده از ترکیب متنوع گیاهان موجب می‌شود در هر فصلی، تعدادی از گیاهان سرسبز باشد.

ما در ادامه مطلب گلدان های مناسب حیاط محبوب‌ترین انواع گیاهان مناسب حیاط خانه را در زیر معرفی می‌کنیم.

گیاهان چهارفصل یا همیشه سرسبز

طراحی فضای سبز در خانه برای ایجاد طراوت و نشاط در فضای خانه و در نتیجه در روحیه ساکنین خانه است. لذا انتخاب گیاهانی که عمر کوتاهی دارند موجب می‌شود زمانی طولانی باغچه یا گلدان‌‌های حیاط خشک باشد و منظره ناخوشایندی ایجاد کند. به همین خاطر وجود گیاهان چهارفصل یا به عبارتی گیاهان همیشه سبز در طراحی حیاط اهمّیّت زیادی دارد.

بیشتر مردم با گیاهان همیشه سبزی چون کاج و سرو آشنا هستند. در همین راستا ما در ادامه فهرستی از سایر گیاهان همیشه سبز را گردآوری کردیم.

شمشاد: گیاه نام‌آشنایی است که انواع مختلف آن را در فضای سبز شهری نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. این گیاه با برگ‌های براق و درخشان خود در تمام طول سال نقش بسزایی در سرسبزی حیاط خانه خواهد داشت.

آکوبا: برگ‌های سبز با خال‌های زرد گیاه آکوبا در تمام فصول سال زینت‌بخش حیاط خانه شما خواهد بود. این گیاه که بومی شرق آسیا است در برابر کمبود نور نیز مقاوم است. لذا ‌‌می‌توانید این گیاه را در قسمت‌هایی از حیاط که سایه هست هم قرار دهید.

الاگنوس: نام دیگر گیاه همیشه سبز الاگنوس، سنجد زینتی است. حجم انبوه برگ‌های کوچک این گیاه، تصویر چشم‌نوازی در حیاط خانه شما پدید می‌آورد. مزیت این گیاه، مقاومت در برابر نور فراوان است. پس لازم نیست نگران تابش مداوم نور خورشید بر روی آن باشید.

الاگنوس
الاگنوس

برخی دیگر از گیاهان همیشه سر سبز

زرشک زینتی: اگر به گیاهانی با برگ‌های متفاوت علاقمند هستید گیاه زرشک زینتی را از دست ندهید. چه کسی می‌تواند منکر زیبایی توده‌ای از برگ‌های ریز صورتی در گوشه‌ای از حیاط خانه باشد. این گیاه در برابر سرما بسیار مقاوم است. در برابر کم‌آبی هم مقاومت خوبی دارد. البته این گیاه بومی کشور ژاپن است و بهترین شرایط برای رشد مطلوب آن آب و هوای معتدل و مرطوب است.

ماهونیا: گیاه ماهونیا جزو گیاهان همیشه سبزی است که در فصل زمستان و بهار با گل‌ها و در پاییز هم با میوه خود زیبایی دوچندان پیدا می‌کند. اغلب انواع این گیاه دارای گل‌های زرد درخشان در زمستان و بهار و میوه‌های حبه‌ای قرمز یا بنفش در پاییز است. شرایط ایده‌آل برای این گیاه، آب و هوای خنک و مرطوب است. تابش مداوم آفتاب می‌تواند به گیاه آسیب برساند میوه‌دهی گیاه معمولاً بعد از دو تا سه سال شروع می‌شود.

پیراکانتا: این گیاه نیز مشابه زرشک زینتی گل‌ها و میوه‌های جذابی دارد. پیراکانتا در نیمه اوّل سال گل می‌دهد و در نیمه دوّم سال میوه می‌دهد. تنها مشکل این گیاه، تیغ‌دار بودن آن است.

درختچه مورد: این گیاه برای حیاط‌های بزرگ مناسب‌تر است. درختچه مورد را می‌توان با هرس کردن به شکل‌هایی جذاب تبدیل کرد. این درختچه در فصل زمستان نیاز به مراقبت بیشتری دارد. باید برای تقویت آن در زمستان از کود استفاده کنید.

گیاه خرزهره

یکی از معروف‌ترین گیاهان گل‌دار و البته مقاوم و سرسخت گیاه خرزهره است که برای گلدان ‌های مناسب حیاط می‌تواند گزینه خوبی باشد.

خرزهره گیاه خاصی است که حتّی در مناطق خشک و گرم با آفتابی سوزان و یا حتّی در خاک شور نیز سرسبز می‌ماند. امّا این گیاه یک عیب بزرگ دارد که در دل این گل‌های زیبای خرزهره یک گیاه بسیار سمی نهفته است.

بنابراین توصیه می‌کنیم اگر این گیاه را برای حیاط خود انتخاب کردید آن را در جایی قرار دهید که دور از دسترس باشد.

گیاه خرزهره
گیاه خرزهره

گیاهان گلدار

بسیاری از افراد طراوت و شادابی باغچه و حیاط را وابسته به وجود گل در آن می‌دانند.

بسیاری از گل‌های زیبایی که در گلفروشی‌ها دلبری می‌کنند را می‌توانید در گلدان‌های کوچک و بزرگ در خانه خود پرورش دهید.

برخی از این گل‌ها بسیار حساس بوده و نیاز به مراقبت ویژه دارند.

برخی دیگر گیاهان نسبتاً مقاومی بوده و با سخاوتمندی زیبایی و بوی خوش را به خانه شما هدیه می‌دهند. ما در ادامه تعدادی از گلدان ‌های مناسب حیاط را معرفی می‌کنیم. گلدان هایی که با گل‌های رنگارنگ و معطر خود سرزندگی و شادابی را به خانه شما می‌آورند.

گل شمعدانی: به جرأت می‌توان گفت گل شمعدانی جزو مقاوم‌ترین گیاهان محسوب می‌شود. در مقابل مشکلاتی از قبیل کم آبی، نور کم و حتّی رطوبت زیاد مقاوم است.

گل شمعدانی تنوع بسیار خوبی نیز دارد. مدّت زمان گل‌دهی شمعدانی بسیار طولانی است لذا وجود گلدان ‌های شمعدانی برای هر حیاطی لازم است.

گل بنفشه: یکی از رایج‌ترین گل‌های حیاط خانه گل بنفشه است. بنفشه در فصل بهار گل‌دهی دارد و در برابر سرما نیز مقاومت خوبی دارد.

برخی گیاهان گلدار دیگر

گل شیپوری: این گل نیز برای کاشت در خانه بسیار مناسب است. گل شیپوری نیاز به مراقبت زیادی ندارد. بهتر است خاک آن همیشه مرطوب بماند. کوددهی ماهانه نیز برای تقویت این گیاه بسیار مفید است. در زمانی که شاخ و برگ گلدان گل شیپوری پژمرده شد آن را به مکانی تاریک منتقل کرده و آبیاری را قطع کنید. پس از دو یا سه ماه مجدداً آبیاری را آغاز کنید.

گل نرگس: یکی از زیباترین و خوشبوترین گل‌هایی که می‌توانید در خانه پرورش دهید؛ گل نرگس است. این گل از پاییز تا بهار گل‌دهی دارد. البته به طور معمول در زمستان گل‌دهی آغاز می‌شود ولی می‌توان زمان گل‌دهی را کمی تغییر داد. این گل نسبت به سرما مقاوم است و به آبیاری زیاد هم نیاز ندارد.

گل بابونه: این گیاه گل‌های کوچک سفیدرنگی دارد که عطر دلنشینی دارند. گل بابونه خواص دارویی نیز دارد. می‌توانید گل‌های بابونه را مانند چای دم کرده و از تأثیر آرامش‌بخش آن لذّت ببرید. گل بابونه نیاز به خاک همیشه مرطوب و نور کافی دارد.

گل آنتوریوم: این گیاه نیز در زمره گیاهان مقاوم قرار می‌گیرد. هر گل آنتوریوم تا دو ماه دوام دارد. اگر گل‌های متفاوت و جذاب آنتوریوم را می‌پسندید، می‌توانید از میان رنگ‌های مختلف گل آنتوریوم رنگ دلخواه خود را انتخاب کنید. در فصل تابستان خاک گلدان آنتوریوم باید همیشه مرطوب باشد ولی در زمستان پس از خشک شدن خاک آبیاری کنید.

گل آنتوریوم
گل آنتوریوم

گیاهان رونده

یکی از مناظر چشم‌گیر در حیاط خانه منظره‌ای است که توسط گیاهان رونده پدید می‌آید. استفاده از این گیاهان نمای حیاط خانه را دگرگون می‌سازد. پس در انتخاب گلدان ‌های مناسب حیاط از گیاهان رونده غافل نشوید.

پیچ امین‌الدوله

پیچ امین‌الدوله یکی از زیباترین و بهترین گل‌های گلدان‌های مناسب حیاط است.

این گیاه جزو گیاهان همیشه سبز است. گیاه بسیار مقاومی است و بسیار سریع رشد می‌کند.

از اوایل بهار شروع به گل‌دهی می‌کند و عطر گل‌های آن در فضای حیاط خانه پخش می‌شود.

گیاه پیچ ‌امین‌الدوله جزو گیاهان رونده بوده و به راحتی دور پایه موردنظر شما پیچیده و رشد می‌کند.

پیچ امین‌الدوله در مقابل خشکی مقاوم است ولی بهتر است به محض خشک شدن خاک، آبیاری شود. این گیاه نیاز به نور کامل دارد. آبیاری نامناسب و یا کمبود نور بر میزان گل‌دهی این گیاه تأثیر دارد.

گیاه پتوس

یکی از سازگارترین گیاهان برای پرورش در منزل، گیاه پتوس است.

مقاومت این گیاه در برابر شرایط مختلف محیطی به اندازه‌ای است که به افراد تازه‌کار توصیه می‌شود پرورش گیاه را با گلدان پتوس آغاز کنند.

پتوس در مسیری که شما برایش تعیین کنید به زیبایی رشد می‌کند و زیبایی خاصی به حیاط شما می‌بخشد. بهتر است گلدان پتوس را در قسمتی از حیاط قرار دهید که نور مستقیم و طولانی خورشید نداشته باشد.

گیاه پتوس به آبیاری زیاد هم نیاز ندارد. اجازه دهید خاک گلدان کاملاً خشک شود؛ سپس آبیاری کنید.

گیاه پاپیتال

این گیاه نیز یکی از گیاهان رونده است که سرعت رشد بالایی دارد.

برگ‌های کوچک پاپیتال خیلی زود فضای موردنظر شما را می‌پوشانند.

گیاه پاپیتال برای رشد مطلوب نیاز به نور کامل دارد. در فصل تابستان هفته‌ای دو بار و در زمستان هفته‌ای یک بار آبیاری برای این گیاه کافی است.

گلدان های مناسب حیاط
گیاه پاپیتال

سخن پایانی

اگر شما عاشق گل و گیاه هستید ومی‌خواهید که گل و گیاه مورد نظر خود را بفروش رسانید و یا اینکه درخواست نمایید، کافیست که به سایت یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه کنید و بدون دردسر و سریع این‌کار را انجام دهید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *