خرید مبل دست دوم

نکات خرید مبل دست دوم

سابقه خرید و فروش کالای دست دوم به اوّلین معاملات بین انسان‌ها برمی‌گردد. در آن زمان هرکس هرآنچه در اختیار داشت برای انجام معامله و دریافت کالای بهتر و یا ضروری‌تر عرضه می‌کرد. با گسترش جوامع و افزایش پیچیدگی معاملات و البته دارایی‌های افراد، بازار خرید و فروش کالای دست دوم نیز شکل دیگری به خود گرفت. حالا بسیاری از افراد دلایل متفاوتی برای خرید مبل دست دوم دارند.

نکته قابل توجّه این است که با گسترش جامعه و دارایی‌های اشخاص، این بازارها نیز به طرز غیر قابل باوری توسعه یافتند.

اگر در گذشته خرید و فروش لوازم منزل در چنین بازارهایی رونق زیادی داشت امروزه انواع کالاها حتّی اجناس زینتی در این بازارها معامله می‌شوند. در این مقاله سعی داریم نکاتی را در مورد خرید و فروش مبل دست دوم بیان کنیم.

راهنمای خرید مبل دست دوم

قیمت پایین اجناس دست دوم افراد را وسوسه می‌کند تا برخی از لوازم غیرضروری را خریداری نمایند. مثلاً ممکن است گوشه‌ای از نشیمن شما خالی باشد و بارها به این فکر کرده باشید؛ که یک مبلمان ال شکل می‌تواند خانه شما را زیباتر کند. ولی توان پرداخت هزینه خرید مبلمان نو را نداشته‌اید.

حالا به محض دیدن یک مبلمان دست دوم ال شکل با قیمت مناسب وسوسه می‌شوید. شاید در ظاهر مشکلی در چنین خریدی نباشد و شما با هزینه اندکی به آرزوی خود می‌رسید.

اگر قیمت پایین مبل دست دوم باعث شود شما نکات اساسی برای خرید مبل ایده‌آل خود را فراموش کنید، این معامله به ضرر شما خواهد بود. در ادامه برخی از نکاتی که هنگام خرید مبل دست دوم باید در نظر گرفته شود را مرور می‌کنیم.

راهنمای خرید
راهنمای خرید مبل دست دوم

توجه به سبک زندگی

اگر هریک از وسایل منزل با سبک زندگی شما تناسب نداشته باشد، تنها موجب آزار شما خواهد بود. بنابراین هر وسیله‌ای که برای منزل خریداری می‌شود باید متناسب با نیازهای خانواده باشد.

به عنوان مثال برای خانواده‌ای با فرزندان کوچک، مبلمان راحتی مناسب‌تر از مبلمان کلاسیک است.

حال اگر در چنین خانه‌ای به بهانه قیمت بسیار پایین، مبلمان راحتی با یک سرویس مبلمان کلاسیک دست دوم تعویض شود، خیلی زود پشیمانی به بار می‌آورد؛ زیرا چیدمان مبلمان کلاسیک فضای خانه را محدود می‌کند و این امر علاوه بر ایجاد زحمت باعث آسیب دیدن مبلمان نیز می‌شود.

ضرورت و نیاز

عادت به بازدید روزانه از آگهی های اجناس دست دوم می‌تواند کاملاً به ضرر شما تمام شود. اجناس رنگارنگ با قیمت‌های ارزان ممکن است شما را وسوسه کند تا وسیله‌ای که نیازی به آن ندارید را بخرید.

پس تنها در صورتی که نیاز به وسیله خاصی داشتید آگهی های اجناس دست دوم را مرور کنید. برای اینکار سایت‌های خرید و فروش زیادی وجود دارند که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به واسط کالا اشاره نمود.

تناسب با فضای خانه

انتخاب لوازم خانه باید متناسب با فضا و سبک معماری خانه باشد. علاوه بر آن گاهی وسیله‌ای با دکوراسیون خانه هم تناسب دارد ولی فضای کافی برای افزودن آن به لوازم منزل وجود ندارد.

به عنوان مثال یک صندلی راکر چیزی است که اغلب مردم آرزوی آن را دارند، پس خرید یک صندلی راکر دست دوم با قیمت مناسب یک موقعیت استثنایی به نظر می‌رسد.

اگر این صندلی را برای فضای محدودی مثل یک آپارتمان ۵۰ متری تهیه کنید خیلی زود از خرید خود پشیمان می‌شوید. لذا ذر خرید مبل دست دوم باید فضای خانه خود را در نظر بگیرید و متناسب با آن خرید نمایید.

خرید مبل دست دوم
تناسب با فضای خانه

خریداران اجناس دست دوم چه کسانی هستند؟

درصد زیادی از افرادی که متقاضی خرید کالای دست دوم هستند متعلق به طبقات پایین جامعه هستند که توانایی پرداخت هزینه خرید اجناس نو را ندارند.

دسته دوم خریداران، کسانی هستند که برای استفاده کوتاه مدّت نیاز به وسایل خاصی دارند و پرداخت هزینه بالای اجناس نو برایشان توجیه اقتصادی ندارد.

برای مثال دانشجویانی که برای تجهیز خانه دانشجویی خود نیاز به وسایل ضروری زندگی دارند، با در نظر گرفتن این نکته که آن‌ها فقط برای چهار سال به این امکانات نیاز دارند، خرید وسایل نو برای چنین شرایطی منطقی به نظر نمی‌رسد.

درصدی از خریداران نیز افرادی هستند که به وسایل خاصی که ضروری هم نیستند علاقه دارند و ترجیح می‌دهند با خرید یک جنس دست دوم میزان کارایی آن را تست کرده و در صورت مقبول بودن هزینه بالای خرید جنس نو را بپردازند.

برای مثال، خرید یک دستگاه سرخ‌کن بیش از ضرورت به نوعی هوس تجربه چنین دستگاه جدیدی است. بنابراین برخی افراد این گونه وسایل را از بازار اجناس دست دوم خریداری می‌کنند.

نکته

البته باید یک اصل کلی در بازار اجناس دست دوم را هم در نظر گرفت. این اصل کلی، تفاوت قیمت آشکار بین یک کالای نو و کالای دست دومی است که چند هفته یا چند ماه بیشتر مورد استفاده قرار نگرفته است.

واقعیت این است که به محض باز کردن بسته‌بندی کالا، قیمت آن به طور محسوسی کاهش می‌یابد. این کاهش قیمت بسیار وسوسه‌کننده است.

به خصوص در مورد کالاهایی مانند سرویس مبلمان که قیمت نو آن بسیار بالاست و همه افراد توانایی پرداخت آن را ندارند.

روشن است که تمام افرادی که به دنبال خرید مبل دست دوم هستند امیدوارند که یک مبل دست دوم نو و سالم پیدا کنند. ولی یافتن چنین موردی، کار چندان آسانی نیست.

سمساری
خریداران اجناس دست دوم

فروشندگان کالای دست دوم چه کسانی هستند؟

بی‌تردید یکی از معضلات جوامع پیشرفته، گسترش مصرف‌گرایی در بین اقشار مختلف جامعه است. جالب اینجاست که این عارضه منفی بین تمام طبقات اجتماع، مشترک است.

البته هرکس با توجّه به شرایط زندگی و محدودیت‌های خود با این پدیده دست به گریبان است. اگر در بین طبقات مرفه جامعه مصرف‌گرایی در خرید انواع لوازم لوکس، طراحی دکوراسیون منزل، خرید انواع کلکسیون و … مشاهده می‌شود.

در بین طبقات پایین‌تر جامعه این مصرف‌گرایی در خرید لباس، ظرف و ظروف و سایر اجناسی است که توان مالی کافی برای پرداخت هزینه آن‌ها را دارند.

در هر دو صورت با معضل “وجود لوازم و کالاهای غیر ضروری در خانه ” روبرو هستیم. لذا هر دو گروه برای خلاصی از دست این اجناس اضافی مشتاق هستند.

پس فارغ از نوع کالا و هویت فروشنده، فروشندگان کالای دست دوم به دلایل مشابهی اقدام به این کار می‌نمایند. یکی از اجناسی که خرید و فروش دست دوم آن بسیار رایج است، سرویس مبلمان است. خرید و فروش مبل دست دوم معمولاً به دلایل زیر صورت می‌گیرد:

فروش مبل دست دوم به دلیل رفع نیاز

گاهی اوقات کالای تهیه شده برای منظور و هدف خاصی تهیه می‌شود. پس از مدّتی استفاده دیگر نیازی به این کالا ندارند.

برای مثال اگر برای اتاق کودک، یک دست مبلمان کوچک و نقلی کودکانه تهیه شود پس از چند سال کودک بزرگ شده و دیگر این مبلمان برای او قابل استفاده نیست.

در برخی موارد نادر و به دلیل برخی مشکلات غیرمترقبه، بدون این که فرصت استفاده از کالای مزبور را داشته باشند مجبور به فروش آن می‌شوند.

در مورد مبلمان دست دوم به عنوان مثال اگر برای جهیزیه عروس این مبلمان تهیه شده ولی به هر دلیلی ازدواج صورت نگیرد، این مبلمان علیرغم نو بودن، دست دوم محسوب می‌شود و بدیهی است که به فروش گذاشته می‌شود.

فروش مبل دست دوم
فروش مبل دست دوم به دلیل رفع نیاز

فروش مبل دست دوم به دلیل تعویض مبلمان

گاهی اوقات زمانی تصمیم به خرید سرویس مبلمان جدید گرفته می‌شود که مبل قبلی هنوز قابل استفاده است. بنابراین باید یکی از گزینه‌های اهدای آن به خیریه و یا فروش در بازار اجناس دست دوم انتخاب شود.

البته در برخی موارد برای تأمین هزینه مبلمان تازه نیاز به فروش مبلمان قبلی وجود دارد.

فروش مبل دست دوم برای ایجاد تنوع

در این مورد که بیشتر در میان اقشار مرفه جامعه اتّفاق می‌افتد؛ فروشنده به هر دلیلی از مبلمان خود خسته شده و برای ایجاد تنوع اقدام به فروش آن و خرید یک مبل تازه می‌نماید.

این مورد در میان طبقات متوسط جامعه نیز با عنوان مبادله صورت می‌گیرد. به این صورت که فروشنده در آگهی فروش خود ذکر می‌کند که خواهان تعویض سرویس مبلمان خود با یک سرویس مبلمان دیگر است.

اگر خوش‌شانس باشد فروشنده دیگری با شرایط مشابه پیدا می‌شود و هردو از داشتن مبلی جدید و متفاوت لذّت می‌برند.

فروش مبل دست دوم به دلیل ضرورت

گاهی دلایل ضروری برای فروش مبل وجود دارد. به عنوان مثال خانواده‌ای که قصد مهاجرت دارند ملزم به فروش لوازم زندگی خود هستند.

مورد رایج دیگر هنگام تعویض منزل رخ می‌دهد. گاهی خانه جدید کوچک‌تر است و جایی برای سرویس مبلمان در آن نیست. گاهی اوقات هم مبلمان قدیمی با خانه جدید تناسب ندارد.

نکات مهم در خرید مبل دست دوم

در هر معامله‌ای بررسی دقیق کالای مورد معامله حق خریدار است. اگر کالای مورد نظر یک کالای مصرفی باشد این بررسی باید با دقّت بیشتری صورت گیرد.

سرویس مبلمان جزو کالاهای مصرفی است که اگر هنگام خرید آن دقّت لازم را بکار ببرید هرگز از خرید خود پشیمان نخواهید شد. در زیر نکات مهمی در باب خرید مبل دست دوم را بیان می‌کنیم، پس تا انتها با ما همراه باشید.

کلاف مبل

مجموعه زیرساخت و ساختار کلی مبل را کلاف مبل می‌نامند. اگرچهارچوب اصلی مبل آسیب دیده باشد خرید آن به صلاح نیست. زیرا آسیب چهارچوب اصلی در سه حالت اتّفاق می‌افتد.

احتمال اینکه شیوه استفاده از مبل صحیح نبوده و باعث استهلاک زودهنگام آن شده و یا زمان طولانی از آن استفاده شده و یا این که کیفیت مبل پایین بوده و خیلی زود مستهلک شده است.

در هر سه مورد این سرویس مبلمان قابلیت استفاده مجدد را نخواهد داشت.

پایه مناسب
کلاف مبل

بررسی کیفیت در هنگام خرید مبل دست دوم

کیفیت فنرها و فوم به کار رفته در کلاف مبل را نیز باید به طور دقیق بررسی کنید. این بخش، مهم‌ترین بخش یک مبل است. ساده‌ترین روش تشخیص کیفیت فوم مبل، نشستن بر روی مبل است.

قابلیت ارتجاعی و نرمی و راحتی مبل نشان کیفیت مناسب فوم مبل است. در واقع اگر در هنگام ساخت مبل از مواد اولیه مرغوب استفاده شود و از آن به طور صحیح استفاده شود، عمر مفید فوم و فنر مبل بسیار طولانی خواهد بود.

در برخی موارد حتّی ممکن است رویه‌ی مبل پوسیده باشد ولی کیفیت بالای کلاف مبل، ارزش این را دارد که با تعویض رویه مبل دوباره از آن استفاده نمود.

ولی اگر در همان ابتدای تولید مبل از مواد اولیه نامرغوب استفاده شود؛ عمر مفید مبل بسیار کوتاه خواهد بود.

کارشناسان ساخت و تولید مبل معتقدند کیفیت مبل در همان شش ماه تا یک سال اوّل قابل تشخیص است. اگر مواد اولیه و یا نحوه ساخت مبلمان کیفیت پایینی داشته باشند پس از یک سال استفاده مشخص می‌شود.

بنابراین خرید یک سرویس مبل دست دوم با کیفیت پایین حتّی اگر مدّت زمان کمی از آن استفاده شده باشد ارزشی ندارد.

بدنه مبل

بدنه مبل به طور معمول از چوب یا فلز ساخته می‌شود. بنابراین وجود رنگ‌پریدگی، خط و خش و یا فرورفتگی در بدنه مبل دست دوم کاملاً طبیعی است.

اگر این موارد جزئی بوده و نمود چندانی نداشته باشند و یا قابل تعمیر باشند می‌توان از آن صرف‌نظر کرد. به عنوان مثال آسیب‌های جزئی در بدنه چوبی مبلمان با سنباده‌کاری و رنگ‌کاری به آسانی تعمیر می‌شود ولی اگر حجم تعمیرات به اندازه‌ای باشد که نیاز به کار تخصصی نجاری داشته باشد هزینه کار بسیار بالا می‌رود.

اگر هم میزان آسیب به بدنه مبل دست دوم به قدری باشد که نیاز به تعویض کلی داشته باشد بهتر است از خرید کالای دست دوم صرف‌نظر کنید. زیرا تعویض بدنه فلزی یا چوبی مستلزم صرف هزینه بسیار بالایی است که بعید است مقرون به صرفه باشد.

خرید مبل دست دوم
بررسی کیفیت و بدنه مبل

توجه به رویه در خرید مبل دست دوم

به جز در موارد نادری که مبل دست دومی که برای فروش گذاشته شده در حقیقت یک مبلمان نو است که بنا به ضرورت به فروش می‌رسد انتظار رویه مبلی سالم در یک مبل دست دوم، انتظار بیجایی است. زیرا اوّلین قسمت مبل که در معرض آسیب قرار دارد رویه مبل است.

ساده‌ترین دلیل استهلاک رویه مبل ساییدگی پارچه مبل بر اثر استفاده از آن است. حال اگر مشکل خاصی مثل پارگی یا سوختگی در رویه مبل وجود داشته باشد باعث کاهش قیمت آن می‌شود.

حتّی اگر رویه مبل در معرض آسیب خاصی قرار نگیرد، عمر مفید آن بسیار کوتاه است. زیرا رویه مبل از پارچه یا چرم ساخته می‌شود که به آسانی مستهلک می‌شوند.

در مورد رویه مبل دست دوم نکته مهمی هست که باید به آن توجّه کنید. یکی از موارد آسیب دیدن رویه مبل قرار گرفتن در معرض نور خورشید به مدّت طولانی است.

این امر باعث می‌شود قسمتی از مبل که در معرض نور قرار داشته دچار رنگ‌پریدگی در رویه مبل شود. این موضوع ممکن است در نگاه اوّل دیده نشود و یا نورپردازی فروشگاه به صورتی باشد که این مورد قابل تشخیص نباشد.

بنابراین به بررسی کلی مبلمان اکتفا نکنید و تمام قسمت‌ها را به طور دقیق بررسی کنید.

پارچه
توجه به پارچه در خرید مبل دست دوم

بهترین بازار خرید مبل دست دوم

برای خرید مبل دست دوم هم می‌توانید به مراکز خاصی که در هر شهر مخصوص خرید و فروش لوازم منزل کارکرده هستند مراجعه کنید و هم می‌توانید از سایت‌های اینترنتی نظیر واسط کالا استفاده کنید. هرکدام از این موارد، معایب و مزایای خاص خود را دارند.

مزایا و معایب خرید مبل دست دوم از سمساری

اوّلین تفاوت اینجاست که در فروشگاه‌های مخصوص اجناس دست دوم مانند سمساری، فروشندگان با ترفندها و تجهیزات و البته تجربه خود، تمیزکاری و تعمیرات جزئی مبلمان را انجام می‌دهند تا ظاهر آراسته‌ای داشته باشد؛ سپس آن را در معرض فروش قرار می‌دهند.

این موضوع هم می‌تواند حسن این مراکز باشد و هم عیب آن‌ها. حسن است زیرا شما یک مبل دست دوم تمیز و آراسته تحویل می‌گیرید. عیب است چون ممکن است یک مبل دست دوم مستهلک را به خاطر ظاهر زیبا و آراسته آن انتخاب کنید.

البته در این زمینه چرب‌زبانی فروشنده نیز تأثیر زیادی دارد. اگر می‌خواهید برای خرید مبل دست دوم به چنین مراکزی مراجعه کنید نباید تحت تأثیر چرب‌زبانی فروشنده و یا ظاهر جذاب و قیمت ارزان مبل دست دوم قرار گیرید.

باید صرف‌نظر از تمام این موارد، سلامت مبل را خودتان شخصاً امتحان کنید و بعد تصمیم نهایی را بگیرید.

نکته دیگر این است که قیمت مبل دست دوم در چنین مراکزی معمولاً بالاتر از سایت‌های اینترنتی است. زیرا به هر حال این فروشندگان واسطه‌ای هستند که مبلغی را به عنوان سود معامله برای خودشان در نظر می‌گیرند.

پس هزینه‌ای که خریدار می‌پردازد در حقیقت قیمت مبل دست دوم به اضافه هزینه واسطه‌گری فروشنده است.

مزایا و معایب خرید مبل دست دوم از سایت‌های اینترنتی

در سایت‌های اینترنتی اغلب خرید کالای دست دوم به صورت بی‌واسطه و مستقیم صورت می‌گیرد. در نتیجه احتمال یافتن یک مبل دست دوم سالم و تمیز در این موارد کمتر است. چون فروشنده معمولاً هزینه‌ای برای تعویض رویه مبل یا تعمیرات آن پرداخت نمی‌کند.

بنابراین در این شرایط معمولاً ظاهر و باطن مبل به وضوح مشخص است و احتمال فریب‌کاری در آن کمتر است.

از دیگر مزایای خرید از بازارهای اینترنتی این است که تنوع کالا در آن بیشتر است، امکان مقایسه بین موارد مشابه وجود دارد و به دلیل وجود بازار رقابتی، محدوده قیمت‌ها مشخص است.

مورد دیگر این است که افرادی که قصد فروش مبل دست دوم ولی کاملاً نو خود را دارند معمولاً فروش در سایت‌های اینترنتی را ترجیح می‌دهند. زیرا اگر بخواهند آن‌ها را به واسطه یا به اصطلاح سمساری بفروشند، مبلغ دریافتی آن‌ها کمتر خواهد بود. موضوع همان مبلغی است که این افراد برای واسطه‌گری و به نوعی سود معامله برای خود در نظر می‌گیرند.

خرید مبل دست دوم
مزایا و معایب خرید از سایت‌های اینترنتی

توجه به نکات امنیتی معاملات اینترنتی

البته نکات امنیتی انجام معاملات اینترنتی را هم فراموش نکنید. متأسفانه در این سایت‌ها افراد فریب‌کار نیز حضور دارند.

هرگونه مورد مشکوک را جدی بگیرید. به هیچ وجه کالایی را بدون بازدید حضوری خرید نکنید. اگر برای بازدید از کالا، زمان یا مکان مشکوکی قرار گذاشتند، هوشیار باشید.

با پشتیبانی سایت در تماس باشید و از اعتبار آگهی و فروشنده اطمینان حاصل کنید. مطمئن باشید هیچ ارزانی بی‌دلیل نیست. مراقب باشید خرید و فروش کالای دست دوم در نهایت سبب از دست رفتن مال شما نشود.

سخن پایانی

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد مبل می‌توانید به ویکی‌پدیا مراجعه نمایید.

همچنین جهت خرید و فروش کالای دست دوم خود می‌توانید به سایت یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید و به راحتی و بدون دردسر اینکار را انجام دهید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *