ماشین نو بخریم یا دست‌ دوم

ماشین نو بخریم یا دست‌ دوم

تقریباً می‌توان گفت در هیچ نقطه‌ی دیگری از این کره‌ی خاکی چنین مقایسه‌ای صورت نخواهد گرفت؛ اما در ایران همه‌چیز متفاوت است، ازجمله خریدوفروش ماشین. معمولاً در سرتاسر جهان اگر شخصی شرایط خرید ماشین نو را داشته باشد که با تسهیلات بی‌پایان این امر برای اکثریت مردم فراهم است، دلیلی وجود ندارد که بخواهد سراغ ماشین دست ‌دوم برود.
در ایران اما دلایلی مانند کمبود ماشین صفر و البته بدقولی و برخی کارهای عجیب خودروسازان داخلی، باعث می‌شود مردم از آن‌ها دوری کنند. همچنین با توجه به وضعیت قیمت ماشین‌ها در بازار، خیلی‌ها رو به خرید خودرو دست ‌دوم آورده‌اند ولی با همه این اوصاف گروهی هم همچنان معتقدند خرید ماشین نو گزینه بهتری است. در این مقاله سعی داریم نکات مثبت و منفی ماشین‌های نو و دست ‌دوم را بیان کرده تا راحت‌تر بتوانید پاسخ سؤال ماشین نو بخریم یا دست‌ دوم را بیابید و تصمیم‌گیری کنید.

خرید ماشین دست دوم

قبل از اینکه تصمیم بگیریم ماشین نو بخریم یا دست ‌دوم باید حسابی به چند نکته فکر کنیم. اگر بودجه شما محدود است با توجه به شرایط خریدوفروش ماشین در ایران بهتر است به سراغ گزینه‌های دست ‌دوم بروید تا مجبور نباشید ماشینی بی‌کیفیت بخرید.

مهم‌ترین نکته در مورد ماشین‌های دست‌ دوم استهلاک آن‌هاست. تقریباً تمام ماشین‌ها، به‌استثنای ماشین‌های کلکسیونی، به‌مرور زمان ارزش خود را از دست می‌دهند اما از طرف دیگر ماشین‌های نو از همان لحظه‌ای که فروخته می‌شوند دچار کاهش قیمت می‌شوند ولی همچنان ارزش خرید دارند.

قبل از خرید ماشین دست ‌دوم باید ریسک هزینه‌های تعمیر و نگهداری را بپذیرید. چون شما از میزان دقت و نحوه رانندگی صاحب قبلی ماشین اطلاعی ندارید و به‌احتمال‌زیاد ماشین دست ‌دوم نیاز به تعمیر و تعویض قطعات خواهد داشت. برای خرید ماشین دست دوم سایت یا اپلیکیشن واسط کالا یک راه ساده و امن است.

مزیت‌های ماشین دست دوم

در مورد اینکه ماشین نو بخریم یا دست‌ دوم تصور بسیاری از ما این است که خودروهای دست ‌دوم عمرشان را کرده‌اند و حالا گرفتاری‌هایشان به دوش ما افتاده است!

البته این تصور لزوماً درست نیست و خودروهای دست ‌دوم زیادی در بازار هستند که به لطف نگهداری درست دارنده، از سلامت ظاهری و فنی مطلوبی بهره می‌برند.

ماشین‌های دست ‌دوم ویژگی‌های خوبی نسبت به ماشین‌های نو دارند که در ادامه مروری به آن‌ها خواهیم داشت.

قیمت مناسب‌تر

خودروهای کارکرده معمولاً افت قیمت اصلی خودشان را تجربه کرده‌اند و نسبت به نمونه‌ی صفرکیلومتر معمولاً ارزان‌تر هستند. این ویژگی باعث می‌شود تا عده‌ای با بودجه‌ی کم‌تر به سمت خرید آن‌ها روی بیاورند.

مثلاً شما برای خرید ماشین نو زیر ۱۰۰ میلیون انتخاب‌های زیاد و خوبی ندارید؛ این در حالی است که می‌توانید با صرف همین هزینه خودرو باکیفیت ولی مدل‌پایین تری بخرید.

قیمت مناسبتر
قیمت مناسبتر

هم قیمت ولی باکلاس تر!

اگر بخواهیم از جنبه امکانات و کلاس کاری به سؤال ماشین نو بخریم یا دست ‌دوم جواب دهیم باید بگوییم با انتخاب ماشین‌های دست‌ دوم حتی اگر به دنبال ماشین ارزان‌تر نباشیم، با همان بودجه می‌توان خودروهای کارکرده اما بعضاً لوکس و با امکانات بیشتر تهیه کرد.

مثلاً با بودجه‌ی معینی شاید بتوان خودروی صفرکیلومتر چینی و یا داخلی تهیه کرد اما چه کسی می‌تواند از گزینه‌های وسوسه کننده، مدل‌پایین‌ ولی پر امکانات و باکلاس تر چشم‌پوشی کند؟

انتخاب‌های بیشتر

اگر فیلتر خرید اتومبیل در هر بازه قیمتی را از نو به کارکرده تغییر دهیم، تعداد انتخاب‌هایمان بسیار بیشتر می‌شود؛ از خودروهای کلاسیک گرفته تا روز.

دیگر نیاز نیست مشتری برای خرید اتومبیل، سلیقه‌ی خودش را به دست انتخاب‌های محدود خودروساز بسپارد. بلکه گزینه‌ها آن‌قدر زیاد می‌شوند که قابلیت مانور و انتخاب مطلوب مشتری حرف اول را می‌زند.

مجهزتر بودن

از دزدگیر و روکش اتومبیل گرفته تا ضبط و سیستم صوتی، ممکن است از حداقل امکانات یک ماشین دست‌ دوم باشد که مالک قبلی برای استفاده‌ی خود آن‌ها را تهیه‌کرده است.

این ‌یکی از ویژگی‌های ماشین‌های دست‌ دوم است که بعضاً زمان خرید و مقایسه به چشم نمی‌آید؛ بنابراین اگر در دوراهی راه دوم را انتخاب کردید بدانید مشتری ماشین‌های دست‌ دوم معمولاً چند پله از خریدار اتومبیل نو جلوتر هستند!

حتی یک ویژگی بعضی از ماشین‌های دست‌ دوم و سالم، تخفیف بیمه‌ی آن‌هاست. البته بنابه جدیدترین اخبار سلیمانی امیری رئیس بیمه مرکزی در بخش خبری ۲۱ شبکه یک سیما در خصوص انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث تصریح کرد: زمانی که خودرویی فروش می رود معمولا بیمه نامه دارد، اگر تخفیف داشته باشد تا زمان انقضا باقی خواهد ماند و مشکلی ندارد اما زمانی که مالک جدید می‌خواهد بیمه نامه را تمدید کند چون پلاک جدید در بیمه ثبت می شود، بیمه نامه دیگر شامل تخفیف های پلاک قبلی نخواهد بود.

تجهیزات بیشتر خودرو دست دوم
تجهیزات بیشتر خودرو دست دوم

زمان تحویل

برای ماشین‌های صفر کارخانه‌ای بین شش ماه تا یک سال باید در انتظار تحویل ماشین بمانید اما ماشین دست‌ دوم و کارکرده پس از تعویض پلاک و انتقال مالکیت بلافاصله در اختیار شما قرار می‌گیرد یعنی می‌توانید یکی‌دوروزه ماشین جدیدتان را تحویل بگیرید و از آن لذت ببرید.

روش‌های فروش بهتر

اگر کمی پیگیر اخبار خودرو باشید راحت‌تر در مورد سؤال ماشین نو بخریم یا دست ‌دوم به نتیجه می‌رسید. حتماً بارها به مواردی برخورده‌اید که خریداران مبلغی برای یک ماشین پرداخته‌اند ولی به علت نوسانات بازار، مجبور شده‌اند دوباره مبلغی بیشتر ازآنچه تعیین‌شده است بپردازند.

بعضی خودروسازان، خودروی خود را در شرایطی می‌فروشند که معلوم نیست هزینه نهایی آن چقدر خواهد شد. حتی مشخص نیست مشتری قرار است صاحب چه خودرویی شود یا درنهایت شرکت از آن‌ها خواسته خودروی دیگری را انتخاب کنند یا پول خود را پس بگیرند.

هنگام خرید ماشین دست‌ دوم هم مبلغی که می‌پردازید و هم محصولی که دریافت می‌کنید مشخص هستند و دیگر خبری از این مشکلات نخواهد بود. شما با یک مجموعه بزرگ صنعتی روبرو نیستید، بلکه با فردی مثل خودتان سروکار دارید که شرایط خریدش بسیار ساده است، پول را بپردازید و ماشین را تحویل بگیرید.

توجه به استهلاک در گرو کیفیت ساخت خودرو

یکی از عواملی که خیلی‌ها را از خرید ماشین دست ‌دوم دلسرد می‌کند استهلاک است؛ اما نکته‌ای که باید به آن اشاره‌کنیم این است که استهلاک و فرسایش ماشین‌های مدرن (البته اگر باکیفیت باشند) بسیار پایین است و عملاً خودرو دچار مشکلات شدیدی نخواهد شد؛

بنابراین اگر خودرویی که می‌خواهید بخرید کیفیت ساخت بالایی دارد و سال‌های زیادی هم از تولیدش نگذشته است می‌توانید با خیال نسبتاً راحت‌تری سراغ ماشین دست‌ دوم و کارکرده بروید. چون درصورتی‌که مالک حواسش به خودرو بوده باشد و از آن خوب نگهداری کرده باشد تفاوت چندانی با یک خودروی صفر نخواهد داشت.

خرید ماشین دست دوم
استهلاک خودرو دست دوم

روش‌های خرید ماشین دست‌ دوم

اگر در مورد اینکه ماشین نو بخرید یا دست ‌دوم به نتیجه خرید ماشین دست‌ دوم رسیده‌اید؛ بد نیست به روش‌های خرید خودرو دست ‌دوم هم بپردازیم. روش‌های خرید ماشین دست ‌دوم به شرح زیر است:

  • نمایشگاه‌های فروش خودرو دست ‌دوم در سطح شهر
  • اماکنی همچون جمعه خودرو که فروشندگان خودروی دست ‌دوم خود را برای فروش می‌آورند و شما می‌توانید ضمن پسند خودرو آن را معامله کنید.
  • وبسایت واسط کالا

اگر قصد خرید خودروی دست ‌دوم از یک نمایشگاه خودرو در سطح شهر را دارید باید بدانید که گزینه‌های زیادی پیش روی خود ندارید. چراکه هر نمایشگاه بسته به موقعیت خود تعداد محدودی خودرو را برای فروش قرار داده است و مهم‌ترین مشکل این مدل خرید اضافه شدن هزینه دلالی به قیمت خودرو است.

در صورتی هم که بخواهید از جمعه‌بازارها خرید کنید باید زمان و انرژی زیادی را صرف کنید تا شاید خودرو موردپسند خود را بیابید. باوجود برنامه واسط کالا به هیچ‌کدام از موارد فوق نیازی نیست و شما می‌توانید با اطمینان و در آرامش واسط کالا را چک کنید و بعد از بررسی، ماشین موردپسند خود را با اطمینان انتخاب کنید و بدون پرداخت هیچ هزینه اضافی آن را به قیمت اصلی و مستقیماً از فروشنده بخرید.

مزیت‌های ماشین نو

تا اینجا برای رسیدن به پاسخ سؤال ماشین نو بخریم یا دست‌ دوم مزیت‌های ماشین‌های دست‌ دوم را بررسی کردیم؛ حالا با دانستن نقاط قوت ماشین‌های دست ‌دوم، باید نگاهی به نقاط ضعف آن‌ها نسبت به ماشین‌های صفرکیلومتر داشته باشیم. چراکه هرچند انتخاب‌های خوب و وسوسه‌انگیز به نظر برسند، نقاط ضعفشان در مقابل ماشین‌های نو غیرقابل کتمان است. در ادامه ویژگی ماشین‌های نو را بررسی می‌کنیم.

بوی ماشین نو!

بوی کهنگی خودروهای کارکرده استعاره از همان استهلاک اتومبیل است. خودروهای کارکرده به دلیل استفاده‌ی زیادی که از آن‌ها شده، مستهلک می‌شوند و درنتیجه، شانس خرابی آن‌ها به‌مراتب بیشتر می‌شود. در طرف مقابل، بوی نوی خودروی صفرکیلومتری را در نظر بگیرید که موقع تحویل حس اعتماد بیشتری به انتخاب مشتری می‌دهد!

بدون رنگ بودن!

برای نتیجه‌گیری در مورد اینکه ماشین نو بخریم یا دست ‌دوم نکته مهمی که باید در به آن توجه کرد رنگ داشتن یا نداشتن ماشین و میزان اهمیت این موضوع برای شماست. وضعیت رنگ ماشین سؤال متداولی است که باید هنگام خرید ماشین دست دوم از مالک آن پرسید ولی هنگام خرید ماشین نو نیازی به پرسیدن این سؤال نیست. دراینجا خیالتان راحت است که اتومبیل از ابتدا زیر پای شماست و هیچ مشکلی ازنظر سلامت ظاهری ندارد. خودروهای کارکرده ممکن است چند باری به صاف‌کاری و نقاشی رفته باشند و یا بدتر از آن تصادف جدیی داشته باشند و بعضی بخش‌های ماشین مثل سپر و چراغ و … تعویض شده باشند.

مزیت ماشین نو
مزیت ماشین نو

خودروی نو سالم است

خرید خودروی نو همیشه این اطمینان را به مشتری می‌دهد که خودرو سالم است. حتی اگر مشکلی داشته باشد، اتومبیل را با گارانتی تعمیر می‌کند. دیگر برای مشتری، نگرانی تصادف و رنگ‌شدگی خودرو وجود ندارد. باید این واقعیت را قبول کنیم که هیچ‌وقت نمی‌توانیم قاطعانه به مالک ماشین دست ‌دوم اعتماد کنیم. ممکن است ماشین عیب‌هایی داشته باشد که مالک آن‌ها را بازگو نکند و بعد از خرید، خریدار جدید با آن‌ها روبرو شود. ازآنجایی‌که بعضاً خودروهای کارکرده چند بار خریدوفروش می‌شوند، ممکن است آخرین مالک واقعاً از عیب اتومبیل آگاهی نداشته باشد. بااین‌حال، مشتریان خودروهای نو همیشه از این خطر در امان هستند.

پوشش خدمات گسترده

اگر خدمات پس از فروش برایتان گزینه مهمی است پس پاسخ سؤال ماشین نو بخریم یا دست ‌دوم برای شما مشخص است! خودروهای نو از نظر پوشش خدمات گسترده مشکلی ندارند و قطعات آن‌ها به‌راحتی در بازار یافت می‌شوند. اما هرچه مدل خودرو پایین‌تر باشد پیدا کردن قطعات آن سخت‌تر است.

این قضیه در مورد خودروهای قدیمی‌تر سخت‌تر است چراکه بسیاری از قطعات خودروهای قدیمی و کلاسیک در بازار کشور ما به‌سختی پیدا می‌شوند و وقتی هم که پیدا می‌شوند، قیمت نجومی دارند. هیچ شرکت رسمی و بین‌المللی از برندهای جهانی در کشورمان حضور ندارد تا با تکیه به سرویس آن‌ها، دغدغه‌ی تعمیر آن‌ها را نداشته باشیم. اما در مورد خودروی نو این دغدغه‌ها وجود ندارد.

انتخاب محدود ولی مطمئن‌تر

مورد دیگری که پیرامون سوال ماشین نو بخریم یا دست‌ دوم وجود دارد این است که خودروهای نو شاید مثل اتومبیل‌های کارکرده، لوکس‌تر نباشند و قیمت پایین‌تر، تخفیف بیمه و امکانات اضافی نداشته باشند ولی یک ویژگی طلایی برای هرکسی دارند که آن‌هم نو بودنشان‌ است! این یعنی خریدار با پرداخت هزینه‌ی مشخصی می‌تواند صاحب اتومبیل صفرکیلومتری شود که خیالش از هر بابت راحت است.

دیگر نیازی نیست ریسکی را قبول کند که گرفتار مشکلات احتمالی برای تعمیر خودرو شود. او این اطمینان را دارد، اگر اتومبیل صفرکیلومترش خراب شود می‌تواند به گارانتی شرکت مراجعه ‌کند و مشکل را رایگان برطرف سازد. شاید انتخاب‌هایش محدودتر باشد اما با اتخاذ راهی هوشمندانه و محافظه‌کارانه، از احتمالات منفی جلوگیری کرده و با دوستان و خانواده، سواری مطمئن‌تری را تجربه می‌کند. پس اگر اهل ریسک کردن نیستید بدون درنگ پاسخ سؤال ماشین نو بخریم یا دست ‌دوم را بدهید و اقدام کنید.

هزینه نگهداری کم

خودروی جدید تا زمانی که چند هزار کیلومتر کارنکرده باشد نیازی به تعمیرات ندارد و تنها به تعویض روغن و برخی سرویس‌های ساده نیاز دارد.

خودروی جدیدی که کاملاً سالم باشد تا چند سال پس از خرید نیازی به تعویض چرخ، باتری، سیستم اگزوز، سیستم ترمز یا سیستم انتقال قدرت و کمک‌فنرها ندارد.

پیشنهاد می‌کنیم مطلب زیر را مطالعه نمایید:

نگهداری خودرو

پشتیبانی و خدمات پس از فروش

معمولاً خودروسازها تا چند سال، معادل مقدار مشخصی کارکرد خودروهای خود را گارانتی می‌کنند. در صورت داشتن گارانتی و تمام نشدن دوره خدمات پس از فروش، اگر خودرو دچار مشکلی شود سازنده هزینه‌ تعمیر را به عهده می‌گیرد؛ اما پس از تمام شدن دوره گارانتی، تمام هزینه‌ها به عهده مالک خواهد بود؛ بنابراین خرید خودرویی که گارانتی آن به پایان رسیده قابل‌انتقال به مالک جدید نیست. این به معنی پذیرفتن هزینه‌های تعمیرات و سرویس خودرو است.

ماشین نو بخریم یا دست‌ دوم
پشتیبانی و خدمات پس از فروش

ایمنی

در صنعت خودرو فناوری با سرعت زیادی در حال پیشرفت است. خودروها روز به روز و ماه به ماه صاحب امکانات و ویژگی‌های جدیدتری می‌شوند. خرید ماشین دست ‌دوم یعنی خرید یک ماشین قدیمی‌تر که طبعاً امکانات و تجهیزات ایمنی کمتری نسبت به ماشین‌های روز خواهد داشت.

بعضی از خودروسازان با هر مدل جدیدی که عرضه می‌کنند گامی بلند در زمینهٔ تجهیزات و فناوری‌های ایمنی برمی‌دارند و خرید خودروی دست ‌دوم یعنی عقب ماندن از کورس سرسام‌آور فناوری خودرو. پس اگر دوست دارید ماشینی با امکانات و تجهیزات ایمنی به‌روز داشته باشید پاسخ سؤال ماشین نو بخریم یا دست ‌دوم برای شما مشخص است پس باید هزینه آن را هم بپذیرید.

اعتمادپذیری

در شرایط عادی یک ماشین نو انتخاب مطمئنی است، مگر اینکه جزو آن گروه از خریداران بدشانسی باشید که خودروی صفر مشکل‌دار می‌خرند. ممکن است مالکان خودروهای دست ‌دوم برای فروش خودرو بعضی از ایرادات خودرو را از شما پنهان کنند یا صادقانه وضعیت خودرو را برای شما شرح ندهند.

نکات خرید خودروی دست دوم

تا اینجا به بررسی معایب و مزایای خودروهای نو و دست ‌دوم پرداختیم تا شما بتوانید به پاسخ سؤال ماشین نو بخریم یا دست‌ دوم برسید. اما با توجه به شرایط فعلی جامعه اگر انتخاب شما خرید ماشین دست ‌دوم است باید به نکات زیر هم دقت کنید.

بهترین زمان برای خرید خودرو دست ‌دوم

بر اساس نظر متخصصان این حوزه، بهترین زمان برای خرید خودرو‌ی دست ‌دوم و کارکرده، وقتی است که دو سال از عمر اتومبیل گذشته است. خودروی کارکرده‌ای که دو سال از عمر آن گذشته است، حداقل ۲۰ تا ۲۵ درصد زیر قیمت مدل صفر آن است و هنوز دارای گارانتی و خدمات پس از فروش شرکت ارائه‌دهنده است؛ از همین سو بسیاری معتقد هستند که بهترین زمان برای خرید اتومبیل‌های کارکرده، دو سال پس از تولید آن‌ها است.

چه قطعاتی را در زمان خرید خودرو دست ‌دوم بررسی کنیم؟

در زمان خرید خودرو‌های کارکرده و دست ‌دوم بهتر است به ‌سلامت چند قطعه اساسی توجه بیشتری داشته باشید؛ باتری خودرو‌ها یکی از این قطعات است که توجه به سلامت آن یک امر ضروری است، زیرا در صورت سالم نبودن آن، کل سیستم برق‌رسانی خودرو دچار مشکل می‌شود و اتومبیل به‌درستی کار نمی‌کند.

برای افزایش عمر باتری خودرو، خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

همچنین بررسی سیستم تعلیق و کمک‌فنرها هم جز کارهای ضروری در زمان خرید اتومبیل‌های دست ‌دوم و کارکرده است؛ درصورتی‌که کمک‌فنرها و دیگر قطعات اساسی سیستم‌ تعلیق اتومبیل خراب باشند، نیروی ضربات و فشار‌های ناشی از پستی‌وبلندی‌های جاده به کابین اتومبیل آسیب می‌رسانند و ممکن است در طول زمان، شاسی خودرو از فرم اصلی و استاندارد خود خارج شود.

سخن پایانی

به پایان مقاله ماشین نو بخریم یا دست‌ دوم رسیدیم؛ امیدواریم لذت برده باشید.

همچنین جهت خرید و فروش خودروی مرودنظر خود می‌توانید به سایت یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید و به راحتی اینکار را انجام نمایید.

پیشنهاد می‌کنیم خواندن مطالب سایت واسط پت را از دست ندهید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *