خانه » بهترین حیوان خانگی از نظر اسلام کدام حیوان است؟
بهترین حیوان خانگی از نظر اسلام

بهترین حیوان خانگی از نظر اسلام کدام حیوان است؟

کلیه حیواناتی که به‌عنوان همدم انسان در منزل نگهداری می‌شوند را حیوانات خانگی به شمار می‌آورند. حیوانات خانگی را می‌توان در دو گروه حیوانات خانگی متداول (سگ، گربه، پرندگان زینتی و ماهی‌ها) و حیوانات خانگی غیرمتداول (خرگوش، همستر، لاک‌پشت، انواع مار و موش) تقسیم نمود.
در اسلام روایات بسیاری درباره‌ی نگهداری حیوان خانگی آمده است. هرچند که نگهداری از بعضی حیوانات از سوی مراجع به دلایل مختلف رد شده است، اما نکاتی در این میان اهمیت دارد که در متن زیر با عنوان نگهداری از بهترین حیوان خانگی از نظر اسلام مطرح‌شده است.

آنچه در ادامه می‌خوانید

نگهداری از حیوان خانگی

همان‌طور که می‌دانید بعضی از افراد به نگهداری و مراقبت از حیوان به‌عنوان عضوی از خانواده، تمایل نشان می‌دهند. این افراد برای رشد و پرورش آن اقدامات و هزینه‌های بسیاری نیز صرف می‌کنند.

نگهداری از حیوان خانگی امتیازهای مثبت روحی روانی خاصی را نیز دارد. محققین بسیاری بر این باورند که وجود حیوان خانگی باعث آرامش اعصاب، روان و تسکین روحیات و خلقیات فرد می‌شود. همچنین انسان را از انزواطلبی رها کرده و به‌عنوان همدمی که حتی اوقات تنهایی فرد را می‌تواند به‌گونه‌ای پُر کند، محسوب می‌شود.

بهترین حیوان خانگی

بهترین حیوان خانگی شامل انواع پرندگان، خرگوش، لاک‌پشت، مرغ و خروس نیز می‌شود. این مورد تنها محدود به نگهداری سگ و گربه نمی‌شود. هرچند این روزها نگهداری از حیواناتی مثل سگ و گربه، بیش از هر حیوان دیگری، باب است. در بحث نگهداری از حیوانات خانگی و یا عدم مراقبت از آن‌ها مخالفان و موافقان بسیاری وجود دارند که هریک از دیدگاه خود نظرات و تحقیقاتی را نیز عنوان کرده‌اند.

دین اسلام نیز به‌عنوان کامل‌ترین دین، نظر خود را درباره‌ی نگهداری از انواع حیوانات مطرح کرده و حتی در باب آن کتاب‌هایی نیز از دیدگاه فقها به چاپ رسیده. بایستی در آن تفکر و دقت کرد به همین دلیل شناخت بهترین حیوان خانگی از نظر اسلام نیاز به بررسی دقیق دارد.

بهترین حیوان خانگی از نظر اسلام
بهترین حیوان خانگی از نظر اسلام

نگهداری از بهترین حیوان خانگی از نظر اسلام

ذکر این نکته لازم است که دین اسلام به‌عنوان قابل‌قبول‌ترین دین، تأکیدهای مکرری درباره مهربانی با حیوانات، غذا دادن و مراقبت از آن‌ها مطرح کرده است. همچنین اسلام علاوه بر حفاظت از حیوانات، توصیه‌های فراوانی در باب حفظ محیط‌زیست، منابع طبیعی و تمامی موجودات در طبیعت مطرح نموده است.

توصیه‌های پیامبر اکرم(ص)

نقل‌شده است که فردی نزد پیامبر (ص) آمده و از ترس خود شکایتی کرده و درخواست کمک از پیامبر (ص) نموده و پیامبر (ص) به او توصیه کرده‌اند که از یک جفت کبوتر نگهداری کن. همان‌طور که بیان شد روایات بسیاری در این باب آمده است. اغلب توصیه‌های زیادی درباره‌ی نگهداری از کبوتر به میان آمده که هریک از پیامبران کبوترانی را به جهت آرامش روح و روان در منزل نگهداری می‌کردند.

احادیث بی‌شماری در دین مبین اسلام درباره‌ی نگهداری از بهترین حیوان خانگی نقل‌شده، ازجمله آنکه پیامبر (ص) در وصف لانه پرندگان می‌فرمایند: لانه پرندگان برای پرنده‌های آن امنیت و حرمت دارد، مبادا شب‌هنگام به لانه‌ی آن‌ها دست‌درازی کنید.

نکاتی دیگر در مورد نگهداری از بهترین حیوان خانگی

در جای دیگر پیامبر فرموده‌اند؛ اگر کبوتری در خانه شما لانه‌ای ساخت، موجب آزار و اذیت آن‌ها نشوید. در دین اسلام پیامبران، مردم را به نگهداری و مراقبت از چند نوع حیوان توصیه‌ کرده‌اند. ازجمله آنکه حضرت رسول (ص) پرورش و مراقب از سه حیوان را موجب آبادی و رونق اهالی خانه دانسته‌اند. آن حیوانات عبارت انداز؛ گربه، کبوتر و خروس. همچنین نگهداری حیوانات در منزل شامل نفقه دادن، خوراک دادن، طعام دادن و بهداشت درمانی را نیز از منظر دین اسلام، شامل شده و بر آن تأکید فراوان شده است.

روایتی از حضرت رسول (ص) نقل‌شده است که از حیوان خانگی مراقبت کنید چراکه شیاطین مشغول حیوانات شما شده و کودکان شما از شر شیاطین محفوظ خواهند ماند.

بهترین حیوان خانگی
بهترین حیوان خانگی

عذاب الهی ناشی از حیوان آزاری

دین اسلام، بسیار، افرادی را که حیوانات زبان‌بسته را مورد آزار و اذیت قرار می‌دهند، نکوهش کرده و عذاب الهی را به این دسته از افراد گوشزد کرده است. به‌گونه‌ای که روایات بسیاری در باب حیوان آزاری از سوی پیشوایان نقل‌شده است. حیوان آزاری ازهر نوع آن در دین مبین اسلام ظلم و جزای اخروی را شامل شده و به‌وفور در رابطه با سازگاری، مدارا، نوازش با حیوانات خصوصاً حیوانات اهلی تأکیدهای مهمی مطرح‌شده است.

ازنظر دین مبین اسلام باید از هرگونه صدمه زدن به حیوانات پرهیز کرد مگر آنکه احساس خطر شدید جانی نمایید. البته شکار برخی حیوانات اهلی مانند گوسفند، گوساله، ماهی و غیره به جهت دارا بودن خواص مواد غذایی برای انسان طبق احادیث و داستان‌های دینی حلال محسوب می‌شود که درباره آن در بخش دامداری در دین اسلام بیشتر شرح خواهیم داد.

روایت نقل شده در مورد حیوان آزاری

در یکی از روایات نقل‌شده از سوی امام صادق (ع) بیان‌شده است که زنی گربه‌ای را مورد آزار قرار داده و گربه از فرط تشنگی جان باخت و زن به عذاب سخت الهی دچار شد. درجایی دیگر نیز از روایات حضرت علی (ع) می‌خوانیم که در آخرت از بردگان، کنیزان و اموال بی‌زبان از شما پرسش خواهند کردند، گفتند اموال بی‌زبان چه هستند! آن حضرت فرمود حیوانات شما ازجمله گوسفند، کبوتر، گربه و دیگر حیوانات ازجمله اموال بی‌زبان محسوب می‌شوند.

حیوان آزاری
حیوان آزاری

دامداری از نگاه دین اسلام

به شکل‌های گوناگون دامداری بر کسانی که می‌توانند از عهده آن برآیند نقل‌شده است. درواقع رزق روزی با گوشت حلال برخی از حیوانات اهلی در اسلام آمده و منع نشده است و فلسفه و داستان‌های بی‌شماری را با خود به همراه دارد.

از سوی دیگر دامداری یکی ‌از مهم‌ترین پیشه مردمان بود. اما امروزه تنها این پیشه را اغلب در حومه شهرها و یا در برخی از نقاط کشور می‌توان مشاهده کرد. امروزه باوجود خانه‌های کاشانه نشینی امکان نگهداری بهترین حیوان خانگی مانند مرغ و خروس و یا بزغاله و گوسفند به‌سختی قابل‌درک بوده و امکان‌پذیر نیست. هرچند که در برخی خانه‌های قدیمی می‌توان گاهی صدای مرغ و خروسی را شنید که به‌ندرت در شهرهای صنعتی اتفاق می‌افتد.

نگهداری برخی حیوانات از منظر دین مبین اسلام

نگهداری سگ از دیدگاه اسلام به دلایل متفاوتی نهی شده است. اما در احادیث می‌خوانیم که پیامبر از کنار چاه آبی در حال گذر بود و از چاه آبی، آب نوشید ناگهان سگی تشنه را یافت که از فرط تشنگی در عذاب بود، مجدد پیامبر سمت چاه برگشته و چون ظرفی نداشته در کفشی آب ریخته و به سگ تشنه جهت سیراب شدن، می‌دهد.

سازگاری با حیوانات جدا از نجس بودن یا نبودن آن‌ها از سوی تمامی پیامبران به‌وفور توصیه‌شده است. در ادامه دلایل نهی نگهداری سگ، در منزل را می‌خوانیم.

نظر دین اسلام در مورد سگ و خوک

دین اسلام حیواناتی مثل سگ و خوک را نجس دانسته و نجاست آن‌ها را به‌گونه‌ای بیان داشته که با پاک‌کننده‌ای پاک نمی‌شوند. همچنین نجاست این دو حیوان را در تماس با شیء و یا عنصر دیگری منتقل می‌شود. به این معنا که در اثر برخورد سگ با چیزی آن عنصر آلوده و نجس می‌شود.

از سوی دیگر وجود باکتری و ویروس‌هایی در بزاق دهان حیوان باعث بخش عمده‌ای از نجاست آن شده است. گفته‌شده است اگر ظرفی را سگ‌زبان بزند بایستی آن ظرف را به جهت تمیزی به‌مراتب با خاک تطهیر کرد.

همچنین وجود ویروس‌هایی در بدن سگ و خوک باعث پدید آمدن امراضی در بدن انسان می‌شود و احکامی درباره آن نقل‌شده است.

سگ و خوک
سگ و خوک

نگهداری از سگ نگهبان از نظر دین اسلام

امام صادق (ع) در باب سگ نگهبان فرموده است که اگر در خانه‌ای سگ و یا سگ‌هایی نگهداری شود، فرشتگان به خانه نمی‌آیند مگر آنکه سگ نگهبان خانه باشد. از سوی دیگر نگهداری سگ در منزل به دلیل سروصدا که موجب آزار همسایگان می‌شود نهی شده است. ناگفته نماند که دین اسلام نگهداری سگ را به جهت نگهبانی، پاسبانی و شکار منع نکرده است.

نگهداری گربه در دین اسلام

گربه ازجمله سه حیوان برتری است که برای شناخت بهترین حیوان خانگی ازنظر اسلام باید در بحث مراقبت از آن یادکرده است. درباره‌ی نگهداری گربه از امام صادق (ع) نقل‌شده است که گربه عضوی از اعضای خانواده محسوب می‌شود و باید با آن با مدارا رفتار کرد. از سوی دیگر از نگاه اسلام، خریدوفروش گربه و معاملات مالی حاصل از سود آن ایرادی ندارد.

گربه
گربه

نگهداری کبوتر از نظر اسلام

احادیث بسیاری درباره‌ی نگهداری کبوتر نقل‌شده است. به همین دلیل نمی‎‌توان در خصوص بهترین حیوان خانگی از نظر اسلام سخن گفت و به کبوتر اشاره نکرد. امام کاظم (ع) درباره‌ی نگهداری از کبوتر فرموده است؛ نگهداری از کبوتر در منزل باعث دوری شیاطین و ساحران شده و هر بال زدن کبوتر سبب نفرت و خشم شیاطین می‌شود.

مجدد از همان امام نقل‌شده است که کبوتر ازجمله مرغان پیامبران به شمار می‌آید. از امام صادق (ع) نقل‌شده است که نگهداری کبوتر در خانه باعث انس و الفت میان اهالی خانواده شده و دوست‌داشتنی است.

همچنین در احادیث بسیاری آمده است که در خانه حضرت رسول (ص) یک جفت کبوتر سرخ‌رنگ نگهداری می‌شد. در روایات دیگری نیز به نگهداری کبوتر در خانه به‌عنوان نشانه‌ای از یاد خدا نقل‌شده و باعث برکت و روزی حلال صاحب‌خانه می‌شود.

نگهداری خروس در منزل

مراقبت و نگهداری از خروس در منزل به دلیل آگاهی از وقت نماز و سحرگاه از جمله بهترین حیوانات خانگی از نظر اسلام مطرح‌شده است.

در روایاتی از سوی امام صادق (ع) آمده است که خروس سفیدی که بال‌های خود را در خانه‌ای می‌گشاید، آن خانه و نیز به تعداد هفت خانه در اطراف آن از انواع بلاها و آسیب‌ها محفوظ می‌مانند.

حضرت امیرالمؤمنین (ع) درباره‌ی خروس فرموده است؛ آواز خروس نشانه وقت نماز و بال زدن او نشانه رکوع، سجود و نیایش است.

خروس
خروس

امام رضا (ص) برخی از خصوصیات خروس را برگرفته از انبیاء دانسته و می‌گوید خروس دارای پنج ویژگی است و آن ویژگی‌ها عبارت‌اند از؛ غیرت، شجاعت، بخشش، تشخیص در وقت نماز و جماع نمودن.

پیامبر (ص) نیز در وصف خروس فرموده‌اند: هرگاه صدای خروس را شنیدید بدانید که او فرشته‌ای را دیده است، پس از خداوند در آن لحظه حاجت طلبید.

نگهداری از خروس در منزل از سوی پیامبر اکرم (ص) نیز تأکید شده و توصیه کرده‌اند که نگهداری از خروس شمارا از کافر، کاهن و سحر کننده رها ساخته و در امان می‌سازد.

توصیه به نگهداری گوسفند

نگهداری گوسفند در خانه به دلیل برکت آن نیز توصیه‌شده است.

از حضرت صادق (ع) نقل‌شده است که هر که گوسفندی را نگهداری نماید، خداوند روزی آن خانه را فزونی بخشد و به اهل خانه برکت بسیار می‌دهد.

از امام باقر(ع) نقل‌شده است که هر صاحب‌خانه‌ای که از گوسفند شیرده محافظت نماید، ملائکه صاحب‌خانه را به جهت افزایش برکت در نزد خداوند یاد می‌کنند.

در آمد پرورش بز سانن
نگهداری بز

فواید نگهداری بهترین حیوان خانگی

با توجه به نظر اسلام درباره نگهداری از حیوانات مختلف، در اینجا لازم است به بعضی از فواید حیوانات خانگی بپردازیم تا در انتخاب بهترین حیوان خانگی ازنظر اسلام نگاه کاملی داشته باشیم.

ازجمله فواید نگهداری از حیوان خانگی کاهش اضطراب، حس آرامش، عدم تشویش‌های روزانه و علاوه بر آن دوست و هم‌نشینی بی‌ریا برای صاحبان را می‌توان نام برد.

تحقیقات نشان داده افرادی که صاحب حیوان خانگی هستند، بیش از سایر افراد دارای اعتمادبه‌نفس، آرامش خاطر و عزت‌نفس بالا هستند.

وجود حیوانات خانگی در منزل بازتاب و تأثیر مثبت زیادی نیز بر کودک دارد. به‌نوعی حیوانات حامیان، همبازی و پرستار کودکان محسوب می‌شوند. کودکانی که در کنار حیوانات خانگی رشد می‌کنند کمتر دچار ناراحتی، گریه‌های بی‌تابانه و خشم می‌شوند.

فواید دیگر

از دیگر فواید حیوان خانگی ازجمله سگ کمک به افراد فلجی است که قادر به حرکت نیستند. نوعی از میمون‌هایی بنام کاپوچینو نیز در این حیطه جهت کمک به افراد ناتوان آموزش‌دیده‌اند. این دسته از میمون‌ها در انجام وظایف روتین روزانه ازجمله خوراکی آوردن، خاموش و یا روشن کردن چراغ‌ها، دسترسی به اشیاء منزل و مواردی از این کارها را به‌راحتی انجام داده و به‌گونه‌ای دستیار صاحبشان هستند.

همان‌طور که در بخش‌های قبلی گفته شد، حیوانات خانگی باعث رفع خستگی، افسردگی، دلهره، تنش‌های استرس‌زا، خشم و سایر موارد شده و حتی تأثیر خوبی بر روی افرادی که مستعد خودکشی‌اند، می‌گذارند.

هشدارهایی برای نگهداری از حیوانات خانگی

طبیعتاً همان‌طور که گفته شد باید علاوه بر خوراک و مایحتاج حیوانات، به موارد بهداشتی و پزشکی آن‌ها نیز، رسیدگی شود. مراقبت از حیوان خانگی هشدارهایی را به دنبال دارد که با بی‌توجهی به آن‌ها دچار آسیب‌های جبران‌ناپذیری خواهیم شد. در اینجا به برخی از هشدارهای مربوطه به‌طور خلاصه می‌پردازیم.

امکان صدمه‌ی یک حیوان به انسان و راه رفع آن

عوامل و صدمه‌هایی مرتبط با برخی امراض وجود دارند که از حیوانات به انسان‌ها منتقل‌شده است. در صورت رعایت و توجه به موارد بهداشتی ازجمله واکسیناسیون و مراجعه منظم به دامپزشک جهت معاینه حیوانات خانگی، باعث کاهش این قبیل خطرات در انسان‌ها می‌شود.

واکسیناسیون ازجمله موارد مهم و ضروری در حیطه مراقبت از حیوانات بکار می‌رود. واکسن‌های هشت‌گانه مرتبط با حیواناتی ازجمله سگ و گربه را بایستی رعایت کرده و به آن‌ها به‌صورت منظم پرداخت.

اطمینان از سلامت حیوان و ارتباط منظم با دامپزشک یکی دیگر از موارد قابل‌توجه و کلیدی است که صاحبان حیوانات خانگی باید در نظر داشته باشند.

امکان صدمه‌ی یک پرنده به انسان و راه رفع آن

همچنین پرندگان نیز از این قاعده مستثنا نبوده و باید واکسن‌های لازم را منظم دریافت کنند. پرندگان ناقل یک نوع بیماری به نام نیوکاسل هستند که از علائم این بیماری به انسان‌ها، تورم چشم‌ها است. در صورت رسیدگی و معالجه در کوتاه‌ترین زمان درمان می‌شوند.

علاوه‌ بر آن برخی پرندگان عفونت‌هایی را با خود به همراه دارند. عفونتی بانام اسکاریازیس که از طریق پوست وارد بدن فرد می‌شود و درواقع شدت این عفونت به‌قدری بالا است که درنهایت به مرگ فرد ختم می‌شود. تزریق داروهای ضد انگلی تنها آنتی‌ویروسی است که می‌تواند از بروز چنین عفونتی جلوگیری کند.

نگهداری از برخی پرندگان

مرغ‌هایی بنام مرغ مقلد در بازار به‌عنوان یکی دیگر از انواع پرندگان که می‌توان از آن‌ها نگهداری کرد، عرضه می‌شوند. ویژگی خاص آن‌ها هوش سرشار جهت تقلید هرگونه صدا است و یا از دیگر انواع پرندگان می‌توان به مرغ مینا اشاره کرد.

این‌گونه پرندگان خانگی نیز نیاز مبرم به توجهات درمانی و پزشکی داشته و نگهداری ازاین‌گونه پرندگان با توجه به زیبایی ظاهری که دارند، بسیار دشوار و زمان‌بر است.

نظر در مورد خوراک و بهداشت بهترین حیوان خانگی

در دین مبین اسلام نیز تأکیدهای زیادی بر خوراک، نظافت، بهداشت حیوانات خانگی نیز شده است. همچنین شما به‌عنوان صاحب حیوان باید محلی را برای دستشویی حیوان در نظرگیرید. البته از منظر اسلام نگهداری حیوانات بایستی در محیطی باشد که حیوان بتواند در آن آزادانه حرکت کند. مانند فضاهای آزادی چون حیاط، باغچه، باغ و باغستان؛ اما ازآنجایی‌که اغلب افراد حیوان را در منزل نگهداری می‌کنند بایستی برای رعایت بهداشت و نظافت محل مشخصی را برای حیوان تعیین کنند به دلیل آنکه سلامتی شما نیز در گرو رعایت بهداشت خانه و محل زندگی‌تان است.

تحرک حیوانات خانگی

همچنین حیوانات نیاز به تحرک داشته و نمی‌توانند برای مدت‌های طولانی در محیط‌های سربسته قرار گیرند. درنتیجه در طی روز بایستی زمانی را برای گردش آن‌ها در هوای آزاد صرف کرد. این موضوع ویژه حیواناتی ازجمله سگ و گربه بسیار صدق می‌کند. باید به این نکته توجه کنیم که در هر صورت مراقبت از حیوان خانگی چه از نوع چهارپا و چه از نوع پرندگان، شامل هزینه‌های بالا و صرف زمان زیادی برای نگهداری و پرورش آن‌ها می‌شود.

نگهداری از بهترین حیوان خانگی

همان‌طور که میدانید در منازل شهری نمی‌توان از خروس نگهداری کرد. اما در حومه شهرها و مناطق دامداری می‌توان آن‌ها را به تعداد زیادی دید. افرادی که در حومه شهر و یا در شمال کشور به پیشه دامداری مشغول‌اند می‌توانند با نگهداری از حیوانی مانند خروس و یا دیگر حیوانات اهلی نظیر بزغاله، گوسفند و غیره سود زیادی را دریافت کنند.

در خانه‌های شهرهای صنعتی نیز افرادی هستند که به نگهداری کبوتر مشغول‌اند و علاوه بر وجه سرگرمی آن، به‌عنوان یک شغل و پیشه به آن نگاه می‌کنند. افرادی نیز به نگهداری از گربه علاقه‌مندند و همان‌طور که اشاره کردیم طعام دادن و بهداشت و درمان جزء نیازهای ضروری حیوان است که نباید آن را فراموش کرد.

بهترین حیوان خانگی از نظر اسلام

بهترین حیوان خانگی از دیدگاه دین مبین اسلام عبارت‌اند از؛ کبوتر، گربه و خروس.

علاوه بر آن امام کاظم (ع) به نگهداری حیواناتی چون کبوتر، مرغ و بزغاله نیز اشاره‌کرده است.

همان‌طور که از پیش‌گفته شد وجود سه حیوان به‌عنوان برترین و بهترین حیوان خانگی اعم از کبوتر، گربه و خروس باعث آبادی و رونق خانه و اهالی منزل خواهد شد. احادیث و روایات بسیاری دراین‌باره نقل‌شده است که همگی همواره موردپژوهش علما و عرفای دینی بوده است.

آزار و اذیت حیوانات خانگی

کشتن، آزار و اذیت حیوانات به هر عنوانی ظلم و ناسپاسی در پیشگاه خداوند است. صدمه زدن از سوی حیوانات وحشی و یا اهلی به اموال شما نیز دلیلی برای کشتن آن‌ها نیست. افراد باید بدانند که دارایی خود را چگونه از آسیب حیوانات محفوظ دارند. به‌طورکلی مدارا با حیوانات ازجمله مسائلی است که انسان‌ها به‌عنوان اشرف مخلوقات جهان باید به آن توجه نموده و ذات خود را با آزار و اذیت‌ حیوانات بی‌گناه زیر سؤال نبرد. همچنین رعایت حقوق حیوانات اهلی و غیر اهلی، با توجه به توصیه‌های دینی، ما را در جهت زندگی بهتر راهنمایی خواهد کرد.

بهترین حیوان خانگی از نظر اسلام
مهربانی با حیوانات

کلام پایانی

به پایان مقاله بهترین حیوان خانگی از نظر اسلام رسیدیم؛ امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید.

شما می‌توانید برای خرید و فروش اینترنتی انواع حیوانات خانگی از جمله سگ، گربه، کبوتر و غیره به سایت یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید.

76 دیدگاه دربارهٔ «بهترین حیوان خانگی از نظر اسلام کدام حیوان است؟»

 1. سلام خدمت دوستان من چند ماهی پیش یه مار پیدا کردم خوشم اومد آوردم خانه بهش رسیدم الان تخم گذاشته نمی‌دونم باید چیکار کنم آیا رها کردن بهتره یا رسیدن بهش

  1. نمی‌تونید مار رو بسپرید به یک باغ وحش . اگه بتونید جایی رو پیدا کنید که با نژاد های خودش باشه خیلی بهتره خیلی چون که مار حیوانی نیست که انسان به عنوان حیوان خانگی نگهداری کنه .

 2. اقا سلام واقعا متاسفم از کی سگ حسوان خانگی محسوب میشه اشتباه بزرگی کردید این نوشته تو سایتتان دز این مورد حذف کنید که مخالف عقاید مسلمان است و بی احترامی به ائمه معصوم است واحادیث در نگهنداشتن در سگ درخانه ذکر شده است

   1. سلام من چندین سال بود که مشکل مالی داشتم از صبح تا شب کار می‌کردم ولی باز کم می‌آوردم، یه روز یه مشتری داشتم صحبت از سره نداری شد برام گفت تو خونت گربه نگه دار، منم البته به موی حیوان حساسیت دارم، اول اهمیت ندادم، بعد مدت کوتاهی از سایت دیوار یه گربه خانگی خریدم، بردم پیش دامپزشک و واکسن اینا، شستو، آوردم خونه، به خدای احدیت از موقعی که این گربه پا گذاشته خونه من از این رو به اون رو شدم
    طوری که به لطف خدا هفته ای از درآمدم مبلغ دویست هزار تومن به خوراک گربه میدم، به گربه ها بیرون پخش میکنم
    الان گربه جونم شده عضوی از خانواده برام

  1. کسایی که تو عهد حجر زندگی میکردن از شما ها باسوادتر بودن. خرافات و پلیدی با حیوان بی پناه خدا جوری تو مغزتون وارد شده که با هیچی قابل پاک شدن نیست.
   متاسفم برای قلبها و مغزهای سیاه و پلید و ظالم و نامهربانتون!!!
   میگن اگه چیزی به سگ بخوره با هیج شوینده ای پاک نمیشه در واقع این قلبها و مغزهای سیاه و پوسیده امثال شماست که با هیچ شوینده ای پاک نمیشه نه سگ!!!
   منافقین کور دلی هستین که تمام هدفتون زشت کردن چهره دین و نابود کردن اون در نسل جوانه. موفق هم شدین!!!

   1. محمد صفایی

    درود به شما اون موقع اگر هم منعی برای نگهداری سگ بود به خاطر میریضی هاش بودکه در زمان حال با توجه به پیشرفت علم از دین و واکسیناسیون سگ دیگر مرضی از این حیوان به انسان منتفقل نمیشه یه جوری میگید اسلام توصیه کرده به نگهداری گربه که انگار این حیوان مریضی مشترک با انسان نداره نظر اسلام درباره خفاش و کرونا چیه؟؟؟

 3. درست هست موی گربه خرگوش موش و همین طور فضله شون کثیف هست و جضو نجاسات هست ولی من دلم می خواد شما حیوانی رو معرفی کنی که فضله اش پاک باشه ! حتی گاو وگوسفند هم که حلال هستن فضله اش شون نجس هست در مورد مو هم بله گربه و خرگوش اگه موی اونها در چادر نماز یا حتی لباس هم باشه نماز قبول نیست ولی میتونم بگم که اگر جای مناسبی باشه و موقع نماز موشون به ادم متصل نباشه تمام احکام دینی در نگهداریشون مورد تایید قرار گرفتن

  1. فضولات حيوانات حلال گوشت و حيواناتي که خون جهنده ندارند پاک است و نجس نيست فقط موي سگ و خوک نجس است. بقيه حيوانات مويشان پاک است. اينکه در نماز از موي حيوانات حرام گوشت نهي شده ربطي به نجس بودن ندارد و اساسا نجس نيست. حتما در کتاب رساله عمليه مراجع در اينباره مطالعه بفرماييد.

 4. خرگوش از نظر دین اسلام هم خوب هست هم میتونه حیوان خانگی خوبی برای خیلی از ماها باشه مرغ و خروس جای خود رو داره و نگه داریشون بسیار خوب هست ولی از انواع پرنده های دیگه مثل مرغ عشق یا مرغ مینا یا عروس هلندی کوتوله برزیلی و… نا شایست هست ! کاش در این مطلب به این هم اشاره می شد که خوده پیامبر فرمودن : پرنده باید ازاد باشه و اگر کسی پرنده ای رو در اسارت قرار بده در روز قیامت به خاطر اون کار مجازات میشه !
  پرنده اصالتش پرواز کردنه. نه توی قفس موندن

 5. مجید زمانی

  سلام…
  من می خواستم بگم دوتا همستر می خوام بخرم ایا مشکلی داره؟ایا نجس و کثیفه؟و اینکه باید چه نژادی باشه؟

  1. زهرا سامره

   سلام مجید عزیز
   نگهداریشون به شما و علاقتون برمیگرده.
   ولی خب طبق عقاید فضله حیوانات نجس است؛ برای این موضوع میتونید حیونتونو جای خاص نگهدارید و اجازه نید که همه جا بگرده.
   همسترها نژادهای گوناگون و محبوب زیادی دارند.

 6. من از طاووس بسیار خوشم می اید نگهداری آن از نظر اسلام چیست؟اگرمعلومات دهیدممنون میشوم🙏

 7. فردین حق گرا

  سلام علیکم
  خداوند متعال در قرآن س مائده آیه ۴ وقتی که خوراک پاکیزه را مثل زده شکار سگها را بیان کرده که ( از تو میپرسند چه چیز برایشان حلال است بخورند بگو چیزهای پاکیزه و نیز سید سگهای شکاریتان از آنچه آنها برای شما شکار کرده و نگاه داشته اند نام خدا را برآن ببرید و حلال و پاکیزه بخورید) پس بدانید بزاق دهان سگ نجس نیس و بهترین زد عفونی کننده برای زخم هاست و سگ در سوره کهف هم جزء یکی از اصحاب کهف حساب شده. و در انجیل حضرت عیسی فرموده کل زمین پاکه جز آنچه از بدن انسان خارج شود

 8. سلام چرا اطلاعات غلط می‌دین ؟‌خون هر حیوان و موجودی نجسه حیواناتی مثل مرغ و گوسفند که حلال گوشتند مدفوع و ادرارشان نیست

  1. سلام کاربر عزیز. خیلی ممنون که وقتتان را با ما سپری می‌کنید. از توجه شما سپاسگزاریم.

 9. سلام. چرا بدون مطالعه مطلب میذارین و مردم رو گمراه میکنین؟ بسیاری از این حیوانات نجس هستن. نجس بودن این حیوانات هم ربطی به دوست داشتن و یا حیوان آزاری نداره. احکام دین قطعی و بر اساس خیرخواهی انسانها و حیوانات هستن و نباید زیر سئوال برن.

 10. من یک سگ و یک عروس هلندی دارم
  به نظرم هیچ کدوم از حیوانات نجس نیستن
  اتفاقا سگ و اسب جزو با وفا ترین و پاک ترین حیوانات دنیا هستن .
  پاینده باشید

   1. جناب اسلام بطور کلی میگه حیوانات گوشتخوار نجس هستند . پس منظور امامان بر نگهداری گربه اینه که با رعایت موازین شرعی و اسلام نگهداری صورت بگیره یعنی نه تماسی با گربه داشته باشیم نه وارد محیط خونه کنیمشون مگه حتما نگهداری از حیوانات باید داخل خونه باشه؟ اطلاعات غلط به مردم نده حق الله میشه

  1. سلام…موی گربه و آب دهن و بینی گربه واسه نماز ایراد داره…لطفا بیشتر تحقیق کنید🙏

   1. زهرا سامره

    سلام.
    اگر آب دهان يا بينى يا رطوبت ديگرى از حيوان حرام گوشت مانند گربه بربدن يا لباس نمازگزار باشد، چنانچه تر باشد، نماز باطل و اگر خشك شده و عين آن برطرف شده باشد، نماز صحيح است.
    بله چشم حتما . ممنون که به ما سر زدید.

 11. سلام من یه باغ دوهزار متری دارم برای محافظت از باغ میتونم دو سه تا سگ داشته باشم چون تو باغ پرورش مرغ و گوسفند و ماهی و اردک و غاز و خرگوش دارم؟ایا میتونم دو سه تا سگ داشته باشم؟

  1. مرتضی عسکری

   سلام دوست گرامی
   بنا به روایتی از حضرت علی (ع) که می فرمایند:

   قَالَ أَمِیرُ الْمُؤْمِنِینَ(ع): لَا خَیْرَ فِی الْکَلْبِ‏ إِلَّا کَلْبَ الصَّیْدِ أَوْ کَلْبَ مَاشِیَه.

   خیری در نگهداری سگ نیست، به جز سگ شکاری و سگ گلّه. (بحار الأنوار الجامعه لدرر أخبار الأئمه الأطهار، ج‏۶۲، ص ۵۳ ـ وسائل‏الشیعه، ج ۱۱ ،ص۵۳۰.)

   نگهداری سگ شکاری و سگ گله موردی ندارد.
   تشکر

 12. من میخوام یه سگ بگیرم به عنوان سگ گارد و نگهبان
  حیاطمونم خیلی بزرگه و توش یه خونه درست کردم برای سگم
  فقط بعضی وقتا نازیش میکنم
  حالا بازم اینطوری هم من یک آدم گناه کار به حساب میام

 13. باسلام و خسته نباشید.من ی مرغ مینا داشتم و در منزل آزادانه همه جا پرواز میکرد و من با صدا کردنش هرجا که بود ميومد رو شونم مینشستت ولی از بس مادرم قر زد مجبورشدم عشقم بفروشم همسر و فرزندانم رهام کردن رفتن هم دم من همین مینا بود اضافه گویی نکنم میخوام یکی مردانگی بکنه ی جوجه عروس هلندی به من بده تا مشغول بزرگ کردنش بشم فقط مردو مردونه پولشو ی جا ازم نگیرد وضع مالی خوبی ندارم ما بقیه پولش چک میدم با این کار منو از تنهایی در میآرید ببینم کی این مردانگی رو در حقم میکنه.ممنونم

 14. ممنون از شما.به من گفته بودند که گربه رو نباید داخل خونه نگه داشت چون نجسه ولی حالا فهمیدم اشتباه بود.حالا من سوال دارم.چرا میگن جغد و کلاغ نحص هستن؟آیا واقعا اینطوره؟

 15. همه حیوانات یکی از نعمتهای پروردگارند که با نگاه به هر کدوم از اونها به بزرگی و عظمت خالق یکتا پی می‌بریم پس نگیم کدوم حیوان خوبه وکدوم نجسه
  بعضی از افراد روی زمین از این حیوانات کثیف ترو گناه کارترند ودستشون به خونه خیلی از انسانها آلوده است مثل صدام وو هیتلر و…
  پس خداوندا بندگان خودتو از اشتباهات دور نگه دار

 16. سلام متشکر از اطلاعاتتون در حال حاضر با توجه به زندگی آپارتمان نشینی و شرایط اقتصادی فکر میکنم بهترین حیوون خونگی انواع پرنده ها میتونه باشه بلدرچین هم بسیار حیوون مفید و کم توقعیه مخصوصا اگه نوع تخمگذارش باشه

 17. زهراسادات

  به نظر من ادم باید یه حیونی رو نگه داره که فایده ای هم داشته باشه مثل مرغ و خروس

 18. خانم امیری

  نکاتی که در مورد نگهداری گربه در دین اسلام گفته بودین خیلی جالب بود من تا حالا نشنیده بودم

 19. اینهمه مقاله خوندین نفهمیدین حیواناتو نباید در قفس نگه داشت؟ باز خوبه پیامبر(ص) فرمودند حیوانات را آزار ندین اگه نمیگفتند چی میشد!!

 20. با سلام،من ی عروس هلندی دارم و از زمانی ک دارمش از بس بهم گفتن خوش قدم نیست که منو ب شک انداختن،اما من خیلی دوسش دارم و با علاقه و محبت ازش نگهداری میکنم و اعتقادم بر اینه که این بی زبون بدی برا من نمیخواد و هر اتفاقی ک برام بیفته ربطی ب خوش یمن بودن این پرنده نداره و از خدا میخوام که مواظب هر دومون باشه

 21. بهتر بود منبع احادیث رو ذکر می کردید . لاکپشت و خرگوش و گربه که فضله شون نجس هست چطور در خونه نگهداری میشه کرد. بعید به نظر میرسه سفارشی در مورد نگهداری گربه که موش نماز رو باطل می کنه داشته باشیم مگه اینکه یه گوشه حیاط برا خودش بچرخه که با اونم با حیاط های قدیمی که بزرگ بودند قابل قبول هست . نه رو پای ادم ها

  1. مهدی جلالی زاده

   سلام من گربه رو شاید بگم نجسه ولی خرگوش و لاکپشت اصلا نجس نیست خرگوش رو خیلی ها نگهداری میکنن

 22. احادیث درباره گربه زیاد هست که حیوان خونگی خوبی هست به نظر من حیوان خونگی خوبی است

 23. ما به عنوان انسان باید به حیوانات غذا بدیم علاوه بر کار انسان دوستانه ثواب هم داره به خصوص ثواب گاز دادن به گربه

  1. نگه داری از گربه نه تنها بد نیست بلکه از سوی روایات اهل بیت توصیه شده است و دانستان هایه زیبایی از علاقه حضرت محمد ( ص ) به گربه وجود دارد ، روایات کاملا واقعی و درست هستن و از سوی وبسایت هایی که شبهات دینی را بر طرف میکنند تایید شده است ، متاسفانه هنوز عده ای تندرو که به طبیعت علاقه ای ندارند آن را انکار میکنند … و با صحبت هایه بی منطق آن را توجیه میکنند .

 24. با سلام تشکر از سایت خوبتون لطفا درمورد غذا دادن به حیوانات در اسلام نیز توضیح مختصری بفرمایید

  1. غذا دادن به حیوانات امری هست بسیار نکو، حتی در روایاتی داریم که پیامبر از کنار چاه آبی در حال گذر بود و از چاه آبی، آب نوشید ناگهان سگی تشنه را یافت که از فرط تشنگی در عذاب بود، مجدد پیامبر سمت چاه برگشته و چون ظرفی نداشته در کفشی آب ریخته و به سگ تشنه جهت سیراب شدن، می‌دهد.

 25. به نظر من حیون خونگی فقط پشه تو همه خونه ها هست نیاز به رسیدگی هم نداره تغذیه اش هم یه قطره خونه که تو همه خونه ها گیر میاد

 26. هر کدوم از حیوانات خوبیای خودشون رو دارن به نظرم کاملا ربط به علایق و همچنین نیاز فرد دارد

 27. به نظر من مرغ و خروس از میان حیوانات خونگی بهتر هست خب میشود هم از تخم مرغ استفاده کرد هم از گوشتشون خیلی بهتر از سگ و گربه هست که هیچ خاصیتی ندارند و ماهینانه خرج های زیادی دارند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *