موتور بوگاتی

موتور بوگاتی

بوگاتی، گران‌ترین برند اتومبیل در جهان، از چه موتوری استفاده می‌کند؟ موتور W16 بوگاتی چیست و چگونه کار می‌کند؟ این موتور در قلب کدام ماشین‌ها می‌تپد؟ جواب این سؤال‌ها را در این مقاله خواهید یافت. با ما همراه باشید!

در زندگی همه‌ی ما شگفتی‌هایی وجود دارد که حتی با گذشت زمان‌هم چیزی از آن کم نمی‌شود. موتوری با ۱۵۰۰ اسب بخار آن‌هم در یک خودرو! جالب است بدانید موتور W16 کاملاً دست‌سازاست!
بسیار جالب است بدانیم موتوری که در قلب گران‌ترین ماشین جهان می‌تپد چگونه کار می‌کند. صحبت از موتور ماشین بوگاتی لاویتور نویره است. این نمایشگاه خودرو ژنو بود که افتخار معرفی این ماشین لوکس را در سال ۲۰۱۹ داشته است. برای آشنایی هرچه بیشتر با گران‌ترین ماشین جهان خواندن این مطلب را از دست ندهید:

گرانترین ماشین جهان

معرفی موتور شگفت‌انگیز بوگاتی

این شرکت لوکس با مهندسان و طراحان عالی خود، بار دیگر اعدادی را وارد صنعت خودروسازی کرده که دستیابی به آن‌ها نیازمند تکنولوژی روز و فرایندهای بسیار پیچیده طراحی و توسعه است.
بوگاتی ویرون اولین ماشینی بود که از موتور W16 استفاده کرد. شرکت بوگاتی برای اولین بار این موتور را در ویرون استفاده کرد و نتیجه‌ی آن ۱۰۰۰ اسب بخار شگفت‌انگیز بود؛ سپس مدل‌های شیرون، دیوو و لاویتور میزبان بعدی موتور W16 بودند.
بوگاتی برای ایجاد یک موتور جمع‌وجور که قادر به تولید ۱۰۰۰ اسب بخار است دو کار را انجام داده است. اولین و مشخص‌ترین آن توربو شارژ است.

استفاده از چهار توربو شارژ

یک روش آسان برای قوی‌تر کردن موتور، بدون افزایش حجم آن، فرستادن هوای بیشتر به داخل سیلندرها است. توربو شارژها این کار را انجام می‌دهند. یک توربو هوای ورودی به سیلندر را فشرده می‌کند تا سیلندر هوای بیشتری را در اختیار داشته باشد. اگر مقدار هوای ورودی به سیلندر را دو برابر کنیم، می‌توانیم دو برابر بنزین بسوزانیم. البته این نسبت کاملاً دقیق نیست.
بوگاتی از حداکثر توربو استفاده می‌کند تا قدرت خروجی موتور خود را دو برابر کند؛ بنابراین توربو شارژ به بوگاتی این اجازه را می‌دهد؛ که به‌جای موتور ۱۶ لیتر از موتور ۸ لیتر استفاده کند. برای تولید فشار زیاد هوا، بوگاتی به چهار توربو شارژ جداگانه نیاز دارد که در اطراف موتور مستقرشده‌اند.

استفاده از توربو شارژر در موتور بوگاتی
استفاده از توربو شارژر در موتور بوگاتی

برای اطلاعات بیشتر در مورد توربوشارژ پیشنهاد می‌کنیم مطلب زیر را مطالعه نمایید:

توربو شارژر

افزایش تعداد سیلندرها

دو برابر کردن تعداد سیلندرها، دومین کاری که مهندسان بوگاتی انجام دادند تا هم قدرت افزایش و هم تأخیر در شتاب‌دهنده کاهش یابد. بوگاتی یک موتور بسیار نادر ۱۶ سیلندر را در اختیار دارد.
می‌توان گفت، دو روش آسان برای ایجاد یک موتور ۱۶ سیلندر وجود دارد؛ که عبارت‌اند از:

 • استفاده از دو موتور ۸ سیلندر V شکل در امتداد یکدیگر.
 • متصل کردن دو موتور ۸ سیلندر خطی به یکدیگر.

در حقیقت تکنیک اول روشی است که بوگاتی برای اولین خودروی ۱۶ سیلندر خود در قرن بیستم انجام داد. بوگاتی مسیری بسیار چالش‌برانگیز را برای ویرون انتخاب کرد.

در اصل بوگاتی دو موتور ۸ سیلندر V شکل را ادغام کرده است؛ که هر دو، یک میل‌لنگ مشابه دارند. این پیکربندی موتور W16 موجود در ویرون است.

ویژگی‌های اصلی موتور بوگاتی

صحبت از موتور بوگاتی است. موتور در ماشین همانند قلب در بدن انسان و مهم‌ترین بخش تپنده‌ی یک ماشین است. ویژگی‌های موتور W16 بوگاتی بسیار جالب و هیجان‌انگیز است؛ که در این قسمت تعدادی از این ده‌ها ویژگی منحصربه‌فرد اشاره‌شده است:

 • هر سیلندر ۴ سوپاپ دارد، لذا موتور بوگاتی درمجموع ۶۴ سوپاپ دارد.
 • دارای روغن روان کننده‌ی خشک است؛ که از ماشین‌های فرمول یک به عاریت گرفته است.
 • یک رادیاتور بزرگ دارد؛ که می‌تواند گرمای تولیدشده را از بین ببرد.
 • موتور W16 می‌تواند در هر دقیقه ۱۱ لیتر بنزین را بسوزاند!
 • دارای سیستم الکترونیکی برای کنترل جزئیات گشتاور موتور است.

همه‌چیز در مورد موتور W16 فوق‌العاده است؛ این موتور کاملاً فشرده است. اندازه آن فقط ۷۱۰ میلی‌متر طول، ۸۸۹ میلی‌متر عرض و ۷۳۰ میلی‌متر ارتفاع دارد. این زیبایی رویکرد W16 بوگاتی است (مهندسان موفق شدند ۱۰۰۰ اسب بخار را در یک بسته با اندازه مناسب قرار دهند.)

دلیل اصلی بزرگ بودن موتور بوگاتی

مسلماً ۱۶ سیلندر با آرایش W بزرگ است؛ اما دلیل اصلی ابعاد قابل‌توجه موتور بوگاتی، این نیست.
دلیل اصلی بزرگ بودن موتور، اطمینان از ماندگاری و دوام آن است.

موتور بزرگ بوگاتی
موتور بزرگ بوگاتی

مدل‌های زیادی با قدرت‌های بالای ۱۰۰۰ اسب بخار تولید می‌شوند؛ اما پس از چند دوره سرویس کامل، کارایی خود را از دست می‌دهند. می‌توان موتورهای V8 با قدرت ۱۵۰۰ اسب بخار تولید کرد، اما عمر این خودروها بسیار کوتاه خواهد بود.

تقویت موتور w16 در شیرون

قلب تپنده‌ی بوگاتی شیرون همان موتور w16 می‌باشد که تقویت‌شده است. در واقع این موتور همان موتور چهار توربوی ۸ لیتری موجود در بوگاتی ویرون است؛ اما می‌توان گفت برای بهبود عملکرد، هر عنصر، دوباره طراحی‌شده است. مهندسان بوگاتی توانستند با تقویت موتور بدون تغییر حجم آن، به‌طور شگفت‌انگیزی، توان موتور را به ۱۴۸۰ اسب بخار برسانند! بالاتر از ویرون سوپر اسپرت که ۱۱۱۰ اسب بخار قدرت دارد.

افزایش ۲۵ درصدی قدرت

افزایش ۲۵ درصدی فوق‌العاده است. شیرون قدرت بیشتر خود را مدیون توربو شارژرهای بزرگ‌تر، اینترکولرهای بهتر و سیستم تزریق سوخت دوتایی (دوپلکس) با ۳۲ انژکتور است. برای رسیدن به این هدف توربوهای بزرگ‌تر موردنیاز بود. بااین‌حال بوگاتی برای کاهش تأخیر در توربو شارژ دو توربو کوچک‌تر را برای دور موتور ۲۸۰۰ دور بر دقیقه طراحی کرد و برای دور موتورهای بالاتر دو واحد بزرگ‌تر را به کاربرد. به‌طور شگفت‌انگیزی موتور شیرون حداکثر گشتاور خود را تنها در ۲۰۰۰ دور بر دقیقه ارائه می‌دهد.

تاوان بازی با توربو شارژها!

هر کس که با توربو شارژها بازی کند باید تاوان انرژی گرمایی تولیدشده را هم بدهد! با افزایش فشار هوا در سیلندر میزان سوخت بیشتری مصرف می‌شود؛ که منجر به تولید توان بیشتر و همچنین تولید انرژی گرمایی بیشتر خواهد شد.
همان‌طور که گفته شد، بوگاتی برای سوخت، ۳۲ انژکتور دارد و به تزریق سوخت دوتایی (دوپلکس) متکی است؛ و برای خنک کردن موتور W16 نیز از تجهیزات خاصی استفاده می‌کند که در ادامه به آن می‌پردازیم.

سیستم خنک‌کننده‌ی موتور بوگاتی

بیش از ۶۰,۰۰۰ لیتر هوا در دقیقه از طریق موتور پمپ می‌شود. پمپ خنک‌کننده نیز یک واحد با کارایی بسیار بالا است. در یک دقیقه ۸۰۰ لیتر آب در کل موتور گردش می‌کند. با شیب کامل، ما حدس می‌زنیم که شیرون مخزن بنزین خود را حتی سریع‌تر از ۱۲ دقیقه‌ای که ویرون طول می‌کشد خالی کند.

سیستم خنک کننده
سیستم خنک کننده موتور بوگاتی

استفاده از اگزوز تیتانیوم

روش دیگر، سیستم اگزوز تیتانیوم است که کمترین برگشت گاز توسط اگزوز را دارد.

این سیستم کاملاً عایق‌بندی شده است؛ و به‌طور قابل‌توجهی بزرگ‌تر از نسل قبلی خودش است؛ و به لطف تیتانیوم تنها ۲۰ کیلوگرم وزن دارد. سیستم اگزوز توسط شش لوله خاردار گرد شده است؛ که چهار مسیر به سمت عقب و دو تا به سمت پایین دارد.

چالش بزرگ بوگاتی

چالش بزرگ بوگاتی، خنک کردن موتور است. موتور شیرون می‌تواند ۳۰۰۰ اسب بخار انرژی گرمایی تولید کند. درواقع دو حلقه‌ی آب برای خنک کردن این حجم عظیم از انرژی گرمایی لازم است. یک حلقه با دمای بالا برای خنک‌کننده موتور و یک حلقه با دمای پایین برای هوای بار فوق‌الذکر‌است.

ده رادیاتور برای خنک کردن موتور بوگاتی

 • حلقه با دمای بالا دارای یک رادیاتور اصلی و دو کمکی با ۳۷ لیتر آب خنک‌کننده است که در طی سه ثانیه درکل حلقه خنک‌کننده پمپ می‌شود.
 • حلقه کم‌دما به یک رادیاتور مجهز است و دارای حجم آب ۱۲ لیتر است. این حلقه مانع از گرم شدن بیش‌ازحد اینترکولر در رانندگی متوقف و ترافیک شهری می‌شود.

۳ رادیاتور برای روغن‌موتور، روغن گیربکس و روغن دیفرانسیل محور عقب به‌اضافه‌ی ۲ رادیاتور برای مبد‌ل حرارتی آبی/هوایی و یک رادیاتور روغن هیدرولیک، مجموع رادیاتورهای شیرون را به ۱۰ عدد می‌رسانند. تا در هر دقیقه، ۸۰۰ لیتر آب در قلب بزرگ شیرون چرخش پیدا کند.
همچنین تعداد بی‌شماری از ورودی‌های هوا، بر روی ماشین تعبیه‌شده است؛ که تأثیر شگرفی در خنک کردن موتور دارد.

بالا بردن قدرت بدون افزایش وزن

از بزرگ‌ترین چالش‌های تیم مهندسی فولکس واگن و بوگاتی، بالا بردن مقاومت و قدرت موتور بدون افزایش وزن آن بود. تغییرات ریزودرشت بسیاری در بخش‌های مختلف انجام شد. تمام قطعات موتور جواهر فولکس واگن با وسواس کامل و به زیبایی کنار هم قرارگرفته‌اند.

وزن بالا مجازات تقویت موتور!

وزن بالای موتور مجازات مجموعه‌ی جدید است. طراحان بوگاتی برای جبران این وزن اضافه از مواد اولیه‌ی سبک‌تری چون کربن و تیتانیوم استفاده کردند. به‌عنوان‌مثال لوله‌ی ورودی، سیستم هوا و قسمت‌هایی از بدنه، همه از فیبر کربن ساخته‌شده‌اند.
قوای محرکه‌ی بوگاتی شیرون باوجود لوله‌های ورودی و اتصالات تسمه‌ها از جنس فیبر کربن، درمجموع ۶۳۰ کیلوگرم وزن دارد که حدود ۴۴۰ کیلوگرم آن فقط متوجه موتور است. از طرف دیگر شیرون میل‌لنگ سبک‌تر و قطعات تیتانیومی بیشتری دارد؛ اما در مقایسه با ویرون، ۲۵ درصد قدرت بیشتری تولید می‌کند.

آیا توانی بالاتر از ۱۵۰۰ اسب بخار وجود دارد؟

بوگاتی شیرون سوپر اسپرت +۳۰۰ از نسخه‌ی ارتقا یافته‌ی پیشرانه‌ی ۱۵۰۰ اسب بخاری شیرون استفاده می‌کند که قدرت آن به ۱۵۷۸ اسب بخار افزایش پیداکرده است. این موتور از نوع W16 است و چهار عدد توربوشارژر دارد. نیروی فوق‌العاده زیاد این موتور با استفاده از جعبه‌دنده‌ی هفت‌ساعته‌ی خودکار دوکلاچه به هر چهارچرخ خودرو انتقال پیدا می‌کند.
اما شرکت بوگاتی در مدل دیوو و لاویتور به همان قدرت ۱۵۰۰ اسب بخار بسنده کرده و دیگر ویژگی آن‌ها تغییر داده است.

توانی بالاتر از 1500 اسب بخار وجود دارد؟
توانی بالاتر از ۱۵۰۰ اسب بخار وجود دارد؟

بوگاتی لاویتور که گفته می‌شود، در آینده‌ای نه‌چندان دور، جزو کلکسیون ماشین‌های بوگاتی رونالدو خواهد شد، گران‌ترین ماشین صفرکیلومتر جهان است. برای آشنایی با ده تا از گران‌ترین ماشین‌های جهان مقاله‌ی زیر را بخوانید.

گرانترین ماشین‌های جهان

کلام آخر

با مراجعه به سایت یا اپلیکیشن کالا می‌توانید خودروی موردنظر خود را به راحتی و با قیمت مناسب بخرید یا بفروشید.

خواندن مطالب سایت واسط پت را از دست ندهید شاید برایتان جالب باشند.

منابع:
medium.com
torque.com.sg
cnet.com

2 دیدگاه دربارهٔ «موتور بوگاتی»

 1. سلام ممنون از توضیحات دقیق و کاملتون. یه سوال داشتم، حجم موتور شیرون در حال حاظر ۱۶.۴ لیتر نیست؟؟ چون ویرون سوپر اسپرت یادمه حجمش ۱۶۴۰۰ سی سی بود. یعنی الان حجمشو کاهش دادن کردنش ۸لیتر؟ یا منظور دوتا موتور ۸لیتریه؟

  1. سلام
   حجم موتور ماشین های اخیر بوگاتی همه ۸ لیتر و یا همان ۸۰۰۰ سی‌سی است. برای اطلاعات دقیق‌تر می توانید مطالب مربوط به بوگاتی شیرون و ویرون را در سایت واسط کالا مطالعه فرمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *