دورکاری در خانه

دورکاری در خانه

امروزه دورکاری و کارآمد ماندن در خانه سطح فوق‌العاده‌ای را از انعطاف‌پذیری، راحتی و آزادی برای بسیاری از افراد ارائه می‌دهد اما کار در منزل نیاز به تمرکز، نظم و برنامه‌ریزی دقیقی دارد. شما به‌راحتی می‌توانید به افراد خانواده، کارهای خانه و فرزندان و بقیه امور رسیدگی کنید. برای کارآمد ماندن در حین کار در خانه باید وقت خود را به نحو احسنت سازمان‌دهی و از آن استفاده کنید و همچنین شما به فضای کاری راحت با حداقل حواس‌پرتی نیاز خواهید داشت. در حین کار تمرکز داشتن می‌تواند سخت باشد بنابراین گاهی اوقات به خودتان استراحت دهید و با خوردن غذاهای سالم، مفید و پرانرژی به بدنتان سوخت‌رسانی کنید، تا به شما کمک کند هوشیار و مؤثر باشید.

سازمان‌دهی کردن وقت برای دورکاری در خانه

لطفاً برنامه کاری ثابتی را تنظیم کنید. درحالی‌که بسیاری از مشاغل خانگی به شما این امکان را می‌دهند که ساعت‌های خود را تعیین کنید، بااین‌حال ایده خوبی است که وارد یک ‌روال کاری منظم شوید. این برنامه‌ریزی به شما کمک می‌کند تا اجازه ندهید کارهایتان در کل روز به طول بیانجامد یا در آخر هفته یا روز تقلا کنید که به نتیجه برسید و همچنین به شما در حفظ تعادل و سالم‌تر کار کردن و زندگی کردن کمک می‌کند. بهتر است در طول روز تصمیم بگیرید که چند ساعت می‌خواهید کارکنید و به آن بچسبید.

  • اگر احساس خوبی نسبت به زمان‌بندی سنتی از ۷ تا ۵ عصر ندارید و فکر می‌کنید برای شما مؤثر نیست آن را تغییر دهید. اگر در زمان‌های دیگر روز احساس انرژی بیشتری می‌کنید به‌عنوان‌مثال صبح از ۱۱ تا ۷ بعدازظهر کارکنید.
  • اگر برنامه کار شما به‌اندازه کافی انعطاف‌پذیر است، می‌توانید روز کاری خود را به قسمت‌های جداگانه بشکنید. به‌عنوان‌مثال از ساعت ۸ تا ۱۲ ظهر و سپس دوباره از ۳ تا ۷ عصر کارکنید و از زمان وسط روز برای انجام کارهای خانه یا اجرای امور استفاده کنید.

نوشتن فهرستی از کارهای اولویت‌بندی شده برای کارآمد ماندن در خانه

برای دورکاری در خانه فهرستی از کارهای اولویت‌بندی شده را تهیه کنید. هرروز قبل از شروع کار ۳۰ دقیقه یا بیشتر به خود اختصاص دهید تا نحوه استفاده از وقت خود را برنامه‌ریزی کنید. ابتدا پیچیده‌ترین، وقت‌گیرترین و فوری‌ترین کارها را ذکر کنید و به دنبال آن کارهایی با اولویت پایین‌تر، آسان‌تر و سریع‌تر انجام می‌شوند را ذکر کنید. در طول روز حتماً کارهایی را که انجام می‌دهید را علامت‌گذاری کنید و تیک بزنید.

چک لیست
چک لیست کارها

برنامه‌ریزی زمانی برای کارها

زمان مشخصی را به کارهای مختلف اختصاص دهید. علاوه بر اینکه در طول روز تصمیم می‌گیرید چه‌کاری را انجام دهید، می‌توانید با تعیین زمان‌های مشخص برای انجام کارها، زمان خود را بهتر مدیریت کنید. سعی کنید برای انجام هر کار درحین دورکاری در خانه یک ‌زمان واقعی را تخمین بزنید یا هرروز زمان مشخصی را برای انجام کار روی پروژه‌های در حال اجرا تعیین کنید.

  • با گذشت زمان شما می‌توانید درک بهتری از چگونگی اختصاص دادن وقت خود به‌صورت بهتر، پیدا کنید. به‌عنوان‌مثال، شما ممکن است از ساعت ۹ تا ۱۱ صبح را به تحقیق و نوشتن محتوا اختصاص دهید و سپس از ۱۱ تا ۱۱ و نیم در انتخاب عکس و ویرایش تصاویر برای این محتوا وقت بگذارید.

برنامه‌ریزی برای وقفه‌ها حین دورکاری در خانه

وقتی شما در خانه کار می‌کنید مخصوصاً اگر با افراد دیگر زندگی می‌کنید، وقفه‌ها یک موضوع عادی هستند و بهتر است با زمان بندی آن‌ها کارآمد و مفید باشید. تنها درصورتی‌که برای کارهای غیرمنتظره که روزانه پیش می‌آیند برنامه‌ریزی کنید، می‌توانید برنامه کاری خود را بی‌عیب و نقص انجام دهید.

  • به‌عنوان‌مثال اگر بچه‌دار هستید، ممکن است بعد از هر ساعت کلاس آنلاین نیاز به استراحت و زنگ تفریح داشته باشند و شما باید با آن‌ها گپ بزنید و میان وعده بخورید.

پیگیری وقت و نوشتن پلنر برای کارآمدی بهتر

برای بهبود بخشیدن به اوضاع و کمک به ‌پیشروی بهتر در کارتان، وقت و برنامه خود را پیگیری کنید. هنگامی‌که برای اولین بار دورکاری در خانه را تجربه می‌کنید، بهتر است یک دفترچه یادداشت یا دفتر پلنر مخصوص داشته باشید تا مدت‌زمانی که برای هر کار وقت می‌گذارید را یادداشت کنید. اگر متوجه شدید که شما وقت زیادی را صرف بعضی فعالیت‌ها می‌کنید یا مدت‌زمان خاصی از بهره‌وری شما کند می‌شود، می‌توانید از این اطلاعات برای تنظیم بهتر رویکرد و برنامه‌ریزی خود استفاده کنید.

  • به‌عنوان‌مثال اگر وقت زیادی را صرف یک فعالیت یا پروژه خاص می‌کنید، می‌توانید به دنبال راه‌حلی برای ساده‌سازی روند یا تنظیم مجدد آن داشته باشید.

برقراری تعادل بین کار و زندگی

از کار کردن خارج از ساعت کاری مقرر خودداری کنید و اجازه ندهید که زندگی شخصی شما با کارتان یکی شود و کار روی زندگی شما اثر منفی بگذارد یا بالعکس. با دور ماندن از فعالیت‌های مربوط به کار در هنگام تعطیل بودن، تعادل قوی بین کار و زندگی را حفظ کنید. اگر از برنامه‌های اجتماعی مربوط به کار مانند اسلک یا اسکایپ استفاده می‌کنید، هنگام پایان کار از سیستم خارج شوید.

دورکاری در خانه
تعادل بین کار و زندگی
  • بعد از اتمام کار در روز ایمیل‌های کاری را بررسی کنید و بعد از اتمام ساعت کار تماس‌های کاری را پاسخ ندهید و به پست صوتی هدایتشان کنید.

ایجاد یک محیط کاری مناسب و خوب حین دورکاری در خانه

برای کارآمد ماندن در خانه موارد زیر را در نظر داشته باشید:

اختصاص یک مکان به فضای کار

یک منطقه یا در صورت امکان یک اتاق را به‌عنوان فضای کاری خود انتخاب کنید. اگر نمی‌توانید یک اتاق را جداگانه به خود اختصاص دهید با قرار دادن یک میز در اتاق‌خواب یا اتاق نشیمن و حتی یک فضایی از میز ناهارخوری تنظیم کنید و از آن منطقه فقط برای کار استفاده کنید نه برای استراحت یا کارهای منزل.

  • پیشنهاد می‌کنیم از مناطقی که در آن استراحت می‌کنید مانند بستر یا نیمکت برای کار استفاده نکنید. به هرکسی که در خانه با شما زندگی می‌کند اجازه دهید بداند که منطقه منتخب شما فقط برای کار است و از آن‌ها بخواهید که در حین کار مزاحم شما نشوند مگر اینکه لازم باشد.

اجتناب از انتخاب محل‌های پر رفت و آمد

جهت دورکاری در خانه فضایی را انتخاب کنید که ساکت و راحت باشد زیرا وقتی ناراحت یا حواس‌پرت هستید، کار کردن مشکل است. محلی را انتخاب کنید که نور و فضای کافی وجود داشته باشد و از محل‌هایی که رفت‌وآمد در آن زیاد است دوری‌کنید.

  • در اتاق‌هایی که افراد در حال تماشای تلویزیون، گپ زدن یا استفاده از دستگاه‌های پرسروصدا هستند کار نکنید.

سازمان‌دهی فضای کاری برای دورکاری در خانه

فضای کاری خود را سازمان‌دهی کنید و وسایل غیرضروری را ازآنجا حذف کنید. کار کردن در فضای به‌هم‌ریخته ممکن است پیدا کردن وسیله‌ای را برای شما سخت کند یا تمرکز حواس شما را به هم بریزد. مواردی که مربوط به کار نیستند را حذف کنید تا به‌راحتی به وسایل دسترسی داشته باشید. با قرار دادن چند عدد عکس یا گل و گیاه فضای اطراف خود را دل‌پذیرتر کنید، فقط اجازه ندهید آن‌ها فضای زیادی داشته باشند که ذهن شما را منحرف کنند.

  • داشتن یک فضای کاری به‌خوبی سازمان‌یافته لزوماً به این معنا نیست که باید کاملاً مرتب به نظر برسید، مهم این است که بدانید همه‌چیز در هنگام نیاز کجا قرار دارد.

نکته آخر برای کارآمد ماندن در خانه

مواردی که هنگام کار به آن‌ها نیاز دارید را نزدیک خود قرار دهید. اگر دائماً به دنبال وسایل باشید نمی‌توانید از وقت خود به‌طور کارآمدتری استفاده کنید. هر آنچه به‌طور مرتب در حین کار از آن استفاده می‌کنید، در فضای کاری خود قرار دهید. به‌عنوان‌مثال کامپیوتر، سیم کابل یا شارژرهای تلفن همراه یا سایر دستگاه‌های الکترونیکی، برنامه یا تقویم، دفترچه یادداشت یا پلنر با یک عدد خودکار و در آخر میان وعده و آب در کنار خود داشته باشید.

سخن پایانی

در این مقاله نکات خیلی مهمی برای انجام دورکاری گفته شد. شما اکنون می‌دانید برای این که کارایی خودتان را در خانه افزایش دهید، چه کارهایی باید انجام دهید و چه کارهایی نباید انجام دهید.

اگر به دنبال پیدا کردن دورکاری هستید، ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که در سایت و یا اپلیکیشن واسط کالا، با ثبت یک آگهی رایگان، حرفه و مهارت خود را به دیگران معرفی کنید و درخواست دورکاری بدهید. مطمئن باشید که افراد زیادی هستند که به دنبال اشخاصی مانند شما می‌گردند.

1 دیدگاه دربارهٔ «دورکاری در خانه»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *