کاردستی با شیشه نوشابه

کاردستی با شیشه نوشابه

یکی از جذاب‌ترین سرگرمی‌ها؛ ساخت کاردستی با شیشه نوشابه و وسایل تزیینی با شیشه نوشابه است. ساخت کاردستی با ضایعات خانه به دلایل مختلف سرگرمی مناسبی برای شما و فرزند دلبندتان است.

این کار باعث می‌شود کودک شما اوقات بیکاری خود را به‌صورت بهینه استفاده کند. او احساس خوب و مثبتی به دست می‌آورد.

این امر باعث تقویت اعتمادبه‌نفس و خودباوری کودک دلبندتان می‌شود. همچنین می‌توانید دکوری فوق‌العاده بسازید. شما می‌توانید منزل و یا محل کارتان را با آن تزئین نمایید و یا آن را به کسی هدیه دهید.

در این مقاله به آموزش ساخت وسایل تزیینی با شیشه نوشابه می‌پردازیم.

کاردستی با شیشه نوشابه و محیط‌ زیست

همه ما هر روزه زباله‌های زیادی تولید می‌کنیم که آسیب جدی به محیط ‌زیست می‌زنند. شیشه‌های دست دوم، بطری‌های نوشابه، قوطی‌های خالی، پلاستیک‌ها و چیزهای بسیاری زیاد دیگری که زباله‌های روزانه ما هستند.

اگر حواسمان باشد که خطر آلودگی محیط ‌زیست جدی است، می‌توانیم زندگی دوباره‌ای به برخی از زباله‌ها بدهیم.

از آن‌ها وسایل جدید زیبا و قابل‌استفاده و یا کاردستی‌های تزئینی جذاب بسازیم. در ضمن خلاقیت و نوآوری، برای تولید وسایل جدید در ما بالا می‌رود. همچنین می‌توانیم وسیله‌ای برای سرگرمی کودکانمان فراهم کنیم.

نوشابه سال‌هاست که مهمان سفره‌های ماست و جزو نوشیدنی‌های محبوب خانواده‌های ایرانی است. شیشه‌های نوشابه از ابتدا این‌گونه نبودند و مانند امروزه محیط‌زیست را دچار خطر نمی‌کردند.

استفاده از آن‌ها برای کاربردهای جدید شاید بتواند کمک زیادی به حفظ محیط‌زیست در مقابل رها کردن آن‌ها در طبیعت باشد.

معمولاً در همه خانه‌ها شیشه نوشابه خالی پیدا می‌شود. حال اینکه از این وسیله چه استفاده‌هایی می‌توان کرد جای سؤال است.

شما به‌راحتی و با کمی ابتکار با بطری‌های نوشابه می‌توانید کاردستی‌های زیبا و جالبی بسازید. در ادامه به معرفی مدل‌های این سبک کاردستی با شیشه نوشابه می‌پردازیم.

ساخت وسایل تزیینی با شیشه نوشابه

به‌عنوان اولین نوع کاردستی با شیشه نوشابه، با انواع شیشه‌های نوشابه می‌توانید وسایل تزیینی مختلف تهیه کنید.

برای این کار کافی است با توجه به مدل‌های این سبک وسایل جدید و جالبی بسازید.

کاردستی با شیشه نوشابه
ساخت وسایل تزیینی با شیشه نوشابه

ساخت کاردستی استند جواهرات با شیشه نوشابه

به‌هم‌ریختگی جواهرات روی میز آرایش و گم‌شدن آن‌ها یکی از مشکلات همیشگی خانم‌ها است. شما می‌توانید به‌سادگی با یک کاردستی با ضایعات خانه از جمله شیشه نوشابه قابل‌حل است.

برای ساخت استند جواهرات به تعدادی شیشه نوشابه، یک میله نازک و تعدادی مهره احتیاج دارید. ابتدا قسمت انتهایی چند شیشه نوشابه را برش بزنید، سپس با استفاده از رنگ دلخواه، آن‌ها را رنگ‌آمیزی کنید.

قسمت وسط شیشه‌ها را از سمت پایین با استفاده از دریل و یا هر ابزار در دسترس دیگری به‌اندازه میله سوراخ‌کنید. با استفاده از مهره‌ها شیشه‌ها را بافاصله منظم روی میله ببندید.

برای ایستادن استند روی میز در پایین‌ترین قسمت میله یکی از شیشه‌های برش زده را به‌صورت برعکس (در حالتی که قسمت برش خورده روی میز قرار بگیرد) ببندید.

ساخت قلک برای کودکان با شیشه نوشابه

ساخت این‌گونه کاردستی‌ها به کودک یاد می‌دهد که با استفاده از خلاقیت می‌تواند خیلی چیزها را درست کند. او متوجه می‌شود نیازی نیست که حتماً آن را به‌صورت آماده بخرد.

ساخت قلک در ضمن می‌تواند انگیزه و آموزشی باشد در مورد مدیریت مالی کودکان. شما می‌توانید به شکل‌های خلاقانه بسیاری این کار را انجام دهید.

می‌توانید قلک‌هایی به شکل هواپیما، گربه، سگ و هر حیوان یا وسیله موردپسند فرزند دلبندتان بسازید. برای مثال در اینجا ساخت قلک کاردستی با شیشه نوشابه به شکل خوک را توضیح می‌دهیم.

برای ساخت قلک قسمت ابتدایی و انتهایی شیشه نوشابه را به‌اندازه دلخواه خود ببرید. سپس دو قسمت بریده‌شده با استفاده از چسب به هم بچسبانید.

روی شیشه شکافی به‌اندازه مناسب جهت ریختن پول به داخل قلک ایجاد کنید. با چسباندن چهار درب شیشه نوشابه به زیر قلک یا با مقوا دست‌وپا و گوش‌های حیوان را درست کنید. تا اینجا بدنه اصلی قلک ساخته شد.

حالا بدنه قلک را با اسپری یا رنگ اکرلیک صورتی‌رنگ آمیزی کنید. بعد از خشک شدن رنگ با استفاده از دکمه یا چشم‌های آماده و ماژیک چشم‌ها و دهان را طراحی کنید.

برای ساخت دم حیوان از باقیمانده شیشه نوشابه یک نوار نازک و کوتاه برش بزنید. با استفاده از مداد به آن حالت فر بدهید؛ پس از رنگ‌آمیزی با استفاده از سنجاق و یا چسب آن را به بدنه متصل کنید.

کاردستی با ضایعات خانه
ساخت قلک برای کودکان

ساخت کاردستی گلدان با شیشه نوشابه

دیگر کاردستی با ضایعات خانه از جمله شیشه نوشابه؛ ساخت وسایل تزیینی از جمله گلدان با شیشه نوشابه است.

تبدیل دشمن طبیعت به محلی برای رشد یک طبیعت کوچک!

شما می‌توانید با استفاده از شیشه‌های نوشابه و هر شیشه پلاستیکی دیگری گلدان‌های متنوع و زیبایی برای پرورش انواع گیاهان و سبزی‌ها آماده کنید.

برای این کار می‌توانید از مدل‌ها و سبک‌های مختلف ایده بگیرید و شیشه‌ها را بر اساس آن‌ها برش بزنید. نکته مهمی که وجود دارد این است که فراموش نکنید در همه مدل‌ها سوراخ‌هایی در انتهای گلدان برای خروج آب اضافی گلدان در نظر بگیرید.

جامدادی‌های رومیزی کودکانه

برای ساخت جامدادی‌های رومیزی کودکانه کافی است قسمت بالایی شیشه‌ها را به‌اندازه موردنیاز برش بزنید.

سپس روی شیشه را با استفاده از رنگ‌آمیزی، تکه‌های نمدی، مقوا و یا هر ابزار دیگری به اشکال مختلف و جذاب برای کودکان تزیین کنید.

حتماً کودک شما از ساخت این کاردستی با شیشه نوشابه لذت زیادی خواهد برد.

ساخت کاردستی جامدادی زیپی با شیشه نوشابه

با استفاده از شیشه‌های نوشابه می‌توانید جامدادی‌های زیپی را در سایزهای مختلف برای خود بسازید. برای ساخت جامدادی زیپی بهتر است از شیشه‌های باریک‌تر مثل شیشه‌های نوشابه یک نفره (250 سی‌سی) استفاده کنید.

برای ساخت این کاردستی با شیشه نوشابه به دو شیشه نوشابه و یک زیپ احتیاج دارید. ابتدا قسمت پایینی یکی از شیشه‌ها را برش بزنید. در شیشه دیگر قسمت بالایی شیشه را با قد دلخواه برش بزنید.

در این مرحله می‌توانید شیشه‌ها را رنگ‌آمیزی کنید و هر طرح دلخواه را روی آن‌ها نقاشی کنید. دقت کنید که بهتر است رنگ‌آمیزی را روی لایه بیرونی شیشه‌ها انجام دهید و در انتها از یک اسپری ضدآب برای ثابت کردن و براق کردن رنگ استفاده کنید.

حالا دو جزء به‌دست‌آمده را با استفاده از زیپ به هم وصل کنید.برای اتصال زیپ می‌توانید از انواع چسب استفاده کنید و یا با استفاده از نخ و سوزن این کار را انجام دهید که کمی سخت است.

کاردستی با شیشه نوشابه
ساخت کاردستی جامدادی زیپی

ساخت گل‌های زیبای مصنوعی با شیشه نوشابه

یکی دیگر از انواع کاردستی با ضایعات خانه از جمله شیشه نوشابه ساخت گل‌های مصنوعی پلاستیکی است.

با برش دادن سطح بطری و فراهم آوردن اشکال مختلف به شکل گلبرگ،و فرم دادن آن‌ها با استفاده از حرارت دادن می‌توانید گل‌های متفاوتی با انواع بطری بسازید و در تزیین منزل از آن‌ها استفاده کنید.

این نوع کاردستی با بطری جنبه تزیینی دارد و در مکان‌های مختلف منزل می‌توانید از آن استفاده کنید.برای ساخت هر مدل گل ابتدا طرح گلبرگ موردنظر خود را بر روی مقوا بکشید و به‌عنوان الگو برش دهید.

با کشیدن این الگو روی بدنه شیشه به تعداد موردنیاز گلبرگ درست کنید.با استفاده از یک شمع و یا فندک با حرارت دادن گلبرگ‌های پلاستیکی می‌توانید به‌راحتی با دست به آن‌ها فرم دهید.

برای ساختن ساقه به طول دلخواه نوارهایی از شیشه را ببرید و با حرارت دادن بیشتر آن‌ها را به‌صورت لوله‌ای و مارپیچ به دورهم بپیچید تا ساقه‌ای بسیار زیبا و طبیعی ایجاد کنید.

نکته

برای حرارت دادن گلبرگ‌ها بهتر است از شعله ملایم و بدون دوده استفاده کنید؛ زیرا استفاده از شعله‌های شدید مثل اجاق‌گاز و فندک‌های اتمی موجب سیاه شدن و جمع شدن سریع پلاستیک می‌شود.

ساخت کاردستی جای لوازم آرایشی با شیشه نوشابه

گزینه‌ی دیگری که در مورد ساخت وسایل تزیینی با شیشه نوشابه مورد بحث قرار می‌گیرد جای لوازم آرایشی است.

از آنجا که میز آرایش یکی از شلوغ‌ترین میزهای هر خانه‌ای است و انبوهی از وسایل آرایش، شانه، برس و موارد از این قبیل که فضای زیادی را اشغال می‌کنند.

شما می‌توانید با استفاده از یک کاردستی با ضایعات خانه از جمله شیشه نوشابه و یا سایر شیشه‌های پلاستیکی با اشکال و سایزهای مختلف و ساخت استندهای ساده به این وسایل به‌راحتی نظم دهید.

برای این کار شیشه‌های مختلف را بر اساس استفاده‌ای که مدنظر دارید در سایزهای مناسب برش بزنید.

برای فرم دادن لبه شیشه‌ها و زیباتر شدن کار بااحتیاط لبه‌ها را بر روی اتوی نیمه داغ قرار دهید تا از حالت نافرم و تیز خارج شود.

سپس می‌توانید شیشه‌ها را به هر شکل دلخواه رنگ‌آمیزی و تزیین کنید و یا به همان شکل ساده اولیه استفاده نمایید.

کاردستی با شیشه نوشابه
ساخت کاردستی جای لوازم آرایشی

ساخت اسباب بازی کودکانه

شما می‌توانید با یک جستجوی ساده ده‌ها طرح متنوع برای ساخت اسباب‌بازی‌های کودکانه با استفاده از شیشه نوشابه پیدا کنید.

با ساخت این اسباب‌بازی‌ها قطعاً کودک شما لذت بیشتری از بازی با وسایل ساخته دست خودش خواهد برد تا اسباب‌بازی‌های آماده.

علاوه بر آن ساخت کاردستی موجب هماهنگی دست‌ها و ذهن کودک می‌شود. شما می‌توانید با کمی خلاقیت از شیشه نوشابه اسباب‌بازی‌هایی مثل لاک‌پشت، هواپیما، خوک، پنگوئن، خرگوش و انواع حیوانات را بسازید.

در این بخش به آموزش چندین اسباب‌بازی کاردستی با شیشه نوشابه می‌پردازیم.

ساخت کاردستی هواپیما با شیشه نوشابه

برای ساخت هواپیما سطح بطری را با مقوا و رنگ دلخواه کودکتان بپوشانید. روی مقوا طرح پره‌های جلو هواپیما را بکشید.

درب شیشه را در قسمت وسط پره‌ها قرار دهید و در آن را خط بکشید سپس آن را برش دهید و آن را در محل درب قرار دهید و درب شیشه را ببندید.

به همین ترتیب بقیه اجزا یعنی دو عدد باله ‌بلند برای دو طرف و یک باله کوچک برای روی هواپیما را هم بر روی مقوا کشیده و برش بزنید سپس با استفاده از چسب به بدنه متصل کنید.

نکته: برای ساخت باله‌های هواپیما می‌توانید از فوم‌های نازک رنگی هم استفاده کنید که مقاومت بیشتری دارند و شکل بهتری به هواپیما می‌دهند. ولی برای ساخت پره جلو بهتر است از همان مقوای استفاده کنید تا کودک بتواند به‌راحتی آن را به چرخش دربیاورد.

ساخت لاک پشت با شیشه نوشابه

از انواع دیگر کاردستی با ضایعات خانه می‌شود یک لاک پشت ساخت. ساخت لاک‌پشت با شیشه نوشابه یکی از ساده‌ترین کاردستی‌های این سبک است که به‌سادگی می‌توانید به کودک خود آموزش دهید.

برای ساخت لاک قسمت انتهایی شیشه نوشابه را برش بزنید با رنگ دلخواه رنگ‌آمیزی کنید. سپس با استفاده از مقوا طرح کلی بدن لاک‌پشت را بر روی مقوا یا نمد ایجاد کنید و برش بزنید.

حال لاک را بر روی بدنه بچسبانید و با استفاده از ماژیک یا چشم‌های آماده برای لاک‌پشت چشم و دهان طراحی کنید. به همین سادگی!

ساخت لاک پشت
ساخت لاک پشت با شیشه نوشابه

ساخت کاردستی جعبه پلاستیکی با شیشه نوشابه

برای ساخت جعبه پلاستیکی به تعداد بیشتری شیشه نوشابه احتیاج دارید. برای این کار باید شیشه‌های نوشابه را به نوارهای هم‌اندازه تبدیل کنید و سپس شروع به بافت این نوارها کنید.

برای بلندتر کردن نوارها می‌توانید آن‌ها را با منگنه و یا چسب به هم متصل کنید. شاید برای دیگران باورنکردنی باشد که بگویید این باکس زیبا یک کاردستی با شیشه نوشابه است!

ساخت کیف هندزفزی و وسایل کوچک با شیشه نوشابه

گزینه‌ی دیگری که در مورد ساخت وسایل تزیینی با شیشه نوشابه مورد بحث قرار می‌گیرد کیف هندزفزی و وسایل کوچک است.

پیدا کردن وسایل کوچک مثل یک گیره سر، سنجاق یا وسایل دیگر در میان انبوه وسایلی که معمولاً در کیف‌دستی‌مان قرار دارند کار آزاردهنده ایست.

با ساخت یک کیف کاردستی با شیشه نوشابه که بسیار هم کم جا است، می‌توانید به‌راحتی به این وسایل سامان بدهید.

برای ساخت این کیف به دو شیشه نوشابه و یک عدد زیپ احتیاج دارید. قسمت انتهایی هر دو شیشه را از جایی که انحنای کف شیشه به بدنه استوانه‌ای آن می‌رسد برش بزنید. سپس با استفاده از زیپ دو قسمت را با استفاده از چسب به هم متصل کنید.

این کیف بسیار ساده می‌تواند کاربردهای بسیاری برایتان داشته باشد مثلاً برای نگهداری از هندزفری و جلوگیری از گره خوردن‌های تودرتوی آن‌هم وسیله‌ای بی‌نظیر است.

کاردستی با ضایعات خانه
ساخت کیف هندزفزی و وسایل کوچک

ساخت کاردستی جعبه هدیه با شیشه نوشابه

تعجب نکنید! با شیشه‌های نوشابه می‌توانید جعبه‌های زیبایی برای شکلات و هدیه‌ها و گیفت‌های مراسم‌هایتان درست کنید و خلاقیت خودتان را با ساخت کاردستی با ضایعات خانه از جمله شیشه نوشابه به همه اطرافیان نشان دهید.

برای ساخت جعبه هدیه ابتدا شیشه‌های نوشابه را کاملاً تمیز بشویید و در آفتاب قرار دهید تا کاملاً خشک شوند و بوی نوشابه آن‌ها هم رفع شود.

حالا طبق تصویر زیر شیشه را برش بزنید. پس از برش زدن با استفاده از ربان‌ها و بندهای تزیینی مختلف می‌توانید درب جعبه را ببندید.

ساخت جاشمعی با شیشه نوشابه

یکی دیگر از موارد ساخت وسایل تزیینی با شیشه نوشابه جاشمعی است. برای ساخت جاشمعی می‌توانید از دورریزهای وسایلی که در قسمت‌های قبل با شیشه‌های نوشابه ساختید استفاده کنید.

برای جاشمعی به قسمت بالایی، یعنی درب شیشه نوشابه احتیاج داریم. حدود 6 سانتی‌متر پایین‌تر از درب شیشه را برش بزنید.

سعی کنید خط برش صاف و هم‌تراز باشد چون این قسمت قرار است بر روی سطح میز و …قرار بگیرد و تعادل شمع را حفظ کند.

برای اطمینان می‌توانید قبل از برش زدن، محل برش را با ماژیک مشخص کنید. بعد از برش قطعه جداشده را رنگ‌آمیزی و با انواع مروارید و روبان و سایز تزیینات به سلیقه خود تزیین کنید.

نکته

برخلاف موارد قبلی در مورد این کاردستی با شیشه نوشابه بهتر است رنگ‌آمیزی را در سطح داخلی شیشه انجام دهید تا در صورت چکیدن پارافین شمع بر روی پایه رنگ شیشه لک نشود.

کاردستی با ضایعات خانه
ساخت جاشمعی با شیشه نوشابه

ساخت دانه‌خوری برای پرندگان با شیشه نوشابه

همان‌طور که قبل گفتیم پلاستیک و شیشه‌های نوشابه جزء دشمنان ماندگار طبیعت هستند. پس اگر هدف شما از استفاده مجدد از این وسایل دوستی با طبیعت است هرگز از این بخش غافل نشوید!

یکی دیگر از انواع کاردستی با ضایعات خانه مثل شیشه نوشابه ساخت دانه خوری برای پرندگان است. برای ساخت این کاردستی به حداقل سه شیشه نوشابه نیاز داریم.

دوتا از شیشه‌ها را از قسمت بالا نزدیک درب شیشه به‌صورت مورب برش دهید به‌گونه‌ای که سطح مقطع برش خورده یک بیضی کشیده شود.

در پایین‌ترین قسمت شیشه دیگر در دو طرف دو سوراخ ایجاد کنید به‌اندازه‌ای که قطعه‌ای که در مرحله قبل برش دادید از قسمت درب شیشه داخل سوراخ فرو برود (نباید فضای اطراف درب شیشه‌ها باز باشد چون دانه‌ها بیرون می‌ریزند.)

حالا با استفاده از چسب حرارتی دو قطعه را کاملاً سر جایشان محکم کنید و اگر فضای خالی اطراف سوراخ باقی‌مانده آن را هم با چسب بپوشانید.

دانه خوری شما آماده است. کافی است داخل شیشه را از دانه پرکنید و با استفاده از یک ‌بند محکم آن را در قسمتی از طبیعت مثلاً شاخه‌ای از یک درخت ببندید تا پرندگان از کمک شما لذت ببرند.

کلام آخر

به پایان مقاله ساخت کاردستی با شیشه نوشابه رسیدیم؛ با خواندن این مقاله می‌توانید از همین الان بطری‌های نوشابه‌ای که قرار است دور بریزید وسایلی رو درست کنید که تعجب همه رو برانگیزد.

همچنین اگر شما مهارت خاصی در زمینه ساخت لوازم فانتزی زیبا با وسایل دورریختنی داردید و می‌خواهید از این طریق کسب درآمد کنید می‌توانید به وبسایت واسط کالا یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید و به سرعت آن‌ها را به فروش برسانید.

تبلیغات
vasetpet-content

1 دیدگاه دربارهٔ «کاردستی با شیشه نوشابه»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *