غذای مرغ عشق در تابستان

در تابستان چه غذاهایی به مرغ عشق بدهیم؟

این پرنده به توجه و مراقبت فراوانی نیاز دارد و اولین قدم برای مراقبت از مرغ عشق، تهیه غذای متناسب با شرایط آب و هوایی است. در این مطلب می‌خواهیم شما را با بایدها و نبایدهای غذای مرغ عشق در تابستان آشنا کنیم.

اگر سلامت مرغ عشق شما برایتان اهمیت دارد، بهتر است این مطلب را تا انتها مطالعه کنید که تغذیه نامناسب باعث بیمار شدن پرنده نشود.

انواع غذای های مرغ عشق

به‌طورکلی غذای عمده مرغ عشق را دانه‌ها تشکیل می‌دهند؛ اما در فصل‌های مختلف مکمل‌های غذایی آن‌ها نیز تغییر می‌کند. از آنجایی‌که مرغ عشق‌ها در طبیعت زندگی می‌کنند؛ پس بهتر است غذاهایی که بیشتر در طبیعت می‌خورند را به آن‌ها بدهید.

به یاد داشته باشید که کیفیت دانه‌ها باید مرغوب و خوب باشد. در کنار این دانه‌ها می‌توانید به آن‌ها مقداری میوه‌ی تازه، سبزی، دانه‌های جوانه‌زده، کف دریا و یا سنگ کلسیم نیز بدهید.

مرغ عشق در تابستان چه میوه هایی میخورد

بهتر است به دلیل گرمای هوا در فصل تابستان ، بیشتر از میوه‌ها برای تغذیه مرغ عشق استفاده کنید. البته باید بدانید که ممکن است پرنده با این میوه‌ها آشنایی نداشته باشد و یا تمایلی به خوردن آن‌ها نداشته باشد.

 به شما توصیه می‌کنیم برای رفع این مشکل مقاله چرا مرغ عشق من غذا نمی‌خورد؟ را حتماً مطالعه کنید.

برخی از میوه‌هایی که می‌توانید به‌عنوان غذای مرغ عشق در فصل تابستان استفاده کنید؛ شامل موارد زیر است.

 • سیب؛
 • گلابی؛
 • کیوی؛
 • انواع توت‌ها؛
 • انگور.

این میوه‌ها سرشار از ویتامین‌های ضروری A، C و K هستند و مواد موردنیاز مرغ عشق را تأمین می‌کنند. در یک روز گرم تابستانی، این میوه‌ها با داشتن مواد معدنی مانند منگنز و پتاسیم از گرمازدگی پرنده نیز جلوگیری می‌کنند.

به یاد داشته باشید که پس از گذشت دو ساعت، باقی‌مانده میوه‌ها را دور بریزید؛ زیرا میوه پوسیده، محل خوبی برای رشد باکتری‌های مضر است.

سبزی‌های مناسب برای مرغ عشق در فصل تابستان

از دیگر مکمل‌هایی که می‌توانید به تغذیه مرغ عشق در تابستان اضافه کنید، می‌توان به سبزی‌هایی مانند برگ کاهو، اسفناج و یا گشنیز اشاره کرد. به‌طورمعمول در هوای گرم، خوراکی‌هایی که طبع سرد دارند می‌توانند برای مرغ عشق مکمل‌های مناسبی باشند. برخی از این خوراکی‌ها شامل خیار، برگ گشنیز و کدو هستند.

سبزی‌های مناسب برای مرغ عشق
سبزی‌های مناسب برای مرغ عشق

می‌توانید بامطالعه مقاله نگهداری و غذای مرغ عشق در زمستان اطلاعات خود را درزمینهٔ تغذیه مرغ عشق کامل کنید. البته غذای مرغ عشق در زمستان نیز مشابه تغذیه تابستان است با این تفاوت که میوه‌های کمتری برای تغذیه پرنده خود خواهید داشت.

تهیه غذاهای نرم (میوه‌ها، سبزی‌ها، تخم‌مرغ آب‌پز و جوانه‌ها)

قبل از اینکه غذاهای نرم را در اختیار پرنده قرار دهید بهتر است آن‌ها را آماده کنید. شما می‌توانید سبزی‌های گفته‌شده را با آب شیرین بشویید تا مرغ عشق‌های خود را از هرگونه مواد سمی و آلودگی در امان نگه‌دارید.

بهتر است خیار و کدو را پوست بگیرید و خردکنید تا برای پرنده مشکلی ایجاد نکند. برگ‌های نعنا و گشنیز را نیز به قطعات کوچک خردکنید، سپس در یک ظرف تمیز بریزید و در اختیار پرنده قرار دهید.

غذای مرغ عشق در تابستان برای تولیدمثل

خوراک اصلی پرندگان خانگی مانند مرغ عشق و سایر طوطی‌ها عمدتاً بر پایه مخلوط بذرها است. مخلوط دانه‌ها عموماً طبع بدن پرنده را گرم می‌کنند و اثرات مثبتی بر باروری دارد. اما غذای مرغ عشق در تابستان اگر فقط شامل دانه‌ها باشد قطعاً اثرات منفی بر سلامت او می‌گذارد.

ما نمی‌توانیم این دانه‌ها را از رژیم غذایی پرندگان حذف کنیم؛ اما می‌توانیم با افزودن مقداری سبزی، طبع رژیم غذایی آن‌ها را متعادل کنیم. در ادامه با برخی خواص این خنثی‌کننده‌ها آشنا خواهید شد.

خیار سبز

به‌طورکلی خیار برای سلامت پرندگان به‌خصوص در تابستان ضروری است. اجزای آن عمدتاً آب است و دارای برخی مواد مغذی مفیدی نیز هست. خیار می‌تواند ویتامین‌هایی مانند A، C و اسیدفولیک بدن پرنده را تأمین کند؛ بنابراین یک مکمل غذایی ضروری برای تغذیه مرغ عشق در تابستان خواهد بود.

جوانه‌ها

شما می‌توانید جوانه دانه‌ها را نیز در روزهای گرم تابستان به مرغ عشق خود به‌عنوان مکمل بدهید. جوانه‌های گندم و جوانه‌های حبوبات باید بخشی از غذای نرم تابستانی برای مرغ عشق باشد. جوانه‌ها نه‌تنها رژیم غذایی سالم و بسیار مغذی برای پرندگان خانگی شما هستند؛ بلکه در هوای گرم نیز به حفظ تعادل دمای بدن آن‌ها کمک می‌کند.

برگ نعناع

یکی دیگر از سبزی‌هایی که در تابستان برای پرندگان خانگی مناسب خواهد بود، برگ نعناع است. این سبزی سیستم گوارشی مرغ عشق شما را بهبود می‌بخشد و او را از استرس و پر ریزی دور می‌کند.

برگ گشنیز

سبزی گشنیز برای اسهال، کلسترول، زخم دهان و دستگاه گوارش پرنده مفید است. گشنیز به‌عنوان غذای مرغ عشق در تابستان بسیار مفیدتر از سایر سبزی‌ها است. این سبزی از گرمازدگی پرنده جلوگیری می‌کند و همچنین به تخم‌گذاری و تولیدمثل مرغ عشق نیز کمک می‌کند.

غذای مرغ عشق در تابستان
برگ گشنیز

کدو

تقریباً ۹۲% کدو را آب تشکیل داده است؛ بنابراین کدو بدن پرندگان شما را در روزهای گرم تابستان به‌خوبی آب‌رسانی می‌کند. جالب است بدانید کدو در فصل تولیدمثل مشکلات ناباروری را نیز در پرندگان کاهش می‌دهد.

محیط نگهداری مرغ عشق در تابستان

غذای مرغ عشق در تابستان به‌تنهایی نمی‌تواند پرنده را از گرمازدگی حفظ کند؛ بلکه شرایط و محیط نگهداری پرنده نیز اهمیت زیادی دارد. برخی پرندگان خانگی مانند فنچ و عروس هلندی می‌توانند در هوای گرم نیز زنده بمانند. اما بیشتر پرندگان خانگی مانند مرغ عشق و طوطی ملنگو در برابر شرایط آب‌وهوایی گرم آسیب‌پذیر هستند.

برای مقابله با گرمای تابستان، قفس پرندگان خانگی خود را در گوشه و کنارهای اتاق قرار ندهید. همچنین سعی کنید دما اتاق را زیر ۳۲ درجه سانتی‌گراد حفظ کنید و از دسترسی پرنده به آب تمیز و تازه مطمئن شوید.

کمک‌های اولیه برای مرغ عشق گرمازده

اگر مرغ عشق شما در تابستان بیش‌ازحد در معرض گرما بوده باشد، ممکن است دچار گرمازدگی کشنده شود. از این رو انجام اقدامات کمک‌های اولیه برای حفظ سلامت پرنده بسیار مهم است.

در صورت گرمازدگی باید نکات زیر را در نظر بگیرید:

 • از واردکردن استرس به پرنده خودداری کنید؛ زیرا این کار می‌تواند منجر به داغ شدن بیش‌ازحد بدن مرغ عشق شود؛
 • فوراً یک محیط نسبتاً تاریک فراهم کنید؛
 • مرغ عشق را با اسپری آب و پیچاندن پاهایش در پارچه‌ مرطوب خنک کنید؛
 • از هواکش برای خنک کردن محیط نگهداری استفاده کنید؛
 • سعی کنید تا حد امکان طوطی خود را لمس نکنید.

پرسش و پاسخ

۱- از چه میوه‌هایی می‌توان برای غذای مرغ عشق در تابستان استفاده کرد؟

میوه‌های مثل سیب، گلابی، کیوی، انواع توت‌ها و انگور را می‌توانید به‌عنوان غذای مرغ عشق در فصل تابستان استفاده کنید.

۲- چه زمانی باید مرغ عشق را نزد دامپزشک ببرم؟

به‌محض اینکه مرغ عشق علائم گرمازدگی مانند ناآرامی شدید، تلوتلو خوردن یا نفس‌نفس زدن را نشان داد و اقدامات کمک‌های اولیه تأثیری نداشت؛ باید به دامپزشک مراجعه کنید.
دامپزشک باید در صورت امکان به خانه شما بیاید تا پرنده در مسیر رسیدن از خانه به دامپزشکی، بیش‌ازحد گرمازده نشود.

سخن پایانی

ازآنجایی‌که پرندگان غدد تعریق ندارند، باید در تابستان بسیار مراقب آن‌ها باشیم تا دچار مشکل نشوند. علاوه بر غذای مرغ عشق در تابستان، باید به نکات دیگری ازجمله رها نکردن آن‌ها در ماشین و قرار دادن آب تازه در اختیار آن‌ها نیز توجه کرد.

پس از رعایت نکات این‌چنینی باید تغذیه مرغ عشق خود را اولویت قرار دهید و با توجه به مکمل‌های گفته‌شده، رژیم غذایی پرنده خود را متعادل کنید.

در این مقاله سعی کردیم، باید نبایدهای غذای مرغ عشق در تابستان و مراقبت درست از این پرنده در این فصل را شرح دهیم. امیدواریم به کمک این اطلاعات بتوانید از مرغ عشق‌های خود به‌خوبی مراقبت کنید.

همچنین اگر به دنبال اطلاعات بیشتری در مورد خرید مرغ عشق و یا سایر حیوانات خانگی و لوازم مورد نیاز آن‌ها هستید، کافی است وارد سایت و یا اپلیکیشن واسط کالا شوید.

از اینکه تا انتهای مطلب واسط پت  را همراهی کردید، سپاسگزاریم.

منبع

forbirdsonlyny.com

birdsfantasy.info

zooplus.ie

6 دیدگاه دربارهٔ «در تابستان چه غذاهایی به مرغ عشق بدهیم؟»

  1. سلام کاربر عزیز
   بای تقویت مرغ عشق برای تخمگذاری می‌توانید از سیب درختی، سبزی تازه،گندم خیس خورده و جوانه گندم، تخم مرغ آب پز شده، کاهو، هویچ و ارزن استفاده کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *