ساندرو دنده‌ای بهتر است یا اتوماتیک

ساندرو دنده‌ای بهتر است یا اتوماتیک

ورود ساندرو به ایران با دو مدل دنده‌ای و اتوماتیک آغاز شد. حال سوالی که ذهن خیلی افراد را در این حوزه درگیر کرده این است که ساندرو دنده‌ای بهتر است یا اتوماتیک ؟ در این مقاله قصد داریم به مقایسه‌ی بین ساندروی دنده‌ای و اتوماتیک بپردازیم؛ و درنهایت به این نتیجه برسیم که بهترین مدل ساندرو کدام است؟ با واسط پت همراه باشید تا رنو ساندرو را بهتر بشناسیم.

رنو ساندرو (Renault Sandero)، خودروی هاچ بکی که در آذرماه سال ۹۴ برای اولین بار وارد بازار ایران شد. این هاچ بک توسط شرکت پارس‌خودرو – زیرمجموعه‌ای از گروه خودروسازی سایپا- مونتاژ می‌شود. البته نام این خودرو در بازارهای خارجی کاملاً متفاوت است و به نام داچیا ساندرو شناخته می‌شود. این خودرو محصول مشترک شرکت خودروسازی فرانسوی رنو و زیر دسته‌ی رومانیایی آن بنام داچیا است. این خودرو در دو مدل دنده‌ای و اتوماتیک تولید می‌شود. برای بررسی اینکه ساندرو دنده‌ای بهتر است یا اتوماتیک ابتدا تاریخچه‌ی کوتاه رنو ساندرو را شرح می‌دهیم.

ساندرو استپ وی بعد از ساندرو اتوماتیک

نسل نخست رنو ساندرو در نمایشگاه خودروی فرانکفورت ۲۰۰۷ معرفی شد و ورود رسمی این خودرو به بازار از ماه دسامبر ۲۰۰۷ و با عرضه‌‌ در کشور برزیل آغاز شد.

فروش نسل نخست رنو ساندرو در کشورهای برزیل، رومانی و کلمبیا، به‌ ترتیب تا سال‌های ۲۰۱۴، ۲۰۱۲ و ۲۰۱۵ ادامه داشت. در ماه اکتبر سال ۲۰۰۸ واحد تولید رنو در برزیل موسوم به Renault do Brasil، درست ده ماه پس از ورود ساندرو به این کشور، از خودرویی به نام رنو استپ‌وی (Renault Stepway) رونمایی کرد که مدل کراس اوور ساندرو است. استپ‌وی برزیلی به موتور ۱.۶ لیتری و ۱۶ سوپاپ مجهز شده بود و در کشورهای برزیل، کلمبیا، آرژانتین و مکزیک عرضه می‌شد.

ورود خودرو ساندرو به ایران

قابل‌ذکر است که ساندرو نسل اول، بعد از توقف تولید در همه‌ی کشورهای دنیا، به کشور ایران وارد شد. در نیمه‌های دوم سال ۹۴ بود که تولید ساندرو توسط شرکت پارس‌خودرو آغاز شد. نسل اول ساندرو استپ وی نیز یک سال بعد یعنی در سال ۹۵ وارد ایران شد؛ و درست در نیمه‌های سال ۹۵ بود که فروش این خودرو نیز در کشور شروع شد.

این خودرو در دو نوع دستی و اتوماتیک به بازار عرضه شد. البته مونتاژ ساندرو در ایران بعد تحریم‌های مجدد سال ۹۸، متوقف شد؛ و شرکت فرانسوی به تعهدات خود عمل نکرد.

ساندرو در ایران
ساندرو در ایران

برای پاسخ به این سؤال که ساندرو دنده‌ای بهتر است یا اتوماتیک ابتدا به مشخصات مشترک این دو خودرو می‌پردازیم.

مشخصات فنی مشترک ساندرو دنده‌ای و اتوماتیک

در حال حاضر نسل دوم خودروی ساندرو توسط شرکت داچیا در نسخه‌های متنوع به بازار عرضه می‌شود؛ اما در داخل ایران شرکت پارس‌خودرو نسل اول را تولید می‌کند. این شرکت رنو ساندرو را با موتور K4M 696 تولید می‌کند که دقیقاً همان موتوری است که در تندر ۹۰ استفاده می‌شود.

موتور یادشده چهار سیلندر دارد که به‌صورت خطی در کنار هم قرارگرفته‌اند؛ و می‌تواند توانی برابر ۱۰۵ اسب بخار در دور موتور ۵۷۵۰ دور بر دقیقه تولید کند. حداکثر گشتاوری که هر دو مدل دستی و اتوماتیک رنو ساندرو تولید می‌کند نیز ۱۴۰ نیوتون بر متر است که در دور موتور ۳۷۵۰ دور بر دقیقه به وجود می‌آید. در این قسمت مقاله‌ی مقایسه‌ی ساندروی دنده‌ای و اتوماتیک به دیگر مشخصه‌های این دو خودرو می‌پردازیم.

کابین ساندرو دنده‌ای بهتر است یا اتوماتیک

طراحی داخلی هر دو مدل دنده‌ای و اتوماتیک کاملاً یکسان است. تنها تفاوتی که میان این دو خودرو به چشم می‌آید دنده‌ی ماشین‌ها است. یکی از معایب ساندرو در که در هر دو مدل دنده‌ای و اتوماتیک به چشم می‌خورد اتاقک بی‌روح و خسته‌کننده‌ی آن است.

با توجه به قیمت بالای ساندرو اتوماتیک انتظار می‌رود اتاقک زیبا و جدیدی را داشته باشد؛ اما این واقعیت است که با ماشینی روبرو هستیم که در سال ۲۰۰۷ تولیدشده است و قطعاً خبری از طراحی مدرن نخواهد بود.

ساندرو، تندر ۹۰ با بدنه‌ای متفاوت!

درواقع این همان اتاقک تندر ۹۰ است با یک تفاوت جزئی در رنگ داشبورد. این شباهت ساندرو به تندر ۹۰، به حدی است که دارندگان تندر ۹۰ در ابتدای ورود به ساندرو آن را با ماشین خود اشتباه می‌گیرند؛ و همانند تندر ۹۰ هیچ خبری از امکانات رفاهی و طراحی مدرن نیست. همچنین در این خودرو شاهد تجهیزاتی مانند نمایشگر داشبورد، سیستم موقعیت‌یابی و سیستم سرگرمی مدرن نیست.

این خودرو به‌هیچ‌وجه نشانگر محصولی باقیمت بیش از ۳۹۰ میلیون تومان نیست و حس خودرویی در رده‌ی قیمتی ۱۵۰ میلیون تومان را منتقل می‌کند.

مقایسه‌ی ساندروی دنده‌ای و اتوماتیک در رابطه با طراحی بدنه

مقایسه‌ی طراحی بدنه را می‌توان بی‌فایده‌ترین بخش دانست؛ زیرا طراحی بدنه‌ی این دو خودرو کاملاً مشابه یکدیگر است به‌نحوی‌که اگر داخل خودرو را نبینیم متوجه نمی‌شویم که این خودرو دنده‌ای است یا اتوماتیک. البته اگر دقت بالایی داشته باشید متوجه تفاوت‌های اندک آن خواهید شد.

درواقع تنها تفاوت‌های ظاهری موجود بین دو مدل دنده‌ای و اتوماتیک ساندرو در رنگ آینه‌های جانبی، دستگیره‌ی درها و زه‌های جانبی است؛ پارس‌خودرو در مدل اتوماتیک، موارد یادشده را هم‌رنگ بدنه انتخاب کرده است؛اما در مدل دستی، این المان‌ها همگی به‌ رنگ مشکی هستند.

مقایسه‌ی ساندروی دنده‌ای و اتوماتیک در رابطه با طراحی بدنه
مقایسه‌ی ساندروی دنده‌ای و اتوماتیک در رابطه با طراحی بدنه

در ادامه میزان سوخت ساندرو و مقایسه میزان سوخت مدل دنده‌ای و اتوماتیک را بررسی می‌کنیم.

مقایسه‌ی ساندروی دنده‌ای و اتوماتیک از لحاظ مصرف سوخت

با توجه به بالا رفتن قیمت بنزین در سال ۹۸ می‌توان گفت میزان سوخت یک ماشین بسیار مهم است. البته اگر با موتوری قوی روبرو باشیم حاضر به پرداخت بهای آن هستیم؛ اما موتور ۱۰۵ اسب بخار و مصرف ۱۱ لیتر بنزین در هر صد کیلومتر بسیار مضحک است.

منظور از موتور ۱۰۵ همان نسخه‌ی اتوماتیک ساندرو هست. این خودرو از یک موتور ۱.۶ لیتری ۴ سیلندر بهره می‌برد در جاده تقریباً ۸.۵ لیتر و در شهر، حول‌وحوش ۱۱ لیتر بنزین مصرف می‌کند. اعدادی که برای یک خودرو ۴ سیلندر در سال ۲۰۱۸ واقعاً چیزی فراتر از یک فاجعه است و همه‌کسانی که این خودرو را خریداری کرده‌اند، از این موضوع شکایت دارند.

البته شرکت پارس خودرو مصرف سوخت ترکیبی مدل اتوماتیک را ۸.۳ لیتر و مدل دنده‌ای را ۶.۷ لیتر در هر صد کیلومتر اعلام کرده است؛ اما حقیقتاً در شرایط واقعی رانندگی در ایران این عدد بالاتر خواهد بود. با توجه به قیمت بنزین این تفاوت ۱.۵ لیتر سوخت هم چشمگیر است. در اینجا می‌توان با قطعیت پاسخ سؤال ” ساندرو دنده‌ای بهتر است یا اتوماتیک ” را بیان کرد. قطعاً مدل دنده‌ای آن بهتر است. در کل میزان سوخت ساندرو بسیار بالا است. حال با یک مدل جدید بدون تغییر و پیشرفت پیشرانه روبرو هستیم که میزان سوخت بالاتری نیز دارد.

ساندرو دنده‌ای از نظر شتاب بهتر است یا اتوماتیک

در مدل اتوماتیک شتاب خودرو کندتر از مدل دستی آن است. ظاهراً موتور ۱.۶ لیتری ۴ سیلندر ساندرو با ۱۰۵ اسب بخار برای این خودرو کافی نبوده است؛ پارس‌خودرو اعلام کرده است رنو ساندرو در مدت ۱۱.۵ ثانیه می‌تواند، سرعتش را از صفر به صد کیلومتر بر ساعت برساند. البته برایتان بگوییم این عدد در شرایط عالی رانندگی ثبت‌شده است و قطعاً در واقعیت بیش از این مقدار خواهد بود.

سروصدای زیاد در ساندرو اتوماتیک

کافی است تنها یک‌بار داخل اتاقک ساندرو اتوماتیک نشسته باشید. قطعاً به این عیب ساندرو اتوماتیک پی خواهید برد. این سروصدای زیاد، ناشی از صدای موتور است. در سرعت‌های بالا صدای موتور داخل اتاقک شنیده می‌شود؛ و می‌توان گفت بزرگ‌ترین عیب در بین عیوب فراوان ساندرو اتوماتیک است. مهندسان دلیل این امر را گیربکس چهار دنده‌ی قدیمی می‌دانند که علاوه بر کاهش شتاب و افزایش مصرف بنزین، سروصدای زیادی را نیز تولید می‌کند.

در بخش نهایی مقاله‌ی ” ساندرو دنده‌ای بهتر است یا اتوماتیک ” نتیجه‌گیری را انجام می‌دهیم تا شما کاربر گرامی به‌راحتی بتوانید مقایسه‌ی ساندروی دنده‌ای و اتوماتیک را انجام دهید. و درنهایت با قطعیت پاسخ سؤال ساندرو دنده‌ای بهتر است یا اتوماتیک را بدین گونه خواهیم داد. ساندرو اتوماتیک فقط در صورتی توصیه می‌شود که حتماً به دنبال خرید خودرو اتوماتیک هستید و با عوض کردن دنده مشکل‌دارید. تنها نقطه مثبت ساندرو اتوماتیک در راحتی رانندگی با این خودرو است. پس اگر برایتان مهم است که حتماً جعبه‌دنده خودرو اتوماتیک باشد، ساندرو اتوماتیک را بخرید. در غیر این صورت مطمئناً ساندرو دنده‌ای بهتر از اتوماتیک است.

سر و صدای زیاد ساندرو اتومات
سر و صدای زیاد ساندرو اتومات

کلام آخر

به پایان مقاله مقایسه‌ی ساندروی دنده‌ای و اتوماتیک رسیدیم؛ امیدواریم برای شما مفید بوده باشد.

سایت یا اپلیکیشن واسط کالا بستری امن و راحت برای خرید و فروش خودروی مورد نظر شما است. اگر قصد دارید خودروی خود را به صورت راحت و سریع بفروشید یا بخرید حتما به سایت یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید.

منابع:

Dacia.co.uk

Zoomit.ir

Z4car.com

1 دیدگاه دربارهٔ «ساندرو دنده‌ای بهتر است یا اتوماتیک»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *