ساخت ضدعفونی طبیعی

چگونه می‌توان ضدعفونی طبیعی درست کرد؟

بسیاری از محصولات تمیزکننده تجاری با مواد شیمیایی خطرناک ساخته می‌شوند که باعث بروز مشکلات تنفسی، سوزش پوست می‌شوند و حتی می‌تواند هوای خانه آلوده کنند. باید دست به کار شویم و مواد ضدعفونی طبیعی بسازیم.

ما به شما پیشنهاد می‌کنیم به‌جای استفاده از مواد شیمیایی، به‌راحتی از مواد ضدعفونی‌کننده طبیعی در خانه همچون سرکه، الکل و جوش‌شیرین یا روغن مخصوص استفاده کنید.

همچنین سبب می‌شود استفاده شما از مواد شیمیایی کاهش یابد و کمتر در معرض استفاده این مواد قرار بگیرید. در ادامه با ما همراه باشید تا ساخت مواد ضدعفونی طبیعی را با هم بیاموزیم.

دقت داشته باشید که سرکه در برابر ویروس کرونا یا کوید ۱۹ مؤثر نیست. همچنین تحقیقات نشان داده است که الکل کمتر از ۷۰% در برابر این کرونا ویروس جدید مؤثر نیست. حتماً هنگام ساخت مواد ضدعفونی خود احتیاط کنید زیرا اطمینان از اثربخشی این مواد ضدعفونی ساختگی کمی دشوار است.

ساخت مواد ضدعفونی طبیعی حاوی الکل و آب‌اکسیژنه

یکی از راه‌های ساخت مواد ضدعفونی طبیعی استفاده از محلول الکل خالص است. از محصولی استفاده کنید که حداقل الکل ۷۰ درصد داشته باشد.

در غیر این صورت این ماده ضدعفونی‌کننده که درست می‌کنید به‌طور مؤثر باکتری‌ها و ویروس را از بین نمی‌برد. الکل ۷۰ درصد را داخل بطری بریزید و به‌راحتی آن را به سطوح اسپری کنید. در این رابطه باید نکاتی را در نظر بگیرید:

 • این محلول تمیزکننده به‌طور مؤثری در برابر کرونا ویروس عمل می‌کند.
 • لطفاً این الکل را با آب رقیق نکنید زیرا در این حالت به‌اندازه کافی برای از بین بردن ویروس قوی نخواهد بود.

اسپری ضدعفونی‌کننده گیاهی

۱۰ الی ۳۰ قطره از روغن آویشن یا روغن هر گیاه دیگری که انتخاب می‌کنید را داخل یک شیشه ۸ انسی ۲۴۰ میلی‌لیتر بریزید سپس بقیه بطری را با الکل حداقل ۷۰ درصد پرکنید.

بطری را خیلی خوب تکان دهید تا مواد داخلش به‌خوبی ترکیب شوند و بعد آن را داخل انباری یا کابینت نگه‌داری کنید. این پاک‌کننده هم در برابر کرونا ویروس مؤثر است.

اسپری گیاهی
درست کردن اسپری با روغن

استفاده از سرکه و پراکسید هیدروژن برای ساخت ضدعفونی طبیعی

سرکه و پراکسید هیدروژن برای ضدعفونی کردن مؤثر هستند اما دقت داشته باشید که این دو ماده نباید در یک ظرف واحد باهم ترکیب شوند.

این دو ماده اسیدی را تولید می‌کنند که می‌تواند خطرناک باشد. در عوض، سرکه سفید بدون آب را در یک بطری بریزید و ۳% پر اکسید هیدروژن را در بطری دیگری بریزید.

شما نمی‌توانید از این پاک‌کننده برای مقابله با کرونا ویروس استفاده کنید.

برای اینکه یک سطح را تمیز کنید، ابتدا سرکه را روی سطح اسپری کنید و اجازه دهید ۵ دقیقه بماند سپس با یک دستمال تمیز آن را پاک‌کنید.

مرحله دوم پراکسید هیدروژن را اسپری کنید و اجازه دهید ۵ دقیقه بماند و بعد با یک دستمال تمیز دیگر آن را پاک‌کنید. البته هیچ فرقی ندارد که اول سرکه را استفاده کنید یا الکل.

ساخت ضدعفونی طبیعی بر پایه سرکه

یک بطری شیشه‌ای سایز استاندارد را انتخاب کنید و یک قسمت آب بریزید، یک قسمت سرکه و ۵ الی ۱۵ قطره از روغن گیاهی ۱۰۰ درصد خالص را اضافه کنید.

شما می‌توانید از هر روغن گیاهی که اسانس و عطر آن را دوست دارید استفاده کنید یا با توجه به اتاقی که دارید تمیز می‌کنید عطر را انتخاب کنید. نکات زیر را نیز در نظر بگیرید:

 • ضدعفونی‌کننده‌هایی بر پایه‌ی سرکه برای از بین بردن ویروس‌ها مخصوصاً کرونا ویروس جدید مناسب نیستند.
 • روغن گیاهی لیمو از قدیم برای تمیز کردن آشپزخانه مورداستفاده قرار می‌گرفتند، زیرا رایحه لیمو می‌تواند بوی آشپزخانه را خنثی کند.
 • رایحه روغن درخت چای و اکالیپتوس برای خنثی کردن بوی حمام عالی هستند.
 • ممکن است شما ترجیح دهید از رایحه‌های ملایم مانند بابونه یا وانیل برای قسمت‌هایی از منزل خود استفاده کنید بنابراین دیگر نگران از بین بردن بوها نباشید.
 • این روغن‌های گیاهی ممکن است با پلاستیک واکنش نشان دهند به همین دلیل باید از بطری‌های اسپری شیشه‌ای استفاده کنید.

استفاده از دستمال مرطوب برای ضدعفونی‌کننده طبیعی

اگر می‌خواهید به‌جای استفاده از اسپری، از دستمال مرطوب استفاده کنید، لطفاً همان دستورالعمل را پیش ببرید.

انگار که گویی یک شیشه سرکه اساسی تهیه می‌کنید. به‌جای ریختن مواد داخل بطری اسپری، آن‌ها را داخل یک شیشه مانند شیشه مربا بزرگ بریزید. ۱۵ الی ۲۰ پارچه تمیز در ابعاد ۲۰ سانتی‌متری برش داده سپس داخل شیشه قرار دهید.

 • پارچه‌ها را داخل شیشه فشار دهید تا کاملاً با مواد داخل شیشه آغشته شوند سپس درب شیشه را ببندید و آن را دور از دسترس کودکان داخل کابینت یا انباری قرار دهید.
 • برای استفاده از دستمال مرطوب آن را از شیشه بیرون آورده و خوب فشار دهید تا مواد اضافه آن گرفته شود و بعد سطوح را پاک‌کنید.
 • تأکید می‌کنیم این ضدعفونی‌کننده برای از بین بردن کرونا ویروس توصیه نمی‌شود.
ساخت ضدعفونی طبیعی
استفاده از دستمال مرطوب برای ضدعفونی‌کننده طبیعی

ساخت ضدعفونی طبیعی با ترکیب سرکه و جوش‌شیرین

داخل یک‌کاسه یا سطل تمیز، ۴ فنجان (۹۵۰ میلی‌لیتر) آب داغ، ۱/۴ فنجان (۵۹ میلی‌لیتر) سرکه سفید و ۲ قاشق غذاخوری (۲۸.۸ گرم) جوش‌شیرین اضافه کنید.

مواد را کاملاً مخلوط کنید تا جوش‌شیرین کاملاً حل شود سپس یک لیمو را به نصف برش دهید و هر دو عصاره لیمو را درون محلول بریزید و صبر کنید که خنک شود.

محتوای «ساخت ضدعفونی کننده دست» ممکن است برایتان جالب و مفید باشد.

نکات استفاده از ترکیب سرکه و جوش شیرین

 • محلول سرکه و جوش‌شیرین برای ویروس کرونا مؤثر نیست.
 • بعد از خنک شدن ۴ قطره روغن لیمو یا پوست لیمو رنده شده به محلول اضافه کنید. بعد آن‌ها را از صافی رد کنید تا هرگونه خمیر باقی‌مانده از لیمو یا هسته جدا شوند سپس آن‌ها را داخل بطری اسپری بریزید.
 • توجه داشته باشید با مواد ضدعفونی‌کننده نمی‌توانید سطوح را کاملاً پاک‌کنید. ابتدا باید سطوح را از خاک یا لکه تمیز کنید. سپس با استفاده از محلول‌های ضدعفونی‌کننده سطح را عاری از هرگونه میکروب کنید. نیازی نیست از مواد شیمیایی خیلی قوی و بد بو استفاده کنید. برای از بین بردن خاک یا لکه می‌توانید از محلول‌های ارگانیک یا یک پاک‌کننده طبیعی استفاده کنید.
 • اسپری را کاملاً تکان دهید تا مطمئن شوید همه مواد داخل بطری کاملاً مخلوط شده‌اند و اسپری مؤثر است.
 • اسپری ضدعفونی‌کننده را روی تمام سطوح بریزید. حدود ۱۰ دقیقه صبر کنید تا مواد ضدعفونی‌کننده نشسته و به‌طور مؤثرتر میکروب‌ها به آن‌ها چسبیده و بعد آن‌ها از بین بروند.
 • هنگام اسپری کردن سطوح، بطری را از صورت خود دورنگه دارید. اجازه دهید مواد در هوای آزاد خشک شوند و تا حد امکان از پارچه معمولی استفاده نکنید.
 • پیشنهاد می‌کنیم از پارچه‌های میکرو فایبر یا به‌اصطلاح پارچه‌های نانو برای تمیز کردن استفاده کنید.
ضدعفونی طبیعی
محلول سرکه و جوش شیرین

نحوه ضدعفونی کردن سطوح عمومی با مواد ضدعفونی‌کننده

امروزه انسان‌ها دائماً مواد مختلف و آلودگی‌ها را روی سطوح مختلف پخش می‌کنند.

آن‌ها با لمس کردن، نزدیک شدن به سطوح، آلودگی را می‌ریزند یا ترشح می‌کنند و منتقل می‌دهند.

پس از معرفی روش‌های ساخت مواد ضدعفونی طبیعی به نحوه‌ی ضدعفونی کردن مکان‌های مختلف می‌پردازیم:

حمل و نقل

لطفاً مستقیماً سطوح را لمس نکنید. ماشین، اتوبوس، متروها و مکان‌هایی ازاین‌دست بالقوه کثیف هستند و اغلب میکروب‌ها، روی صندلی‌های بدون درز، کف‌پوش‌ها و نرده‌هایی که هزاران نفر آن‌ها را روزانه لمس می‌کنند، می‌پوشانند.

بطری مواد ضدعفونی‌کننده طبیعی را در کیف همراه داشته باشید . قبل از گرفتن دستگیره‌ها و یا باز کردن درب‌ها ابتدا مواد را روی آن‌ها اسپری کنید.

 • تا حد امکان بایستید و لطفاً روی روزنامه یا وسیله‌ی یک‌بارمصرف بنشینید. به‌جای باز کردن درب‌ها با دست، با آرنجتان آن را بازکنید تا دست‌ها تمیز بمانند. درصورتی‌که سرعت وسایل نقلیه کنترل شود از لغزش و به هم خوردن تعادل شما جلوگیری می‌شود.
 • هنگامی‌که در خارج از منزل هستید، به‌هیچ‌عنوان کفش‌های خود را درنیاورید. حتی اگر در سفر هستید و در هتل زندگی می‌کنید. توجه داشته باشید از وسایل شخصی خود استفاده کنید. در سفر هم پتو و لوازم خواب شخصی را با خود ببرید.
 • هنگام مسافرت با هواپیما که پر از میکروب هستند، دقت کنید که فاصله را با افراد دیگر رعایت کنید. اگر حتی یک نفر از خدمه هواپیما یا در هیئت‌مدیره آن بیمار باشد، شانس زیادی برای آلوده نشدن ندارید.
 • در هنگام سرفه یا عطسه، دهان خود را بپوشانید.
ویروس کشی حمل و نقل
ضدعفونی کردن حمل و نقل

سرویس‌های بهداشتی

 • تا جایی که امکان دارد از سرویس بهداشتی عمومی استفاده نکنید. با وارد شدن به آن‌ها از پتانسیل پنهانی و بالقوه میکروب‌های مشترک و ویروس‌ها در امان نخواهید بود.
 • وسایل شخصی را روی زمین یا سرامیک قرار ندهید. پس از استفاده از وسایل آرایشی و لوازم شخصی با دست‌های آلوده و کثیف آن‌ها را جمع نکنید. ابتدا اسپری ضدعفونی‌کننده به دست‌هایتان بزنید سپس وسایلتان را جمع کنید.
 • توجه داشته باشید که دست‌های خود را با دقت و کامل بشویید. سپس با دستمال‌کاغذی آن‌ها را خشک‌کنید و حتی شیر آب را با دستمال ببندید.
 • درب‌های ورودی، درب حمام یا سرویس بهداشتی را با دستمال‌کاغذی بازکنید. سپس درب سطل زباله را با پا باز کنید و دستمال را داخل آن بیندازید.
 • توجه داشته باشید که دستگیره‌های درب اکثراً فلزی و سطح مطلوبی برای ماندگاری ویروس‌ها هستند و احتمال انتقال بیماری از آن‌ها وجود دارد.

رستوران‌ها

رستوران‌هایی که می‌روید را کاملاً بررسی کنید. وجود سوسک، موش یا فاضلاب و سرویس‌ها را چک کنید که کاملاً تمیز باشند و موارد بهداشتی رعایت شده باشند.

 • غرفه یا میز و صندلی را انتخاب کنید که حداقل ازلحاظ ظاهری کاملاً تمیز و عاری از هرگونه پس‌مانده غذا یا حشرات مرده باشد.
 • از تمیز بودن ظروف، قاشق، چنگال و لیوان‌های روی میز مطمئن شوید. دستمال‌های کاغذی را به دستمال‌های پارچه‌ای ترجیح دهید و سعی کنید از دستمال‌های پارچه‌ای روی میزها استفاده نکنید.
 • فاصله خود را با افراد دیگر حفظ کنید. از نشستن خیلی نزدیک با دیگران خودداری کنید. مواد غذایی را با دیگران به اشتراک نگذارید و حتی از ظروف مشترک هم استفاده نکنید. از انگشت زدن به غذا، دست زدن به مواد غذایی ریخته شده روی میز و از غذاهای کنسروی خودداری کنید. درهرصورت استفاده مشترک از وسایل و مواد غذایی امکان انتقال بیماری را بیشتر می‌کند.
رستوران‌ها
چک رستوران‌ها از نظر بهداشتی

مکان‌های دیگر

در خانه همه‌ی مکان‌ها را ضدعفونی کنید حتی مکان‌هایی مانند کتابخانه که رفت‌وآمدی به آن‌ها نیست.

همه‌ی قسمت‌ها ممکن است دارای باکتری‌های بی‌شماری باشند. با استفاده از ساخت ضدعفونی طبیعی که در بخش ابتدایی به آن اشاره شد تمام قسمت‌های خانه را ضدعفونی کنید.

هر شی‌ای مانند صفحه‌کلید، ماوس که در روزهای قرنطینه بیشتر مورداستفاده هستند و مدام با دست‌های شسته نشده لمس شده‌اند منبع باکتری‌های بی‌شماری هستند و یک آهنربای قوی برای انتقال ویروس هستند.

فرآیند ضدعفونی را با مواد ضدعفونی‌کننده طبیعی خود شروع کنید. پاک کردن به‌تنهایی نمی‌تواند روغن‌های انباشته‌شده روی کلیدها را از بین ببرد، بنابراین پوشیدن دستکش وسیله‌ای عالی برای جلوگیری از انتقال آلودگی شخصی هستند.

اگر می‌خواهید استنشاق ذرات وحشتناک واقع در اتمسفر مانند ویروس‌ها و ذرات معلق موجود در هوا را کاهش دهید، از یک ماسک جراحی که گزینه‌ی سبک و مناسبی است، استفاده کنید.

ساخت ضدعفونی طبیعی
ضدعفونی کردن

پرسش و پاسخ

بهترین ضد عفونی کننده طبیعی چیست؟

پاسخ : بهترین ضد عفونی کننده‌های طبیعی عبارت‌ند از: الکل، پراکسید هیدروژن، سرکه، آب گرم، و برخی از روغن‌های ضروری است. شواهد نشان می دهد که در بعضی موارد ، بسیاری از این ضد عفونی کننده‌های طبیعی می‌توانند به اندازه پاک کننده‌های شیمیایی مانند سفید کننده در از بین بردن میکروب‌ها موثر باشند.

چگونه اسپری ضد باکتری خانگی درست می کنیم؟

پاسخ : برای یک پاک کننده ضد باکتری ، ۳ فنجان آب ، ½ فنجان سرکه سفید و ۱۰-۱۵ قطره روغن اسطوخودوس یا درخت چای را در یک بطری اسپری شیشه‌ای مخلوط کنید و تکان دهید تا مخلوط شود.  مندگاری این محلول بیشتر از دو هفته نیست.

کلام آخر

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد ساخت مواد ضدعفونی طبیعی می‌توانید به ویکی‌پدیا مراجعه نمایید.

ما در سایت واسط پت ، برای شما کاربران عزیز، مطالب بسیار مفید و کاربردی دیگری برای شما به اشتراک گذاشته شده است.شما می توانید به این وبلاگ مراجعه کرده و مطالب مرتبط را مطالعه کنید.

علاوه بر این با نصب اپلیکیشن واسط کالا ، می توانید انواع مختلفی وسایل را به قیمت مناسب و با صرف زمان کمتر ، خرید و فروش کنید.فقط کافی است که این برنامه را دانلود کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *