بوگاتی ویرون

مشخصات و قیمت بوگاتی ویرون

ماشین بوگاتی ویرون بعد از ده سال درخشش، از عرصه‌ی خودرو خداحافظی کرد!

در این ده سال مدل‌های متفاوتی از ویرون تولید شد؛ که هرکدام ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود را داشتند. آخرین‌مدل این ماشین در نمایشگاه ژنو سال 2015 به نمایش گذاشته شد. با ما همراه باشید تا با ماشینی آشنا شویم که با جت مسابقه می‌دهد!

نجات بوگاتی توسط فولکس‌واگن

برای نسل جوان نام بوگاتی یادآور سرعت بی‌نهایت است. اگرچه ممکن است جوانان، نام اتوره بوگاتی – بنیان‌گذار ایتالیایی سازنده‌ی فرانسوی را ندانند؛ اما این موضوع را خوب می‌دانند که بوگاتی یک شرکت بسیار موفق در مسابقه‌های سرعت جهان است.

این عظمت در حال شکستن بود که فولکس‌واگن با خرید سهام بوگاتی در سال 1998 برند بوگاتی را نجات داد. شرکت فولکس‌واگن با خرید سهام مالکیت بوگاتی قصد داشت، این شرکت را به‌روزهای باشکوه قبلی بازگرداند. به‌طورقطع می‌توان گفت این کار به‌خوبی انجام‌شده است.

شاید برایتان جالب باشد ماشین‌های بوگاتی اولیه‌ای که ساخته شدند را ببینید. برای این منظور می‌توانید مطلب زیر را مطالعه نمایید:

بوگاتی قدیمی

ماشین بوگاتی EB110

بوگاتی EB110 اولین ماشین بوگاتی تولیدشده، بعد از مالکیت فولکس‌واگن است؛ و به همین دلیل برای این شرکت بسیار با ارزش و قابل‌احترام است؛ سال‌ها بعد خودرویی به نام چنتودیچی برای ادای احترام به EB110 تولید شد. چنتودیچی در زبان ایتالیایی به معنی 110 است. همچنین این بوگاتی جزو گران‌ترین خودروهای جهان است.

ده سال پادشاهی ویرون

در سال 2005 بود که اولین نمونه‌ی ویرون تولید شد. قبل از آن، بوگاتی، مدل‌های بسیاری را تولید کرد اما هیچ‌کدام به‌اندازه‌ی ویرون جذاب و موردتوجه واقع نشده بودند.

یکی از برترین‌های بوگاتی ویرون، سوپر اسپرت 16.4 است که رکورد سرعت گینس را در سال 2015 شکست. آخرین‌مدل بوگاتی با نام لا فینال در سال 2015 در نمایشگاه ژنو به نمایش گذاشته شد. در پایان به شناخت این دو خودرو می‌پردازیم. حالا وقت آن است که سراغ قیمت‌های نجومی ماشین بوگاتی ویرون برویم.

پادشاهی ده ساله
پادشاهی ده ساله‌ی ویرون

هزینه‌ی نگهداری ویرون!

آیا تاکنون با خود فکر کرده‌اید هزینه‌ی نگهداری ویرون چقدر است؟ بوگاتی ویرون آمده و رفته است اما به‌عنوان پدربزرگ یک هایپرکار مدرن، برای همیشه در تاریخ خودرو جایگاه ویژه‌ی خود را خواهد داشت. قطعاً برای تعمیر و نگهداری خودروهایی با برچسب قیمت بیش از 32 میلیارد تومان، هزینه‌ی گزافی را باید پرداخت. نه‌تنها قطعات بسیار گران هستند بلکه برای تعمیرات هم باید پول هنگفتی را خرج کرد؛ زیرا تعمیر هر قسمتی که نزدیک موتور باشد باید قسمت انتهایی بدنه را کاملاً جدا کرد. گفتنی است که تعویض روغن بوگاتی ویرون 27 ساعت طول می‌کشد!

قیمت نجومی قطعات ماشین بوگاتی ویرون

به نظر شما با دو میلیارد و سیصد میلیون تومان چه ماشینی می‌توان خرید؟ شاید یک ماشین شاسی‌بلند BMW را انتخاب کنید؛ و یا هر ماشین زیبای شگفت‌انگیز دیگری را، شاید هم دوست داشته باشید یک ویلای گران‌قیمت را خریداری کنید. اگر قصد داشته باشید از بوگاتی خرید کنید، در کمال تعجب به شما خواهم گفت با این مقدار پول تنها می‌توانید صندلی‌ها و ست داشبورد و پوشش درب‌های یک بوگاتی ویرون را خریداری کنید؛ آنگاه روی آن‌ها بنشینید و یک قهوه میل کنید!

لاستیک‌های بوگاتی با هر پنج هزار کیلومتر پیمایش باید تعویض گردند که این کار برای مالک آن هزینه‌ی زیادی را در بردارد و در ادامه به شما می‌گوییم که قیمت لاستیک‌های بوگاتی ویرون حدود 1.5 میلیارد تومان ناقابل است. برای 4 عدد لاستیک این عدد بسیار بزرگی است، اما به یاد داشته باشید که قیمت مخزن سوخت بوگاتی ویرون 659 میلیون تومان است!

بیمه و دیگر هزینه‌های

شرکت‌های بیمه، برای بیمه کردن یک دستگاه بوگاتی ویرون ماهانه 4000 دلار معادل 60 میلیون تومان حق بیمه می‌گیرند که به‌این‌ترتیب هزینه سالانه بیمه یک دستگاه ویرون معادل 720 میلیون تومان می‌شود. هزینه سرویس دوره‌ای روغن و مایع رادیاتور بوگاتی برای هر دوره 15 هزار کیلومتری 22،000 دلار یعنی حدود 330 میلیون تومان می‌شود.

هزینه‌ی مصرف سوخت بوگاتی ویرون نیز به لیست بالا اضافه می‌شود. گفتنی است، در صورت استفاده از بوگاتی در ترافیک شهری مصرف سوخت این خودرو به 48 لیتر در 100 کیلومتر می‌رسد. البته گفتنی است این اعداد و ارقام باقیمت دلار 15000 تومان حساب‌شده است. البته این اعداد ارقام نجومی نتیجه‌ی بی‌ارزش شدن واحد پول ایران نیز هست! پس از شنیدن این اعداد و ارقام عجیب غریب وقت آن رسیده است که به تحلیل دراگ این ابر خودرو با جت بپردازیم.

دراگ بین جت و ماشین بوگاتی ویرون

برنامه تلویزیونی تخت گاز (top gear) یک مسابقه بین بوگاتی ویرون و جت برگزار کرد.

دراگ به این صورت انجام شد که ویرون باید یک مسافت را طی می‌کرد و برمی‌گشت و جت همان مسافت را روی زمین و سپس ادامه‌ی مسیر را مستقیم به اوج رود و دوباره به زمین برگردد. گفتن این کار به زبان آسان است. صحبت از مسابقه با یک جت است. همین اندازه که یک ماشین برای چنین مسابقه‌ای انتخاب‌شده است خود نشان‌دهنده‌ی برتری و خاص بودن ماشین بوگاتی ویرون است.

درواقع نتیجه مسابقه اصلاً مهم نیست و یا می‌توان گفت نتیجه‌ی این بازی مشخص است. شاید با خودتان بگویید چرا مسابقه‌ای برگزار می‌شود که از قبل نتیجه‌اش مشخص است؟ اول اینکه قرار گرفتن یک خودرو در کنار یک جت بسیار هیجان‌انگیز و شگفت‌آور است و می‌تواند تبدیل به پربیننده‌ترین برنامه شود.

دوم اینکه این مسابقه به یک هدف برای خودروسازها تبدیل می‌شود که ماشین تولیدشده‌ی آن‌ها یک رکورد جدید را ثبت کند.

البته بوگاتی ویرون 16.4 در سال ورود خود رکورد گینس را به ثبت رسانده است. اگر عاشق رانندگی با سرعت‌های نجومی هستید به شما پیشنهاد می‌کنم ادامه‌ی مقاله را بخوانید. قطعاً شرح این ماشین فوق‌سریع برای شما جذاب خواهد بود.

دراگ بین جت و ویرون
دراگ بین جت و ویرون

ماشین سوپر اسپرت بوگاتی ویرون 16.4

بوگاتی ویرون 16.4 یک ماشین سوپر اسپرت عالی است که توسط گروه فولکس‌واگن در آلمان طراحی و توسعه داده‌شده و توسط خودروساز فرانسوی بوگاتی در فرانسه تولیدشده است. ماشین بوگاتی ویرون سوپر اسپرت 16.4 یکی از برترین خودروهای بوگاتی است که رکورد سرعت جهان را در زمان خود شکست.

اگر فکر می‌کنید اندکی تغییر در بوگاتی ویرون، آن‌ را به این سوپر اسپرت بی‌نظیر تبدیل کرده، سخت در اشتباه هستید. این را جنز شولنبرگ، مدیر مهندسی بوگاتی می‌گوید و اضافه می‌کند: همه‌چیز شبیه دومینو است. برای قدرت بیشتر به سیستم خنک‌کننده قوی‌تری نیاز دارید و برای سرد شدن موتور باید جریان هوای بیشتری از میان رادیاتورها عبور کند.

برای رادیاتورهای بزرگ‌تر باید قسمت جلوی اتومبیل مجدداً طراحی شود و بهبود شرایط آئرودینامیک مستلزم طراحی جدید برای بخش‌های عقب خودرو است. حتی برای حفظ تعادل باید طراح سقف تغییر کند.

رانندگی با سوپر اسپرت ویرون

خود را تصور کنید در پشت فرمان این سوپر اسپرت ویرون نشسته‌اید. یک فرمان آلومینیومی در جلوی شما قرار دارد و داشبورد بسیار زیبا که باظرافت تمام طراحی‌شده است. زیبایی ماشین به حدی است که تنها آن را در فیلم‌ها دیده‌اید. سپس با یک کشش ناخودآگاه دست خود را به سمت دکمه‌ی استارت پیش می‌برید.

ضربان قلب شما نوید یک مسابقه‌ی پرهیجان را می‌دهد. پیشانی شما خیس عرق می‌شود؛ و زمزمه‌هایی را در ذهن خود حس می‌کنید که خواب هستم یا بیدار؟ و با خود می‌گویید که من چقدر خوش‌شانس هستم که سوار بر یکی از وحشی‌ترین ماشین‌های روی کره‌ی زمین هستم.

مشخصات فنی بوگاتی ویرون 16.4

همه‌ی چیزی که گفته شد تا قبل از روشن شدن ماشین ویرون می‌گذرد؛ اما این ماشین بوگاتی ویرون سوپر اسپرت هست که باعث شده دستانتان به لرزه بیافتد و اجازه جرقه‌ی روشن شدن این شگفت‌انگیز را ندهد. ترس شدیدی بر شما حاکم شده است. موتور زیر پای شما قدرت 1200 اسب بخار را دارد.

موتوری 8 لیتری که دارای 16 سیلندر است. 16 سیلندر شگفت‌انگیز که هرکدام دارای 4 سوپاپ هستند که با آرایش W در کنار هم فعالیت می‌کنند تا این قدرت شگفت‌انگیز را تولید کنند. شما می‌توانید در عرض چند ثانیه به سرعتی خطرناک برسید. ماشینی که 1200 اسب بخار قدرت دارد و می‌تواند گشتاوری برابر 1500 نیوتون متر ایجاد کند.

بوگاتی ویرون 16.4
بوگاتی ویرون 16.4

ماشین بوگاتی ویرون و بازی با مرگ

با اشاره بر پدال گاز،ماشین توسط شما شلیک می‌شود. وقتی‌که برروی عقربه‌ی کیلومتر نگاهی می‌اندازید انگار در حال پرواز است و این ویرون قدرتمند فقط 7 ثانیه طول می‌کشد تا به‌سرعت 200 کیلومتر بر ساعت برسد.

بوگاتی ویرون در سرعت‌های سه‌رقمی شما را به صندلی خود می‌چسباند. وقتی‌که پدال گاز را در بوگاتی ویرون فشار می‌دهید، چهار توربو شارژ شروع به چرخش می‌کند و صدایی همانند پرواز جت را می‌شنوید در لحظاتی احساس می‌کنید به یک کلاه ایمنی بسیار محکم و یک لباس ضدگلوله نیاز دارید.

صدایی که توربوها هنگام طغیان ایجاد می‌کنند تنها با صدای جت قابل‌مقایسه است. رانندگی با این ماشین حس عجیبی را به شما منتقل می‌کند. احساس می‌کنید خلبان یک جت هستید درحالی‌که هنوز روی زمین قرار دارید؛ و هنگامی‌که به یک پیچ می‌رسید باور نمی‌کنید که این خودرو قادر به چرخیدن در آن سرعت‌بالا باشد.

شاید در آن لحظات مرگ را جلوی چشمتان ببینید؛ اما متوجه خواهید شد که سیستم قوی ترمز چگونه این ابر خودرو را می‌چرخاند و به‌راحتی پیچ جاده را طی خواهید کرد؛ و خواهید دید با سرعت 150 کیلومتر بر ساعت پیچ جاده را می‌گذراند.

شکستن رکورد اتومبیل‌های خیابانی

برایتان بگوییم که این تصورات و آرزوهای زیبا گرچه دور از ذهن است اما می‌تواند انگیزه‌ی شما را برای ادامه‌ی زندگی و رسیدن به اهدافتان دوچندان کند. آرزوهای بزرگ هستند که زندگی انسان را می‌سازند.
این ابر خودرو می‌تواند در عرض 2.4 ثانیه سرعتش را به 100 کیلومتر بر ساعت برساند.

بوگاتی ویرون 16.4 در سال ورود خود به بازار رکورد سرعت اتومبیل‌های خیابانی را شکست. این خودرو با رعایت محدودیت‌های جهانی ورود به جاده‌ها، توانست رکورد سرعت ثبت‌شده در گینس را بکشند؛ و لقب پرسرعت‌ترین ماشین جهان را از آن خود کند.

جزئیات ساخت ماشین بوگاتی ویرون 16.4

جزییات طراحی بوگاتی ویرون خودنمایی می‌کند. وقتی می‌گوییم این جزییات ریز و درشت است که درنهایت منجر به یک مهندسی پیروز شده است، به ما اعتماد کنید. به‌عنوان‌مثال یکی از جالب‌ترین اطلاعات در مورد پیشرفت بوگاتی والف لاستیک‌ها است. در سرعت‌های بالا زمانی که بوگاتی ویرون مانند یک تیر شلیک می‌شود نیروهای چرخشی زیادی به درپوش وارد می‌شود؛ و بوگاتی به اختراع یک درپوش جدید احتیاج دارد.

یک درپوش معمولی به دلیل شکل و وزنش در سرعت‌های بالا به سبب نیروی واردشده بر آن باعث پارگی و پنچر شدن لاستیک می‌شود.

مهندسان بوگاتی برای رفع این مشکل، والف را از جنس تیتانیوم ساختند و وزن آن را به 2.2 گرم کاهش دادند. همچنین بدنه‌ی والف‌ها و دریچه‌ی ورودی روی تایر نیز می‌بایست دوباره بررسی شود.

حال می‌توان فهمید که طراحی ماشین بوگاتی ویرون پر از جزییات مهم و اساسی است؛ و همین جزئیات است که این خودرو را به پرسرعت‌ترین ماشین جهان در زمان خود تبدیل کرده است. جزئیاتی که اکثر تولیدکنندگان سوپر اسپرت هیچ توجهی به آن‌ها نمی‌کنند.

جزئیات ساخت
جزئیات ساخت ماشین بوگاتی ویرون 16.4

سیستم ترمز بوگاتی ویرون 16.4

یکی دیگر از مهم‌ترین جزییات این خودرو، سیستم ترمز است. بوگاتی به‌جای نصب نسخه‌ی معمولی که هنگام ترمز لاستیک‌ها را قفل می‌کند، مهندسی آن را به‌کلی عوض کردند. این سیستم جدید به‌گونه‌ای است که لاستیک‌ها برای کسری از ثانیه قفل می‌شوند و دوباره آزاد می‌شود؛ و این کار سبب می‌شود که هم ترمز و هم تایر قوی‌تر و بهتر کار کنند. این‌ها همه جزئیاتی هستند که برای توجه مهندسان بوگاتی را به خود جلب می‌کنند.

همچنین مهندسان برای نگه‌داشتن خودرو روی زمین از وسایل پیشرفته‌ی آئرودینامیکی استفاده کرده‌اند. یک اسپویلر بزرگ در عقب این ماشین قرار دارد که از آن به‌عنوان ترمز هوایی استفاده می‌شود. عملکرد این ترمز هوا بدین گونه است که هنگامی‌که پای خود را بروی پدال ترمز قرار می‌دهیم اسپویلر فعال می‌شود و در مدت 0.4 ثانیه به سمت بالا حرکت می‌کند. این عمل در سرعت‌های بالای 200 کیلومتر بر ساعت انجام می‌شود.

حضور این ترمز هوایی و نیز سیستم قوی سرامیکی ترمز سبب می‌شود، ماشینی که با سرعت 100 کیلومتر بر ساعت در حال حرکت بود را در مدت 2.3 ثانیه متوقف کند. ترمزها از جنس کربن و تیتانیوم و سرامیک ساخته‌شده‌اند. بوگاتی ویرون با همه‌ی عظمتش در سال 2015 با معرفی ماشینی به نام لا فینال (La Final) از عرصه‌ی خودرو خداحافظی کرد.

آخرین‌مدل ماشین بوگاتی ویرون

بوگاتی ویرون گرند اسپرت ویتس لا فینال به‌عنوان آخرین خودرو این خط تولید شماره‌سریال 450 را یدک می‌کشد. این خودرو پیش از آن‌که به مالک خود در خاورمیانه تحویل داده شود در کنار بوگاتی ویرون با شماره‌سریال 001# به نمایش درآمد. بوگاتی آخرین ویرون را برای ادای احترام به اولین ویرون تولید کرده است. درحالی‌که بدنه اولین نسخه‌ی ویرون عمدتاً به رنگ سیاه بوده و تنها گلگیر و درها قرمز بوده است؛ در آخرین‌مدل ویرون از الیاف کربن قرمزرنگ استفاده‌شده است؛ که بوگاتی خاطرنشان می‌کند الیاف کربن را اولین بار با رنگ قرمز استفاده کرده‌اند. گفتنی است مشخصات فنی این ماشین همانند دیگر ویرون‌ها می‌باشد.

بوگاتی ویرون پلیس دبی!

پلیس دوبی مجموعه‌ای از خودروهای جالب‌توجه را در ناوگان خود بکار گرفته که یکی از مدل‌های ویژه آن بوگاتی ویرون است. ناوگان ماشین پلیس دوبی که خودروهای دیگری مانند لامبورگینی اونتادور، بنتلی کانتینتال جی‌تی، فراری اف‌اف، نیسان جی‌تی‌آر و حتی آستون مارتین وان-77 نیز در آن حضور دارند بیشتر ابزاری برای جلب توجه گردشگران محسوب می‌شود. اما باوجود این هرگز نباید از محدوده سرعت تعیین‌شده در این شهر بیشتر برانید چون ممکن است بافرمان توقف بوگاتی ویرون پلیس مواجه شوید. همچنین لیکان‌هایپر اسپرت که جزو یکی از گران‌ترین ماشین‌های جهان می‌باشد؛ در لیست ماشین‌های پلیس دبی قرار دارد.

ویرون ماشین پلیس دبی!
ویرون ماشین پلیس دبی!

چند ماه بعد از آخرین بوگاتی ویرون باکمال تعجب بوگاتی شیرون وارد عرصه‌ی خودروسازی شد؛ و بعدازآن بوگاتی لاویتور که گران‌ترین ماشین صفرکیلومتر جهان است. با این وجود همچنان بوگاتی ویرون سوپر اسپرت تازگی خود را دارد. حتی با ورود بوگاتی دیوو از قدرت و اصالت این خور دو چیزی کم نمی‌شود. به‌طورقطع می‌توان گفت اگر بوگاتی ویرون قدرتمند نبود شیرون و لاویتور نمی‌توانستند این‌گونه بدرخشند.

اطلاعات بیشتر

اگر قصد دارید خودروی موردنظر خود را با قیمت مناسب خرید و فروش نمایید می‌توانید به سایت یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید و بدون دردسر خرید و فروش را انجام دهید.

منابع:
Bugatti.com
Motor1.com
complex.com
drivetribe.com

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *