شستن چادر مسافرتی

چگونه چادر مسافرتی را بشوییم؟

هنگامی‌که به سفر، طبیعت‌گردی و کوه‌نوردی می‌روید، چادر مسافرتی یکی از مهم‌ترین وسایلی است که در سفر به آن احتیاج خواهید داشت. ازآنجایی که تمیز بودن چادر مسافرتی شما، نشانه‌ای از شخصیت شما است، پس باید بدانیم که بعد از هرچند دفعه استفاده از آن، چگونه چادر مسافرتی را بشوییم که این کار هم به‌سلامت خانواده و هم به افزایش طول عمر چادر مسافرتی کمک می‌کند. ما در اینجا نحوه شستن چادر مسافرتی و مراقبت از آن را برایتان بیان می‌کنیم تا حتی اگر چادر شما بسیار کثیف هم شده باشد، برایتان کار بسیار راحتی خواهد شد.

برای شستن چادر مسافرتی به ابزار خاصی احتیاج نداریم، تنها به یک ماده شوینده‌ی ملایم و کم عطر، آب ولرم و یک اسفنج یا پارچه‌ی نرم احتیاج داریم. اما حتماً توجه داشته باشید که چون بیشتر چادرها از جنس پلی‌استر یا نایلون هستند و دارای روکش پلی اورتان هستند پس، از مواد شوینده قوی و تمیزکننده‌هایی مانند صابون‌های اسیدی و سفیدکننده‌ها، اسفنج‌های سفت و یا برس‌های سخت استفاده نکنیم، زیرا لایه‌ی محافظ روی چادر مسافرتی را که پلی اورتان نام دارد، از بین می‌برد که ممکن است در دفعات بعد به‌راحتی نتوانیم چادر مسافرتی را بشوییم.

مراحل و نحوه شستن چادر مسافرتی

ازآنجایی که چادرهای مسافرتی ممکن است در مناطقی قرار بگیرند که دارای گردوغبار، زباله، شن و سنگ‌ریزه و موارد از این قبیل باشند، پس ابتدا باید کاملاً و به‌طور عمیق نواحی کثیف و لکه شده‌ی چادر مسافرتی را تمیز کنیم و با یک دستمال خشک، روی آن‌ها کشیده و آن‌ها را کاملاً پاک می‌کنیم تا بتوانیم چادر مسافرتی را بشوییم.

برای پاک کردن شته‌ها یا شیره درخت‌هایی مثل صمغ درخت کاج یا لکه‌های چربی از روی چادر باید از روغن‌های معدنی که حاصل نفت خام هستند استفاده کنیم و مراقب باشیم که هنگام جدا کردن آن‌ها از روی چادر مسافرتی، آن را خراش ندهیم و برای پاک کردن آن‌ها با اشیای نوک‌تیز، مانند: چاقو یا تیغ، چادر مسافرتی را سوراخ نکنیم.

از بین بردن لکه‌های روی چادر مسافرتی

می‌توانیم از محصولات الکلی برای از بین بردن این لکه‌ها استفاده کنیم، مثلاً از ماده ضدعفونی‌کننده‌ی دست یا دستمال مرطوب استفاده کنیم. سپس بعد از پاک کردن شیره‌ی درخت و لکه‌های دیگر باید آن قسمت را با آب ولرم بشوییم.

حال که چادر را از آلودگی و لکه‌ها، تمیز کردیم وقت آن است که چادر مسافرتی را بشوییم. یک تشت بزرگ را از آب ولرم پر کرده و چادر را در آب گذاشته تا کاملاً آب روی چادر مسافرتی بایستد و خیس بخورد اما چادر نباید بیشتر از نیم ساعت در آب بماند.

سپس محلول پاک‌کننده‌ی مناسب چادر یا مایع دستشویی ملایم و کم عطر را به آن اضافه کنیم تا کف کند سپس اسفنج یا پارچه نرم را برداشته تا با این وسیله به‌آرامی بتوانیم تمام نواحی چادر مسافرتی را بشوییم.

بعدازاینکه تمام چادر مسافرتی را به‌درستی و به‌طور کامل شستیم، آب تشت را خالی کرده و مجدداً آن را پر از آب می‌کنیم تا چادر را در آن آبکشی کنیم و شاید لازم باشد برای اینکه تمیزتر شود یک‌بار دیگر آب تشت را عوض کرده و چادر مسافرتی را بشوییم. در ادامه در مورد سوال چگونه پنجره‌های چادر مسافرتی را بشوییم بحث می‌کنیم.

از بین بردن لکه‌های روی چادر مسافرتی
از بین بردن لکه‌های روی چادر مسافرتی

چگونه پنجره‌های چادر مسافرتی را بشوییم

نحوه شستن پنجره‌های چادر مسافرتی به این شکل است که ابتدا قسمت‌هایی که کمی رنگ زرد گرفته و شفافیت اولیه‌ی خود را از دست داده‌اند را با کمک یک پارچه‌ی نرم و با استفاده از آب ولرم و سرکه، تمیز می‌کنیم و سپس با استفاده از محلول پاک‌کننده‌ی مناسب چادر یا مایع دستشویی ملایم و آب برای شستن آن‌ها استفاده می‌کنیم.

خشک کردن چادر مسافرتی

پس از اینکه چادر مسافرتی را شستید، حال چادر را به دور از نور مستقیم آفتاب و در سایه آویزان کنید تا کاملاً خشک شود. البته این کار ممکن است ۲۴ ساعت هم طول بکشد.

حتماً مطمئن شوید که چادر مسافرتی خوب خشک‌شده است سپس آن را بردارید، زیرا مرطوب ماندن چادر باعث کپک زدن و بدبو شدن آن و درنهایت با گذشت زمان به چادر آسیب می‌رساند. از طرفی ماندن بوی بد روی چادر می‌تواند باعث تجمع بعضی حشره‌ها در اطراف چادر مسافرتی شما شود.

هرگز از سشوار، بخاری، یا دستگاه خشک‌کن برای خشک‌کردن چادر مسافرتی استفاده نکنید چون با توجه به جنس چادر ممکن است به آن آسیب برسانیم. حتی گذاشتن آن به مدت طولانی در نور مستقیم آفتاب باعث می‌شود که اشعه‌ی ماوراء بنفش، به چادر آسیب وارد کند.

تذکر: بعد از خشک شدن چادر مسافرتی، آن را در محلی مرطوب و گرم مثل صندوق‌عقب خودرو یا زیر زمین نگذارید و آن را در محلی خشک و خنک نگهداری کنید.

خشک کردن چادر مسافرتی
خشک کردن چادر مسافرتی

نحوه شستن زیپ‌های چادر مسافرتی

هنگام شستن چادر مسافرتی، فراموش نکنیم که حتماً زیپ‌ها را مسواک بزنید و هر نوع ماسه، خاک، گل‌ولای یا هرچه را که در دندانه‌های زیپ‌ها، گیر افتاده است پاک‌کنیم و زیپ‌ها را با آب بشوییم. پس از تمیز کردن و خشک شدن زیپ‌ها، برای نرم‌تر شدن آن‌ها می‌توانیم یک ماده‌ی نرم‌کننده مانند روغن نارگیل یا گرافیت را روی آن‌ها مالش دهیم تا زیپ‌ها را نرم کنیم.

یکی از ترفندهای آسان دیگر، مالیدن صابون روی زیپ‌ها است. بعد از استفاده از صابون و مواد نرم‌کننده، زیپ‌ها را چند بار باز و بسته کنید تا ماده‌ی نرم‌کننده روی دندانه‌ها کار کند و زیپ‌ها به‌راحتی باز و بسته شوند.

البته ما توصیه نمی‌کنیم چادر خود را در ماشین لباسشویی بشویید. ماشین لباسشویی بسیار قدرتمند است و شما با شستن چادر خود در آن، حالت ایستاده بودن و دوام آن را از بین می‌برید و حتی اگر آن را تعمیر کنید اما چون درزهای چادر یکپارچگی خود را از دست داده‌اند، متأسفانه این چادر مسافرتی هنگام طوفان‌ها و بادهای شدید مقاومت لازم را ندارد.

از بین بردن کپک از روی چادر مسافرتی

حتماً دیده‌اید که کپک‌ها نقاط سفید، سبز و یا سیاه‌رنگی هستند که روی سطح چادر مسافرتی ظاهر می‌شوند ومعمولاً بوی نامطبوعی هم دارند.

بهترین روش برای از بین بردن کپک از روی چادر مسافرتی این است که چادر مسافرتی را در یک ظرف آب و مایع شست و شوی ملایم و رقیق آنزیمی و خوشبو بشوییم.

اگر کپک‌ها را از بین نبریم بعد از گذشت زمان شستن آن‌ها سخت‌تر می‌شوند و باعث فرسوده‌شدن و از بین رفتن چادر مسافرتی می‌شود.

اگر قبل از این‌که چادر مسافرتی را بشوییم در قسمتی از آن چسبندگی مثل آدامس، شکلات یا موارد از این قبیل مشاهده کردیم. ابتدا طبق نکاتی که گفته شد آن قسمت از چادر مسافرتی را با آب و چند قطره مایع دستشویی و اسفنج نرم تمیز کنید، سپس چند قطره الکل روی آن ریخته و کمی صبر کنید سپس آن را بشویید و اجازه دهید چند ساعت خشک شود.

پس از خشک‌کردن چادر مسافرتی، با پودر بچه روی آن قسمت چسبنده بپاشید تا آدامس یا شکلات از چادر مسافرتی جدا شود.

شستن چادر مسافرتی
از بین بردن کپک از روی چادر مسافرتی

سخن پایانی

به پایان مقاله نحوه شستن چادر مسافرتی رسیدیم؛ امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید.

اگر قصد خرید و فروش چادر مسافرتی را دارید، سایت و یا اپلیکیشن واسط کالا امن‌ترین محل برای انجام این کار است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *