ضدعفونی با سرکه

ضدعفونی با سرکه

آیا سرکه یک ماده ضدعفونی‌کننده است؟ آیا ضدعفونی با سرکه کافی است؟ اینکه چرا این مورد بهتر از ضدعفونی با مواد شیمیایی مانند وایتکس است؟ به نظر شما می‌توان از سرکه به‌عنوان یک ماده‌ی ضدعفونی کننده سطوح برای از بین بردن ویروس کرونا استفاده کرد؟ با ما همراه باشید تا تحقیقی جامع و کامل در مورد ضدعفونی با سرکه انجام دهیم. در این مقاله هر آنچه باید در مورد ضدعفونی با سرکه بدانید را خواهید یافت.

ضدعفونی با سرکه‌ی همیشه درصحنه

سرکه مایعی است که در زمینه‌های مختلف کاربردهای فراوانی دارد. به معنای واقعی کلمه می‌توان گفت سرکه ماده‌ای شگفت‌انگیزی است. نه‌تنها در انواع غذاها، سالادها و میان وعده‌های خوشمزه کاربرد دارد، بلکه سرکه در ضدعفونی نیز کاربردهای فراوانی دارد. این ماده‌ی شگفت‌انگیز در همه‌جا از یخچال گرفته تا ضدعفونی و نظافت سرویس بهداشتی حضور دارد.

از دیگر ویژگی‌های چشمگیر سرکه ارزان و قابل‌دسترس بودن آن است. سرکه ماده‌ای غیر سمی و کاملاً طبیعی است که از هزار سال پیش به‌عنوان یک ماده‌ی ضدعفونی‌کننده شناخته می‌شود. همچنین ماده‌ای است جالب و هیجان‌انگیز برای افرادی که به هر دلیل دوست ندارند از مواد شیمیایی استفاده کنند. اما قبل از اینکه بخواهیم سرکه را جایگزین مواد شوینده کنیم، باید نظر متخصصان و دانشمندان را در این مورد بدانیم.

خواص ضد باکتریایی سرکه

مطالعاتی انجام‌شده است که نشان می‌دهد سرکه خواص ضد باکتریایی دارد، به‌ویژه هنگامی‌که صحبت از بین بردن باکتری‌های موجود در مواد غذایی است. اضافه کردن سرکه‌ی غلیظ شده یا همان بالزامیک می‌تواند غذای شما را عاری از هرگونه باکتری و ویروس کند. تحقیقات نشان داده‌اند که اضافه کردن سرکه بالزامیک به غذا باعث از بین رفتن بیماری‌هایی چون سالمون می‌شود؛ البته باید حداقل ۱۵ دقیقه در غذا بماند تا اثر واقعی آن نمایان شود. در این قسمت نظریه‌ی دانشمندان مختلف را در مورد ضدعفونی با سرکه می‌خوانیم.

نظریه دانشمندان در مورد ضدعفونی با سرکه

 • در یک مقاله که جدیداً منتشرشده به تأثیر مواد ضدعفونی شیمیایی و طبیعی پرداخته است. طبق این مقاله، سرکه سفید ضد باکتری بوده اما نمی‌توان گفت به‌اندازه‌ی مواد شیمیایی مانند وایتکس مؤثر است. البته باید حداقل نیم ساعت صبر کنیم تا سرکه بتواند اثرات شگفت‌انگیز خود را نمایان کند.
 • محققان بریتانیایی در بخشی از تحقیقات با هدف آماده‌سازی ما برای بیماری آنفلوانزا، دریافتند که سرکه مالت، مانند سفیدکننده و شستن مایعات، می‌تواند به‌سرعت ویروس را غیرفعال کند.
نظریه دانشمندان
نظریه دانشمندان در رابطه ضدعفونی با سرکه
 • دکتر آلن تاژ، متخصص بیماری‌های عفونی یکی از کلینیک‌های معروف آمریکا می‌گوید: سرکه ماهیت ضدعفونی‌کننده‌ای دارد. سرکه اسید استیک است که توانایی از بین بردن باکتری‌ها و ویروس‌ها را دارد؛ اما دکتر تاژ می‌گوید بسیاری از ضدعفونی‌کننده‌های تجاری و شیمیایی احتمالاً تأثیر بهتری داشته باشند البته در مواقعی که نیاز داریم در مدت یک دقیقه سطحی ضدعفونی شود.
 • پروفسور پیتر کالینگون، پزشک بیماری‌های عفونی در دانشکده پزشکی دانشگاه ملی استرالیا، می‌گوید: سل یک باکتری سخت کشنده است، سرکه علیه آن‌ها کار می‌کند، سرکه توانسته است ۶ درصد باکتری سل را از بین ببرد.

نکته مهم

این نتایج امیدوارکننده است اما باید تحقیقات بیشتری در مورد اینکه چه نوع خاص سرکه و با چه میزان اسیدیته در از بین بردن ویروس و میکروب مفید است. لازم به ذکر است که سرکه در لیست ضدعفونی‌کننده‌های معتبر سازمان جهانی محیط‌زیست (IUNC) قرار ندارد. در کل بهتر است تنها برای پیشگیری از آلودگی مواد غذایی از سرکه استفاده کنیم. نه اینکه بخواهیم ویروس‌ها را از روی سطوح از بین ببریم و یا زخم را ضدعفونی کنیم. در این موارد بهتر است از مواد شیمیایی استفاده کرد.

ویروس کرونا و ضدعفونی با سرکه

این روزها هر جا که باشی صحبت از یک ویروس است. صحبت از ویروسی جدید، ویروسی که مقاوم به داروهاست و سرعت شیوع بالایی دارد. همچنین همه به دنبال موادی هستند برای ضدعفونی همه‌ی وسایلشان از ضدعفونی لباس گرفته تا ضدعفونی گوشی و سطوح. شاید استفاده از سرکه برای از بین بردن ویروس و میکروب ضرری نداشته باشد اما مطالعات نشان می‌دهند که تنها محلول‌های شیمیایی نظیر الکل و وایتکس برای از بین بردن قطعی ویروس‌ها به‌خصوص ویروس کرونا مؤثر است.

به‌علاوه مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) اعلام کرده است محلول رقیق‌شده‌ی سفیدکننده‌های خانگی و الکل با غلظت ۷۰ درصد در مبارزه با ویروس کرونا (Covid-19) مؤثر خواهد بود. همچنین بهداشت کانادا اعلام کرده است. محصولاتی مانند روغن درخت چای، جوش‌شیرین، سرکه به‌عنوان ماده‌ی ضدعفونی‌کننده‌ی قطعی به شمار نمی‌آید. همه‌ی ما برای مبارزه با بیماری کرونا دائم در حال ضدعفونی با وایتکس یا الکل هستیم غافل از اینکه این مواد چقدر برای سلامتی ما مضر هستند؛ اما چه باید کرد؟ در ادامه راه‌حلی به شما ارائه می‌دهیم که بتوانید سطوح خود را بدون نگرانی ضدعفونی کنید.

ضدعفونی با سرکه
ویروس کرونا و ضدعفونی با سرکه

ضدعفونی با ماده‌ای سحرآمیز اما سمی به نام وایتکس

درنهایت این سؤال پیش می آید که کدام نوع از مواد ضدعفونی را انتخاب کنیم؟
پروفسور کالینتون طی سخنرانی به ما کمک می‌کند تا تصمیم‌گیری درستی را انجام دهیم. ابتدا از خود بپرسید که هدف از شستشو چیست؟ اگر تنها قصد تمیز کردن دارید، آب و صابون کافی است؛ و اگر قصد ضدعفونی را دارید، دیگر آب و صابون کافی نیست. شما برای ضدعفونی چه ماده‌ای را انتخاب می‌کنید؟

بله درست است همه‌ی ما طرفدار یک ماده‌ای هستیم که خیلی سریع، در مدت ده دقیقه کل ویروس‌ها و کثیفی‌ها را از بین ببرد. ماده‌ای هیجان‌انگیز که برای ما جادو می‌کند و سریع همه‌ی آلودگی‌ها را از بین می‌برد؛ اما سلامتی ما چه می‌شود؟ آیا می‌دانید مواد شیمیایی چه خطراتی برای سلامتی انسان دارد؟ اگرچه سفیدکننده (وایتکس) در بعضی مواقع می‌تواند یک ماده ضدعفونی‌کننده مهم باشد، اما این یک خطر بالقوه برای سلامتی انسان است که قادر است نه‌تنها باعث تحریک بافت‌های حساس در چشم، پوست، دهان و گلو شود بلکه در ایجاد مشکلات طولانی‌مدت تنفسی مانند آسم نیز نقش دارد. سفیدکننده همچنین می‌تواند برای حیوانات اهلی، حیوانات وحشی و سلامت محیط زیست خطرناک باشد.

پرفسور کالینون توصیه می‌کند ابتدا با مواد شوینده‌ی معمولی و ساییدن سطح آن را بشویید و سپس به‌دفعات از سرکه برای ضدعفونی استفاده کند. این کار زمان‌بر است و همچنین انرژی بیشتری را می‌طلبد؛ اما مطمئن هستیم که برای کاهش ابتلا به یک بیماری باعث بیماری دیگری در بدن خود نشده‌ایم و این می‌تواند بسیار مسرت‌بخش باشد.

روش ضدعفونی با سرکه

بعضی از سطوح را نمی‌توان با مواد شیمیایی ضدعفونی کرد. به‌عنوان‌مثال قفسه‌های و کشوهای یخچال و فریزر را نباید با مواد شیمیایی مانند وایتکس ضدعفونی کرد. بلکه ضدعفونی با سرکه‌ی سفید می‌تواند بهترین راه‌حل باشد. همچنین برای ضدعفونی ظروف آشپزخانه و مواد غذایی بهتر است با سرکه ضدعفونی شوند تا مواد شیمیایی که خودشان عامل بسیاری از بیماری‌ها هستند.

طبق گفته‌ی دکتر تاژ بهترین نوع سرکه برای ضدعفونی، سرکه سفید است. چه دلیلی وجود دارد که سرکه‌ی سفید بهتر از دیگر انواع سرکه باشد؟ جالب است بدانید سرکه سفید بین ۴ تا ۷ درصد استیک اسید دارد درحالی‌که دیگر انواع سرکه مقدار کمتری استیک اسید دارند. البته به این معنی نیست که سایر سرکه‌های بی‌فایده است. وی می‌گوید به دلیل وجود استیک اسید در همه‌ی سرکه‌ها می‌توان گفت انواع سرکه‌ها برای ضدعفونی مفید هستند.

روش ضدعفونی با سرکه
روش ضدعفونی با سرکه

از دیگر ترکیبات ضدعفونی‌کننده طبیعی، سرکه و جوش‌شیرین است؛ که به‌تنهایی مورداستفاده قرار می‌گیرند؛ و می‌تواند به حد قابل‌توجه‌ای میکروب‌ها و ویروس‌ها را از بین ببرد؛ اما نسبت به مواد شیمیایی مؤثر نیست. جالب است بدانید خاصیت ضدعفونی سرکه با حرارت افزایش می‌یابد، همچنین با افزودن مقداری نمک به سرکه قدرت آن چندین برابر می‌شود؛ و به‌طور قابل‌توجه‌ای برای جلوگیری از مسمومیت‌های غذایی می‌تواند مؤثر است.

خواندن محتوای «چگونه سبزیجات و میوه‌ها را ضدعفونی کنیم؟» را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

ضدعفونی کردن سطوح مختلف

در بعضی از فروشگاه‌های بزرگ می‌توانید سرکه‌ی مخصوص تمیز کردن و شستشو را پیدا کنید که بسیار عالی و تأثیرگذاری آن را دوچندان می‌کند. برای تهیه‌ی محلول ضدعفونی، سرکه را با آب به نسبت برابر مخلوط کنید و برای ضدعفونی تمامی سطوح ازجمله شیشه، پنجره دیوار کمد، کف، سینک ظرف‌شویی و موارد از این قبیل از آن استفاده کنید. در این قسمت چگونگی ضدعفونی با سرکه را توضیح می‌دهیم.

 • برای تمیز کردن سطوحی مانند کابیت و شیشه‌ها سرکه را روی یکپارچه‌ی تمیز ریخته و سپس روی سطح بکشید.
 • برای ضدعفونی توالت ۱۲۵ میلی‌لیتر سرکه را روی سطوح بریزید و اجازه دهید ۳۰ دقیقه بماند سپس شستشو را انجام دهید.
 • برای از بین بردن رسوبات ناشی از آب سخت که معمولاً در حمام وان و سطوح وجود دارند. ابتدا ۲۵۰ میلی‌لیتر سرکه را حرارت دهید و سپس روی سطوح اسپری کنید.
 • ابزارهای زنگ‌زده را با یک ظرف سرکه سفید و برس به‌روز اولشان برگردانید.
 • برای از بین بردن رسوبات ناشی از کتری، مقداری سرکه را به مدت ۳۰ دقیقه در کتری ریخته و بر روی اجاق‌گاز قرار دهید و اجازه دهید بجوشد.
 • برای ضدعفونی میوه‌ها و سبزی‌ها محلول سرکه و جوش‌شیرین می‌تواند بسیار مؤثر باشد.

ضدعفونی ظروف آشپزخانه با سرکه

مایع ظرف‌شویی تنها برای از بین بردن چربی‌ها مفید است. برای از بین قطعی میکروب‌ها و ویروس‌ها باید راه‌حل دیگری پیدا کنیم. اولین گزینه‌ای که به ذهن همه‌ی ما می‌رسد استفاده از وایتکس است. باید بدانیم استفاده‌ی نادرست از وایتکس ضررهای جبران‌ناپذیری را برای پوست و ریه‌ی انسان دارد.
بهترین راه‌حل برای ضدعفونی ظروف سرکه سفید است. محلولی از سرکه سفید و مایع ظرف‌شویی را با نسبت برابر مخلوط‌کنید. با این کار به‌قول‌معروف (یک تیر و دو نشان) می‌شود. علاوه بر اینکه ظروف خود را ضدعفونی می‌کنید در مصرف مایع ظرف‌شویی صرفه‌جویی می‌کنید همچنین اگر دستکش نمی‌پوشید، کمتر از قبل به دستانتان آسیب می‌رسد.

سخن پایانی

به پایان مقاله ساخت ضدعفونی با سرکه رسیدیم؛ امیدواریم برای شما مفید بوده باشدبا مراجعه به سایت یا اپلیکیشن واسط کالا می‌توانید وسایل دست دوم و نو را به راحتی و با قیمت مناسب بخرید یا بفروشید.

خواندن مطالب وبلاگ واسط کالا را از دست ندهید، شاید برایتان جالب باشند.

منابع:
womenshealthmag.com

34 دیدگاه دربارهٔ «ضدعفونی با سرکه»

 1. من شنیدم دکترا میگن بخاطر کرونا هرچی میوه و سبزیجات می خریم یک دقیقه فقط یک دقیقه توی اب ریکا بگذاریم ضدعفونی میشن دگه نیازی به کارای دیگه نیست

 2. محلول جوش شیرین و سرکه یک ضدعفونی کننده ی فوق العاده است. من همیشه از همین روش برای ضدعفونی میوه هام استفاده میکنم

 3. درسته که سرکه خواص زیادی داره ولی همون طور که واسط کالا گفته ضدعفونی با سرکه هیچ اثری بر کرونا نداره منم خیلی شنیدم

 4. مبینا خانم منم از سرکه استفاده هاس زیادی میکنم. به عنوان مثال از قرقره آب نمک و سرکه انگور برای سرما خوردگی برای مواقع سرما خوردگی استفاده میکنم.

 5. خواستم از خواص سرکه سیب با عسل بگم که برای لاغری عالیه ولی اگر معده ی ضعیفی دارید یا کلا مشکلات معده دارید این کار را انجام ندین و دستورش هم اینه که
  یک لیوان آب ( آب باید شیرگرم باشد)
  دو قاشق غذا خوری سرکه سیب
  یک قاشق کاملا پر غذاخوری عسل. راستی زیاده روی هم نکنید که تا عمر دارید باید درد معده رو تحمل کنید.

 6. سلام و وقتتون بخیر…من به عنوان مامان خونه دار به همگی توصیه می کنم در فصل زمستان یک کتری اب را روی بخاری قرار بدین و مقداری سرکه حالا فرق نمیکنه سفید باشه یا هرچی داخل کتری بریزید که هوای خونه تون ضدعفونی بشه.درسته از مضرات جوشاندن سرکه، جوشاندنش هست و شنیدم میگن زیادیش باعث آلزایمر زودرس میشه ولی وقتی روی بخاری قرارش میدین اجازه ندین به دمای جوش برسه. ان شالله که مفید باشه

 7. آیا می دونید سرکه سفید از چی درست میشه؟ سرکه سفید از اسید استیک و اتانول گیاهی ساخته شده و با آب رقیق می شود ولی در روش صنعتی به طور مستقیم از مخلوط کردن اسید استیک با آب به دست میاد. بنده سرکه سفید و سرکه سیب خونگی دارم که داخل سایت واسط کالا گذاشتم اگر کسی خواست تماس بگیرید..با تشکر

 8. دوستان توجه داشته باشید که با سرکه تنها یا با سرکه جوش شیرین ضدعفوتی یا تمیز میکنند و با سرکه سیب نیست.سرکه سیب برای لاغری مناسبه و البته خیلی کم چون باعث درد معده میشه

 9. جایی خوندم شستن سبزی با ریکا هم خیلی خوبه و ریکا میکروبهای خاص سبزیجات رو از بین میبره.من خودم همیشه از ترکیب ریکا و سرکه برای شست و شو استفاده میکنم برای شستن سبزیجات و میوه ها هم از همین ترکیب استفاده میکنم.

 10. راههای ضدعفونی سبزی خیلی متفاوت هستن ولی به نظر من همون ضدعفونی با مواد طبیعی بهترین راه مقاله با کرونا و انواع میکروب ها هستش. ممنون از مطلب عالی شما. همچنین با نصب واسط کالا دیگه نیازی نیست که از خونه بریم بیرون. من که خریدهامو با واسط کالا انجام میدم.

 11. مایع ضدعفونی کننده میوه و سبزیجات موجود در بازار هم برای ضدعفونی سبزیجات خوبه ولی باید بدونیم که در حال یک ماده ی شیمیاییی هستش

 12. توی روزهای کرونایی هممون دائم در حال ضدعفونی کردن وسایلمون هستیم. از مواد غذایی بگیر تا دستگیره های درب هاو.. حالا سوال پیش میاد که سبزی را با چی بشوریم؟ ضدعفونی سبزی با مایع ظرفشویی بسیار مضر است. گفته میشه بهترین کار شستن سزیجات با سرکه و جوش شرین هستش

 13. ضدعفونی میوه با سرکه باعث از بین رفتن یکسزی از باکتری ها مثل سالمون میشه. همونطور که واسط کالا در مورد افزودن سرکه به غذا گفته.
  چه جالب با نصب واسط کالا و وارد کردن کد معرف ۲۰۰۰ تومن اعتبار درون برنامه بهمون میده. ممنون واسط کالا…

 14. خداییش مطلب جامع و کاملی بود ممنون. به نظر من بهترین روش برای ضدعفونی سبزی خوردن همان نمک و سرکه است. مطمئن ترین راه همینه

 15. دیروز یه مطلب در مورد نحوه ی ضدعفونی سبزیجات با سرکه رو در واسط کالا پیدا کردم بسیار عالی بود. توی روزهای کرونا براحتی میشه انواع مواد ضدعفونی رو در نرم افزار واسط کالا پیدا کرد… کاشکی زودتر تموم شه این روزها…

 16. از پودر کلر می توانید برای ضد عفونی کردن سبزیجات میوه ها و اماکن و ظروف هم استفاده کنید که نحوه آنرا می توانید از کارشناسان بهداشت محیط جویا شوید ولی بسیاری از مردم در این باره اطلاعاتی ندارند و ممکن است با مصرف اشتباه برای خودشان مشکل درست کنند.

 17. من شنیدم ضدعفونی سبزیجات با ریکا سرطان زا هست ولی قدیما میگفتن اگر کم بریزیم اشکال نداره..اگر در این رابطه کسی چیزی میدونه بزاره

 18. واقعا مطالب به روز و مفیدی میذارید.این که عالی بود من از مطلب ساخت ضدعفونی کننده هم خیلی خوشم اومد توصیه میکنم همه بخونن تو این روزا خیلی به درد بخوره

 19. ضدعفونی کننده دست به انگلیسی میشه Hand sanitizer اگر اینو سرچ کنید اطلاعات به روزی براتون میاره.در ضمن من خودم فروشنده مواد ضدعفونی کننده هستم و با استفاده از واسط کالا خیلی از محصولاتم رو به فروش رسوندم ارسال هم دارم. تو این موقعیت که خیلی نباید از خونه بیرون رفت ارسال درب منزل واقعا یه ویژگی مهمه!

 20. سرکه میتونه به عنوان ضدعفونی کننده سبزیجات خیلی خوب باشه چون استفاده از مایع ظرفشویی چون ممکنه روی سبزیجات باقی بمونه خیلی ضرر داره.

 21. من از سایت واسط کالا ضدعفونی کننده دست خریدم و واقعا از خریدم راضی هستم چون تو شهر ما هیچ جا نمیتونستم ضدعفونی کننده پیدا کنم ولی با سایت شما تونستم.

 22. من یه ویدئو از ضدعفونی کننده دتول دیدم که وقتی اونو با آب میشستن معلوم میشد این اصن ژل مو بوده!تو این روزا حواستون خیلی به اینجور تقلبا باشه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *