چگونه از خودمان عکس هنری بگیریم؟

چگونه از خودمان عکس هنری بگیریم؟ (بررسی ترفندهای کاربردی عکاسی)

عکس گرفتن می‌تواند یک روش باحال و سرگرم‌کننده برای بیان حس و حال شما و روحیاتتان باشد. گرفتن عکس در لحظه به شما کمک می‌کند تا چیزی را که شما می‌خواهید به خاطر بسپارید. جالب اینجاست پاسخ‌ سوال چگونه از خودمان عکس هنری بگیریم هرچند ساده و ابتدایی است اما گاه فراموش می‌شوند و حسرت یک عکس خوب به دلمان می‌گذارد.

همچنین اگر هیچ‌کدام از عکس‌هایی که می‌گیرید را دوست نداشته باشید کاملاً ناامید می‌شوید. خب اصلاً نگران نباشید! تغییر دادن چند مورد در نحوه عکس گرفتن می‌تواند به شما کمک کند تا عکس‌های هنری و دل‌پذیرتری از خودتان بگیرید. در ادامه با ما باشید تا نحوه‌ی گرفتن عکس هنری از خود یا سلفی گرفتن هنری را بیاموزید.

آنچه در ادامه می‌خوانید

ترکیب‌بندی در عکس‌های هنری

در ادامه مقاله روش‌هایی برای ترکیب‌بندی در عکس‌های هنری معرفی شده‌اند. با پیروی از آن‌ها می‌توانیم پاسخ سوال چگونه از خودمان عکس هنری بگیریم را به نحو بهتری بدهیم.

گرفتن عکس هنری از خود با حالت دست از بالا

سلفی گرفتن باحالت دست از بالا می‌تواند زاویه فوق‌العاده‌ای را به‌عکس‌های شما بدهد. در این حالت چشم‌های شما بیشتر خود را نشان می‌دهند و صورت و گردن شما کوچک‌تر به نظر می‌رسند.

 • عکس گرفتن از پایین باعث می‌شود برخی چهره‌ها و افراد قدرتمند به نظر برسند. معمولاً در این زاویه بینی و پوست شما برجسته به نظر می‌رسد که برای اکثر مردم زاویه خوشایند و تروتمیزی محسوب نمی‌شود.
 • بهتر است که دست را خیلی پایین یا بالا نگیرید که زاویه اصلی عکس منحرف و خراب نشود.
 • دوربین را کمی دورتر و بالاتر از چشم نگه‌دارید سپس عکس بگیرید.

گرفتن عکس از سمت سایه

سمتی که سایه روی صورتتان قرار می‌گیرد را پیدا کنید. برای این کار ابتدا به آینه نگاه کنید یا با دوربین گوشی‌تان چک کنید. چند مدل عکس تمرینی بگیرید و بیشتر جهت قرار گرفتن در منبع نور را دریابید که کدام قسمت صورت تیره‌تر به نظر می‌رسد. برای اینکه به‌صورت خود جلوه‌ی هنری بدهید عکس را از سمت سایه بگیرید. توجه داشته باشید که تابش مستقیم نور آفتاب نیز سبب محو شدن صورت درون عکس شده و تأثیری منفی خواهد داشت.

استفاده از رویکردها و فیلترهای هنری

برای گرفتن عکس هنری از خود بهتر است از رویکردها و فیلترهای هنری استفاده کنید. بجای یک عکس سنتی و زاویه‌ی تکراری، سعی کنید عکسی متفاوت بگیرید. در اینجا چند مدل جایگزین عکس‌های تمام‌رخ را بیان می‌کنیم:

 • عکس با نمایه نیم‌رخ صورت.
 • عکس از نصف صورت چه سمت راست یا چپ.
 • عکاسی با زوم شدن روی چشم، دهان یا گونه. باید با کمی زوم کردن، توجه بیشتری را به سمت رنگ چشم‌ها و موها جلب کنید.

چگونه از خودمان عکس هنری بگیریم؟

 

گرفتن عکسی متفاوت

جلوگیری از نزدیکی لنز گوشی به مرکز صورت

یکی دیگر از مواردی که باید پیرامون سوال چگونه از خودمان عکس هنری بگیریم رعایت کنید، این است است که لنز گوشی را به‌طور کامل نزدیک مرکز صورتتان نیاورید. بهترین عکس‌ها با دنبال کردن قانون یک‌سوم در عکاسی گرفته می‌شوند. قانون یک‌سوم برای بسیاری از عکاسان تازه‌کار همانند معجزه عمل می‌کند. قانون یک‌سوم مجموعه‌ای از اصول راهنماست که از یک گرید (جدول) فرضی با دو خط افقی و دو خط عمودی استفاده می‌کند. سوژه‌ها روی خطوط این گرید یا محل تلاقی آن‌ها باهم قرار داده می‌شوند تا به‌عکس عمق و جذابیت بیشتری بدهند.

دور نگه داشتن لنز دوربین از صورت خود

لنز دوربین را از صورتتان دورنگه دارید زیرا لنز دوربین هر چیزی که ازنظر جسمی به آن نزدیک باشد را کج و ناهموار نشان می‌دهد. به دلیل اینکه فاصله دوربین تا صورت شما در عکس سلفی به‌اندازه طول بازوهایتان است اغلب بینی شما بزرگ‌تر از آن چیزی که در واقعیت هست، به نظر می‌رسد و این ظاهر مورد پسند خیلی از افراد نیست.

 • اگر می‌خواهید یک عکس سلفی هنری از نزدیک داشته باشید، دوربین را از صورت خود دور نگه دارید. آن راکمی زوم کنید و عکس را بگیرید، سپس دور عکس را برش بزنید تا به نظر برسد که از نزدیک گرفته‌شده است.
 • اگر دوربین شما تایمر دار هست، بهتر است آن را در مکان و زمان مشخصی تنظیم کنید سپس عقب بروید. درنتیجه عکس شما بسیار زیباتر و بهتر خواهد شد.

اگر قصد خرید دوربین عکاسی دارید، راهنمای خرید آن را حتماََ مطالعه کنید.

گرفتن عکس هنری از خود با استفاده از دوربین اصلی موبایل

از دوربین اصلی موبایل خود استفاده کنید. دوربین پشتی گوشی‌های هوشمند برای عکاسی کیفیت بالاتری نسبت به دوربین جلو دارند و شما می‌توانید عکس‌های هنری و حرفه‌ای‌تری را از خود بگیرید. راه دیگر این است که یک آینه را در جلوی گوشی خود قرار دهید. با این کار می‌توانید ببینید که در عکس چگونه به نظر می‌رسید و پیش نمایه تصویری را که می‌خواهید به‌طور مؤثر بیندازید. مطمئن باشید در این مورد لبخندی جعلی نخواهید داشت.

چگونه از خودمان عکس هنری بگیریم؟

 

گرفتن عکس با دوربین اصلی

کمک گرفتن از دیگران در عکاسی

از کسی بخواهید که از شما عکس بگیرد. البته همیشه این کار ممکن نیست و احتمالاً عکس گرفتن از کسی برای شما مطلوب‌تر است. احتمال دارد که نگران نگه‌داشتن دوربین، چگونگی زوم کردن یا لرزش دستتان بشوید. اما بهتر است روی سوژه یا فیلترهای عکاسی هنری تمرکز کنید که نحوه‌ی نمایش عالی داشته باشد.

 • از یک دوست بخواهید از شما عکس بگیرد، ممکن است شما را در مورد آن اذیت کند یا عکس‌هایش باب میل شما نباشد و حتی از شما بخواهد که شما از او عکس بگیرید.
 • اگر در یک مراسم یا مکان مهم یا در حال انجام فعالیت خاصی هستید بهتر است از فردی بخواهید از شما با همکارانتان یا دوستانتان در حضور افراد دیگر عکس بگیرد، فقط توجه داشته باشید که فرد قابل‌اعتماد است و موبایل یا دوربین شمارا به سرقت نبرد.

استفاده از ژست در گرفتن عکس هنری از خود

در زیر مواردی را در مورد استفاده از ژست مناسب برای سلفی گرفتن معرفی می‌کنیم:

حذف غبغب

یکی از رایج‌ترین اشکالات در عکس داشتن غبغب است که پیشنهاد می‌کنیم آن را حذف کنید. برای حل این قسمت بهتر است گردن خود راکمی بالا ببرید و چانه را از بدن خود دور کنید در این صورت غبغب رفع می‌شود. این کار ممکن است در حین عکاسی ناخوشایند به نظر برسد اما عکس شمارا بسیار زیباتر می‌کند.

گرفتن عکس هنری از خود با عقب کشیدن شانه‌ها

شانه‌های خود را به عقب بکشید. شانه‌های آویزان و ژست شل در عکس هیچ‌گاه رایج و زیبا نیست! مطمئن شوید که شانه‌های خود را به سمت پایین و عقب نگه می‌دارید. این کار باعث می‌شود گردن خود را بالا بکشید و با پرستیژ تر شوید و عکس خود را بهبود ببخشید. همچنین می‌توانید بجای اینکه با ویرایش شانه‌های خود را مربع کنید، شانه‌های خود را یکی به سمت بالا و دیگری را به سمت پایین کج کنید.

کنترل و تنظیم نگاه

نگاه خود را کنترل و تنظیم کنید. گرفتن عکس‌های سلفی پرتره و به اشتراک گذاشتن آن‌ها باعث می‌شود شما بسیار جدی و اخمو به نظر برسید. تلاش کنید عکسی طبیعی بگیرید که عواطف و احساسات سوژه را به بهترین شکل بیان کند. نتیجه‌ی بهترین عکس از چهره بایستی احساس شادی، غم، خشم، ترس، غرور یا هر احساس حقیقی دیگری را در لحظه ثبت و این حقیقت به بیننده تصویر القا و به‌درستی درک شود.

گرفتن عکس هنری از خود با زاویه دادن به صورت یا بدن

یکی از موارد دیگری که باید پیرامون سوال چگونه از خودمان عکس هنری بگیریم این است که به صورت یا بدن خود زاویه دهید. بجای اینکه صرفاً در قاب مربعی صاف و بدون حالت رو به دوربین بایستید بهتر است به‌صورت یا بدن خود کمی زاویه دهید. برای مشخص شدن این کار پیشنهاد می‌کنیم که چند مدل عکس تمرینی بگیرید. قرار دادن بدن در قاب تمام قد شمارا لاغر و باریک نشان می‌دهد.

به منحنی‌های بدن خود توجه کنید و اهمیت دهید. به‌عنوان‌مثال برای نشان ندادن اضافه‌وزن بدن، بهتر است بیشتر وزن خود را روی پای راست بیندازید. این کار باعث ایجاد منحنی، یک منحنی S مانند می‌شود و شخص لاغرتر به نظر می‌رسد.

نگاه کردن به دور از دوربین

برای گرفتن عکس جذاب و پرانرژی، لطفاً دور از دوربین را نگاه کنید حتی اگر چشمان شما بهترین ویژگی را داشته باشند.

نگاه نکردن به دوربین

 

نگاه نکردن به دوربین

 • شما می‌توانید با نگاه کردن به کنار دوربین یا بالای آن به باز بودن و گستره‌ی زیبایی چشمانتان تأکید کنید.
 • از قرمز شدن چشم‌های خود جلوگیری کنید. این پدیده به علت نور کم در فضا یا اتاقی که در آن عکس‌برداری انجام می‌شود. این اتفاق معمولاً در تلفن‌های همراه و دوربین‌های کوچک خانگی رخ می‌دهد.

گرفتن عکس هنری از خود با نشان دادن احساسات واقعی

مورد دیگری که باید پیرامون سوال چگونه از خودمان عکس هنری بگیریم را در نظر بگیرید، این است که احساسات واقعی خود که به‌طور طبیعی در چهره شما به وجود می‌آید را نشان دهید. یک لبخند مصنوعی دلپذیر نیست بنابراین اگر می‌خواهید در عکس لبخند بزنید به چیزی فکر کنید که واقعاً آن لحظه شمارا خوشحال کند یا قبل از گرفتن عکس باعث خنده‌ی شما شود.

 • اگر می‌خواهید واقعاً خوشحال به نظر برسید با چشمانتان لبخند بزنید نه‌فقط دهان. این پدیده فقط زمانی اتفاق می‌افتد که درواقع احساس خوشبختی کنید.
 • اشکالی ندارد که شما احساسات دیگر مانند غم، دلهره، عصبانیت یا نا امیدی را برای عکس ترجیح دهید اما سعی کنید واقعی و اصیل باشند.

استفاده از لباس مناسب هنگام سلفی گرفتن

برای عکاسی لباس مناسب و خوب استفاده کنید. اگر در موقعیت خاص و هدفمند هستید، به این فکر کنید که چه لباسی مناسب است و چگونه باید از آن در عکس استفاده کرد.

 • برای عکس‌های پروفایل در وب‌سایت‌های تجاری پیشنهاد می‌کنیم بالباس‌های رسمی ساده ولی حرفه‌ای با مدل مو مرتب را انتخاب کنید.
 • برای پروفایل‌های شخصی و روزانه ممکن است بخواهید جذاب و رنگارنگ به نظر برسید. لطفاً توجه داشته باشید که استایل و مدل مو و لباستان مرتب باشد که شلخته به نظر نرسید.
 • برای وب‌سایت‌های رسانه ایی اجتماعی، به این فکر کنید که جهان چگونه باید شمارا دریابد و بشناسد و در این مورد طیف انتخابی شما گسترده است.

استفاده از لباس مناسب

 

استفاده از لباس مناسب برای عکس

پرسش و پاسخ

یکی از المان های مهم در عکاسی چه چیزی است؟

پاسخ:عکاسی کاملا به نور وابسته است. یک صحنه یکسان با ترکیب بندی یکسان می تواند تحت یک مجموعه شرایط نورپردازی کاملا کسل کننده و تحت یک شرایط دیگر کاملا دراماتیک به نظر برسد.

چگونه می توانیم کیفیت عکس را بالا ببریم؟

پاسخ:با وارد کردن عکس ها به صورت یک مجموعه در فوتوشاپ و سپس ترکیب آنها با یکدیگر می توانید کیفیت عکس تان را بالا ببرید.

آیا آموزش دوره های عکاسی هم وجود دارند ؟

پاسخ:بله ، هم بصورت حضوری و هم به‌صورت آنلاین و غیرحضوری برگزار می‌شوند. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به سایت های مختلف مانند سایت سازمان فنی حرفه ای شهر خود مراجعه کنید.

اطلاعات بیشتر

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد سلفی گرفتن می‌توانید به ویکی‌پدیا مراجعه نمایید.

با مراجعه به وبسایت واسط کالا یا اپلیکیشن واسط کالا می‌توانید وسایل نو و دست دوم مورد نظر خود را به راحتی خرید و فروش نمایید.

6 دیدگاه دربارهٔ «چگونه از خودمان عکس هنری بگیریم؟ (بررسی ترفندهای کاربردی عکاسی)»

 1. سلام دوستان. عکس های هنری خاص فقط مخصوص عکاسان و اهالی هنر است که برای سایت ها و اتلیه ها ازشون استفاده می کنن نه اینکه همه یه گوشی دستشون باشه و بعد بزارن هشتگ هنری
  در ضمن با خانم فاطمه زهرا هم موافقم که طبیعت رو با فیلتر نگیرید بعدم بگید # هنری خاص

 2. وقت میریم طبیعت گردی یکی از سرگرمی هایی که دخترا می تونند برای خودشون داشته باشند گرفتن عکس هنری دخترانه است. خیلی ها ژست های تکراری می گیرند . الان دیگه مدل های زیادی دخل اینترنت هست برید و سرچ کنید و لذت ببرید.

 3. سلام سلام به واسط کالا. دیدم همه کامنت گذاشتن گفتم منم بگذارم. درسته عکس هنری از کتاب هم به لطف دوستان مد شده و ملت از هرچی می خونند یا عکس می گیرند یا خطاش رو هایلات می کنند ولی خود نمایی نکنید پلییییز

 4. سلام و وقت بخیر…همونطور که شما اشاره کردید برای بعضی مواقع که میخوای عکس هنری بگیریم باید از فیلترها استفاده کنیم ولی نه موقعی که سوژه عکس هنری از طبیعته…واقعا حیفتون نمیاد این طبیعت های زیبا رو با فیلتر میگیرید.نکند این کارو لطفا

 5. عکس هنری پروفایل ایقد باب شده که من خودم به شخصه تمام اطلاعات و مقالات آموزشی در این مورد رو مطالعه میکنم…آموزش شما هم خیلی خوب بود ممنون

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *