تقویت موتور ماشین

چگونه موتور ماشین را تقویت کنیم؟ راه‌هکارای تقویت موتور ماشین

به‌طورکلی تقویت موتور ماشین به‌منظور افزایش میزان گشتاور و نیروی تولیدی موتور و یا اصلاح این دو مؤلفه است. همچنین در بسیاری از مواقع تولید گشتاور بیشتر در یک موتور در دور موتور پایین‌تر نیز به‌عنوان تقویت موتور ارزیابی می‌شود. هدف کلی از انجام این کار بهبود یا اصلاح عملکرد موتور برای رسیدن به شتاب بهتر و همچنین توانایی رسیدن به سرعت‌های بالاتر است. نکته قابل‌توجه این است که تقویت یک موتور همواره موجب بالا رفتن مصرف سوخت و یا استهلاک موتور نمی‌شود و در بسیاری از موارد تقویت اصولی و حرفه‌ای در یک موتور موجب بهبود مصرف سوخت، افزایش راندمان موتور و همچنین کاهش استهلاک و آلودگی موتور نیز می‌شود. در ادامه با ماه همراه باشید تا پاسخ سوال چگونه موتور ماشین را تقویت کنیم را بیاموزیم.

روش‌های تقویت موتور ماشین

تقویت موتور ماشین با دو روش انجام می‌شود. یک روش، با توجه به نوع موتور، موتور ماشین دست‌کاری می‌شود و تغییراتی در آن ایجاد می‌شود؛ که روشی تخصصی و نیازمند دانش فراوانی در خصوص مکانیک خودرو است.

این کار معمولاً توسط یک فرد متخصص در این امور انجام می‌شود؛ اما در روش دوم نیاز به دانش خاصی نبوده و تنها با تغییر چند مورد از لوازم خودرو و تعویض برخی قطعات، می‌توان موتور ماشین را تقویت کرد؛ که خود راننده هم می‌تواند آن‌ها را انجام دهد.

ما در این مقاله، به ارائه راهکارهایی در زمینه تقویت موتور ماشین خواهیم پرداخت. ایجاد تغییرات فنی در موتور ماشین برای به دست آوردن شتاب و سرعت بیشتر انجام می‌گیرد، همچنین در کنار این تغییرات باید سیستم ترمزگیری و کنترل ماشین هم بهبود پیدا کند تا به‌صورت همروند یک ماشین تقویت‌شده داشته باشید.

تقویت سیستم اگزوز خودرو

یکی از پاسخ‌های سوال چگونه موتور ماشین را تقویت کنیم تقویت سیستم اگزوز آن است.

اگزوز وظیفه خارج کردن هوای موتور به بیرون را دارد پس زمانی که انفجار داخل اتاقک انفجار موتور صورت گیرد، دود و صدای ناشی از آن باید به‌خوبی خارج شود.

سیستم اگزوز خودرو از قسمت‌های مختلفی مثل مانیفولد دود، کاتالیزور و منبع اگزوز تشکیل‌شده که شما می‌توانید با ارتقای هرکدام از این قسمت‌ها قدرت موتور را افزایش دهید.

برای تقویت این بخش از خودرو می‌توانید از لوله‌های اگزوز تقویت‌شده یا اسپرت استفاده کنید که به دلیل داشتن قطر بیشتر و مبدل کاتالیزور ارتقاءیافته، قدرت خودرو را به مقدار قابل‌توجهی افزایش می‌دهد.

نکته دیگری که باید به آن توجه شود جنس اگزوز است. مخزن اگزوز نیز نقش مؤثری در خارج کردن هوای موتور به بیرون دارد.

پس سعی کنید جنس لوله و مخزن اگزوز خود را از استیل صاف و صیقلی انتخاب کنید تا دود و جریان هوای خروجی، بتواند بدون اصطکاک و با شتاب زیادی از خودرو خارج شود.

تقویت سیستم اگزوز خودرو
تقویت سیستم اگزوز خودرو

چگونه موتور ماشین را با افزایش تعداد اگزوزها تقویت کنیم؟

راه دیگر افزایش تعداد اگزوزها است که می‌تواند گازهای خروجی حاصل از احتراق را بیشتر به سمت بیرون انتقال دهد.

با خارج کردن هر چه بیشتر گازهای حاصل از احتراق، فضای بیشتری برای مخلوط سوخت و هوا در محفظه احتراق باقی می‌ماند و این خود باعث افزایش قدرت موتور می‌شود.

کاتالیست در خودرو نیز که برای تصفیه هوای موتور در اگزوز تعبیه می‌شود، خود یک عامل مهم در کاهش شتاب و قدرت خودرو است؛ که در خودروهای اسپرت معمولاً از آن استفاده نمی‌شود؛ اما اگر قصد استفاده از خودروی خود را در شرایط معمولی و در شهر را نیز دارید؛ می‌توانید کاتالیست‌های کهنه و قدیمی را با مدل‌های جدید High-Flow تعویض کنید.

با این کار، می‌توانید تغییر را حتی زیر پدال گازتان متوجه شوید. البته ایجاد سوراخ هم در مبدل کاتالیست غیرقانونی و غیرعلمی است. پس تحت هیچ شرایطی در مبدل کاتالیست خود سوراخ ایجاد نکنید.

نکته

معمولاً در خودروهای معمولی، مسیر خروجی هوا از مبدل کاتالیست تا سپر عقب بسیار پیچ‌درپیچ طراحی می‌شود.

این پیچ‌ و تاب در اگزوز معمولاً به خاطر کاهش میزان صدای خروجی از اتومبیل است؛ اما همین پیچ‌ و خم زیاد باعث می‌شود تا هوای خروجی از موتور نتواند با شتاب مناسب از اگزوز خارج شود و در برخی مواقع حتی برگشت بخورد.

در خودروهای اسپرت سعی می‌شود تا این مسیر حتی‌الامکان صاف و بدون پیچ‌ و تاب طی شود. این کار باعث تخلیه راحت‌تر گازهای خروجی می‌شود.

تخلیه بیشتر این گازها هم به معنای وجود جای بیشتر برای هوا و بنزین است. هوا و بنزین بیشتر هم یعنی قدرت بیشتر.

البته باید این نکته را در نظر بگیرید که صاف کردن تمام این مسیر بدون دانش اصولی، نه‌تنها باعث تقویت موتور خودرو شما نشده بلکه باعث صدمه زدن به آن نیز می‌گردد.

فیلتر هوای اسپرت مجهز به خنک‌کننده

یکی از مهم‌ترین عناصری که در جریان احتراق موتور حضور دارد، اکسیژن است که مستقیماً از هوای بیرون به درون موتور خودرو وارد می‌شود.

این هوای ورودی به موتور قبل از وارد شدن به محفظه احتراق از فیلتر هوای خودرو گذشته تا بدون آلودگی و گردوغبار، وارد موتور خودرو شود.

فیلتر هوای معمولی خودروها خاصیت خنک‌کنندگی نداشته و از طرف دیگر توان ارائه هوای زیاد به موتور را در زمان موردنیاز ندارند.

هنگامی‌که پای خود را روی پدال گاز می‌فشارید، دریچه هوا به موتور بازتر می‌شود و اگر هوای کافی به موتور نرسد، مطمئناً نمی‌توان از موتور انتظار قدرت بیشتری داشت.

هوای سرد دارای چگالی بالاتری است (تراکم مولکولی بیشتری دارد) درنتیجه اکسیژن بیشتری وارد سیلندر می‌شود تا با سوخت ترکیب شود.

درنهایت باعث می‌شود که احتراق سریع‌تر اتفاق افتد و این امر خود، باعث تقویت مور ماشین می‌شود.

در واقعیت می‌توانیم به افزایش ۵ تا ۷ اسب بخاری خودرو درازای ورود هوای خنک به داخل موتور اشاره کنیم.

پس با کمی هزینه‌ی بیشتر، فیلتر هوای اسپرت با سیستم خنک‌کننده را جایگزین فیلتر هوای قبلی ماشینتان کنید.

فیلتر هوای اسپرت با سیستم خنک‌کننده
فیلتر هوای اسپرت با سیستم خنک‌کننده

تقویت موتور ماشین با ترفندهای مربوط به چرخ‌ها

چرخ‌ها به‌عنوان آخرین عضو سیستم تعلیق خودرو وزن آن را تحمل کرده و ارتباط نهایی را بین خودرو و زمین برقرار می‌کنند و درنهایت باعث حرکت خودرو می‌شوند.

همچنین تمام ارتعاشات و ضربه‌هایی که به خودرو وارد می‌شوند ابتدا به چرخ‌ها واردشده که به کاهش و از بین بردن این ارتعاشات و لرزش‌ها کمک می‌کنند.

لرزش حاصل از به هم خوردگی بالانس چرخ‌ها باعث لرزش بدنه و استهلاک زودتر قطعات و به صدا درآمدن آن‌ها خواهد شد. پس بهتر است کار را با بالانس کردن تایرهای خودرو شروع کنید.

با از بین بردن زاویه Toe-in که کارخانه برای خودرو در نظر گرفته است (چرخ‌های جلو اندکی با زاویه نسبت به هم قرار می‌گیرند) و موازی کردن دقیق جهت چرخش آن‌ها در مسیرهای مستقیم، باعث تقویت موتور ماشین خود شوید.

با افزودن تایرهای دیواره کوتاه نیز می‌توانید شتاب خودرو را بهبود ببخشید ولی این کار باعث می‌شود کیلومترشمار ماشین درست کار نکند.

تقویت موتور ماشین با کاهش وزن خودرو

علاوه بر وسایل اضافه می‌توانید قسمت‌های کم‌اهمیت خودرو را جدا کرده و وزن خودرو را کاهش دهید.
هر چه وزن یک خودرو از مقدار استاندارد آن بیشتر شود، قدرت بیشتری هم به حرکت درآوردن آن نیاز است.

اگر خودروی شما سنگین است نمی‌توانید انتظار داشته باشید که به‌محض فشردن پدال گاز، با سرعت فزاینده‌ای شروع به حرکت کند. اگر به خودروهای اسپرت و مخصوص مسابقات دقت کرده باشید، رانندگان این خودروها حتی صندلی‌های قسمت عقب خودرو را نیز کاملاً حذف می‌کنند تا خودروی آن‌ها سبک‌تر شود.

برای کاهش وزن خودرو می‌توانید رینگ لاستیک را با یک نمونه کم‌وزن رینگ عوض کنید که تأثیر خوبی در عملکرد خودرو خواهد داشت. یک دست رینگ از جنس فیبر کربن، آلیاژ منیزیوم یا آلومینیوم می‌تواند خودروی شما را سبک کند، همین‌طور جیبتان را!

همچنین زمانی که به‌منظور نصب یک سیستم صوتی با صدای رسا اقدام می‌نمایید باید بدانید که قطعات این سیستم نظیر بلندگوها، آمپلی‌فایر و غیره می‌تواند وزن خودرو را افزایش داده و نهایتاً به کمتر شدن شتاب و سرعت خواهد انجامید.

روش‌هایی برای کاهش وزن ماشین

با تغییر سیستم ترمز کاسه‌ای به دیسکی سوراخ دار، برداشتن ابزار و لوازم اضافه‌ای که مدت‌ها با خود از این‌طرف به آن‌طرف می‌برید از صندوق‌عقب، تغییر جنس شیشه‌های اتومبیل و سایر مواردی که باعث کاهش وزن خودروی شما می‌شود، ازجمله روش‌هایی است که می‌توان موتور ماشین را تقویت کرد.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید به ازای کاهش هر ۴۵ کیلوگرم شما می‌توانید از سرعت بیشتری بهره ببرید. همچنین سرعت و قدرت تولیدی خودرویی با وزن ۱.۸۱۴ کیلوگرم و قدرت ۴۰۰ اسب بخار، با خودرویی با وزن ۹۰۷ کیلوگرم و قدرت ۲۰۰ اسب بخار برابری می‌کند.

تقویت موتور ماشین
کاهش وزن خودرو

استفاده از توربو شارژر یا سوپرشارژر مناسب

سوپرشارژر و توربو شارژر هر دو هوا را فشرده می‌کنند و به داخل محفظه‌ی احتراق می‌فرستند. تفاوت آن‌ها تنها در نحوه‌ی تأمین نیروی موردنیازشان است.

انرژی مکانیکی موردنیاز سوپرشارژر می‌تواند از طریق یک زنجیر یا تسمه یا چرخ‌دنده متصل به میل‌لنگ از خود موتور تأمین گردد. اگر این انرژی به‌وسیله یک توربین که در مقابل گازهای خروجی موتور قرار می‌گیرد تأمین گردد، به آن توربوسوپرشارژر یا به‌اختصار توربو شارژر یا همان توربو اطلاق می‌گردد.

این امر به‌خودی‌خود موجب می‌شود تا با تزریق هوای بیشتر بالطبع اکسیژن بیشتری وارد شود؛ که موجب می‌شود تا بتوان در هر احتراق سوخت بیشتری را مصرف کرد؛ و درنتیجه نیرو و توان بیشتری تولید شود. نکته جالب این است که سرعت چرخش سوپرشارژر به ۵۰,۰۰۰ دور در دقیقه می‌رسد که از ۳ برابرِ حداکثر سرعت چرخش توربو شارژر هم بیشتر است. سوپرشارژر و توربو شارژر هر دو قدرت قابل‌توجهی (تا ۵۰% افزایش قدرت موتور) تولید می‌کنند، اما یک سری تفاوت‌هایی هم باهم دارند.

اضافه کردن توربو شارژر به موتور

یکی از مؤثرترین و البته پرخرج‌ترین راه‌ها برای افزایش قدرت موتور خودرو، اضافه کردن توربو شارژر یا سوپرشارژر به موتور است. این دو وسیله دارای تنوع زیادی هستند و هرکدام داری مزیت‌هایی نسبت به دیگری هستند.

به‌طورکلی توربو شارژر (در دور موتورهای با بالا باعث ایجاد قدرت می‌شود) برای موتورهایی با حجم کم و سوپرشارژر (در دور موتور پایین‌تری نسبت به توربو شارژر بوست ایجاد می‌کند) برای موتورهای بزرگ استفاده می‌شود؛ ولی درنهایت انتخاب نوع آن‌ها کاملاً تخصصی بوده و باید بر اساس برگ فاکتورهای خاصی انتخاب شود.

توربو شارژر
توربو شارژر

برنامه‌ریزی مجدد کامپیوتر خودرو (ECU)

کامپیوتر خودرو یا ECU یکی از مهم‌ترین قطعات خودروهای امروزی است که تقریباً تمامی قسمت‌ها و پارامترهای موتور و حرکات اتومبیل را کنترل می‌کند.

کارخانه سازنده به‌منظور تولید بیشترین راندمان در عین مصرف بهینه سوخت کدها را بازنویسی می‌کند. درنتیجه تغییر این کدها ممکن است باعث افزایش مصرف سوخت خودرو یا تغییرات دیگری شود ولی می‌تواند تقویت موتور ماشین را در پی داشته باشد و باعث افزایش قدرت آن شود.

با برنامه‌ریزی مجدد و یا تعویض ECU خودروی خود، زمان‌بندی سوپاپ‌ها، مخلوط سوخت و هوا و دیگر ورودی‌های اسب بخار خودروی شما تغییر خواهد کرد.

البته این کار فقط زمانی جواب می‌دهد که ماشینتان مجهز به توربو شارژر یا سوپر شارژر باشد و تعویض کامپیوتر ماشین‌هایی با تنفس طبیعی ممکن است تنها نیم اسب‌ بخار به قدرت موتورتان اضافه می‌کند. اگر برنامه‌ریزی کارخانه یک برنامه‌ریزی محدودکننده برای موتور ماشینتان باشد، تعویض کامپیوتر می‌تواند خیلی مؤثر باشد ولی ممکن است هزینه زیادی برایتان داشته باشد.
این کار امروز به یکی از مرسوم‌ترین روش‌ها در نزد تینوینگ کارها تبدیل‌شده است.

تقویت موتور ماشین با تعویض سرسیلندر

می‌توانید از سرسیلندرهایی استفاده کنید که به ازای هر سیلندر هشت سوپاپ یا بیشتر دارند. این کار عملکرد موتور را به‌صورت فوق‌العاده‌ای ارتقا می‌دهد.

تعویض شمع‌ها

با تعویض شمع‌های معمولی با شمع‌های سوزنی و ایردیوم می‌تواند به احتراق درون سیلندرها کمک کند تا مقاومت کمتری در برابر جرقه داشته باشند.

روشن شدن چراغ چک پراید
تعویض شمع‌ها

کوئیک شیفتر

دور موتور در زمان تعویض دنده کاهش پیدا می‌کند و افزایش سرعت متوقف می‌شود.

برای رفع این مشکل می‌توانید از از قطعه‌ای به نام کوئیک شیفتر استفاده کنید تا در فاصله بین تعویض دنده‌ها تا حدی از کاهش شتاب و سرعت‌گیری جلوگیری کند.

تقویت موتور ماشین با سرویس دوره‌ای منظم

تولیدکنندگان خودرو در زمان ثبت رکورد شتاب صفر تا ۱۰۰ و حداکثر سرعت محصول جدیدشان، شرایط فنی خودرو را در بهترین حالت تنظیم می‌کنند تا حداکثر عملکرد فنی خودرو به معرض ظهور برسانند.

بهترین حالت به معنای تغییر قطعات فنی نیست بلکه تمامی موارد نظیر روغن ترمز، بنزین، هواکش‌ها و غیره را کاملاً متناسب با استاندارد رعایت می‌کنند. از همین رو هر چه بتوانیم جزئیات خودرو را به موارد اشاره‌شده در دفترچه راهنمای خودرو نزدیک کنیم، عملکرد فنی خودرو نظیر شتاب و قدرت به حداکثر خود بیشتر نزدیک می‌شود.

برای این مورد باید در فواصل زمانی منظم سرویس‌های دوره‌ای را انجام دهید تا پیشرانه همیشه در نزدیک‌ترین حالت مطلوب خود باشد.

استفاده از سوخت و روغن موتور با کیفیت

باید از سوخت باکیفیت و ترجیحاً بنزین سوپر برای احتراق بهتر استفاده کنید. در صورت استفاده از بنزین معمولی با اکتان پایین موتور شما در زمان کارکرد در حالت تمام گاز دچار پدیده ضربه زدن Knock در سیلندر می‌شود (به دلیل اینکه بنزین معمولی در دما و فشار کمتری به حالت خودسوزی دچار می‌شود) بنابراین قبل از جرقه زدن شمع، مخلوط سوخت و هوا محترق شده و این هم باعث افت توان موتور و هم ضربه‌های قوی در محدوده سر سیلندر می‌شود.

اگر خودرو مجهز به سنسور ضربه باشد (اکثر خودروهای انژکتوری این سنسور را دارند) دستگاه کنترل موتور شما جهت جلوگیری از ضربه زدن شروع به کاهش مقدار سوخت در مخلوط سوخت و هوا می‌کند تا جایی که مخلوط خاصیت ضربه زدن خود را از دست بدهد. این به معنای کارکرد موتور با مخلوط رقیق سوخت و نتیجتاً افت توان موتور است.

به روغن‌موتور بها دهید چراکه هر چه میزان اصطکاک کمتر باشد پیشرانه علاوه بر عمر بیشتر، قدرت زیادتری را تولید خواهد کرد چون میزان کمتری از انرژی حرکتی تبدیل به گرما می‌شود.

کلام آخر

به پایان مقاله راهکارهای تقویت موتور ماشین رسیدیم؛ امیدواریم لذت برده باشید.

برای خرید و فروش خودروی خود می‌توانید به سایت واسط کالا یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید.

5 دیدگاه دربارهٔ «چگونه موتور ماشین را تقویت کنیم؟ راه‌هکارای تقویت موتور ماشین»

  1. درود عزیزان، توی استان لرستان یا شهرستانهاش اگر کسی رو شناختید که پرایدرو تقویت کنه ممنون میشم اگه آدرسشو بده،
    باسپاس

  2. سلام و درود بهترین روش تقویت ماشین با هزینه های کم و بازدهی بالا و بدون دستکاری داخل موتور و سرسیلندر.. یه گیت مکش و یه دریچه گاز سایپا(نیسان).وایر تقویتی و شمع اردیوم ژاپنی یا آمریکایی.هدرز .برداشتن کاتالیز اگزوز .انبارآخر اسپرت.یا اگه میخوایین بیشتر تفاوت رو احساس کنید یه میل سوپاپ هم عوض کنین عالی میشه .یه ریمپ تخصصی.

  3. سلام فقط چون تجربه کردم و هزینه سنگینی افتاده روم لطفا بخونید یکی از راحترین و رایج ترین کارها در تقویت نیمه حرفه ای تعویض کل خورتوم همان لوله هواکش و فیلتر هست همین طور که بالا گفتن من ۵ ماه پیش دادم استیل کردن و بهترین فیلترِ اسپورت زدم رو ماشین،،، درجا که گاز دادم خیلی صداش حال میداد به نظر قدرت بیشتر شده بود ۲ ساعت بعداز دور دور ماشین خاموش شد یعنی خفه شد که اون زمان نفهمدیم بعد جرثقیل اومد بردیم تعمیر گاه گفتن فیلتر باک بنزین کثیف بنزین نمیاد نمیدونم سوزن انژکتور باید شسته شه دادیم

  4. با سلام به نظر من نصب توربو شارژ بهترین روشه نصب هدرز و حذف کاتالیزور و فیلتر هوای اسپرت و سبک کردن قطعات و وزن ماشین لاستیکها بنزین با اکتان بالا واز همه مهمتر ریمپ حرفه ای که باید روی داینو انجام بشه

  5. سلام و درود فراوان به سایت دوست داشتنی خودم. از سایت پر بارتون متشکرم. من راستش اولین بار با ویرا برگ با تیونینگ خودرو آشنا شدم و ماشینم رو از لحاظ تقویت موتور تیون کردم. امروز دوباره دنبال تیونینگ موتور می گشتم که با سایت زیباتون آشنا شدم. امیدوارم که همیشه موفق باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *