نشانه های مست بودن عروس هلندی

نشانه‌های مست بودن عروس هلندی چیست؟

عروس هلندی‌ها ذاتاً پرندگانی پرجنب‌وجوش و پرسروصدایی هستند و این ویژگی تشخیص نشانه های مست بودن عروس هلندی را دشوار می‌کند. این پرندگان زمانی که آماده جفت‌گیری می‌شوند، رفتارهایی انجام می‌دهند که در این مقاله به آن‌ها می‌پردازیم.

 در ادامه با واسط پت همراه باشید تا با نشانه های مست بودن عروس هلندی آشنا شوید.

عروس هلندی مست، چه رفتاری دارد؟

ازجمله نشانه های رایج مست بودن عروس هلندی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تولید صدای خاص، باز کردن پرها و لمس منقار جنس مخالف؛
  • رقصیدن، آواز خواندن و غذا دادن به یکدیگر؛
  • تقلید کردن صدای جنس مخالف؛
  • آماده کردن لانه؛
  • بازگرداندن غذا؛
  • تمیز کردن یکدیگر.

در ادامه با ما همراه باشید تا هرکدام از نشانه‌های مست بودن عروس هلندی را که در بالا ذکر کردیم، توضیح دهیم.

تولید صدای خاص، باز کردن پرها و لمس منقار جنس مخالف

وقتی‌که عروس هلندی‌ها برای جفت‌گیری آماده هستند، یک صدای خاص از خود تولید می‌کنند.

هنگام مست بودن عروس هلندی، این صدای خاص همراه با باز کردن پرها و لمس منقار جنس مخالف برای جذب کردن جفت است.

رقصیدن، آواز خواندن و غذا دادن به یکدیگر

یکی دیگر از نشانه های مست بودن عروس هلندی این است که دو پرنده شروع به رقصیدن، آواز خواندن و غذا دادن به یکدیگر کنند. هنگامی‌که این حرکات را مشاهده کردید، دو پرنده آماده جفت‌گیری هستند.

تقلید کردن صدا

پرنده نر با تقلید صدای پرنده ماده سعی می‌کند نظر او را به خود جلب کند. پرنده‌ای که این تقلید صدا را بهتر انجام دهد، شانس بیشتری برای انتخاب‌شدن توسط ماده دارد.

همان‌طور که می‌دانید عروس هلندی مهارت خوبی در تقلید کلمات و نوع صدا دارد، این توانایی برای ارتباط برقرار کردن او ضروری است.

آماده کردن لانه

یکی از نشانه های مست بودن عروس هلندی ماده، آماده کردن لانه است.

عروس هلندی در طبیعت از حفره‌های داخل درختان یا صخره‌ها به‌عنوان لانه استفاده می‌کند؛ ولی در قفس ممکن است با مواد نرم مثل کاغذ یا خرده چوب برای خود لانه بسازد.

بازگرداندن غذا

از دیگر علائم مست شدن عروس هلندی نر بازگرداندن غذا برای جنس ماده است. این عمل معمولاً توسط جنس نر انجام می‌شود تا ثابت کند حاضر است برای ماده خود فداکاری کند. پس از تخم‌گذاری نیز پرنده ماده باید روی تخم‌ها بخوابد و پرنده نر او را تغذیه کند.

بازگرداندن غذا

تمیز کردن یکدیگر

وقتی عروس هلندی آماده جفت‌گیری است، پرهای سر و گردن جفت خود را تمیز می‌کند. در این حالت، دو پرنده آرام و بی‌صدا کنار هم می‌ایستند و مشغول نوازش هم می‌شوند.

ایجاد شرایط مناسب برای تولیدمثل

در طبیعت زمانی که بارندگی زیاد و منابع غذا کافی باشد، عروس هلندی اقدام به جفت‌گیری و تولیدمثل می‌کند. در قفس با ایجاد شرایط مناسب تقریباً در طول سال می‌توانید شاهد تولیدمثل آن‌ها باشید.

با ایجاد یک محیط امن و آرام، همراه با آب و غذای کافی می‌توانید شرایط مناسبی برای جفت‌گیری پرندگان خود مهیا کنید.

پیوند عمیق بعد از جفت شدن

عروس هلندی‌ها پس از جفت شدن باهم، می‌توانند تا آخر عمر در کنار هم زندگی کنند. ارتباط بین آن‌ها حتی پس از فصل جفت‌گیری نیز ادامه داشته و تبدیل به دوست صمیمی یکدیگر می‌شوند. این رفتار نشان می‌دهد که جفت شما برای تولیدمثل‌های بعدی نیز مناسب هستند.

سن جفت‌گیری عروس هلندی

اولین نشانه های مست بودن عروس هلندی از شش‌ماهگی شروع می‌شود؛ اما بهتر است از ده‌ماهگی شروع به جفت‌گیری کنند. اگر جفت‌گیری در سن کم اتفاق بیافتد، باعث ایجاد استرس و مشکلات روحی و جسمی برای هر دو پرنده می‌شود.

گذاشتن تخم‌های نابارور، رها کردن تخم‌های بارورشده و شکستن آن‌ها توسط عروس هلندی ماده، از عوارض جفت‌گیری در سن کم است. پرنده‌های ماده تا چهار سال و پرنده‌های نر تا شش سال پس از بلوغ، می‌توانند جفت‌گیری و تولیدمثل کنند.

قرار دادن لانه در قفس عروس هلندی‌ها

با قرار دادن لانه در قفس عروس هلندی می‌توانید آن‌ها را به جفت‌گیری تشویق کنید؛ اما اگر آن‌ها آماده جفت‌گیری نباشند ممکن است باهم دعوا کنند.

نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که لانه را در جایی از قفس قرار دهید که پرنده به‌راحتی بتواند آن را ببیند.

جالب است بدانید برخی از پرنده‌ها پس از جفت‌گیری می‌توانند تا هشت عدد تخم نیز بگذارند. هنگامی‌که لانه‌ای می‌خرید یا درست می‌کنید، مطمئن شوید که پرنده می‌تواند به‌راحتی هشت تخم‌ را در لانه جای دهد.

دلایل عدم جفت‌گیری و تولیدمثل عروس هلندی

عدم تولیدمثل در عروس هلندی می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد که در ادامه چند مورد از آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

ارتباط ضعیف

اولین دلیلی که باعث عدم تولیدمثل در عروس هلندی می‌شود، این است که جفت شما هنوز یک ارتباط قوی باهم ایجاد نکرده باشند. به آن‌ها فرصت دهید تا با یکدیگر و فضایی که در آن قرار دارند بیشتر آشنا شوند.

نشانه های مست بودن عروس هلندی

جنسیت مشابه

ممکن است در تشخیص جنسیت پرنده‌های خود اشتباه کرده و هر دوی آن‌ها نر یا ماده باشند. اگر پرندگان هر دو نر باشند جفت می‌شوند؛ اما هیچ تخمی نمی‌گذارند. اگر ماده باشند جفت می‌شوند و تخم می‌گذارند؛ اما تخم‌ها تبدیل به جوجه نمی‌شوند.

عدم رسیدن به بلوغ

برای مست شدن عروس هلندی مطمئن شوید سن هر دو پرنده‌ی شما بیش از شش ماه باشد و به بلوغ رسیده باشند.

نکته مهم دیگر که باید به آن توجه کنید این است که دو پرنده اختلاف سنی زیادی نداشته باشند. گاهی اوقات عروس هلندی با جنس مخالف خیلی جوان‌تر از خودش جفت‌گیری نمی‌کند؛ حتی اگر هر دو به بلوغ رسیده باشند.

پیشنهاد می‌کنم مطلب تشخیص سن عروس هلندی (از کجا بفهمیم عروس هلندی چند سالشه؟) را نیز مطالعه کنید.

رژیم غذایی نامناسب

پرنده ماده برای جفت‌گیری به رژیم غذایی مناسب و کاملی نیاز دارد؛ اگر به‌خوبی تغذیه نشود تولیدمثل نمی‌کند. رژیم غذایی نامناسب باعث می‌شود در صورت تخم‌گذاری و تولیدمثل، جوجه‌های ضعیف و مستعد بیماری به دنیا بیایند.

مقاله «تغذیه عروس هلندی جوجه دار؛ تغذیه جفت‌ها در شرایط متفاوت» در این زمینه به شما کمک می‌کند.

تک‌همسری

وقتی عروس هلندی نر و ماده با هم جفت شوند، رابطه عاطفی عمیقی بین آن‌ها شکل می‌گیرد.

اگر عروس هلندی جفت خود را از دست بدهد، ممکن است به‌این زودی نخواهد دوباره جفتی انتخاب کند. 

درصورت‌که، عروس هلندی شما چنین مشکلی داشت، باید به او فرصت دهید تا گذشته را فراموش کند. 

احساس تنهایی

عروس هلندی‌ها موجودات اجتماعی هستند و در طبیعت به‌صورت دسته‌ای زندگی می‌کنند. تماشای جفت‌گیری عروس هلندی‌های دیگر باعث تحریک هورمون‌ها شده و تولیدمثل آن‌ها را تحریک می‌کند. اگر فقط یک جفت پرنده در قفس دارید ممکن است، چون احساس تنهایی می‌کنند تمایلی به تولیدمثل نداشته باشند.

پرسش و پاسخ

گذاشتن لانه در قفس برای تولیدمثل واجب نیست؛ ولی پرنده شما ترجیح می‌دهد در این‌گونه مکان‌ها تخم بگذارد. اگر لانه‌ای را در اختیار او قرار ندهید، پرنده ماده با وسایل موجود در قفس برای خود لانه می‌سازد و تخم‌گذاری می‌کند.

از نشانه های مست بودن عروس هلندی می‌توان به تولید صدای خاص، باز کردن پرها و لمس منقار جنس مخالف، آواز خواندن و بازگرداندن غذا اشاره کرد.

علائم مست بودن عروس هلندی

خیر. شرایط زندگی آن‌ها باید ایده‌آل باشد، به‌علاوه آن‌ها باید یکدیگر را دوست داشته باشند.

بله عروس هلندی‌ها اگر هم‌جنس باشند و شرایط مناسبی برای جفت شدن داشته باشند، ممکن است باهم جفت شوند. آن‌ها تمام رفتارها و علائمی که یک جفت عروس هلندی عادی دارند را انجام می‌دهند.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم شما را با چند مورد از نشانه های مست بودن عروس هلندی آشنا کنیم. همان‌طور که در بالا ذکر کردیم لمس کردن مداوم منقار یکدیگر، تمیز کردن پرهای جنس مخالف، صدا کردن یکدیگر و بازگرداندن غذا از مهم‌ترین این علائم است.

پیشنهاد می‌کنم مطالعه‌ی مقالات مرتبط در سایت واسط پت را از دست ندهید. همچنین شما می‌توانید وسایل دست دوم و یا حیوانات خانگی خود را با قیمت مناسب در سایت و یا اپلیکیشن واسط کالا خریدوفروش کنید.

از اینکه تا انتهای مطلب ما را همراهی کردید سپاسگزارم.

منابع

cockatielenthusiast.com

mercurypets.com

7 دیدگاه دربارهٔ «نشانه‌های مست بودن عروس هلندی چیست؟»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *