مدفوع عروس هلندی

همه چیز درباره مدفوع عروس هلندی

گاهی اوقات رنگ مدفوع عروس هلندی تغییر می‌کند، بیش از اندازه بزرگ و یا حتی آبکی می‌شود. 

اگر شما بدانید که مدفوع عروس هلندی در حالت عادی چه مشخصاتی دارد، به‌راحتی می‌توانید از روی مدفوع آن، برخی از بیماری‌ها را تشخیص دهید. 

بعضی مواقع، تغییراتی در مدفوع عروس هلندی به‌وجود می‌آید که کاملاً طبیعی است و به تغذیه او مربوط می‌شود که اصلاً جای نگرانی ندارد.

تا پایان مقاله با واسط پت همراه باشید؛ تا همه چیز درباره مدفوع عروس هلندی را بدانید.  

 

گاهی اوقات رنگ مدفوع عروس هلندی تغییر می‌کند، بیش از اندازه بزرگ و یا حتی آبکی می‌شود. 

اگر شما بدانید که مدفوع عروس هلندی در حالت عادی چه مشخصاتی دارد، به‌راحتی می‌توانید از روی مدفوع آن، برخی از بیماری‌ها را تشخیص دهید. 

بعضی مواقع، تغییراتی در مدفوع عروس هلندی به‌وجود می‌آید که کاملاً طبیعی است و به تغذیه او مربوط می‌شود که اصلاً جای نگرانی ندارد.

تا پایان مقاله با واسط پت همراه باشید؛ تا همه چیز درباره مدفوع عروس هلندی را بدانید.  

شناخت بهتر مدفوع عروس هلندی

پرندگان به این‌که بیماری‌های خود را پنهان کنند معروف‌اند؛ اما شما می‌توانید با درک بهتری از مدفوع عروس هلندی خود، به‌خوبی از سلامت آن آگاه شوید.

شما باید هر روز کف قفس را تمیز کنید تا بتوانید مدفوع‌های جدید را کنترل کنید.

اگر این امر برای شما مقدور نیست، می‌توانید هر روز صبح دستمال‌کاغذی و یا روزنامه در کف قفس آن‌ها بگذارید تا مدفوع‌های جدیدتر را بررسی کنید.

به یاد داشته باشید که هرگز از براده‌های چوب و امثال آن استفاده نکنید؛ چون باوجود آن‌ها تشخیص رنگ و اندازه مدفوع دشوار می‌شود. همچنین پس از گذشت مدت‌زمان کوتاهی، براده‌ها می‌تواند محل خوبی برای رشد باکتری و قارچ‌های مختلف باشند و خودشان سبب بیماری پرنده شما شوند.

در مدفوع عروس هلندی مورد زیر باید بررسی شوند.

 • اندازه و تعداد مدفوع؛
 • بوی مدفوع؛
 • ظاهر کلی مدفوع (رنگ، فرم، حجم)؛
 • رنگ و اندازه اورات.

اندازه معمولی مدفوع عروس هلندی

در طول شب که پرنده‌ها مدفوع خود را نگه می‌دارند، صبح‌ها مدفوع‌های بزرگ‌تر از حد معمول خود دفع می‌کنند.

اندازه مدفوع پرندگان در گونه‌های مختلف متفاوت است؛ اما عروس هلندی‌ها معمولاً دفعات زیادی مدفوع می‌کنند و آن را نگه نمی‌دارند. اندازه مدفوع آن‌ها در حالت طبیعی بزرگ‌تر از یک‌بند انگشت نخواهد بود.

عروس هلندی‌های ماده که تخم و جوجه دارند، بیشتر وقت خود را در لانه می‌گذرانند. ازاین‌رو پس از خروج از لانه، مدفوع‌های بدبو و بزرگی خواهند داشت. این امر برای جوجه‌هایی که هنوز بالغ نشده‌اند و در لانه هستند نیز صدق می‌کند. پس نگران نباشید؛ اندازه مدفوع به‌طور طبیعی می‌تواند متفاوت باشد.

تغییر در اندازه مدفوع

افزایش اندازه مدفوع می‌تواند به این معنی باشد که پرنده شما نمی‌تواند غذا را به‌درستی هضم کند. کاهش اندازه مدفوع نیز به این معنی است که آن‌ها به‌اندازه کافی غذا نمی‌خورند.

تغییر در اندازه مدفوع

درک تغییرات مدفوع عروس هلندی

به‌طورکلی مدفوع پرنده از سه قسمت تشکیل‌شده است: مدفوع (سبز یا قهوه‌ای)، ادرار، قسمت سفیدرنگ به‌نام اورات.

قسمتی از مدفوع باید سبز یا قهوه‌ای باشد و احتمالاً به شکل حلقوی (مانند کرم) است.

قسمت ادرار، محتوای آبکی مدفوع را تشکیل می‌دهد؛ درحالی‌که اورات قسمت‌های سفید مدفوع هستند.

اگرچه این قسمت‌ها معمولاً جدا از هم دفع می‌شوند، اما گاهی اوقات ممکن است مخلوط شده باشند.

مهم‌ترین نکته این است که همه تغییرات در مدفوع بد نیستند؛ رنگ غذا یا دانه‌ها روی رنگ مدفوع نیز تأثیر می‌گذارد.

رژیم غذایی که فقط دانه‌ها آن را تشکیل داده‌اند، می‌تواند منجر به مدفوع چسبناک و خمیری سیاه مایل به سبز شود. این نوع رژیم‌ها، به‌علت ایجاد سوء تغذیه در پرنده، در طولانی‌مدت باعث بیماری می‌شوند.

ادرار عروس هلندی سالم به چه شکل است؟

ادرار نیز می‌تواند عامل اصلی در تعیین سلامت پرنده باشد. اگر رژیم غذایی آن‌ها پُر از آب باشد، افزایش ادرار در عروس هلندی نیز طبیعی خواهد بود.

درصورتی‌که، رژیم غذایی کم‌آبی دارند و ادرار آن‌ها نسبت به مدفوع بیشتر باشد، می‌تواند نشانه بیماری کلیوی، عفونت انگلی یا حتی مسمومیت باشد. در صورت مشاهده چنین تغییراتی فوراً به دامپزشک مراجعه کنید.

ادرار خمیری نشان‌دهنده رژیم غذایی نامناسب است. پرندگانی که فقط از یک رژیم غذایی استفاده می‌کنند، دچار سوءتغذیه و درنتیجه ادرار خمیری می‌شوند.

تغییر رنگ در ادرار طبیعی نیست و می‌تواند نشانه بیماری باشد؛ به‌عنوان مثال:

 • ادرار زرد متمایل به سبز: می‌تواند نشانه بیماری کبد باشد؛
 • ادرار قرمز: نشانه خونریزی داخلی، بیماری کلیوی یا مسمومیت با سرب است.

افزایش ادرار در اثر نوشیدن آب زیاد و یا مصرف سبزی‌های پر آب است. افزایش طولانی‌مدت این روند می‌تواند نشانه عفونت باکتریایی باشد.

اورات و رابطه آن با سلامتی عروس هلندی

به قسمت سفیدرنگ مدفوع پرندگان اورات می‌گویند. هرگونه تغییری که در آن ایجاد شود، می‌تواند نشانه بیماری در این پرنده باشد.

 • اورات در حال تغییر به زرد یا سبز: می‌تواند نشانه بیماری کبدی باشد؛
 • اورات قرمز یا قهوه‌ای: نشانه بیماری کبد یا مسمومیت با سرب است؛
 • اورات کاملاً قرمز: نشانه خونریزی داخلی یا بیماری کلیوی است؛
 • اورات بیش‌ازحد معمول: نشانه کم‌آبی این پرنده است.
مدفوع عروس هلندی

انواع مختلف مدفوع عروس هلندی

عروس هلندی‌ها مانند هر پرنده دیگری، رنگ غذایی را که می‌خورند مدفوع می‌کنند. اگر رنگ عجیبی در مدفوع عروس هلندی دیدید، به‌احتمال‌زیاد به این دلیل است که سبزی‌ها یا پلت‌های جدیدی را خورده است.

در ادامه همه چیز درباره مدفوع عروس هلندی را توضیح داده‌ایم؛ این موارد راهنمایی‌های دامپزشکی نیستند، بلکه صرفاً حدس‌هایی از صاحبان پرندگان هستند.

قبل از اینکه از مدفوع غیرعادی عروس هلندی خود بترسید، به دنبال علائم دیگری مانند بی‌حالی، بی‌اشتهایی، ریزش پر و غیره باشید.

علائم اضافی مانند باد کردن و خوابیدن در تمام روز نیز می‌تواند نشانه‌ای از بیماری باشد. اگر پرنده شما غذای جدیدی که مدفوع او را رنگ‌آمیزی کند نخورده است، باید فوراً او را نزد دامپزشک ببرید.

مدفوع آبکی و سبزرنگ

 یکی از دلیل‌های مدفوع آبکی و سبزرنگ، استرس است. نوشیدن آب زیاد یا خوردن مقادیر زیاد سبزی‌ها نیز می‌تواند باعث این نوع مدفوع شود.

این نوع مدفوع بعد از چند روز باید به حالت عادی برگردد؛ اما اگر برای مدت طولانی ادامه داشت با دامپزشک مشورت کنید. مدفوع آبکی برای مدت طولانی می‌تواند نشانه پلی‌اوری باشد که علامت شناخته‌شده بسیاری از بیماری‌ها است.

مقاله «اسهال عروس هلندی و درمان آن» در این زمینه می‌تواند به شما کمک زیادی بکند. در این مقاله به‌طور کامل درباره پلی‌اوری توضیح داده‌ایم.

مدفوع قهوه‌ای

خوردن مقدار زیادی پلت می‌تواند باعث مدفوع قهوه‌ای در عروس هلندی شما شود.

مدفوع آبکی

مدفوع آبکی نیز ممکن است پس از خوردن آنتی‌بیوتیک ایجاد شود. ازآنجایی‌که آنتی‌بیوتیک‌ها برای از بین بردن باکتری‌های روده شناخته‌شده‌اند، توصیه می‌شود که مکمل‌های پروبیوتیکی نیز به آن‌ها بدهید.

اسهال

همه مدفوع‌های آبکی اسهال نیستند. معمولاً عروس هلندی‌ها پس از خوردن غذاها و سبزی‌های آبکی، آب اضافی خود را دفع می‌کنند.

مدفوع سبز تیره

رژیم غذایی ارزن می‌تواند منجر به مدفوع سبز شود؛ زیرا دانه‌ها منجر به مدفوع سبز می‌شوند. حتی یک روز خوردن ارزن برای سبز شدن مدفوع عروس هلندی کافی است.

مدفوع سبز روشن

سبز بودن مدفوع تا زمانی که قرمز یا سیاه نباشد مشکلی ندارد.

مدفوع قرمز

قرمز بودن مدفوع می‌تواند به دلیل خوردن پلت‌های قرمز یا خوردن مواد قرمزرنگ؛ مانند گوجه‌فرنگی، توت‌فرنگی و غیره باشد.

مدفوع قرمز

اگر خون در مدفوع وجود داشته باشد، می‌تواند نشانه خونریزی داخلی، عفونت قارچی و غیره باشد. به دنبال علائم دیگری مانند بی‌حالی، عدم تمایل به پرواز و… باشید.

رژیم غذایی دانه به‌تنهایی توصیه نمی‌شود، بلکه بهتر است مخلوطی از دانه و پلت را به پرنده خود بدهید.

مدفوع سفید

هنگامی‌که عروس هلندی شما کاغذ بخورد، ممکن است مدفوع او به رنگ سفید شود. با له کردن مدفوع بررسی کنید که آیا مانند کاغذ خردشده برآمده است یا خیر.

گاهی اوقات نیز، اورات‌ها را به‌تنهایی دفع می‌کنند و چون اورات‌ها سفید هستند، مدفوع نیز می‌تواند سفید شود. دفع کردن یک یا دو بار مدفوع سفید، جای نگرانی ندارد؛ بااین‌حال، اگر ادامه‌دار شد و یا در صورت مشاهده کف، فوراً با دامپزشک مشورت کنید.

گاهی اوقات در موارد شدید (اگر با سایر علائم بیماری همراه باشد)، مدفوع سفید می‌تواند نشان‌دهنده مشکلات پانکراس یا گوارشی باشد.

مدفوع خونی

خون یا قرمزی می‌تواند نشانه خونریزی در قسمت پایین روده باشد. دلایل دیگر می‌تواند شامل؛ انگل، بلع اشیاء خارجی، تومورها، زگیل، مسمومیت، عفونت و غیره باشد.

اگر فکر می‌کنید که عروس هلندی شما خونریزی داخلی دارد، منتظر نباشید خودش بدون کمک دامپزشک درمان شود. ممکن است پرنده جان خود را از دست بدهد؛ پس فوراً به دامپزشک نزدیک مراجعه کنید تا او را درمان کند.

مدفوع سیاه

سیاه بودن مدفوع، می‌تواند نشانه‌ای از خونریزی در قسمت فوقانی دستگاه گوارش باشد.

مدفوع حباب‌دار

حباب‌دار بودن مدفوع، به معنای وجود عفونتی مانند کلستریدیوم است؛ در این صورت فوراً با دامپزشک پرندگان تماس بگیرید.

مدفوع خمیری و قیر مانند

اگر عروس هلندی شما غذا نمی‌خورد، مدفوع او کم‌کم به حالت خمیری و قیر مانند تبدیل می‌شود.

غذای هضم نشده در مدفوع نیز نشانه خوبی نیست. می‌تواند به این معنی باشد که عروس هلندی شما از یک عفونت انگلی یا بیماری پانکراس رنج می‌برد.

سایر انواع مدفوع غیرطبیعی در عروس هلندی

 • مدفوع سبز نخودی می‌تواند نشانه‌ای از آسیب کبدی باشد؛
 • باکتری Chlamydophila psittaci (باکتری که باعث پسیتاکوز می‌شود)، می‌تواند دلیل مدفوع زرد یا خاکستری باشد؛
 • غذای هضم نشده در عروس هلندی می‌تواند ناشی از هضم ناقص باشد.

عروس هلندی چند بار در روز مدفوع می‌کند؟

دفعات مدفوع عروس هلندی در طول روز زیاد است؛ به‌طور میانگین آن‌ها هر ۱۵ دقیقه یک‌بار، مدفوع می‌کنند.

تعداد دفعات مدفوع آن‌ها در یک روز به صدها بار نیز می‌رسد؛ اما ازآنجایی‌که عروس هلندی‌ها مدت‌زمان طولانی‌ای را می‌خوابند، تعداد آن‌ها کمی کاهش می‌یابد.

مدفوع عروس هلندی

چرا عروس هلندی در غذای خود مدفوع می‌کنند؟

این پرنده‌ها دستگاهی مثل انسان برای نگه‌داشتن مدفوع خود ندارند؛ ازاین‌رو هر جا که احساس کنند مدفوع دارد، خود را تخلیه می‌کنند.

ازآنجایی‌که، تعداد دفعات غذا خوردن و مدفوع کردن عروس هلندی زیاد است، طبیعی است که در ظرف غذای خود نیز مدفوع کند.

شما می‌توانید از ظرف غذای سرپوشیده استفاده کنید که جایی برای ایستادن عروس هلندی بر روی آن ندارد و نمی‌تواند در آن مدفوع کند.

آموزش دادن به عروس هلندی

شما می‌توانید به عروس هلندی خود آموزش دهید که در جاهای تعیین‌شده مدفوع کند؛ اما آموزش به یک پرنده مانند آموزش یک گربه یا سگ نخواهد بود.

طوطی‌ها نمی‌توانند مدفوع خود را برای مدت طولانی نگه‌دارند و این امر کار مربی‌ها را سخت می‌کند. به همین ترتیب، آموزش دادن به آن‌ها فرایند پیچیده و طولانی‌ای خواهد بود.

در ادامه چند مرحله ساده را به شما یاد می‌دهیم تا به کمک آن‌ها به پرنده آموزش دهید که در توالت مخصوص خودش مدفوع کند. به یاد داشته باشید که آموزش دادن به پرنده‌ها کار ساده‌ای نیست و ممکن است به‌خوبی از پس آن برنیایید.

مرحله اول

در ابتدا حرکات و رفتارهای عروس هلندی خود را با دقت زیر نظر بگیرید. بررسی کنید که پرنده شما قبل از مدفوع کردن چه رفتاری انجام می‌دهد.

زمانی‌که تمام رفتارها و حرکات او را بررسی کردید و متوجه شدید چه زمانی پرنده شما می‌خواهد مدفوع کند، به سراغ مرحله بعد بروید. رفتارهای رایج عبارت‌اند از؛ نشستن و باز کردن پرهای دم.

مرحله دوم

در این مرحله هر زمان که پرنده علائم قبل از مدفوع را نشان داد، آن را در محل مدفوع قرار دهید.

مرحله سوم

صبر کنید تا پرنده مدفوع کند و یک عبارت را تکرار کنید (می‌توانید از عبارتی مانند «حالا مدفوع» و غیره استفاده کنید).

توجه داشته باشید از عباراتی که در صحبت‌های روزمره به‌کار می‌برید، استفاده نکنید؛ زیرا ممکن است پرنده گیج شود و آموزش آن دچار مشکل شود.

مرحله چهارم

پس از مدفوع کردن در جای درست، پرنده را تحسین و نوازش کنید. همیشه هنگامی‌که کارش را به‌درستی انجام داد، به او پاداش بدهید؛ باید این کار را تکرار کنید تا پرنده یاد بگیرد.

پرندگان موجودات باهوشی هستند و حتی می‌توانند معماهای پیچیده را یاد بگیرند، بنابراین یادگیری مدفوع کردن در جای درست، کار چندان پیچیده‌ای نیست.

مرحله چهارم

محل مدفوع عروس هلندی‌ها

این پرندگان در هرجایی؛ مثل قفس، ظرف غذا، محل بازی خود و حتی روی لباس شما مدفوع کنند. احساس افراد مختلف نسبت به مدفوع کردن عروس هلندی کاملاً متفاوت است.

کسانی که عاشق پرنده هستند، هنگامی‌که عروس هلندی روی لباس، مبل و … مدفوع می‌کند مشکلی ندارند و با خوش‌رویی از آن می‌گذرند. در عوض کسانی که به پرندگان علاقه ندارند، از مدفوع آن‌ها بدشان می‌آید و ازنظر آن‌ها کثیف و حال به‌هم زن است.

چگونه مدفوع عروس هلندی را تمیز کنیم؟

برای تمیز کردن مدفوع عروس هلندی، بگذارید مدفوع خشک شود و سپس از محلول سرکه و آب (به‌طور مساوی) برای پاک کردن آن استفاده کنید. برای این کار، دستمال مرطوب کودک نیز گزینه مناسبی است.

اگر این پرنده روی لباستان مدفوع کرده است، آن را مالش ندهید. یک دستمال‌کاغذی بردارید و بگذارید چند دقیقه روی مدفوع بماند. پس‌ازاینکه دستمال رطوبت مدفوع را جذب کرد، به‌راحتی می‌توانید آن‌ها تمیز کنید. تمیز کردن مدفوع تازه بسیار آسان است.

درصورتی‌که مدفوع عروس هلندی خشک و سفت شد، می‌توانید از یک دستمال‌کاغذی مرطوب استفاده کنید و بگذارید، ۵ تا ۱۰ دقیقه رو مدفوع بماند. پس از گذشتن این مدت‌زمان، رطوبت، مدفوع را نرم می‌کند و می‌توانید به‌راحتی آن را پاک‌ کنید.

اگر می‌خواهید همه‌چیز درباره مدفوع عروس هلندی را بدانید و خانه‌تان تمیز بماند، بهتر است که تخت‌ها و مبل‌های خود را با یک ملحفه پلاستیکی بپوشانید.

برخی از افراد به عروس هلندی‌های خود آموزش می‌دهند تا فقط در جای مشخصی مدفوع کنند؛ اما ممکن است این راهکار به‌طور ۱۰۰% جواب ندهد. برای اطمینان کامل می‌توانید از پوشک پرنده نیز استفاده کنید.

چند نکته برای جلوگیری از کثیف شدن خانه و وسایلتان

عروس هلندی‌ها پرندگان فوق‌العاده‌ای هستند؛ اما نیاز به نگهداری و تمیزکاری زیادی نیز دارند.

 • برای صندلی‌ها و مبل‌های خود کاور پلاستیکی تهیه کنید و روی آن‌ها بکشید؛
 • درجاهایی که پرنده دوست دارد بیشتر بازی کند و وقت بگذراند، روزنامه پهن کنید؛
 • یک بطری اسپری آب و دستمال را برای پاک کردن سریع مدفوع آماده داشته باشید؛
 • فرش‌های کف خانه را جمع کنید و یا روی آن‌ها پارچه‌ای پهن کنید؛
 • لپ‌تاپ و وسایل برقی خود را با کاورهای مخصوص بپوشانید؛
 • شما باید هرروز و یا یک روز در میان، قفس و سینی کف قفس را تمیز کنید.
مدفوع عروس هلندی

پرسش و پاسخ

مدفوع معمولی عروس هلندی، قهوه‌ای و سالم است. باید شبیه خوراکی باشد که درست قبل از مدفوع کردن خورده‌اند. زمانی که آن‌ها غذایی به رنگ سبز می‌خورند، مدفوع آن‌ها نیز سبز می‌شود و این کاملاً طبیعی است.

مدفوع آبکی می‌تواند به دلیل خوردن مقدار زیادی آب باشد؛ اما گاهی اوقات ممکن است در موارد شدید ناشی از عفونت یا اسهال نیز باشد.

عروس هلندی‌ها می‌توانند از طریق مدفوع خود، بیماری را به انسان منتقل کنند. مدفوع آن‌ها می‌تواند حاوی باکتری‌هایی مانند E coli و سالمونلا باشد. ممکن است به بیماری‌هایی؛ مانند آنفولانزای پرندگان، آنفولانزا و پسیتاکوز مبتلا شوید.

اگر قفس به‌درستی تمیز شده باشد و مدفوع قبل از خشک شدن از بین برود، نگه‌داشتن عروس هلندی در اتاق‌خواب مانعی ندارد. مدفوع خشک‌شده می‌تواند تبدیل به گردوغبار شده و وارد ریه‌های شما شود و باعث انواع عفونت‌ها و التهاب‌ها شود.

اگر می‌خواهید پرنده خود را نزدیک تخت خود نگه‌دارید، یک دستگاه تصفیه هوا در نزدیکی خود داشته باشید.

سخن پایانی

در این مقاله، سعی کردیم همه ‌چیز درباره مدفوع عروس هلندی را به‌طور کامل توضیح بدهیم.

به‌طور خلاصه، اگر همه ویژگی‌های مدفوع سالم در عروس هلندی را بدانید، هنگامی‌که پرنده شما بیمار و مدفوع آن غیرطبیعی می‌شود، به‌راحتی می‌توانید تشخیص دهید.

اگر به عروس هلندی و حیوانات خانگی دیگر علاقه دارید، می‌توانید مقالات مرتبط با آن‌ها را در سایت واسط پت بخوانید و همچنین برای خریدوفروش وسایل دست‌دوم و نو و حیوانات خانگی در سایت یا اپلیکیشن واسط کالا به‌صورت کاملاً رایگان آگهی ثبت کنید.

از اینکه تا انتهای مطلب ما را همراهی کردید سپاسگزارم.

منبع

smallpetsite.com

6 دیدگاه دربارهٔ «همه چیز درباره مدفوع عروس هلندی»

 1. رنگ مدفوع جوجه عروس هلندی چجوری باید باشه؟ توضیحاتی دادین فقط برای عروس هلندی الغه یا جوجه هم همینه؟

  1. سلام دوست عزیز
   مدفوع جوجه عروس هلندی هم شامل اوره و قسمت جامد است و رنگش بستگی به غذاهایی داره که میخوره.

  1. سلام کاربر عزیز
   هنگامی‌که عروس هلندی شما کاغذ بخورد، ممکن است مدفوع او به رنگ سفید شود. با له کردن مدفوع بررسی کنید که آیا مانند کاغذ خردشده برآمده است یا خیر.

   گاهی اوقات نیز، اورات‌ها را به‌تنهایی دفع می‌کنند و چون اورات‌ها سفید هستند، مدفوع نیز می‌تواند سفید شود. دفع کردن یک یا دو بار مدفوع سفید، جای نگرانی ندارد؛ بااین‌حال، اگر ادامه‌دار شد و یا در صورت مشاهده کف، فوراً با دامپزشک مشورت کنید.

   گاهی اوقات در موارد شدید (اگر با سایر علائم بیماری همراه باشد)، مدفوع سفید می‌تواند نشان‌دهنده مشکلات پانکراس یا گوارشی باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *