خلاقیت با جعبه

خلاقیت با جعبه

اصل اوّل در خلاقیت با جعبه، استفاده از لوازم موجود در محیط اطراف است. افزایش مصرف‌گرایی در جامعه موجب شده تا همواره حجم عظیمی از مواد بازیافتی مانند فلز، شیشه، کاغذ، مقوا و موارد از این قبیل وارد زباله‌های شهری شود. در حالی که خلاقیت با قوطی قابلیت استفاده فراوانی دارند. برخی از این اقلام مانند بطری‌های شیشه‌ای به راحتی می‌توانند جایگزین نمونه‌های بازاری شده و در منزل مورد استفاده قرار گیرند.

برخی دیگر نیاز به کمی به اصلاح و تغییر دارند تا جلوه و کارایی بهتری پیدا کنند. در هر صورت کمی ذوق و سلیقه با چاشنی خلاقیت می‌تواند از یک وسیله بی‌ارزش، وسیله‌ای زیبا، کاربردی و جذاب بسازد. در این مقاله سعی داریم در مورد خلاقیت با جعبه و قوطی صحبت کنیم.

انواع جعبه یکی از این موارد است که در بیشتر خانه‌ها یافت می‌شود. جعبه چوبی میوه و جعبه مقوایی لوازم خانگی که برای بسته‌بندی کاربرد دارند معمولاً بلااستفاده رها می‌شوند.

در حالی که یک ذهن خلاق می‌تواند از چنین وسایل به ظاهر بی‌مصرفی یک وسیله زینتی و حتّی کاربردی بسازد. این امر علاوه بر صرفه‌جویی در هزینه‌ها نشانه ذوق و سلیقه شماست.

در سال‌های اخیر ساخت وسایل خلاقانه با جعبه به قدری رواج یافته که برخی اماکن عمومی مانند کافی‌شاپ و کتاب‌فروشی نیز تمام دکوراسیون داخلی خود را از چنین وسایلی انتخاب کرده‌اند.

داشتن ایده

نکته مهم در خلاقیت با جعبه و هر چیز دیگری این است که تنها به تقلید از دیگران بسنده نکنید؛ ممکن است تعداد فراوانی از نمونه‌های خلاقیت با جعبه انجام شده باشد.

مطمئن باشید هنوز هم می‌توان ایده خلاقانه تازه‌ای برای استفاده از جعبه پیدا کرد. بازدید و اجرای ایده دیگران می‌تواند شروع خوبی برای یافتن ایده خلاقانه شخصی شما باشد. پس با ما همراه باشید تا جالب‌ترین ایده‌ها را بیاموزیم.

ایده
استفاده از ایده خلاقانه

خلاقیت با جعبه در ساخت صندلی

ابعاد جعبه‌های چوبی برای ساخت یک صندلی کوچک مناسب است. تنها نکته مهم در ساخت صندلی این است که باید از جعبه‌های محکم برای این منظور استفاده کنید.

بهتر است از جعبه به صورت عمودی استفاده کرده و درب آن را نیز ببندید. اگر جعبه درب ندارد از جعبه دیگری استفاده کنید. می‌توانید از ترکیب دو جعبه، یک جعبه محکم در بسته تهیه کنید. برای رویه صندلی می‌توانید از یک کوسن استفاده کنید.

اگر می‌خواهید اصولی کار کنید. باید از فوم‌های مخصوص مبل و صندلی تهیه کنید و با پارچه دلخواه خود روکشی برای آن تهیه کنید.

اگر می‌خواهید یک صندلی حرفه‌ای بسازید مراحل زیر را دنبال کنید:

یک قطعه چوب به ابعاد رویه صندلی تهیه کنید. فوم را روی آن قرار دهید.

پارچه مورد نظر خود را بزرگتر از سطح رویه صندلی برش بزنید. حالا رویه صندلی را به پشت برگردانید و اضافه‌های پارچه را به چوب منگنه کنید. حالا رویه آماده را بر روی جعبه بچسبانید.

خلاقیت ساخت قفسه دیواری با جعبه

در گذشته در طراحی داخلی منازل استفاده از طاقچه بسیار مرسوم بود. کمتر خانه قدیمی را می‌توان یافت که از این طاقچه‌ها بی‌نصیب مانده باشد.

این طاقچه‌ها نه تنها بر زیبایی اتاق می‌افزودند بلکه کارایی مناسبی هم داشتند. ولی این طاقچه‌ها در طراحی آپارتمان‌ها به طور کلی حذف شدند. در سال‌های اخیر نوعی از قفسه یا همان طاقچه در دکوراسیون داخلی منازل مدرن معرفی شد.

این طاقچه که حالا با نام شلف دیواری یا قفسه دیواری شناخته می‌شود خیلی زود با استقبال فراوان مردم روبرو شد. به نحوی که انواع مختلفی از این قفسه‌ها در بازار عرضه شد.

واقعیت این است که قفسه‌ها در نهایت سادگی می‌توانند نظم و زیبایی را به همراه بیاورند. مهم نیست چه نوع قفسه‌ای انتخاب می‌کنید. مهم این است که آن قفسه برای فضای مورد نظر شما مناسب باشد و حجم آن برای محتویاتی که شما در نظر گرفته‌اید کافی باشد.

خلاقیت با جعبه
ساخت قفسه دیواری با جعبه

ساخت قفسه با جعبه چوبی

یکی از ارزان‌ترین قفسه‌هایی که به راحتّی در دسترس همه قرار دارد انواع جعبه چوبی و مقوایی است. به ویژه اگر جعبه‌های چوبی میوه در اختیار داشته باشید به راحتّی می‌توانید از آن به عنوان یک قفسه حاضر و آماده استفاده کنید.

اگر به ترکیب رنگ چوب علاقه دارید و با دکوراسیون خانه شما تناسب دارد کار شما راحت‌تر است. کافی است با سنباده سطح جعبه چوبی را هموار کنید و سپس با روغن جلا و یا اسپری براق کننده روی جعبه را بپوشانید.

با همین ترفند ساده جعبه چوبی، نمای جذاب و درخشانی پیدا می‌کند. حالا می‌توانید قفسه‌های زیبای خود را در جای مناسب نصب کرده و وسایل مدنظر خود را داخل آن قرار دهید.

ساخت چنین قفسه‌هایی لزوماً نباید کاربردی باشد بلکه نصب چنین قفسه ارزان‌قیمتی در نشیمن و یا آشپزخانه و قرار دادن یک سری وسایل تزئینی بر روی آن، تفاوت دلنشینی در دکوراسیون منزل شما ایجاد می‌نماید.

یکی از موارد استفاده جذاب از چنین قفسه‌هایی برای منظم کردن گلدان‌ها است. در بالکن یا حیاط خود تعدادی از این قفسه‌های چوبی نصب کرده و گلدان‌های خود را داخل آن قرار دهید و از منظره زیبای بالکن یا حیاط خود لذت ببرید.

مزیت قرار دادن گلدان‌ها در این قفسه‌ها این است که تفاوت شکل و رنگ و اندازه گلدان‌ها در این قفسه‌ها مشخص نیست و نمای یک نوع باغچه دیواری زیبا را دارد.

قفسه کتاب
ساخت قفسه با جعبه چوبی

خلاقیت با جعبه در ساخت میز جلو مبلی

خلاقیت دیگری که با جعبه می‌توان انجام داد ساخت میز جلو مبلی است. در اغلب میزهای جلو مبلی تنها روی میز قابل استفاده است. که این موضوع باعث می‌شود همیشه روی میز شلوغ باشد.

در حالی که استفاده از فضای زیر میز می‌تواند زیبایی و کارایی زیادی داشته باشد. با استفاده از جعبه‌های چوبی می‌توان یک میز جلو مبلی متفاوت ساخت که در زیر آن نیز فضای کافی برای قراردادن وسایل گوناگون وجود داشته باشد.

ابتدا سطح جعبه‌ها را با سنباده صاف کنید. سپس آنها را مطابق سلیقه خود رنگ‌آمیزی کنید. برای اتصال جعبه‌ها آنها را طوری کنار هم قرار دهید که قسمت باز جعبه‌ها به سمت بیرون باشد.

اتصال جعبه‌ها می‌تواند به وسیله پیچ و یا چسب باشد. اگر می‌خواهید سطح میز یکنواخت باشد می‌توانید یک تکه چوب بزرگ روی آن قرار دهید.

برای استفاده راحت‌تر از میز می‌توانید چهار عدد چرخ نیز به زیر جعبه‌ها پیچ کنید تا یک میز گردان داشته باشید.

فضای داخلی جعبه‌ها مکان مناسبی برای قراردادن کتاب، روزنامه، کنترل تلویزیون و حتّی خوراکی در اختیار شما قرار می‌دهد. با این میز خلاقانه از شلوغی و به هم ریختگی روی میز دیگر خبری نیست.

خلاقیت با جعبه در ساخت نظم دهنده وسایل

یکی از ایده‌های نو و خلاقانه استفاده از جعبه‌های نظم‌دهنده در داخل کمدهاست. این روزها انواع مختلفی از این جعبه‌های نظم‌دهنده و یا به عبارتی ارگنایزر در بازار وجود دارد.

اگر می‌خواهید بدون صرف هزینه زیاد صاحب یک جعبه نظم‌دهنده شوید کار چندان سختی نیست. کافی است یک جعبه چوبی میوه و یا یک جعبه مقوایی داشته باشید. تنها کاری که باید بکنید تزئین جعبه متناسب با سلیقه شخصی‌تان است.

خلاقیت با جعبه
جعبه در ساخت نظم دهنده وسایل

اگر از جعبه مقوایی استفاده می‌کنید ساده‌ترین روش رنگ‌آمیزی سطح بیرونی جعبه است. روش دیگر استفاده از برچسب‌های رولی مخصوص دیوار برای زیباسازی سطح بیرونی جعبه است.

این چسب‌ها را می‌توانید از فروشگاه لوازم دکوراسیون مانند کاغذ دیواری تهیه کنید. این برچسب‌ها بسیار بادوام هستند و به سادگی تمیز می‌شوند.

اگر نگران هزینه آن هستید روش ساده‌تری هم هست. می‌توانید از انواع کاغذ کادو یا کاغذ رنگی برای این کار استفاده کنید. توجّه داشته باشید که کاغذ رنگی یا کاغذ کادو عمر کوتاهی دارند.

روش بادوام‌تر و البته شکیل‌تر استفاده از پارچه برای پوشش جعبه است. می‌توانید برای این کار یک کیسه پارچه‌ای که جعبه به راحتّی در آن جای بگیرد بدوزید.

جعبه را داخل کیسه قرار داده و لبه‌های آن را به داخل جعبه بچسبانید. روش دیگر استفاده از ریسمان‌های کنفی است. برای این کار مقدار کافی ریسمان کنفی تهیه کنید.

تمام سطوح خارجی جعبه را با ریسمان کنفی بپوشانید. برای این کار می‌توانید از چسب حرارتی یا چسب چوب استفاده کنید.

خلاقیت با جعبه در ساخت پاتختی

خلاقیت دیگری که با جعبه می‌توان انجام داد ساخت پاتختی است. برای شروع کار مراحل سنباده‌کاری و رنگ‌آمیزی جعبه‌ها را مطابق سلیقه خود انجام دهید.

اگر می‌خواهید ظاهر اصیل جعبه حفظ شود، سنباده‌کاری را با دقّت زیاد انجام دهید و پس از تمیز کردن خرده‌های چوب، از روغن جلا و یا اسپری براق‌کننده استفاده کنید.

برای ساخت پاتختی می‌توانید از یک جعبه به طور عمودی استفاده کرده و یا دو جعبه را به صورت افقی روی هم قرار دهید. با استفاده از دو جعبه شما می‌توانید از فضای داخل جعبه‌ها نیز برای قرار دادن وسایل خرده‌ریز خود استفاده کنید.

پاتختی
ساخت پاتختی

خلاقیت با جعبه در ساخت کتابخانه

یکی از موارد جذاب خلاقیت با جعبه ساخت کتابخانه با آن است. البته برای ساخت کتابخانه بهتر است از قفسه‌های چوبی استفاده کنید. زیرا کتاب‌ها وزن زیادی دارند و تحمل این وزن توسط جعبه‌های مقوایی ممکن نیست.

در مرحله اوّل مشابه ساخت قفسه فقط کافی است مطابق سلیقه خود جعبه‌ها را رنگ کنید. در رنگ‌آمیزی جعبه‌ها نیز خلاقیت داشته باشید. حتماً نباید تمام جعبه‌ها به یک رنگ باشند. کتابخانه دست‌ساز شما می‌تواند رنگین‌کمانی از رنگ‌ها باشد.

تعداد جعبه‌ها و چیدمان آن‌ها به فضایی که در اختیار دارید بستگی دارد. برای چیدمان جعبه‌ها هیچ محدودیتی برای خود قائل نشوید لازم نیست مانند یک کتابخانه کلاسیک جعبه‌ها را روی هم بچینید.

از ترکیب جعبه‌های افقی و عمودی استفاده کنید. می‌توانید جعبه‌ها را به یکدیگر و در صورت نیاز به دیوار متصل کنید. در ادامه در مورد خلاقیت با قوطی صحبت می‌کنیم

خلاقیت با قوطی فلزی

حال که موارد خلاقیت با جعبه توضیح داده شد، به سراغ خلاقیت با قوطی فلزی می‌رویم. یکی از مزایای بکارگیری خلاقیت هنری، کمک به حفظ محیط‌زیست است.

بسیاری از وسایلی که ما به راحتّی در زباله‌ها قرار می‌دهیم هنوز کارایی دارند. عمر مفید بسته‌بندی بسیاری از مواد غذایی بسیار بیشتر از عمر آن ماده غذایی است.

با کمی خلاقیت می‌توانیم این بسته‌بندی‌های به ظاهر دور ریختنی را به شکل دیگری مورد استفاده قرار دهیم.

یکی از این بسته‌بندی‌ها قوطی‌های فلزی انواع کنسرو هستند. این قوطی‌ها از استحکام و دوام بالایی برخوردار هستند و به راحتی می‌توان آنها را به یک وسیله کاربردی و یا تزئینی تبدیل کرد.

حسن این قوطی‌های فلزی این است که کار با آن‌ها بسیار راحت است و به شیوه‌های مختلفی می‌توان آنها را تزئین کرد. ما در ادامه تعدادی از جذاب‌ترین ایده‌های خلاقیت با قوطی را به شما معرفی می‌کنیم.

خلاقیت با جعبه
خلاقیت با قوطی فلزی

خلاقیت با قوطی در ساخت جاشمعی

برای استفاده از قوطی کنسرو ابتدا باید هر گونه نوشته یا برچسب را از آن جدا کنید. معمولاً این برچسب‌ها به راحتی جدا می‌شود.

اگر برای جداکردن برچسب به مشکل برخوردید می‌توانید چند ساعتی قوطی را در آب قرار دهید تا برچسب به راحتی جدا شود. برای استفاده از قوطی کنسرو به عنوان جاشمعی دو روش وجود دارد.

روش اول

در روش اوّل، قوطی کنسرو تنها نقش نگهدارنده شمع را ایفا می‌کند. لذا نیازی به اعمال تغییرات بر روی قوطی نیست. فقط کافی است قوطی کنسرو را مطابق سلیقه و نیاز خود تزئین کنید.

بهتر است برای تزئین قوطی به عنوان جاشمعی از موادی استفاده کنید که در برابر حرارت مقاوم باشند. ریسمان‌های کنفی گزینه مناسبی برای تزئین جاشمعی هستند.

روش دوم

در روش دوّم، قوطی فلزی علاوه بر نگهدارنده شمع نقش مؤثری در زیبایی آن دارد. در این روش با ایجاد سوراخ‌هایی بر روی قوطی، نور شمع از این سوراخ‌ها عبور کرده و تصویر بسیار زیبایی ایجاد می‌کند.

برای ساخت این نوع جاشمعی به وسیله‌ای نیاز دارید تا قوطی را به راحتی سوراخ کند. برای این کار بهتر است قوطی را پر از آب کرده و در فریز قرار دهید تا یخ بزند.

سپس آن را از فریزر خارج کرده و روی یک حوله قرار دهید. طرح دلخواه خود را روی قوطی با مداد کشیده و یا طرح کاغذی را بر روی قوطی بچسبانید و سپس سوراخ‌کاری را شروع کنید. طرح شما می‌تواند نوشته‌ای خاص و یا نقاشی باشد.

پس از اتمام کار می‌توانید سطح قوطی را با اسپری به رنگ دلخواه درآورید. حالا جاشمعی شما آماده است. کافی است یک شمع وارمر داخل آن روشن کنید و از درخشش نور از میان طرح هنرمندانه خود لذّت ببرید.

جا شمعی
ساخت جاشمعی

ساخت ارگنایزر با قوطی

بهترین استفاده از قوطی‌های فلزی به کارگیری آنها به عنوان ارگنایزر یا نظم‌دهنده است. به ویژه این که امروزه اغلب قوطی‌های کنسرو موجود در بازار اعم از قوطی رب، قوطی کمپوت و یا قوطی شیرخشک علاوه بر درب فلزی دارای درب پلاستیکی نیز هستند.

لذا به راحتی می‌توان از آنها برای نگهداری وسایل خرده‌ریز استفاده کرد. بنا به موقعیتی که قرار است از این قوطی‌ها استفاده شود، می‌توانید از تزئینات مرتبط با آن فضا استفاده کنید.

به عنوان مثال اگر از قوطی‌های فلزی برای نظم دادن به ابزار و انواع پیچ و میخ می‌خواهید استفاده کنید یک اسپری رنگ ساده کافی است.

اگر برای نظم دادن به خرده‌ریزهای خیاطی مثل دکمه و نگین و … می‌خواهید استفاده کنید تزئین قوطی با انواع تور و پارچه و روبان مناسب‌تر است.

اگر برای نظم دادن به قطعات اسباب‌بازی‌های فرزندتان به این قوطی‌ها نیاز دارید می‌توانید با همکاری فرزندتان با وسایلی مانند مقواهای رنگی، فوم و یا نمد آنها را به شکل حیوانات مختلف تزئین کنید.

اگر برای نظم دادن به خرده‌ریزهای آشپزخانه می‌خواهید از این قوطی‌ها استفاده کنید. یک روش جذاب برای تزئین قوطی فلزی استفاده از تکنیک دکوپاژ است.

کافی است طرح مورد نظر خود را از دستمال‌های رنگی جدا کرده و با چسب چوب شفاف بر روی قوطی بچسبانید. پس از خشک شدن دوباره روی قوطی را با یک لایه چسب چوب شفاف بپوشانید.

ساخت جامدادی رومیزی با قوطی

برای ساخت جامدادی با قوطی می‌توانید از دو یا چند قوطی استفاده کنید. ساخت جامدادی با استفاده از قوطی‌هایی در ابعاد و اشکال مختلف نیز جامدادی متفاوت و جذابی خواهد شد.

ابتدا باید ظاهری جذاب برای قوطی‌ها بسازید. برای این کار می‌توانید از برچسب‌های تزیینی رنگارنگ یا کاغذ کادو استفاده کنید و یا آنها را رنگ‌آمیزی کنید.

برای رنگ کردن قوطی فلزی بهتر است از اسپری رنگ استفاده کنید. حالا به هر ترتیبی که می‌پسندید قوطی‌ها را کنار هم قرار داده و به هم بچسبانید.

جامدادی رومیزی
ساخت جامدادی رومیزی با قوطی

ساخت استند لوازم آرایشی با قوطی

درست کردن استند لوازم آرایشی مشابه ساخت جامدادی است. با این تفاوت که برای این که با دکوراسیون اتاق خواب تناسب بیشتری داشته باشد بهتر است از پارچه، تور یا کنف برای تزئین قوطی‌ها استفاده کنید.

بنا به سلیقه خود می‌توانید از تزئینات بیشتری مانند انواع نگین یا گل‌های پارچه‌ای نیز استفاده کنید.

خلاقیت با قوطی در ساخت جاقاشقی

ساخت جاقاشقی هم تفاوت چندانی با ساخت جامدادی ندارد. فقط این که اگر این جاقاشقی را برای کنار سینک ظرفشویی می‌خواهید باید یک جاقاشقی ضد آب بسازید. پس بهتر است قوطی‌ها را با اسپری یا رنگ مولتی سرفیس رنگ کنید.

برای اتصال قوطی‌ها به یکدیگر نیز از یک چسب ضد آب استفاده کنید. اگر می‌خواهید جاقاشقی شما حالت آب‌چکان هم داشته باشد به راحتی می‌توانید زیر قوطی‌ها چند سوراخ ایجاد کنید تا آب به راحتی از آن خارج شود.

ساخت فانوس با قوطی

برای این کار به یک حباب فانوس، یک قوطی فلزی و یک شمع نیاز دارید. توجّه داشته باشید که قوطی فلزی را باید به صورتی انتخاب کنید که حباب فانوس به درستی روی آن قرار گیرد. یعنی قطر حباب فانوس به اندازه‌ای باشد که به راحتی درون قوطی بایستد. در مرحله اوّل باید قوطی را به صورت دلخواه خود تزئین کنید. حالا کافی است شمع را درون قوطی روشن کرده و حباب را روی آن قرار دهید.

خلاقیت با قوطی در ساخت گلدان

به دلیل دوام بالای قوطی‌های کنسرو می‌توانید از آنها به عنوان گلدان استفاده کنید. کافی است آنها را مطابق میل خود رنگ‌آمیزی کنید و سپس گیاه مورد نظر خود را در آن بکارید.

اگر مایل باشید می‌توانید چند سوراخ در زیر قوطی ایجاد کنید تا آب اضافی گلدان خارج شود.

خلاقیت با جعبه
خلاقیت با قوطی در ساخت گلدان

سخن پایانی

به پایان مقاله معرفی روش‌های خلاقیت با جعبه رسیدیم؛ امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید.

با مراجعه به سایت و یا اپلیکیشن واسط کالا می‌توانید راحت و بدون دردسر خرید و فروش آنلاین خود را انجام دهید.

1 دیدگاه دربارهٔ «خلاقیت با جعبه»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *